PDA

View Full Version : Αλλαγή & εξαέρωση υγρών φρένων ABS II



soter3gm
30/11/2012, 13:25
R1100-1150
Αλλαγή & εξαέρωση υγρών φρένων και μονάδας ABS II χωρίς Integral

Κάθε δύο χρόνια η κάθε 40.000 Χλμ πρέπει να αλλάζουμε τα υγρά των φρένων και του συμπλέκτη για να έχουμε καλά φρένα και να μην χαλάνε η τσιμούχες στης δαγκάνες και στα έμβολα των φρένων και του συμπλέκτη . Η μοτοσυκλέτα μου δεν έχει υδραυλικό συμπλέκτη αλλά όσοι έχουν θα πρέπει να τα αλλάζουν με θρησκευτική ευλάβεια και να προσέχουν την κάτω αντλία να μην κολλήσει και μείνουν από συμπλέκτη
Έφτασε η ώρα να αλλάξω τα υγρά στο RT μου και έκανα την εργασία με τη βοήθεια του φίλου μου Tifoso4ever, στη καλλιτεχνική δημιουργία και στο entertainment μουσική και πλάκα!!!!

275565

Στο RT όπως και στο RS πρέπει να βγάλουμε όλα τα πλαστικά μέρη και το ντεπόζιτο στα υπόλοιπα GS R απλά μόνο το ντεπόζιτο
Τοποθετήστε τη μοτοσυκλέτα στο κεντρικό σταντ

275566

Αφαιρέστε τα διάφορα πλαστικά και το ντεπόζιτο από τη μοτοσυκλέτα Για να θυμόσαστε ποιο λάστιχο πάει που, καλό είναι να τα μαρκάρετε με blanco η με κάτι που δεν θα φύγει με τη βενζίνη .
Κλείστε τα λάστιχα εξαγωγής καυσίμου (με μια βίδα η με ένα κωνικό ξύλο)
Ωραία, τώρα έχουμε τη «βασίλισσα γυμνή» και μπορούμε να δουλέψουμε με την άνεσή μας

275567

soter3gm
30/11/2012, 13:29
Για να αλλάζω ποιο εύκολα τα υγρά αγόρασα από το e-bay τα speed bleeders όπου πραγματικά κάνουν δουλειά. Δεν έχουμε αυτό το ανοιγόκλεισε τη μανέτα άνοιξε τη βαλβίδα, και πάλι από την αρχή
( και χωρίς αυτά, μπορείτε να κάνετε τη δουλειά σας θαυμάσια ,απλά σε περισσότερο χρόνο).

275568


Αν αποφασίσετε να τα αγοράσετε και έρθουν στα χέρια σας για να μην σας τρέχουν υγρά όταν θα τα αλλάζετε , θα πρέπει πρώτα να τα αλλάξετε με τους παλιούς εξαερωτήρες, και μετά να ανοίξετε
το καπάκι από το δοχείο των υγρών. Για να μην τρέξουν υγρά όπου είναι άκρος τοξικά και διαβρωτικά, αν τρέξουν να τα πλύνετε με σαπούνι και μπόλικο νερό ΑΜΕΣΟΣ.

275569

275570

soter3gm
30/11/2012, 13:35
Ανοίξτε το καπάκι από το δοχείο των υγρών πάνω στο τιμόνι

275571

275572

Τοποθετήστε ένα σωληνάκι στον εξαερωτήρα της δαγκάνας και ένα δοχείο συλλογής των παλιών υγρών

275573

soter3gm
30/11/2012, 13:40
275574

Ανοιγοκλείστε τη μανέτα μέχρι να φτάσει το υγρό στη μέση ξαναγεμίστε με το καινούργιο υγρό.

275575

ΠΡΟΣΟΧΗ μην αφήσετε να αδειάσει το δοχείο από υγρά γιατί θα τραβήξει αέρα και θα κάνετε πολύ περισσότερο χρόνο για την εξαέρωση

Επαναλάβετε μέχρι να δείτε τα καινούργια υγρά να τρέχουν στο σωληνάκι της εξαέρωσης στη πρώτη δαγκάνα σφίξτε τον εξαερωτήρα

275576

soter3gm
30/11/2012, 13:43
Κάνετε το ίδιο και στην άλλη δαγκάνα εφόσον βλέπετε τα καινούργια υγρά σφίξτε και αυτόν τον εξαερωτήρα .
Στη συνέχεια πάμε στη μονάδα , Εκεί θα βρούμε δύο εξαερωτήρες ο ένας είναι για το μπροστινό φρένο ο άλλος για το πίσω.

275577

Εμείς θα βάλουμε το σωληνάκι στον εξαερωτήρα του μπροστινού φρένου, ξεβιδώνουμε τον εξαερωτήρα μισή στροφή και τρομπάρουμε με τη μανέτα και συγχρόνως γεμίζουμε το δοχείο μέχρι να δούμε
και εδώ τα νέα υγρά.

275578

Τότε κλείνουμε τον εξαερωτήρα και ανοιγοκλείνουμε τη μανέτα μας μερικές φορές μέχρι να δούμε πίεση στα δάχτυλα.
Με κρατημένη τη μανέτα ανοίγουμε τον εξαερωτήρα και στη συνέχεια τον κλείνουμε το κάνουμε αυτό μέχρι να είμαστε σίγουροι πως δεν έχει καθόλου αέρα το κύκλωμα μας και η μανέτα σταματάει «ακαριαίος»

275579

Κλείνουμε το καπάκι του δοχείου στο τιμόνι και πίνουμε λίγο από τον καφέ μας .

soter3gm
30/11/2012, 13:47
Εφόσον ξεκουραστήκαμε πάμε στο πίσω φρένο
Βγάζουμε το δοχείο του πίσω φρένου από το έλασμα που το στηρίζει για να μας δώσει χέρι να ξεβιδώσουμε το καπάκι
Και το τοποθετούμε πάλι στη βάση του σιγά-σιγά για να μην τρέξει υγρό .

275580

Κάνουμε την αλλαγή των υγρών από τον εξαερωτήρα της πίσω δαγκάνας με τη βοήθεια του ποδόφρενου πλέων ,

275581

Εφόσον βλέπουμε καινούργια υγρά κλείνουμε τον εξαερωτήρα και πάμε στη μονάδα βάζουμε το σωληνάκι στη θέση του και το δοχείο με τα παλιά υγρά στη θέση που δίνει η μαμά BMW χα χα χα

275582

Επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία που κάναμε στο μπροστινό φρένο για την εξαέρωση .

soter3gm
30/11/2012, 13:49
275583

Κάνουμε μια μπουγάδα όπου έχουμε δουλέψει με μπόλικο σαπούνι και το αφήνουμε να στεγνώσει και να πιούμε τον υπόλοιπο καφέ μας κλείνουμε τα διάφορα πλαστικά (για όσους έχουν)

275584

Έτσι τελειώσαμε και αυτή την εργασία συντήρησης και έχουμε φρέσκα υγρά και τέλεια φρένα

275585

ΠΡΟΣΟΧΗ αυτή η εργασία δεν μπορεί να γίνει στης μοτοσυκλέτες που έχουν integral ABS και στης μοτοσυκλέτες που πρέπει να μπουν στον εγκέφαλο όταν βγει το ντεπόζιτο για να μηδενιστούν τα σφάλματα

andreastwin
27/10/2013, 09:42
παρα πολυ καλη η παρουσιασει του servise αλλαγης υγρον φρενων.:a18:

ntontarxos
17/05/2015, 12:56
Καλημέρα εχω μια ερώτησει πως θα ξέρω αν η δικια μου ανήκει στο integral ABS εχω TDM 900A 2007 ?

GFawkes
18/05/2015, 11:14
Δεν εχεις integral ABS

daz
18/05/2015, 11:48
:beer:

SHOOTER045
18/05/2015, 15:40
275583

Κάνουμε μια μπουγάδα όπου έχουμε δουλέψει με μπόλικο σαπούνι και το αφήνουμε να στεγνώσει και να πιούμε τον υπόλοιπο καφέ μας κλείνουμε τα διάφορα πλαστικά (για όσους έχουν)

275584

Έτσι τελειώσαμε και αυτή την εργασία συντήρησης και έχουμε φρέσκα υγρά και τέλεια φρένα

275585

ΠΡΟΣΟΧΗ αυτή η εργασία δεν μπορεί να γίνει στης μοτοσυκλέτες που έχουν integral ABS και στης μοτοσυκλέτες που πρέπει να μπουν στον εγκέφαλο όταν βγει το ντεπόζιτο για να μηδενιστούν τα σφάλματα

Α ρε Σωτήρη...