PDA

View Full Version : 14 τεστ για όσους σκέφτονται να κάνουν παιδιά / ΚΑΤΙ ΘΥΜΙΖΕΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ



spyrakos35
28/11/2012, 09:57
Τεστ 1: Προετοιμασία
Κορίτσια: Για να προετοιμαστείτε για την εγκυμοσύνη:
1. Φορέστε μια ρόμπα και κρεμάστε έναν βαρύ σάκο με φασόλια μπροστά σας.
2. Αφήστε τον εκεί για 9 μήνες.
3. Μετά από 9 μήνες αφαιρέστε το 5% των φασολιών από τον σάκο.
Αγόρια: Για να προετοιμαστείτε για τον ερχομό των παιδιών:
1. Πηγαίνετε στο φαρμακείο της γειτονιάς, αδειάστε το περιεχόμενο του πορτοφολιού σας στον πάγκο του φαρμακείου και πείτε στον φαρμακοποιό να πάρει ό,τι θέλει από κει.
2. Πηγαίνετε στο σούπερ μάρκετ και κάντε διακανονισμό, ώστε όλο σας το μηνιάτικο να πηγαίνει κατευθείαν στο λογαριασμό τους.
3. Πηγαίνετε σπίτι. Πάρτε την εφημερίδα και διαβάστε την για τελευταία φορά

Τεστ 2: Γνώση
Βρείτε ένα ζευγάρι φίλων σας που είναι ήδη γονείς κι αρχίστε να τους κατακρίνετε για τις μεθόδους διαπαιδαγώγησης που ακολουθούν, για την έλλειψη υπομονής τους, για τα τρομακτικά χαμηλά επίπεδα ανεκτικότητάς τους και για το γεγονός ότι αφήνουν τα παιδιά τους να τρέχουν ανεξέλεγκτα. Προτείνετέ τους τρόπους με τους οποίους θα μπορέσουν να βελτιώσουν το πρόγραμμα ύπνου των παιδιών τους, την εκπαίδευση για την τουαλέττα, τους τρόπους τους στο τραπέζι και την όλη συμπεριφορά τους γενικά.
Κάντε τα όλα αυτά κι ευχαριστηθείτε τα. Θα είναι η τελευταία φορά στην ζωή σας που θα έχετε όλες τις απαντήσεις για όλα τα ερωτήματα.


Τεστ 3: Οι Νύχτες
Για να ανακαλύψετε πως θα αισθάνεστε την νύχτα:
1. Αρχίστε να περπατάτε πάνω-κάτω στο σαλόνι από τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 10 το βράδυ κουβαλώντας έναν σάκο με άπλυτα βάρους 4-6 κιλών περίπου, με το ραδιόφωνο σε συχνότητα χωρίς σταθμό (ή κάποιον άλλον μυστήριο θόρυβο) να παίζει δυνατά.
2. Στις 10 το βράδυ, αφήστε κάτω τον σάκο, βάλτε το ξυπνητήρι για τις 12 τα μεσάνυχτα και πέστε για ύπνο.
3. Σηκωθείτε στις 11 κι αρχίστε τα πάνω-κάτω στο σαλόνι αγκαλιά με τον σάκο μέχρι τη 1το πρωΐ.
4. Βάλτε το ξυπνητήρι για τις 3 το πρωΐ.
5. Επειδή δεν σας κολλάει ύπνος, σηκωθείτε στις 2 και φτιάξτε ένα ζεστό να πιείτε.
6. Πηγαίνετε για ύπνο στις 2.45.
7. Σηκωθείτε ξανά στις 3, όταν χτυπήσει το ξυπνητήρι.
8. Αρχίστε να τραγουδάτε νανουρίσματα στα σκοτεινά μέχρι τις 4 το πρωΐ.
9. Βάλτε το ξυπνητήρι για τις 5 το πρωΐ. Σηκωθείτε μόλις χτυπήσει.
10.Φτιάξτε πρωινό.
Κάντε όλα αυτά για 5 χρόνια. ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΥΔΙΑΘΕΤΗ.

Τεστ 4: Ντύσιμο παιδιών
1. Αγοράστε ένα ζωντανό χταπόδι και μια πάνινη τσάντα που κλείνει με κορδόνι.
2. Προσπαθήστε να βάλετε το χταπόδι μέσα στην τσάντα και να την κλείσετε χωρίς να περισσεύει κανένα από τα πλοκάμια του χταποδιού έξω απ’ αυτήν.
Διαθέσιμος χρόνος: 5 λεπτά.

Τεστ 5: Αυτοκίνητα
1. Ξεχάστε την BMW. Αγοράστε ένα πρακτικό 5-θυρο με μεγάλο πορτ-μπαγκάζ.
2. Αγοράστε ένα παγωτό χωνάκι σοκολάτα και βάλτε το στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου. Αφήστε το εκεί.
3. Πάρτε ένα νόμισμα και βάλτε το μέσα στο CD player.
4. Πάρτε ένα πακέτο σοκολατένια μπισκότα. Θρυμματίστε τα στο πίσω κάθισμα.
5. Γρατσουνίστε με μια τζουγκράνα κήπου και τις 2 πλευρές του αυτοκινήτου σας.

Τεστ 6: Βόλτες με τα πόδια
1. Περιμένετε.
2. Βγείτε από την εξώπορτα.
3. Ξαναμπείτε μέσα.
4. Βγείτε πάλι.
5. Ξαναμπείτε.
6. Ξαναβγείτε.
7. Κατεβείτε μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας.
8. Ξανανεβείτε πάνω.
9. Ξανακατεβείτε.
10.Προχωρήστε πολύ αργά στο δρόμο για 5 λεπτά.
11. Σταματήστε, εξερευνήστε λεπτομερώς τον δρόμο και απαντήστε σε τουλάχιστον 6 ερωτήσεις για κάθε πατημένη τσίχλα, λερωμένο χαρτομάντηλο ή πεθαμένο έντομο που θα συναντήσετε στο δρόμο σας.
12. Κάντε όπισθεν ακολουθώντας τα βήματά σας.
13. Αρχίστε να ουρλιάζετε πως δεν αντέχετε άλλο μέχρι να βγουν οι γείτονες στα μπαλκόνια και ν’ αρχίσουν να σας κοιτάζουν περίεργα.
14. Παρατήστε τα όλα και γυρίστε σπίτι.
Τώρα ίσα που είσαστε έτοιμοι να βγάλετε ένα μικρό παιδάκι περίπατο.

Τεστ 7: Συζητήσεις με παιδιά
Επαναλάβετε ό,τι λέτε για τουλάχιστον 5 φορές.
Τεστ 8: Ψώνια στο σούπερ μάρκετ
1. Πηγαίνετε στο σούπερ μάρκετ και πάρτε μαζί σας ό,τι πιο κοντινό σε παιδί προσχολικής ηλικίας – ένα αγριοκάτσικο είναι μια έξοχη επιλογή. Αν σκοπεύετε να κάνετε περισσότερα από 1 παιδιά, πάρτε περισσότερα αγριοκάτσικα.
2. Κάντε τα ψώνια της εβδομάδας χωρίς ν´αφήσετε το(-α) αγριοκάτσικο(-α) από τα μάτια σας.
3. Πληρώστε για ο,τιδήποτε φάει ή καταστρέψει το(-α) αγριοκάτσικο(-α).
Μην διανοειθείτε καν να κάνετε παιδιά, πριν καταφέρετε να ολοκληρώσετε αυτό το τεστ με επιτυχία.

Τεστ 9: Τάισμα μικρού παιδιού
1. Πάρτε ένα πεπόνι και αδειάστε από μέσα την σάρκα και τους σπόρους.
2. Κάντε μια μικρή τρύπα στο πλάι.
3. Κρεμάστε το πεπόνι από το ταβάνι και αρχίστε να το κουνάτε πέρα-δώθε.
4. Τώρα πάρτε ένα μπωλ με μουλιασμένα κορν-φλέικς και προσπαθήστε να τα βάλετε μ’ ένα κουταλάκι στην τρύπα του πεπονιού που κουνιέται ενώ συγχρόνως προσποιείστε πως είστε αεροπλάνο.
5. Συνεχίστε μέχρι να τελειώσουν τα μισά κορν φλέικς.
6. Ρίξτε τα υπόλοιπα πάνω σας και σιγουρευτείτε πως έχουν πέσει αρκετά και στο πάτωμα.

spyrakos35
28/11/2012, 09:58
Τεστ 10:Τηλεόραση
1. Μάθετε όλα τα ονόματα όλων των ηρώων όλων των παιδικών εκπομπών της τηλεόρασης.
2. Μη βλέπετε τίποτε άλλο εκτός από παιδικές εκπομπές και ταινίες για τα επόμενα 5 χρόνια.

Τεστ 11: Ακαταστασία
Αντέχετε την ακαταστασία που κάνουν τα παιδιά ; Για να το ανακαλύψετε:
1. Αλείψτε βούτυρο στον καναπέ και μαρμελάδα στις κουρτίνες.
2. Κρύψτε ένα ψάρι πίσω από το στερεοφωνικό και αφήστε το εκεί όλο το καλοκαίρι.
3. Βάλτε τα δάχτυλά σας μέσα στις γλάστρες και μετά σκουπίστε τα στους τοίχους. Καλύψτε τους λεκέδες με κηρομπογιά. Πώς σας φαίνεται ;
4. Αδειάστε στο πάτωμα το περιεχόμενο όλων των ντουλαπιών, συρταριών και κουτιών που έχετε στο σπίτι σας και προχωρήστε στο νο. 5.
5. Σύρετε τυχαία αντικείμενα από το ένα δωμάτιο στο άλλο κι αφήστε τα εκεί.

Τεστ 12: Μακρινά ταξίδια με το αυτοκίνητο
1. Μαγνητοφωνήστε κάποιον να φωνάζει «Μαμάαα» σε τακτά χρονικά διαστήματα. Σημαντικό: Δεν επιτρέπεται η παύση μεταξύ των «Μαμάαα» να είναι μεγαλύτερη των 4 δευτερολέπτων. Συμπεριλάβετε στην κασέτα σε ανύποπτο χρόνο και κάποιες τσιρίδες επιπέδου υπερηχητικού τζετ.
2. Παίζετε αυτήν την κασέτα στο αυτοκίνητό σας, όπου κι αν πηγαίνετε για τα επόμενα 4 χρόνια.
Τώρα είστε έτοιμοι να κάνετε ένα ταξίδι με το αυτοκίνητο έχοντας μαζί σας παιδιά.

Τεστ 13: Συζητήσεις με τρίτους
1. Αρχίστε να μιλάτε μ’ έναν ενήλικα που εσείς θα επιλέξετε.
2. Έχετε κάποιον να σας τραβάει συνεχώς από την φούστα ή το μανίκι σας ενώ ταυτόχρονα παίζει και η κασέτα με το «Μαμάαα» από το παραπάνω τεστ.
Τώρα είστε έτοιμοι να κάνετε μια συζήτηση με κάποιον ενήλικα ενώ υπάρχει παιδί στο δωμάτιο.

Τεστ 14: Ετοιμάζεστε για τη δουλειά
1. Διαλέξτε μια μέρα που θα έχετε ένα πολύ σημαντικό επαγγελματικό ραντεβού.
2. Ντυθείτε στην τρίχα.
3. Πάρτε μια κούπα κρέμα γάλακτος και προσθέστε 1 κούπα χυμό λεμονιού.
4. Ανακατέψτε.
5. Ρίξτε το μισό μείγμα πάνω στο καλό μεταξωτό σας πουκάμισο.
6. Βρέξτε μια πετσέτα με το υπόλοιπο
7. Προσπαθήστε να καθαρίσετε το πουκάμισο με την πετσέτα.
8. Μην αλλάξετε ρούχα, δεν έχετε χρόνο.
9. Πηγαίνετε κατευθείαν στην δουλειά.
Αν περάσετε με επιτυχία όλα τα τεστ, είστε έτοιμοι να κάνετε παιδιά.
Καλή Διασκέδαση !!!

AristidisZ
28/11/2012, 10:00
Φίλτατε spyrako το βασικό τεστ είναι αυτό - Πάμε για τεστ (http://www.youtube.com/watch?v=m72A8FzDvfc)

DimChios
28/11/2012, 10:08
:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:


AΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ, ΑΠ ΤΗΝ 4Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΛΕΜΕ!!!!!!

:whiteflag:

πυξιδας990
28/11/2012, 10:10
τα περασαμε και συνεχεια μπαινουν και αλλα τεστ.

spyrakos35
28/11/2012, 10:17
:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:


AΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ, ΑΠ ΤΗΝ 4Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΛΕΜΕ!!!!!!

:whiteflag:


μην λες μετά οτι δεν στα λέγαμε...... :rolleyes:

Black Mamba
28/11/2012, 10:22
Οπως τα γραφεις...:bawl:


Υ.Γ. Τα παιδια ειναι ευτυχια:cry:

chr1s_86
28/11/2012, 10:24
Γιατί στα ανέκδοτα;:evil:



:lol::a014:

Black Mamba
28/11/2012, 10:26
Γιατί στα ανέκδοτα;:evil:

Γιατι αμα δεν το ριξεις στην τρελλη, το 'χασες...
Δεν μας εγραψε αν ειναι για ενα ή για περισσοτερα?
Ειναι γεωμετρικη ή προοδος των παραπανω και ουχι αριθμητικη:lol:

spyrakos35
28/11/2012, 10:27
Γιατί στα ανέκδοτα;:evil:

:lol::a014:

γιατί για εμάς τους γονείς που τα εχουμε βιώσει/τα βιώνουμε είναι αστείο να το διαβάζουμε και να λέμε "ναι ρε πστμ έτσι είναι".....

υγ... τρελή όμως

Dimos35
28/11/2012, 11:05
Xaxaxaxxa!!! True story!!!!


Από την άλλη (να τα λέμε κι αυτά), τίποτα από τα παραπάνω δεν συγκρίνεται με την ευτυχία που φέρνει ένα παιδί σε μια υγιή οικογένεια.

Cpt. Haddock
28/11/2012, 11:07
:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:

spyro
28/11/2012, 11:22
:bawl::cry:

anco
28/11/2012, 11:33
και λιγα γραφεις.....

Ξεκινηστε να μαθενετε ολους τους ηρωες της Marvel....ειδικα για αγορια....και μετα να τους κανετε....

GFawkes
28/11/2012, 12:01
:(

Εχω 4!!!! Νταξει στο πρωτο μπορει να ειχε λιγο απο τα παραπανω....στα αλλα απλα πηγαν στο auto.

nassosxlvbros
28/11/2012, 12:01
Το να μεγαλώνεις ένα παιδί αξίζει όσο εκατομμύρια μηχανές με το βάρος τους σε χρυσάφι....

sniper
28/11/2012, 12:10
Το να μεγαλώνεις ένα παιδί αξίζει όσο εκατομμύρια μηχανές με το βάρος τους σε χρυσάφι.... Όχι, δεν αξίζει τόσο αλλά τόσο κοστίζει.

nassosxlvbros
28/11/2012, 12:13
Όχι, δεν αξίζει τόσο αλλά τόσο κοστίζει.

έχεις δίκιο αξίζει ΠΟΛΥ περισσότερο...;)

DimChios
28/11/2012, 12:17
:bawl::cry:

εμεινε εγκυος η γυναικα ε?

:lol:

GFawkes
28/11/2012, 12:17
έχεις δίκιο αξίζει ΠΟΛΥ περισσότερο...;)

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

spyro
28/11/2012, 12:21
εμεινε εγκυος η γυναικα ε?

:lol:

:D

έχεις χάσει επεισόδια

έχει ήδη βγεί ο διάδοχος και αλωνίζει το σπίτι :a016:

Allst@rf
28/11/2012, 12:27
Γιε μου σε λατρευω...

spyrakos35
28/11/2012, 12:30
τελικά είμαστε στο parents.gr

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

nassosxlvbros
28/11/2012, 12:33
Γιε μου σε λατρευω...

Νταξ,καλός ο γιος μου,αλλά και η κόρη...άααααλλα κόλπα....:cool:

endopandou
28/11/2012, 12:38
τελικά είμαστε στο parents.gr

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


:tooth::tooth::tooth:

DimChios
28/11/2012, 12:50
:D

έχεις χάσει επεισόδια

έχει ήδη βγεί ο διάδοχος και αλωνίζει το σπίτι :a016:



για το 2ο λεω ρε

:lol:

ADVENTURAZ
28/11/2012, 13:10
Ουδεμια σχεση με την πραγματικοτητα...:ninja:

με τα 4 και 6 εχω λιωσει λεμε...ποσο δικιο εχεις...

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Allst@rf
28/11/2012, 13:14
Ουδεμια σχεση με την πραγματικοτητα...:ninja:

:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:

Ναι όντως...είναι πολυ χειρότερα...

:owned:

Black Mamba
28/11/2012, 13:17
Ρε σεις χανετε το νοημα:

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!

...γι' αυτους που δεν εχουν δικα τους:lol:

Bowleno
28/11/2012, 13:26
Ρε Σπυράκο, εμένα είχες στο μυαλό σου όταν τα έγραφες αυτά; :cry:


Έλιωσα λέμε :bawl::bawl::bawl:

harris_x
28/11/2012, 13:53
Τεστ 4: Ντύσιμο παιδιών
1. Αγοράστε ένα ζωντανό χταπόδι και μια πάνινη τσάντα που κλείνει με κορδόνι.
2. Προσπαθήστε να βάλετε το χταπόδι μέσα στην τσάντα και να την κλείσετε χωρίς να περισσεύει κανένα από τα πλοκάμια του χταποδιού έξω απ’ αυτήν.
Διαθέσιμος χρόνος: 5 λεπτά.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

spyrakos35
28/11/2012, 13:57
Ρε Σπυράκο, εμένα είχες στο μυαλό σου όταν τα έγραφες αυτά;

ώπα τώρα το είδα, δεν είναι δικό μου το κείμενο.... μην παρεξηγηθούμε με κανέναν

DimChios
28/11/2012, 14:18
μην παρεξηγηθούμε με κανέναν

ασε μας κουκλιτσα μου!

:p

balakia
28/11/2012, 16:16
μλκιες,αν το χει το ζευγαρι δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα,παρα μονο λιγο το θεμα με τα εξοδα θ αυξηθουν λιγο σε πανες και κρεμες τον πρωτο καιρο.οταν ομως ξαπλωνει πανω σου το μουσμουλακι θα θες να σταματηση ο χρονος!

sniper
28/11/2012, 16:30
μλκιες,αν το χει το ζευγαρι δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα,παρα μονο λιγο το θεμα με τα εξοδα θ αυξηθουν λιγο σε πανες και κρεμες τον πρωτο καιρο.οταν ομως ξαπλωνει πανω σου το μουσμουλακι θα θες να σταματηση ο χρονος! Κομμένες κι οι φοροαπαλλαγές λόγω τέκνων από φέτος... Βασικά όσοι έχουν παιδιά πληρώνουν παραπάνω φόρο.. :bawl:

balakia
28/11/2012, 17:30
Κομμένες κι οι φοροαπαλλαγές λόγω τέκνων από φέτος... Βασικά όσοι έχουν παιδιά πληρώνουν παραπάνω φόρο.. :bawl:
οποτε,προσεχουμε που το βαζουμε και για ποσο!!!!!

Bowleno
28/11/2012, 21:39
ώπα τώρα το είδα, δεν είναι δικό μου το κείμενο.... μην παρεξηγηθούμε με κανέναν



:bawl::bawl::bawl: τότε με είχε αυτός που το έγραψε :lol:

Bowleno
28/11/2012, 21:39
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τι γελάς ρε; το προσπάθησες εσυ και το κατάφερες; :p

Translatoras
28/11/2012, 21:55
275477

spyrakos35
29/11/2012, 04:58
..............

εσύ αγόρι μου είχες δύο (2) ζωντανά παραδείγματα και όλο το χρονο μπροστά σου να αποφασίσεις τι θα κάνει.....

αλλά είσαι ακράτητος ρε μπαγάσα...... ειδικά από τότε που πήρες το τζι ες..... :moutza:

agamoi-thytai
29/11/2012, 07:40
Γιατί είμαι σίγουρος πως το έχει γράψει γυναίκα ;

endopandou
29/11/2012, 08:22
εσύ αγόρι μου είχες δύο (2) ζωντανά παραδείγματα και όλο το χρονο μπροστά σου να αποφασίσεις τι θα κάνει.....

αλλά είσαι ακράτητος ρε μπαγάσα...... ειδικά από τότε που πήρες το τζι ες..... :moutza:

Ε όπως και να το κάνεις είναι καυλιάρικα τα τζι ες... ωστόσο τρανσλάτορα η μικρή είναι θεά:a013:

Αλλά... άρπα μια :moutza: κι απο μένα για το ακατονόμαστο που πήγες και πήρες

nic mor
29/11/2012, 08:56
ντεμη εγραψες!!!!!

nic mor
30/11/2016, 13:52
up!!!!!
:lol::rotflmao::bawl::lol::a09::a46::a54::tooth::panic::lol::rotflmao:

Λευκάδιος
30/11/2016, 16:51
Δεν ξέρω για σας αλλά τα παιδιά είναι τα καλύτερα κατοικίδια που είχα ποτέ :bawl:
Θυμήθηκα και αυτό :cry:http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143480

vaska
30/11/2016, 17:43
Δεν ξέρω μάγκες αν τα παιδιά είναι ευτυχία ή δυστυχία, δεν ξέρω αν το να είσαι ρεμάλι στα 50 σου είναι καλύτερο από το να είσαι οικογενειάρχης, δεν ξέρω αν και τι φταίει, πάντως αλλάζει η ζωή σου και οι προτεραιότητές σου. Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτά που χάνεις μπορούν να συγκριθούν με αυτά που κερδίζεις. Και για να μην παρεξηγηθώ από τους "καλούς" γονείς, ούτε έχω κανένα παιδί πεταμένο να μεγαλώνει μόνο του ούτε εγκατέλειψα ποτέ την οικογένειά μου, αλλά με πιάνω ώρες ώρες ενώ είμαι κλεισμένος στην φυλακή μου για πολλοστή μέρα στην σειρά, ανάμεσα σε σκληρούς δίσκους χαλασμένους και διαλυμένα pc, να αναπολώ τις εποχές που ήμουνα για το τομάρι μου και πέρναγα ζάχαρη, να αναπολώ που η πρώτη μου προτεραιότητα ήταν ο Βασιλάκης και καλοπέρασή του. Και το κακό είναι ότι τα σκέφτομαι χαμογελώντας.
Και όσο πάει και αγριεύει το πράγμα.

vaska
30/11/2016, 17:48
Όχι, δεν αξίζει τόσο αλλά τόσο κοστίζει. 1000% δίκιο και μην ακούς αν σου λένε μαλ@κίες τύπου κάνε κι εσύ ένα παιδάκι να δεις τι ωραία που θα είσαι και τέτοια φαιδρά. Μια χαρά είσαι τώρα. Και να ξέρεις το λένε αυτοί που ζηλεύουν και λυπούνται για την ζωή που είχαν κι έχασαν.
:beer:

Panos76
01/12/2016, 08:17
Εξαρτάται αν κάνεις το παιδί για αξεσουάρ ή θέλεις να ασχοληθείς μαζί του.

