PDA

View Full Version : Πρόταση Συνεργείου για Service στην Αθήνα



anixneyths
29/11/2012, 12:15
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Θα μπω στο θέμα κατευθείαν...

Λοιπόν έχω ανέβει Αθήνα για μερικές μέρες και ψάχνω δυνατό συνεργείο για service. Θέλω να κάνω τα εξής:

1) Τα αμορτισέρ στο πιρούνι δακρύζουν. Μου το έχει δώσει και σαν παρατήρηση το ΚΤΕΟ.
2) Πρόβλημα στα ηλεκτρικά (δεν έχω φώτα, η ένδειξη βενζίνης δεν δουλεύει, ο χιλιομετρητής δεν δουλεύει επίσης)
3) Έχει φράξει το σωληνάκι που διώχνει το νερό από τα χείλι του ρεζερβουάρ και από ότι μου είπανε χρειάζετε να βγεί ολόκληρο. Αυτή η βλάβη εμποδίζει να στραγγύσουν τα όποια νερά και τώρα που χειμώνιασε είναι πρόβλημα όταν βάζω βενζίνη. Το φύσηξα και δεν έγινε τίποτα.
4) Αλλαγή Ελαστικών (Θα τα παραγγείλω από το νετ μάλλον)
5) Το λαμπάκι των ABS δεν ανάβει (παρατήρηση ΚΤΕΟ)
6) Τοπικό βαψιματάκι σε ρεσερβουάρ
7) Ξύλωμα καλωδίων συναγερμού που τώρα έχω βγάλει(και δεν πρόκειται και να ξαναβάλω)

Αν κούρασα με την έλλειψη τεχνικών γνώσεων άθελα μου. Ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε μιας και οι μέρες μου στην Αθήνα είναι μετρημένες και είναι ευκαιρία για να σουλουπώσω την μοτοσυκλέτα μου...

Περιμένω σχόλια σας.

Καλημέρα,
Αλέξανδρος

PS: Παράληψης μου η αναφορά στο μοντέλο της μηχανής μου... Αφορά μια CBF600S ABS,Honda.

sapila racing
29/11/2012, 12:20
Απο αυτα που γράφεις δεν χρειάζεσαι μονο συνεργείο αλλά και ηλεκτρολόγο και βαφέα.

Αν πεις και τι μηχανή εχεις θα ειναι καλύτερα.

nikos_abel
29/11/2012, 12:26
Απο αυτα που γράφεις δεν χρειάζεσαι μονο συνεργείο αλλά και ηλεκτρολόγο και βαφέα.

Αν πεις και τι μηχανή εχεις θα ειναι καλύτερα.

275489

Φαντάζομαι :tooth:

Power moto στην Ηρακλείου.

sapila racing
29/11/2012, 12:29
275489

Φαντάζομαι :tooth:

Power moto στην Ηρακλείου.

Σωστός! Δεν το είχα δει. :wave2:

chr1s_86
29/11/2012, 14:35
Περίεργα το 2 και το 5... μήπως έχει καεί καμιά ασφάλεια;

teo24
29/11/2012, 17:48
ATS στο Ν.Ηρακλειο

Billymuse
29/11/2012, 17:51
αδερφέ πρέπει να είναι το πρώτο cbf στη γη που έχει τόσα προβλήματα :cry:

anixneyths
29/11/2012, 18:39
αδερφέ πρέπει να είναι το πρώτο cbf στη γη που έχει τόσα προβλήματα :cry:

Πέραν τούτου όμως όλα είναι θέμα ηλικίας της μοτοσυκλέτας(Μοντέλο 2005)... Το βασικό του πρόβλημα και όντως περίεργο όπως είπε και ένας φίλος πρωτύτερα είναι τα ηλεκτρολογικά του..

anixneyths
29/11/2012, 18:44
Απο αυτα που γράφεις δεν χρειάζεσαι μονο συνεργείο αλλά και ηλεκτρολόγο και βαφέα.

Αν πεις και τι μηχανή εχεις θα ειναι καλύτερα.


Δεν αμφιβάλλω... Απλά έλεγα μήπως μπορώ να τα κάνω όλα σε ένα μέρος... Οπότε λοιπόν χρειάζομαι..

1) Συνεργείο (εξουσιοδοτημένο και επιμένω σε αυτό)
2)Ηλεκτρολόγο
3)Βαφέα

Το 2) είναι και το ποιό ύπουλο φαντάζομαι ώστε να βρει κάποιος καλό μάστορα..

Ρε παιδιά για βοηθήστε να κάνω την δουλειά μου γιατί δεν μπορώ να βλέπω την cbf μου σε αυτήν την κατάντια.. :)

ααα... παραλίγο να ξεχάσω... Αν διαβάσεις προσεκτικά το πρώτο μου μήνυμα θα δεις πως μοντέλο και μάρκα αναγράφονται...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων, βοηθάνε πραγματικά!!!

anixneyths
29/11/2012, 18:49
ATS στο Ν.Ηρακλειο

αναφέρεσαι σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της honda?

anixneyths
29/11/2012, 18:51
275489

Φαντάζομαι :tooth:

Power moto στην Ηρακλείου.

αναφέρεσαι σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της honda? Φαντάζεσαι τι? :) Δεν σε πιάνω...

anixneyths
29/11/2012, 18:53
Περίεργα το 2 και το 5... μήπως έχει καεί καμιά ασφάλεια;

το συνεργείο που μου την είχε δει είχε πει πως δεν είναι ασφάλεια και πως θα έπρεπε να του την αφήσω μέρες να βρει το πρόβλημα.. Έτσι στο αόριστο... Κάτι δεν μου άρεσε σε αυτά που μου έλεγε και αποφάσισα να ψάξω περισσότερο...

harris_x
29/11/2012, 19:43
Φαντάζεσαι τι? :) Δεν σε πιάνω...αν δεις και την εικόνα που έχει βαλει, θα καταλάβεις ;)

anixneyths
29/11/2012, 19:55
αν δεις και την εικόνα που έχει βαλει, θα καταλάβεις ;)

δεν σε πιάνω αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκεύτεσαι...:D

nikos_abel
29/11/2012, 20:52
αναφέρεσαι σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της honda? Φαντάζεσαι τι? :) Δεν σε πιάνω...

1. Αναφερόμουν στον σαπίλα που δεν κατάλαβε ότι είναι honda cbf, ενώ το είχες βάλει στη σωστη κατηγορία.

2. Δεν είναι εξουσιοδωτημένο αλλά ασχολείται με honda και ξέρω πως είναι λίαν καλός.
Τι να σου πω, προβλήματα τέτοιου τύπου συνήθως δεν βρίσκονται μαζεμένα σε hondaκια,
να σε στείλομε σε κανά εξουσιοδοτημένο ducati που ειναι συνηθισμένοι; :lol:

FRAGISCOS
29/11/2012, 21:02
promoto Γκινοσατης στον Υμηττο
Ο Περικλης ειναι εγγυηση.!!

boussias
29/11/2012, 21:25
http://www.papageorgioy.gr/

Μιλάς με Δημήτρη (υπέυθυνος συνεργείου). Είναι κάθε ημέρα εκεί μέχρι τις 9 το βράδυ και δουλεύει και ΣΚ. ΠΟΛΥ καλό παιδί. Και είναι και εξουσιοδοτημένο.
ATS μακριά. Σε error code δεν ήξεραν να διαβάσουν και έλεγαν ότι έπρεπε να πάνε την μοτοσυκλέτα με μεταφορική σε εξουσιοδοτημένο...

teo24
30/11/2012, 05:49
6 χρονια πηγαινω ATS και ποτε δεν ειχα προβλημα.Αυτο που λες δεν ισχυει ουτε και ειναι σοβαρος λογος για το οτι ενα συνεργειο δεν ειναι καλο.Ηλεκτρολογος αυτοκινητων 11 χρονια ειμαι και δεν μπορω να ακολουθω τις μ*********ς του καθε αντιπροσωπου ατοκινητου που θελει καθε χρονο να τα σκας και να αναβαθμιζεις τα tester.Πιστευω κατι τετοιο εγινε.Φυσικα ομως μπορεις να πας σε εναν αντιπροσωπο HONDA και να τα πληρωσεις βαπορισια ολα αυτα.Οταν ειχα το XR εκανε 15 μερες εξουσιοδωτημενο τους συνεργειο να μου αλλαξει μπαταρια στην εγγυηση,την μια ελα να δουμε για απωλειες,την αλλη ελα να δουμε αν φορτωνει η μηχανη,την αλλη ελατε να δουμε αν ο συναγερμος τοποθτηθηκε σωστα και χιλια αλλα....

Βoussias δεν τα λεω για σενα ολα αυτα.Γενικα τα λεω

boussias
30/11/2012, 08:34
FYI ο εγγέφαλος απο VTR SP για να διαβάσεις το error code γεφυρώνεις ένα καλώδιο, και μετά ανοίγεις διακόπτη και ανάλογα το πόσες φορές θα αναβοσβήσει το FI, μπορείς, απο το Service manual, να δείς το που υπάρχει πρόβλημα. Ακόμη και εάν δεν είχαν το Service manual θα μπορούσαν να ρωτήσουν και όχι να πουν ότι πρέπει να δώσω 100 ευρώ για μεταφορική. Τελικά τους είπα να μην το ακουμπήσουν και πήγα είκει με το Laptop (και το Service manual). Μπροστά τους διάβασα το error code.Η κεντρική φίσα του injection είχε πρόβλημα (δεν πατούσε καλά). Έσβησα το error Καβάλησα και έφυγα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και με τα παιδιά. Honda VTR SP2... Αυτό που τους είπα είναι ότι δεν μπορεί να κάνουν έτσι δουλειά χωρίς καν να έχουν Service manual.
.....Πρέπει όλοι οι μηχανικοί να καταλάβουν την σοβαρότητα της δουλειάς τους. Δεν παίζουν με νούμερα (λεφτά), αλλά με 2 ρόδες και τις ζωές μας.

boussias
30/11/2012, 08:41
6 χρονια πηγαινω ATS και ποτε δεν ειχα προβλημα.Αυτο που λες δεν ισχυει ουτε και ειναι σοβαρος λογος για το οτι ενα συνεργειο δεν ειναι καλο.

ΟΚ, επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη. Αν στα απλά θέματα (βλέπε error code) κάποιος το αντιμετωπίζει χωρίς να δίνει την απαραίτητη προσοχή, τότε φαντάσου τον στα δύσκολα.
Δε κρίνουμε κανέναν, απλά προσωπική άποψη έχω. Δεν θέλω να μειώσω τα παιδιά, όντως έχουν πολύ καλό χαρακτήρα.

eBoLaGR
30/11/2012, 22:17
Αναλογα που εισαι, και αν σε βολευει -> http://www.hondamotoactive.gr/contact-us.html <-

chr1s_86
30/11/2012, 22:29
Όσοι προτείνουν συνεργεία, καλό θα είναι να μην το κάνουν "με κλειστά μάτια" που λέμε, γιατί πιθανώς να υπάρχουν και άτομα που είχαν διαφορετική εμπειρία... Γενικά μιλάω ε; :)

devil's animal
30/11/2012, 22:46
αν χρειαστεις ηλεκτρολογο παντως, δεν νομιζω να υπαρχει πιο καλος απο τον Μικαελιαν...
Μεσογείων 121 & Μονής Κύκκου 7, Αθήνα - Αμπελόκηποι, 11526, ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλέφωνο
2106995821

McTalas
01/12/2012, 00:38
Ο Περικλης ειναι εγγυηση.!!
μονο που ο περικλης δεν πολυ πιανει μηχανακια τωρα τελευταια, μονο τις δυναμομετρισεις κανει...

Πολυμήχανος
01/12/2012, 00:49
FYI ο εγγέφαλος απο VTR SP για να διαβάσεις το error code γεφυρώνεις ένα καλώδιο, και μετά ανοίγεις διακόπτη και ανάλογα το πόσες φορές θα αναβοσβήσει το FI, μπορείς, απο το Service manual, να δείς το που υπάρχει πρόβλημα. Ακόμη και εάν δεν είχαν το Service manual θα μπορούσαν να ρωτήσουν και όχι να πουν ότι πρέπει να δώσω 100 ευρώ για μεταφορική. Τελικά τους είπα να μην το ακουμπήσουν και πήγα είκει με το Laptop (και το Service manual). Μπροστά τους διάβασα το error code.Η κεντρική φίσα του injection είχε πρόβλημα (δεν πατούσε καλά). Έσβησα το error Καβάλησα και έφυγα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και με τα παιδιά. Honda VTR SP2... Αυτό που τους είπα είναι ότι δεν μπορεί να κάνουν έτσι δουλειά χωρίς καν να έχουν Service manual.
.....Πρέπει όλοι οι μηχανικοί να καταλάβουν την σοβαρότητα της δουλειάς τους. Δεν παίζουν με νούμερα (λεφτά), αλλά με 2 ρόδες και τις ζωές μας.

Στείλε κι απο εδώ ένα ΠΜ με κανά λινκ ή σύντομες οδηγίες για όλα αυτά, να τα έχω υπόψην μου, αν ποτέ χρειαστεί...

Που είναι το καλώδιο αυτό και πια pins γεφυρώνεις, και άμα έχεις και την λίστα των error codes ακόμα καλύτερα.

Για SP2 πάντα.

Ευχαριστώ....

bocaros
01/12/2012, 00:59
για βαφες μπορεις να απευθυνθεις εδω.
http://www.facebook.com/pages/Paint-Killer/260686577276318

boussias
01/12/2012, 09:42
Στείλε κι απο εδώ ένα ΠΜ με κανά λινκ ή σύντομες οδηγίες για όλα αυτά, να τα έχω υπόψην μου, αν ποτέ χρειαστεί...

Που είναι το καλώδιο αυτό και πια pins γεφυρώνεις, και άμα έχεις και την λίστα των error codes ακόμα καλύτερα.

Για SP2 πάντα.

Ευχαριστώ....
Σελίδα 5-8 και μετά (απο το service manual link που σου έστειλα με π.μ.) (mil blinks = πόσες φορές αναβοσβήνει το λαμπάκι του FI).
Περιγράφει επισης πως κάνεις reset.

Στο πρώτο επισυναπτόμενο μπορείς να δεις εκεί που γεφυρώνεις (κάντο με ένα συνδετήρα) και στο δεύτερο σου λέει που είναι το πρόβλημα και σε ποιά σελίδα πρέπει να πας για να ακολουθήσεις συγκεκριμένη διαδικασία για να λύσεις το πρόβλημα.

Πολυμήχανος
01/12/2012, 09:58
Πολύ ωραία, και ήταν η μόνη μου μηχανή που δεν είχα service manual.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!

anixneyths
03/12/2012, 12:58
αν χρειαστεις ηλεκτρολογο παντως, δεν νομιζω να υπαρχει πιο καλος απο τον Μικαελιαν...
Μεσογείων 121 & Μονής Κύκκου 7, Αθήνα - Αμπελόκηποι, 11526, ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλέφωνο
2106995821

An einai etsi opos ta les mallon tha ton episkefto mias kai einai korifi opos les... To basiko mou problima einai ta ilektrologika opos kai katalabes.. Ta ipoloipa ta kano se sinergio eksousiodotimeno. Elpizo mono na min ta fouskonis kai na einai einai pragmati kalos...

Na ta skaso men alla na liso kai to problima mou oristika(mias kai afto einai kai to zitoumeno)...

Gnomes alles iparxoun?

isterografo: ta greeklish gnorizo apagorevonte alla sas grafo apo pc apo to eksoteriko (se net cafe)... kai den ipostirizi to mixanima tin elliniki grafi...

anixneyths
03/12/2012, 13:00
για βαφες μπορεις να απευθυνθεις εδω.
http://www.facebook.com/pages/Paint-Killer/260686577276318

dinatos fenete an kai ego thelo ena aplo bapsimataki sto reservoir

anixneyths
03/12/2012, 13:02
akousa kala logia gia ena sinergio pou legete "Athina-Moto" stin Kalirois 158. To kseri kanis?

bocaros
06/12/2012, 17:03
dinatos fenete an kai ego thelo ena aplo bapsimataki sto reservoir

και για το βαψιματακι στο ρεζερβουαρ αξιζει τον κοπο αφου παιζει μεγαλη εκπτωση για τα μελη του moto.gr

anixneyths
06/12/2012, 17:36
και για το βαψιματακι στο ρεζερβουαρ αξιζει τον κοπο αφου παιζει μεγαλη εκπτωση για τα μελη του moto.gr

bocaros den eixa idea... thank you, afto pou eipes metraei.

anixneyths
09/12/2012, 15:35
ma kaneis den to kseri?

e den pao tote... hehehe

harris_x
09/12/2012, 19:40
Παρακαλώ να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες, οι απαντήσεις με λατινικούς θα φεύγουν :wave2:

anixneyths
13/12/2012, 13:00
αν χρειαστεις ηλεκτρολογο παντως, δεν νομιζω να υπαρχει πιο καλος απο τον Μικαελιαν...
Μεσογείων 121 & Μονής Κύκκου 7, Αθήνα - Αμπελόκηποι, 11526, ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλέφωνο
2106995821

Εκέι την πήγα και μου την έφτιαξε ο μπαγάσας... Thanks για την πληροφορία πάντως. Πλέον ψηφίζω Μικαέλιαν...:D

devil's animal
13/12/2012, 17:15
Εκέι την πήγα και μου την έφτιαξε ο μπαγάσας... Thanks για την πληροφορία πάντως. Πλέον ψηφίζω Μικαέλιαν...:D

ειναι εγγυηση λεμε...
:beer::beer::beer: