PDA

View Full Version : CB 400 προβλημα με καρμπυρατερ



daxon1
25/11/2012, 12:42
χαιρετηζω την κοινοτητα,και σας ευχομαι καλες βολτες,υπαρχει προβλημα με της τσιμουχες λαστιχακια του καρμπυρατερ
το εχω παει σε συνεργειο και μετα απο καθαρισμα καρμπυρατερ μου ανακοινωσε το προβλημα,το θεμα ειναι οτι για να
παρεις καινουργια απο την honda μου ειπε συνολικα θα παει για τα 4 γυρω στα 900 ευρω ψαξαμε στα μεταχειρο
και ειναι σε πιο αθλια κατασταση λογο ακινησιας,,το μηχανακι ειναι το super four version s' 400'

chr1s_86
25/11/2012, 20:37
τσιμουχες λαστιχακια του καρμπυρατερ......για τα 4 γυρω στα 900 ευρω


Ξεκαθάρισε λίγο για πιο ανταλλακτικό μιλάμε, λαστιχένιες εισαγωγές; ο-rings; μεμβράνες υποπίεσης; όλα;
Πριν το πας για "καθαρισμό" υπήρχε το πρόβλημα;

pipe_smoker
25/11/2012, 20:52
Ξεκαθάρισε λίγο για πιο ανταλλακτικό μιλάμε, λαστιχένιες εισαγωγές; ο-rings; μεμβράνες υποπίεσης; όλα;
Πριν το πας για "καθαρισμό" υπήρχε το πρόβλημα;

Πάει στο "πονηρό" το μυαλό σου?

daxon1
25/11/2012, 21:31
ναι παιδια ειχε προβλημα,ειχε μαζεψει πολυ σκουπιδι,γιατι το αφηνα με λιγη βενζινη,το αποτελεσμα ηταν να μπουκωνει σε μεγαλες στροφες ,και μετα να ξανα ρχετε στα ισια του,(χρηστο αν δεν κανω λαθος στο nickname σου)εδω με πιανεις αδιαβαστο μου της εδειξε που ηταν καμενες αλλα δεν ξερω να το κατανομασο...

mankam
25/11/2012, 21:38
τα 900 ευρώ είναι πάρα πολλά
αν ψάχνεις εισαγωγές δες εδώ http://www.ebay.com/itm/CARB-INSULATOR-SET-16211-KAZ-000-CB400SF-CB400F-CB400SUPER-FOUR-NC31-NC23E-/190735602183?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2c68ba5207

daxon1
25/11/2012, 21:43
mankam σε ευχαριστω θα παω αυριο απο το συνεργειο να μου διευκρινηση τι θελει,πως λεγετε,και γιατι μου ειπε αυτος 900 ευρω;;;(δηλ,300 η μια επι 4)

pipe_smoker
25/11/2012, 22:34
mankam σε ευχαριστω θα παω αυριο απο το συνεργειο να μου διευκρινηση τι θελει,πως λεγετε,και γιατι μου ειπε αυτος 900 ευρω;;;(δηλ,300 η μια επι 4)

Γιατί αυτός δε θα τα πάρει από ebay. Αλλά και πάλι μου ακούγονται υπερβολικά τα 900. Κι ολόκληρα τα καρμπυρατέρ μέσω αντιπροσωπείας να θέλει να σου παραγγείλει, πολλά μου ακούγονται.

Εγώ έχω φάει τρελή δαγκωνιά (κανά 600άρι-800άρι ευρά) από μηχανικό που μου έλεγε ότι έχουν θέμα τα καρμπυρατέρ μου (cb400 sf κι εγώ). Τα έσκασα μέσα στην άγνοιά μου, στο μηχανάκι δεν άλλαξε απολύτως τίποτα (αλλά το έμαθα μετά από κανά 3μηνο που το πήγα σε άλλο μηχανικό) ούτε μεμβράνες, ούτε βελόνες, ούτε πευκοβελόνες, τα'κλαψα κι αυτά και τα επόμενα που έπρεπε να δώσω για να έρθει το μηχανάκι στα ίσα του στον καινούριο μηχανικό (ευτυχώς λιγότερα) και έστρωσα χαρακτήρα. (θα έπρεπε βέβαια να στρώνει κι εκείνος μούρη μετά το τσαλάκωμα που θα είχε υποστεί αλλά με συγκράτησαν).

