PDA

View Full Version : Εσυ εκανες αυτο που επρεπε...?



g_m900
23/11/2012, 16:33
Με αφορμη ενα τροχαιο που ειχα και παραλιγο να χτυπουσα ασχημα θα ηθελα να παραθεσω το παρακατω κειμενο.

3 φορες εχω πεσει στη ζωη μου με το μηχανακι.

- απο ηλιθιο μπροστινο και γυαλι δρομο και απειρια φυσικα.
ζημια...μια σπασμενη ζελατινα και δεξι μαγουλο στο TDM.
χτυπημα κανενα...γιατι επεσα σχεδον ορθιος

- Aπο πισινο σε εντελως γυαλι δρομο και γλιτσα απο πρωτοβροχι στις 17/11/2008 στην κατηφορα του γηπεδου του Ζωγραφου για οσους ξερουν.
ζημια...μεγαλη αλλα μονο πλαστικουρα
χτυπημα...σχεδον τιποτα περα απο ενα πρηξιμο στο γονατο αλλα φοραγα τα παντα πλην επιγονατιδων.
θα μπορουσα να ειμαι πιο σοβαρα γιατι το κρανος με προστατευσε απο συναντηση με το πεζοδρομιο.

- Απο τροχαιο στην διασταυρωση του Χιλτον στις 7/10/2012 και ωρα 05:30 ξημερωματα Κυριακης.
πηγαινα για δουλεια και μια πιτσιρικα ισα με 20 χρονων νομιζε οτι στριβει αριστερα παντου και εστριψε
για Καισαριανη οπου και απαγορευεται.:eyepop::eyepop:
2 φαναρια πριν φτασω στην διασταυρωση βλεπω τον προπορευομενοο να πεφτει πανω της και να υπταται κανονικα απο πανω απο το αμαξι.
το παιδι ειχε μια βεσπα 200αρα και φοραγε για κρανος το καπελοειδες στυλ που φορανε οι Βεσπακηδες.
εσπασε το δεξι ποδι σε 3 σημεια στο καλαμι και σκιστηκε ολο το σαγονι του.
ευτυχως δεν κινδυνεψε περισσοτερο και τωρα αναρρωνει.
Εγω απο ζημια λογω οτι ειχα μανιταρια στο 900...δεν επαθα περα απο το ενα τελικο και την φαναρτζοδουλεια της αριστερης μεριας.
Μολις ειδα το αμαξι ειχα 1 δλ να αντιδρασω και μεσα σε αυτο επρεπε να αποφασισω αν θα παω αριστερα η δεξια.
Αριστερα ισως εμβολιζα απο πισω τον προπορευομενο...δεξια ισως εσκαγα πανω στα σταθμευμενα Ταξι και τοτε...κλαφτε τα.
ολο εξαρτωνταν απο την κινηση που θα εκανε το αμαξι και πηρα θεση να πηδηξω αν δεν σταματαγε και συνεχιζε την πορεια του.
τελικα εκανα δεξια με κανα 80 χλμ και φρεναρωντας τοσο οσο να μην μποκαρει το μπροστινο...διορθωσα την πορεια μου και απεφυγα το αμαξι αλλα...οποιος περναει απο εκει θα δει μερικα κομματια στο δρομο που ειναι κυριολεκτικα γυαλι ...και..παρτον κατω.
με πουλησε ο δρομος κυριολεκτικα και οχι το μπροστινο της μηχανης Τα εκανα ολα σωστα και παλι βρεθηκα κατω.
Απο θεμα τραυματισμου...τιποτα πλην καταγματος στο σκαφοειδες του δεξιου καρπου. Μιλαμε για πολυ μαλακισμενο χτυπημα...τοσο οσο επρεπε για να νιωσω αχρηστος μια και δεν μπορω να καβαλησω μηχανη.
Βεβαια το θεμα του ποστ με κανει να γραφω και το νοημα ολης αυτης της ιστοριας.

ΚΡΑΝΟΣ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ !!!

σερνομουν για κανα 70-80 μ και απο τη στιγμη που ημουν εγω και ο δρομος ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ.
ΦΟΡΟΥΣΑ ΚΡΑΝΟΣ.
ΦΟΡΟΥΣΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙς
ΦΟΡΟΥΣΑ ΓΑΝΤΙΑ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ
ΦΟΡΟΥΣΑ ΤΣΑΝΤΑ BAGSTER ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ

γενικα ημουν καλυμμενος και ενω σερνομουν πηρα και μια τουμπα και χτυπησα τη ζελατινα του κρανους που θα αντιστοιχουσε στο αριστερο μου ζυγωματικο και γενικα ολη την αριστερη μερια του προσωπου μου.

ΤΟ θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που επεσα και σερνομουν ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ και οτι ηρθε σε επαφη με το δρομο απο το σωμα μου...προτατευοταν.

σερνομουν και δεν ενιωσα τον αγκωνα μου να ξυνεται...δεν ενιωσα το χερι στις ενισχυσεις του γαντιου να τραυματιζεται...και δεν ενιωσα πλατη και προσωπο να χτυπανε.

ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΜΕΣΩΣ

Ημουν εντελως μπουρδελο στο θεμα μηχανη.
Ξεκρανωτος μια και μπορουσα να γλυτωσω κληση και γενικα...το μαλλι να μην χαλασει και ας γινει οτι θελει.
Απειρος με την μηχανη μια και 25 πηρα την 1η μου και στα 28 μου το 2ο που εχω μεχρι τωρα.
Εχοντας αυτη τη μαλακισμενη νοοτροπια πιστευα απλαοτι δεν θα τυχει σε μενα και το οτι ειμαι ζωντανος το οφειλω σε δυο γεγονοτα.

1. οτι ντρεπομουν να ειμαι με τα ρουχα της υπηρεσιας και να πηγαινω για δουλεια. Δεν αισθανομουν καλα και γιαυτο ηθελα να ειμαι ισος απεναντι στον συναδελφο μοτοσυκλετιστη. ετσι αμεσως μπηκε το κρανος και τελος.

2. καλη και η ντροπη αλλα αν δεν γνωριζα τους σωστους ανθρωπους την καταλληλη στιγμη...ισως να μην εβαζα μυαλο και ισως να μην μαθαινα ποτε τα καποια βασικα στην οδηγηση.

ΚΩΣΤΑΣ ΣΜΠΡΙΝΗΣ
ΝΙΚΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ

Αυτοι οι δυο μου βαλανε μυαλο και τους ευχαριστω πολυ που βρεθηκαν στον δρομο μου.
Περα απο γαματα παιδια ...φρντισανε να ξυπνησουνε μεσα μου την ορεξη να μαθω.
σχεδον με πιεσανε να παω στο Track Day που διοργανωνανε πριν 4 χρονια και μπηκε το μικροβιο της πιστας.

πιστας ομως για μαθηση και οχι για καγκουρισμους.
ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΩ
ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ
ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΥΛΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.
ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΟΔΗΓΩ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕς ΟΠΩς ΤΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΟΠΟΥ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑ.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Ηθελα να μοιραστω τις μεχρι τωρα εμπειριες μου ελπιζοντας να ξυπνησω το αισθημα ευθυνης ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ σε οποιον ισως το εχει ξεχασει

Ας κανουμε εμεις οτι περναει απο το χερι μας να προστατευτουμε και να ικανοποιησουμε τις ''ΟΔΗΓΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ" και μετα ας αναζητησουμε ευθυνες απο τους αλλους.


Ευχαριστω για τον χρονο σας
:wave2::wave2::wave2::wave2::wave2:

kostaspetrou
23/11/2012, 16:41
Καλά κάνεις και προσέχεις και βελτιώνεσαι όσο μπορείς.Απλά να ξέρεις ότι όλα κανείς δε γίνεται να τα προβλέψει,οπότε μη αισθανθείς ποτέ ότι "έλα μωρέ το'χω".
Το μόνο που μένει είναι να προσέχεις εσύ.
Πάντα όρθιος.

tom kissas
27/11/2012, 21:37
αυτο το κρανος το ριμαδι...
ποση σιγουρια μπορει να νιωθεις για να μην το βαλεις?
πριν ενα χρονο που επεσα ο μονος λογος για να λυπυθω ηταν το dainese που εγινε μπ@@ρδελο
αφου εσυ εισαι καλα και η ζημια ηταν μονο υλικη δεν πειραζει...
παντα ορθιοι...

argy_kap
28/11/2012, 08:24
Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.....καμιά φωτογραφία άμα έχεις θα βοηθήσει και τους άπιστους....πάντα όρθιος απο εδώ και πέρα! :beer:

g_m900
05/12/2012, 14:10
Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.....καμιά φωτογραφία άμα έχεις θα βοηθήσει και τους άπιστους....πάντα όρθιος απο εδώ και πέρα! :beer:

για τσεκαρε φιλε μου...

KeLeYTiS
11/12/2012, 00:13
Smprinis Respect

KAGOURO
11/12/2012, 17:12
Mπράβο......:beer: