PDA

View Full Version : Σωληνάκια φρένων: Galfer vs. HEL vs. ...



McGyver
25/11/2012, 13:46
Υπάρχει πιθανότητα στο επόμενο service να αλλάξω τα σωληνάκια των φρένων (και συμπλέκτη) στο VFR, μιας και θα μετρούν 7,5 χρόνια λειτουργίας.

Λόγω πολυπλοκότητας του συστήματος πέδησης (βλ. C-ABS) το κόστος μόνο για τo kit των σωληνακίων σπάει το 300άρι οπότε σενάριο "try & error" θέλω να το αποφύγω :). Για να μην βάλω την παράμετρο της εργασίας όπου θα πρέπει να λυθεί όλο το μηχανάκι...

Για πείτε γνώμες για Galfer, HEL ή άλλα brands που βγάζουν σωληνάκια φρένων.

kostaspetrou
25/11/2012, 15:04
Έχω δοκιμάσει Και Galfer και HEL.H παλιά σειρά galfer δεν είχε ανθεκτικά ρακόρ στη διάβρωση.Τα HEL αστέρια!

Έχε υπ' όψη σου ότι αν θες τα HEL κατασκευάζονται εδώ,Ελλάδα σε ό,τι μήκος και διάταξη θες.Τα κάνει ο Μηναδάκης,χρησιμοποιεί εξοπλισμό της HEL UK(τσεκαρισμένο αυτό με μέιλ και απάντηση από Αγγλία).
Πολύ καλές τιμές και εξυπηρέτηση,απ'τους Έλληνες που αξίζει να δουλεύουν.

ΥΓ:κανένα έννομο συμφέρον με το εν λόγω κατάστημα.

McGyver
25/11/2012, 16:25
Έχω δοκιμάσει Και Galfer και HEL.H παλιά σειρά galfer δεν είχε ανθεκτικά ρακόρ στη διάβρωση.Τα HEL αστέρια!

Έχε υπ' όψη σου ότι αν θες τα HEL κατασκευάζονται εδώ,Ελλάδα σε ό,τι μήκος και διάταξη θες.Τα κάνει ο Μηναδάκης,χρησιμοποιεί εξοπλισμό της HEL UK(τσεκαρισμένο αυτό με μέιλ και απάντηση από Αγγλία).
Πολύ καλές τιμές και εξυπηρέτηση,απ'τους Έλληνες που αξίζει να δουλεύουν.

ΥΓ:κανένα έννομο συμφέρον με το εν λόγω κατάστημα.

Thanks for the infotip.

Bladerunner
25/11/2012, 16:56
Πάντως και τα fren tubo (http://www.frentubo.com/) που φοράει το δικό μου έχουν σταθεί στο ύψος τους. Καθόλου σπογγώδη αίσθηση ακόμα και με βρασμένα ταλαιπωρημένα υγρά. Το πρόβλημα που είχα με τα προηγούμενα, κατασκευής με σωληνάκια του μέτρου και πρεσαρισμένα ρακόρ, μετά από έντονη καταπόνηση το δεξί ρακόρ δεν άντεξε κι άρχισε να χάνει υγρά. Άλλο ότι έτρεξα τελικά σε εκείνον τον αγώνα, κι επειδή δεν ζόριζα τα φρένα έκανα τον καλύτερό μου χρόνο. :lol:

McGyver
25/11/2012, 17:14
Πάντως και τα fren tubo (http://www.frentubo.com/) που φοράει το δικό μου έχουν σταθεί στο ύψος τους. Καθόλου σπογγώδη αίσθηση ακόμα και με βρασμένα ταλαιπωρημένα υγρά. Το πρόβλημα που είχα με τα προηγούμενα, κατασκευής με σωληνάκια του μέτρου και πρεσαρισμένα ρακόρ, μετά από έντονη καταπόνηση το δεξί ρακόρ δεν άντεξε κι άρχισε να χάνει υγρά. Άλλο ότι έτρεξα τελικά σε εκείνον τον αγώνα, κι επειδή δεν ζόριζα τα φρένα έκανα τον καλύτερό μου χρόνο. :lol:

Δυστυχώς η Fren Tubo δεν έχει στον κατάλογό της kit για το ABSάτο VFR.
Thanks anyway Δημήτρη.

vaska
25/11/2012, 18:06
Πρεσαριστά του μέτρου από γνώστη μάστορα μιας και η χρήση που θα κάνεις δεν θα είναι αγωνιστική. Το ότι τα σωληνάκια θα είναι του μέτρου δεν σημαίνει αυτόματα και κακής ποιότητας, κι εκεί έχεις επιλογές στην ποιότητα.
Στο DRάκι μου που ανεβοκατεβαίνει Άγραφα αρκετές φορές το χρόνο και με σβέλτη χωμάτινη οδήγηση, τέτοια φοράω και δεν με προβλημάτισαν πουθενά.

McGyver
25/11/2012, 18:10
Πρεσαριστά του μέτρου από γνώστη μάστορα μιας και η χρήση που θα κάνεις δεν θα είναι αγωνιστική. Το ότι τα σωληνάκια θα είναι του μέτρου δεν σημαίνει αυτόματα και κακής ποιότητας, κι εκεί έχεις επιλογές στην ποιότητα.
Στο DRάκι μου που ανεβοκατεβαίνει Άγραφα αρκετές φορές το χρόνο και με σβέλτη χωμάτινη οδήγηση, τέτοια φοράω και δεν με προβλημάτισαν πουθενά.

Το οποίο σημαίνει πως πρέπει να βγουν και τα 13 "μαμά" κομμάτια και να τα πάω για να φτιαχτούν τα καινούρια.
Χλωμό σα σενάριο Βασίλη...

vaska
25/11/2012, 18:22
Το οποίο σημαίνει πως πρέπει να βγουν και τα 13 "μαμά" κομμάτια και να τα πάω για να φτιαχτούν τα καινούρια.
Χλωμό σα σενάριο Βασίλη...


Αφού θα τα βγάλεις έτσι κι αλλιώς για να τ' αλλάξεις. Τα παίρνεις υπό μάλης, πας φτιάχνεις καινούρια κι επιστρέφεις για τοποθέτηση. Σίγουρα είναι πιο χρονοβόρο από το να πάρεις το σετάκι και να τοποθετήσεις αλλά έξτρα δουλειά δεν είναι (αν εξαιρέσεις τη μετάβασή σου στην πρέσα).

sapila racing
25/11/2012, 20:01
Θωμά μια και εχει τόσα σωληνάκια και τόση πολυπλοκότητα το σύστημα πάρε όποια μάρκα απο τις καταξιωμένες έχει πλήρες κιτ για το δικό σου.
Eγω αν τα έβαζα με σειρά προτίμησης θα ηταν :

Goodridge που εχω παρει υψηλής απο το 1988 και ειναι ακόμα τζάμι.
Lucas που έχει τεστ πίεσης του συγκεκριμμένου σωληνακίου υπογεγραμμένο μεσα στην συσκευασία.
Venhil
HEL
Frentubo

κλπ

anco
25/11/2012, 20:34
Θωμα,


Τα Frentubo τα εχω βαλει, πολυ καλα, αλλα δεν εχει για το δικο σου...

HEL εχω βαλει, αριστα, αλλα πηρα ετοιμο κιτ απο Αγγλια.

Να βαλεις χωρις χρωμια ρακορ και carbon γιατι δεν αντεχουν,καθαρο κιτακι stainless steel.

Goodridge εδω Ελλαδα, με καμια, μιας και εκανα διατριβη στην εξαερωση τρομπας και δαγκανας.

kostaspetrou
25/11/2012, 22:23
Το οποίο σημαίνει πως πρέπει να βγουν και τα 13 "μαμά" κομμάτια και να τα πάω για να φτιαχτούν τα καινούρια.
Χλωμό σα σενάριο Βασίλη...
13 κομμάτια; :cry::cry::cry::eek::eek:
Tότε φίλε προτίμησε έτοιμο κιτ αν δε βαριέσαι να μετράς.

Aπτην άλλη θα βγούν που θα βγούν,όπως λέει και ο vaska,οπότε μπορείς να κάνεις φτιαχτά.

@sapila:venhill δε θα έβαζα ποτέ ξανά...

cosgili
25/11/2012, 23:59
Hel, με αυτά που έχω δει εγώ τα θεωρώ τα πιο αξιόπιστα. Μακριά από φτιαχτά, γιατί δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε κανέναν, πόσο μάλλον εσύ με τη βέφα που έχει τόσο πολύπλοκο σύστημα:wave2:

p@nos
26/11/2012, 00:16
8a dosis to 300ari xoris logo...dld pera apo mia mikri beltiosi stin ais8isi de 8a kerdisis kati simantiko kai ta lefta ine polla opote ksanaskepsoyto

McGyver
26/11/2012, 06:19
Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση των απόψεών σας.
Ξαναδιαβάζοντας το thread από την αρχή, φαίνεται πως η HEL είναι η πιο σωστή/αξιόπιστη επιλογή, μιας και για τα υπόλοιπα brands που έχουν kit για το VFR υπάρχει έστω και μια αρνητική εμπειρία (όχι μόνο εδώ).


8a dosis to 300ari xoris logo...dld pera apo mia mikri beltiosi stin ais8isi de 8a kerdisis kati simantiko kai ta lefta ine polla opote ksanaskepsoyto

Δεν το κάνω για να βελτιώσω ή να κερδίσω κάτι.
Απλά στα πλαίσια της συντήρησης λέω να τ' αλλάξω.
Το κόστος των "μαμά" λαστιχένιων είναι πολλαπλάσιο, π.χ. το καθένα από τα δύο σωληνάκια της πίσω δαγκάνας έχει πάνω από 100 Ευρώ.

RaGe_Raptor
26/11/2012, 06:29
Κοίτα και προς spiegler , κορυφαίας ποιότητας αλλά μόνο από internet/ebay απ'όσο ξέρω...

Λευκάδιος
26/11/2012, 08:54
+1 ευχαριστημενος απο τον Μηναδακη(HEL). για καστομ σωληνακι υψηλης,εφτιαξε ενα στο μηκος που χρειαζομουν,μου προτεινε τα ρακορ και γενικως ηταν πολυ εξυπηρετικος .

dankannn
26/11/2012, 10:17
Για μένα τα καλύτερα είναι τα GOODRIDGE
Πάρε ένα έτοιμο ΚΙΤ να μην ψάχνεις από εδώ και από εκεί , και με κορυφαία ποιότητα,.
Δες απλά μπας και βρεις καλύτερη τιμή και αν αυτό το ΚΙΤ κάνει για το δικό σου , δεν ξέρω τι χρονολογία είναι αυτό που έχεις.


http://www.ebay.com/itm/HONDA-VFR800-V-TEC-ABS-02-04-Goodridge-Replacement-Front-Lines-/130807100288?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item1e74b5f380

McGyver
26/11/2012, 10:33
Για μένα τα καλύτερα είναι τα GOODRIDGE
Πάρε ένα έτοιμο ΚΙΤ να μην ψάχνεις από εδώ και από εκεί , και με κορυφαία ποιότητα,.
Δες απλά μπας και βρεις καλύτερη τιμή και αν αυτό το ΚΙΤ κάνει για το δικό σου , δεν ξέρω τι χρονολογία είναι αυτό που έχεις.


http://www.ebay.com/itm/HONDA-VFR800-V-TEC-ABS-02-04-Goodridge-Replacement-Front-Lines-/130807100288?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item1e74b5f380

Thanks, αλλά αυτός λέει 225 λίρες (280 Euros) μόνο για τα μπροστινά :eek:...

dankannn
26/11/2012, 10:54
Thanks, αλλά αυτός λέει 225 λίρες (280 Euros) μόνο για τα μπροστινά :eek:...



http://www.ebay.de/itm/HONDA-VFR800-Cobra-clutch-line-kit-98-00-/221135384113?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item337cb22e31



Ναι έχεις δίκιο είναι μονο για μπροστά.
Kανε του μια ερώτηση πρέπει να έχει πολλές γραμμές το δικό σου 13 για αυτό και το κόστος και ρώτα αν υπάρχει όλο το ΚΙΤ.


Κάνε μια ερώτηση και σε αυτόν εδώ μπας και υπάρχει ΚΙΤ , είχα πάρει για το multistrada του αδελφού μου, και ήταν μια χαρά για τόσο φθηνα.
http://www.ebay.de/itm/HONDA-VFR800-Cobra-clutch-line-kit-98-00-/221135384113?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item337cb22e31

p@nos
26/11/2012, 11:06
επειδη λες για συντηρηση να ξερεις παντως οτι δε τιθεται θεμα ασφαλειας με τα σωληνακια που εχεις τωρα πανω...

TROOPER
26/11/2012, 11:24
θωμα για να καταλαβεις διαφορα με σωληνακια πρεπει να ανοιξεις το γκαζι.μην πετας τα λεφτα σου αδικα.δεν κανω πλακα.

McGyver
26/11/2012, 11:32
επειδη λες για συντηρηση να ξερεις παντως οτι δε τιθεται θεμα ασφαλειας με τα σωληνακια που εχεις τωρα πανω...

Αν υπήρχε θέμα ασφάλειας δε θα το έψαχνα bro, θα είχαν αλλαχθεί ήδη.

Απλώς μιας και το επόμενο service θα είναι μεγάλο και θα λυθεί ολόκληρη η μηχανή ούτως ή άλλως, θέλω να αλλάξω προληπτικά σωληνάκια και λοιπά "long term" αναλώσιμα. Θα αλλαχθούν π.χ. και όλα τα σωληνάκια καυσίμου/υπερχείλισης/κενού, κολάρα ψυγείων, ντίζες γκαζιού, κλπ κλπ...

McGyver
26/11/2012, 11:34
θωμα για να καταλαβεις διαφορα με σωληνακια πρεπει να ανοιξεις το γκαζι.μην πετας τα λεφτα σου αδικα.δεν κανω πλακα.

Άλλος απ' εδώ...
Δε θα τ' αλλάξω για να δω διαφορά λέμε ρε!
Θ' αλλαχθούν προληπτικά ως μέρος του προγράμματος συντήρησης.
Αν τα "μαμά" ήταν φθηνότερα θα έβαζα αυτά, αλλά της Honda βγαίνουν 500άρικο και βάλε.

p@nos
26/11/2012, 11:35
καλως δικο σου το μηχανακι δικα σου τα λεφτα και οι επιλογες...το κοστος βεβαια εναι μια αλλαγη ελαστικων αλλα δε γαμιεται τουλαχιστον σε αποζημιωνουν στον bling factor :smokin:

spyrakos35
26/11/2012, 11:37
Αν υπήρχε θέμα ασφάλειας δε θα το έψαχνα bro, θα είχαν αλλαχθεί ήδη.

Απλώς μιας και το επόμενο service θα είναι μεγάλο και θα λυθεί ολόκληρη η μηχανή ούτως ή άλλως, θέλω να αλλάξω προληπτικά σωληνάκια και λοιπά "long term" αναλώσιμα. Θα αλλαχθούν π.χ. και όλα τα σωληνάκια καυσίμου/υπερχείλισης/κενού, κολάρα ψυγείων, ντίζες γκαζιού, κλπ κλπ...

μην το πάρεις στραβά, πιάσε το κρυφό νόημα....

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

TROOPER
26/11/2012, 11:45
Άλλος απ' εδώ...
Δε θα τ' αλλάξω για να δω διαφορά λέμε ρε!
Θ' αλλαχθούν προληπτικά ως μέρος του προγράμματος συντήρησης.
Αν τα "μαμά" ήταν φθηνότερα θα έβαζα αυτά, αλλά της Honda βγαίνουν 500άρικο και βάλε.

θωμα το προγραμμα συντηρησης δεν λεει να κρατησεις πλαισιο και μοτερ και να αλλαξεις ολα τα αλλα.ξεκολλα.

p@nos
26/11/2012, 11:47
ρε μαστορα με τα δικα σου λεφτα 8α τα αλλαξει τι σε νοιαζει εσενα δλδ?

McGyver
26/11/2012, 12:20
Ας μείνουμε στο θέμα και όχι στο αν και τι αποφασίζω εγώ να κάνω στο μηχανάκι μου, ναι;
Άντε γιατί με πειράζει η υγρασία από τη σφουγγαρίστρα.

Μουτς.

:wave2:

TROOPER
26/11/2012, 12:43
Ας μείνουμε στο θέμα και όχι στο αν και τι αποφασίζω εγώ να κάνω στο μηχανάκι μου, ναι;
Άντε γιατί με πειράζει η υγρασία από τη σφουγγαρίστρα.

Μουτς.

:wave2:

το θεμα εισαι εσυ και το μηχανακι σου.αλλοιως ας εβαζες ενα συγκριτικο.

εν παση περιπτωση επειδη δεν εχω και πολυ ορεξη παρε αυτη την απαντηση και κανε οτι καταλαβαινεις:


Θωμά μια και εχει τόσα σωληνάκια και τόση πολυπλοκότητα το σύστημα πάρε όποια μάρκα απο τις καταξιωμένες έχει πλήρες κιτ για το δικό σου.
........

Acacius
26/11/2012, 17:27
Και κομπλέ, και HEL έχει ο ηΜπέης εδώ (http://www.ebay.com/itm/400345559714), αλλά φθηνό δεν το λες και είναι και από Αμερική οπότε έχει και το ρίσκο του τελωνείου.

Τώρα αν η Χόντα θέλει 500 Ευρά μάλλον συμφέρει, ειδικά ανα αναλογιστεί κανείς ότι τα μεταλλικά δε θέλουν αλλαγή λόγω γήρατος ( σωστά; ).

McTalas
03/12/2012, 08:17
τα μαμα σωληνακια, σε χοντα, πρεπει να αλλαζονται ανα 2 χρονια, οποτε βαζεις υψηλης και ξενοιαζεις...

Sapadak
03/12/2012, 08:36
τα μαμα σωληνακια, σε χοντα, πρεπει να αλλαζονται ανα 2 χρονια, οποτε βαζεις υψηλης και ξενοιαζεις...

Που το έχεις δει αυτό????

McTalas
03/12/2012, 08:42
μου το ειχε πει ο περικλης...
δεν εκατσα να δω το μανιουαλ βεβαια...

Sapadak
03/12/2012, 08:47
μου το ειχε πει ο περικλης...
δεν εκατσα να δω το μανιουαλ βεβαια...

1η φορά απο εσένα το ακούω αυτό.
Για τα υγρά φρένων λεει 18κ ή 3 χρόνια (οτι ερθει 1ο) και για τα σωληνάκια λεει 2 χρόνια??? Δε νομιζω

McTalas
03/12/2012, 09:03
μιλαω για cbr 600 rr

νομιζω υγρα ανα χρονο ή 2 χρονια και σωλινακια ανα 2 χρονια, δεν θυμαμαι για τα υγρα και βαριεμαι να ψαχνω μανιουαλ, αλλα για τα σωλινακια θυμαμαι τι μου ειχε πει ο επισιμος χοντας μηχανικος...

Sapadak
03/12/2012, 09:15
μιλαω για cbr 600 rr

νομιζω υγρα ανα χρονο ή 2 χρονια και σωλινακια ανα 2 χρονια, δεν θυμαμαι για τα υγρα και βαριεμαι να ψαχνω μανιουαλ, αλλα για τα σωλινακια θυμαμαι τι μου ειχε πει ο επισιμος χοντας μηχανικος...

Τελικά για το RR ειναι ανα 2 χρόνια ή 18κ χλμ
Για σωληνάκια δε λεει κάτι

275822

RaGe_Raptor
03/12/2012, 20:46
ο γενικός κανόνας (άγραφος αλλά κάπου τον έχω δεί γραμμένο,είμαι σίγουρος...) λέει υγρά κάθε 2 χρόνια και σωληνάκια κάθε 4.

radd
03/12/2012, 20:52
Η yamaha στην κλασσική σειρά φρένων των R, fazer, tdm , κτλ, λέει κάθε 4 χρόνια σωληνάκια και κάθε 2 τσιμουχάκια των εμβόλων (όχι και τόσο φθηνά...) ενώ προτείνει και αλλαγή στους πείρους που ολισθαίνουν τα τακάκια όταν σταματήσουν να είναι λείοι και στο "τσιγκινο καπάκι της δαγκάνας" (δεν θυμάμαι πως διάλο το λέει)

p@nos
04/12/2012, 05:10
Η yamaha στην κλασσική σειρά φρένων των R, fazer, tdm , κτλ, λέει κάθε 4 χρόνια σωληνάκια και κάθε 2 τσιμουχάκια των εμβόλων (όχι και τόσο φθηνά...) ενώ προτείνει και αλλαγή στους πείρους που ολισθαίνουν τα τακάκια όταν σταματήσουν να είναι λείοι και στο "τσιγκινο καπάκι της δαγκάνας" (δεν θυμάμαι πως διάλο το λέει)


ειμαι πολυ περιεργος να το δω καπου επισημα αυτο

radd
04/12/2012, 08:30
ειμαι πολυ περιεργος να το δω καπου επισημα αυτο

Ψαξε βρες να κατεβάσεις ένα service manual από αυτά τα μοντέλα και θα το δεις!

kostaspetrou
16/12/2012, 13:29
Η yamaha στην κλασσική σειρά φρένων των R, fazer, tdm , κτλ, λέει κάθε 4 χρόνια σωληνάκια και κάθε 2 τσιμουχάκια των εμβόλων (όχι και τόσο φθηνά...) ενώ προτείνει και αλλαγή στους πείρους που ολισθαίνουν τα τακάκια όταν σταματήσουν να είναι λείοι και στο "τσιγκινο καπάκι της δαγκάνας" (δεν θυμάμαι πως διάλο το λέει)
Κάθε 2 χρόνια τσιμουχάκια εμβόλων;Τραβηγμένο μου φαίνεται,υπάρχουν μηχανάκια που δε τα'χουν αλλάξει εδώ και 10 χρόνια χωρίς διαρροές.
Το τσίγκινο καπάκι της δαγκάνας ειναι το λαμάκι που μπαίνει καπέλο στα τακάκια.Απ'αυτό το λαμάκι περνάνε οι πείροι των τακακιών και ασφαλίζουν με δυο συρματένιες ασφάλειες που περνάν στις τρύπιες άκρες τους.Αν κάνουν σκαλοπάτι εκεί που κρεμιούνται τα τακάκια,ίσως να σκαλώνουν τα τακάκια στο πάτα άσε.Αυτό γίνεται πολύ σπάνια...

ptc
07/03/2019, 15:15
Ξεθαβω για να μην ανοιγω καινουριο νημα.

Εχουμε καμια γνωμη για τη Wezmoto (https://wezmoto.com/);

kouk
07/03/2019, 15:25
Φτιάξε Πέτρο.
Έχω φτιαχτα χρόνια τώρα και είναι άψογα. Μέτρα τι θες, τι γωνίες και στα φτιάχνουν όλα. Βέβαια δεν θα χει χρώματα αλλά η τιμή είναι πολύ καλή.

kouk
07/03/2019, 15:27
Βέβαια και σε αυτά που έβαλες η τιμή είναι εξαιρετική

ptc
07/03/2019, 16:10
Τα χρωματα δε με απασχολουν, απλα ελεγα να παω σε κατι "επωνυμο" μιας και με τα φτιαχτα ακουμε πολλα κατα καιρους. Βεβαια κι εκει παιζει ρολο ποιος θα τα φτιαξει και με τι υλικα προφανως.

Οι τιμες τους ειναι πολυ καλες. Βρισκω το φουλ κιτ, με διπλα μπροστα (ενα σε καθε δισκο, οχι y) και πισω στην τιμη που κανει μονο το μπροστινο hel (οχι διπλο, y). Αν δεν ειναι μ'εκαψες αξιζει νομιζω. Κριτικες φουλ θετικες βλεπω στο ebay παντως.

kouk
07/03/2019, 16:18
Θα τα δοκίμαζα. Αλλά στο λέει κάποιος που φοράει φτιαχτα από τον μάστορα της Θεσσαλονίκης.

SONone
07/03/2019, 16:25
οντως ειναι πολυ καλες οι τιμες του.

ptc
07/03/2019, 16:40
Ειναι λιγο too good to be true η φαση, γι'αυτο ειπα να ρωτησω.

Κανουν και δωρεαν καστομαρισμα στο μηκος αν το ζητησεις.


If you have added handlebar risers or extended your rear swingarm, we will add the extra length absolutely free! Just tell us how much longer you need it when ordering.

SONone
07/03/2019, 16:47
Ειναι λιγο too good to be true η φαση, γι'αυτο ειπα να ρωτησω.

Κανουν και δωρεαν καστομαρισμα στο μηκος αν το ζητησεις.

https://www.kawasakimotorcycle.org/forum/mechanics-corner/143306-wezmoto-brake-lines-beware.html

σε αυτοκινιταδικο φορουμ διαβασα οτι ειναι οκ

ptc
07/03/2019, 16:51
https://www.kawasakimotorcycle.org/forum/mechanics-corner/143306-wezmoto-brake-lines-beware.html

σε αυτοκινιταδικο φορουμ διαβασα οτι ειναι οκ

Ναι, τo βρηκα κι εγω αυτο. Αλλα ετσι οπως απαντησε η εταιρια μπορει οντως να ηταν μαλακια του πελατη. Με αφορμη αυτο το νημα μπηκα και στο ebay και ειδα τα reviews (https://www.ebay.com/usr/wezmoto?_trksid=p2047675.l2559) τους που ειναι οντως θετικοτατα. :hmm:

kouk
07/03/2019, 16:58
Πέτρο δεν είναι και πυρινικη φυσική. Αν έχουν καλή πρεσα θα είναι άψογα. Το ότι το σωληνακι θα ναι καλό το θεωρώ αυτονόητο. Έτσι κι αλλιώς δεν θα τα χουν έτοιμα. Θα τα πρεσαρουν εκείνη την στιγμή. Το μόνο που έχει διαφορά από μηχανακι σε μηχανακι είναι οι γωνίες στα ρακορ.

SONone
07/03/2019, 17:00
Ναι, τo βρηκα κι εγω αυτο. Αλλα ετσι οπως απαντησε η εταιρια μπορει οντως να ηταν μαλακια του πελατη. Με αφορμη αυτο το νημα μπηκα και στο ebay και ειδα τα reviews (https://www.ebay.com/usr/wezmoto?_trksid=p2047675.l2559) τους που ειναι οντως θετικοτατα. :hmm:

ναι και θα προτιμούσα να τα παρω απο εβαυ ομως για την διασφάλιση της συναλλαγής