PDA

View Full Version : Τεκμηριο Μηχανης



suzukimaniac
26/09/2005, 20:18
Καλησπερα σας. Οποιος μπορει,ας με βοηθησει πανω στο θεμα...Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι αν ξερετε να μου πειτε αν οι μηχανες εχουν καποιο τεκμηριο αγορας, τεκμηριο γενικοτερα και πρεπει να δικαιολογουνται στην εφορια. Ειμαι κατοχος ενος τζιπ, θελω να παρω μια μηχανη 650 κυβ και μου λεει η λογιστρια μου οτι δεν μπορω λογω υψηλων κυβικων.Αληθευει? Please respond...Ευχαριστω πολυ.:(

PacMan
26/09/2005, 20:35
efoson diathetete oxhma typou jeep, tote prepei to ethsio eisodhma sas na kalyptei to tekmhrio tou jeep(analoga me ta kyvika) kathws kai ta xrhmata gia agora motosykletas(efoson prokeitai gia metrhta.Oi moto aneksarthtws kyvikwn den exoun poia tekmhrio ethsio ektos an ypervainoun ta 2000 kyvika.......
Mia kalh protash einai na agorasete thn moto me katanalwtiko daneio apo trapeza opote eseis ekswfleite to daneio se merika xronia kai h agora tis moto tha dierethei osous mines h xronia apoplhrwnetai to daneio.....

adam_tsouk
27/09/2005, 09:17
Άμα την αγοράσεις μετρητής θα πληρώσεις για την αγορά μόνο εφόσον δεν την καλύπτει το εισόδημά σου.

Αυτό που λέγαμε "πόθεν έσχες"

div400
27/09/2005, 09:19
σωστοι οι προλαλησαντες!
πουλα το τζιπ και δεν θα εχειςπροβλημα:D

SF
27/09/2005, 09:31
Βρε συνάδελφοι, αφού το τεκμήριο (μετά τις τελευταίες αλλαγές) έχει πάει σε επίπεδα νταλίκας. Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά ο ΠΛΕΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΣ να απαντήσει, είναι ένας (2ος) λογιστής!!

reinmeister
27/09/2005, 11:24
το μονο τεκμηριο που υφισταται πλεον ειναι αυτο της αγορας...η δικαιολογηση του χρηματικου ποσου δηλαδη...σ'αυτο ξανα στον λογιστη σου...

τεκμηριο διαβιωσης εχουν μονο τα οχηματα ανω των 2000 cc κι αυτο στην περιπτωση που η αγορα τους υπερβαινει τις 50000 ευρω...

παραδειγμα...εχεις τζιπ 2500 cc που κανει 40000....εχεις μονον τεκμηριο αγορας και ουχι διαβιωσης...

οποτε ,αν το εισοδημα σου το καλυπτει,δεν εχεις απολυτως κανενα προβλημα....

αλλα ακομη και στην περιπτωση που δεν το καλυπτει,ρωτησε τον λογιστη σου εαν υπαρχει δυνατοτητα αναλλωσης προηγουμενων ετων....

θεμα κυβικων δεν τιθεται παντως...καθε οχημα λαμβανεται αυτονομα υπ οψιν...

cityfly
27/09/2005, 13:02
δε νομίζω στα 2500 κυβικά έχει και τεκμήριο διαβίωσης και πόθεν έσχες για την αγορά.

reinmeister
27/09/2005, 15:45
εσυ δεν νομιζεις οτι δεν εχει,εγω ξερω αδιαμφισβητητα οτι δεν εχει...

χωρις να θελω να σε στεναχωρησω....:beer:

υ.γ μην ξεχνας το μαξ των 50000 ευρω...