PDA

View Full Version : Υγραεριοκινητο honda xl 250



electronics
30/11/2012, 13:57
Το συγκεκριμενο μηχανακι το χρησιμοποιησα μονο και μονο γιατι ηταν παλιο και δεν ηθελα να χαλασω το καλο μου μηχανακι.
Στοχος μου ηταν να κατασκευασω ενα συστημα υγραεριοκινησης με υγρο ψεκασμο (χωρις πνευμονα) και ηλεκτρονικη διαχειριση.
Χρησιμοποιησα εναν αγραφο εγκεφαλο βενζινης της KMS και οδηγησα με αυτον ενα μπεκ υγραεριου. Μετα απο αρκετες ρυθμισεις
η μοτοσυκλετα δουλεψε σαν να εχει βγει απο το εργοστασιο. Πολυ καλη αποκριση στο γκαζι και εκκινηση του κινητηρα με την μανιβελα ευκολα.
Ενταξει το ξερω οτι ειναι λιγο παρανοικο το ολο project αλλα εκανα την τρελα μου αλλη μια φορα. Ετσι καταφερα να φτιαξω οχι την πρωτη υγραεριοκινητη μοτοσυκλετα αλλα την πρωτη μοτοσυκλετα με συστημα υγρου ψεκασμου υγραεριου και ηλεκτρονικο ψεκασμο.


http://www.youtube.com/watch?v=G3xJMCkSyI8

nassosxlvbros
30/11/2012, 14:09
Ωραίος! :beer:
για ντήζελ ψήνεσαι; :D

electronics
30/11/2012, 14:15
Δεν ειναι δυσκολο να φτιαξουμε ντιζελ. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να γινουν καποιες σοβαρες αλλαγες στον κινητηρα οπως η σημαντικη αυξηση της συμπιεσης η οποια απαιτει πολυ πιο ανθεκτικο πιστονι για να αντεχουν τα ''λουκια'' του και μικροτερο βυθισμα βαλβιδων για να μην βρισκουν στο εμβολο οι βαλβιδες λογω της μειωσης του υψους του χωρου καυσεως.

MATSOLAS 610
30/11/2012, 17:49
Συγχαρητήρια για την μελέτη και την κατασκευή. Αν έχεις σκοπό να την κυκλοφορήσεις στον δρόμο, έχεις κάποια λύση για χρήση ντεπόζιτου αποθήκευσης του υγραερίου ; Θα ήταν ενδιαφέρον να μετρήσεις την κατανάλωση - με μια μπουκάλα υγραέριο πόσα χιλιόμετρα άραγε να βγάζει.

yannis24
30/11/2012, 21:19
Εμένα πάντως οι άνθρωποι που μου είχαν εγκαταστήσει το σύστημα υγραεριου στο jeep μου το 2006, είχαν βάλει και σε ένα παπακι .....το υγραεριο τότε ειχε €0.40......με μια μπουκάλια 6 λίτρων υγραεριου που είχαν τότε προσαρμόσει......ρεκόρ οικονομίας !!!

idomeneas
01/12/2012, 09:31
Καταρχήν συγχαρητήρια!
Δυο ερωτήσεις, πρώτον με την φιάλη του υγραερίου τι θα κάνεις, υπάρχει για μοτοσυκλέτα?
και δεύτερον πως στέλνεις το υγραέριο υγροποιημένο χωρίς καλοριφέρ... ?

ΒΑΣΙΛΗΣ1
01/12/2012, 16:39
Μπράβο, συγχαρητήρια ..... Πες μας περισσότερα...

Οπως

Η πίεση στο μπεκ είναι η πίεση μέσα στη μπουκάλα του υγραερίου?

Που προσάρμοσες το μπέκ? Πρίν η μετά το καρμπυρατέρ?

Εντυπώσεις στο δρόμο?

Μπορεί όπως και στα αυτοκίνητα να γίνει εναλλαγή βενζίνη/ υγραέριο?

Κοστος?

anco
01/12/2012, 16:49
Α1++++++++++ αγαπητε!.

Μπορεις να κανεις το FMX 650 με ψεκασμο οπως εχουν φτιαξει στην αμερικη?

Για βενζινα θελω στο δικο μου.

http://www.thumpertalk.com/topic/882739-07-xr650l-fuel-injection-project/

teo24
01/12/2012, 16:50
Καταρχήν συγχαρητήρια!
Δυο ερωτήσεις, πρώτον με την φιάλη του υγραερίου τι θα κάνεις, υπάρχει για μοτοσυκλέτα?
και δεύτερον πως στέλνεις το υγραέριο υγροποιημένο χωρίς καλοριφέρ... ?
Υπαρχει δεξαμενη με προδιαγραφες για μοτο και τοποθετητε πισω στη σχαρα μεσα σε βαλιτσα.

Corvo
01/12/2012, 18:23
εκπληκτικη δουλεια παληκαρε, μπραβο σου!

τις ρυθμισεις μεσω του υπολογιστη πως τις εκανες;

electronics
01/12/2012, 20:56
Ο εγκεφαλος που χρησιμοποιησα ειναι ενας αγραφος εγκεφαλος βενζινης για τετραχρονους και διχρονους κινητηρες εως 8 κυλιδρους. Το καυσιμο φευγει ως υγρο απο την μπουκαλα και περναει απο εναν σταθεροποιητη οπου και συνεχιζει με πιεση 3 bar μεσα σε εναν χαλκινο σωληνα ο οποιος κυκλωνει στις ψυκτρες του κινητηρα για να ζεσταθει και επειτα καταληγει στο μπεκ ως υγρο ακομα για να εξαερωθει στην εισαγωγη. Το μπεκ ειναι τοποθετημενο στην εισαγωγη του κινητηρα λιγο πριν την βαλβιδα εισαγωγης. Ο προγραμματισμος του εγκεφαλου εγινε με wide band αισθητηρα οξυγονου και ηταν ευκολος για μενα γιατι δεν ειναι η πρωτη φορα που εφτιαξα κατι παρομοιο σε μοτοσυκλετα.
Στο forum υπαρχει και μια παλια μου κατασκευη που μετετρεψα εναν καρμπυρατερατο κινητηρα μοτοσυκλετας σε turbo και ηλεκτρονικο ψεκασμο.Το συγκεκριμενο μηχανακι λειτουργει απροβληματιστα ακομα και σημερα με μοναδικη βλαβη την αλλαγη της αντλιας βενζινης. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=70580&page=3

Corvo
02/12/2012, 19:34
:beer:
ευχαρισω για τις πληροφοριες

Anetheron
02/12/2012, 23:34
Ενα στρογγυλοφαναρο με υγραεριο ειχαμε φτιαξει σαν πτυχιακη στη σχολη το 1999 :D
Yπαρχει ακομα καπου στο ΙΕΚ Ελευσινας

chester24
05/12/2012, 12:08
Μπραβο φιλε!!!!!!! keep LPGing!!!!! :beer::beer: