PDA

View Full Version : Ας Δράσουμε



imitrelos
23/11/2012, 22:14
Θα ήθελά να κάνω μια πρόταση για τίς μέρες που έρχονται και για αυτά που ζούμε

Θα ήθελα να σας πρωτείνω να κάνουμε λόγο και τών ημερών που έρχωντε να κάνουμε σάν φορουμ κάποια φιλανθρωπική κίνηση

α) ξέρω ότι οι εποχές είναι δύσκολες για όλους αλλά θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα έρανο και τα λεφτά που θα μαζέψουμε ή να πάνε σε κάποιο ίδρυμα ή να μοιραστούν σε άπορες οικογένειες ανα τήν ελλάδα

β)συνχρόνος να κάνουμε μια ημερίδα ( για τήν σωστή οδήγηση που συνχρόνος και εκει θα κάνουμε έρανο )

Τα οφέλοι αρκετά απο κάτι τέτοιο

α) Το προφανές θα βοηθήσουμε συνανθώπους μας που το έχουν ανάγκη
β) Να δείξουμε και το καλό πρόσωπο του μοτοσυκλετισμου
γ) να ενημερώσουμε και να δώσουμε σωστά παραδείγματα σε νέους που νομίζουν ότι είναι ντροπή να βάλουν κράνος ή εξοπλισμό

DimChios
24/11/2012, 09:40
χτες ακουγα στον imagine 89,7 (ο σταθμος των "Αρβύλα" στη Θεσσαλονικη) που ολες οι μοτο-ΛΕΣΧΕΣ της Θεσσαλονικης, 15 τον αριθμό, ετοιμαζουν μια πολυ καλη κινηση-εκδηλωση για την Κυριακη, αυριο.

Ειναι λεσχες ομως, δε νομιζω οτι το φορουμ μπορει!

McGyver
24/11/2012, 09:43
Ειναι λεσχες ομως, δε νομιζω οτι το φορουμ μπορει!

Ακριβώς.

Χωρίς να θέλω να μειώσω οποιαδήποτε φιλανθρωπική πρόταση/πρωτοβουλία, υπάρχουν νομικά κωλύματα (νομική μορφή, έκδοση στοιχείων, αδειοδοτήσεις, κλπ).

DimChios
24/11/2012, 09:45
Ακριβώς.

Χωρίς να θέλω να μειώσω οποιαδήποτε φιλανθρωπική πρόταση/πρωτοβουλία, υπάρχουν νομικά κωλύματα (νομική μορφή, έκδοση στοιχείων, αδειοδοτήσεις, κλπ).

ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΡΕ

:D

Cpt. Haddock
24/11/2012, 09:55
ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΡΕ

:D

Θα πληρώνεις συνδρομη μετα? :smokin:

DimChios
24/11/2012, 09:58
Θα πληρώνεις συνδρομη μετα? :smokin:

Αμα γινουν εκλογες για το ποιοι θα ναι μοντς, ναι! :smokin:

Cpt. Haddock
24/11/2012, 10:34
Αμα γινουν εκλογες για το ποιοι θα ναι μοντς, ναι! :smokin:

:D

274985

AUFGEBRACHT
24/11/2012, 11:04
Ακριβώς.

Χωρίς να θέλω να μειώσω οποιαδήποτε φιλανθρωπική πρόταση/πρωτοβουλία, υπάρχουν νομικά κωλύματα (νομική μορφή, έκδοση στοιχείων, αδειοδοτήσεις, κλπ).


Καλή διάθεση να υπάρχει, τα κωλύματα ξεπερνιούνται...Να δώσω ένα παράδειγμα; Στην Κόρινθο υπάρχει ένα κέντρο για παιδιά με ειδικές ανάγκες το οποίο κάνει πραγματικά υπέροχη και μοναδική δουλειά και στηρίζεται αποκλειστικά σε ιδιωτικούς πόρους, πολλές φορές έχει βρεθεί στα πρόθυρα του να μπει λουκέτο. Κάποιοι μοτοσυκλετιστές λοιπόν μέσω φόρουμ κανόνισαν μια επίσκεψη εκεί, μαζευτήκαμε καμιά 40ριά μηχανές και πήγαμε επίσκεψη, είδαμε τους χώρους, μιλήσαμε με τους υπεύθυνους και στο τέλος ο καθένας είτε κατέθεσε τον οβολό του, είτε αγόρασε κάτι από τα είδη που φτιάχνουν τα παιδιά στο εργαστήρι και μαζεύτηκε ένα ποσό από τη συνεισφορά του καθενός επιτόπου. Άλλο παράδειγμα; Μια επίσκεψη σε ξενώνα του Χαμόγελου του Παιδιού ή στην Κιβωτό του Κόσμου, που ο καθένας θα έχει "υποχρέωση" ας πούμε να φέρει μαζί του ένα παιχνιδάκι. Φανταστείτε τη χαρά από τα πιτσιρίκια να σκάσουνε 30-40 μηχανές να γεμίσουνε την αυλή και να τους μοιράσουν δώρα. Δε νομίζω πως είναι ουτοπικά αυτά. Απλά από τη μεριά μου χωρίς παρεξήγηση να πω πως δυστυχώς έχουμε συνδυάσει τη φιλανθρωπία με Χριστούγεννα και Πάσχα. Μακάρι σε τέτοιους καιρούς οι ανάγκες να ήταν 2 φορές όλες κι όλες το χρόνο.

McGyver
24/11/2012, 11:10
Καλή διάθεση να υπάρχει, τα κωλύματα ξεπερνιούνται...Να δώσω ένα παράδειγμα; Στην Κόρινθο υπάρχει ένα κέντρο για παιδιά με ειδικές ανάγκες το οποίο κάνει πραγματικά υπέροχη και μοναδική δουλειά και στηρίζεται αποκλειστικά σε ιδιωτικούς πόρους, πολλές φορές έχει βρεθεί στα πρόθυρα του να μπει λουκέτο. Κάποιοι μοτοσυκλετιστές λοιπόν μέσω φόρουμ κανόνισαν μια επίσκεψη εκεί, μαζευτήκαμε καμιά 40ριά μηχανές και πήγαμε επίσκεψη, είδαμε τους χώρους, μιλήσαμε με τους υπεύθυνους και στο τέλος ο καθένας είτε κατέθεσε τον οβολό του, είτε αγόρασε κάτι από τα είδη που φτιάχνουν τα παιδιά στο εργαστήρι και μαζεύτηκε ένα ποσό από τη συνεισφορά του καθενός επιτόπου. Άλλο παράδειγμα; Μια επίσκεψη σε ξενώνα του Χαμόγελου του Παιδιού ή στην Κιβωτό του Κόσμου, που ο καθένας θα έχει "υποχρέωση" ας πούμε να φέρει μαζί του ένα παιχνιδάκι. Φανταστείτε τη χαρά από τα πιτσιρίκια να σκάσουνε 30-40 μηχανές να γεμίσουνε την αυλή και να τους μοιράσουν δώρα. Δε νομίζω πως είναι ουτοπικά αυτά. Απλά από τη μεριά μου χωρίς παρεξήγηση να πω πως δυστυχώς έχουμε συνδυάσει τη φιλανθρωπία με Χριστούγεννα και Πάσχα. Μακάρι σε τέτοιους καιρούς οι ανάγκες να ήταν 2 φορές όλες κι όλες το χρόνο.

Άλλο αυτό που λες (βόλτα/συνάντηση) και άλλο ο έρανος.

AUFGEBRACHT
24/11/2012, 11:12
Άλλο αυτό που λες (βόλτα/συνάντηση) και άλλο ο έρανος.

Δεν είπα το αντίθετο, απλά για να αποφευχθούν οι έρανοι και τα νομικά κωλύματα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να βοηθήσει κάποιος

McGyver
24/11/2012, 11:14
Δεν είπα το αντίθετο, απλά για να αποφευχθούν οι έρανοι και τα νομικά κωλύματα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να βοηθήσει κάποιος

Κανένα πρόβλημα τότε...

menos
24/11/2012, 13:20
Να δώσω μια ιδέα..
Σε γειτονικό φόρουμ (δεν διαφημίζω, δεν διαφημίζω..) έχουμε βάλει στόχο να επισκεφτούμε τα παιδικά χωριά SOS..
Ηδη μιλήσαμε με τους υπευθύνους και οι μέρες που τους βολεύουν (λόγω εορτών πιστεύω) είναι τα Σαββατοκύριακα.

