PDA

View Full Version : όσοι μοτοχρήστες ......



spyro
26/11/2012, 12:20
όσοι μοτοχρήστες πλησιάζουν τα διόδια χωρίς καθόλου προετοιμασία στο αντίτιμο πληρωμής και σταματάνε στο γκισέ,

βγάζουν τα γάντια,

ψάχνουν για το πορτοφόλι,

ψάχνουν τα λεφτά που θα δώσουν,

δίνουν τα λεφτά,

περιμένουν τα ρέστα με το πορτοφόλι στα χέρια,

προσπαθούν να οργανώσουν τα ρέστα στο πορτοφόλι,

ψάχνουν να δουν που θα βάλουν το πορτοφόλι,

κλείνουν το μπουφάν,

βάζουν τα γάντια, .....................




............






.......




αλλά σπάνε τη πρώτη με το που ξεκινήσουν γιατί και καλά βιαζονται


.....


......



είναι απλά γελοίοι




:moutza:





το πα και αυτό και ηρέμησα ........ :p











PS. ακόμα και αυτοί που δε βιάζονται αλλά είδαν χώρο μπροστά τους και το ανοίγουν αδιαφορώντας για το ότι μόλις έχουν κάνει 300 ώρες στο γκισέ

spyrakos35
26/11/2012, 12:38
ελα παραδέξου το.....

κοιμήθηκες το βράδυ???? :bawl:

είσαι θεός......

TROOPER
26/11/2012, 12:39
σωστα.το γκαζι επιτρπεται να το ανοιγουν οσοι εκαναν στα χρονομετρημενα πληρωμης διοδιων ποσο ρε σπυρο?:lol::lol:

spyro
26/11/2012, 12:44
ελα παραδέξου το.....

κοιμήθηκες το βράδυ???? :bawl:

......

όχι και πολυ καλά

:D


σωστα.το γκαζι επιτρπεται να το ανοιγουν οσοι εκαναν στα χρονομετρημενα πληρωμης διοδιων ποσο ρε σπυρο?:lol::lol:

ε ναι ρε George υπάρχει και ένα όριο. αν το ξεπράσεις πάει κάηκες. Δε περνάς τα χρονομετρημένα. Δεν έχει μοτοσυκλέτα για σένα. άστο. πάρε κουτί. μη το ταλαιπωρείς το θέμα

TROOPER
26/11/2012, 13:06
.......
ε ναι ρε George υπάρχει και ένα όριο. αν το ξεπράσεις πάει κάηκες. Δε περνάς τα χρονομετρημένα. Δεν έχει μοτοσυκλέτα για σένα. άστο. πάρε κουτί. μη το ταλαιπωρείς το θέμα

το οριο θελω να ξερω ρε σπυρο.

nikos_abel
26/11/2012, 13:09
το οριο θελω να ξερω ρε σπυρο.

Άσχετο αλλά μου το θυμήσατε και πωρώθηκα

http://www.youtube.com/watch?v=VSlgqIZPsbU

spyro
26/11/2012, 13:22
το οριο θελω να ξερω ρε σπυρο.

μπορεί να είναι και ο ίδιος χρόνος ρε Γιώργο δεν έχει σημασία. αλλά να δείξεις μια μικρή ευαισθησία στην ουρά που έχεις δημιουργήσει.

να δείξεις πχ:

ότι κάπου τα χεις στη τσέπη σου τα χρήματα έτοιμα για να τα δώσεις
ή ότι δε περιμένεις να τα οργανώσεις τα ρέστα και τα βάζεις στη τσέπη χύμα με του που στα δώσουν
ή ότι την ώρα που το κορίτσι στο γκισέ μετράει εσύ βάζεις γάντια
ή ένα νευμα στον από πίσω ίσως, για τη μικρή αργοπορία

κάτι τέλος πάντων, που να δείξει ότι έχεις λίγο τσίπα πάνω σου.

Και όχι να σε κόφτει πώς τελικά θα ανοίξεις τέρμα τη πρώτη στη φρεσκαδούρα καλής ασφάλτους που δε σε φοβίζει, βγάζοντας και ένα στυλ του τύπου «βιάζομαι» με το που ξεκινήσεις .......... παλιό εξωγήινε

Bowleno
26/11/2012, 13:30
Εγώ τα έχω ξεπεράσει όλα αυτά.....πως;



Απλώς δεν πλΕρώνω....:D

MikeG
26/11/2012, 13:34
Μη μένετε στην Αθήνα. Δε κάνει καλό σε τίποτα.

sniper
26/11/2012, 13:41
μπορεί να είναι και ο ίδιος χρόνος ρε Γιώργο δεν έχει σημασία. αλλά να δείξεις μια μικρή ευαισθησία στην ουρά που έχεις δημιουργήσει.

να δείξεις πχ:

ότι κάπου τα χεις στη τσέπη σου τα χρήματα έτοιμα για να τα δώσεις
ή ότι δε περιμένεις να τα οργανώσεις τα ρέστα και τα βάζεις στη τσέπη χύμα με του που στα δώσουν
ή ότι την ώρα που το κορίτσι στο γκισέ μετράει εσύ βάζεις γάντια
ή ένα νευμα στον από πίσω ίσως, για τη μικρή αργοπορία

κάτι τέλος πάντων, που να δείξει ότι έχεις λίγο τσίπα πάνω σου.

Και όχι να σε κόφτει πώς τελικά θα ανοίξεις τέρμα τη πρώτη στη φρεσκαδούρα καλής ασφάλτους που δε σε φοβίζει, βγάζοντας και ένα στυλ του τύπου «βιάζομαι» με το που ξεκινήσεις .......... παλιό εξωγήινε

Υπάρχουν και μηχανάκια που ανοίγοντας το γκάζι πάνε γρήγορα... Σόρρυ ε; :bawl:

chr1s_86
26/11/2012, 13:47
Εγώ τα έχω ξεπεράσει όλα αυτά.....πως;



Απλώς δεν πλΕρώνω....:D



Ηθικό δίδαγμα: μην πληρώνετε :a014::lol:



Άσχετο αλλά μου το θυμήσατε και πωρώθηκα

http://www.youtube.com/watch?v=VSlgqIZPsbU

:rockon:

endopandou
26/11/2012, 14:15
Υπάρχουν και μηχανάκια που ανοίγοντας το γκάζι πάνε γρήγορα... Σόρρυ ε; :bawl:

Εκτός των CBR F4? :tooth:

spyro
26/11/2012, 14:27
Μη μένετε στην Αθήνα. Δε κάνει καλό σε τίποτα.

:beer:

sniper
26/11/2012, 14:29
Εκτός των CBR F4? :tooth:

To F4 μια χαρά είναι.. το F4i είναι για τα μπάζα είπαμε.. :tooth:

taskon
26/11/2012, 14:52
Οπως πάντα υπάρχει και χειροτερο. ειναι ο ιδοσ τυπος που περιγραφεις αλλα ενω περιμενεις στην σειρα σου πισω απο 2-3 αυτοκινητα, ερχεται και μπαινει απο το πλαι για να γλιτωσει μισο λεπτο αναμονης.:mad:

sniper
26/11/2012, 14:54
Οπως πάντα υπάρχει και χειροτερο. ειναι ο ιδοσ τυπος που περιγραφεις αλλα ενω περιμενεις στην σειρα σου πισω απο 2-3 αυτοκινητα, ερχεται και μπαινει απο το πλαι για να γλιτωσει μισο λεπτο αναμονης.:mad:

Ναι, και;

pektis
26/11/2012, 16:14
Εγώ τα έχω ξεπεράσει όλα αυτά.....πως;



Απλώς δεν πλΕρώνω....:D

:a10::p

BLiTzER
26/11/2012, 16:28
Σωστά. Επειδή οι μοτοσυκλετιστές ανοίγουν το γκάζι λόγω βιασύνης.

Viking
26/11/2012, 17:14
εμένα έτσι μ'αρέσει να φεύγω απ'τα διόδια :cool: πρόμπλεμ? στα τρένα :D

Billymuse
26/11/2012, 18:42
όσοι μοτοχρήστες πλησιάζουν τα διόδια χωρίς καθόλου προετοιμασία στο αντίτιμο πληρωμής και σταματάνε στο γκισέ,

βγάζουν τα γάντια,

ψάχνουν για το πορτοφόλι,

ψάχνουν τα λεφτά που θα δώσουν,

δίνουν τα λεφτά,

περιμένουν τα ρέστα με το πορτοφόλι στα χέρια,

προσπαθούν να οργανώσουν τα ρέστα στο πορτοφόλι,

ψάχνουν να δουν που θα βάλουν το πορτοφόλι,

κλείνουν το μπουφάν,

βάζουν τα γάντια, .....................




............






.......




αλλά σπάνε τη πρώτη με το που ξεκινήσουν γιατί και καλά βιαζονται


.....


......



είναι απλά γελοίοι




:moutza:





το πα και αυτό και ηρέμησα ........ :p











PS. ακόμα και αυτοί που δε βιάζονται αλλά είδαν χώρο μπροστά τους και το ανοίγουν αδιαφορώντας για το ότι μόλις έχουν κάνει 300 ώρες στο γκισέ


άλλοι 15 λόγοι για να μη πληρώνει διόδια όποιος μηχανόβιος μπορεί και θέλει...για να μη καθυστερεί τους οδηγούς απο πίσω σε αυτά τα τετράγωνα οχήματα με ρόδες και αερόσακους :evil:

endopandou
26/11/2012, 19:53
Παιδιά το δεν πληρώνω στα διόδια είναι λάθος και έχει και άλλη όψη.
Μην αναρωτιέστε μετά ποιος προσκάλεσε τον μεγάλο αδερφό και γιατί λυσσάνε οι τροχαίοι.

Κατά τα άλλα ο Σπύρος έχει δίκιο. Βάζουμε 3 γιούρα πρόχειρα στην τσέπη και γλιτώνουμε τόσο σιχτίρισμα. Μια κάρτα δε είναι και πιο φθηνή και πιο εύκολη.
Όχι να ζητάμε μόνο απο τους άλλους να πράξουν...

harris_x
26/11/2012, 20:12
Ή απλά σταματάς πριν τα διόδια, βγάζεις το γάντι και τα χρήματα με την ησυχία σου, προσπερνάς όλα τα αυτοκίνητα από δεξιά ή ακόμα καλύτερα από αριστερά, δεν πας κοντά στο ταμείο, περιμένεις κάποιος να σου παραχωρήσει τη θέση του 275232, μετά πας, πληρώνεις και φεύγεις με σούζα :vroum:

AUFGEBRACHT
26/11/2012, 20:57
Φίλε μοτοσυκλετιστή,
Πόσες φορές δεν πλησίασες στα διόδια χωρίς να έχεις μεριμνήσει να έχεις έτοιμο και ακριβώς το αντίτιμο, πόσες φορές σταμάτησες στο γκισέ και μέχρι να βγάλεις γάντια, να ψάξεις πορτοφόλι, να βρεις λεφτά, να πάρεις το χαρτάκι, να οργανώσεις τα ρέστα, να βάλεις πίσω το πορτοφόλι, να κλείσεις το μπουφάν, να βάλεις πάλι γάντια, προκαλώντας εκνευρισμό και τεράστια ουρά... Μην κλαίς και μην απελπίζεσαι, η ΑUFGEBRACHT TELESHOPPING έχει τη λύση: Ο διοδιοσυνεπιβάτης!!! Μια επαναστατική εφεύρεση που σου λύνει τα προβλήματα και τα χέρια στα διόδια, ένας συνεπιβάτης ειδικά σχεδιασμένος να πληρώνει αυτός τα διόδια με το δικό του ατομικό πορτοφόλι, ενώ το εξελιγμένο μοντέλο έχει ακριβώς το αντίτιμο στην τσέπη του ενώ βγάζει και τα γάντια του αυτοματοποιημένα λίγο πρίν τα διόδια. Ένα επαναστατικό προϊόν με σεβασμό στο μοτοσυκλετιστή καταναλωτή!!!

kawazoyras
26/11/2012, 21:35
Φίλε μοτοσυκλετιστή,
Πόσες φορές δεν πλησίασες στα διόδια χωρίς να έχεις μεριμνήσει να έχεις έτοιμο και ακριβώς το αντίτιμο, πόσες φορές σταμάτησες στο γκισέ και μέχρι να βγάλεις γάντια, να ψάξεις πορτοφόλι, να βρεις λεφτά, να πάρεις το χαρτάκι, να οργανώσεις τα ρέστα, να βάλεις πίσω το πορτοφόλι, να κλείσεις το μπουφάν, να βάλεις πάλι γάντια, προκαλώντας εκνευρισμό και τεράστια ουρά... Μην κλαίς και μην απελπίζεσαι, η ΑUFGEBRACHT TELESHOPPING έχει τη λύση: Ο διοδιοσυνεπιβάτης!!! Μια επαναστατική εφεύρεση που σου λύνει τα προβλήματα και τα χέρια στα διόδια, ένας συνεπιβάτης ειδικά σχεδιασμένος να πληρώνει αυτός τα διόδια με το δικό του ατομικό πορτοφόλι, ενώ το εξελιγμένο μοντέλο έχει ακριβώς το αντίτιμο στην τσέπη του ενώ βγάζει και τα γάντια του αυτοματοποιημένα λίγο πρίν τα διόδια. Ένα επαναστατικό προϊόν με σεβασμό στο μοτοσυκλετιστή καταναλωτή!!!
:a46::a46::a46: ωραίος που το δίνουν αυτό να παω να πάρω ένα......

harris_x
26/11/2012, 22:33
:a46::a46::a46: ωραίος που το δίνουν αυτό να παω να πάρω ένα......αμα πας, πάρε και ένα για 'μένα ;)

Bowleno
27/11/2012, 08:25
Φίλε μοτοσυκλετιστή,
Πόσες φορές δεν πλησίασες στα διόδια χωρίς να έχεις μεριμνήσει να έχεις έτοιμο και ακριβώς το αντίτιμο, πόσες φορές σταμάτησες στο γκισέ και μέχρι να βγάλεις γάντια, να ψάξεις πορτοφόλι, να βρεις λεφτά, να πάρεις το χαρτάκι, να οργανώσεις τα ρέστα, να βάλεις πίσω το πορτοφόλι, να κλείσεις το μπουφάν, να βάλεις πάλι γάντια, προκαλώντας εκνευρισμό και τεράστια ουρά... Μην κλαίς και μην απελπίζεσαι, η ΑUFGEBRACHT TELESHOPPING έχει τη λύση: Ο διοδιοσυνεπιβάτης!!! Μια επαναστατική εφεύρεση που σου λύνει τα προβλήματα και τα χέρια στα διόδια, ένας συνεπιβάτης ειδικά σχεδιασμένος να πληρώνει αυτός τα διόδια με το δικό του ατομικό πορτοφόλι, ενώ το εξελιγμένο μοντέλο έχει ακριβώς το αντίτιμο στην τσέπη του ενώ βγάζει και τα γάντια του αυτοματοποιημένα λίγο πρίν τα διόδια. Ένα επαναστατικό προϊόν με σεβασμό στο μοτοσυκλετιστή καταναλωτή!!!



Και γιατί θα έπρεπε να το αγοράσω εγΩ αυτό; :confused::p

Ichigo
27/11/2012, 10:23
Πέρα από την πλάκα οσοι θέλουν να είναι "νόμιμοι" δοκιμάστε και αυτό στο τιμόνι σας -όχι μόνο για GPS κλπ μπλιμπλικια- :D:
275305


http://www.givi.it/Accessori-moto-scooter/Accessori/S602
(http://www.givi.it/Accessori-moto-scooter/Accessori/S602)
Εμένα με έχει σώσει πάντως από το βάλε βγάλε πορτοφόλια στα διόδια;)

georgio
27/11/2012, 11:30
Ρε παιδιά και γρήγοροι είναι και βιάζονται, απλά έχουν ένα θεματάκι με το βάλε-βγάλε το πορτοφόλι και τα ψιλά. Η απάντηση έχω δοθεί αλλού:


[...] ο Freddie Spencer (http://en.wikipedia.org/wiki/Freddie_Spencer) λέει στους μαθητές του "Fast riders have slow hands", (Οι γρήγοροι αναβάτες έχουν αργά χέρια) [...]


:lol:





Πέραν της πλάκας το πιο σωστό είναι αυτό που είπε ο MikeG, είμαστε αρκετά ζορισμένοι όλοι και μας φταίνει πράγματα που σε άλλες περιόδους θα περνούσαν πιο αδιάφορα.

Πιείτε μια να χαλαρώσουμε :beer:

pipe_smoker
27/11/2012, 12:44
Όταν είχα πρωτοαγοράσει τη μηχανή έπρεπε να διανύσω μια απόσταση γύρω στα 40 χλμ για να τη φέρω σπίτι (και μέσα σε αυτά τα χιλιόμετρα ήταν και κάποια αττικής οδού). Το δίπλωμα το είχα πάρει πριν κανά εξάμηνο και δεν είχα ξανακαβαλήσει μηχανή από τότε.
Η μεταβίβαση είχε γίνει από την προηγούμενη μέρα. Με πάει ένα φιλαράκι με το αυτοκίνητό του στο σπίτι του ιδιώτη που θα αγόραζα τη μηχανή (στου διαόλου τη μάνα όπως προείπα), τον ξοφλάω κάτι ψιλά που είχανε μείνει, μου δίνει τα κλειδιά, "Καλοτάξιδη αδερφέ. Πάντα όρθιος και να την προσέχεις."
Εγώ έτρεμα που θα έπρεπε να διανύσω όλη αυτή την απόσταση μέσα από δρόμους που σε όμοιούς τους ούτε για αστείο δεν είχα βγει ποτέ όταν έκανα τα μαθήματα (αν θυμάμαι καλά ήταν ο κωλόδρομος Εκάλης-Νέας μάκρης, μετά Μαραθώνος, και τέλος αττική οδός). Και βράδυ κιόλας. Πρώτη σκέψη, να κάνω μερικές βόλτες εκεί γύρω στα στενά να πάρω λίγο το κολάι και να θυμηθώ τα βασικά (είπαμε δεν είχα πιάσει τιμόνι για 6 μήνες, και πριν από αυτούς ποτέ στη ζωή μου). Έλα όμως που δεν είχε ούτε στενά, ούτε τετράγωνα, ούτε τρίγωνα να το κάνω καμιά γύρα. Χωράφι από τη μία, αδιέξοδο από την άλλη, και δύο δρόμοι που έβγαζαν κατευθείαν ο ένας στην Εκάλης-Νέας Μάκρης αν θυμάμαι καλά κι ο άλλος πάλι σε ένα κεντρικό δρόμο. Οπότε ή θα έκανα 10 μέτρα και μετά μανούβρα για να τη γυρίσω επιτόπου και ξανά μανά αυτά τα δέκα μέτρα, ή που θα το έπαιρνα απόφαση και θα ξεκινούσα. Προτίμησα το δεύτερο.

Για να μην τα πολυλογώ περισσότερο απ'όσο το έκανα ήδη, το όλο άγχος και η συνεχής ταχυκαρδία μου είχαν γ@μήσει τα νεύρα και τρέμανε χέρια πόδια. Πρώτη φορά που καβαλούσα δική μου μηχανή και μάλιστα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Το μόνο πράγμα που δεν είχα σκεφτεί ήταν να έχω κι έτοιμο το 1,40 για τα διόδια. Φτάνοντας λοιπόν εκεί, όντας και συνηθισμένος με το αυτοκίνητο που έχω το τηλεμπλιπλίκι και περνάω από τα αυτόματα, αρχίζω να ανησυχώ μήπως καθυστερήσω αυτόν που θα έρθει από πίσω.
Πάω να βάλω νεκρά, δεν την εβρισκα. Ξαναπροσπαθώ, τίποτα. Δε γαμιέται λέω, σβήσ'το. Βγάζω γάντια και τα ακουμπάω στο ντεπόζιτο. Γλιστράνε και πέφτουν κάτω. Έχω κατεβάσει ότι καντήλι κι εξαπτέρυγο είχα στο λεξιλόγιό μου. Μέσα σε όλη αυτή τη φούρια μου να βγάλω το πορτοφόλι δεν έχω προσέξει καν τι γίνεται στο παραθυράκι δίπλα μου. Ξαφνικά ακούω τη φωνή του τύπου:
-Καινούριος?
-Έλα μου?
-Λέω, καινούριος? Πρωτοκαβαλάς?
-Ναι ρε μαν γάμησέ τα. Μπουρδέλο τα έχω κάνει. Έλα τα βρήκα δε θα αργήσω άλλο (δίνοντάς του το 2ευρο).
-Δε σ'το λέω γι'αυτό. Κι εγώ καβαλάω. Άγχος και μηχανή αδερφέ δεν κάνουνε καλό συνδυασμό. Χαλάρωσε.
-Ναι.... εντάξει.... αλλά.... ο από πίσω... (μόλις έφτανε αυτοκίνητο πίσω μου).
-Ο από πίσω ας περιμένει. Τόσα αμάξια περνάνε κάθε μέρα από εδώ. Άλλος μου δίνει 50άρικο και κάθεται μετά για 2 λεπτά και μετράει άμα του έδωσα σωστά τα ρέστα. Αλλουνού του πέφτει κάτω ένα 10λεπτο και δε χωράει να ανοίξει την πόρτα του για να το πιάσει και αρχίζει τις μανούβρες. Δε μαράνανε κανέναν οι μηχανές. Ούτε μπορείς να κυκλοφορείς με τα ψιλά στα δόντια για να τα φτύνεις στο γκισέ και να φεύγεις κατευθείαν. Πιάσε τα γάντια σου που σου πέσανε, το σταντ μην ξεχάσεις (όντως δεν είχα μυαλό να θυμηθώ το σταντ εκείνη την ώρα και θα ήταν ωραίο το θέαμα της σούπας από στάση μέσα στο διοδιοδιάδρομο προσπαθώντας να πιάσω τα γάντια), βάλε τα ρέστα στην τσέπη σου, φόρα τα γάντια σου και καλά χιλιόμετρα να έχεις.
-Σε ευχαριστώ ρε μαν!! Επίσης. Να'σαι πάντα καλά.
-Κι εσύ.

Έφυγα και ήμουν πλέον ήρεμος. Όχι μόνο το πρόσφατο άγχος των διοδίων μου είχε φύγει, αλλά και αυτό που είχα πριν.

Την ιστοριούλα την έγραψα ίσως πιο πολύ για να φρεσκάρω λίγο τη μνήμη μου και να τη θυμηθώ κι εγώ, μιας κι έχουν περάσει 2 και κάτι χρόνια από τότε.

Στο προκείμενο:
Κάθε φορά που παίρνω τη μηχανή αντί του αυτοκινήτου,

1. απαλλάσσω την κυκλοφορία από ένα ακόμη τουβλάκι στον τοίχο της συμφόρησης.
2. θα περάσει ένα παραπάνω αυτοκίνητο από το κάθε φανάρι που θα με πιάσει μιας κι αυτό το αυτοκίνητο δεν είμαι εγώ.
3. δεν δεσμεύω καμία λωρίδα κυκλοφορίας και δεν εμποδίζω κανέναν και πουθενά.
4. μένει κενή μια θέση πάρκινγκ για τον επόμενο.
και η λίστα θα μπορούσε να συνεχιστεί.

Δε θα αγχωθώ λοιπόν αν θα μου πάρει 20 δευτερόλεπτα αντί για 10 για να πληρώσω στα διόδια, ούτε θα νιώσω άσχημα για τον από πίσω που θα περιμένει αυτά τα 10 δευτερόλεπτα παραπάνω. Στο δρόμο και συνολικά, πολύ περισσότερο "καθυστερούν" "αυτοί" "εμένα", παρά "εγώ" "αυτούς".:beer:

spyrval
27/11/2012, 13:15
Για την ΑΟ τουλάχιστον που μπαίνω καθημερινά καρτούλα και ξεμπερδεύεις. Ούτε ψιλά,ούτε ρέστα και φθηνότερο αντίτιμο.

Shiatman
27/11/2012, 13:15
Δε θα αγχωθώ λοιπόν αν θα μου πάρει 20 δευτερόλεπτα αντί για 10 για να πληρώσω στα διόδια, ούτε θα νιώσω άσχημα για τον από πίσω που θα περιμένει αυτά τα 10 δευτερόλεπτα παραπάνω. Στο δρόμο και συνολικά, πολύ περισσότερο "καθυστερούν" "αυτοί" "εμένα", παρά "εγώ" "αυτούς".:beer:

Very well said... :beer:

taskon
27/11/2012, 14:19
Ναι, και;

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σχολιο σου. αν βαριεσαι να γραφεις, που δεν το νομιζω, καλυτερα να μην ποσταρεις καθολου στα δικα μου σχόλια τουλάχιστον.το υφος σου αν μη τι αλλο το εκλαμβανω ως ειρωνικο και δεν νομιζω να σου εχω δωσει τετοιο δικαιωμα.
Αν δεν γουσταρεις ως administrator να γραφω και να σχολιαζω στειλε μου ενα πμ και το ληγουμε.

sniper
27/11/2012, 14:37
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σχολιο σου. αν βαριεσαι να γραφεις, που δεν το νομιζω, καλυτερα να μην ποσταρεις καθολου στα δικα μου σχόλια τουλάχιστον.το υφος σου αν μη τι αλλο το εκλαμβανω ως ειρωνικο και δεν νομιζω να σου εχω δωσει τετοιο δικαιωμα. Αν δεν γουσταρεις ως administrator να γραφω και να σχολιαζω στειλε μου ενα πμ και το ληγουμε. Δλδ, πας με την μηχανή εσύ και πέφτεις σε κίνηση στα διόδια κι έχει κάθε λωρίδα 50 αυτοκίνητα μπροστά... περιμένεις απο πίσω τους ε;

taskon
27/11/2012, 14:47
Δλδ, πας με την μηχανή εσύ και πέφτεις σε κίνηση στα διόδια κι έχει κάθε λωρίδα 50 αυτοκίνητα μπροστά... περιμένεις απο πίσω τους ε;


προσωπικα το προσπαθω αλλα δεν εκει το θεμα μας
στο σχολιο μου γραφω για 2-3 αυτοκινητα, και για μισο λεπτο αναμονης ξαναδιαβασε το λοιπον πριν βιαστεις να σχολιασεις.

sniper
27/11/2012, 15:04
προσωπικα το προσπαθω αλλα δεν εκει το θεμα μας στο σχολιο μου γραφω για 2-3 αυτοκινητα, και για μισο λεπτο αναμονης ξαναδιαβασε το λοιπον πριν βιαστεις να σχολιασεις. Και για 2-3 αυτοκίνητα εγώ προσωπικά δεν περιμένω. Έχω βέβαια έτοιμα τα ψιλά και βάζω τα γάντια μετά την μπάρα. Στην ουρά δεν περιμένω. Όπως δεν περιμένω στη μέση του δρόμου, μόνος μου σε φανάρι. Δεν είναι θέμα αγωγής αλλά ασφάλειας.

harris_x
27/11/2012, 15:06
Πέρα από την πλάκα οσοι θέλουν να είναι "νόμιμοι" δοκιμάστε και αυτό στο τιμόνι σας -όχι μόνο για GPS κλπ μπλιμπλικια- :D:
275305


http://www.givi.it/Accessori-moto-scooter/Accessori/S602
(http://www.givi.it/Accessori-moto-scooter/Accessori/S602)
Εμένα με έχει σώσει πάντως από το βάλε βγάλε πορτοφόλια στα διόδια;)ναι, θα κάνω το μηχανάκι καρνάβαλο για να μην καθυστερήσω στα διόδια....

stynikop
27/11/2012, 17:50
Δε θα αγχωθώ λοιπόν αν θα μου πάρει 20 δευτερόλεπτα αντί για 10 για να πληρώσω στα διόδια, ούτε θα νιώσω άσχημα για τον από πίσω που θα περιμένει αυτά τα 10 δευτερόλεπτα παραπάνω. Στο δρόμο και συνολικά, πολύ περισσότερο "καθυστερούν" "αυτοί" "εμένα", παρά "εγώ" "αυτούς".:beer:

Καλά τα λες και συμφωνώ απόλυτα και με το ότι άγχος (για οποιονδήποτε λόγο) και τιμόνι (δυστυχώς είναι αναπόφευκτο ακόμη κι όταν έχουμε άγχος) δεν είναι καλός συνδυασμός! Κι αυτό το βλέπουμε καθημερινά στους δρόμους μας...

Νομίζω πως από την πλευρά μας ο καθένας πρέπει να το έχει αυτό μέσα στην κούτρα του, ιδίως όταν είναι στο δρόμο, και να κάνει ότι είναι σε λογικά πλαίσια εντός των δυνατοτήτων του για να μην αγχώνει και επιβαρύνει τον διπλανό χρήστη του δρόμου, είτε είναι πίσω, είτε μπροστά, είτε προσπαθεί να μπει στο δρόμο, να αλλάξει λωρίδα κτλ. Το "σε λογικά πλαίσια εντός των δυνατοτήτων του για να μην αγχώνει και επιβαρύνει τον διπλανό χρήστη του δρόμου" μπορεί να έχει αρκετά διαφορετικό νόημα για τον καθένα από εμας, αλλά ρε παιδιά... ας κάνουμε μια προσπάθεια όλοι μας για να μην γίνονται οι δρόμοι περισσότερο πεδίο διαμάχης και πολέμου ...

Διαπίστωση: Προσπαθώ να θυμάμαι, κάθε φορά που πετυχαίνω στο δρόμο κάποιον ο οποίος δοκιμάζει την αντοχή του δακτύλου μου στο να μην κορνάρει ή του χεριού μου στο να μην του απονείμει το τιμητικό τάληρο της παλάμης μου, οτι η συμπεριφορά μου προς αυτόν σχηματίζει εικόνα για όλους μας, και ότι θα επηρρεάσει τη συμπεριφορά του εκείνη τη στιγμή ή όλη την ημέρα ίσως, κάνοντάς τον/την φοβισμένο ή επιθετικό ... και πραγματικά κανένα από τα δύο δεν είναι επιθυμητά στο δρόμο. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχει αυτό στον άλλο, ελπίζω πως κάποιες φορές ίσως δημιουργεί την αίσθηση της ευγενούς άμιλλας - όλοι ήμαστε στους δρόμους και αντιμετωπίζουμε τη δυσκολία της καθημερινής μετακίνησης - και να συμπεριφερθεί κι αυτός με τον ίδιο τρόπο σε κάποιον που θα βρεθεί στο δικό του δρόμο, αντί να αρχίσει τις κόρνες και τα ωραία.
Όπως και να λειτουργεί στον άλλον πάντως - που συνήθως εισπράττω ένα σημάδι εκτίμησης - τουλάχιστον εγώ αισθάνομαι καλύτερα.
Σημειώνω, πως δεν βγαίνω στο δρόμο μόνο Σουκου αλλά καθημερινά σε ώρες αιχμής μέσα στην πόλη με αυτοκίνητο ή μηχανή για πάνω από 25 χιλ.

Just a thought

endopandou
27/11/2012, 19:09
Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω, είναι άγχος το να έχεις μια κάρτα ή μερικά γιούρα πρόχειρα και δεν είναι το να βγάζεις πορτοφόλια για να πληρώσεις:confused:
Δεν είσαι πιο χαλαρός στην πρώτη περίπτωση και είσαι στη δεύτερη:confused: Τι λέμε;

pipe_smoker
27/11/2012, 20:14
Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω, είναι άγχος το να έχεις μια κάρτα ή μερικά γιούρα πρόχειρα και δεν είναι το να βγάζεις πορτοφόλια για να πληρώσεις:confused:
Δεν είσαι πιο χαλαρός στην πρώτη περίπτωση και είσαι στη δεύτερη:confused: Τι λέμε;

Προσωπικά δε θεωρώ ότι παίζει ρόλο το άν θα βγάλεις πορτοφόλι, ψιλά χύμα από την τσέπη σου, κάρτα ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Αυτό που παίζει ρόλο είναι ότι θα βγάλεις τα γάντια. Μιλώντας για μένα πάντα, με τα γάντια (τα χειμερινά κυρίως) δεν μπορώ όχι ψιλά να διαχειριστώ, ούτε καν το τηλεμπλιμπλίκι που είναι ολόκληρη γκουμούτσα και να το βγάλω και να το ξαναβάλω επιτυχώς στην τσέπη (τις φορές που τυχαίνει να το βγάλω από το αμάξι και να το έχω μαζί στο μπουφάν της μηχανής). Το γάντι την κάνει τη ζημιά κι αυτό είναι που τρώει "χρόνο" στο βγάλε βάλε.

Από εκεί και πέρα άπαξ κι έχεις βγάλει τα γάντια, ανοίγεις το φερμουάρ της τσέπης και είτε πορτοφόλι βγάλεις, είτε χύμα ψιλίκι βγάλεις, είτε το μάγκνουμ του ντέρτι Χάρυ βγάλεις κι απειλήσεις τον εισπράΧτωρα να σου ανοίξει τις μπάρες ή αλλιώς να "σου φτιάξει τη μέρα" οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Έλεος πια. Ούτε πιτ στοπ να ήταν τα διόδια.

fkol k4
27/11/2012, 20:15
Πηγαίνετε από την παλιά εθνική. Και πιο όμορφη είναι η διαδρομή και διόδια δεν έχει.
Άσε που αν πηγαίναμε όλοι για 2 μόνο μέρες από την παλιά και βάζανε όλοι αυτοί οι μεγαλοαπατεώνες τα διόδια στον απαυτό τους, να δεις πως θα κατέβαινε και η τιμή...

Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω, είναι άγχος το να έχεις μια κάρτα ή μερικά γιούρα πρόχειρα και δεν είναι το να βγάζεις πορτοφόλια για να πληρώσεις:confused:
Δεν είσαι πιο χαλαρός στην πρώτη περίπτωση και είσαι στη δεύτερη:confused: Τι λέμε;
Άμα έχεις κάνα ψιλό στην τσέπη σταματάς, βγάζεις γάντια, πληρώνεις, βάζεις τα ρέστα στην τσέπη και φεύγεις.
Άμα όχι, σταματάς, βγάζεις γάντια, βρίσκεις πορτοφόλι, πληρώνεις, βάζεις πορτοφόλι στη θέση του, βάζεις τα ρέστα στην τσέπη και φεύγεις. Σιγά το άγχος. Θα καθυστερήσεις άλλα 10 δεύτερα και κάτι τρέχει στα γύφτικα...

Άσε που άμα κινείσαι εθνική βολεύει να έχεις και το πορτοφόλι σε ένα τσαντάκι μέσης ή μηρού οπότε δεν είναι δύσκολο να το βρεις.

nikos_abel
27/11/2012, 20:20
Ούτε πιτ στοπ να ήταν τα διόδια.

:tooth:

EVI
27/11/2012, 20:33
εμενα μου εχει τυχει να με αφησουν να περασω τσαμπα , μαλλον τυφλωθηκε απο την ομορφαδα του νιντζα :a08:
η περναω οταν πληρωνει αμαξι
η κλοτσαγα το πορτοκαλι πραγμα στο κλειστο διοδιΟ
η πληρωνα -καλοκαιρι- και μετα σταματαγα γιατι δεν εμπαινε το γαντι ( πφφφ ιδρωτας βαρβατιλα και τετοια)
η πληρωνε ενας για τους υπολοιπους 2 πισω οπωτε περναγα χωρις κουραση
πφφφ δε ξερω μονο που το σκευτομε βαριεμε :sick:


οσο για το αρχικο σχολιο ... και εγω φευγω γρηγορα τωρα που τα λεμε ετσι ωραια ολοι οι παγκοσμιοι εδω μαλλον εχω πηξει μεχρι να φτασω εκει και βλεπω χωρο μπροστα μου και χαιρομε :lol:

endopandou
27/11/2012, 22:22
Στράτα στρατούλα πως περνάμε τα διοδιάκια :a9:

Περίπτωση 1η.
-Φτάνουμε στα διόδια. (πχ αεροδρομίου)
-Κόβουμε με τον πίσω τροχό στον αέρα για κάμποσο:cool:, κατόπιν ''αμολάρουμε'' τη μανέτα, ο τροχός κάθεται και σταματάμε σιγούλια σιγούλια στον γκισέ (οι δεξιά έχουν πάντα λιγότερο κόσμο);)
-Βγάζουμε το αριστερό γάντι ΜΟΝΟ
-Ανοίγουμε την αριστερή τσέπη του μπουφάν ΜΟΝΟ, βγάζουμε το δίευρο, το δίνουμε στην μανδάμ, παίρνουμε ρέστα και χωρίς να τα μετρήσουμε τα βάζουμε μαζί με το χαρτάκι στην ΙΔΙΑ τσέπη.
-Ξαναβάζουμε το γαντάκι
-Ξεκινάμε με σούζα :vroum: και αλλάζουμε μέχρι 3η ΜΟΝΟ για να μην προκαλούμε (ή γιατί δεν μπορούμε παραπάνου...):D

Αποτέλεσμα: Στον μικρότερο δυνατό χρόνο και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ και έχοντας εισπράξει και μερικά ''ωωω κοίτα τον πούστη τι κάνει'':a25:
Χρόνος: approximately 20 δεύτερα και 194 χιλιοστά.



Στην ίδια πίστα... περίπτωση 2η

-Φτάνουμε στα διόδια
-Κόβουμε χαλαροί, κορδωτοί και με υφάκι μπλαζέ που δεν βλέπει κανείς όμως γιατί φοράμε κράνα
-Περνάμε και τα 2 αυτοκίνητα που είναι μπροστά μας γιατί... βιαζόμαστε χωρίς να προσέξουμε πως το παραδίπλα γκισέ είναι άδειο. :a31:
-βγάζουμε γάντια
-Σπάμε δάχτυλα για να έχουν καλύτερη πρόσφυση τα χαρτονομίσματα :p
-Ξεζιπάρουμε το φερμουάρ του μπουφάν και βγάζουμε το precious πορτοφόλι
-Συνειδητοποιούμε πως έχουμε μόνο πενηντάρικα και εικοσάρικα :plaf:
-Αποφασίζουμε να χαλάσουμε ευκαιρία που 'ναι την πενηκονταρού αλλά... alas αν έχουν κολλήσει δύο μαζί; :sick:
-Βγάζουμε και το άλλο γάντι
-Σηκώνουμε λίγο το κράνος ως νέοι Περικλήδες
-Φτύνουμε τουλάχιστον 2 δάχτυλα (κατά προτίμηση 3) για να έχουμε γκρίπ στα χαρτονομίσματα :a2:
-Βεβαιωνόμαστε πως δίνουμε μόνο ένα των 50 και αναμένουμε τα ρέστα
-Βάζουμε πάλι το κράνος και ζητάμε συγνώμη απο την μανδάμ διοδιού να το κουμπώσουμε μισό λεπτάκι
-Αφού τα καταφέραμε παίρνουμε τα ρέστα, τα ξεχωρίζουμε απο την απόδειξη. τα μετράμε προσεκτικά, τα βάζουμε στο precious το οποίο ξαναματατοποθετούμε στο Dainese ή στο τσαντάκι μέσης ή στο τσαντάκι μηρού αν είμαστε του εντούρο ή μπάτσοι.
-Κουμπώνουμε το φερμουάρ
-Βάζουμε γάντια
-Φεύγουμε χαλαρά ως κορδωτοί τσολιάδες με τη συνείδηση καθαρή, αλλά καλού κακού και επειδή διαθέτουμε και πολιτισμόν σηκώνουμε στιγμιαία και τα αριστερό μας κουλό (στεγνό πια απο σάλια) για να ζητήσουμε ευγενικά sorry απο τους πίσω. (άλλα επίπεδα ευγένειας λέμε...) :wave2:

Αποτέλεσμα: Περίπου 105 ανοιχτές παλάμες μας δείχνουν :moutza:, κάτι που συνειδητοποιούμε αφού τσεκάρουμε απο τους καθρέφτες μήπως και έφτασαν κι άλλοι πίσω μας να πλερώσουν.
Χρόνος: approximately 3 λεπτά και 78 δεύτερα

-Κοιτάμε τον καλύτερο χρόνο της ημέρας και αφού διαπιστώσουμε πως είμαστε πάνω απο το 107% κοβόμαστε :a36:
-Αντιγράφουμε τους τρελούς του πρώτου παραδείγματος (χωρίς τις ταρζανιές) και ζουν οι συνοδοιπόροι μας καλά και εμείς καλύτερααααα :beer:

spyrakos35
28/11/2012, 05:21
λοιπόν το θέμα έκλεισε

υπάρχει και οπτικοακουστικό μέσο για την καλύτερη κατανόησή του

http://www.youtube.com/watch?v=RQdpneUcxAQ&feature=youtu.be

:smokin:

spyro
28/11/2012, 05:46
Στράτα στρατούλα πως περνάμε τα διοδιάκια ...

..

το αυτό ...

Bladerunner
28/11/2012, 12:42
Αυτό που παίζει ρόλο είναι ότι θα βγάλεις τα γάντια.(...)Το γάντι την κάνει τη ζημιά κι αυτό είναι που τρώει "χρόνο" στο βγάλε βάλε.

Αυτό που με βολεύει στα ταξίδια, και όχι τόσο για να μη καθυστερώ τους άλλους, είναι το εξής:

Καθώς πλησιάζω τα διόδια, βγάζω εν κινήσει το αριστερό γάντι και το κρατάω στο χέρι. Εφόσον σταματήσω στο γκισέ, ακουμπάω το γάντι που κρατάω στο ντεπόζιτο, ανοίγω τη θήκη από το τσαντάκι μέσης που έχω μόνο ψιλά για τα διόδια. Πληρώνω, ρίχνω τυχόν ρέστα και απόδειξη στην ίδια θήκη, κρατάω το γάντι, βάζω πρώτη και ...φεύγω.
Μόλις το μηχανάκι πιάσει ξανά κάποια χιλιόμετρα, αφήνω χέρια - βάζω γάντι και ...συνεχίζω

Με αυτόν τον τρόπο δε χάνω τόσο πολύ σε μουαγιέν :D. Εννοείται φυσικά πως επιλέγω άδειο γκισέ αν υπάρχει.

Στην πόλη, Αττική Οδό δηλαδή, έχω ήδη ψιλά σε μια τσέπη του μπουφάν. Αν φοράω γάντι, πράττω όπως παραπάνω.

spyrakos35
28/11/2012, 12:50
λοιπόν το θέμα έκλεισε

υπάρχει και οπτικοακουστικό μέσο για την καλύτερη κατανόησή του

http://www.youtube.com/watch?v=RQdpneUcxAQ&feature=youtu.be

:smokin:


εντάξει, το να καθυστερεί ο άλλος στα διόδια είναι εκνευριστικό.... το παραδέχομαι, και γω μουρμουράω....

αλλά, να το δούμε αλλιώς? για πόσο χρόνο μουρμουράμε???

στο βίντεο που έφτιαξα, με νορμάλ συνθήκες για να περάσουν δύο (2) μοτό χρειάζονται 40 δευτερόλεπτα....

παίζοντάς το σε τριπλή (x3) ταχύτητα, σε ρυθμούς judas priest, χρειάζονται 17 δευτερόλεπτα....

μήπως τελικά διυλίζουμε τον κώνωπα???

Allst@rf
28/11/2012, 12:54
Οι περισσότεροι που κάνουν αυτό που λέει ο Σπύρος, έχουν ktm...

:p

endopandou
28/11/2012, 12:56
Οι περισσότεροι που κάνουν αυτό που λέει ο Σπύρος, έχουν ktm...

:p

Οι περισσότεροι που κάνουν αυτό που λέει ο Σπύρος καπνίζουν στριφτά :bawl:

pipe_smoker
28/11/2012, 13:09
Καθώς πλησιάζω τα διόδια, βγάζω εν κινήσει το αριστερό γάντι και το κρατάω στο χέρι....
Μόλις το μηχανάκι πιάσει ξανά κάποια χιλιόμετρα, αφήνω χέρια - βάζω γάντι και ...συνεχίζω...

Εσύ επίσης σταματάς έξω από τους καφενέδες με έντο 120 μοιρών, και στην κορύφωση τεντώνεις το μουσούδι σου παριστάνοντας ότι σνιφάρεις και τη λευκή διαχωριστική έτσι για το εφέ :lol:

Εγώ άμα πάω να κάνω αυτό που λες θα φάω τα μούτρα μου :vava:




μήπως τελικά διυλίζουμε τον κώνωπα???

Σώωωωπα καλέ. Ιδέα σου είναι......

sniper
28/11/2012, 13:28
Εσύ επίσης σταματάς έξω από τους καφενέδες με έντο 120 μοιρών, και στην κορύφωση τεντώνεις το μουσούδι σου παριστάνοντας ότι σνιφάρεις και τη λευκή διαχωριστική έτσι για το εφέ :lol: Εγώ άμα πάω να κάνω αυτό που λες θα φάω τα μούτρα μου :vava: .... Το "κοίτα μαμά χωρίς χέρια" είναι μια άσκηση που στις δίκυκλες μοτοσυκλέτες είναι υποχρεωτική.

TROOPER
28/11/2012, 14:14
συγγνωμη αν σας πληγωνω αλλα αγαμια το λενε ολο αυτο!τη λυση τωρα την ξερετε.

:wave2:

sniper
28/11/2012, 14:15
συγγνωμη αν σας πληγωνω αλλα αγαμια το λενε ολο αυτο!τη λυση τωρα την ξερετε. :wave2: Εμείς ναι, εκείνη;

TROOPER
28/11/2012, 14:17
Εμείς ναι, εκείνη;

:a12:

spyro
28/11/2012, 14:23
Οι περισσότεροι που κάνουν αυτό που λέει ο Σπύρος, έχουν ktm...

:p

:p

το κάνουν πολλοι και με διάφορα μοτο, αλλά ο πιο πρόσφατος αναίσθητος ήταν ένας τύπου private security, .... ακράνωτος (αλλά με τέσσερα μπουφάν για να μη κρυώνει),...

με varadero

ασε που το ακράνωτος πέρα απο τη πλάκα με τα 4 μπουφάν δεν είχε και νόημα γιατι ήταν γουλί κουρεμένος :confused: .....

τι μαλί να χαλάσεις ρε εξωγήινε .... ?

sniper
28/11/2012, 14:33
:p το κάνουν πολλοι και με διάφορα μοτο, αλλά ο πιο πρόσφατος αναίσθητος ήταν ένας τύπου private security, .... ακράνωτος (αλλά με τέσσερα μπουφάν για να μη κρυώνει),... με varadero ασε που το ακράνωτος πέρα απο τη πλάκα με τα 4 μπουφάν δεν είχε και νόημα γιατι ήταν γουλί κουρεμένος :confused: ..... τι μαλί να χαλάσεις ρε εξωγήινε .... ? Και κάπου εδώ αλλάζει το τόπικ σε "Πρέπει να φοράνε κράνος οι καραφλοί;", "Χειμώνας και Βαραντέρο, το κράνος είναι απαραίτητο;" ή "Private Security, Μύθος ή Πραγματικότητα"...

endopandou
28/11/2012, 15:02
:p

το κάνουν πολλοι και με διάφορα μοτο, αλλά ο πιο πρόσφατος αναίσθητος ήταν ένας τύπου private security, .... ακράνωτος (αλλά με τέσσερα μπουφάν για να μη κρυώνει),...

με varadero

ασε που το ακράνωτος πέρα απο τη πλάκα με τα 4 μπουφάν δεν είχε και νόημα γιατι ήταν γουλί κουρεμένος :confused: .....

τι μαλί να χαλάσεις ρε εξωγήινε .... ?

Πλάκα πλάκα τώρα που το λες μπορεί να υπάρχουν ακόμα μερικοί που θεωρούν μαγκιά το να μην φοράνε κράνος

MG-KTiNoS
28/11/2012, 16:04
όσοι μοτοχρήστες πλησιάζουν τα διόδια χωρίς καθόλου προετοιμασία στο αντίτιμο πληρωμής και σταματάνε στο γκισέ,

βγάζουν τα γάντια,

ψάχνουν για το πορτοφόλι,

ψάχνουν τα λεφτά που θα δώσουν,

δίνουν τα λεφτά,

περιμένουν τα ρέστα με το πορτοφόλι στα χέρια,

προσπαθούν να οργανώσουν τα ρέστα στο πορτοφόλι,

ψάχνουν να δουν που θα βάλουν το πορτοφόλι,

κλείνουν το μπουφάν,

βάζουν τα γάντια, .....................




............






.......




αλλά σπάνε τη πρώτη με το που ξεκινήσουν γιατί και καλά βιαζονται


.....


......



είναι απλά γελοίοι




:moutza:





το πα και αυτό και ηρέμησα ........ :p











PS. ακόμα και αυτοί που δε βιάζονται αλλά είδαν χώρο μπροστά τους και το ανοίγουν αδιαφορώντας για το ότι μόλις έχουν κάνει 300 ώρες στο γκισέ


Για αυτό έκοψα να πληρώνω για να μην ενοχλώ !
:lol:

pipe_smoker
28/11/2012, 17:47
Το "κοίτα μαμά χωρίς χέρια" είναι μια άσκηση που στις δίκυκλες μοτοσυκλέτες είναι υποχρεωτική.

Γιατί? (ειλικρινής ερώτηση, όχι νύξη)

Bladerunner
28/11/2012, 18:05
Γιατί? (ειλικρινής ερώτηση, όχι νύξη)

Διότι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί να τραβήξεις μια φωτογραφία, να στείλεις φιλιά και με τα δύο χέρια στο απέναντι κοριτσόπουλο, να στρίψεις ένα τσιγάρο, να μουτζώσεις κάποιον αρχοντικά και με τα δύο.
Χωρίς πλάκα τώρα, όταν έκανες ποδήλατο δεν άφηνες τα χέρια και ποδηλατούσες με ίσιο κορμό για να τον ξεκουράζεις; Ή για να έχεις καλύτερο οπτικό πεδίο προς τις γκομενίτσες στη παιδική χαρά;

pipe_smoker
28/11/2012, 18:21
Χωρίς πλάκα τώρα, όταν έκανες ποδήλατο δεν άφηνες τα χέρια και ποδηλατούσες με ίσιο κορμό για να τον ξεκουράζεις; Ή για να έχεις καλύτερο οπτικό πεδίο προς τις γκομενίτσες στη παιδική χαρά;

Χωρίς πλάκα..... Όχι:D

Την πρώτη φορά που το δοκίμασα έφαγα τα μούτρα μου. Τη δεύτερη φορά που το δοκίμασα τα ξαναέφαγα. Τρίτη δεν υπήρξε. Από την άλλη βέβαια μη φανταστείς ότι πέρασα όλα τα προεφηβικά/εφηβικά μου χρόνια πάνω σε ένα ποδήλατο. Δεν ήμουν και τρελός φαν.

Σοβαρά τώρα, με τη μηχανή το κάνω συχνά πυκνά. Κυρίως γιατί μου δίνει μια παράξενη αίσθηση που μου αρέσει. Αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι παράλληλα που θα απασχολήσει τα χέρια μου. Απλά τα αφήνω κάτω (ή πιάνω τα ποδαράκια της μαντάμ pipe_smoker όταν συνεπιβαίνει:D)
Όσες φορές έχω προσπαθήσει πχ να βάλω τα γυαλιά μου γιατί τα είχα ξεχάσει να κρεμονται στο φερμουάρ του μπουφάν ενώ έχω ξεκινήσει, έχω ψιλοχαροπαλέψει. Δε χάνω την ισορροπία μου. Απλά με τρομάζει το γεγονός ότι θα κάνω κάτι με τα χέρια μου και ίσως δεν προλάβω να πιάσω εγκαίρως το τιμόνι αν χρειαστεί. Αυτό και μόνο μου φτάνει για να τρομάξω.
Συνήθεια είναι σαφώς. Απλα ήμουν σίγουρος ότι θεωρείται τρανή μαλακία να μην κρατάς το τιμόνι, γι'αυτό κι επλήσσομαι ακούγοντας ότι είναι απαραίτητο να μάθεις να το κάνεις.

Bladerunner
28/11/2012, 18:55
γι'αυτό κι επλήσσομαι ακούγοντας ότι είναι απαραίτητο να μάθεις να το κάνεις.

Ε όχι δα... Ότι γράφτηκε σχετικά ήταν με αρκετή δόση χιούμορ!

pipe_smoker
28/11/2012, 19:37
Ε όχι δα... Ότι γράφτηκε σχετικά ήταν με αρκετή δόση χιούμορ!

Το δικό σου χιούμορ το πιάνω. Εκπέμπουμε στα ίδια μήκη φαίνεται :)

Ο sniper όμως νόμιζα ότι σοβαρολογούσε γι'αυτό και ρώτησα.

Bowleno
28/11/2012, 21:32
Για αυτό έκοψα να πληρώνω για να μην ενοχλώ !
:lol:


Σωστόοοοοος για τον ίδιο λόγο κι εγώ :D (βλέπε πρώτα ποστ :p)

LOUKILOUK
28/11/2012, 23:50
Όταν είχα πρωτοαγοράσει τη μηχανή έπρεπε να διανύσω μια απόσταση γύρω στα 40 χλμ για να τη φέρω σπίτι (και μέσα σε αυτά τα χιλιόμετρα ήταν και κάποια αττικής οδού). Το δίπλωμα το είχα πάρει πριν κανά εξάμηνο και δεν είχα ξανακαβαλήσει μηχανή από τότε.
Η μεταβίβαση είχε γίνει από την προηγούμενη μέρα. Με πάει ένα φιλαράκι με το αυτοκίνητό του στο σπίτι του ιδιώτη που θα αγόραζα τη μηχανή (στου διαόλου τη μάνα όπως προείπα), τον ξοφλάω κάτι ψιλά που είχανε μείνει, μου δίνει τα κλειδιά, "Καλοτάξιδη αδερφέ. Πάντα όρθιος και να την προσέχεις."
Εγώ έτρεμα που θα έπρεπε να διανύσω όλη αυτή την απόσταση μέσα από δρόμους που σε όμοιούς τους ούτε για αστείο δεν είχα βγει ποτέ όταν έκανα τα μαθήματα (αν θυμάμαι καλά ήταν ο κωλόδρομος Εκάλης-Νέας μάκρης, μετά Μαραθώνος, και τέλος αττική οδός). Και βράδυ κιόλας. Πρώτη σκέψη, να κάνω μερικές βόλτες εκεί γύρω στα στενά να πάρω λίγο το κολάι και να θυμηθώ τα βασικά (είπαμε δεν είχα πιάσει τιμόνι για 6 μήνες, και πριν από αυτούς ποτέ στη ζωή μου). Έλα όμως που δεν είχε ούτε στενά, ούτε τετράγωνα, ούτε τρίγωνα να το κάνω καμιά γύρα. Χωράφι από τη μία, αδιέξοδο από την άλλη, και δύο δρόμοι που έβγαζαν κατευθείαν ο ένας στην Εκάλης-Νέας Μάκρης αν θυμάμαι καλά κι ο άλλος πάλι σε ένα κεντρικό δρόμο. Οπότε ή θα έκανα 10 μέτρα και μετά μανούβρα για να τη γυρίσω επιτόπου και ξανά μανά αυτά τα δέκα μέτρα, ή που θα το έπαιρνα απόφαση και θα ξεκινούσα. Προτίμησα το δεύτερο.

Για να μην τα πολυλογώ περισσότερο απ'όσο το έκανα ήδη, το όλο άγχος και η συνεχής ταχυκαρδία μου είχαν γ@μήσει τα νεύρα και τρέμανε χέρια πόδια. Πρώτη φορά που καβαλούσα δική μου μηχανή και μάλιστα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Το μόνο πράγμα που δεν είχα σκεφτεί ήταν να έχω κι έτοιμο το 1,40 για τα διόδια. Φτάνοντας λοιπόν εκεί, όντας και συνηθισμένος με το αυτοκίνητο που έχω το τηλεμπλιπλίκι και περνάω από τα αυτόματα, αρχίζω να ανησυχώ μήπως καθυστερήσω αυτόν που θα έρθει από πίσω.
Πάω να βάλω νεκρά, δεν την εβρισκα. Ξαναπροσπαθώ, τίποτα. Δε γαμιέται λέω, σβήσ'το. Βγάζω γάντια και τα ακουμπάω στο ντεπόζιτο. Γλιστράνε και πέφτουν κάτω. Έχω κατεβάσει ότι καντήλι κι εξαπτέρυγο είχα στο λεξιλόγιό μου. Μέσα σε όλη αυτή τη φούρια μου να βγάλω το πορτοφόλι δεν έχω προσέξει καν τι γίνεται στο παραθυράκι δίπλα μου. Ξαφνικά ακούω τη φωνή του τύπου:
-Καινούριος?
-Έλα μου?
-Λέω, καινούριος? Πρωτοκαβαλάς?
-Ναι ρε μαν γάμησέ τα. Μπουρδέλο τα έχω κάνει. Έλα τα βρήκα δε θα αργήσω άλλο (δίνοντάς του το 2ευρο).
-Δε σ'το λέω γι'αυτό. Κι εγώ καβαλάω. Άγχος και μηχανή αδερφέ δεν κάνουνε καλό συνδυασμό. Χαλάρωσε.
-Ναι.... εντάξει.... αλλά.... ο από πίσω... (μόλις έφτανε αυτοκίνητο πίσω μου).
-Ο από πίσω ας περιμένει. Τόσα αμάξια περνάνε κάθε μέρα από εδώ. Άλλος μου δίνει 50άρικο και κάθεται μετά για 2 λεπτά και μετράει άμα του έδωσα σωστά τα ρέστα. Αλλουνού του πέφτει κάτω ένα 10λεπτο και δε χωράει να ανοίξει την πόρτα του για να το πιάσει και αρχίζει τις μανούβρες. Δε μαράνανε κανέναν οι μηχανές. Ούτε μπορείς να κυκλοφορείς με τα ψιλά στα δόντια για να τα φτύνεις στο γκισέ και να φεύγεις κατευθείαν. Πιάσε τα γάντια σου που σου πέσανε, το σταντ μην ξεχάσεις (όντως δεν είχα μυαλό να θυμηθώ το σταντ εκείνη την ώρα και θα ήταν ωραίο το θέαμα της σούπας από στάση μέσα στο διοδιοδιάδρομο προσπαθώντας να πιάσω τα γάντια), βάλε τα ρέστα στην τσέπη σου, φόρα τα γάντια σου και καλά χιλιόμετρα να έχεις.
-Σε ευχαριστώ ρε μαν!! Επίσης. Να'σαι πάντα καλά.
-Κι εσύ.

Έφυγα και ήμουν πλέον ήρεμος. Όχι μόνο το πρόσφατο άγχος των διοδίων μου είχε φύγει, αλλά και αυτό που είχα πριν.

