PDA

View Full Version : βαλτα μονος σου!!!!!!!



spar13
26/11/2012, 20:01
καλησπερα σε ολο το forum!!ηρθε η ωρα να βελτιωσω το daytonα sprinter 50 που εχω στην κατοχη μου.αυτη την στιγμη φοραει μονο εξατμιση(μια motosport).σκοπος μου ειναι να το κανω 72cc!!αλλα για να μην μου τρωνε ολα τα λεφτα οι μηχανικοι θελω να με βοηθησετε να κανω μια προσπαθεια να τα βαλω μονος μου.εχετε υποψην σας οτι δεν το εχω ξανακανει!!ποσο δυσκολο μπορει να ειναι να βαλεις ενα πιστονι και και ενα κυλινδρο???τι θα πρεπει να προσεξω??
δεν θελω να αρχισετε να μου λετε βαλε αλο μοτερ γιαιτι δεν με ενδιαφερει!!

arfp34
26/11/2012, 20:27
Δεν είναι καθόλου δύσκολο.
1) Παίρνεις τα εργαλεία
2) Αφαιρείς το παλιό κυλινδροπίστονο
3) Τοποθετείς το καινούριο κυλινδροπίστονο
4) Σκουπίζεις και αποθηκεύεις τα εργαλεία

TZANNSPY
26/11/2012, 20:43
http://www.vrisko.gr/search/Συνεργεία-Μοτοσικλετών?gclid=CKiZi5Sy7bMCFUVZ3godil8ARA

AUFGEBRACHT
26/11/2012, 20:44
Δεν είναι καθόλου δύσκολο.
1) Παίρνεις τα εργαλεία
2) Αφαιρείς το παλιό κυλινδροπίστονο
3) Τοποθετείς το καινούριο κυλινδροπίστονο
4) Σκουπίζεις και αποθηκεύεις τα εργαλεία

5)Βάζεις σε μια κούτα τα εξαρτήματα που περίσσεψαν, ξέχασες να τοποθετήσεις, ή δεν κατάφερες να βρεις που έμπαινε...

MikeG
26/11/2012, 20:47
Κάπως έτσι.

http://www.youtube.com/watch?v=_fx8xb66Vo8

LKOSTAS
27/11/2012, 09:38
Το να ασχοληθείς με την αλλαγή κυλινδροπίστονου στο παπί σου δεν είναι απλή δουλειά από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις
σίγουρα το καλύτερο είναι να πας σε συνεργείο.
Αλλά επείδη η συγκεκριμένη θεματινκή ενότητα του forum είναι τεχνική θα σου παραθέσω τα παρακάτω αλλά με δική σου ευθύνη.
Κατ' αρχήν το μοτέρ που φοράς είναι αντιγραφή των Honda.
1) Αγοράζεις τον κύλινδρο και το πιστόνι 72cc αφού τους πεις σε ποιό μηχανάκι θα μπουν διότι υπάρχουν διαφορετικές διαδρομές της μπιέλας από παπί σε παπί.
2) Τους λες να σου δώσουν όλο το σετ φλάτζες - τσιμουχάκια που αφορούν το συγκεκριμένο μηχανάκι για 72cc, μία φλάτζα για την εξάτμιση (ζουάν),Λάδι κινητήρα και μπουζί.
Αρχίζοντας το λύσιμο τώρα:
Στρώνεις εφημερίδες κάτω από το μοτέρ διότι θα χυθούν λάδια στο λύσιμο.
1)Λύνεις και αφαιρείς εξάτμιση, πλαϊνές ποδιές και το καρμυρατέρ λύνοντας τις 10άρες βίδες που το συγκρατούν επάνω στην καφαλή αφού βέβαια κόψεις την παροχη βενζίνης και ταπώσεις το σωληνάκι να μην τρέχει
2)Λύνεις τα τέσσερα 10άρια παξιμάδια στο μπροστά καπάκι της κεφαλής.
3)λύνεις την πλαϊνή 10άρα βίδα της καφαλής. Μόλις τη λύσεις θα βγάλεις το στρογγυλό πλαϊνό μεταλλικό καπάκι και θα δεις μέσα το γρανάζι του εκκεντοφόρου με την καδένα. Αν δεν σου βγαίνει χτύπησέ το προσεχτικά στο πλάι να ξεκολλήσει.
4)ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!
Το γρανάζι έχει ένα κυκλάκι χαραγμένο πάνω του. Ξεβίδωσε την πάνω τάπα του βολάν για να δεις το χρονισμό. Δηλαδή όταν το σημείο Τ του βολάν έιναι ευθυγραμμισμένο στη γραμμούλα που έχει το καπάκι του, τότε θα πρέπει το κυκλάκι του γραναζιού εκκεντροφόρου να είναι ευθυγραμμισμένο στην γραμμούλα της κεφαλής. Υπ' όψιν για να γυρίσεις το βολάν θα πρέπει να έχεις λύσει την πλαϊνή τάπα και να γυρίσεις το βολάν με το αντίστοιχο κλειδί.
5) Αφού σιγουρέψεις τα σημεία χρονισμού λύνεις τις 8άρες βιδούλες του γραναζιού εκκεντροφόρου για να ελευθερωθεί το γρανάζι. Το τραβάς λίγο έξω και του αφαιρείς την καδένα από πάνω του.

Από δω και κάτω θα πρέπει να προσέξεις στο λύσιμο σε ποιά μπουζώνια έχει τσιμουχάκια και οδηγούς (κυλινδράκια) ανάμεσα στις φλάτζες για να ξαναβάλεις καινούρια στο δέσιμο διότι από εκεί κυκλοφορεί λάδι για να μην έχεις διαρροές.

6)Λύνεις την 10άρα βίδα στο πλάι που ενώνει την κεφαλή με τον κύλινδρο και αφαιρείς την κεφαλή. Θα κρέμεται η καδένα.
7)Λύνεις την πλαϊνή 10άρα βίδα του κυλίνδρου και βγάζεις μια πλαστική ροδέλα που συγκρατούσε από μέσα (οδηγός καδένας). Έπειτα λύνεις τη 10άρα βίδα που συγκρατεί τον κύλινδρο με τα κάρτερ. Τραβάς με προσοχή τον κύλινδρο προς τα έξω και θα μείνει μόνο του το πιστόνι.
8)Το πιστόνι συγκρατείται στην μπιέλα με έναν πύρο ο οποίος έχει 2 ασφάλειες στο πλάι. Με ένα πολύ ψιλό κατσαβιδάκι αφαιρείς την μια ασφάλεια και από την άλλη μεριά χτύπα σιγά-σιγά με ένα κατσαβιδάκι να βγει ο πύρος.
9)Παίρνεις το νέο πιστόνι και του φοράς τα νέα ελλατήρια. Προσοχή στα ελατήρια δεν μπαίνουν όπως να 'ναι. Αν δεν ξέρεις ζήτα από το μαγαζί που το πήρες αν γνωρίζουν να στα βάλουν. Βάζεις τη μια ασφάλεια πύρου πλάι στο πιστόνι όπως ήταν στο παλιό. Να ασφαλήσει καλά διαφορετικά αν φύγει μόλις δουλέψει θα σου κάνει ζημιά. Περνάς το πιστόνι στην μπιέλα και περνάς και τον πύρο. Αφού μπει ο πύρος βάζεις και την άλλη ασφάλεια να μη βγαίνει ο πύρος. Καθαρίζεις καλά τις επιφάνειες κάρτερ, κυλίνδρου, κεφαλής για να μπουν οι φλάτζες. Αν θες μπορείς να βάλεις και λίγο φλατζόκολλα με τις φλάτζες για να είσαι πιο σίγουρος με τη στεγανοποίηση.

LKOSTAS
27/11/2012, 09:38
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι οι παλιές φλάτζες δεν ξαναχρησιμοποιούνται και αν κοπούν τις ξύνεις να βγούν τελείως από τα εξαρτήματα για να πιάσουν καλά οι καινούριες.

10)Βάζεις την φλάτζα μεταξύ κάρτερ-κυλίνδρου. Παίρνεις τον νέο κύλινδρο και αφού τον καθαρίσεις μέσα από τυχον βρομιές τον βρέχεις μέσα με λάδι κινητήρα με το δάχτυλο. Λάδωσε και το πιστόνι με τα ελατήριά του και σιγά σιγά προσπάθησε να εισχωρήσεις το πιστόνι μέσα στον κύλινδρο σφίγγοντας να κλείσουν τα ελατήρια του εμβόλου.
Περνάς και την καδένα μέσα από τον κύλινδρο και μετά βιδώνεις τη πλαστική ροδέλα που είχες βγάλει από τον παλιό κύλινδρο (οδηγό καδένας) και η καδένα να περνάει πάνω και κάτω από αυτό. Σφίγγεις την πλαϊνή 10άρα που ενώνει τον κύλινδρο με τα κάρτερ.
11) Βάζεις τη φλάτζα καύσης ανάμεσα στον κύλινδρο και κεφαλή και τυχον τσιμουχάκια ή οδηγούς (κυλινδράκια) και βάζεις την κεφαλή.
12) Περνάς το γρανάζι του εκκεντροφόρου και το χρονίζεις όπως το βήμα 4 με τα σημεία.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Αν δεν είσαι σίγουρος για το χρονισμό βάλε κάποιον που ξέρει διότι με λάθος χρονισμό, με το που θα το βάλεις μπροστά οι βαλβίδες θα κάνουν SEX με το πιστόνι και δεν νομίζω ότι θες κάτι τέτοιο.

13) Αφού βρείς το χρονισμό σπρώχνεις λίγο με ένα κατσαβίδι να φωλιάσει το γρανάζι επάνω στον εκκεντροφόρο και σφίγγεις τις 8άρες βιδούλες. Δένεις και την 10άρα βίδα μεταξύ κεφαλής κυλίνδρου και βιδώνεις το πλαινό καπάκι της καφαλής που καλύπτει το γρανάζι εκκεντροφόρου αφού βάλεις τη στρογγυλή φλάτζα.
14) Βάζεις το μπροστινό καπάκι με τη φλάτζα του και σφίγεις διαγώνια τις τέσσερις βίδες.
15)Βάζεις καρμπυρατέρ και παροχή βενζίνης.
16) Πριν βάλεις εξάτμιση να προσέξεις να έχει βγει τελείως η παλιά φλάτζα (ζουάν) ανάμεσα σε κεφαλή - εξάτμιση και να βάλεις καινούριο για να μην χάνει.
17)Αλλάζεις λάδια και αν θες καλόν είναι και μπουζί.
18)Κατεβάζεις την μανιβέλα πολύ αργά να δεις ότι όλα γυρνάνε κανονικά και χωρίς θορύβους και μετά βάζεις μπροστά.
19)Δουλέυεις το μοτέρ λίγο να το ακούσεις ότι δουλεύει σωστα.
20) Στρώσιμο οδηγώντας όχι με πολύ ψηλές στροφές για 500 χλμ περίπου.
21) Στα 500χλμ αλλάζεις λάδια και αρχίζεις να το ανοίγεις σταδιακά. Όχι κατευθείαν τσίτες. Άλλοι λένε στα 1000χλμ στρώσιμο αλλά εγώ το θεωρώ πολύ. Καλό κάνει κακό δεν κάνει.


ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΠΕΛΑΓΩΣΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν το κάνεις μόνος σου είναι ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ διότι δεν γνωρίζεις όπως προανέφερες.

dim40
27/11/2012, 11:13
μενω εκπληκτος μονο και μονο οτι καθησες και εγραψες ολα αυτα για να δικαιολογησεις οτι πρεπει να παει στο συνεργειο..............

spyrakos35
27/11/2012, 11:24
μενω εκπληκτος μονο και μονο οτι καθησες και εγραψες ολα αυτα για να δικαιολογησεις οτι πρεπει να παει στο συνεργειο..............