"Μιας και απ οτι μου ειπανε τους βολευει μετα την 1η δεκεμβρη, ζητησα αν μπορουμε να διαλεξουμε μια απο τις ημερομηνιες ΣΚ 8 και 9 δεκ, και ΣΚ 15 και 16 δεκ.
Επισης ζητησα αν γινεται οι ωρες που θα αποφασισουμε και που θα τους βολευει να μην ειναι πολυ νωρις ωστε να προλαβουν να ερθουν οσοι τυχον αποφασισουν απο επαρχια.
Πληροφοριακα, ο αριθμος των παιδιων που φιλοξενουν ειναι πανω απο 50, και το ευρος ηλικιων μεταξυ 4 και 14 ετων.
Αυτα."

Μιλάμε για την Βάρη.. που είναι και κοντά για τους Αθηναίους..!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CiLfXsoU9po

Μηχανούλα, να κάνετε τα παιδιά μια γύρα (σαν τους ανθρώπους).
Παλιά ρουχαλάκια, υποδήματα η ότι άλλο σκονίζεται στην ντουλάπα..
Γλειφιτζούρια, παστέλι... η και καμμιά βανίλια για "υποβρύχια".
Όλοι μπορούμε να προσφέρουμε.. επειδή ως μοτοσυκλετιστές, γνωρίζουμε την έννοια της λέξης "συμπαράσταση".

spyrakos35
24/11/2012, 14:17
Φανταστείτε τη χαρά από τα πιτσιρίκια να σκάσουνε 30-40 μηχανές να γεμίσουνε την αυλή και να τους μοιράσουν δώρα.

το έχω ζήσει αυτό και απλά δεν μπορείς να φανταστεις την χαρά τους..... τα είχαμε παει και μία βόλτα στο προαυλιο με τις μηχανές...

ολα γίνονται και κανένα νομικό κώλυμα δεν υπάρχει..... θέληση/διάθεση και δυνατότητα προσφοράς να υπάρχει.....

vaska
24/11/2012, 14:50
Ναι σε όλα και θα προσπαθήσω να είμαι εκεί (όπου κι αν είναι αυτό το "εκεί"). Αν δεν τα καταφέρω θα στείλω το κατιτίς μου και θα το δώσετε εσείς.

AUFGEBRACHT
24/11/2012, 15:19
το έχω ζήσει αυτό και απλά δεν μπορείς να φανταστεις την χαρά τους..... τα είχαμε παει και μία βόλτα στο προαυλιο με τις μηχανές...

ολα γίνονται και κανένα νομικό κώλυμα δεν υπάρχει..... θέληση/διάθεση και δυνατότητα προσφοράς να υπάρχει.....

:wave2:

Aνεμος
24/11/2012, 16:14
Καλή διάθεση να υπάρχει, τα κωλύματα ξεπερνιούνται...Φανταστείτε τη χαρά από τα πιτσιρίκια να σκάσουνε 30-40 μηχανές να γεμίσουνε την αυλή και να τους μοιράσουν δώρα. Δε νομίζω πως είναι ουτοπικά αυτά. Απλά από τη μεριά μου χωρίς παρεξήγηση να πω πως δυστυχώς έχουμε συνδυάσει τη φιλανθρωπία με Χριστούγεννα και Πάσχα. Μακάρι σε τέτοιους καιρούς οι ανάγκες να ήταν 2 φορές όλες κι όλες το χρόνο.


Να δώσω μια ιδέα..
Σε γειτονικό φόρουμ (δεν διαφημίζω, δεν διαφημίζω..) έχουμε βάλει στόχο να επισκεφτούμε τα παιδικά χωριά SOS..
Ηδη μιλήσαμε με τους υπευθύνους και οι μέρες που τους βολεύουν (λόγω εορτών πιστεύω) είναι τα Σαββατοκύριακα.

"Μιας και απ οτι μου ειπανε τους βολευει μετα την 1η δεκεμβρη, ζητησα αν μπορουμε να διαλεξουμε μια απο τις ημερομηνιες ΣΚ 8 και 9 δεκ, και ΣΚ 15 και 16 δεκ.
Επισης ζητησα αν γινεται οι ωρες που θα αποφασισουμε και που θα τους βολευει να μην ειναι πολυ νωρις ωστε να προλαβουν να ερθουν οσοι τυχον αποφασισουν απο επαρχια.
Πληροφοριακα, ο αριθμος των παιδιων που φιλοξενουν ειναι πανω απο 50, και το ευρος ηλικιων μεταξυ 4 και 14 ετων.
Αυτα."

