PDA

View Full Version : Υαλοταινια στις εξατμήσεις, ναί ή όχι ?



Julius
27/11/2012, 14:58
Μια ερώτηση γιατί οι απόψεις διίστανται

μπορούμε να βάλουμε στις εξατμίσεις αμιαντοταινία ή όχι ???

Πχ όπως έχει κανει ο Phatt στην steedαρα του?? http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130029&page=6

Ή όπως έχει κάνει ο κύριος παρακάτω???



Ό ένας λέει οτι θα κάνει cark απο την θερμοκρασία ο άλλος λεει οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

GIXXERAKIAS
27/11/2012, 15:02
Πιό πολύ για λούκ ρετρό είναι....η χρήση της καθεαυτού είναι για εφαρμογές σε τούρμπο κινητήρες που οι θερμοκρασίες εκεί ειναι εξωπραγματικές σε σημείο που κοκκινίζουν τα μέταλλα.:beer:

Julius
27/11/2012, 15:09
Πιό πολύ για λούκ ρετρό είναι....η χρήση της καθεαυτού είναι για εφαρμογές σε τούρμπο κινητήρες που οι θερμοκρασίες εκεί ειναι εξωπραγματικές σε σημείο που κοκκινίζουν τα μέταλλα.:beer:

Εννοείτε ότι είναι κυρίως για το look, το θέμα είναι εάν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με υπερθέρμανση στις κεφαλές κλπ (το μοτοσακό δέν είναι υδροψυκτο)

GIXXERAKIAS
27/11/2012, 15:16
Εννοείτε ότι είναι κυρίως για το look, το θέμα είναι εάν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με υπερθέρμανση στις κεφαλές κλπ (το μοτοσακό δέν είναι υδροψυκτο)

Όχι δεν πιστευώ προσωπικά ότι θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στις κεφαλές,ούτε και στους λαιμούς.Ίσα ίσα που θα φεύγει η θερμοκρασία από την κεφαλή πιό εύκολα.;)

faraway
27/11/2012, 16:09
Υπάρχουν βέβαια και από την άλλη μεριά αναφορές που λένε πως όλοι αυτή η θερμοκρασία που εσωκλείεται μέσα στις ταινίες έχει ως αποτέλεσμα τη διάβρωση των λαιμών με μεγαλύτερο ρυθμό από τι πριν .

Τώρα αλήθεια ή ψέματα ? Δεν ξέρω ....αλλά εμένα που ήμουν έτοιμος να βάλω με απέτρεψε . :rolleyes:

DrBig
27/11/2012, 17:09
Trismegiste....

Αν οι λαιμοι ειναι καλης ποιοτητας ανοξειδωτοι τοτε αφοβα, αφου πρωτα τριφτουν και καθαριστουν. Αν ειναι μαπα σιδερενιοι τοτε θα τα παιξουν καποια στιγμη. Επισης υπαρχει καποια ταινια που εχει βαση τιτανιο και ειναι υποτιθεται καλλιτερη.
Ακομα λογω ταχυτερης ροης και καλλιτερης αποδοσης εξατμισης, ισως να χρειαστει αλλαγη στο μιγμα.

p@nos
27/11/2012, 17:48
Ακομα λογω ταχυτερης ροης και καλλιτερης αποδοσης εξατμισης, ισως να χρειαστει αλλαγη στο μιγμα.


σιγα την καλυτερη αποδοση αμα ανεβαινε με πανακια η αποδοση θα τα βαζαν και στα αγωνιστικα :p

kostaspetrou
27/11/2012, 17:55
Εννοείτε ότι είναι κυρίως για το look, το θέμα είναι εάν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με υπερθέρμανση στις κεφαλές κλπ (το μοτοσακό δέν είναι υδροψυκτο)
ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!
Η υγρασία που θα παγιδεύεται θα σου βγάλει τους λαιμούς νοκ άουτ πολύ σύντομα,ας είναι και από ανοξείδωτο χάλυβα ναυτιλιακό.
Διαφορά στην απόδοση δε θα'χεις καμμία.
Στις κεφαλές δε θα'χεις πρόβλημα αλλά την εξάτμιση θα την ξεκωλιάσεις.

Εκτός και αν 2 -3 φορές το μήνα ξετυλίγεις,καθαρίζεις και μετά ξανατυλίγεις.
Θα κάθεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο;
Σε κόβω να μην κάθεσαι...

Bowleno
27/11/2012, 18:45
εγώ που θέλω να βάλω στον πήγασο μου αλλά όχι σε όλον τον λαιμό, μόνο στο κομμάτι που περνάει απο το δεξί πόδι μου (ζεματάει άγρια λέμε) και μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες (θα βγαίνει κάθε Οκτώβρη και θα μπαίνει κάθε Ιούνιο μπορώ; η θα έχω θέματα;

christof40
27/11/2012, 20:15
[QUOTE=Bowleno;2261124]εγώ που θέλω να βάλω στον πήγασο μου αλλά όχι σε όλον τον λαιμό, μόνο στο κομμάτι που περνάει απο το δεξί πόδι μου (ζεματάει άγρια λέμε) και μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες (θα βγαίνει κάθε Οκτώβρη και θα μπαίνει κάθε Ιούνιο μπορώ; η θα έχω θέματα;[/Q


μπορεις,μπορεις...

stefanos
27/11/2012, 23:00
Το XR φόραγε 2 χρόνια σε όλη την εξάτμιση μέχρι το τελικό.
Δεν παρατηρήθηκε κανένα πρόβλημα εκτός από την τρελή θερμοκρασία που ανέβαζε το τελικό ( πολύ ελεύθερο supertrapp IDS2) και την άκουσε το πλαστικό πίσω φτερό ελαφρά από την ζέστη.
Αποτελεσματικότατο με την θερμοκρασία στο πόδι, στο αμορτισέρ και όπου υπάρχει πρόβλημα λόγω γειτνίασης με τους λαιμούς.
Νομίζω ότι συμβάλει στην καλύτερη ψύξη της κεφαλής, και γενικά δεν είδα κανένα πρόβλημα από την χρήση του μηχανικά.
Ενα θέμα είναι ότι δεν καθαρίζεται, και όπως είναι φυσικό έγινε αίσχος από τα νερά που πέταγε η μπροστινή ρόδα.
Δεν καθαρίζεται γιατί ενώ στην αρχική μορφή του είναι σαν ύφασμα με την θερμοκρασία ασπρίζει και γίνεται πιό ψαθυρό, με αποτέλεσμα να είναι ευαίσθητο σε πιεστικά και έντονα τριψίματα.
Στό τέλος το έβγαλα από τους λαιμούς Μετά από κανα δυο χρόνια που έγινε πολύ βρώμικο και το άφησα στην υπόλοιπη εξάτμιση έως και πρόσφατα.
Τα παραπάνω βέβαια ξεκίνησαν πρίν από καμιά δεκαριά χρόνια οπότε η τεχνολογία μπορεί να έχει ξεπεράσει τα παραπάνω προβλήματα.

Julius
28/11/2012, 09:50
Λοιπόν, η μοτοσικλέτα είναι χαλαρής βόλτας κάθε μια στο τόσο.
Εφόσον δεν θα υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης, θα βάλω για ένα διάστημα και μετά θα τις βγάλω να δώ τι διάβρωση και έαν έχει επηρεάσει καθόλου τα μέταλλα των εξατμίσεων.


:beer:

Trickster
28/11/2012, 10:47
Παλιότερα είχα διαβάσει οτι μπαίνουν στις πολλαπλές αυτοκινήτων turbo για να λύσουν τα παρακάτω πρόβληματα λόγο μεγάλης θερμοκρασίας.

α) περίπτωση να κάνουν κρακ
β) σπρώχνουν την θερμοκρασία από την περιοχή της μηχανής προς τα κατώτερα σημεία της εξάτμισης. Έτσι πετυχαίνουν και μικρότερη θερμοκρασία εισαγωγής αέρα από το φιλτροκούτι/φίλτρο κλπ.

Αλλά μιας και το θερμαινόμενο μέταλο που καλύπτεις πιο πριν έκανε μεταφορά της θερμοκρασίας προς την ατμόσφαιρα (όπως κάνουν τα αερόψυκτα φαντάσου με τις ψύκτρες γύρω από τον κύλινδρο) με το να τα καλύπτεις μεταφέρεις την μεγάλη θερμοκρασία προς τα κάτω στο τελικό ή όπου υπάρχει ελεύθερο μέταλλο χωρίς ταινία. Αν το κλείσεις μέχρι το τελικό μάλλον το υλικό που υπάρχει μέσα για το θόρυβο θα στο καίει σε χρόνο dt. Ο κύλινδρος πάντως δεν νομίζω ότι θα επηρρεαστεί από αύτο θερμοκρασιακά.

geez996
28/11/2012, 12:58
Εγω τυλιξα ολη την εξατμιση του ΚΤΜ 950 ADV....

ΕΤσι ελυσα το προβλημα της θερμοκρασιας το καλοκαιρι

α) απο το να καιγομαι

β) Δουλευει καλυτερα στο κεντρο της πολης.


Προβλημα στους λαιμους δεν εχω δει. Τα εχω 2 χρονια τυλιγμενα. Τωρα στο μελλον , αγνωστο...

STOYBI
28/11/2012, 15:42
Μια ερώτηση γιατί οι απόψεις διίστανται

μπορούμε να βάλουμε στις εξατμίσεις αμιαντοταινία ή όχι ???





Oxi.....

Γιατι θα γινονται οι λαιμοι ( και γενικα η εμφανιση στο μηχανακι ) μπου.....λο στα πρωτα νερακια που θα πατας....

Μηχανακι για θητεια στα ΜΥΚ ετοιμαζεις...????: p

stefanos
28/11/2012, 19:58
το θέμα είναι εάν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με υπερθέρμανση στις κεφαλές κλπ (το μοτοσακό δέν είναι υδροψυκτο)

Ένα αερόψυκτο μοτέρ έχει ανάγκη φρέσκο δροσερό αέρα.
Εάν κοτσάρεις 2 καυτούς λαιμούς πρίν από την κεφαλή (στην περίπτωσή μου) πόσο δροσερός μένει ο αέρας που φτάνει στην κεφαλή?
Λογικά η ψύξη στα αερόψυκτα βελτιώνεται.

camen
28/11/2012, 21:58
Δεν ειναι αμιαντοταινια αλλα υαλοταινια...;)
Αμιαντος=καρκινογονος:nono:

Julius
28/11/2012, 22:03
Δεν ειναι αμιαντοταινια αλλα υαλοταινια...;)
Αμιαντος=καρκινογονος:nono:

Σωστός, υαλοταινία όχι αμιαντοταινία

:a013:

geez996
29/11/2012, 07:11
Και για να σου απαντήσω στο ερώτημα σου το αρχικό...

Ναι , μπορείς να τις τυλιξεις.

DrBig
29/11/2012, 07:25
σιγα την καλυτερη αποδοση αμα ανεβαινε με πανακια η αποδοση θα τα βαζαν και στα αγωνιστικα :p

Ειναι ευρεως χρησιμοποιουμενα στα αγωνιστικα Πανε, και σε οτο και σε μοτο. Η αποδοση αλλαζει γιατι ουσιαστικα αλλαζει η εξατμιση.

p@nos
29/11/2012, 11:15
Ειναι ευρεως χρησιμοποιουμενα στα αγωνιστικα Πανε, και σε οτο και σε μοτο. Η αποδοση αλλαζει γιατι ουσιαστικα αλλαζει η εξατμιση.



δε τα εχω δει σε καμια σοβαρη κατηγορια αγωνων...και αν τα βαζουν καπου τα βαζουν σιγουρα για μονωση...

SVX
29/11/2012, 11:29
ερωτηση ...... το μηκος πως το υπολογιζουμε σε αυτη τη περιπτωση ?

geez996
29/11/2012, 11:41
ερωτηση ...... το μηκος πως το υπολογιζουμε σε αυτη τη περιπτωση ?

Δεν μπορεις να το υπολογισεις.... Απλα αγοραζεις 2 καρουλια 2μ ή 5μ και ξεκινας.

geez996
29/11/2012, 11:44
The Benefits

All of the benefits of exhaust wrap revolve around the material’s heat-controlling properties. The most obvious benefit is that fact that less radiant heat makes it to the rider’s legs or the bikes components and body-work. The wrap serves as a thermal blanket that directs more of the heat out of the exhaust outlet rather than the sides of the pipe.

Though external heat control is the primary benefit, there is also a potential performance benefit. Hotter exhaust gasses (as created by the insulation of the wrap) are less dense. Thus, the exhaust “scavenging” can be more effective. In effect, intake and exhaust gasses are pulled more quickly through the engine which increases performance.

The Risks

Exhaust wrapping is not without its risks. First, the higher exhaust exit temperatures can lean out the fuel mixture of an engine – sometimes severely. An overly lean situation can lead to rapid engine failure. Thus, wrapped pipes may necessitate either re-jetting or a change in mapping depending on your bike’s fuel management system.

There is also a real risk of header and pipe damage due to excessive heat build-up. There are numerous reports of split and cracked exhausts that can be attributed to the use of exhaust wrap.

Black Mamba
29/11/2012, 11:48
Μια που το συζηταμε, μολις εκανα παραγγελια απο το England:
http://www.ebay.com/itm/290771399360?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Kαλη τιμη για 5 μετρα και μαυρο "κακο" χρωμα...:D

geez996
29/11/2012, 11:52
Μια που το συζηταμε, μολις εκανα παραγγελια απο το England:
http://www.ebay.com/itm/290771399360?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Kαλη τιμη για 5 μετρα και μαυρο "κακο" χρωμα...:D


Δεν νομιζω....

Εδω εχει 5 ευρα...



Ας ρωταγες... :beer:

MikeG
29/11/2012, 11:53
& πως το κολλάς στην άκρη του, όταν τελειώσεις το τύλιγμα;

geez996
29/11/2012, 11:55
& πως το κολλάς στην άκρη του, όταν τελειώσεις το τύλιγμα;

Υπαρχουν μεταλικα κολαρα. Σαν αυτα που εχουν τα κολαρα του νερου στο ψυγειο αλλα χωρις την βιδα.

Black Mamba
29/11/2012, 11:57
Δεν νομιζω....

Εδω εχει 5 ευρα...



Ας ρωταγες... :beer:

Που να το ξερω ο δολιος:ZZZ:


Την στερεωνεις με μεταλικα δεματικα (tie wrap).

geez996
29/11/2012, 11:57
http://www.motorcycle-superstore.com/14/71/975/21753/ITEM/Accel-High-Temperature-Exhaust-Wrap-Kit.aspx

στην εικονα φαινοντε

geez996
29/11/2012, 12:00
δε τα εχω δει σε καμια σοβαρη κατηγορια αγωνων...και αν τα βαζουν καπου τα βαζουν σιγουρα για μονωση...

Για να λεμε τα πραγματα σωστα...

Αυτο συνήθως το κανουν σε αγωνιστικα με μεγαλες ιπποδυναμεις και ιδιαιτερα σε τουρμπο κινητηρες οπου οι θερμοκρασιες ειναι τρελες (1000 C)

Julius
29/11/2012, 12:16
Δεν νομιζω....

Εδω εχει 5 ευρα...



Ας ρωταγες... :beer:

Γιαααα πές :D

MikeG
29/11/2012, 12:18
Γιαααα πές :D


+1 :D

camen
29/11/2012, 13:48
Υαλοταινια βρισκεις χυμα(με το κιλο παει )και σε μαγαζια με βιομηχανικα υλικα ,σε διαφορα μεγεθη και ειναι πολυ πολυ οικονομικη;)
Αν δεν βρεις πες μου να σου στειλω απο Πατρα,εχω κ στο Ντουκ 2 χρονια τωρα κ ειναι κομπλε.Απλα αμα βραχει,μεχρι να στεγνωσει, καπνιζει ασχημα:p

Bowleno
29/11/2012, 13:58
+1 :D

+2 :D:D

@Julious, Δεν αλλάζεις τον τίτλο του θρεντ σε υαλοταινία στις εξατμίσεις η όχι;

lspiros
29/11/2012, 14:07
απο videακια που εχω δει,πρεπει να βρεχοντε για να τυλιγοντε καλυτερα,και αφου στεγνωσουν σφιγγουν και πιο δυνατα...
http://www.youtube.com/watch?v=gqwbyvaN9d8

και παντα ξεκιναμε απο πισω προς τους λαιμους για να μην μπαινουν νερα,και για λιγοτερη αεροδυναμικη αντισταση...

και εδω τα αποτελεσματα της χρησης εναμισης χρονου...http://www.youtube.com/watch?v=_xH-8fNq6Ok

Julius
29/11/2012, 14:20
+2 :D:D

@Julious, Δεν αλλάζεις τον τίτλο του θρεντ σε υαλοταινία στις εξατμίσεις η όχι;

δονε!! έβαλα και ερωτηματικό ο τρισμέγιστος λέμε :rotflmao:

sapila racing
29/11/2012, 14:31
δονε!! έβαλα και ερωτηματικό ο τρισμέγιστος λέμε :rotflmao:

Δεν αφήνεις τα πανάκια να βάλεις μια σοβαρή εξάτμιση να δείς πως θα γίνει τούμπανο.
Αν θες παμε να δείς το παλιό μου ZR7 που του είχα βάλει μια Devil SB2 τιτανιο, να ακούσεις τον ήχο που βγάζει αυτός ο κινητήρας.
Βγάζει και φωτιές καμμια φορά. :D

Julius
29/11/2012, 14:39
Δεν αφήνεις τα πανάκια να βάλεις μια σοβαρή εξάτμιση να δείς πως θα γίνει τούμπανο.
Αν θες παμε να δείς το παλιό μου ZR7 που του είχα βάλει μια Devil SB2 τιτανιο, να ακούσεις τον ήχο που βγάζει αυτός ο κινητήρας.
Βγάζει και φωτιές καμμια φορά. :D

έχω 4 σε 1 (τα μαμά ήτανε σάπια) θα πετσοκόψω το τελικό και θα βάλω μπουρί ίσιο και χαμηλά, αλλά θέλω μαύρο look τουλάχιστον στο μπροστά κομμάτι.

και ποιο old school τελικό

sapila racing
29/11/2012, 14:52
έχω 4 σε 1 (τα μαμά ήτανε σάπια) θα πετσοκόψω το τελικό και θα βάλω μπουρί ίσιο και χαμηλά, αλλά θέλω μαύρο look τουλάχιστον στο μπροστά κομμάτι.

και ποιο old school τελικό

Πολύ κακία! :beer:

camen
29/11/2012, 15:29
Δεν νομιζω....
Εδω εχει 5 ευρα...
Ας ρωταγες... :beer:

Για πες μας και απο που...Η αν δεν γινεται δημοσια στειλε μου πμ!
Σε μαυρο χρωμα με ενδιαφερει ομως,ασπρη βρισκω ευκολα;)

hidefnick
29/11/2012, 15:34
έχω 4 σε 1 (τα μαμά ήτανε σάπια) θα πετσοκόψω το τελικό και θα βάλω μπουρί ίσιο και χαμηλά, αλλά θέλω μαύρο look τουλάχιστον στο μπροστά κομμάτι.
και ποιο old school τελικό

Την 4 σε 1 απο ZR7 έχεις. Και περίμενε να μπει μοτερ επάνω, να δεις που κάθετε η εξάτμιση. ;)

Julius
29/11/2012, 15:54
Την 4 σε 1 απο ZR7 έχεις. Και περίμενε να μπει μοτερ επάνω, να δεις που κάθετε η εξάτμιση. ;)

:D


αλλά ξεφεύγουμε απο το θέμα

SVX
29/11/2012, 18:03
το θέμα ειναι πως αποκλειεται κατι που κανει 6 στερλινες (αγορα) με το αλλο που κανει 65 δολαρια, να ειναι ιδια ποιοτητα

camen
29/11/2012, 18:44
το θέμα ειναι πως αποκλειεται κατι που κανει 6 στερλινες (αγορα) με το αλλο που κανει 65 δολαρια, να ειναι ιδια ποιοτητα

Επειδη εχω δουλεψει κ τις 2(κ πολυ ακριβη και φτηνη απο βιομηχανικα ειδη) να πω οτι λειτουργικα κανουν το ιδιο πραγμα.Δεν παθαινει τιποτα η φτηνη.
Η διαφορα ειναι στην ποιοτητα πλεξης.
Η ακριβη εχει τελειως αλλη πλεξη(κ ιιισως καποια τεχνικα χαρακτηριστικα που δεν μας αφορουν στην προκειμενη χρηση μιας κ η θερμοκρασια που μιλαμε δεν ειναι κ τοσο υψηλη) απο την φτηνη;)
Αν θελετε σας βαζω κ φωτο για να καταλαβετε...

Black Mamba
29/11/2012, 19:55
Yπαρχουν και διαφορες στο υλικο πλεξης.
Η απλη πρεπει να ειναι απο ινες γυαλιου και μαδαει πολυ+φαγουρα!
Εχω αγορασει και με ινες τιτανιου.
Αυτη που αγορασα τωρα ειναι με ινες γραφιτη οπως λεει.
Τωρα απο διαφορες στη αποδοση και ποιοτητα δεν μπορω να καταλαβω:sad:
Για τη δουλεια που το θελουμε και η απλη λογικα κανει δουλεια.

camen
29/11/2012, 20:00
Η απλη πρεπει να ειναι απο ινες γυαλιου και μαδαει πολυ+φαγουρα!


Μαδαει και θα ηταν σοφο κ πρεπον να φορατε μια μασκιτσα οταν κανετε την τοποθετηση.
Φαγουρα δεν παρατηρησα ποτε,μονο οτι γινονται χαλια τα ρουχα σου:p

geez996
30/11/2012, 08:32
http://streetandcircuit.gr/dei-exhaust-wrap-meter-c-4715_19271.html


Οριστε και τιτανιου με 5,90 του ευρω.

(Δεν εχω καμια σχεση με το καταστημα ουτε διαφιμηση κανω)

Η ποιοτητα που λετε ειναι για θερμακρασιες πολυ υψηλοτερες.

SVX
30/11/2012, 08:41
http://streetandcircuit.gr/dei-exhaust-wrap-meter-c-4715_19271.html


Οριστε και τιτανιου με 5,90 του ευρω.


5,90 / το μετρο... 5 μετρα = 29,5 , παχος?

camen
30/11/2012, 10:10
5,90 / το μετρο... 5 μετρα = 29,5 , παχος?

To αυτο...Η τιμη ειναι με το μετρο! Ειπα κ γω που παιζει τετοια τιμη...
Εχω ψωνισει στο παρελθον απο αυτους.Την ακριβη που ειπα κ πιο πριν...

geez996
30/11/2012, 10:19
Ok ,
Συγνώμη , κεκτημένη ταχύτητα...

Black Mamba
30/11/2012, 10:23
To αυτο...Η τιμη ειναι με το μετρο! Ειπα κ γω που παιζει τετοια τιμη...
Εχω ψωνισει στο παρελθον απο αυτους.Την ακριβη που ειπα κ πιο πριν...

Aρα καλα την ψωνισα!
5 μετρα + μεταφορικα =16,5€;)

camen
30/11/2012, 10:24
Aρα καλα την ψωνισα!
5 μετρα + μεταφορικα =16,5€;)

Θα παρω και γω απο τον ιδιο αλλα την 10μετρη;)

cityfly
30/11/2012, 10:37
Αν θελετε σας βαζω κ φωτο για να καταλαβετε...

θέλουμε :)

camen
30/11/2012, 10:51
θέλουμε :)

Aριστερα η φτηνη, δεξια η ακριβη;)

cityfly
30/11/2012, 11:05
Aριστερα η φτηνη, δεξια η ακριβη;)

:beer:
:) η δεξιά φαίνεται πιο σφηχτή. Εϊναι και τίποτα άλλο που δεν φαίνεται;
η διαφορά στο χρώμα τι σημαίνει;

camen
30/11/2012, 11:06
Μαυροφιδο παρηγγειλα την 15 μετρη τελικα να εχω καβαντζα κ για δευτερη αλλαγη μιας κ χρειαζομαι γυρω στα 5 μετρα;)
Thanks για το λινκ:beer:

camen
30/11/2012, 11:08
:beer:
:) η δεξιά φαίνεται πιο σφηχτή. Εϊναι και τίποτα άλλο που δεν φαίνεται;
η διαφορά στο χρώμα τι σημαίνει;

Ειναι οντως πιο σφιχτη.Το χρωμα δεν ξερω τι σημαινει αλλα κ απο υλικο πρεπει να εχουν διαφορα.
Για το τυλιγμα των λαιμων μηχανης ομως,κανουν την ιδια δουλεια.Απλα η ακριβοτερη,ισως ειναι καλυτερη οπτικα;)

camen
07/12/2012, 21:21
Μαυροφιδε παρελαβες? Μου ηρθε σημερα εμενα με συστημενο;) Τοποθετηθηκε ηδη,μια χαρα ειναι,ειναι ενδιαμεση πλεξη,ουτε τοσο αραιη οσο η φτηνη που ειχα,ουτε τοσο σφιχτη οσο η ακριβη.

@Julius: 2 χρονια την ειχα την υαλοταιναι,οι λαιμοι ηταν αψογοι,μην σου πω οτι τους προστατεψε κιολας.Βεβαια,το δικο μου μηχανακι τρωει ελαχιστα νερα!

Black Mamba
08/12/2012, 08:18
Ωπα, παρελαβα το μαυρο πραμα...
Το μουσκεψα σε νερο (βοηθαει πολυ στο σφιξιμο),
το τυλιξα σφιχτα και το
στερεωσα με κολαρα ανοξειδωτα αντι για μεταλλικα δεματικα.
Γιατι?
Τα μεταλλικα ουδεμια σχεση εχουν με τα πλαστικα στο δεσιμο
και γ@μοσταβρισα.
Προτιμηστε τα.
Το αποτελεσμα τελειο και ειχα πλακα γιατι οταν το
εβαλα εμπρος εγινα ατμομηχανη απο τον ατμο:D
Φωτο συντομα γιατι ο μαβλακας δεν εβγαλα φωτο πριν και μετα:moutza:

christof40
08/12/2012, 09:36
τωρα το ειδα το θρεντ.
στον πειραια,στο λιμανι,αιτωλικου 29 ειναι ο κολλερης εχει τα παντα σε μονωτικα και στης μισες τιμες απο αυτες που βαλατε.
ψωνιζω χρονια απο εκει και ολα τα μονωτικα του ειναι ποιοτικα.:wave2:

Black Mamba
24/01/2013, 11:30
Ξερεις αν μπορεις να αγορασεις με το μετρο ή στο δινει ολο το καρουλι?

Julius
05/03/2013, 14:09
Ωπα, παρελαβα το μαυρο πραμα...
Το μουσκεψα σε νερο (βοηθαει πολυ στο σφιξιμο),
το τυλιξα σφιχτα και το
στερεωσα με κολαρα ανοξειδωτα αντι για μεταλλικα δεματικα.
Γιατι?
Τα μεταλλικα ουδεμια σχεση εχουν με τα πλαστικα στο δεσιμο
και γ@μοσταβρισα.
Προτιμηστε τα.
Το αποτελεσμα τελειο και ειχα πλακα γιατι οταν το
εβαλα εμπρος εγινα ατμομηχανη απο τον ατμο:D
Φωτο συντομα γιατι ο μαβλακας δεν εβγαλα φωτο πριν και μετα:moutza:

ελα και έφτασε η ώρα μου και ακομα περιμένουμε τις φωτο... :D

Black Mamba
03/09/2013, 22:07
ελα και έφτασε η ώρα μου και ακομα περιμένουμε τις φωτο... :D

Εγω παντως τις εβγαλα γιατι απ' εξω μπελα-μπελα και απο μεσα...
Η φωτο ειναι απο ΚΤΜ 950 απο το advrider.
Σκιαχτηκα!:eek:
Ειχα ξαναδει να σου πω την αληθεια σε αλλα μηχανακια αλλα σε ΚΤΜ, οχι.
Εδω ολο το θεμα: http://advrider.com/forums/showthread.php?t=915800
Εσυ τι εκανες?

Julius
04/09/2013, 10:50
Εγω παντως τις εβγαλα γιατι απ' εξω μπελα-μπελα και απο μεσα...
Η φωτο ειναι απο ΚΤΜ 950 απο το advrider.
Σκιαχτηκα!:eek:
Ειχα ξαναδει να σου πω την αληθεια σε αλλα μηχανακια αλλα σε ΚΤΜ, οχι.
Εδω ολο το θεμα: http://advrider.com/forums/showthread.php?t=915800
Εσυ τι εκανες?

νταξ, λογικό εν μέρη λογο λάσπης κλπ να σκουριάζει γρηγορότερα κάτω απο την υαλοταινία. εμένα το bike ειναι του σαλονιού και την κυριακάτικης ηλιόλουστης βόλτας μια στο τόσο.

Τεσπα προς το παρών δέν έχω κάνει τίποτα με το θέμα. το έχω αφήσει ατύλιχτο :lol: μέχρι να τελειώσω με τα υπόλοιπα και βλέπουμε.

:beer:

DrBig
04/09/2013, 10:57
νταξ, λογικό εν μέρη λογο λάσπης κλπ να σκουριάζει γρηγορότερα κάτω απο την υαλοταινία. εμένα το bike ειναι του σαλονιού και την κυριακάτικης ηλιόλουστης βόλτας μια στο τόσο.

Τεσπα προς το παρών δέν έχω κάνει τίποτα με το θέμα. το έχω αφήσει ατύλιχτο :lol: μέχρι να τελειώσω με τα υπόλοιπα και βλέπουμε.

:beer:

Ειδικα τα ΚΤΜ ADV εχουν θεμα με τους λαιμους οι οποιοι ειναι πολυ λεπτοι και οχι ανοξειδωτοι, επινικελωμενο μαντεμι θαρρω. Αλλες μηχανες δε θα ειχαν θεμα, ειδικα αν εχουν ανοξειδωτους λαιμους.