PDA

View Full Version : εσβησε ξαφνικα το yamaha x135



skouvas
24/11/2012, 14:33
καλησπερα φιλοι. θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με ενα προβλημα που αντιμετωπισα σημερα με το παπι yamaha x135.ενω πηγαινα στον δρομο ξαφνικα εσβησε η μηχανη μαζι και τα ηλεκτρικα του. αφου σταματησα προσπαθοησα να το βαλω παλι μπροστα με την μανιβελα γιατι ολες οι ενδειξεις δεν λειτουργουσαν ωστε να το βαλω μπροστα με την μιζα, οταν του εδινα με την μανιβελα αναβαν για λιγο οι ενδειξεις στο καντραν αλλα μπροστα δεν επαιρνε. μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει σε ποιο κομματι της μηχανης να επικεντρωθω. ευχαριστω

vaska
24/11/2012, 14:36
Κάτι σε βραχυκύκλωμα μου κάνει, ρίξε μια ματιά στην ασφαλειοθήκη σου σε πρώτη φάση.

skouvas
24/11/2012, 14:37
φιλε καταρχην ευχαριστω για την απαντηση. αμα ηταν ηλεκτρικο προβλημα λογικα δεν θα επρεπε να σβησει η μηχανη ενω ημουν σε κινηση. ετσι δεν ειναι?

mouse112
24/11/2012, 14:48
τα χ135 αν τουσ κοψεισ το ρευμα,σβινουν.
1,κοιτα τιν μπαταρια (πολους)
2, κοιτα διπλα απο την μπαταρια ενα μικρο καλοδιο (εχει ενα φις) μιπος εχει κουνιθει-βγει.
3, ηλεκρολογο (εκτος και αν πιανουν τα χερια σου.

skouvas
24/11/2012, 14:50
την μπαταρια την ειδα εννοω τους πολους. εχω ξαναμεινει απο μπατρια με το χ135 και το εβαζα μηχανικα μπροστα δηλαδη το σπρωχνα και επαιρνε.

skouvas
24/11/2012, 14:53
εμενα το μυαλο μου παει στην κλειδαρια. και δεν ξερω αν κανω λαθος η οχι. μονο σε βραχυκυκλωμα της κλειδαριας θα μπορουσαν να συμβουν και τα δυο ταυτοχρονα δηλαδη και να σβησει η μηχανη αλλα και τα ηλεκτρικα της. αλλα δεν ειμαι σιγουρος ωστε να μην αγοραζω τζαμπα κλειδαρια

mouse112
24/11/2012, 15:16
διστιχος στα φορουμ το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι εικασιες...
...και να πει και καποιος αν εχει καποια προιστορια με το σιγκεκριμενο μηχανακι-μηχανη..
εμενα (του αδερφου μου) αυτο του ειχε κανει (το Ν. 2)
σε αυτα τα μοντελα εβγαζε μια βλαβη πισω απο το φαναρι σε ενα φις που εχει περιπου 9? καλοδια δοκιμασε και αυτο,να το κουνισεις.

αν ξεβιδοσεις τον πολο απο την μπαταρια το μηχανακι ΔΕΝ περνει μπρος. (εκτος και αν ειναι το μοντελο με το καρμπιρατερ)

skouvas
24/11/2012, 15:20
διστιχος στα φορουμ το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι εικασιες...
...και να πει και καποιος αν εχει καποια προιστορια με το σιγκεκριμενο μηχανακι-μηχανη..
εμενα (του αδερφου μου) αυτο του ειχε κανει (το Ν. 2)
σε αυτα τα μοντελα εβγαζε μια βλαβη πισω απο το φαναρι σε ενα φις που εχει περιπου 9? καλοδια δοκιμασε και αυτο,να το κουνισεις.

αν ξεβιδοσεις τον πολο απο την μπαταρια το μηχανακι ΔΕΝ περνει μπρος. (εκτος και αν ειναι το μοντελο με το καρμπιρατερ)

δηλαδη υπαρχει μοντελο χ135 με καρμπυλατερ και χωρις?

mouse112
24/11/2012, 15:34
υπαρχει ΑΛΛΑ δεν ερχετε στην ΕΕ...

skouvas
24/11/2012, 15:35
δηλαδη φιλε εσυ πιστευεις οτι να απορριψω την ιδεα της κλειδαριας και να επικεντρωθω στην μπαταρια?

mouse112
24/11/2012, 15:38
κοιταξε...
τα ηλεκρολογικα ειναι τοσο...αστα να πανε που αν δεν εχεισ γνωση μπορει να παλευεισ 5 ωρες ψαχνοντας...

και αν το πας σε ενα τεχνικο να σου βρει την βλαβη σε 15 λεπτα..
για εμενα παρτα ενα-ενα....

skouvas
24/11/2012, 15:50
ωραια ευχαριστω φιλε. θα μετρησω την μπαταρια για αρχη και θα δω. απλα δεν ημουν σιγουρος αν σβηνει το μηχανακι ενω ειναι σε λειτουργια αν παρουσιαστει προβλημα στα ηλεκτρικα. αν εσυ το ξερεις αυτο τοτε θα επικεντρωθω εκει.

Bradipous
24/11/2012, 18:27
ηλαδη αν βγαλουμε την μπαταρια απο το Χ δεν περνει μπροστα; (με μανηβελα ή σκαστο) :confused:

Παντως και εγω θα ελεγα να δεις πρωτα τις ασφαλειες, μπαταρια και μπουζι μηπως εχει βραχυκυκλωσει κατι απο αυτα.

skouvas
24/11/2012, 18:39
μπορει να ειναι και μπουζι δηλαδη?

mouse112
24/11/2012, 21:43
ηλαδη αν βγαλουμε την μπαταρια απο το Χ δεν περνει μπροστα; (με μανηβελα ή σκαστο) :confused:

Παντως και εγω θα ελεγα να δεις πρωτα τις ασφαλειες, μπαταρια και μπουζι μηπως εχει βραχυκυκλωσει κατι απο αυτα.


αν βγάλεις την μπαταρία δεν πέρνει μπροστά.
γιατί έχει injection.
αυτού λέει ο φίλος οτι δεν ανάβουν τα όργανα ξεχνάμε το μπουζι,
ασφάλεια...ναι ίσως...

skouvas
24/11/2012, 22:17
ευχαριστω φιλε. αυριο θα παρω το λεωφορειο μαζι με τα εργαλεια και θα παω απο αθηνα στον πειραια οπου μου εμεινε το μηχανακι και εχει ο θεος. ευχαριστω και παλι

skouvas
24/11/2012, 23:32
ευχαριστω φιλε μακαρι να ειναι ετσι αυριο παντως θα πω τι βρηκα ετσι για να μαθαινουμε ωστε ισως χρειαστει αν βοηθησουμε καποιον αλλον.

skouvas
25/11/2012, 13:46
καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια σας. πηγα το πρωι και για αρχη εβγαλα την ασφαλεια και ηταν οντως καμενη. εβαλα την αλλη ασφαλεια και μολις εβαλα μπροστα την εκαψε αμεσως και αυτην.επειδη εδω και ενα μηνα ειχε καιει η μικρη σκαλα απο τα φωτα και ειτε γυρναγες τον διακοπτη στην μικρη σκαλα ειτε στην μεγαλη σκαλα αναβε μονο η μεγαλη σκαλα, σκεφτηκα να βγαλω ολο το μπροστινο φαναρι και να ξαναδοκιμασω. ειχα παρει μαζι μου ενα καλωδιακι γεφυρωσα την ασφαλεια και το εβαλα μπροστα και μπινγκο, πηρε μπροστα κανονικα και το εφερα στο σπιτι. τωρα θα ψαξω να δω τι παιζει με το φαναρι. ευχαριστω και παλι

skouvas
25/11/2012, 17:27
φιλε ευχαριστω για την βοηθεια. αυριο θα παω να παρω μια λαμπα και θα ακολουθησω την συμβουλη σου. νασαι καλα