PDA

View Full Version : Μπαταρίες.... Yuasa vs GS



spyrakos35
27/11/2012, 10:31
η μπαταρία του φουζουρού παρέδωσε πνεύμα....

για πείτε....

GS gt14 b-4

275306

ή μήπως

yuasa yt14b - bs

275307


η διαφορά στην τιμή είναι της τάξης των 30€....

έχει κανείς κάποια άλλη πρόταση?

Μaggellanos
27/11/2012, 10:34
βαλε την gs...ποσο την βρηκες?

spyrakos35
27/11/2012, 10:38
βαλε την gs...ποσο την βρηκες?


100 vs 70

Μaggellanos
27/11/2012, 10:44
Στο ιδιο μηχανακι με το δικο σου,η yuasa κρατησε λιγοτερο απο την μαμα...Τωρα ετυχε,δεν ετυχε,δεν ξερω...Συντηρηση ηταν η ιδια και στις δυο...Το ιδιο παντως συνεβαινε και σε ενα tdm που ειχα καποτε...

Απο τοτε αποφασισα και βαζω μονο gs...Πριν κανα δεκαημερο αλλαξα και στο δικο μου...Και εγω τοσο την βρηκα..(99 Ευρο)...

για αυτο σου λεω...βαλε την μαμα,και τελος...

MuayThai
27/11/2012, 10:45
100 vs 70

Η συγκεκριμένη Yuasa δεν είναι Gel κ δεν είναι made in Japan προφανώς... just to let you know..

Μaggellanos
27/11/2012, 10:50
Η συγκεκριμένη Yuasa δεν είναι Gel κ δεν είναι made in Japan προφανώς... just to let you know..

+1300

Καλα εννοειται οτι ειναι Κορεα...Η τζαπαν παιζει κοντα στα διπλα λεφτα...:D

spyrakos35
27/11/2012, 10:53
Η συγκεκριμένη Yuasa δεν είναι Gel κ δεν είναι made in Japan προφανώς... just to let you know..

τα γνωρίζω - ευχαριστώ, εξ ού και η διαφορά της τιμής

αν και δεν ξέρω η gs, made in τι? είναι - TAIWAN, φαίνεται στην φωτό

ομως κοιτάω και λίγο την ουσία... αν κάνουν ίδια δουλειά και έχουν ίδιες αντοχές (αν και νομίζω οτι στο κρύο υπερέχει η τζέλ) γιατί να δώσω 30 γιούρια παραπάνω?

MuayThai
27/11/2012, 11:12
τα γνωρίζω - ευχαριστώ, εξ ού και η διαφορά της τιμής

αν και δεν ξέρω η gs, made in τι? είναι - TAIWAN, φαίνεται στην φωτό

ομως κοιτάω και λίγο την ουσία... αν κάνουν ίδια δουλειά και έχουν ίδιες αντοχές (αν και νομίζω οτι στο κρύο υπερέχει η τζέλ) γιατί να δώσω 30 γιούρια παραπάνω?

Σίγουρα η Gel υπερέχει στο κρύο αλλά η συγκεκριμένη της Gs δεν ξέρω κατά πόσο τα αξίζει τα λεφτά της. Κι εγώ στη θέση σου τη φτηνή θα έπαιρνα να κάνω τη δουλειά μου.

SVX
27/11/2012, 11:16
τα γνωρίζω - ευχαριστώ, εξ ού και η διαφορά της τιμής

αν και δεν ξέρω η gs, made in τι? είναι - TAIWAN, φαίνεται στην φωτό

ομως κοιτάω και λίγο την ουσία... αν κάνουν ίδια δουλειά και έχουν ίδιες αντοχές (αν και νομίζω οτι στο κρύο υπερέχει η τζέλ) γιατί να δώσω 30 γιούρια παραπάνω?

η GS ειναι μια απο τις θυγατρικες της YUASA .... επισης υπαρχει και YUASA made in Taiwan

η GS εχει και κεντρικα στη Γερμανια παντως σαν εταιρεια

AUFGEBRACHT
27/11/2012, 11:28
η GS εχει και κεντρικα στη Γερμανια παντως σαν εταιρεια

Με τέτοιο όνομα και λογότυπο δεν μου κάνει εντύπωση...

spyrakos35
27/11/2012, 11:32
Σίγουρα η Gel υπερέχει στο κρύο αλλά η συγκεκριμένη της Gs δεν ξέρω κατά πόσο τα αξίζει τα λεφτά της.

θα ήθελες να γίνεις πιο αναλυτικός?

MuayThai
27/11/2012, 11:37
θα ήθελες να γίνεις πιο αναλυτικός?

δεδομένου ότι κατασκευάζεται στην Taiwan θα ήμουν επιφυλακτικός για την ποιότητα της κ για το πόσο αξίζει τα 30 ευρώ παραπάνω.. αυτό εννοώ... αν μου έλεγες για την Gel της Yuasa δε θα το συζητούσα καν καθώς κρατάει πολλά περισσότερα χρόνια απ όλες τις άλλες.. επίσημα στοιχεία πάντως δεν έχω να σου τεκμηριώσω τις απόψεις μου αν αυτό ζητάς :lol:

spyrakos35
27/11/2012, 11:59
δεδομένου ότι κατασκευάζεται στην Taiwan θα ήμουν επιφυλακτικός για την ποιότητα της κ για το πόσο αξίζει τα 30 ευρώ παραπάνω.. αυτό εννοώ... αν μου έλεγες για την Gel της Yuasa δε θα το συζητούσα καν καθώς κρατάει πολλά περισσότερα χρόνια απ όλες τις άλλες.. επίσημα στοιχεία πάντως δεν έχω να σου τεκμηριώσω τις απόψεις μου αν αυτό ζητάς :lol:

να σε πω εγώ....

στο βεστρωμ το 1000 που είχα μέχρι πρόσφατα, η μαμά μπαταρία κράτησε 7 (!!!) χρόνια.... αν και δεν το έλεγξα, θέλω να πιστεύω οτι ήταν τζαπάν (μιας και όλο το μηχανάκι ήταν τζαπάν)... έχοντας αυτό ως δεδομένο, όταν την άλλαξα, έβαλα πάλι μαμά....
στα επόμενα 2 χρόνια που το κράτησα, με σαφως πολύ πιο λίγη χρήση (γιατί είχα και το φουζουρού πλέον) η μπαταρία εδινε με την σκέψη και μόνο....

στο φουζουρού, 4 χρονών μπαταρία τα έχει παίξει (βεβαια η χρήση του φουζουρού είναι περιορισμένη).... όμως η διαφορά (7 ετη vs 4 έτη) είναι σημαντική και γι αυτό προβληματίστηκα όταν μίλησες για "συγκεκριμένη μπαταρία"...

MATSOLAS 610
28/11/2012, 19:23
Husky TE 610 E, μπαταρία από την μάνα του Yuasa super MF pafecta YTX-14-BS JAPAN. Έξι χρόνια και δέκα μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας. Δεν δειχνει κανένα σημαδι κόποσης. Όταν χρειαστει άλλαγή, δεν θα κάνω πειράματα. Την ίδια ανεξαρτήτως κόστους.

transalpblack
28/11/2012, 21:02
Μήπως να σκεφτόσουν και την Bosch?

@ngelos
28/11/2012, 21:30
Το ίδιο πράγμα είναι και οι δυο τους.
Πάρε την YUASA που είναι φθηνότερη.Για να μην αξίζει να πας για την φθηνή θα πρέπει να έχει 30% παραπάνω χρόνο ζωής η GS.Ψιλοαπίθανο λέω...

spyrakos35
18/11/2013, 10:12
και ναι έβαλα την φθηνή yuasa η οποία μετά από ένα χρόνο ακριβώς ήδη μου δείχνει σημάδια κόπωσης και τα κρύα δεν έχουν μπει ακόμη....... :mad:

θα το παλέψω μπας και την κρατήσω ζωντανή και πλέον η απόφαση για το μέλλον ελήφθει....

την ακριβή (μαμά) και να πα να μ@μηθούν ούλοι (οι λοιποι κατασκευαστές)..... :smokin:

DoctoR_k6
18/11/2013, 10:50
Οποιος παθαινει μαθαινει. Ειναι ιδια κ αλλες τετοιες μπαρουφες δεν ισχυουν.
Εμενα αντεξε 8 μηνες(yuasa φθηνη) αλλα δεν αντεξα εγω κ εσκασα στη suzuki κ πηρα την μαμα κ ηδη 2 χρονια κ κατι χωρις πολλα πολλα κ ειναι αστερι!!!

soter3gm
18/11/2013, 10:59
Καμία από όλες αυτές δεν φτάνουν την odysey την έχω 5 χρόνια και δεν έχει χάσει στο παραμικρό τη δύναμη της
Δες τον κατάλογο με της διαστάσεις και διάλεξε αλλιώς έχω άκρη καλή από το τηλέφωνο τα υπόλοιπα.

303804
303805

spyrakos35
18/11/2013, 11:04
τις ξέρω αλλά από την στιγμή που δεν βγάζει για το μηχανάκι μου δεν είναι λάθος να μετράς απλά διαστάσεις?

(μιας και τα ιδιαίτερα τεχνικά δεν τα ξέρω)

DrBig
18/11/2013, 12:47
Καμία από όλες αυτές δεν φτάνουν την odysey την έχω 5 χρόνια και δεν έχει χάσει στο παραμικρό τη δύναμη της
Δες τον κατάλογο με της διαστάσεις και διάλεξε αλλιώς έχω άκρη καλή από το τηλέφωνο τα υπόλοιπα.

303804
303805

Απιστευτες μπαταριες. Ειχα μια σε 1150 για 8 χρονια, μικροτερης χωρητικοτητας απο την προβλεπομενη, με αρκετα περιστασιακη χρηση και χωρις ποτε να την φορτισω.

vaska
18/11/2013, 13:01
τις ξέρω αλλά από την στιγμή που δεν βγάζει για το μηχανάκι μου δεν είναι λάθος να μετράς απλά διαστάσεις?

(μιας και τα ιδιαίτερα τεχνικά δεν τα ξέρω)

Θα σου έλεγα να βάλεις οντυσέυ με κλειστά μάτια (οποιαδήποτε κοντινή στην μαμά μπαταρία που απλώς να χωράει στο κουτί). Στην χοντρή 2 φορές άλλαξα την μαμά και δεν έβγαλαν πάνω από 2ετία. Πρόσφατα οντυσέυ με τις καλύτερες συστάσεις!

DrBig
18/11/2013, 13:14
οντυσέυ

οντεσυ ρε συ!

vaska
18/11/2013, 13:40
οντεσυ ρε συ!

παρασύρθηκα από το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα :bawl:

πάντως δεν την έχω ακούσει όντεσυ, όλοι Οντυσέυ την λένε, πλάκα έχει.

soter3gm
18/11/2013, 14:38
παρασύρθηκα από το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα :bawl:

πάντως δεν την έχω ακούσει όντεσυ, όλοι Οντυσέυ την λένε, πλάκα έχει.

Αν το λένε βρακί η σώβρακο παίζει κανένα ρόλο ? την ίδια δουλειά δεν κάνουν ρε μαστόρια εκτός και αν ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΒΡΑΚΙ χα χα χα χαζα
να πάει στον Ηλία να βρει την υγειά του

AUFGEBRACHT
18/11/2013, 18:49
οντεσυ ρε συ!

Όντισι για την ακρίβεια :D

DrBig
18/11/2013, 20:14
Όντισι για την ακρίβεια :D

http://youtu.be/yfgX3xdRFcc ;)

AUFGEBRACHT
18/11/2013, 20:35
http://youtu.be/yfgX3xdRFcc ;)

Αυτό είπα κι εγώ...Όντισι.

DrBig
18/11/2013, 20:37
Αυτό είπα κι εγώ...Όντισι.

γουατεβα

AUFGEBRACHT
18/11/2013, 20:44
Για να επανέλθουμε στα των μπαταριών, τις Odyssey μου τις είχε προτείνει κάποιος όταν έψαχνα για μπαταρία, αλλά προσωπικά βρήκα το κόστος απαγορευτικό. Στα €170 που είχε εάν δεν κάνω λάθος, έπαιρνα 3-5 Bosch και Υuasa, αν ισχύει ότι οι Odyssey κρατάνε 5-6 χρόνια, άντε να σου βγουν μάπα ΟΛΕΣ οι άλλες και να κρατάνε 1-2 χρόνια, στα ίδια έρχεσαι.

soter3gm
19/11/2013, 05:17
Για να επανέλθουμε στα των μπαταριών, τις Odyssey μου τις είχε προτείνει κάποιος όταν έψαχνα για μπαταρία, αλλά προσωπικά βρήκα το κόστος απαγορευτικό. Στα €170 που είχε εάν δεν κάνω λάθος, έπαιρνα 3-5 Bosch και Υuasa, αν ισχύει ότι οι Odyssey κρατάνε 5-6 χρόνια, άντε να σου βγουν μάπα ΟΛΕΣ οι άλλες και να κρατάνε 1-2 χρόνια, στα ίδια έρχεσαι.
5 Χρόνια την έχω μέχρι τώρα που μιλάμε και ακόμα είναι "ζωντανή", δηλαδή θα την έχω υπολογίζω για 3-4 χρόνια με τη συντήρηση στο γκαράζ,
Αν την πάρει από Ελλάδα θα πληρώσει 170 γιούργια αν την πάρει από έξω μπορεί να την βρει και με 90 έως 110 ..δεν ειν κακό !!

MG-KTiNoS
19/11/2013, 07:55
Ο γνωστός αλητάμουρας (pis.man ) έχει μια Αμερικάνικη, ρίξε μια ματιά, στα χαρτιά είναι πάρα πολύ καλή

iliasfyntanidis
19/11/2013, 17:14
Φοράω Yuasa στο ΧΧ και ειμαι ήδη στον τρίτο χρόνο.Δυο φορες την εχω φορτίσει απλα γιατι την ειχα έξω απο το μηχανακι.Βεβαια πάρκαρα και σε κλειστό γκαράζ ομως χιλιομετρα μαζεμένα έκανα τα κλασικά καλοκαιρινά.

LaMpRoC
19/11/2013, 17:37
Συγνωμη μιλατε για 100+€ και συμβατικες μπαταριες?

http://www.ballisticparts.com/index.php % http://antigravitybatteries.com/ σε τετοια ποσα...και ειναι σε αλλο επιπεδο!

spyrakos35
19/11/2013, 20:29
μετά από αρκετό ψάξιμο, έβαλα την μαμά της γιαμάπα και θέλω να αισιοδοξώ οτι για 4 χρονάκια θα ησυχάσω......
ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις
:)

spyrakos35
21/11/2013, 18:26
Αλλαζουμε κ ανορθωτουλη που μας τα εκανε ολα πουτ@ν@......:moutza:

sapila racing
21/11/2013, 18:31
Αλλαζουμε κ ανορθωτουλη που μας τα εκανε ολα πουτ@ν@......:moutza:

Α μάλιστα. Περαστικά!
Δεν είναι τίποτα, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες... βλέπε Honda. :lol:

spyrakos35
21/11/2013, 22:06
Α μάλιστα. Περαστικά!
Δεν είναι τίποτα, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες... βλέπε Honda. :lol:

το θέμα είναι οτι ΟΛΑ τα μειντ ιν τζαπάν που είχα μου εμφανίσανε θέμα με τα ηλεκτρικά..... εκτός από το ΑΧ-1.....

transalp 600 ανορθωτή
v strom 1000 πηνία
fjr 1300 ανορθωτή

μετά λέμε για τα ιταλικά και τα κατεμιά.... μη χέσω τίποτα....

iliasfyntanidis
21/11/2013, 23:00
Δεν φταίνε οι ανορθωτες αλλα εκει που τους χώνουν οι κατασκευαστές.Νομιζω οτι η shidgighen η κάπως ετσι ειναι ο κύριος προμηθευτής...
Τις προάλλες έβλεπα ενα Harley και τον ειχε πρώτο τραπέζι πίστα...Τα ίδια και σε αλλα μηχανάκια.
Η honda τους κρύβει λες και θα παίξουμε το παιχνίδι του χαμένου θυσαυρου.

spyrakos35
22/11/2013, 18:53
Δεν φταίνε οι ανορθωτες αλλα εκει που τους χώνουν οι κατασκευαστές.Νομιζω οτι η shidgighen η κάπως ετσι ειναι ο κύριος προμηθευτής...
Τις προάλλες έβλεπα ενα Harley και τον ειχε πρώτο τραπέζι πίστα...Τα ίδια και σε αλλα μηχανάκια.
Η honda τους κρύβει λες και θα παίξουμε το παιχνίδι του χαμένου θυσαυρου.





Τον οποιο η γιαμαπα πουλαει 215 €......


Και εξω...... 80 με το ζορι που να μην ξαναπουλησουν μηχανακι οι φουστηδες

vaska
09/04/2018, 09:05
Μιας και είχα λάβει μέρος στην κουβέντα και εκθείασα την odyssey των 170+ Εβραίων (σκατά στα μούτρα μου) να πω ότι τα έκλασε στην 5ετία ακριβώς. Μόνιμα με φορτιστή συντηρητή. Πήγα χθες να πάρω την χοντρή χαρούμενος που θα είχα 2 μέρες να βολτάρω λόγω αργίας του Πάσχα και τον ήπια μπούζι. Πάλι με το παπί γυρνοβολάμε με την κόρη που ήθελε βόλτες. Να μην πω τπτ για την διαστημική της τεχνολογία ούτε για τον 99% καθαρότητας και αρίστης ποιότητας μόλυβδο που χρησιμοποιούν. Ρε θα παίξει Yuasa κι ας είναι made in Σεπόλια.