Μιλάμε για την Βάρη.. που είναι και κοντά για τους Αθηναίους..!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CiLfXsoU9po

Μηχανούλα, να κάνετε τα παιδιά μια γύρα (σαν τους ανθρώπους).
Παλιά ρουχαλάκια, υποδήματα η ότι άλλο σκονίζεται στην ντουλάπα..
Γλειφιτζούρια, παστέλι... η και καμμιά βανίλια για "υποβρύχια".
Όλοι μπορούμε να προσφέρουμε.. επειδή ως μοτοσυκλετιστές, γνωρίζουμε την έννοια της λέξης "συμπαράσταση".


Ναι σε όλα και θα προσπαθήσω να είμαι εκεί (όπου κι αν είναι αυτό το "εκεί"). Αν δεν τα καταφέρω θα στείλω το κατιτίς μου και θα το δώσετε εσείς.


το έχω ζήσει αυτό και απλά δεν μπορείς να φανταστεις την χαρά τους..... τα είχαμε παει και μία βόλτα στο προαυλιο με τις μηχανές...

ολα γίνονται και κανένα νομικό κώλυμα δεν υπάρχει..... θέληση/διάθεση και δυνατότητα προσφοράς να υπάρχει.....


+ όσα θέλετε...μέσα και εγώ και θα προσπαθήσω να είμαι όπου είναι το "εκεί"

imitrelos
24/11/2012, 16:21
Αργησα να απαντίσω γιατί με καλούσαν οι ελιές για μάζεμα :D

Τα νομικά κολήματα ξεπερνιούνται εύκολα ο έρανος είναι μια ιδέα όπως καλή ιδέα είναι και αυτό με τα παιχνίδια στο χωριό SOS ή κάτι ανάλογο εγώ απο τώρα είμαι μέσα σε όποια τέτοια κίνηση :D

Ναι το ξέρω πολύ "δήθεν " να το προτείνω τώρα που είναι γιορτές αλλά το βρήκα μια καλή ευκαιρία για μια πράξη που και εμείς θα νιώσουμε καλά αλλά και θα βοηθήσουμε συνανθρώπους μας και μαζικό δυστηχώς γίνετε τέτοιες εποχές πιο εύκολα

AUFGEBRACHT
24/11/2012, 19:03
Ναι το ξέρω πολύ "δήθεν " να το προτείνω τώρα που είναι γιορτές αλλά το βρήκα μια καλή ευκαιρία για μια πράξη που και εμείς θα νιώσουμε καλά αλλά και θα βοηθήσουμε συνανθρώπους μας και μαζικό δυστηχώς γίνετε τέτοιες εποχές πιο εύκολα

Καλέ μου φίλε, μην το παίρνεις στραβά, είναι υπέροχη η πρωτοβουλία σου και μπράβο σου και μόνο που το πρότεινες, βεβαίως αυτό που λες είναι ολόσωστο, σε μέρες όπως τα Χριστούγεννα που έρχονται οι φιλανθρωπικές πράξεις βρίσκουν ευκολότερα απήχηση, αυτό που είπα είναι ότι μακάρι να το έχουμε σε κάποια μεριά του μυαλού μας και τις υπόλοιπες μέρες.
Επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο, εάν θέλετε μπορώ να έρθω σε συνεννόηση με το σπίτι στο "Χαμόγελο του παιδιού" στην Αρχαία Κόρινθο να κανονιστεί μια επίσκεψη ή γενικά τί ανάγκες έχουν και να ενημερώσω εδώ, είναι και κοντά με την Αθήνα που λογικά μένουν οι περισσότεροι από θέμα απόστασης. Μπορούν να γίνουν και συνδυαστικές επισκέψεις, δεν είναι απαραίτητο να γίνει μόνο μία επίσκεψη σε ένα μέρος, ανάγκες υπάρχουν πολλές, παιδικά χωριά SOS, Κιβωτός του Κόσμου, Χαμόγελο του Παιδιού... και μακάρι να πετύχει και να γίνει και άτυπος θεσμός όπως η ετήσια εκδρομή του φόρουμ...

imitrelos
25/11/2012, 01:48
ετσι θα μας βγει και εκρομη

motomaniac
25/11/2012, 13:34
πειτε απλα ποτε λετε και πως θα πατε να κανονισω με καποιον εδω μεσα να στειλωμια κουτα με το κτελ (παλια αλλα λειτουργικα και σε πολυ καλη κατασταση παιχνιδια σκεφτομαι) τα ρουχα τα ανακυκλωνουμε στο σοι μας τα πιο πολλα.

sapelas
25/11/2012, 14:13
Θα είναι μια όμορφη κίνηση..Μέσα και εγώ σε οτιδήποτε σχετικό.

p_sapelas
25/11/2012, 14:18
Θα είναι μια όμορφη κίνηση..Μέσα και εγώ σε οτιδήποτε σχετικό.

Κάτι πρέπει να γίνει με το 2ρο λογαριασμό μου... όπως κ να έχει δεδομένου ότι θα μπορέσουμε να οργανώσουμε μια τέτοια εκδρομή ας μπεί σχετικό θέμα μολις κλειστούν ημερομηνίες στις "συναντήσεις" που γενικά το παρακολουθεί αρκετός κόσμος.

stavrouliasp
25/11/2012, 21:31
Ειναι πολύ ωραία σκεψη. Και ακόμη πιο ωραιο αν γινει μεσα από το φόρουμ γιατι θα αισθανθουμε ότι είμαστε μερος μιας ομαδας που κανει κάτι περα από το να χαζολογούμε.

Κατά την αποψή μου λοιπόν, ας παρουν καποιοι μοντς-αντμινς την πρωτοβουλία, ας γινει στίκι και μετα όποιος θελει συμμετέχει.

endopandou
25/11/2012, 22:23
Μέσα και εγώ ότι και να αποφασίσετε

taskon
26/11/2012, 10:16
πολυ καλη ιδεα με μεγαλη χαρα θα συμετασχω. προτιμω την επισκεψη με δωρα αντι του ερανου καθως το βρισκω πιο ανθρωπινο αλλα και σε ερανο μεσα ειμαι.

spyrakos35
26/11/2012, 10:33
θα πω και εγώ το μακρύ μου γιατί θα σκάσω....

περί νομικών κωλλυματων....
για ποια νομικά κωλλύματα μιλάμε ρε παιδιά? μαζεύτηκαν 10-20 άτομα βάλανε από ότι βάλανε (είδος/χρήματα/ότι νομίζει ο καθένας) και πήγαν και τα έδωσαν ως ομάδα ιδιωτών όπου τα έδωσαν... τέλος....
αν τώρα αυτή η ομάδα βρέθηκε στο μοτο.τζιαρ ή στο τονπαίρνω.τζιαρ είναι κάτι το οποίο δεν απασχολεί κανέναν.... εγώ σαν ιδιώτης θα συμμετέχω και τίποτα άλλο.... καμμία ταμπέλα κανένας τίτλος._

περί προβολής κλπ κλπ
προσωπικά, δεν έχω ανάγκη να δειχτώ σε κανέναν.... αν τώρα κάποιοι το κάνουν (και) γι αυτό το λόγο, εγώ θα εστιάσω στην ουσία του εγχειρήματος (προσφορά σε άτομα που έχουν ανάγκη) και πουθενά αλλού.... το μπράβο μου θα πάει και σε αυτούς._

mikes
26/11/2012, 15:27
μιας και το εφερε η κουβεντα, ολο και καποιοι θα υπαρχουν, που εχουν κοντινους συγγενεις με πιτσιρικια που μεγαλωνουν..
(και που τα περσινα/προπερσινα κτλ ρουχαλακια τους τους ειναι πλεον αχρηστα.....)

http://www.madata.gr/epikairotita/social/238470.html

GIXXERAKIAS
26/11/2012, 15:36
Ειναι λεσχες ομως, δε νομιζω οτι το φορουμ μπορει!

Επειδή πέρσι (και ετοιμάζουμε και φέτος)κάναμε δωρεά σε χαμόγελο του παιδιού με το Gixxer.gr,ώντας απλό φόρουμ μαζεψαμε λεφτά και τους ρωτησαμε τι χρειάζονται.Εν τέλει πήραμε σκούπες ηλεκτρικές,τρόφιμα,τοστιέρες,μαξιλάρια και λιχουδιές για τα παιδιά.

Δεν χρειάζεται να είσαι λέσχη για κάτι τέτοιο.:wave2:

ps:Τα ματάκια τους έλαμπαν από χαρά όταν μας είδαν,η βόλτα δέ με πολλά μικρά χαρούμενα μουτράκια στην πίσω σέλα των GSXR μέσα στο προαύλιο θα τους μείνει αξέχαστη.