PDA

View Full Version : Σβήνει ο δούκας



endopandou
27/11/2012, 18:54
Οταν η στάθμη του ρεζερβουάρ είναι κοντά στη ρεζέρβα ή και πιο κάτω το μοτέρ σβήνει. :cry:
Οχι πάντα όμως, κυρίως μετά απο γερά χουφτώματα ή μετά απο πορεία με αρκετά χλμ ή κατά τη διάρκεια απρεπών φρεναρισμάτων:D
Μετά δεν παίρνει μπροστά με ταχύτητα ρολαριστό (πχ ούτε σε έξοδο της αττικής) παίρνει μόνο με μίζα.
Είναι να κάνει το service των 15000
Μιλάμε για το πρώτο super duke 990

Τα φώτα σας plz

275355

opeth
27/11/2012, 20:41
και μενα οταν εχω λιγη βενζινη κ το χουφτωσω κανει διακοπες.

λογικα δεν εχει αρκετο καυσιμο για να τραβηξει η αντλια εκει που θελει πολυ.

τωρα μαλλον στα φρενα παλι ισως μετατοπιζεται μπροστα το καυσιμο και παλι δε ρουφαει.

σκαστα μεγαλου κυβισμου v2 ετσι κ αλλιως παιρνουν δυσκολα.

ελπιζω να βοηθησα.

endopandou
27/11/2012, 20:59
και μενα οταν εχω λιγη βενζινη κ το χουφτωσω κανει διακοπες.

λογικα δεν εχει αρκετο καυσιμο για να τραβηξει η αντλια εκει που θελει πολυ.

τωρα μαλλον στα φρενα παλι ισως μετατοπιζεται μπροστα το καυσιμο και παλι δε ρουφαει.

σκαστα μεγαλου κυβισμου v2 ετσι κ αλλιως παιρνουν δυσκολα.

ελπιζω να βοηθησα.


Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε :beer:

Allst@rf
27/11/2012, 21:21
κιτακι φιλτρου βενζινας παιζει τρελα...

εξάλλου προβλεπεται στο σερβις των 15κ...

endopandou
27/11/2012, 22:30
κιτακι φιλτρου βενζινας παιζει τρελα...

εξάλλου προβλεπεται στο σερβις των 15κ...

Δηλαδή άλλα 100 εκτός των 300 του service ε; Τσάμπα πράμα:a13: Πάντως και άλλος φίλος το ίδιο μου είπε.
Ευχαριστώ για την απάντηση αδερφέ

Trickster
28/11/2012, 09:03
Ο συμφορουμίτης gefr ετοιμάζει κάτι από imitation φιλτράκια. Ρίχτου ένα π.μύνημα πριν αγοράσεις το κιτ (είναι και ακριβό και δεν λέει).

endopandou
28/11/2012, 09:33
Ο συμφορουμίτης gefr ετοιμάζει κάτι από imitation φιλτράκια. Ρίχτου ένα π.μύνημα πριν αγοράσεις το κιτ (είναι και ακριβό και δεν λέει).

Ευχαριστώ!! :beer:

Allst@rf
28/11/2012, 12:32
Να ετοιμαζεσαι να μπεις στην 6 και τσαφ να σβήνει... τρόμος άλλα το σωσαμε γιατι ευτυχώς λόγω κουλαμαρας πηγαίναμε αργάαααααααα...

:tooth:

endopandou
18/07/2013, 15:09
Αργησα λίγο να ενημερώσω...
Το θέμα λύθηκε στο τελευταίο service το οποίο έγινε στον Χελιώτη από τον οποίο έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.:a013:
Αλλάχτηκε και το φίλτρο βενζίνης με ιμιτασιόν που προμηθεύτηκα απο τον συμφορουμίτη gefr για τον οποίο επίσης μόνο θετικά σχόλια έχω να κάνω για τη συναλλαγή μας. :a013:

Το πρόβλημα εντοπίστηκε α) στα μη ταπωμένα seals (ελπίζω να το λέω σωστά) και β) πιθανά στο φίλτρο της τρόμπας
Ο ευγενής μου πλέον δεν κάνει κιχ :a08:

SuperSonic
18/07/2013, 15:48
Αφου λυθηκε το προβλημα ΟΚ,απλα το φιλτρακι παιζει το ρολο του κατα πολυ οταν σου κανει τετοια νουμερα.
Επισης στα 15.000 χιλ που εισαι δεν ξερω αν στο σερβις τσεκαρες και τα μπεκ,μπορει να θελουν καθαρισμα,καλο να το κοιταξεις και αυτο για να εισαι καλυμενος.

Και τελος ΑΝ μπορεις βαζε μονο 100αρα βενζινη,ξερω ειναι ακριβη αλλα καιγεται ποιο αργα και ειναι ποιο καθαρη.

notakos600
18/07/2013, 16:11
Επίσης να μην κατεβαίνει η στάθμη της βενζίνης προς το εντελώς άδειο, ειδικά για την μακροημέρευση της βενζιναντλίας.

endopandou
18/07/2013, 17:14
Ευχαριστώ παίδες. Τα μπεκ είναι καθαρά και γενικά το μοτέρ δείχνει σαν καινούριο. Ήμουν εκεί κατά τη διάρκεια του service και είπαμε πολλά με τον Χελιώτη αλλά και με άλλους κατόχους πορτοκαλί χρεπίων. :a48:

spyrakos35
18/07/2013, 21:21
......... πορτοκαλί χρεπίων. :a48:

αμα είναι χρέπι φίλε, άλλαξέ το..... :smokin:

Dant3
18/07/2013, 22:15
Στις 15000 να θελουν καθαρισμα τα μπεκ?γιατι?υπερβολη ειναι.

endopandou
18/07/2013, 22:30
αμα είναι χρέπι φίλε, άλλαξέ το..... :smokin:
:tooth: παραμένει ελαφρύ και στριφτερό το χρέπι φλαράκ' αντιθέσει με... :lipssealed:



Στις 15000 να θελουν καθαρισμα τα μπεκ?γιατι?υπερβολη ειναι.
Δεν ήθελαν και δεν έκανα ;)

spyrakos35
18/07/2013, 23:14
:tooth: παραμένει ελαφρύ και στριφτερό το χρέπι φλαράκ' αντιθέσει με... :lipssealed:

ναι, όταν δουλεύει.... :p

stynikop
19/07/2013, 00:01
Μια χαρά και μάχιμος ο δούκας σου λοιπόν. Προσωπικά μου φαίνεται και πανέμορφος!
Τώρα, αν κάποιες ημέρες της εβδομάδας παίρνει ρεπό, έχει και χαρακτήρα!!
:beer:

endopandou
19/07/2013, 07:19
Έτσι ακριβώς είναι, στην Ευρώπη τα προβλήματα τα ονομάζουν χαρακτήρα :tooth:

theofilos888
19/07/2013, 07:27
Έτσι ακριβώς είναι, στην Ευρώπη τα προβλήματα τα ονομάζουν χαρακτήρα :tooth:

Σε άλλα μέρη τούτου του πλανήτη αυτός που το σχεδίασε με χαρακτήρα, θα είχε αυτοκτονήσει με τον παραδοσιακό τρόπο! χιχιχιχιχιχι

endopandou
19/07/2013, 07:50
Σωστός ο Τεό :a013:

Πάντως παίδες για να ακριβολογούμε το δικό μου έβγαλε τρόμπα συμπλέκτη στην εγγύηση και το θέμα με τα seals για το οποίο φταίει το ότι έπρεπε να ταπωθούν απ την αρχή όταν μπήκαν οι ακράπες. Το κόστος δε είναι αστείο.
Το κάθε τρίτη μάστορα λοιπόν δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια:wave2: και σου βγάζουν και τρελά γούστα και bonus σε κοιτάνε και οι πέτρες...

gefr
19/07/2013, 07:53
Πςςςςςς οι σχιστομάτηδες τώρα καταλαβαίνουν από χαρακτήρα... λοιπόβ πώς πάνε τα φίλτρα; η αντλία συμπλέκτη; για την επάνω μιλάω, η κάτω αλλάχτηκε, το πίσω φρένο; η αντλία βενζίνας; τα καλώδια στο λαιμό; ...... .... ο χαρακτήρας της πώς είναι σήμερα; ξύπνησε καλά; λίγο μασάζ;

gefr
19/07/2013, 07:55
Σωστός ο Τεό :a013:

Πάντως παίδες για να ακριβολογούμε το δικό μου έβγαλε τρόμπα συμπλέκτη στην εγγύηση και το θέμα με τα seals για το οποίο φταίει το ότι έπρεπε να ταπωθούν απ την αρχή όταν μπήκαν οι ακράπες. Το κόστος δε είναι αστείο.