Αν ασχοληθείς, τότε είσαι απλά το λίπασμα, όπου εσύ λιώνοντας (ψυχικά και οικονομικά) θα το δεις να μεγαλώνει και να παίρνει τη θέση του στον κόσμο.

Αν το έχεις για αξεσουάρ, τότε θα παραδώσεις στον κόσμο ένα ακόμα συμπλεγματικό κακέκτυπο σου.

Προσωπικά ποτέ δε πίστεψα ότι ο προορισμός του ανθρώπου είναι απλά να διαιωνίζεται, αυτό προέκυψε.

Απλά αν σου αρέσει πραγματικά, προχωράς.

buckley
01/12/2016, 11:06
Εξαρτάται αν κάνεις το παιδί για αξεσουάρ ή θέλεις να ασχοληθείς μαζί του.

Αν ασχοληθείς, τότε είσαι απλά το λίπασμα, όπου εσύ λιώνοντας (ψυχικά και οικονομικά) θα το δεις να μεγαλώνει και να παίρνει τη θέση του στον κόσμο.

Αν το έχεις για αξεσουάρ, τότε θα παραδώσεις στον κόσμο ένα ακόμα συμπλεγματικό κακέκτυπο σου.

Προσωπικά ποτέ δε πίστεψα ότι ο προορισμός του ανθρώπου είναι απλά να διαιωνίζεται, αυτό προέκυψε.

Απλά αν σου αρέσει πραγματικά, προχωράς.

Μια ντουζίνα βρουμς στο πατριωτάκι μου.

ionized
06/12/2016, 15:14
α μπραβο Πανο.τα ειπες ολα!

(εκλαψα με το ρουκετα milupa στο παλιο σου ποστ λευκαδιε)

GTRAP
11/12/2016, 12:04
Ποτέ δεν νιώθεις έτοιμος για παιδιά γιατί νιώθεις παιδί ο ίδιος! Τα χρόνια όμως περνάνε και αρχίζουν οι πιέσεις από τον περίγυρο !

SHOOTER045
12/12/2016, 10:40
Ενα = κανένα
Όλοι πέφτουν πάνω τού, όλοι θέλουν να το νταντεψουν,να βοηθήσουν να το κρατήσουν.
Απο τα δυο και μετά αρχίζει το ζόρι.
Ειδικα αν είναι κοντινές οι ηλικίες.
Στα τρία έχεις συνηθίσει
Στα τέσσερα έχεις μάστερ(έχω χαλασμένη όπισθεν)
Δίνεις και συμβουλές σε νέους γονείς άφοβα, αφού τα εχεις περάσει (σχεδόν) όλα.
Απο τις πανες(τι πάνες είναι οι καλύτερες)
Γάλατα (ποιο είναι καλύτερο+καποιες ιδιαιτερότητες σε κάποια παιδιά)
Τ φαγητό/τι αρέσει στο καθένα, τι προτιμάνε οι περισότεροι,ψαχνεις χρήση τομή.
Σχολεία
Διαφορετικές ώρες, ανάγκες, βιβλία (ξανά κανείς ιστορία, γεωγραφία, μαθηματικα κλπ)
Φροντιστήρια και δωστού αγγλικά/γερμανικά
Δραστήριοτητες αθλήματα,τάε κβο ντο,βόλεϊ,ποδόσφαιρο (κάθε Κυριακή, κάποιος έχει κάτι-εντουραδα πότε θα πάω?-μια βόλτα με φίλους....)
Ρούχα, παπούτσια
Σπαζοκεφαλια
Και εμείς τόσο εύκολα τα χαλουσαμε?
Κάποια που αντέχουν, μένουν για τον δεύτερο τον τρίτο κτλπ.
Το κρεβάτι σπάνια δεν έχει κάποιον πειρατή,όλοι θέλουν την μαμά και τον μπαμπά το βράδυ(ειδικα την μαμά)
Σύναψη σχέσεως με τον καναπέ (ας είναι)
Στα καλά καθουμενα,μαθαίνεις και οικοκυρική,μαγείρεμα, πλυντήρια (ιδιάζουσα περίπτωση εργαζομένων γονιών ,σε βάρδιες και οι δύο/πολλές φορές δεν βλεπομαστε καθόλου-φευγει ο ένας έρχεται ο άλλος)
Υπαρχουν και σπάνιες φορές που λείπουν όλοι για λίγες μέρες (έναρξη άδειας του ενός)
Θα περίμενε κανείς οτι χορταινεις ύπνο, αραλικι κλπ
Αμ δε.
Αμα συνηθίσεις στην φασαρία στα Ζουζούνια στο σπίτι που να κλείσει το μάτι.
Οτι και να γίνει οτι και να κάνουν (ζαβολιά, φασαρία, ζημιά)
Τον τελευταίο λόγο τον έχω εγώ.
Εγω θα κάνω την βραδυνή περιπολία απ όλα τα κρεβάτια, να σκεπασω να ισιαξω να πω καληνύχτα.
Και αν είναι ακόμα κανένας ξύπνιος η ανταπόδοση σε κανει και ξεχνάς οοοολη την κούραση το ζόρι, την εντουραδα που εχασες,τον καφέ η το ποτό με φίλους που δεν ήπιες, αυτά που στερείσε /αυτά που έδωσες/εχασες για να έχουν αυτά....

BLiTzER
12/12/2016, 12:22
και ξεχνάς οοοολη την κούραση το ζόρι, την εντουραδα που εχασες,τον καφέ η το ποτό με φίλους που δεν ήπιες, αυτά που στερείσε /αυτά που έδωσες/εχασες....

Ή κάπως πρέπει να τα δικαιολογήσεις στον εαυτό σου. Γιατί αλλιώς δε σου έχει μείνει τίποτα. ;)

ggs
12/12/2016, 12:30
Η μεγαλύτερη μλκια είναι να χρησιμοποιείς τα παιδιά σου σαν δικαιολογία-άλλοθι για την βαρεμαρα – τεμπελια σου να κάνεις πράγματα.
Δεν φταίνε τα παιδια για τίποτα απ όλα αυτά τα «κακά» που λέτε ότι σας βρήκαν μετα την γέννηση τους .
Ναι , έχουν ευθυνή , άγχος , υποχρεώσεις αλλά αυτό τίμημα είναι πολύ μικρό για το παιδί σου.

Και πάντα υπάρχει χρόνος να κάνεις πράγματα που αγαπάς (ΑΝ τα αγαπας)

Bladerunner
12/12/2016, 12:33
Ή κάπως πρέπει να τα δικαιολογήσεις στον εαυτό σου. Γιατί αλλιώς δε σου έχει μείνει τίποτα. ;)

Προφανώς δεν έχεις παιδιά ε;

Ο χρόνος που περνάω με την κόρη μου είναι -για μένα- ποιοτικότερος από τον χρόνο που περνάω τρέχοντας π.χ

Από την άλλη μεριά, όπως έγραψε κι ο ggs, χρόνος κατά κανόνα υπάρχει για τα πράγματα που αγαπάμε.

BLiTzER
12/12/2016, 12:36
Όχι, δεν έχω, προφανώς. Δε λέω ότι είναι ο κανόνας. Λέω ότι μία εκ των 2 περιπτώσεων ισχύει. Μόνο ο βάσκας έχει παραδεχτεί ότι ΙΣΩΣ έκανε λάθος.

pipe_smoker
12/12/2016, 13:03
Είτε κάνεις παιδιά, είτε δεν κάνεις παιδιά, θα έρθουν στιγμές που θα αμφισβητήσεις την επιλογή σου και θα σκεφτείς πώς θα ήταν αν είχες διαλέξει τον άλλο δρόμο.

(Στη δεύτερη περίπτωση είναι πιο εύκολη η αμφισβήτηση βέβαια, ενώ στην πρώτη μπορεί ποτέ να μην το παραδεχτείς ακόμα και στον ίδιο σου τον εαυτό)

Ο καθένας τα ζυγίζει (όσο μπορεί δηλαδή, γιατί από πριν δε γίνεται να ξέρεις το Χριστό σου) κι αναλόγως πράττει.

nikos_abel
12/12/2016, 13:27
Όσοι δεν έχουν παιδιά, δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Όσοι έχουν παιδιά, νομίζουν βαθύτατα ότι ξέρουν τι τους γίνεται, αλλά κατά (πολύυυυυυ) βάθος, ούτε αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται.















Γενικώς, μόνον ΕΓΩ ξέρω τι μου γίνεται (not) :lol:

SHOOTER045
12/12/2016, 14:40
Ή κάπως πρέπει να τα δικαιολογήσεις στον εαυτό σου. Γιατί αλλιώς δε σου έχει μείνει τίποτα. ;)

Μια τυχαία καθημερινή, που εγώ δεν δουλεύω και δουλεύει η γυναίκα μου.
Ξύπνημα στις 7:00
ετοιμασία τσάντες,πρωινό.
Τα τρία φεύγουν μόνα τούς.
Την μικρή την πάω εγώ (νήπια)08:20
Επιστροφή στο σπίτι.
Εναν καφέ και πάμε κρεβάτια, στρώματα, πιτζάμες,καμια σκούπα κλπ
Αν δεν έχει φαγητό απο την προηγουμενη,πρέπει να φτιαξω.
Συνεννόηση για το τι θα κάνω ψώνια κλπ.
Αν με πάρουν τηλ για καφέ έχω μια ωριτσα
11:00 με 12:00 .
Γιατι θα πρεπει να ξεκινησω το φαι και στης 13:00 παίρνω την μικρή απο τα νήπια.
Το φαγητο πρέπει να είναι έτοιμο στις 2 παρά που θα έρθουν και τα υπολοιπα παιδιά.
Αφού φάνε πιάτα τραπέζι κτλπ.
Και πάμε για φροντιστήριο
Επανάληψη κτλπ
Άλλος για φροντιστήριο, άλλος προπόνηση
Να τους πας να τους φέρεις.
Στο λίγο κενό ξεκουράζονται καμία ώρα.
Μετά υπηρεσία.

Ξέρεις πόσες Κυριακές έχασα βόλτες η εντουραδες γιατί έπρεπε να είμαι στο γήπεδο?
Τα αγόρια παιζουν ποδόσφαιρο, και η μεγάλη χάντμπολ.
Τώρα που κόπηκαν οι αγώνες τούς, κόπηκαν και οι βόλτες/εντουραδες λόγω κρύου.
Θα μου πεις γιατί να πηγαίνεις εσύ γήπεδο.
Γιατί (συνήθως) τις Κυριακές δουλεύω η βράδυ η έχω ρεπό.
Αρα δουλεύει η γυναικα μου.
Ελάχιστες είναι οι φορές που συνυπαρξαμε σε ρεπό.
Αλλα και τότε θα γυρίσει να πεί (έχει γίνει)
-μια Κυριακή μετα απο καιρό δεν δουλεύω, και θα πας βόλτα με τους φίλους σου?
Κάποτε είχα βοήθεια απο την μάνα μου που μένει κοντά.
Τα τελευταία δυο χρόνια δεν μπορεί και δεν την επιβαρυνω.
Αρα για ποιες δικαιολογίες μιλάμε?
Ποιο είναι το άλλοθι και που η τεμπελιά?

BLiTzER
12/12/2016, 14:52
Αρα για ποιες δικαιολογίες μιλάμε?
Ποιο είναι το άλλοθι και που η τεμπελιά?

Φαντάζομαι ότι απευθύνεσαι στον ggs κι ας έκανες εμένα quote.

Νομίζω ότι εννοεί ότι πάντα θα βρεις χρόνο, αν θες να κάνεις κάτι που αγαπάς. Αν δε βρεις, δεν το αγαπάς πραγματικά. Ναι, το δέχομαι, ισχύει.