Δε λέω ότι η περίπτωσή σου είναι ίδια με τη δική μου. Απλά έχε λίγο το νου σου γιατί το θέμα των καρμπυρατέρ στα CB-δάκια είναι λίγο μη σου τύχει (μιας και είναι από τα λίγα που μπορούν να σου τύχουν εδώ που τα λέμε λόγω αξιοπιστίας της μηχανής), γιατί αν σου τύχει κινδυνεύεις να σε πιασοκωλιάσουν.

thanos_s
26/11/2012, 00:01
Επισης, καποια στιγμη πρεπει να τελειωνει η καραμελα με τα σκουπιδακια λογω λιγης βενζινης...

chr1s_86
26/11/2012, 00:16
Πάει στο "πονηρό" το μυαλό σου?


Όταν ο άλλος τις προάλλες πλήρωσε καινούργια ηλεκτρονική για να κάνει δοκιμές ο "μάστορας" είναι λογικό να μην πιστεύεις την κάθε ιστορία. Δεν ξέρω τιμές του super four αλλά για το "παρόμοιο" CB-1 οι εισαγωγές δεν έχουν πάνω από €10 έκαστη και οι μεμβράνες έχουν το πολύ 120 έκαστη (113.5 σε γνωστό site). Και σετάκι με o-ring, τσιμούχα στο λεκανάκι κτλ €18 για το κάθε carb.

Σύνολο βαριά 600.
ΠΟΣΟ παραπάνω να έχουν για το SF; (ΑΝ υποθέσουμε ότι τα θέλει όλα)

pipe_smoker
26/11/2012, 07:52
Επισης, καποια στιγμη πρεπει να τελειωνει η καραμελα με τα σκουπιδακια λογω λιγης βενζινης...

Συφωνώ.
Δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος αν όντως μακροπρόθεσμα μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο το να το έχεις το μηχανάκι συνέχεια στο αμήν από βενζίνες και να του βάζεις ένα πεντάευρω λες και είναι παπί κάθε φορά που περνάς από βενζινάδικο, αλλά όντως έχει πιπιληθεί τόσο πολύ η καραμέλα "μάστορα έκλασε η μηχανή" "εμ, σκουπιδάκια στα καρμπ λόγω λίγης βενζίνης" που θα έπρεπε να έχει λιώσει προ πολλού.
Σε λίγο θα ξεπεράσει σε αριθμό και τις φορές που έχει ειπωθεί το:
-Αχ ρε μάνα πονάει το κεφάλι μου.
-Ιιιιιι!!!! Ματιασμένος θα'σαι γιόκα μου! :a31:



ΠΟΣΟ παραπάνω να έχουν για το SF;

Δεν ξέρω. Δε νομίζω να έχουν παραπάνω και δεν ξέρω αν τα χρειάζεται και όλα. Βέβαια αφού η μερίδα του λέοντος των χρημάτων πάει για τις μεμβράνες, άμα αυτές θέλουν αλλαγή κατ'εμέ δίνεις και τα υπόλοιπα "ψιλά" να πάρεις και όλα τα άλλα που προανέφερες (που όλα μαζί κάνουν όσο μισή μεμβράνη) να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, όσο μπορείς τουλάχιστον, ότι έχεις πλέον καινούρια καρμπυρατέρ και θα τη βγάλει το μηχανάκι καμιά 20αριά χρόνια ακόμα.
Το πρόβλημα είναι ότι αν δε σκαμπάζεις από μαστοριλίκια να έχεις μια κάποια εμπειρία ή δεν είσαι "μηχανικός" έστω "ερασιτέχνης", αναγκαστικά λόγω της άγνοιας που σε διακατέχει, ό,τι πει ο μάστορας είναι κανόνας. Σαν τους γιατρούς ένα πράμα. Εγχείρηση? Εγχείρηση! Απλά εκεί σου είναι πιο εύκολο να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
The easy way or the hard way βρες μηχανικό που να βάζεις το χέρι σου στη φωτιά πώς ό,τι σου λέει είναι το αυτό. Αλλιώς τα τρεχάματα, μικρά ή μεγάλα, δύσκολα θα τα γλιτώσεις.

nassosxlvbros
26/11/2012, 12:36
Ρε παιδιά τι καθάρισμα και αλλαγές; Αφου οι μαστόροι στο 99,999% των επισκευών περιλαμβάνει μόνο ...ξεμάτιασμα....Τα κάρμπ στο Χόρνετ με 70000 κμ δεν έχουν καθαριστεί ποτέ.ΠΟΤΕ! Ούτε διαφορά στο άρπαγμα,κατανάλωση,αρρυθμίες,κλπ κλπ...

daxon1
26/11/2012, 13:06
λοιπον μετα απο επισκεψη στο συνεργειο παλι,(καλο συνεργειο με πολυ δουλεια)και αφου εξυγηθηκα οτι το ψαχνω στο forum ο τυπος αλλαξε λιγο της τιμες
μου ανεφερε οτι θελουν αλλαγη οι φουσκες(απο το καρμπυρατερ)και οτι εχει 80 ευρω η μια,με εργατικα τα υπολογιζω γυρω στα 300 και πανω....
μου εδειξε μια φουσκα που ειχε προχειρη απο αλλο μηχανακι,αλλα ρε παιδια δεν μου φενεται με το ματι κι ολας να εχει αυτη η μ@λακια 80 ευρω...
τι να πω αν μου βρει κανεις πιο φτηνα γιατι δεν σκαμπαζω και απο ιντερνετ,καλοδεχουμενο...ευχαριστω και παλι για της απαντησεις σας
το συνεργειο βεβαια μου ειπε οτι δεν αξιζει να της αλλαξω γιατι δεν συμφερει το μηχανακι βεβαια δεν δουλευει σωστα και εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση
τι να κανω;;

nassosxlvbros
26/11/2012, 13:19
λοιπον μετα απο επισκεψη στο συνεργειο παλι,(καλο συνεργειο με πολυ δουλεια)και αφου εξυγηθηκα οτι το ψαχνω στο forum ο τυπος αλλαξε λιγο της τιμες
μου ανεφερε οτι θελουν αλλαγη οι φουσκες(απο το καρμπυρατερ)και οτι εχει 80 ευρω η μια,με εργατικα τα υπολογιζω γυρω στα 300 και πανω....
μου εδειξε μια φουσκα που ειχε προχειρη απο αλλο μηχανακι,αλλα ρε παιδια δεν μου φενεται με το ματι κι ολας να εχει αυτη η μ@λακια 80 ευρω...
τι να πω αν μου βρει κανεις πιο φτηνα γιατι δεν σκαμπαζω και απο ιντερνετ,καλοδεχουμενο...ευχαριστω και παλι για της απαντησεις σας
το συνεργειο βεβαια μου ειπε οτι δεν αξιζει να της αλλαξω γιατι δεν συμφερει το μηχανακι βεβαια δεν δουλευει σωστα και εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση
τι να κανω;;

Αν έχουν πρόβλημα (σκισμένες κλπ)θα πρέπει να το δεις κιόλας,όχι άντε άλλαχτες...και ναι 80€ το κομμάτι είναι πολλά,ακόμα και αν έχουν τόσο (που θα έχουν....)αν πιάνουν τα χέρια σου λύσε τη τετράδα-δεν είναι και καμιά επιστήμη-λύσε τα κάρμπ και κάνε μια επιθεώρηση αν όντως είναι αυτή η φθορά.Αν όντως είναι σκισμένες (όλες λίγο απίθανο) ψάξε στα μεταχείρω.

pipe_smoker
26/11/2012, 13:21
λοιπον μετα απο επισκεψη στο συνεργειο παλι,(καλο συνεργειο με πολυ δουλεια)και αφου εξυγηθηκα οτι το ψαχνω στο forum ο τυπος αλλαξε λιγο της τιμες

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δεν πολυπάνε παρέα αυτά τα δύο αδερφέ...

Σκέψου το λίγο και μόνος σου.


το συνεργειο βεβαια μου ειπε οτι δεν αξιζει να της αλλαξω γιατι δεν συμφερει το μηχανακι βεβαια δεν δουλευει σωστα και εχει λιγο μεγαλυτερη καταναλωση
τι να κανω;;

Το αν συμφέρει ή όχι εσύ θα το κρίνεις. Έχεις κι άλλη μηχανή και το cb το κρατάς από χόμπι? Αν, ναι τότε άσ'το και σε μια αποθήκη να σαπίσει.
Αν όμως είναι η μοναδική σου μηχανή και σκοπεύεις να την κρατήσεις και να την έχεις να τη χαίρεσαι, τότε κατ'εμέ φρόντισε να δουλεύει σωστά και να είναι όπως πρέπει για να μακροημερεύσει. Κι ας την πήρες 1.000 ευρώ κι ας χρειάζονται 900 (αν χρειάζονται πραγματικά) για τα καρμπυρατέρ.
ΥΓ. Αυτό δε σημαίνει ακουμπάω με κλειστά μάτια ό,τι πει ο "μάστορας" γιατί θέλω να έχω σωστή τη μηχανή. Πρώτα σιγουρευόμαστε ότι όντως χρειάζεται ό,τι υποτίθεται πως χρειάζεται...

chr1s_86
26/11/2012, 14:00
λοιπον μετα απο επισκεψη στο συνεργειο παλι,(καλο συνεργειο με πολυ δουλεια)και αφου εξυγηθηκα οτι το ψαχνω στο forum ο τυπος αλλαξε λιγο της τιμες


Κοίτα κάτι ωραία πράγματα... :a37:


1/3 της τιμής έτσι απλά. Αν ήταν άλλος και τα είχε δώσει εξαρχής θα είχαμε και πρόωρα Χριστούγεννα;

Πάντως τόσο έχουν οι (γνήσιες) μεμβράνες, μη σου πω ότι μου φαίνεται και χαμηλή η τιμή που σου έδωσε. Αλλά μετά από όλα αυτά μπορείς να εμπιστευτείς ότι πράγματι χρειάζεται μεμβράνες; Ή ότι τις χρειάζεται όλες;

daxon1
26/11/2012, 14:11
PIPE το καλο συνεργειο δεν ανερει και οτι ο μαστορας θελει να σου πιασει τον Κολ@
.σε κατι τετοια πατανε και τα μαστορια γιατι τοτε δεν θα ειχαν καθολου δουλεια .της φουσκες μου της ειχε δειξει κι ολας και οντως ηταν τρυπιες
τωρα να πας να αλλαξεις δυο τρεις και να αφησεις μια το βλεπω μιση δουλεια...
το μηχανακι ειναι εισαγωγης και το ειχα αγορασει με 5000 χλμ,πρωτη αδεια δικια μου.οποτε καταλαβενεις δεν ειναι για σαπισμα...:)

pipe_smoker
26/11/2012, 16:35
PIPE το καλο συνεργειο δεν ανερει και οτι ο μαστορας θελει να σου πιασει τον Κολ@


Διαφωνώ.
Και κυρίως γιατί άλλο σου πιάνω τον κώλο, κι άλλο προσπαθώ να σε πιάσω κορόιδο. Είτε προσπαθώντας να σε ψαρέψω σε τρελές τιμές κι άμα τσιμπήσεις τσίμπησες, αν όχι τις κατεβάζω, είτε σου "πουλάω" βλάβες που το μηχανάκι δεν έχει για να "αγοράσεις" επισκευές που το μηχανάκι δε χρειάζεται.
Για μένα ο καλός μάστορας πρέπει να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Εμένα κάτι τέτοιο δε μου το βγάζει αυτό.

Από εκεί και πέρα δική σου είναι η απόφαση και μπορει όντως ο μάστοράς σου να είναι καλός στη δουλειά του και κακός από "ηθικής" πλευράς, κι εσύ σε αυτό να μη δίνεις τόση βαρύτητα όση δίνω εγώ. Και συμφωνώ ότι άμα θέλουν (όντως) άλλαγμα οι τρεις δεν αφήνεις τη μία, όπως επίσης κι ότι ούτε εγώ θα άφηνα το μηχανάκι μου να σαπίσει:wave2:

daxon1
26/11/2012, 20:03
PIPE οκ μπορει να λεμε το ιδιο με διαφορετικο υφος...αλλα συμφωνο και ετσι οπως το θετεις....
τωρα αν υπαρχει καποια συμβουλη απο καποιον συνεργεια για ποιο χαμηλη τιμη η που θα διαθετη τα ανταλλακτικα
σε ποιο προσιτη τιμη καλοδεχουμενο,αν και μαλλον οι τιμες αυτες ειναι φιξ...:eek:

georgio
27/11/2012, 11:43
Δεν είναι και πολύ πιθανό να χρειάζονται όλες οι μεμβράνες αλλαγή.

Όταν λες το μηχανάκι δεν δουλεύει σωστά τι εννοείς; Δεν παίρνει εύκολα; Δεν κρατάει καλά ρελαντί; Ανεβάζει αργά; Ανεβάζει μέχρι πχ 8.000 στροφές και μετά κολάει;

daxon1
27/11/2012, 14:45
ναι στης μεγαλες στροφες κολαει, και 8.000 λες πολλα,απο της 5-6 μην σου πω, μετα ξανα δινει και παλι κολαει, σαν να εχεις μεινει ενα πραμα....

nassosxlvbros
27/11/2012, 14:53
Τρόμπα βενζίνης; τσεκαρισμένη;

daxon1
27/11/2012, 15:19
παντως η φουσκες που μου εδειξε ηταν τρυπιες .....και το μαστορι αυτο μου ειπε οτι φταιει...παντως οντως το καρμπυρατερ ηταν μεσα
στην σκουρια χωματηλα τι να πω...και η μαλακια ειναι πως ειναι τοσο κοντο το σωληνακι που δεν μπορεις και να βαλεις ενα φιλτρο βενζινης..

ikoam
05/06/2019, 15:05
Καλησπέρα, δεν βρήκα κάπου αλλού κάτι παρόμοιο και πιο νέο. Είμαι κάτοχος CB400 99 (την έχω 7 μήνες) και έχω το εξής θέμα:
Δύο μεμβράνες από το καρμπυρατέρ θέλουν αλλαγή και στο συνεργείο που το πηγαίνω μου είπαν ότι η 1 καινούργια έχει 150-160 €. Φυσικά δεν προτείνουν τις φθηνές τις κινέζικες με 30 €. Μου είπε να ψάξω σε ebay και στο car μήπως βρω κάτι. Δεν είδα κάποια λύση που το διάβασα, έχετε να μου προτείνετε κάτι; (μεταχειρισμένο, κινέζικο, να πάρω καινούργια)

Υ.Γ. Την μηχανη την πάρκαρα όπως όλες τις άλλες φορές που την παρκάρω και πήγα δουλειά. Είχε βρέξει εκείνη την μέρα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και άλλες φορές έχει βραχεί η μηχανή). Αφού σχόλασα και πήγα να φύγω ο ήχος της μηχανής ήταν βραχνός (κατάλαβα την διαφορά γιατί τον ξέρω τον κανονικό ήχο) και όταν ξεκίνησα είχε χάσει την δύναμη της, δεν επιτάχυνε όπως πριν. Αυτό έμοιαζε πολύ με το όταν φτάνει στην ρεζέρβα (αρχίζει και "σβήνει") και πρέπει να γυρίσω τον κλασικό διακόπτη κάτω από το ρεζερβουάρ.

dankannn
05/06/2019, 15:41
Καλησπέρα, δεν βρήκα κάπου αλλού κάτι παρόμοιο και πιο νέο. Είμαι κάτοχος CB400 99 (την έχω 7 μήνες) και έχω το εξής θέμα:
Δύο μεμβράνες από το καρμπυρατέρ θέλουν αλλαγή και στο συνεργείο που το πηγαίνω μου είπαν ότι η 1 καινούργια έχει 150-160 €. Φυσικά δεν προτείνουν τις φθηνές τις κινέζικες με 30 €. Μου είπε να ψάξω σε ebay και στο car μήπως βρω κάτι. Δεν είδα κάποια λύση που το διάβασα, έχετε να μου προτείνετε κάτι; (μεταχειρισμένο, κινέζικο, να πάρω καινούργια)

Υ.Γ. Την μηχανη την πάρκαρα όπως όλες τις άλλες φορές που την παρκάρω και πήγα δουλειά. Είχε βρέξει εκείνη την μέρα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και άλλες φορές έχει βραχεί η μηχανή). Αφού σχόλασα και πήγα να φύγω ο ήχος της μηχανής ήταν βραχνός (κατάλαβα την διαφορά γιατί τον ξέρω τον κανονικό ήχο) και όταν ξεκίνησα είχε χάσει την δύναμη της, δεν επιτάχυνε όπως πριν. Αυτό έμοιαζε πολύ με το όταν φτάνει στην ρεζέρβα (αρχίζει και "σβήνει") και πρέπει να γυρίσω τον κλασικό διακόπτη κάτω από το ρεζερβουάρ.


Φιλος με transalp 650 εχει βαλει imitation και δεν ειχε προβλημα
Δες εδω με 40 € κανεις την δουλεια σου
https://www.car.gr/parts/view/10780511-kinhthres-merh-kinhthres-moter-honda-cb400-vtec-cbr400-nc23-nc29

και εδω

https://www.car.gr/parts/view/16839211-kinhthres-merh-karburater-honda-cb400sf

ikoam
05/06/2019, 15:57
Φιλος με transalp 650 εχει βαλει imitation και δεν ειχε προβλημα
Δες εδω με 40 € κανεις την δουλεια σου
https://www.car.gr/parts/view/10780511-kinhthres-merh-kinhthres-moter-honda-cb400-vtec-cbr400-nc23-nc29

και εδω

https://www.car.gr/parts/view/16839211-kinhthres-merh-karburater-honda-cb400sf



Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιο πολύ φοβάμαι μην γίνει μεγαλύτερη ζημιά. Ή να τις βάλω και μετά να ξανα χαλάσουν (αλλά θα μου πεις το ίδιο ισχύει και για τις καινούριες).

telegonos
05/06/2019, 16:20
Να κανεις κατι παντως συντομα, γιατι οσο το δουλευεις με σκισμενες μεμβρανες, μολις πλησιαζεις τις ψηλες στροφες, λογω σκισμενων μεμβρανων δεν ανοιγουν τα slides ποτε, δεν μπαινει βενζινη, στεγνωνει το μιγμα, υπερθερμαινεται ο χωρος καυσης, κ καποια στιγμη, ή καποια βαλβιδα θα βαρεσει ή φλαντζα κεφαλης θα σκορπισει.

Θα αντισταθει για λιγο καιρο στην καταρρευση γιατι ειναι honda, αν ηταν κανα kawasaki ας πουμε θα αρπαζε σχεδον αμεσως, αλλα τελικα θα γινει η ζημεια.

Φτιαχτο σωστο

ikoam
05/06/2019, 17:00
Να κανεις κατι παντως συντομα, γιατι οσο το δουλευεις με σκισμενες μεμβρανες, μολις πλησιαζεις τις ψηλες στροφες, λογω σκισμενων μεμβρανων δεν ανοιγουν τα slides ποτε, δεν μπαινει βενζινη, στεγνωνει το μιγμα, υπερθερμαινεται ο χωρος καυσης, κ καποια στιγμη, ή καποια βαλβιδα θα βαρεσει ή φλαντζα κεφαλης θα σκορπισει.

Θα αντισταθει για λιγο καιρο στην καταρρευση γιατι ειναι honda, αν ηταν κανα kawasaki ας πουμε θα αρπαζε σχεδον αμεσως, αλλα τελικα θα γινει η ζημεια.

Φτιαχτο σωστο


Μου είπαν για το ιμιτασιόν ότι δεν ταιριάζει ακριβώς με το μανίσιο. Θα ψάξω κανένα μεταχειρισμένο πρώτα και μετά θα δω για ιμιτασιόν. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

OldMan
06/06/2019, 12:32
Φτιαχτο σωστο
Καπου ειχα μια φωτο με "επισκευασμενο" καρμπ με σακουλα σουπερ-μαρκετ (τοτε δεν τις χρεωναν..) για να καταφερει να κατεβει απο το βουνο..
(το οποιο δουλευε κανονικοτατα για κανα-δυο μηνες μετα μεχρι να βρεθει καινουρια μεμβρανη...)

MAIK72
06/06/2019, 14:26
Φιλος με transalp 650 εχει βαλει imitation και δεν ειχε προβλημα
Δες εδω με 40 € κανεις την δουλεια σου
https://www.car.gr/parts/view/10780511-kinhthres-merh-kinhthres-moter-honda-cb400-vtec-cbr400-nc23-nc29

και εδω

https://www.car.gr/parts/view/16839211-kinhthres-merh-karburater-honda-cb400sf


Καπου ειχα μια φωτο με "επισκευασμενο" καρμπ με σακουλα σουπερ-μαρκετ (τοτε δεν τις χρεωναν..) για να καταφερει να κατεβει απο το βουνο..
(το οποιο δουλευε κανονικοτατα για κανα-δυο μηνες μετα μεχρι να βρεθει καινουρια μεμβρανη...)
Και αυτά από σακούλα πρέπει να είναι :D
https://www.aliexpress.com/item/4PCS-Motorcycle-Parts-Carburetor-Film-Diaphragm-For-Honda-CB400-VTEC-CB-1-Motos-Carburetor-Vacuum-Membrane/32447613207.html?spm=2114.search0104.8.21.42716229jA8KhO&transAbTest=ae803_5

https://www.aliexpress.com/item/4pcs-Motorcycle-Parts-Carburetor-Diaphragm-for-HONDA-CB400-CBR400-VTEC-I-II-III-1-2-3/32449649344.html?spm=2114.10010108.1000015.1.465719c73FUSmD&scm=1007.14452.130320.0&scm_id=1007.14452.130320.0&scm-url=1007.14452.130320.0&pvid=ca080296-16f8-4d6f-bd5a-9b42491b19dc&s=p
Αρκεί να διαβάσει κάποιος τις αξιολογήσεις από κάτω πριν αγοράσει τις Κινεζιές. Αν δεν μπορουσα να αποφύγω την απομίμιση στο θέμα του διαφράγματος θα προτιμούσα μια επώνυμη εταιρία https://www.car.gr/parts/view/6051159-engines-parts-carburettor-membranes-tourmax-japan?lang=en.