PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ!!!



davelos
22/11/2012, 18:18
καλησπερα σε ολους ,
ειμαι νεος στο φορουμ και χρειαζομαι τα φωτα σας! εχω βρει ενα πενηνταρι που μ αρεσει, ο ιδιοκτητης 2 χρονια τωρα το εχει ακινητο στο γκαραζ λογω αλλαγης της δουλειας του...φαινεται πραγματικα καινουριο,γραφει 60 χλμ το οδομετρο...αφου συμφωνησαμε στην τιμη,μου λεει δεν εχει αδεια,πινακιδες δεν τα εχω βγαλει....τελικα πηγε προχθες στην τροχαια,καταθεσε τα χαρτια,εχθες εβγαλε πινακιδες και αναμενουμε για την αδεια... το προβλημα ειναι οτι η αδεια θα βγει το συντομοτερο σε 8 μερες και αν...εγω σε 10 μερες δινω εξετασεις για διπλωμα και ηθελα να το ειχα... ο ιδιοκτητης μου λεει να κανουμε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο και να το παρω απο τωρα... ουτως 'η αλλως και οταν βγει η αδεια ιδωτικο συμφωνητικο κανεις για μεταβιβαση 50αριου...
να το ρισκαρω πριν βγει η αδεια 'η οχι?? υποψιν οτι το ιδιωτικο συμφωνητικο θα επικυρωθει στην αστυνομια...
please heeeelp!!!:D

MikeG
22/11/2012, 18:54
Περίμενε να βγει η άδεια με τον αριθμό κυκλοφορίας & να πάρεις το δίπλωμα, ώστε να είσαι κομπλε με όλα. Δεν είναι τίποτα 10 μέρες.

davelos
22/11/2012, 20:57
ok ενταξει. απλα ηθελα να εξασκηθω καπως για τις εξετασεις και να παω με εκεινο σε αυτες.υπαρχει περιπτωση να κοπω?σε διακοπες μονο εχω οδηγησει ξανα....

thanos_s
22/11/2012, 22:22
ok ενταξει. απλα ηθελα να εξασκηθω καπως για τις εξετασεις και να παω με εκεινο σε αυτες.υπαρχει περιπτωση να κοπω?σε διακοπες μονο εχω οδηγησει ξανα....

περνα τα σηματα πρωτα:D

stamatiss
06/01/2013, 18:01
Καλησπερα και καλη χρονια!ηθελα καποιες απαντησεις οποιο μπορει να τις δωσει!μολις αγορασα ενα παπακι εκανα τν μεταβιβαση στο κεπ ολα καλα αλλα δεν εκανα υπευθην δηλωση το ποσο με τν πωλητη το ποσο το αγορασα ουτε αυτοσ με το ποσο μου το πουλησε!και το παιδι θα εφευγε απο την ελλαδα!εγω θα εχω καποιο θεμα δλδ πως θα το δηλωσο στην εφορια?αν ξερει καποιος ασ απαντησει ευχαριστω πολυ!

AristidisZ
06/01/2013, 18:16
Καλησπερα και καλη χρονια!ηθελα καποιες απαντησεις οποιο μπορει να τις δωσει!μολις αγορασα ενα παπακι εκανα τν μεταβιβαση στο κεπ ολα καλα αλλα δεν εκανα υπευθην δηλωση το ποσο με τν πωλητη το ποσο το αγορασα ουτε αυτοσ με το ποσο μου το πουλησε!και το παιδι θα εφευγε απο την ελλαδα!εγω θα εχω καποιο θεμα δλδ πως θα το δηλωσο στην εφορια?αν ξερει καποιος ασ απαντησει ευχαριστω πολυ!

τα παπια δε δηλωνονται στην εφορια

stamatiss
06/01/2013, 18:21
τζαμπα εβγαλα ασπρες τριχες!δηλαδη δεν χρειαζεται να κανω υπευθυνη δηλωση με το ποσο το αγορασα ετσι?να προσθεσω οτι η μεταβιβαση εχει γινει ηδη!

McGyver
06/01/2013, 18:24
τα παπια δε δηλωνονται στην εφορια

Καμία μηχανή δε δηλώνεται όπως τα αυτοκίνητα, αλλά η αγορά/πώληση πρέπει να δηλωθεί ως έξοδο/εισόδημα.

AristidisZ
06/01/2013, 18:28
Καμία μηχανή δε δηλώνεται όπως τα αυτοκίνητα, αλλά η αγορά/πώληση πρέπει να δηλωθεί ως έξοδο/εισόδημα.

αφου δε το δηλωνεις εφορια και τι εγινε ?
εκτος αν καποιος το θελει ως εσοδο, για να καλυψει κατι (τεκμηριο, αλλη αγορα κλπ)
ως εξοδο ειναι αδιαφορο, οταν μιλαμε για ιδιωτες

stamatiss
06/01/2013, 18:41
ουτε εγω θελω να το δηλωσω ως εξοδο οποτε νταξει!ευχαριστω πολυ παιδια μου εφυγε ενα βαρος!

AristidisZ
06/01/2013, 18:50
χμ διορθωνω
ο λογιστης μου μου ειπε οτι καλο ειναι ως πωλητης να παιρνεις τετοιο χαρτι, ακριβως για το λογο που ανεφερα παραπανω (καλυπτεις τεκμηρια)
τωρα για παπι (50 κυβικα), που δε φαινεται καν στην εφορια, μου ειπε ειναι εντελως αδιαφορο
αν θες παντως, μπορεις να κανεις μια υπευθυνη δηλωση με το ονομα σου
(δηλωνω υπευθυνα οτι αγορασα απο τον Χ το οχημα Υ στην τιμη Ζ)

krejab
07/01/2013, 12:57
DAVELOS θελω και εγω να δωσω γρηγορα για διπλωμα 50cc
μπορεις να μου πεις ποια διαδικασια ακολουθησες/θα ακολουθησεις, ειδικα για την εξεταση πορειας?