Από την άλλη, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να έχεις τον ίδιο διαθέσιμο χρόνο/όρεξη/ενέργεια που θα είχες αν δεν υπήρχαν παιδιά. Ακόμα κι αν διαθέτεις όλη την αγάπη του πλανήτη.

ggs
12/12/2016, 14:57
Μια τυχαία καθημερινή, που εγώ δεν δουλεύω και δουλεύει η γυναίκα μου.
Ξύπνημα στις 7:00
ετοιμασία τσάντες,πρωινό.
Τα τρία φεύγουν μόνα τούς.
Την μικρή την πάω εγώ (νήπια)08:20
Επιστροφή στο σπίτι.
Εναν καφέ και πάμε κρεβάτια, στρώματα, πιτζάμες,καμια σκούπα κλπ
Αν δεν έχει φαγητό απο την προηγουμενη,πρέπει να φτιαξω.
Συνεννόηση για το τι θα κάνω ψώνια κλπ.
Αν με πάρουν τηλ για καφέ έχω μια ωριτσα
11:00 με 12:00 .
Γιατι θα πρεπει να ξεκινησω το φαι και στης 13:00 παίρνω την μικρή απο τα νήπια.
Το φαγητο πρέπει να είναι έτοιμο στις 2 παρά που θα έρθουν και τα υπολοιπα παιδιά.
Αφού φάνε πιάτα τραπέζι κτλπ.
Και πάμε για φροντιστήριο
Επανάληψη κτλπ
Άλλος για φροντιστήριο, άλλος προπόνηση
Να τους πας να τους φέρεις.
Στο λίγο κενό ξεκουράζονται καμία ώρα.
Μετά υπηρεσία.

Ξέρεις πόσες Κυριακές έχασα βόλτες η εντουραδες γιατί έπρεπε να είμαι στο γήπεδο?
Τα αγόρια παιζουν ποδόσφαιρο, και η μεγάλη χάντμπολ.
Τώρα που κόπηκαν οι αγώνες τούς, κόπηκαν και οι βόλτες/εντουραδες λόγω κρύου.
Θα μου πεις γιατί να πηγαίνεις εσύ γήπεδο.
Γιατί (συνήθως) τις Κυριακές δουλεύω η βράδυ η έχω ρεπό.
Αρα δουλεύει η γυναικα μου.
Ελάχιστες είναι οι φορές που συνυπαρξαμε σε ρεπό.
Αλλα και τότε θα γυρίσει να πεί (έχει γίνει)
-μια Κυριακή μετα απο καιρό δεν δουλεύω, και θα πας βόλτα με τους φίλους σου?
Κάποτε είχα βοήθεια απο την μάνα μου που μένει κοντά.
Τα τελευταία δυο χρόνια δεν μπορεί και δεν την επιβαρυνω.
Αρα για ποιες δικαιολογίες μιλάμε?
Ποιο είναι το άλλοθι και που η τεμπελιά?

κοιτα , επειδη ειναι πολλοι που εχουν παιδια και τα προγραμματα τους ειναι το ιδιο και χειροτερα σφιχτα , θα μεινω στο οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην βρεις μια μερα να κανεις την καβλαντα σου αν το θες.


Φαντάζομαι ότι απευθύνεσαι στον ggs κι ας έκανες εμένα quote.

Νομίζω ότι εννοεί ότι πάντα θα βρεις χρόνο, αν θες να κάνεις κάτι που αγαπάς. Αν δε βρεις, δεν το αγαπάς πραγματικά. Ναι, το δέχομαι, ισχύει.

Από την άλλη, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να έχεις τον ίδιο διαθέσιμο χρόνο/όρεξη/ενέργεια που θα είχες αν δεν υπήρχαν παιδιά. Ακόμα κι αν διαθέτεις όλη την αγάπη του πλανήτη.


φυσικα και ισχύει αυτό , αλλά από την άλλη δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις τις ίδιες προτεραιότητες όταν έχεις παιδιά και όταν δεν έχεις . (αν έχεις τις ίδιες προτεραιότητες , υπάρχει πρόβλημα… με εσένα όχι με τα παιδιά..)

Bladerunner
12/12/2016, 15:02
Από την άλλη, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να έχεις τον ίδιο διαθέσιμο χρόνο/όρεξη/ενέργεια που θα είχες αν δεν υπήρχαν παιδιά. Ακόμα κι αν διαθέτεις όλη την αγάπη του πλανήτη.

Ο διαθέσιμος χρόνος ανά ημέρα είναι 24 ώρες. (Έτσι τουλάχιστον έχουμε συμφωνήσει). Το μέγεθος αυτό δεν αλλάζει είτε έχουμε παιδιά είτε όχι.

Αυτό που αλλάζει είναι το πώς θα επιλέξουμε να τον διαθέσουμε.

BLiTzER
12/12/2016, 15:02
Εγώ παραδέχομαι απεριόριστα ανθρώπους που έχουν οικογένεια και παιδιά και δεν το παίρνεις καν χαμπάρι, αφού τους συναντάς μονίμως σε καφέδες, βόλτες και άλλες δραστηριότητες. Ο ggs είναι ένας από αυτούς. Αλλά δεν ξέρω αν εγώ θα μπορούσα να το κάνω.


Ο διαθέσιμος χρόνος ανά ημέρα είναι 24 ώρες. (Έτσι τουλάχιστον έχουμε συμφωνήσει). Το μέγεθος αυτό δεν αλλάζει είτε έχουμε παιδιά είτε όχι.

Αυτό που αλλάζει είναι το πώς θα επιλέξουμε να τον διαθέσουμε.

Ο διαθέσιμος χρόνος είναι αυτός που περισσεύει αφού ξεμπερδέψεις από τις πάγιες υποχρεώσεις. :p Πες τον "ελεύθερο", μην κολλάς στη λέξη.

SHOOTER045
12/12/2016, 15:13
Φαντάζομαι ότι απευθύνεσαι στον ggs κι ας έκανες εμένα quote.

Νομίζω ότι εννοεί ότι πάντα θα βρεις χρόνο, αν θες να κάνεις κάτι που αγαπάς. Αν δε βρεις, δεν το αγαπάς πραγματικά. Ναι, το δέχομαι, ισχύει.

Από την άλλη, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να έχεις τον ίδιο διαθέσιμο χρόνο/όρεξη/ενέργεια που θα είχες αν δεν υπήρχαν παιδιά. Ακόμα κι αν διαθέτεις όλη την αγάπη του πλανήτη.

Εκανα quote σε εσένα, μιας.και εσύ εθεσες αρχικα ερώτημα, αλλά απαντησα και στο ggs.
Το πάντα που λες δεν ισχύει στην περίπτωση μού.
Το σπάνια ναι.
Γιατί δεν υπάρχει ,δεν περισσεύει χρόνος .
Τόσο απλά
Αν μεγαλώσει η μικρή ίσως να είναι αλλιώς τα πράματα

Sapadak
12/12/2016, 15:14
Αν μεγαλώσει η μικρή ίσως να είναι αλλιώς τα πράματα

Ναι θα έχεις 4 παιδία να πηγαίνεις σε εξοσχολικές δραστηριότητες :D

SHOOTER045
12/12/2016, 15:18
Εγώ παραδέχομαι απεριόριστα ανθρώπους που έχουν οικογένεια και παιδιά και δεν το παίρνεις καν χαμπάρι, αφού τους συναντάς μονίμως σε καφέδες, βόλτες και άλλες δραστηριότητες. Ο ggs είναι ένας από αυτούς. Αλλά δεν ξέρω αν εγώ θα μπορούσα να το κανω


Στο είπα ποιο πίσω ίσως είμαι ιδιάζουσα περίπτωση.
Για να παω εγώ κάπου.
Θα πρεπει η γυναίκα μου να έχει ρεπό.
Αλλιως δεν παίζει
Για να πάω πέρυσι Ιταλία πήρε και αυτή άδεια

Bladerunner
12/12/2016, 15:32
Ο διαθέσιμος χρόνος είναι αυτός που περισσεύει αφού ξεμπερδέψεις από τις πάγιες υποχρεώσεις. :p

Εκεί έγκειται η διαφορά μας.

Δεν θεωρώ τίποτα ως υποχρέωση.

Ούτε την εργασία, ούτε την οικογένεια, ούτε τις κοινωνικές σχέσεις, ούτε τίποτα! Δεν είναι τυχαίο ότι δεν είναι λίγοι εκείνοι που με θεωρούν ακοινώνητο. :lol:

Τα πάντα για μένα είναι θέμα επιλογής και προτεραιοτήτων. Δεν υφίσταται -για μένα πάντα- η έννοια "ελεύθερος χρόνος" όπως έχουμε συνηθίσει να την χρησιμοποιούμε.

Οι άνθρωποι που παραδέχομαι είναι εκείνοι που τα έχουν καλά με το εαυτό τους.

BLiTzER
12/12/2016, 15:36
Είσαι πολύ τυχερός τότε, αν έχεις πραγματικά την άνεση να μην έχεις υποχρεώσεις. Και, φυσικά, είσαι η εξαίρεση. Ο περισσότερος κόσμος χρειάζεται τουλάχιστον να αφιερώνει καθημερινά ένα 8ωρο σε κάποια δουλειά, για να έχει οποιαδήποτε άλλη άνεση.

Και έγραψα "παραδέχομαι", όχι "ζηλεύω". :p

SHOOTER045
12/12/2016, 15:38
Πάντως αν ήμουν τώρα Θεσσαλονίκη η ειδικά Αθήνα θα τα είχα παίξει στα όρια της τρέλας.

Bladerunner
12/12/2016, 15:46
Ο περισσότερος κόσμος χρειάζεται τουλάχιστον να αφιερώνει καθημερινά ένα 8ωρο σε κάποια δουλειά, για να έχει οποιαδήποτε άλλη άνεση.

Κι εγώ δουλεύω. Πολλές φορές παραπάνω από 8 ώρες. Δεν "χρειάζεται" όμως να το κάνω επειδή μου το επιβάλει κάποιος. Επιλέγω να το κάνω επειδή μου αρέσει κι επειδή θέλω να αγοράζω κάποια αγαθά και υπηρεσίες. Θα μπορούσα να είχα επιλέξει να δουλεύω λιγότερες ώρες ή και καθόλου και να ζούσα παρασιτικά π.χ

Αυτή προσπαθώ να είναι η στάση μου. Φυσικά και υπάρχουν περιπτώσεις που σου επιβάλλονται κάποιες επιλογές, λόγω ανεργίας, προβλημάτων υγείας κλπ

BLiTzER
12/12/2016, 15:56
Το ίδιο πράγμα λέμε, απλά με διαφορετικές λέξεις. Ούτε εγώ θεωρώ καταναγκαστική την εργασία μου, αλλά κατά μια έννοια είναι, αφού αν είχα μερικά εκατομμύρια ευρώ στην άκρη, σίγουρα θα προτιμούσα να κάνω κάτι άλλο, π.χ. να γυρνάω τον κόσμο. Δε στο επιβάλλει κάποιος άμεσα, όχι. Αλλά "επιλέγεις" να δουλέψεις για να έχεις την "άνεση" να ξοδέψεις και να χαρείς άλλες πτυχές της ζωής. Και, φυσικά, αυτό επεκτείνεται και σε άλλους τομείς, δεν είναι η εργασία μόνο. Απλά την έφερα ως παράδειγμα.

Βλέπω πού το πας και συμφωνώ. Είναι όλα θέμα προοπτικής.

nikos_abel
13/12/2016, 11:02
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114306&p=1945046&viewfull=1#post1945046

buckley
21/01/2017, 22:36
Outnumbered... πάντως (χαμο)γέλασα.
http://www.huffingtonpost.gr/2017/01/21/life-instagram-pateras-4-koritsiwn-_n_14306056.html?utm_source=Contra&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4