εμπεριστατωμένη άποψη με επιχειρήματα...... :bawl:

mikes
27/11/2012, 12:41
φιλαρακι αν ΔΕΝ το εχεις ξανακανει η εστω να εχεις παρακολουθησει ΟΛΗ τη διαδικασια πως γινεται ειναι αρκετα δυσκολο! μη μπλεχτεις! οπως διαβασες και παραπανω δεν ειναι μονο βγαζω κυλινδρο, βγαζω πιστονι, βαζω τα καινουρια τελειωσα! εχει λεπτομερεια η δουλεια!

spar13
27/11/2012, 13:20
απο ολα οσα ειπε το παλικαρι πιο πανω(ευχαριστο για το χρονο και τον κοπο σου)μονο το χρονισμα φοβαμε λιγακι!!!!ποσο θα μου παρει ο μηχανικος αμα του το παω μονο για χρονισμα????

nassosxlvbros
27/11/2012, 13:24
Από τίποτα μέχρι...όσο του έρθει...κανονικά δεν πρέπει να χρεώσει,αλλά όσο μια αλλαγή μπουζί/λαδιών πρέπει να του δώσεις,αφού δεν του έδωσες όλη τη δουλειά...;)

mikes
27/11/2012, 13:53
αμα σε φοβιζει μονο το χρονισμα, τοτε πριν λυσεις παρατηρησε καλα τα σημαδια σε στροφαλο και εκκεντροφορο και βαλε και δικα σου για ακομα μεγαλυτερη σιγουρια!
αν τελικα το κανεις μονος σου προσεξε ιδιεταιρα το πως θα τοποθετησεις το πιστονι (λογικα εχει συγκεκριμενη θεση που μπαινει) καθως και να ασφαλισει πολυ καλα ο
πειρος του, οπως επισης και την ωρα που θα βαζεις τον κυλινδρο, μη σου φυγει η σπασει κανενα ελατηριο!

καλη επισκευη και καλη δυναμη!

dimism
27/11/2012, 14:07
ενα videακι πιστευω θα βοηθουσε πολυ!

spar13
27/11/2012, 15:22
πιο καλο κιτ ειναι το 1ο η το 2ο?????? http://motosmart.car.gr/parts/view/2027401/ http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_551_553_554&products_id=133

mikes
27/11/2012, 15:39
το δευτερο που εχεις βαλει ειναι για χοντα! καμια σχεση! ασε που η πιο υψηλη τιμη εχει να κανει και με το οτι το δινει κομπλε με κυλινδροκεφαλη!

spar13
27/11/2012, 19:34
το πρωτο με τη κεφαλη και καρμπυρατερ μπορω να τα συνδιασω για να παρω το μεγιστο????τι τελικη θα βγαζει μετα(μην μου πειτε αναλογα το γραναζι!!πειτε μου απλα το μεγιστο της τελικης!)

mikes
27/11/2012, 20:51
μη μπερδευεσαι! ειπαμε το σετακι με την κεφαλη και καρμπυρατερ των 105 ευρω ειναι για χοντα! καμια σχεση με το δικο σου μηχανακι! αλλο χοντα, αλλο νταυτονα!

οσο για την τελικη δεν μπορει κανεις να ξερει τι θα σου δωσει το μηχανακι μετα απο τετοια μετατροπη! σιγουρα παντως θα πηγαινει καλυτερα, ακομα και αν δεν παρει ουτε ενα χιλιομετρο τελικης

spar13
28/11/2012, 13:21
το καταλαβα το 2ο ειναι για χοντα!!!!δεν κανει για το το δικο μου.στο 1ο τωρα τα ελατηρια και οι δισκοι αμπραγιαζ που δινει επιπλεον το κιτ που ακριβως μπενουνε????και πως?????

sapila racing
28/11/2012, 13:28
στο 1ο τωρα τα ελατηρια και οι δισκοι αμπραγιαζ που δινει επιπλεον το κιτ που ακριβως μπενουνε????και πως?????

Σοβαρά τώρα, αστο καλύτερα το μηχανάκι όπως είναι. Ετσι κι αλλιώς πεταμένα λεφτά είναι, ασε που μπορεί και να το πάρεις στο χέρι.

Οταν ρωτάς πού ακριβώς μπαίνουν τα ελατήρια και οι δίσκοι συμπλέκτη σημαίνει οτι δεν εχεις τις απαιτούμενες γνώσεις για να τα αλλάξεις μόνος σου.
Μετα ρωτάς πως μπαίνουν και περιμένεις απάντηση απο ενα φόρουμ. Δηλαδή τι θέλεις? Καθοδήγηση βήμα βήμα πως να τα βάλεις μονος σου ενω δεν ξερεις καν που μπαίνουν? :confused:

Πήγαινε σε συνεργείο η αστο όπως είναι.

spyrakos35
28/11/2012, 13:32
Σοβαρά τώρα, αστο καλύτερα το μηχανάκι όπως είναι. Ετσι κι αλλιώς πεταμένα λεφτά είναι, ασε που μπορεί και να το πάρεις στο χέρι.

Οταν ρωτάς πού ακριβώς μπαίνουν τα ελατήρια και οι δίσκοι συμπλέκτη σημαίνει οτι δεν εχεις τις απαιτούμενες γνώσεις για να τα αλλάξεις μόνος σου.
Μετα ρωτάς πως μπαίνουν και περιμένεις απάντηση απο ενα φόρουμ. Δηλαδή τι θέλεις? Καθοδήγηση βήμα βήμα πως να τα βάλεις μονος σου ενω δεν ξερεις καν που μπαίνουν? :confused:

Πήγαινε σε συνεργείο η αστο όπως είναι.

με πρόλαβες.... μάλλον η πίστα σε κάνει πιο γρήγορο και στο γράψιμο.....

spar13
28/11/2012, 13:34
αμα δεν το κανεις ομως μονος σου δεν θα μαθεις και ποτε!!!!!αμα ξερεις καποιος ας μου απαντησει!!!!!

spyrakos35
28/11/2012, 13:36
αμα δεν το κανεις ομως μονος σου δεν θα μαθεις και ποτε!!!!!αμα ξερεις καποιος ας μου απαντησει!!!!!

ε, αφού επιμένεις,

βρες το μάνιουαλ και κάντο...

σίγουρα θα αποδειχτεί πιο εύκολο από το να ρωτάς σε ένα φόρουμ

ασε που έτσι δεν θα έρθει η ώρα να χρεώσεις κάποιον από το (όποιο) φόρουμ για λάθος που μπορεί να κάνεις

spar13
28/11/2012, 13:38
το μανιουαλ που μπορω να το βρω????

nassosxlvbros
28/11/2012, 14:10
Στο google η στην αντιπροσωπεία...

chr1s_86
28/11/2012, 15:28
Επόμενη ερώτηση "που είναι η αντιπροσωπία;" :lol:

AUFGEBRACHT
28/11/2012, 15:34
Αισιόδοξους σας βλέπω... σιγά μην έχει manual το κινέζικο παπί

LKOSTAS
29/11/2012, 10:23
Όσον αφορά το manual υποθέτω ότι κάνει και από το Honda glx ή super cub με μίζα.
Και για να προλάβω όσους πουν ότι δεν είναι honda σας λέω ότι το μοτέρ του sprinter είναι πιστό αντίγραφο του μοτέρ των παραπάνω. Βέβαια η ποιότητα των υλικών είναι αντίστοιχη της τιμής αλλά σαν σχεδιασμός είναι τα ίδια. Δηλαδή ανταλλακτικά του Honda ταιριάζουν στο sprinter.
Με κάθε επιφύλαξη όσον αφορά τα χρώματα των καλωδίων που βγαίνουν από το βολάν (που νομίζω ίδια είναι) και επίσης για τη διαδρομή της μπιέλας (κοντή ή μακριά). Και τα Ηonda είχαν διαφορα στη διαδρομή π.χ. το super cub 90 είχε μακρύτερη διαδρομή από το glx 50.
Επίσης έχουν γίνει άπειρες μετατροπές σε κινέζικα βάζοντας όλα τα πράγματα Honda μέσα στο μοτέρ για αξιοπιστία, διατηρώντας το κινέζικο κάρτερ λόγω αριθμών.
Μη μου πείτε ότι δεν έχετε δει κινέζικα με μοτέρ astrea?

spar13
29/11/2012, 15:10
οποτε ρε παιδεια κανει το πιο πανω κιτ για honda?????η λογο διαδρομης θα βρισκουνε???

harris_x
29/11/2012, 15:17
:a014:

OldMan
29/11/2012, 15:56
:a014:
:rolleyes:
Τι έχουμε ..???