Εξπλέϊν πλήζζ ποιά seals είναι αυτά;

spyrakos35
19/07/2013, 08:40
Σωστός ο Τεό :a013:

Πάντως παίδες για να ακριβολογούμε το δικό μου έβγαλε τρόμπα συμπλέκτη στην εγγύηση και το θέμα με τα seals για το οποίο φταίει το ότι έπρεπε να ταπωθούν απ την αρχή όταν μπήκαν οι ακράπες. Το κόστος δε είναι αστείο.
Το κάθε τρίτη μάστορα λοιπόν δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια:wave2: και σου βγάζουν και τρελά γούστα και bonus σε κοιτάνε και οι πέτρες...

το βλέπω να έρχεται σιγά σιγά....

sapila racing
19/07/2013, 08:59
Πςςςςςς οι σχιστομάτηδες τώρα καταλαβαίνουν από χαρακτήρα... λοιπόβ πώς πάνε τα φίλτρα; η αντλία συμπλέκτη; για την επάνω μιλάω, η κάτω αλλάχτηκε, το πίσω φρένο; η αντλία βενζίνας; τα καλώδια στο λαιμό; ...... .... ο χαρακτήρας της πώς είναι σήμερα; ξύπνησε καλά; λίγο μασάζ;

:lol: Ωραία που τα λες!
endo ωραίος ο superdukas και τωρα που δεν σβήνει ακόμα καλύτερα!

stynikop
19/07/2013, 10:13
... και σου βγάζουν και τρελά γούστα και bonus σε κοιτάνε και οι πέτρες...

Η αλήθεια είναι αυτή και αυτό έχει σημασία, να βγάζει γούστα! :beer:

harris_x
19/07/2013, 10:23
Αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα λύθηκε...

:a3:

harris_x
19/07/2013, 11:20
υπάρχουν εκκρεμότητες οπότε ξεκλειδώνεται, sorry δεν το είχα προσέξει:


Εξπλέϊν πλήζζ ποιά seals είναι αυτά;
Σπύρο (spyro) thanks.








Mη το γυρίσουμε όμως στα περί αξιοπιστίας κλπ, please...

spyro
19/07/2013, 12:06
...
Mη το γυρίσουμε όμως στα περί αξιοπιστίας κλπ, please...

:beer:

OldMan
19/07/2013, 12:06
βαζε μονο 100αρα βενζινη,ξερω ειναι ακριβη αλλα καιγεται ποιο αργα και ειναι ποιο καθαρη.
Μάλισταααα....


(όσο να πεις, μια ανοσία την έχουμε αποκτήσει...)

SuperSonic
19/07/2013, 12:14
Μάλισταααα....


(όσο να πεις, μια ανοσία την έχουμε αποκτήσει...)


Εγραψα κατι λαθος η εχω καπου αδικο,αν θες πες μου γιατι δεν το πολυ καταλαβα αυτο που εγραψες.:)

OldMan
19/07/2013, 12:24
Εγραψα κατι λαθος η εχω καπου αδικο,αν θες πες μου γιατι δεν το πολυ καταλαβα αυτο που εγραψες.:)
Το μόνο δίκιο που έχεις είναι ότι είναι ακριβότερη...

Τα υπόλοιπα έχουν συζητηθεί ουκ ολίγες φορές και δεν άπτονται του παρόντος thread...
(όπως και κανενός άλλου που σχετίζεται με προβλήματα τροφοδοσίας, απόδοσης, εύρυθμης λειτουργείας, κατανάλωσης κ.λ.π.):wave2:

Pan (dvs)
19/07/2013, 13:13
Στις 15000 να θελουν καθαρισμα τα μπεκ?γιατι?υπερβολη ειναι.

Μην νομιζεις.Κανα δυο τρεις φορες να του βαλανε προβληματικο καυσιμο...

endopandou
19/07/2013, 14:33
Εξπλέϊν πλήζζ ποιά seals είναι αυτά;

http://www.zenoverland.com/ktm_950-adventure/zen-overland-ktm-lc8-sas-block-off-plates.html

Τις τάπες στο SAS λέω. SLS νομίζω λέγονται sorry που δεν ήμουν ακριβής :D
Τέλος πάντων αν βγει η εργοστασιακή εξάτμιση το SAS θέλει τάπωμα.

Οποιαδήποτε διόρθωση ευπρόσδεκτη :)

Allst@rf
19/07/2013, 14:54
Μπορεις να τα αφαιρεσεις αλλά δεν κερδιζεις κάτι στην παρούσα φάση, αν δε κάνω λάθος...

Σίγουρα θέλουν βγαλσιμο σε δεύτερου επιπεδου βελτίωση, βλ. ,μοτομποξ, φίλτρο κτλ,κτλ...