Την ιστοριούλα την έγραψα ίσως πιο πολύ για να φρεσκάρω λίγο τη μνήμη μου και να τη θυμηθώ κι εγώ, μιας κι έχουν περάσει 2 και κάτι χρόνια από τότε.

Στο προκείμενο:
Κάθε φορά που παίρνω τη μηχανή αντί του αυτοκινήτου,

1. απαλλάσσω την κυκλοφορία από ένα ακόμη τουβλάκι στον τοίχο της συμφόρησης.
2. θα περάσει ένα παραπάνω αυτοκίνητο από το κάθε φανάρι που θα με πιάσει μιας κι αυτό το αυτοκίνητο δεν είμαι εγώ.
3. δεν δεσμεύω καμία λωρίδα κυκλοφορίας και δεν εμποδίζω κανέναν και πουθενά.
4. μένει κενή μια θέση πάρκινγκ για τον επόμενο.
και η λίστα θα μπορούσε να συνεχιστεί.

Δε θα αγχωθώ λοιπόν αν θα μου πάρει 20 δευτερόλεπτα αντί για 10 για να πληρώσω στα διόδια, ούτε θα νιώσω άσχημα για τον από πίσω που θα περιμένει αυτά τα 10 δευτερόλεπτα παραπάνω. Στο δρόμο και συνολικά, πολύ περισσότερο "καθυστερούν" "αυτοί" "εμένα", παρά "εγώ" "αυτούς".:beer:

Tα είπες όλα...απλά και όμορφα...
Χαλαρώστε παίδες, η ζωή είναι μικρή για να είμαστε μίζεροι...
:wave2:

spyrakos35
29/11/2012, 05:04
Το "κοίτα μαμά χωρίς χέρια" είναι μια άσκηση που στις δίκυκλες μοτοσυκλέτες είναι υποχρεωτική.

έρχεται σύντομα κοντά σας....

"κουνημα τιμονιου στα 60-80 χλμ χωρίς χέρια"

TROOPER
29/11/2012, 10:07
ας βγει καποιος να με βεβαιωσει οτι στο συγκεκριμενο απλα τρολλαρουμε ακατασχετα διαφορετικα θα πιστεψω οτι εχουμε πολυ σοβαρο προβλημα!! :wave2:

Bladerunner
29/11/2012, 10:10
ας βγει καποιος να με βεβαιωσει οτι στο συγκεκριμενο απλα τρολλαρουμε ακατασχετα διαφορετικα θα πιστεψω οτι εχουμε πολυ σοβαρο προβλημα!! :wave2:

Παρών :lol:

TROOPER
29/11/2012, 10:20
Παρών :lol:

θενκς μητς.νοιωθω καπως καλυτερα.:)

pipe_smoker
29/11/2012, 10:32
θενκς μητς.νοιωθω καπως καλυτερα.:)

Να ανοίξω τώρα εγώ ένα θρεντ για τους μαλάκες που καθυστερούν όταν πάνε να βάλουν βενζίνη βγάζοντας γάντια πορτοφόλια ζητώντας αποδείξεις, αντί να έχουν υπολογισμένο από πριν το πόσα λίτρα θα βάλουν Χ την τιμή του λίτρου, για να έχουν έτοιμα τα λεφτά κολλημένα με σάλιο στη ζελατίνα, για να σε επαναφέρω στην πρότερη κατάσταση???:lol:

bulmont
29/11/2012, 10:32
Το "κοίτα μαμά χωρίς χέρια" είναι μια άσκηση που στις δίκυκλες μοτοσυκλέτες είναι υποχρεωτική.

Και μετά ακολουθεί το ''κοίτα μαμά χωρίς δόντια''................

sober
29/11/2012, 10:35
Και μετά ακολουθεί το ''κοίτα μαμά χωρίς δόντια''................

:bawl::lol::lol:

Bladerunner
29/11/2012, 10:37
Εντάξει μη τα παραλέμε... Το "χωρίς χέρια" είναι το πρώτο stunt που κάναμε αμέσως μόλις μάθαμε ισορροπία στο ποδήλατο. Όσοι πέσαμε, προφανώς είχαμε λάθος σφιγμένα τα ρουλεμάν του τιμονιού. Ή τραγικά στραβή ζάντα. Ή δεν είδαμε τη λακκούβα. :smokin:

pipe_smoker
29/11/2012, 10:45
Όσοι πέσαμε, προφανώς είχαμε λάθος σφιγμένα τα ρουλεμάν του τιμονιού. Ή τραγικά στραβή ζάντα. Ή δεν είδαμε τη λακκούβα. :smokin:

Ή πηγαίναμε πολύ αργά (ναι για μένα χτυπάει η καμπάνα) :lol:

sniper
29/11/2012, 11:00
Και μετά ακολουθεί το ''κοίτα μαμά χωρίς δόντια''................

Θέλετε να μου πείτε ότι αυτό που κρατάει όρθια τη μηχανή σας είναι τα χέρια σας;

:smokin:

bulmont
29/11/2012, 11:10
Θέλετε να μου πείτε ότι αυτό που κρατάει όρθια τη μηχανή σας είναι τα χέρια σας;

:smokin:


Οχι, όμως


Στην ηλικία του ''κοίτα μαμά'', ναι......


Βέβαια , μετά κάποιοι μεγαλώνουν..............













αλλά παρ' όλα αυτά σφίγγουν τα τιμόνια ..........και τα δόντια ...........και τα μπούτια.......

sniper
29/11/2012, 11:24
Οχι, όμως


Στην ηλικία του ''κοίτα μαμά'', ναι......


Βέβαια , μετά κάποιοι μεγαλώνουν..............



αλλά παρ' όλα αυτά σφίγγουν τα τιμόνια ..........και τα δόντια ...........και τα μπούτια.......

Tότε μεγαλώνοντας κάνουν λάθη.

TROOPER
29/11/2012, 11:51
Να ανοίξω τώρα εγώ ένα θρεντ για τους μαλάκες που καθυστερούν όταν πάνε να βάλουν βενζίνη βγάζοντας γάντια πορτοφόλια ζητώντας αποδείξεις, αντί να έχουν υπολογισμένο από πριν το πόσα λίτρα θα βάλουν Χ την τιμή του λίτρου, για να έχουν έτοιμα τα λεφτά κολλημένα με σάλιο στη ζελατίνα, για να σε επαναφέρω στην πρότερη κατάσταση???:lol:

ΟΧΙ! :a027:

nikos_abel
29/11/2012, 12:16
ας βγει καποιος να με βεβαιωσει οτι στο συγκεκριμενο απλα τρολλαρουμε ακατασχετα διαφορετικα θα πιστεψω οτι εχουμε πολυ σοβαρο προβλημα!! :wave2:

Καλά δεν είσαι τόσο καιρό που δε πολυγράφω;
:wave2:

harris_x
29/11/2012, 14:42
Θέλετε να μου πείτε ότι αυτό που κρατάει όρθια τη μηχανή σας είναι τα χέρια σας;

:smokin:

:a014:

BLiTzER
29/11/2012, 16:43
Θέλετε να μου πείτε ότι αυτό που κρατάει όρθια τη μηχανή σας είναι τα χέρια σας;

:smokin:

Όταν δε βρίσκονται ξένα χέρια.

Allst@rf
29/11/2012, 17:13
Αν δεν ανοιξεις το σταντ θα πέσει ρε σνιπερ...

:tooth:

ArgirisVale
03/12/2012, 08:16
έρχεται σύντομα κοντά σας....

"κουνημα τιμονιου στα 60-80 χλμ χωρίς χέρια"

Γιατί κούνημα;;;

spyrakos35
03/12/2012, 08:20
Γιατί κούνημα;;;

τρέμουλο?

συντονισμός?

ArgirisVale
03/12/2012, 08:30
τρέμουλο?

συντονισμός?

ναι λογικά αυτό είναι πρόβλημα της μηχανής η εκτός αν έχεις βαλίτσα πάνω... προσωπικά μόνο όταν είχα ένα f650 bmw μου το έκανε κ μόνο με την βαλίτσα...

KostRider
15/12/2012, 22:37
δεν πληρώνω και τέλος....:D
να δώ πώς ο "μεγάλος αδελφός" θα με αναγνωρίσει...(αναδιπλούμενη πινακίδα,κράνος,μπαλακλάβα,γυαλιά ηλίου)
άντε γειά....:smokin:

o_gavros
16/12/2012, 16:43
Όταν δε βρίσκονται ξένα χέρια.
:lol::lol:
στείλε μου μια φωτό σου να σε βάλω αφίσα στο σαλόνι μου ρε φίλε!