Χάρη κλειδωσε το παλιοθρεντ να μην στεναχωριεμαι που θυμάμαι την απολυτη κανιβαλικη streetfighter της αγοράς...

:p

OldMan
19/07/2013, 14:58
Μπορεις
Ταρίφα, πάλι ντίρλα είσαι...??

Allst@rf
19/07/2013, 14:59
Ταρίφα, πάλι ντίρλα είσαι...??
Η ρακη του κουμπαρου φετος βγήκε λίγο βαριά...

:tooth:

spyro
19/07/2013, 15:55
http://www.zenoverland.com/ktm_950-adventure/zen-overland-ktm-lc8-sas-block-off-plates.html

Τις τάπες στο SAS λέω. SLS νομίζω λέγονται sorry που δεν ήμουν ακριβής :D
Τέλος πάντων αν βγει η εργοστασιακή εξάτμιση το SAS θέλει τάπωμα.

Οποιαδήποτε διόρθωση ευπρόσδεκτη :)


το σύστημα SAS για τον 950 λειτουργεί για τα emission standards (για τον 990 για άλλο λόγο). κερδίζεις καμπόση ροπή στις μικρομεσαίες.

με εργοστασιακές όντως δεν είναι καλό να το απενεργοποιήσεις.

η διδικασία τάπωσης για το 950-adv:

http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/Emissions%20Equipment/epc/sas_epc_removal.htm

Allst@rf
19/07/2013, 16:29
Ότι αποριες υπαρχουν σχετικά με το super duke, υπάρχει και το πολύ καλό...

http://www.superduke.net/forum/

Dant3
19/07/2013, 16:34
Μην νομιζεις.Κανα δυο τρεις φορες να του βαλανε προβληματικο καυσιμο...

Και παλι...Αν ανα 2-3 φορες που μας εβαζαν προβληματικο καυσιμο θελαμε καθαρισμα μπεκ,τοτε ολοι καθε τριτη για καθαρισμο θα ημασταν.
Για να ηθελε στις 15000 πρεπει να του ειχαν βαλει βενζινη μαζι με χυμο πορτοκαλο με κομματια πορτοκαλιου μεσα.
Ενα λογικο διαστημα για τις ελληνικες βενζινες,απο οσο εχω διαπιστωσει ειναι γυρω στις 40000-50000 χλμ.στο εξωτερικο εαν τα βγαλεις σε αυτα τα χλμ ειναι ακομα πεντακαθαρα...

OldMan
19/07/2013, 17:24
Ότι αποριες υπαρχουν σχετικά με το super duke, υπάρχει και το πολύ καλό...
http://www.superduke.net/forum/
Τώρα, για να λέμε και του στραβού το δίκιο...

Όσο χειρότερα είναι κάποια μηχανάκια, τόσο καλύτερα forum έχουν ...

endopandou
19/07/2013, 18:10
Το SAS στο 990 μοτέρ σε συνδυασμό με τον εγκέφαλο μειώνει την ισχύ για να μπορεί να περάσει τη euro3 νόρμα το μηχανάκι.
Χωρίς αυτό θα πάρει περισσότερο καύσιμο στις χαμηλομεσαίες και είναι πιθανό να γίνει ζημιά στον καταλύτη (βέβαια αυτό προϋποθέτει άκαυστη αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω)


Συνοψίζοντας:
Ο μάστορας είπε πως το SAS έπρεπε να ταπωθεί αφού έχουν μπει after market εξατμίσεις και το αποτέλεσμα τον δικαίωσε. Το φίλτρο επίσης μπορεί να έπαιζε σημαντικό ρόλο μιας και το παλιό ήταν μαύρο.

Ελπίζω η λύση του προβλήματος να φανεί χρήσιμη και σε κάποιον άλλο.

sapila racing
19/07/2013, 18:46
Τώρα, για να λέμε και του στραβού το δίκιο...

Όσο χειρότερα είναι κάποια μηχανάκια, τόσο καλύτερα forum έχουν ...

Πόσο δίκιο έχεις! :D
:beer:

stynikop
19/07/2013, 19:44
Τα SAS τι είναι ακριβώς και παίζουν αυτό το ρόλο;

Allst@rf
19/07/2013, 20:12
Τώρα, για να λέμε και του στραβού το δίκιο...

Όσο χειρότερα είναι κάποια μηχανάκια, τόσο καλύτερα forum έχουν ...

Ή με το ποσο βελτίωση παίρνουν,ας πουμε...

;)

spyro
19/07/2013, 20:13
Το SAS στο 990 μοτέρ σε συνδυασμό με τον εγκέφαλο μειώνει την ισχύ για να μπορεί να περάσει τη euro3 νόρμα το μηχανάκι.
...


στο 990 Adv τα standards τα περνάει ο εγκέφαλος σε συνεργασία με τον λ. Σε θεωρητικό επίπεδο το SAS για τον 990, λειτουργεί για να φέρει σε σωστή θερμοκρασία τους καταλύτες όταν βάζουμε μπρος το μηχανάκι. λειτουργεί για κανα λεπτό και μετά απενεργοποιείται.

σε θεωρητικό επίπεδο πάντα γιατι οι περισσότεροι 990άριδες (όπως και εγώ) έχουν όντως δει διαφορά μετά απο την απενεργοποίηση. εγώ πάντως σκέφτομαι να το επανενεργοποιήσω λόγω αρρυθμιών στο ρελαντί, αλλά και κατανάλωσης. Απο ότι μου πε ο κοινός μάστορας μας θα είμαι ο πρώτος που ξαναεπιστρέφει. :look:

SuperSonic
19/07/2013, 21:09
Και παλι...Αν ανα 2-3 φορες που μας εβαζαν προβληματικο καυσιμο θελαμε καθαρισμα μπεκ,τοτε ολοι καθε τριτη για καθαρισμο θα ημασταν.
Για να ηθελε στις 15000 πρεπει να του ειχαν βαλει βενζινη μαζι με χυμο πορτοκαλο με κομματια πορτοκαλιου μεσα.
Ενα λογικο διαστημα για τις ελληνικες βενζινες,απο οσο εχω διαπιστωσει ειναι γυρω στις 40000-50000 χλμ.στο εξωτερικο εαν τα βγαλεις σε αυτα τα χλμ ειναι ακομα πεντακαθαρα...


Στα ΚΤΜ μεταξυ 15-25 χιλ κανουν ελεγχο στα μπεκ,ΑΝ δεν χρειαστει δεν τα καθαριζουν απλα προληπτικος ελεγχος.

sapila racing
19/07/2013, 21:22
Στα ΚΤΜ μεταξυ 15-25 χιλ κανουν ελεγχο στα μπεκ,ΑΝ δεν χρειαστει δεν τα καθαριζουν απλα προληπτικος ελεγχος.

Να κάνω κι εγώ στο Hornet δηλαδή προληπτικό έλεγχο στα μπεκ? Μπορεί και να με αφήσει που του βάζω πάντα απλή αμολυβδη?
Και μήπως πρέπει ναρυθμίσω και βαλβίδες?
62.000 χλμ έχω μόνο! :D

Η αλήθεια είναι οτι πρίν 2000 χλμ έκανε βηξίματα μερικές φορές και ήμουν στο τσάκ να βγάλω την αντλία να καθαρίσω.
Εστρωσε μόνο του όμως. Honda είναι. :)

Αμα γίνει τίποτα και χαλάσει το Honda εσείς που τα λέτε απο μέσα σας θα φταίτε, όχι αυτοί που θα μου την πέσουν τώρα σε λίγο. :cool:

Allst@rf
19/07/2013, 22:35
Νταξει σαπιλα μας επεισες...

Δε τίθεται θέμα σύγκρισης hornet με super duke.

Το ότι γουσταρεις γιαπωνεζο επειδή δε σπάει δε χαλάει, δεν το κάνει αυτοματα και πιο όμορφο, δυνάτο ,στριφτερο μηχανακι.

Απλά είναι αξιοπιστο μηχανακι...

Τίποτα άλλο...τουλάχιστον για μένα...

sapila racing
20/07/2013, 21:31
Νταξει σαπιλα μας επεισες...

Δε τίθεται θέμα σύγκρισης hornet με super duke.

Το ότι γουσταρεις γιαπωνεζο επειδή δε σπάει δε χαλάει, δεν το κάνει αυτοματα και πιο όμορφο, δυνάτο ,στριφτερο μηχανακι.

Απλά είναι αξιοπιστο μηχανακι...

Τίποτα άλλο...τουλάχιστον για μένα...

Μα δεν έκανα καμμια σύγκριση. Πλάκα έκανα.
Το Hornet το καβαλάω κάθε μέρα, για πιο άγριες καταστάσεις εχω αλλα. :D
Παρ όλα αυτα είναι πιό κοντα απ ότι νομίζεις στον superδούκα και στα ζόρικα, αρκεί να μην μασάς και να εχεις βαλει αμορτισέρ όπως έκανα κι εγω. :wave2: