PDA

View Full Version : dainese full metal pro



petros1972
30/11/2012, 15:32
ειχα παρει πριν ενα χρονο τα συγκεκριμενα γαντια καιμετα απο εφαρμογη σε νορμαλ κατασταση για 3 μηνες ανοιξαν σαν μαρουλι εσωτερικα.τα ειχα παρει απο εξω .επικοινωνησα με το μαγαζι που το πηρα αυτη επικοινωνησε με την αντιπροσωπεια και το αποτελεσμα ηταν να μου το βγαλουν εκτος εγγυησης γιατι οπως ισχυριζονται δεν εβαλα ενυδατικη κρεμα στο δερμα (πραγμα που εκανα)με αποτελεσμα να εχουν ξεραθει και γι αυτο ανοιξαν.η εδω αντιπροσωπεια δεν ανακατευεται γιατι δεν τα πηρα απο αυτους(ο υπαλληλος εδω τα ειδε και ειπε ελατωμα κατασκευης και οτι αν τα επερνα απο ελλαδα θα τα αλλαζε).Ξερει κανεις κανεναν μαγαζι που να τα επιδιορθωνει?

GIXXERAKIAS
30/11/2012, 15:44
ΤΡΑΥΛΑΝΤΩΝΗ 13,ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΡ.ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ 77,ΙΛΙΣΣΙΑ, 15772
About
επιδιορθωση και επισκευη δερματινων ειδων
Description
leather repair & alteration ,logos,leather lettering
Phone
2107714531 & 2107714489
Website
http://www.takouni3.gr
http://www.ridersartandcraft.com


Κάνει πολύ καλή δουλειά και είναι και του χώρου μας.:wave2:

SVX
30/11/2012, 16:35
το αποτελεσμα ηταν να μου το βγαλουν εκτος εγγυησης γιατι οπως ισχυριζονται δεν εβαλα ενυδατικη κρεμα στο δερμα (πραγμα που εκανα)με αποτελεσμα να εχουν ξεραθει και γι αυτο ανοιξαν.η εδω αντιπροσωπεια δεν ανακατευεται γιατι δεν τα πηρα απο αυτους(ο υπαλληλος εδω τα ειδε και ειπε ελατωμα κατασκευης και οτι αν τα επερνα απο ελλαδα θα τα αλλαζε).

υπηρχε καποιο ειδος συμβουλης / προειδοποιησης οταν εγινε η αγορα? εγραφε κατι αλλο στα καρτελακια?


απο την αλλη δεν μπορει να κυνηγας το φτηνο απο το εξωτερικο και να απαιτεις υποστηριξη του επισημου αντιπροσωπου....

ειναι σα να πινεις νερο της βροχης και να κανεις μηνυση στην ΕΥΔΑΠ για δηλητηριαση

TROOPER
30/11/2012, 16:46
υπηρχε καποιο ειδος συμβουλης / προειδοποιησης οταν εγινε η αγορα? εγραφε κατι αλλο στα καρτελακια? απο την αλλη δεν μπορει να κυνηγας το φτηνο απο το εξωτερικο και να απαιτεις υποστηριξη του επισημου αντιπροσωπου.... ειναι σα να πινεις νερο της βροχης και να κανεις μηνυση στην ΕΥΔΑΠ για δηλητηριαση

χμμμ...παω ταξιδι στη θεσσαλονικη και αγοραζω μπουφαν γιατι μετα απο μια πτωση το δικο μου εγινε φυτιλια.επιστρεφοντας πιανει βροχη και το μπουφαν μπαζει απο παντου.φτανω αθηνα και παω στον εδω αντιπροσωπο.τι θα μου πει?''ααα φιλε αφου το πηρες απο σαλονικα τραβα εκει για τα ρεστα''?
υ.γ.εκει το μπουφαν ο αντιπροσωπος το ειχε φθηνοτερα απο τον εδω.καπου το χανεις νομιζω...εγω αγορασα νταινεζ.οχι νταινεζ απο τον βλαχοδημητροπουλο.αν ο βλαχοδημητροπουλος ειναι αντιπροσωπος της εταιριας με το συγκεκριμενο σηματακι οφειλει κανονικα να με βοηθησει.αλλοιως παπαρια αντιπροσωπος ειναι.αποψη μου παντα.

SVX
30/11/2012, 18:03
χμμμ...παω ταξιδι στη θεσσαλονικη και αγοραζω μπουφαν γιατι μετα απο μια πτωση το δικο μου εγινε φυτιλια.επιστρεφοντας πιανει βροχη και το μπουφαν μπαζει απο παντου.φτανω αθηνα και παω στον εδω αντιπροσωπο.τι θα μου πει?''ααα φιλε αφου το πηρες απο σαλονικα τραβα εκει για τα ρεστα''?
υ.γ.εκει το μπουφαν ο αντιπροσωπος το ειχε φθηνοτερα απο τον εδω.καπου το χανεις νομιζω...εγω αγορασα νταινεζ.οχι νταινεζ απο τον βλαχοδημητροπουλο.αν ο βλαχοδημητροπουλος ειναι αντιπροσωπος της εταιριας με το συγκεκριμενο σηματακι οφειλει κανονικα να με βοηθησει.αλλοιως παπαρια αντιπροσωπος ειναι.αποψη μου παντα.

αλλο Αθηνα - Θεσ/νικη και αλλο Λονδινο Αμστερνταμ, τι Βερολινο

georgio
30/11/2012, 18:25
[...]
εγω αγορασα νταινεζ.οχι νταινεζ απο τον βλαχοδημητροπουλο.[...]

+όσα :beer:



Άλλο παράδειγμα, παίρνω μηχανάκι από την Ιταλία, εκτελωνισμός κανονικά (που δεν πρέπει αλλά ας το αφήσουμε) κλπ και γίνεται κάτι, η εδώ αντιπροσωπεία τι θα μου πει, α επειδή δεν τα έσκασες σε εμένα να πάρω εγώ την προμήθεια δεν σε καλύπτω;

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι 100% στην ευχέρεια της αντιπροσωπείας να πάρει το γάντι να σου δώσει ένα ίδιο και να στείλει πίσω το ελαττωματικό αλλά σε εκβιάζει και το λέει ξεκάθαρα:

[...]αν τα επερνα απο ελλαδα θα τα αλλαζε[...]

SVX
30/11/2012, 18:35
+όσα :beer:



Άλλο παράδειγμα, παίρνω μηχανάκι από την Ιταλία, εκτελωνισμός κανονικά (που δεν πρέπει αλλά ας το αφήσουμε) κλπ και γίνεται κάτι, η εδώ αντιπροσωπεία τι θα μου πει, α επειδή δεν τα έσκασες σε εμένα να πάρω εγώ την προμήθεια δεν σε καλύπτω;

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι 100% στην ευχέρεια της αντιπροσωπείας να πάρει το γάντι να σου δώσει ένα ίδιο και να στείλει πίσω το ελαττωματικό αλλά σε εκβιάζει και το λέει ξεκάθαρα:


η Dainese...οπως η Apple , ειναι μεγαλα ονοματα.... αν εσυ ο ιδιος που γραφεις αυτα , πουλουσες I-phone κι ερχοταν καποιος που ηρθε , το ειδε σε εσενα και το αγορασε απο το Ebay, θα τον εξυπηρετουσες το ιδιο με αλλον πελατη που ηρθε και στα σκασε για να απολαμβανει full υποστηριξη σε καθε περιπτωση ;

για βαλτα κατω... γιατι και για τον πελατη που εσταξε 1500-2000 ευρω για Dainese για να τα παρει απο Ελλαδα ειναι αδικια..

endopandou
30/11/2012, 18:55
Δεν νομίζω να είναι σωστό το παράδειγμα. Η εγγύηση υποτίθεται πως είναι global. Ακόμα και ζημιά μπορεί να του κάνει κάποιος αν το θέλει. Δεν το λέω με σιγουριά όμως.

SVX
30/11/2012, 18:57
Δεν νομίζω να είναι σωστό το παράδειγμα. Η εγγύηση υποτίθεται πως είναι global. Ακόμα και ζημιά μπορεί να του κάνει κάποιος αν το θέλει. Δεν το λέω με σιγουριά όμως.

αν εσυ αγοραζες Dainese απο τον Ελληνα αντιπροσωπο δηλαδη, θα το θεωρουσες απολυτως δικαιο και λογικο να προωθησει μια αστοχια υλικου σε εξοπλισμο καποιου που το αγορασε απο το FC-moto (με τον ιδιο τροπο που θα προωθησει και κατι δικο σου?). το λογικο δεν ειναι να το επιστρεψει στο FC-moto?

endopandou
30/11/2012, 19:05
αν εσυ αγοραζες Dainese απο τον Ελληνα αντιπροσωπο δηλαδη, θα το θεωρουσες απολυτως δικαιο και λογικο να προωθησει μια αστοχια υλικου σε εξοπλισμο καποιου που το αγορασε απο το FC-moto. το λογικο δεν ειναι να το επιστρεψει στο FC-moto?

Δεν τίθεται τέτοιο ερώτημα φίλε μου όταν υπάρχει οδηγία. Τα δικαιώματα είναι στην διάθεση του καθενός να τα χρησιμοποιήσει.
Αν το πας στο δίκαιο-ηθικό μετά την κατά συρροή μονοπωλιακή εκμετάλλευση που βιώσαμε όλοι μας απο κάποιους, πλέον προσωπικά λέω πως δεν με απασχολεί αν είναι δίκαιο απο την στιγμή που υπάρχει οδηγία.
Να σημειώσω πως όταν πάρθηκε η απόφαση για την οδηγία-νόμο οι καταναλωτές ήταν απόντες και στο λόμπι ήταν οι κατασκευαστές.
Ξαναλέω όμως πως δεν το κατέχω τόσο καλά το θέμα...

SVX
30/11/2012, 19:11
Δεν τίθεται τέτοιο ερώτημα φίλε μου όταν υπάρχει οδηγία. Τα δικαιώματα είναι στην διάθεση του καθενός να τα χρησιμοποιήσει.
Αν το πας στο δίκαιο-ηθικό μετά την κατά συρροή μονοπωλιακή εκμετάλλευση που βιώσαμε όλοι μας απο κάποιους, πλέον προσωπικά λέω πως δεν με απασχολεί αν είναι δίκαιο απο την στιγμή που υπάρχει οδηγία.
Να σημειώσω πως όταν πάρθηκε η απόφαση για την οδηγία-νόμο οι καταναλωτές ήταν απόντες και στο λόμπι ήταν οι κατασκευαστές.
Ξαναλέω όμως πως δεν το κατέχω τόσο καλά το θέμα...


Ποιος σου ειπε οτι πληρωνει royalties ( δικαιωματα ) ο καθε πωλητης του Ebay?

ποιος σου ειπε οτι ειναι γνησιο το Προϊον

ποιος σου ειπε οτι ειναι γνησιο αλλα δεν ειναι δευτερας διαλογης που κανονικα πουλιουνται φθηνοτερα

ποιος σε διαβεβαιωνει οτι ο ενας (FC moto π.χ. ) προμηθευεται απο Ταϋλανδη και ο αλλος στην Αθηνα προμηθευεται απο Ιταλια ή απο τα κεντρικα στην Γερμανια


δεν ειναι τοσο απλα ωστε να διασφαλιζεται το σιγουρο και το καθολικο οπως λες

motomaniac
30/11/2012, 19:15
για ολη την ευρωπαικη ενωση ισχυει εγγυηση το θεμα ειχε τεθει για τα μηχανακια παρεισαγωγης κι ειχε απαντηθει απο τα κεντρικα των εργοστασιων. ειναι υποχρεωμενος ο επισημος αντιπροσωπος να το αναλαβει. λογω ευρωπαικης νομοθεσιας, τελος. αλλα ειναι στην ελληνικη ευχερια να σου πει ειναι εκτος εγγυησης και τον μπουλο.. ;)

endopandou
30/11/2012, 19:20
Ποιος σου ειπε οτι πληρωνει royalties ( δικαιωματα ) ο καθε πωλητης του Ebay?

ποιος σου ειπε οτι ειναι γνησιο το Προϊον

ποιος σου ειπε οτι ειναι γνησιο αλλα δεν ειναι δευτερας διαλογης που κανονικα πουλιουνται φθηνοτερα

ποιος σε διαβεβαιωνει οτι ο ενας (FC moto π.χ. ) προμηθευεται απο Ταϋλανδη και ο αλλος στην Αθηνα προμηθευεται απο Ιταλια ή απο τα κεντρικα στην Γερμανια


δεν ειναι τοσο απλα ωστε να διασφαλιζεται το σιγουρο και το καθολικο οπως λες

Υποθέτω πως είναι γνήσια και ο πωλητής είναι κατάστημα που συναλλάσσεται και στο e-bay
Αν δεν είναι τότε καληνύχτα μας

petros1972
30/11/2012, 20:01
ποση διαφορα τιμης ειχε στην ελλαδα?30 ευρω.το θεμα ειναι οτι η dainese για εμενα επρεπε να τα καληψει και οχι να πουλαει τρελιτσες.300 ευρω γαντι ειναι δεν εχει 10 και σε 3 μηνες ανοιξε.τοτε να μην τα πουλαει τοσο.και κατι ακομη.απο ελλαδα εχω ξοδεψει 3500 ευρω σε dainese.ρωτηστε με αν θα ξαναπαρω?τι να το κανω το ονομα αν ανοιγει σαν μαρουλι?

AristidisZ
30/11/2012, 20:06
δε ξέρω για τόσο high end πράγματα, αλλά εμένα τα dainese (2 μπουφάν, γάντια και μπότες, από νορμάλ σειρές όμως, εκτός του ενός μπουφάν που είχε πληρωθεί αδρότατα, τον παλιό καλό καιρό), με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο
Ειδικά το tsunami, 8 χρόνια μονοφόρι, και είναι σκυλί μαύρο (τελευταία μπάζουν λίγο υγρασία οι μπροστά τσέπες :cry:)
στο θέμα με εγγυήσεις κλπ πρέπει να απευθυνθείς κατά τη γνώμη μου στον έξωθεν πωλητή και να απαιτήσεις να συννενοηθεί αυτός με Ελλάντα

petros1972
30/11/2012, 20:10
εχω κανει ολες τις κινησεις που επρεπε να κανω.απευθυνθηκα και στην ιταλικη εταιρεια αλλα τπτ.το θεμα ειναι οτι εχουν 300 ευρω και για νορμαλ χρηση ειναι απαραδεκτο να ανοιξουν.

petros1972
30/11/2012, 20:14
καμμια προειδοποιηση στα καρτελακια.(τα εχω κρατησει ολα).κατι ακομη. αυτο που λες δεν εχει σχεση.ποιος πιστευεις οτι θα χασει ?εγω θα χασω 300 ευρω αυτοι ποσα?και υπαρχει και κατι κοινο.dainese ειναι υποτιθεται brand name.

spyrakos35
30/11/2012, 20:17
εχω κανει ολες τις κινησεις που επρεπε να κανω.απευθυνθηκα και στην ιταλικη εταιρεια αλλα τπτ.το θεμα ειναι οτι εχουν 300 ευρω και για νορμαλ χρηση ειναι απαραδεκτο να ανοιξουν.

με ποια αιτιολογία σου είπαν όχι?

endopandou
30/11/2012, 20:17
Δεν ποστάρεις και καμιά φωτό να δούμε και εμεις ποια είναι αυτά τα γάντια των 300 γιούρων;

eBoLaGR
30/11/2012, 20:43
http://www.revzilla.com/motorcycle/dainese-full-metal-pro-gloves

Αυτα εδω υποθετω!

--

Απο Ευρπω ειναι ή Αμερικη?

petros1972
30/11/2012, 21:23
σωστα αυτα ειναι.απο Ισπανια εγινε η αγορα μεσω ιντερνετ.

spyrakos35
30/11/2012, 21:24
σωστα αυτα ειναι.απο Ισπανια εγινε η αγορα μεσω ιντερνετ.

γιατι δεν απευθύνεσαι στο μαγαζί της ισπανίας?

petros1972
30/11/2012, 21:27
με ποια αιτιολογία σου είπαν όχι?
με την δικαιολογια οτι δεν τα προσεξα και δεν εβαλα κρεμα για συντηρηση( πραγμα που φυσικα δεν ισχυει)αφενος γιατι εχω ενιδατικη κρεμα για τον υπολοιπο δερματινο εξοπλισμο (και φυσικα αυτο τους το ειπα) καθως και φωτογραφιες απο τα γαντια και την κρεμα τους εδειξα.
ειπαν οτι το δερμα ξεραθηκε και ανοιξε(μεσα σε 3 μηνες)?

petros1972
30/11/2012, 21:29
γιατι δεν απευθύνεσαι στο μαγαζί της ισπανίας?

το εχω κανει ηδη αν διαβασες το ποστ ποιο πανω.

petros1972
30/11/2012, 21:36
η Dainese...οπως η Apple , ειναι μεγαλα ονοματα.... αν εσυ ο ιδιος που γραφεις αυτα , πουλουσες I-phone κι ερχοταν καποιος που ηρθε , το ειδε σε εσενα και το αγορασε απο το Ebay, θα τον εξυπηρετουσες το ιδιο με αλλον πελατη που ηρθε και στα σκασε για να απολαμβανει full υποστηριξη σε καθε περιπτωση ;

για βαλτα κατω... γιατι και για τον πελατη που εσταξε 1500-2000 ευρω για Dainese για να τα παρει απο Ελλαδα ειναι αδικια..

φιλε μου θα σου φερω ενα παραδειγμα απο κατι αλλο οχι απο εξοπλισμο.καποτε ειχα αγορασει μια sony φωτογραφικη.ελειξε η εγγυηση και ο αισθητηρας ccd τα επεξε που σημαινει οτι η μηχανη δεν δουλευει.η φωτογραφικη εκτος εγγυησης.ξερεις τι εκανε η Sony?εβγαλε πανευρωπαικη οδηγια να αντικατασταθουν ολοοι οι αισθητηρες αυτοι ειτε ειναι μεσα στην εγγυηση ειτε οχι ειτε αγοραστηκε απο Ελλαδα ειτε οχι.Αν αυτο δεν ειναι support και σεβασμος στον πελατη τοτε ποιο ειναι?

spyrakos35
30/11/2012, 21:37
δυστυχώς φίλε μου τότε μάλλον έπεσες σε λάθος εταιρεία....

δες αντίστοιχες περιπτώσεις άλλης εταιρειας και πως συμπεριφέρθηκε....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124774

http://www.bmwbikers.org/forum/showthread.php?t=16343

petros1972
30/11/2012, 21:39
αν εσυ αγοραζες Dainese απο τον Ελληνα αντιπροσωπο δηλαδη, θα το θεωρουσες απολυτως δικαιο και λογικο να προωθησει μια αστοχια υλικου σε εξοπλισμο καποιου που το αγορασε απο το FC-moto (με τον ιδιο τροπο που θα προωθησει και κατι δικο σου?). το λογικο δεν ειναι να το επιστρεψει στο FC-moto?

δεν το χρεωνεται η τοπικη αντιπροσωπεια φιλε μου αλλα η ιδια η dainese .Αυτο το ξερω πολυ καλα.

petros1972
30/11/2012, 21:49
δυστυχώς φίλε μου τότε μάλλον έπεσες σε λάθος εταιρεία....

δες αντίστοιχες περιπτώσεις άλλης εταιρειας και πως συμπεριφέρθηκε....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124774

http://www.bmwbikers.org/forum/showthread.php?t=16343
μπραβο τους .αυτες ειναι εταιρειες.τωρα μου εδωσες ιδεες ποιον εξοπλισμο θα παρω.

petros1972
30/11/2012, 21:53
δε ξέρω για τόσο high end πράγματα, αλλά εμένα τα dainese (2 μπουφάν, γάντια και μπότες, από νορμάλ σειρές όμως, εκτός του ενός μπουφάν που είχε πληρωθεί αδρότατα, τον παλιό καλό καιρό), με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο
Ειδικά το tsunami, 8 χρόνια μονοφόρι, και είναι σκυλί μαύρο (τελευταία μπάζουν λίγο υγρασία οι μπροστά τσέπες :cry:)
στο θέμα με εγγυήσεις κλπ πρέπει να απευθυνθείς κατά τη γνώμη μου στον έξωθεν πωλητή και να απαιτήσεις να συννενοηθεί αυτός με Ελλάντα
το συγκεκριμενο γαντι θεωρειται το κορυφαιο της εταιρειας .ειναι ακριβως το ιδιο με τα γαντια του motogp.

devil's animal
30/11/2012, 21:54
χμμμ...παω ταξιδι στη θεσσαλονικη και αγοραζω μπουφαν γιατι μετα απο μια πτωση το δικο μου εγινε φυτιλια.επιστρεφοντας πιανει βροχη και το μπουφαν μπαζει απο παντου.φτανω αθηνα και παω στον εδω αντιπροσωπο.τι θα μου πει?''ααα φιλε αφου το πηρες απο σαλονικα τραβα εκει για τα ρεστα''?
υ.γ.εκει το μπουφαν ο αντιπροσωπος το ειχε φθηνοτερα απο τον εδω.καπου το χανεις νομιζω...εγω αγορασα νταινεζ.οχι νταινεζ απο τον βλαχοδημητροπουλο.αν ο βλαχοδημητροπουλος ειναι αντιπροσωπος της εταιριας με το συγκεκριμενο σηματακι οφειλει κανονικα να με βοηθησει.αλλοιως παπαρια αντιπροσωπος ειναι.αποψη μου παντα.


αλλο Αθηνα - Θεσ/νικη και αλλο Λονδινο Αμστερνταμ, τι Βερολινο

ωραια τοτε να αλλαξουμε το παραδειγμα του trooper και να το κανουμε ταξιδι απο Βελγιο - Ελλαδα και καπου στην Γερμανια, μου το κλεβουν και παω και παιρνω ενα απο το fc-moto.de επειδη βρισκεται στα 300 μετρα απο το συμβαν...

μην λεμε οτι θελουμε...
αυτη η καραμελιτσα με τις αντιπροσωπειες πρεπει καποια στιγμη να σταματησει...
αα,αυτο ειναι απο την επισημη αντιπροσωπεια και πληρωνεται Χ και επειδη πληρωνεται Χ (το χ μπαινει στο ταμειο του αντιπροσωπου) καλυπτεται απο εγγυηση, ενω το αλλο που ειναι το ΙΔΙΟ αλλα ειναι παραεισαγωγης ή απο αγορα μεσω νετ δεν καλυπτεται απο την εγγυηση...:rolleyes:

δεν ξερω αν εισαι επισημος αντιπροσωπος σε κατι (και δεν με ενδιαφερει κιολας) αλλα ΕΛΕΟΣ...

devil's animal
30/11/2012, 21:59
το συγκεκριμενο γαντι θεωρειται το κορυφαιο της εταιρειας .ειναι ακριβως το ιδιο με τα γαντια του motogp.

επειδη εχω καει και εγω με γαντια dainese που ανοιξαν για πλακα (βεβαια σε μενα ειχαν προηγηθει και καποιες πτωσεις), θα σου πω οτι εδω και 3 χρονια μονο alpinestars σε γαντια...
ολος ο υπολοιπος εξοπλισμος dainese ειναι υποδειγματικος αλλα τα γαντια τους :a06:

chr1s_86
30/11/2012, 22:01
φιλε μου θα σου φερω ενα παραδειγμα απο κατι αλλο οχι απο εξοπλισμο.καποτε ειχα αγορασει μια sony φωτογραφικη.ελειξε η εγγυηση και ο αισθητηρας ccd τα επεξε που σημαινει οτι η μηχανη δεν δουλευει.η φωτογραφικη εκτος εγγυησης.ξερεις τι εκανε η Sony?εβγαλε πανευρωπαικη οδηγια να αντικατασταθουν ολοοι οι αισθητηρες αυτοι ειτε ειναι μεσα στην εγγυηση ειτε οχι ειτε αγοραστηκε απο Ελλαδα ειτε οχι.Αν αυτο δεν ειναι support και σεβασμος στον πελατη τοτε ποιο ειναι?

Αυτό δεν το έκανε μόνο η Sony αλλά και άλλες εταιρίες αλλάζοντας προβληματικά CCD εκτός εγγύησης. Μου έχει αλλάξει η ελληνική αντιπροσωπία της Canon CCD σε φωτογραφική χωρίς εγγύηση αγορασμένη από εξωτερικό. Αν θυμάμαι καλά τα προβληματικά CCD ήταν της Sony πάντως...


Και για να είμαι και on-topic έχω μια απορία: Ο "αντιπρόσωπος" που λέτε, αντιπροσωπεύει μόνο το κέρδος που του φέρνει η εταιρία ή και την εικόνα της και το after sales και το πόσο προσέχει τον πελάτη παγκοσμίως σαν εταιρία; Δε νομίζω να λέει η Dainese και η κάθε Dainese εκεί προσέξτε τους πελάτες και εκεί γράφτε τους. Για κάτι BMW ας πούμε (τυχαίο παράδειγμα :tooth: ) δεν έχουμε δει σε ταξιδιωτικά ότι τους το έφτιαξε η αντιπροσωπία στην "τάδε" χώρα, μετά από επικοινωνία με τα κεντρικά; Τι θα έλεγε δηλαδή; Δε βοηθάω γιατί δεν το πήρες από εδώ; :confused:

SVX
30/11/2012, 22:02
ωραια τοτε να αλλαξουμε το παραδειγμα του trooper και να το κανουμε ταξιδι απο Βελγιο - Ελλαδα και καπου στην Γερμανια, μου το κλεβουν και παω και παιρνω ενα απο το fc-moto.de επειδη βρισκεται στα 300 μετρα απο το συμβαν...

μην λεμε οτι θελουμε...
αυτη η καραμελιτσα με τις αντιπροσωπειες πρεπει καποια στιγμη να σταματησει...
αα,αυτο ειναι απο την επισημη αντιπροσωπεια και πληρωνεται Χ και επειδη πληρωνεται Χ (το χ μπαινει στο ταμειο του αντιπροσωπου) καλυπτεται απο εγγυηση, ενω το αλλο που ειναι το ΙΔΙΟ αλλα ειναι παραεισαγωγης ή απο αγορα μεσω νετ δεν καλυπτεται απο την εγγυηση...:rolleyes:

δεν ξερω αν εισαι επισημος αντιπροσωπος σε κατι (και δεν με ενδιαφερει κιολας) αλλα ΕΛΕΟΣ...

εσυ γιατι θιχτηκες τοτε? δεν ξερω αν εισαι εσυ επισημος συνηγορος της εταιρειας αλλα δε με ενδιαφερει κιολας

στα αρχιδια μου η εξυπηρετηση της κωλο"φιρμας" οσο αντιπαθω της BMW και τους GSάδες άλλο τοσο αντιπαθω τους Dainese fashion victims που την εχουν διε μοντελίστες και πρότυπα του μοτο-κοσμου ...... στο κατω - κατω , αν του κολλησεις καναδυο φερμουαρ ακομα του γαντιου , ειμαι σιγουρος πως θα το διορθωσουν.... τοσα τσουβαλια φερμουαρ, εχουν γινει επιστημονες

petros1972
30/11/2012, 22:04
Αυτό δεν το έκανε μόνο η Sony αλλά και άλλες εταιρίες αλλάζοντας προβληματικά CCD εκτός εγγύησης. Μου έχει αλλάξει η ελληνική αντιπροσωπία της Canon CCD σε φωτογραφική χωρίς εγγύηση αγορασμένη από εξωτερικό. Αν θυμάμαι καλά τα προβληματικά CCD ήταν της Sony πάντως...


Και για να είμαι και on-topic έχω μια απορία: Ο "αντιπρόσωπος" που λέτε, αντιπροσωπεύει μόνο το κέρδος που του φέρνει η εταιρία ή και την εικόνα της και το after sales και το πόσο προσέχει τον πελάτη παγκοσμίως σαν εταιρία; Δε νομίζω να λέει η Dainese και η κάθε Dainese εκεί προσέξτε τους πελάτες και εκεί γράφτε τους. Για κάτι BMW ας πούμε (τυχαίο παράδειγμα :tooth: ) δεν έχουμε δει σε ταξιδιωτικά ότι τους το έφτιαξε η αντιπροσωπία στην "τάδε" χώρα, μετά από επικοινωνία με τα κεντρικά; Τι θα έλεγε δηλαδή; Δε βοηθάω γιατί δεν το πήρες από εδώ; :confused:

σωστα φιλε μου sony ειναι τα ccd.συμφωνω σε ολα μαζι σου.

petros1972
30/11/2012, 22:06
εσυ γιατι θιχτηκες τοτε? δεν ξερω αν εισαι εσυ επισημος συνηγορος της εταιρειας αλλα δε με ενδιαφερει κιολας

στα αρχιδια μου η εξυπηρετηση της κωλο"φιρμας" οσο αντιπαθω της BMW και τους GSάδες άλλο τοσο αντιπαθω τους Dainese fashion victims που την εχουν διε μοντελίστες και πρότυπα του μοτο-κοσμου ...... στο κατω - κατω , αν του κολλησεις καναδυο φερμουαρ ακομα του γαντιου , ειμαι σιγουρος πως θα το διορθωσουν.... τοσα τσουβαλια φερμουαρ, εχουν γινει επιστημονες

δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσης ειναι ομως ενα θεμα προς γνωση και συμορφωση.

devil's animal
30/11/2012, 22:16
εσυ γιατι θιχτηκες τοτε? δεν ξερω αν εισαι εσυ επισημος συνηγορος της εταιρειας αλλα δε με ενδιαφερει κιολας

στα αρχιδια μου η εξυπηρετηση της κωλο"φιρμας" οσο αντιπαθω της BMW και τους GSάδες άλλο τοσο αντιπαθω τους Dainese fashion victims που την εχουν διε μοντελίστες και πρότυπα του μοτο-κοσμου ...... στο κατω - κατω , αν του κολλησεις καναδυο φερμουαρ ακομα του γαντιου , ειμαι σιγουρος πως θα το διορθωσουν.... τοσα τσουβαλια φερμουαρ, εχουν γινει επιστημονες

δεν θιχτηκα, απλα δεν μπορω να διαβαζω υποστηριξη της επισης αντιπροσωπειας τυπου:

"αν εσυ αγοραζες Dainese απο τον Ελληνα αντιπροσωπο δηλαδη, θα το θεωρουσες απολυτως δικαιο και λογικο να προωθησει μια αστοχια υλικου σε εξοπλισμο καποιου που το αγορασε απο το FC-moto (με τον ιδιο τροπο που θα προωθησει και κατι δικο σου?). το λογικο δεν ειναι να το επιστρεψει στο FC-moto?"

ΟΧΙ, το λογικο ειναι να το παει στην επισημη αντιπροσωπεια που ειναι κοντα στο σπιτι του για να μην κανει εξτρα χλμ...
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο που το πηρε...

γιατι στην τελικη η "χασουρα" δεν ειναι καν του επισημου αντιπροσωπου που πας...ειναι της μαμα εταιρειας...των κεντρικων δλδ..
αν δωσουν αυτοι εντολη για αντικατασταση, δεν θα την χρεωθει ο οποιος αντιπροσωπος αλλα εκεινοι (δλδ η φιρμα)...

ολα τ'αλλα που λες περι κωλο"φιρμας" και bmw, δεν τα καταλαβαινω...ο καθενας αξιολογει το προϊον με τον δικο του τροπο καθως και το after sales...
εγω εγραψα οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την dainese σε ολο τον υπολοιπο εξοπλισμο πλην γαντιων...και χωρις καμια απωλεια φερμουαρ...

petros1972
30/11/2012, 22:19
παντα η μαμα εταιρεια χρεωνεται το ελλατωματικο προιον ποτε η αντιπροσωπεια.

petros1972
30/11/2012, 22:50
δεν ειναι μονο θεμα χλμ ειναι και θεμα ποσο σεβεσαι τον καταναλωτη που σου δειχνει εμπιστοσυνη αγοραζωντας προιον απο ενα εργοστασιο και διαφημηση της εκαστωτε αντιπροσωπειας να σεβεται τα λεφτα του κοσμακη.

endopandou
01/12/2012, 06:37
Παιδιά το πρόβλημα είναι στον εδώ αντιπρόσωπο ο οποίος εκτός του ότι ταλαιπωρεί εμάς, χαλάει και το όνομα της εταιρίας.

latris mixanis
01/12/2012, 11:55
Συγγνώμη, αλλά όταν αγοράζεις ένα προϊόν μιας εταιρείας και εφόσον έχεις και την απόδειξη, πράγμα που δείχνει ότι δεν τρώει μπανάνα, αλλά και πότε το αγόρασες είναι υποχρεωμένος ο αντιπρόσωπος να σε βοηθήσει.

Δηλαδή έχεις ένα μηχανάκι καινούριο και πας στο εξωτερικό ταξίδι. Κάθεται στραβή σου χαλάει. Απευθύνεσαι στον αντιπρόσωπο και σου λέει ααα φιλαράκι σόρρυ αλλά δεν το πήρες από την χώρα μας άρα δεν σε βοηθάω, άρα δεν σου αλλάζω κάτι στην εγγύηση;;

Γι αυτό υπάρχουν οι αντιπροσωπείες για να μας βοηθάνε, να μας δίνουν λύσεις!!!

Από κει και πέρα κανονικά πρώτα απευθύνεσαι στο κατάστημα που το αγόρασες και τους στέλνεις και πρέπει να σου βρουν λύση. Αν δεν σου βρουν μιλάς με τον εδώ ή απ' ευθείας με τα κεντρικά.

spyrakos35
01/12/2012, 12:15
Συγγνώμη, αλλά όταν αγοράζεις ένα προϊόν μιας εταιρείας και εφόσον έχεις και την απόδειξη, πράγμα που δείχνει ότι δεν τρώει μπανάνα, αλλά και πότε το αγόρασες είναι υποχρεωμένος ο αντιπρόσωπος να σε βοηθήσει.

Δηλαδή έχεις ένα μηχανάκι καινούριο και πας στο εξωτερικό ταξίδι. Κάθεται στραβή σου χαλάει. Απευθύνεσαι στον αντιπρόσωπο και σου λέει ααα φιλαράκι σόρρυ αλλά δεν το πήρες από την χώρα μας άρα δεν σε βοηθάω, άρα δεν σου αλλάζω κάτι στην εγγύηση;;

Γι αυτό υπάρχουν οι αντιπροσωπείες για να μας βοηθάνε, να μας δίνουν λύσεις!!!

Από κει και πέρα κανονικά πρώτα απευθύνεσαι στο κατάστημα που το αγόρασες και τους στέλνεις και πρέπει να σου βρουν λύση. Αν δεν σου βρουν μιλάς με τον εδώ ή απ' ευθείας με τα κεντρικά.

+1300

μόνο που στο Ελλαδιστάν καλύτερα να πας κατευθείαν στα κεντρικά γιατί 9/10 ο ντόπιος αντιπρόσωπος δεν..... για να γλυτώσεις χρόνο όχι τίποτ άλλο

SVX
01/12/2012, 19:44
Από κει και πέρα κανονικά πρώτα απευθύνεσαι στο κατάστημα που το αγόρασες και τους στέλνεις και πρέπει να σου βρουν λύση. Αν δεν σου βρουν μιλάς με τον εδώ ή απ' ευθείας με τα κεντρικά.


αυτο υποστηριξα κι εγω , με αυτη τη σειρα ακριβως... αν δε σου δωσει λυση το σημειο αγορας (Γερμανια, Ονδουρες , Ολλανδια κλπ) ξεκινας με τα Email στα κεντρικα


το " θα παω να του το τριψω στη μουρη του μαλακα.... " δεν νομιζω οτι εχει εφαρμογη αφου ο μαλακας δε στο πουλησε ...

devil's animal
01/12/2012, 20:14
αυτο υποστηριξα κι εγω , με αυτη τη σειρα ακριβως... αν δε σου δωσει λυση το σημειο αγορας (Γερμανια, Ονδουρες , Ολλανδια κλπ) ξεκινας με τα Email στα κεντρικα


το " θα παω να του το τριψω στη μουρη του μαλακα.... " δεν νομιζω οτι εχει εφαρμογη αφου ο μαλακας δε στο πουλησε ...

ακριβως αυτο εκανε και ο φιλος...
διαβασε το 1ο ποστ...


ειχα παρει πριν ενα χρονο τα συγκεκριμενα γαντια καιμετα απο εφαρμογη σε νορμαλ κατασταση για 3 μηνες ανοιξαν σαν μαρουλι εσωτερικα.τα ειχα παρει απο εξω .επικοινωνησα με το μαγαζι που το πηρα αυτη επικοινωνησε με την αντιπροσωπεια και το αποτελεσμα ηταν να μου το βγαλουν εκτος εγγυησης γιατι οπως ισχυριζονται δεν εβαλα ενυδατικη κρεμα στο δερμα (πραγμα που εκανα)με αποτελεσμα να εχουν ξεραθει και γι αυτο ανοιξαν.η εδω αντιπροσωπεια δεν ανακατευεται γιατι δεν τα πηρα απο αυτους(ο υπαλληλος εδω τα ειδε και ειπε ελατωμα κατασκευης και οτι αν τα επερνα απο ελλαδα θα τα αλλαζε).Ξερει κανεις κανεναν μαγαζι που να τα επιδιορθωνει?

απευθυνθηκε πρωτα στο καταστημα που τα πηρε και του ειπαν για ενυδαστικες...:eek:...δλδ πρεπει να παρεις και τις ενυδατικες τους μαζι με το προϊον...αυτο ομως δεν το λενε στα ταμπελακια...
μετα απευθυνθηκε στην εδω αντιπροσωπεια και ενω παραδεχεται οτι ειναι ελαττωματικο προϊον (σε αντιθεση με τους αλλους), του λεει οτι επειδη δεν τα πηρε απο εδω, δεν μπορει να τα αντικαταστησει...:rolleyes:

τρελιτσα δλδ ολοι...
οταν πουλαμε ειμαστε καλοι...οταν ομως ειναι κατι σκαρτο, φταιει η π0τανα η κΕνωνια...

επισης το ξαναλεμε αλλη μια:
επειδη δεν στο πουλησε ο "μ@λακας", δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ εφ'οσον αντιπροσωπευει ΕΠΙΣΗΜΑ μια εταιρεια...
ειναι σαν να στο πουλησε, αν πας και του πεις για ελαττωμα...

αντε να δουμε ποτε θα γινει κατανοητο...:rolleyes:

MG-KTiNoS
01/12/2012, 21:24
επειδη εχω καει και εγω με γαντια dainese που ανοιξαν για πλακα (βεβαια σε μενα ειχαν προηγηθει και καποιες πτωσεις), θα σου πω οτι εδω και 3 χρονια μονο alpinestars σε γαντια...
ολος ο υπολοιπος εξοπλισμος dainese ειναι υποδειγματικος αλλα τα γαντια τους :a06:

και οι μπότες δεν και τόσο καλές μετά από λίγο μπάζουν νερό

MG-KTiNoS
01/12/2012, 21:28
επισης το ξαναλεμε αλλη μια:
επειδη δεν στο πουλησε ο "μ@λακας", δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ εφ'οσον αντιπροσωπευει ΕΠΙΣΗΜΑ μια εταιρεια...
ειναι σαν να στο πουλησε, αν πας και του πεις για ελαττωμα...

αντε να δουμε ποτε θα γινει κατανοητο...:rolleyes:

Κάποτε είχα αγοράσει μια κάνον από το αεροδρόμιο.
Βγαίνω από το αεροπλάνο Φινλανδία βάζω φίλμ μπαταρία τίποτα…
Τα βάφω μαύρα.
Πάω στην Κάνον την άλλη μέρα το και το.
Νο πρόμπλεμ σερ υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση και η μηχανή αλλάζεται επιτόπου.
Την αμέσως επόμενη μέρα μου έρχεται γράμμα με συγνώμη κλπ

petros1972
01/12/2012, 22:08
Κάποτε είχα αγοράσει μια κάνον από το αεροδρόμιο.
Βγαίνω από το αεροπλάνο Φινλανδία βάζω φίλμ μπαταρία τίποτα…
Τα βάφω μαύρα.
Πάω στην Κάνον την άλλη μέρα το και το.
Νο πρόμπλεμ σερ υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση και η μηχανή αλλάζεται επιτόπου.
Την αμέσως επόμενη μέρα μου έρχεται γράμμα με συγνώμη κλπ

και τωρα ερωτηση .θα ξανααγοραζες canon?εγω στην θεση σου ΝΑΙ με χιλια.

petros1972
01/12/2012, 22:10
και τωρα ερωτηση .θα ξανααγοραζες canon?εγω στην θεση σου ΝΑΙ με χιλια.
οπως εκανα με την Sony.Αγορασα και αλλη.

tasosm
02/12/2012, 00:31
οπως εκανα με την Sony.Αγορασα και αλλη.
Φιλαρακι δεν παιζεσαι,απαντησες στον εαυτο σου :tooth::tooth:

Ειναι γνωστο παντως οτι υπαρχει Ευρωπαικη εγγυηση,μονο εαν το αγοραζες απο Αμερικα θα επρεπε να το στειλεις εκει με δικα σου εξοδα.

Κριμα παντως που και οι 2 στους οποιους απευθυνθηκες φροντισαν να σε "ξεφορτωθουν" τοσο ευκολα,το οξυμωρο ειναι οτι ψαχνω γαντια διοτι εχω κατι σπιντι εδω και 7 χρονια στα οποια δεν εχω βαλει ποτε οποιαδηποτε κρεμα και ακομα βασταν.Σημερα πηγα και δοκιμασα Astars και ζητησα να μου παραγγειλουν ενα μοντελο σε XL για να το δοκιμασω,ειχα σκοπο να παω να δω και τα Dainese αλλα μαλλον θα αρκεστω στα Astars.

petros1972
02/12/2012, 01:22
Φιλαρακι δεν παιζεσαι,απαντησες στον εαυτο σου :tooth::tooth:

Ειναι γνωστο παντως οτι υπαρχει Ευρωπαικη εγγυηση,μονο εαν το αγοραζες απο Αμερικα θα επρεπε να το στειλεις εκει με δικα σου εξοδα.

Κριμα παντως που και οι 2 στους οποιους απευθυνθηκες φροντισαν να σε "ξεφορτωθουν" τοσο ευκολα,το οξυμωρο ειναι οτι ψαχνω γαντια διοτι εχω κατι σπιντι εδω και 7 χρονια στα οποια δεν εχω βαλει ποτε οποιαδηποτε κρεμα και ακομα βασταν.Σημερα πηγα και δοκιμασα Astars και ζητησα να μου παραγγειλουν ενα μοντελο σε XL για να το δοκιμασω,ειχα σκοπο να παω να δω και τα Dainese αλλα μαλλον θα αρκεστω στα Astars.
εφοσον σε καλυπτουν γιατι οχι.

latris mixanis
02/12/2012, 03:53
αυτο υποστηριξα κι εγω , με αυτη τη σειρα ακριβως... αν δε σου δωσει λυση το σημειο αγορας (Γερμανια, Ονδουρες , Ολλανδια κλπ) ξεκινας με τα Email στα κεντρικα
το " θα παω να του το τριψω στη μουρη του μαλακα.... " δεν νομιζω οτι εχει εφαρμογη αφου ο μαλακας δε στο πουλησε ...

Βέβαια από την άλλη, εφόσον υπάρχει αντιπρόσωπος στην χώρα σου, είναι υποχρεωμένος να σε βοηθήσει κι αυτός, εφόσον θέλει λέγεται αντιπρόσωπος.

Μπορεί ο μαλάκας να μην του το πούλησε, αλλά διάβασε μια γραμμή από πάνω.

** Devils~ Είχα πάρει γάντια της εταιρείας, άνοιξαν μέσα σε μια εβδομάδα, τα γύρισα μου τα άλλαξαν.

:wave2:

endopandou
02/12/2012, 08:35
Ξέρετε γιατί οι Ευρωπαίοι και λοιποί ανεπτυγμένοι έχουν δικαιώματα; Ξέρετε γιατί εκεί η μπαγαποντιά και η λαμογιά υπάρχουν σε ελάχιστο βαθμό σε σχέση με εμάς;
Γιατί εκεί ο κάθε Πέτρος ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΤΡΙΒΕ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ του κάθε παλιόπουστα αντιπρόσωπου που θα είχε το θράσος να βγάλει κιχ για ελαττωματικό προϊόν.
Γι αυτό εκεί δεν έχει τόσους παλιόπουστες όπως εδώ.
Τα ''που να μπλέκω τώρα'' ''που να τρέχω τώρα'' '' να φτάσω σε δικηγόρο?'' και λοιπά παρόμοια είναι ωχαδερφισμός και μας αφορά όλους. Είμαστε συνυπεύθυνοι και συνένοχοι όλοι, ο καθένας στο βαθμό που του αναλογεί και ο καθένας απο το πόστο του.
Όσοι μείνουν στο ''ο κάθε ένας στο βαθμό που του αναλογεί'' δίνοντας πρόχειρη και εύκολη δικαιολογία είναι οι πιο ένοχοι.

Τα γαντάκια αν είναι στην εγγύηση και αν δεν είναι δικής σου υπαιτιότητας το σκίσιμο τα πας στον γνωστό Έλλην μαλάκα αντιπρόσωπο και απαιτείς τα δικαιώματά σου.
Αν δεν θέλεις να πας μόνος σου πήγαινε με φίλους
Αν δεν έχεις μαζευόμαστε μερικοί απο το φόρουμ
Αν έχεις δυνατότητα πήγαινε με δικηγόρο
Αν δεν κάνεις κέφι βάλτον να πάρει τηλ.
Κάνε κάτι τέλος πάντων ανάλογο με τους άλλους λαούς που θέλουμε να φτάσουμε

Εμείς πάντως εδώ είμαστε για ότι θελήσεις.
Τα φόρουμ τα διαβάζουν χιλιάδες άνθρωποι και υπάρχουν πολλοί τρόποι να δυσφημήσουμε τον κάθε κακό αντιπρόσωπο.

SVX
02/12/2012, 08:53
Ξέρετε γιατί οι Ευρωπαίοι και λοιποί ανεπτυγμένοι έχουν δικαιώματα; Ξέρετε γιατί εκεί η μπαγαποντιά και η λαμογιά υπάρχουν σε ελάχιστο βαθμό σε σχέση με εμάς;
Γιατί εκεί ο κάθε Πέτρος ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΤΡΙΒΕ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ του κάθε παλιόπουστα αντιπρόσωπου που θα είχε το θράσος να βγάλει κιχ για ελαττωματικό προϊόν.
Γι αυτό εκεί δεν έχει τόσους παλιόπουστες όπως εδώ.
Τα ''που να μπλέκω τώρα'' ''που να τρέχω τώρα'' '' να φτάσω σε δικηγόρο?'' και λοιπά παρόμοια είναι ωχαδερφισμός και μας αφορά όλους. Είμαστε συνυπεύθυνοι και συνένοχοι όλοι, ο καθένας στο βαθμό που του αναλογεί και ο καθένας απο το πόστο του.
Όσοι μείνουν στο ''ο κάθε ένας στο βαθμό που του αναλογεί'' δίνοντας πρόχειρη και εύκολη δικαιολογία είναι οι πιο ένοχοι.

Τα γαντάκια αν είναι στην εγγύηση και αν δεν είναι δικής σου υπαιτιότητας το σκίσιμο τα πας στον γνωστό Έλλην μαλάκα αντιπρόσωπο και απαιτείς τα δικαιώματά σου.
Αν δεν θέλεις να πας μόνος σου πήγαινε με φίλους
Αν δεν έχεις μαζευόμαστε μερικοί απο το φόρουμ
Αν έχεις δυνατότητα πήγαινε με δικηγόρο
Αν δεν κάνεις κέφι βάλτον να πάρει τηλ.
Κάνε κάτι τέλος πάντων ανάλογο με τους άλλους λαούς που θέλουμε να φτάσουμε

Εμείς πάντως εδώ είμαστε για ότι θελήσεις.
Τα φόρουμ τα διαβάζουν χιλιάδες άνθρωποι και υπάρχουν πολλοί τρόποι να δυσφημήσουμε τον κάθε κακό αντιπρόσωπο.

με τη διαφορα πως στην Ευρωπη δεν θα πας να αγορασεις Dainese γαντακι απο αποθηκη, απο υπογειο ή απο καλαθι , που ισως ηταν 4 χρονια απουλητα στην Ιταλια και τη Γερμανια & το Βελγιο και τα φερε εδω ο καθε εμπορακος να στα πουλησει οσο ειχαν καινουρια , τη χρονια που πρωτοβγηκαν

καντε μια αναζητηση στο forum και θα δειτε πως, οι μεμβρανες , οπως και τα κελυφη του κρανους , δεν ειναι αθανατα , γι'αυτο και η 2ετια 3ετια 5ετια στις οδηγιες του κατασκευαστη για αντικατασταση προϊοντος αν θελουμε 100% λειτουργια και αποδοση

μονο το δικο μου το αρρωστο μυαλο σκεφτηκε ετσι μαλλον...

endopandou
02/12/2012, 09:10
με τη διαφορα πως στην Ευρωπη δεν θα πας να αγορασεις Dainese γαντακι απο αποθηκη, απο υπογειο ή απο καλαθι , που ισως ηταν 4 χρονια απουλητα στην Ιταλια και τη Γερμανια & το Βελγιο και τα φερε εδω ο καθε εμπορακος να στα πουλησει οσο ειχαν καινουρια , τη χρονια που πρωτοβγηκαν

καντε μια αναζητηση στο forum και θα δειτε πως, οι μεμβρανες , οπως και τα κελυφη του κρανους , δεν ειναι αθανατα , γι'αυτο και η 2ετια 3ετια 5ετια στις οδηγιες του κατασκευαστη για αντικατασταση προϊοντος αν θελουμε 100% λειτουργια και αποδοση

μονο το δικο μου το αρρωστο μυαλο σκεφτηκε ετσι μαλλον...

Cool προϊστάμενε ;) Δεν σε είπε κανείς άρρωστο ούτε αναφέρθηκε κανείς σε εσένα για να στην πει.
1) Δεν έγραψες που διαφωνείς στην παρότρυνσή μου προς τον Πέτρο.
2) Αν δεν είναι φρέσκες οι πατάτες τους, εεεμ συγνώμη τα προϊόντα τους εννοούσα να γράφουν πόση διάρκεια ζωής τους μένει και να ρίξουν την τιμή ανάλογα.

σημ. το δέρμα δεν πολυμερίζεται για να συγκριθεί με κράνος
κι άλλη. Ο χρόνος ζωής του κράνους ή για την ακρίβεια η αποποίηση ευθύνης της εταιρίας σε περίπτωση μελλοντικής βλάβης, ήταν μια ωραιότατη λομπίστικη νίκη τους υπέρ υμών.
κι άλλη. Το ότι τα κράνη δεν αναφέρουν ημ. λήξης είναι άλλη μια λομπίστικη νίκη τους και ας το πουλάνε μετά απο 5+ χρόνια με εγγύηση λόγω των και καλά ελεγχόμενων συνθηκών διατήρησης που ποτέ δεν ελέγχθηκαν γιατί απλά δεν υπάρχει τρόπος.

SVX
02/12/2012, 09:48
Cool προϊστάμενε ;) Δεν σε είπε κανείς άρρωστο ούτε αναφέρθηκε κανείς σε εσένα για να στην πει.


δεν συμμετεχεις μονο εσυ στη συζητηση αφεντικο , δε χρειαζεται να συμπληρωσεις κατι η να απολογηθεις , το οτι εκανα παραθεση το τελευταιο ποστ ειναι τελειως τυχαιο...

οι σκεψεις μου ειναι συνεχεια του ολου ποστ και των αποψεων που αναφερθηκαν απο την αρχη



1) Δεν έγραψες που διαφωνείς στην παρότρυνσή μου προς τον Πέτρο.

Δε διαφωνω .... σε μια ιδανικη πολιτεια που το εμποριο λειτουργει οπως πρεπει και οι Γενικοι Εισαγωγεις δεν ειναι μονο για πουλ-μουρ και χαρατσωμα των λιανικο-μαγαζων (επειδη οποιος προλαβε την αντιπροσωπευση & το νταβατζιλικι πηρε) , αλλα ειναι υποστηρικτες και επισημα service centers της εταιρειας που επελεξαν να ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΟΥΝ ( και οχι μονο να μοσχοπουλησουν)



σημ. το δέρμα δεν πολυμερίζεται για να συγκριθεί με κράνος
.
δεν ειναι ολα τα δερματα τα ιδια και δεν περνανε την ιδια επεξεργασια / χημικες ουσιες ..

petros1972
02/12/2012, 11:02
πρωτον απευθυνθηκα απο εκει που το αγορασα.
δευτερον εδω στην Ελλαδα και
τριτον στην μαμα εταιρεια(Ιταλια)
κατι ακομη.αν εχουν ημερομηνια ληξης καποια προιοντα θα πρεπει να αναγραφεται και η ημερομηνια παραγωγης.

chr1s_86
02/12/2012, 15:48
... οι Γενικοι Εισαγωγεις δεν ειναι μονο για πουλ-μουρ και χαρατσωμα των λιανικο-μαγαζων (επειδη οποιος προλαβε την αντιπροσωπευση & το νταβατζιλικι πηρε) , αλλα ειναι υποστηρικτες και επισημα service centers της εταιρειας που επελεξαν να ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΟΥΝ ( και οχι μονο να μοσχοπουλησουν)

Αυτό είναι το σωστό :a013:

motomaniac
02/12/2012, 17:55
πετρο υπαρχει πανευρωπαικη εγγυηση για ολα τα προιοντα που πουληθηκαν στην εε. αυτο σημαινει οτι επρεπε να στο αλλαξει. τωρα βαλε εναν φιλο δικηγορο να παρει τηλ ετσι για πλακα και να πει οτι θα τον κυνηγησει νομικα αν δεν τηρησει τα δεοντα κλπ.. και περιμενε τηλ να σε πουν να πας να το αλλαξεις. http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_el.htm

http://europa.eu/legislation_summaries/consumers/protection_of_consumers/l32022_el.htm

pipe_smoker
02/12/2012, 18:39
πετρο υπαρχει πανευρωπαικη εγγυηση για ολα τα προιοντα που πουληθηκαν στην εε. αυτο σημαινει οτι επρεπε να στο αλλαξει. τωρα βαλε εναν φιλο δικηγορο να παρει τηλ...

Υποθέτω ότι εννοείς να πάρει τηλ τον Έλληνα αντιπρόσωπο κι όχι στο Ισπανικό μαγαζί.

Από το link που έβαλες προσωπικά μου έκανε εντύπωση αυτό:

"Εγγύηση για δύο χρόνια

Σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ κι αν έχετε αγοράσει προϊόντα, έχετε δύο χρόνια στη διάθεσή σας για να ζητήσετε την επισκευή ή την αντικατάστασή τους εφόσον αποδειχθούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στις υποσχέσεις της διαφήμισης. Εάν το προϊόν είναι αδύνατον να επισκευαστεί ή να αντικατασταθεί μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα ή χωρίς προβλήματα, μπορείτε να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα χρήματά σας ή να σας κάνουν έκπτωση.

Η διετής εγγύηση αρχίζει να ισχύει αμέσως μόλις γίνει η παράδοση των προϊόντων, ενώ εσείς πρέπει να ενημερώσετε τον πωλητή για τυχόν ελάττωμα μέσα σε δύο μήνες από τη στιγμή που θα τα ανακαλύψετε.

Η ευθύνη βαρύνει πάντα τον πωλητή ενώ σε ορισμένες χώρες της ΕΕ δικαιούστε να ζητήσετε αποζημίωση από τον κατασκευαστή."

Ένα το κρατούμενο. Κι επίσης:

Από εδώ http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/repairs-replacements-refunds/index_el.htm

"Όταν αγοράζετε αγαθά ή υπηρεσίες μέσω ταχυδρομείου, τηλεφώνου, φαξ ή μέσω του Διαδικτύου από έμπορο εγκατεστημένο στην ΕΕ, έχετε τα ίδια δικαιώματα για επισκευή και αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων από τον πωλητή σαν να είχατε πραγματοποιήσει την αγορά από κατάστημα."

Και στα δύο αποσπάσματα φαίνεται να παρουσιάζεται ο πωλητής υπεύθυνος για το οτιδήποτε. Πωλητής δεν είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα εν προκειμένω. Αλλά το μαγαζί στην Ισπανία από όπου αγόρασε τα γάντια ο φίλος.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι "με το λιοντάρι". Συμφωνώ 100% πως αντιπροσωπεία σημαίνει αγοράζω ρολόι Patek Philippe από τα νησιά Βανουάτου (έστω ότι άνηκαν στην ΕΕ) για 5 καβούκια χελώνας, κι αν χαλάσει ενώ βρίσκομαι στη Γενεύη πρέπει να με εξυπηρετήσουν/αποζημιώσουν κλπ σα να το είχα αγοράσει από εκεί.

Απλά στα συγκεκριμένα άρθρα φαίνεται η ευθύνη να πέφτει στον πωλητή. Τώρα το "...ενώ σε ορισμένες χώρες της ΕΕ δικαιούστε να ζητήσετε αποζημίωση από τον κατασκευαστή." θέλει κοίταγμα για να δει κανείς πού ισχύει και κάτω από ποιες συνθήκες.

Κατ'εμέ, mail στη dainese εξηγώντας τί ακριβώς συνέβη δίνοντας και τα στοιχεία του Ισπανού και του Έλληνα αντιπροσώπου. Δε νομίζω να σου πουν "κοψε το λαιμό σου". Γράφεις βέβαια ότι απευθύνθηκες στην ιταλική εταιρεία αλλά δεν είδες φως. Πώς ακριβώς εννοείς το απευθύνθηκες? Τους εξήγησες ακριβώς τι έχει συμβεί? Αν δε βγάλεις άκρη τότε μίλα με δικηγόρο.

Πολύ μανούρα όμως ρε πστ μου. Από τη μία έχει καταντήσει αηδία το "θα τα πεις με το δικηγόρο μου" αλλά κι από την άλλη τα ζητάει ο κώλος τους.

petros1972
02/12/2012, 20:02
Υποθέτω ότι εννοείς να πάρει τηλ τον Έλληνα αντιπρόσωπο κι όχι στο Ισπανικό μαγαζί.

Από το link που έβαλες προσωπικά μου έκανε εντύπωση αυτό:

"Εγγύηση για δύο χρόνια

Σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ κι αν έχετε αγοράσει προϊόντα, έχετε δύο χρόνια στη διάθεσή σας για να ζητήσετε την επισκευή ή την αντικατάστασή τους εφόσον αποδειχθούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στις υποσχέσεις της διαφήμισης. Εάν το προϊόν είναι αδύνατον να επισκευαστεί ή να αντικατασταθεί μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα ή χωρίς προβλήματα, μπορείτε να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα χρήματά σας ή να σας κάνουν έκπτωση.

Η διετής εγγύηση αρχίζει να ισχύει αμέσως μόλις γίνει η παράδοση των προϊόντων, ενώ εσείς πρέπει να ενημερώσετε τον πωλητή για τυχόν ελάττωμα μέσα σε δύο μήνες από τη στιγμή που θα τα ανακαλύψετε.

Η ευθύνη βαρύνει πάντα τον πωλητή ενώ σε ορισμένες χώρες της ΕΕ δικαιούστε να ζητήσετε αποζημίωση από τον κατασκευαστή."

Ένα το κρατούμενο. Κι επίσης:

Από εδώ http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/repairs-replacements-refunds/index_el.htm

"Όταν αγοράζετε αγαθά ή υπηρεσίες μέσω ταχυδρομείου, τηλεφώνου, φαξ ή μέσω του Διαδικτύου από έμπορο εγκατεστημένο στην ΕΕ, έχετε τα ίδια δικαιώματα για επισκευή και αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων από τον πωλητή σαν να είχατε πραγματοποιήσει την αγορά από κατάστημα."

Και στα δύο αποσπάσματα φαίνεται να παρουσιάζεται ο πωλητής υπεύθυνος για το οτιδήποτε. Πωλητής δεν είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα εν προκειμένω. Αλλά το μαγαζί στην Ισπανία από όπου αγόρασε τα γάντια ο φίλος.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι "με το λιοντάρι". Συμφωνώ 100% πως αντιπροσωπεία σημαίνει αγοράζω ρολόι Patek Philippe από τα νησιά Βανουάτου (έστω ότι άνηκαν στην ΕΕ) για 5 καβούκια χελώνας, κι αν χαλάσει ενώ βρίσκομαι στη Γενεύη πρέπει να με εξυπηρετήσουν/αποζημιώσουν κλπ σα να το είχα αγοράσει από εκεί.

Απλά στα συγκεκριμένα άρθρα φαίνεται η ευθύνη να πέφτει στον πωλητή. Τώρα το "...ενώ σε ορισμένες χώρες της ΕΕ δικαιούστε να ζητήσετε αποζημίωση από τον κατασκευαστή." θέλει κοίταγμα για να δει κανείς πού ισχύει και κάτω από ποιες συνθήκες.

Κατ'εμέ, mail στη dainese εξηγώντας τί ακριβώς συνέβη δίνοντας και τα στοιχεία του Ισπανού και του Έλληνα αντιπροσώπου. Δε νομίζω να σου πουν "κοψε το λαιμό σου". Γράφεις βέβαια ότι απευθύνθηκες στην ιταλική εταιρεία αλλά δεν είδες φως. Πώς ακριβώς εννοείς το απευθύνθηκες? Τους εξήγησες ακριβώς τι έχει συμβεί? Αν δε βγάλεις άκρη τότε μίλα με δικηγόρο.

Πολύ μανούρα όμως ρε πστ μου. Από τη μία έχει καταντήσει αηδία το "θα τα πεις με το δικηγόρο μου" αλλά κι από την άλλη τα ζητάει ο κώλος τους.
επικοινωνησα με Ιταλια τους ειπα τι ακριβως συμβαινει και εφαγα γειωμα .Ο δικηγορος ειναι μια λυση.Αλλα παλι και μονο που το ανεφερα εδω μεσα την ζημια τους την εχω κανει ηδη.(αν και δεν ειχα τετοια προθεση)

petros1972
02/12/2012, 20:04
κουρατσηκα με αυτους.παντως αν ξαναπαρω dainese γραψε μου κλεφτηκα.

SVX
02/12/2012, 20:55
επικοινωνησα με Ιταλια τους ειπα τι ακριβως συμβαινει και εφαγα γειωμα .


ποια ηταν δηλαδη η απαντηση'΄ ?

petros1972
02/12/2012, 20:57
[QUOTE=SVX;2263022]ποια ηταν δηλαδη η απαντηση'΄ ?[/QUOTE
καμμια

SVX
02/12/2012, 21:01
αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη και βγηκα 'Κακος' .....

μπαινουν ολοι οι ειδημονες... αραδιαζουν τους αγραφους νομους της αγορας... "κανονικα πρεπει να γινει ετσι..." " η εταιρεια για ολα τα προϊοντα προσφερει εγγυηση ..." κλπ κλπ

οπως ελεγα λοιπον , χωρις να θελω να σας κανω απαισιοδοξους, αλλο το τι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθηκες... και αλλο τι ΓΙΝΕΤΑΙ...

στο κατω κατω , Dainese αγοραζονται κι απο την Αγια Βαρβαρα... τα υποστηριζει κι αυτα η μεγαλη φιρμα , η σε στελνει στον κοντινοτερο ζωολ. κηπο?

petros1972
02/12/2012, 21:11
αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη και βγηκα 'Κακος' .....

μπαινουν ολοι οι ειδημονες... αραδιαζουν τους αγραφους νομους της αγορας... "κανονικα πρεπει να γινει ετσι..." " η εταιρεια για ολα τα προϊοντα προσφερει εγγυηση ..." κλπ κλπ

οπως ελεγα λοιπον , χωρις να θελω να σας κανω απαισιοδοξους, αλλο το τι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθηκες... και αλλο τι ΓΙΝΕΤΑΙ...

στο κατω κατω , Dainese αγοραζονται κι απο την Αγια Βαρβαρα... τα υποστηριζει κι αυτα η μεγαλη φιρμα , η σε στελνει στον κοντινοτερο ζωολ. κηπο?
φιλε μου εγω για γνησια τα πηρα και γνησια φαινονται οτι ειναι.τωρα το τι γινεται μπορει να αντιτιθενται και στους νομους .Το μονο που ξερω ειναι οτι 300 ευρω τα εφαγα στην μαπα και δεν μου περισευουν ουτε μου τρεχουν απο τα μπατζακια.Τωρα ποια ουτε ο ιδιος ο Rossi που τα διαφιμηζει δεν με πειθει να παρω ξανα dainese

pipe_smoker
02/12/2012, 21:48
[QUOTE=SVX;2263022]ποια ηταν δηλαδη η απαντηση'΄ ?[/QUOTE
καμμια

Δηλαδή? Δεν έκαναν καν τον κόπο να σου απαντήσουν?

Δεν παίρνω μίζα από τη Dainese αλλά για τόσο μεγάλη εταιρεία το κόβω απίθανο να διάβασαν το mail σου (αν αυτό ήταν κατατοπιστικό κι έβγαινε άκρη από τα λεγόμενά σου) και να μην ασχολήθηκαν ούτε καν να απαντήσουν. Σιγουρέψου ότι έστειλες σωστά το mail και ότι τους εξήγησες ακριβώς πώς έχουν τα πράγματα.
Αν είσαι σίγουρος ότι τα έκανες όλα σωστά κι αυτοί δεν απάντησαν τι να πω.... Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση.



αυτο προσπαθω να πω απο την αρχη και βγηκα 'Κακος' .....

μπαινουν ολοι οι ειδημονες... αραδιαζουν τους αγραφους νομους της αγορας... "κανονικα πρεπει να γινει ετσι..." " η εταιρεια για ολα τα προϊοντα προσφερει εγγυηση ..." κλπ κλπ

οπως ελεγα λοιπον , χωρις να θελω να σας κανω απαισιοδοξους, αλλο το τι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθηκες... και αλλο τι ΓΙΝΕΤΑΙ...

στο κατω κατω , Dainese αγοραζονται κι απο την Αγια Βαρβαρα... τα υποστηριζει κι αυτα η μεγαλη φιρμα , η σε στελνει στον κοντινοτερο ζωολ. κηπο?

Χωρίς παρεξήγηση, είτε άρχισες τις κυβιστήσεις είτε υπάρχει τεράστιο πρόβλημα συνεννόησης.
Δεν είναι κανονιστικό το θέμα του τόπικ ούτε και η κουβέντα που κάνουμε. Δε λέει ο καθένας την άποψή του για το πώς θεωρεί ότι θα έπρεπε να λειτουργεί το σύστημα σε ιδανικές συνθήκες και δεν ξέρω γω τι άλλο.
Περιγραφικό είναι το θέμα και η κουβέντα επίσης. Παραθέτουμε όσα γνωρίζουμε γύρω από το ζήτημα και την υπαρκτή λειτουργία του συστήματος.
Το ότι ένας αντιπρόσωπος φέρει ευθύνη απέναντι στον καταναλωτή και στην εταιρεία που εκπροσωπεί είναι γεγονός, υπάρχει νομοθεσία γύρω από όλο αυτό. Δεν είναι ούτε στον αέρα, ούτε άγραφος νόμος όπως είπες, ούτε το πώς θα θέλαμε εμείς να συμβαίνει ιδανικά κλπ.
Η ανθρωποκτονία είναι κακούργημα. Το ότι ο χ έσφαξε τον ψ και τη γλίτωσε, δε σημαίνει ότι είναι άγραφος ο νόμος γύρω από την ανθρωποκτονία ούτε ότι υπάρχει κενό στη νομοθεσία.

Οι αντιπρόσωποι έχουν συγκεκριμένες νομικές ευθύνες. Το ότι κάποιοι ίσως δεν τις τηρούν δε σημαίνει ότι παύουν αυτές οι ευθύνες να υπάρχουν ή ότι γίνεται ξαφνικά ο νόμος άγραφος.

petros1972
02/12/2012, 21:50
[QUOTE=pipe_smoker;2263041][QUOTE=petros1972;2263025]

Δηλαδή? Δεν έκαναν καν τον κόπο να σου απαντήσουν?

Δεν παίρνω μίζα από τη Dainese αλλά για τόσο μεγάλη εταιρεία το κόβω απίθανο να διάβασαν το mail σου (αν αυτό ήταν κατατοπιστικό κι έβγαινε άκρη από τα λεγόμενά σου) και να μην ασχολήθηκαν ούτε καν να απαντήσουν. Σιγουρέψου ότι έστειλες σωστά το mail και ότι τους εξήγησες ακριβώς πώς έχουν τα πράγματα.
Αν είσαι σίγουρος ότι τα έκανες όλα σωστά κι αυτοί δεν απάντησαν τι να πω.... Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση.




Χωρίς παρεξήγηση, είτε άρχισες τις κυβιστήσεις είτε υπάρχει τεράστιο πρόβλημα συνεννόησης.
Δεν είναι κανονιστικό το θέμα του τόπικ ούτε και η κουβέντα που κάνουμε. Δε λέει ο καθένας την άποψή του για το πώς θεωρεί ότι θα έπρεπε να λειτουργεί το σύστημα σε ιδανικές συνθήκες και δεν ξέρω γω τι άλλο.
Περιγραφικό είναι το θέμα και η κουβέντα επίσης. Παραθέτουμε όσα γνωρίζουμε γύρω από το ζήτημα και την υπαρκτή λειτουργία του συστήματος.
Το ότι ένας αντιπρόσωπος φέρει ευθύνη απέναντι στον καταναλωτή και στην εταιρεία που εκπροσωπεί είναι γεγονός, υπάρχει νομοθεσία γύρω από όλο αυτό. Δεν είναι ούτε στον αέρα, ούτε άγραφος νόμος όπως είπες, ούτε το πώς θα θέλαμε εμείς να συμβαίνει ιδανικά κλπ.
Η ανθρωποκτονία είναι κακούργημα. Το ότι ο χ έσφαξε τον ψ και τη γλίτωσε, δε σημαίνει ότι είναι άγραφος ο νόμος γύρω από την ανθρωποκτονία ούτε ότι υπάρχει κενό στη νομοθεσία.

Οι αντιπρόσωποι έχουν συγκεκριμένες νομικές ευθύνες. Το ότι κάποιοι ίσως δεν τις τηρούν δε σημαίνει ότι παύουν αυτές οι ευθύνες να υπάρχουν ή ότι γίνεται ξαφνικά ο νόμος άγραφος.


στην αρχη με παρεμπεψαν στην ισπανια.τους ειπα οτι ειδατο εκανα .μετα απο αυτο δεν ξανασχοληθηκαν μαζι μου.

SVX
02/12/2012, 22:04
Χωρίς παρεξήγηση, είτε άρχισες τις κυβιστήσεις είτε υπάρχει τεράστιο πρόβλημα συνεννόησης.
Δεν είναι κανονιστικό το θέμα του τόπικ ούτε και η κουβέντα που κάνουμε. Δε λέει ο καθένας την άποψή του για το πώς θεωρεί ότι θα έπρεπε να λειτουργεί το σύστημα σε ιδανικές συνθήκες και δεν ξέρω γω τι άλλο.
Περιγραφικό είναι το θέμα και η κουβέντα επίσης.

δε μπορω να καταλαβω απο που κι ως που βγηκες θιγμενος απο αυτο που εγραψα παραπανω, το δικο σου ποσταρισμα ηταν απο τα λιγα , αν οχι το μοναδικο , που ειχε αραδιασμενα επιχειρηματα , νομοθεσιες κλπ κλπ...

το προβλημα συνεννοησης πως το ανακαλυψες ? δεχτηκες καποια προσβολη ή αμφισβητηση?

pipe_smoker
02/12/2012, 22:25
δε μπορω να καταλαβω απο που κι ως που βγηκες θιγμενος απο αυτο που εγραψα παραπανω, το δικο σου ποσταρισμα ηταν απο τα λιγα , αν οχι το μοναδικο , που ειχε αραδιασμενα επιχειρηματα , νομοθεσιες κλπ κλπ...

το προβλημα συνεννοησης πως το ανακαλυψες ? δεχτηκες καποια προσβολη ή αμφισβητηση?

Δε θίχτηκα. Ούτε είπα πουθενά ότι με προσέβαλες. Και ίσα ίσα, για να μη θίξω κι εγώ εσένα ξεκίνησα λέγοντας το "χωρίς παρεξήγηση".

Είπες ότι αυτό (ποιό? αυτό που έλεγα εγώ στο ποστ μου?) προσπαθείς να πεις από την αρχή και βγήκες κακός. Δεν προσπαθούσες να πεις αυτό. Ή εάν προσπαθούσες δεν το έδωσες σωστά. Μιλούσες για άγραφους νόμους, έλεγες ότι εικάζουμε τι θα γινόταν/τι θα έπρεπε να γίνει σε ιδανικές καταστάσεις, ότι κουβεντιάζουμε πώς θα ήταν τα πραγματα αν όλα τα παιδιά της γης πιάνανε τα χέρια και πάει λέγοντας.
Καμία σχέση δεν είχε αυτό που περιέγραψες με τα ποσταρίσματα πριν από το δικό μου (δεν είχε μόνο το δικό μου επιχειρήματα) ούτε και με το δικό μου. Κανένα από αυτά τα ποσταρίσματα δεν έλεγε κάτι τέτοιο (ευχές για το πώς θα έπρεπε να λειτουργούν τα πράγματα), όπως επίσης και κανένα από τα δικά σου έλεγε κάτι αντίστοιχο με αυτό που έλεγε το δικό μου. Άλλο πράγμα είπα εγώ, άλλο έλεγες εσύ και συνέχισες να λες, νομίζοντας ίσως ότι λέμε το ίδιο (?).

Γι'αυτό και μίλησα για πρόβλημα συνεννόησης ή για κυβίστηση.

TROOPER
03/12/2012, 10:20
ρε μητσο ελα παραδεξου η οτι αλλο ηθελες να πεις και αλλο ειπες η οτι αυτο που ειπες ηταν λαθος.

τι θα πει δλδ ''αλλο το τι θα επρεπε ιδανικα να γινεται και αλλο το τι γινεται''?.ναι ξερουμε τι γινεται και πρεπει να αλλαξει.παω σε μαγαζι με γαντια μοτοσυκλετας (ουτε σε λαικη,ουτε σε τσιρκο με μαιμουδες) αγοραζω κανονικα με ολα τα χαρτια ενα ζευγαρι γαντια.μου σκιζεται στις 3 μερες εχω αποδειξεις σουπα-μουπες τα παντα και επειδη δεν τα πηρα απο το μαγαζι του αντιπροσωπου θα με γραψει στα @@ του και επειδη ''ε τι να κανουμε ετσι γινεται...'' δεν θα γινει της πορνης???τι σκατα αντιπροσωπος ειναι τοτε?να παει σπιτι του και να κλωσαει τα αυγα του αμα δεν του αρεσει.αλλα τι λεμε τωρα...οταν προχτες επιφανες μελος πηγε στον αντιπροσωπο της Χ μαρκας ρουχισμου και οταν του ζητησε να δει συγκεκριμενα ρουχα εκεινος του ξεκινησε τα ''χμμμ ναι μωρε κοιτα να δεις....τωρα τα εχω στην αποθηκη αλλα αντε...περιμενε λιγο...'' λες και θα του εκανε χαρη.

σιγα μην ασχολιοτανε αυτος ο αντιπροσωπος με το δικο μου προιον που εβγαλε ελλατωμα και δεν το πηρα και απο αυτον.αλλα ετσι ειναι.ετσι μαθαμε που να τρεχουμε τωρα....

ροδα ειναι ομως και γυριζει και ειλικρινα δεν λυπαμαι καθολου ολους αυτους που μεσα απο τα χρονια στο κουρμπετι αποκτησανε 2 ακρες και τουπε και ξαφνικα μενουνε στον ασσο.πες με χαιρεκακο.εγω απλα λεω οτι σε καποιες περιπτωσεις ερχεται η δικαιωση κυριολεκτικα απο τον ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟ !

τα 2 μου ευρα γιατι σημερα νοιωθω λαρτζ.:wave2:

George_Sp
03/12/2012, 10:24
θείο να σε δώκω 4ευρώ γιατί σου χρωστάω άλλα 2 από το θέμα με την κλοπή στη Κομοτηνή :D

TROOPER
03/12/2012, 10:27
θείο να σε δώκω 4ευρώ γιατί σου χρωστάω άλλα 2 από το θέμα με την κλοπή στη Κομοτηνή :D

να σταματησεις να με λες θειο γιατι ο θειος του φορουμ ειναι αλλος και θα παρεξηγηθει στο τελος.εσυ σαν νεαρουλης εχεις homework να βρεις ποιος ειναι ο θειος.

spyrakos35
03/12/2012, 10:30
να σταματησεις να με λες θειο γιατι ο θειος του φορουμ ειναι αλλος και θα παρεξηγηθει στο τελος.εσυ σαν νεαρουλης εχεις homework να βρεις ποιος ειναι ο θειος.

για τα τέσσερα ευρώ κουβέντα όμως εεεε? :lol:

πες μου οτι το "επιφανές μέλος" είναι ο George_Sp που ακόμα ψάχνει μπουφάν...... να γλυτώσει χρόνο/τσάμπα κόπο ήθελε ο αντιπρόσωπος βρε.... :bawl:

George_Sp
03/12/2012, 10:33
να σταματησεις να με λες θειο γιατι ο θειος του φορουμ ειναι αλλος και θα παρεξηγηθει στο τελος.εσυ σαν νεαρουλης εχεις homework να βρεις ποιος ειναι ο θειος.

Oldman.....(ατςςς είμαι γρήγορο Μπιστόλι)


για τα τέσσερα ευρώ κουβέντα όμως εεεε? :lol:

πες μου οτι το "επιφανές μέλος" είναι ο George_Sp που ακόμα ψάχνει μπουφάν...... να γλυτώσει χρόνο/τσάμπα κόπο ήθελε ο αντιπρόσωπος βρε.... :bawl:

ακόμα σε αναζήτηση μπουφάν εγώ.....τα οικονομικά δε λένε να σταθεροποιηθούν και δεν είμαστε για 200αρούμπες άμα δεν ξέρεις τί ξημερώνει αύριο. Εκτός και αν κάτσει ωραία αυτό που δίνει ο μαγκάηβερΣ :lol:

TROOPER
03/12/2012, 10:34
για τα τέσσερα ευρώ κουβέντα όμως εεεε? :lol:

πες μου οτι το "επιφανές μέλος" είναι ο George_Sp που ακόμα ψάχνει μπουφάν...... να γλυτώσει χρόνο/τσάμπα κόπο ήθελε ο αντιπρόσωπος βρε.... :bawl:

τα 4 μου τα χρωσταει ρε :lol:

και οχι δεν ειναι ο γιωργης αυτος που αναφερω.επιφανες ειπα οχι νεαρο μελος :lol:

McGyver
03/12/2012, 10:52
Επιφανείς είστε και φαίνεστε ρε :smokin:...

SVX
03/12/2012, 10:58
ρε μητσο ελα παραδεξου η οτι αλλο ηθελες να πεις και αλλο ειπες η οτι αυτο που ειπες ηταν λαθος.

τι θα πει δλδ ''αλλο το τι θα επρεπε ιδανικα να γινεται και αλλο το τι γινεται''?.ναι ξερουμε τι γινεται και πρεπει να αλλαξει.παω σε μαγαζι με γαντια μοτοσυκλετας (ουτε σε λαικη,ουτε σε τσιρκο με μαιμουδες) αγοραζω κανονικα με ολα τα χαρτια ενα ζευγαρι γαντια.μου σκιζεται στις 3 μερες εχω αποδειξεις σουπα-μουπες τα παντα και επειδη δεν τα πηρα απο το μαγαζι του αντιπροσωπου θα με γραψει στα @@ του και επειδη ''ε τι να κανουμε ετσι γινεται...'' δεν θα γινει της πορνης???τι σκατα αντιπροσωπος ειναι τοτε?να παει σπιτι του και να κλωσαει τα αυγα του αμα δεν του αρεσει.αλλα τι λεμε τωρα...οταν προχτες επιφανες μελος πηγε στον αντιπροσωπο της Χ μαρκας ρουχισμου και οταν του ζητησε να δει συγκεκριμενα ρουχα εκεινος του ξεκινησε τα ''χμμμ ναι μωρε κοιτα να δεις....τωρα τα εχω στην αποθηκη αλλα αντε...περιμενε λιγο...'' λες και θα του εκανε χαρη.

σιγα μην ασχολιοτανε αυτος ο αντιπροσωπος με το δικο μου προιον που εβγαλε ελλατωμα και δεν το πηρα και απο αυτον.αλλα ετσι ειναι.ετσι μαθαμε που να τρεχουμε τωρα....

ροδα ειναι ομως και γυριζει και ειλικρινα δεν λυπαμαι καθολου ολους αυτους που μεσα απο τα χρονια στο κουρμπετι αποκτησανε 2 ακρες και τουπε και ξαφνικα μενουνε στον ασσο.πες με χαιρεκακο.εγω απλα λεω οτι σε καποιες περιπτωσεις ερχεται η δικαιωση κυριολεκτικα απο τον ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟ !

τα 2 μου ευρα γιατι σημερα νοιωθω λαρτζ.:wave2:

ΠΡΟΣΕΞΕ τι λεω και το παραβλεπετε συνεχως:

οποιος πουλαει Dainese δεν βαφτιζεται αυτοματα και επισημος αντιπροσωπος της εταιρειας ...

pipe_smoker
03/12/2012, 11:05
ΠΡΟΣΕΞΕ τι λεω και το παραβλεπετε συνεχως:

οποιος πουλαει Dainese δεν βαφτιζεται αυτοματα και επισημος αντιπροσωπος της εταιρειας ...



Καμία διαφωνία. Εσύ παραβλέπεις αυτό.

Προιόν Dainese είναι υποχρεωμένος ο επίσημος αντιπρόσωπος να το αναλάβει (αντικαταστήσει/αποζημιώσει τον πελάτη κλπ) εφ'όσον προσέλθει σε αυτόν ασχέτως το από πού έχει γίνει η αγορά.

petros1972
03/12/2012, 11:05
ΠΡΟΣΕΞΕ τι λεω και το παραβλεπετε συνεχως:

οποιος πουλαει Dainese δεν βαφτιζεται αυτοματα και επισημος αντιπροσωπος της εταιρειας ...



οχι δεν βαφτιζεται αντιπροσωπος.το θεμα ομως προεκυψε γιατι ετσι οπως τα εχουν κανει δεν βγαζεις ακρη ουτε καλυπτεσαι απο πουθενα ειδικα αν εχεις δωσει εναν σκασμο χρηματα για εξοπλισμο.

petros1972
03/12/2012, 11:14
και κατι ακομη ευχομαι να μην το παθει κανεις σας αυτο αλλα εδω κολαει και το αλλο .οσα και να πληρωσεις ΔΕΝ παιρνεις αυτο που πληρωνεις.

endopandou
03/12/2012, 11:20
και κατι ακομη ευχομαι να μην το παθει κανεις σας αυτο αλλα εδω κολαει και το αλλο .οσα και να πληρωσεις ΔΕΝ παιρνεις αυτο που πληρωνεις.

Φυσικά έχεις δίκιο. Το ''ότι πληρώνεις παίρνεις'' είναι ένα τρικ του μάρκετινγκ και τίποτα άλλο

SVX
03/12/2012, 11:41
Καμία διαφωνία. Εσύ παραβλέπεις αυτό.

Προιόν Dainese είναι υποχρεωμένος ο επίσημος αντιπρόσωπος να το αναλάβει (αντικαταστήσει/αποζημιώσει τον πελάτη κλπ) εφ'όσον προσέλθει σε αυτόν ασχέτως το από πού έχει γίνει η αγορά.

μιλαμε για Αθηνα τωρα...ετσι? γιατι επισημος εισαγωγεας ειναι ενας .π.χ. Shoei ειναι ο Τζωρτζοπουλος

pipe_smoker
03/12/2012, 12:42
μιλαμε για Αθηνα τωρα...ετσι? γιατι επισημος εισαγωγεας ειναι ενας .π.χ. Shoei ειναι ο Τζωρτζοπουλος

Αντιπρόσωπος Shoei στη θεσ/νίκη δεν υπάρχει? Από τη λαϊκή αγορά ψωνίζουν κράνη στη συμπρωτεύουσα?

Ανήκει κάποιος στο δίκτυο συνεργατών/αντιπροσώπων? Αν ναι, δεν μπήκε εκεί τυχαία από τη μαμά εταιρεία και είναι το πρόσωπό της στην όποια περιοχή αναφερόμαστε και φέρει ευθύνες απέναντι σε αυτήν και στον καταναλωτή.
Θα παίζουμε για πολύ ακόμα με τις λέξεις?
Το έχουμε ρημάξει στην κλωτσιά το ψόφιο άλογο. Έλεος πια.

TROOPER
03/12/2012, 13:14
ΠΡΟΣΕΞΕ τι λεω και το παραβλεπετε συνεχως:

οποιος πουλαει Dainese δεν βαφτιζεται αυτοματα και επισημος αντιπροσωπος της εταιρειας ...



βρες τα με τον pipe_smoker που ουσιαστικα λεει αυτα που θα σου ελεγα εγω.

προσωπικα κατεθεσα τον οβολο μου και δεν εχω ορεξη να αναμασω τα ιδια.:wave2:

petros1972
03/12/2012, 15:39
τελικα τα γαντια τα πηγα στο καταστημα που μου ειπε ο gixxerakias για επισκευη.

SVX
03/12/2012, 17:27
Αντιπρόσωπος Shoei στη θεσ/νίκη δεν υπάρχει? Από τη λαϊκή αγορά ψωνίζουν κράνη στη συμπρωτεύουσα?



νομιζω πως μιλαω με μικρα παιδια.... μαλλον ο Trooper μαζι με σενα θελετε να πεταξω τα μυαλα μου σε κανα τοιχο...


αντιπροσωπος ειναι ενα πραγμα... Επισημος Εισαγωγεας / Service Center ειναι αλλο.... αυτος που εχει επικοινωνια με τα κεντρικα στην Ευρωπη ειναι μονο ενας...αυτος που πριν απο χρονια "κερδισε" την εισαγωγη/ αντιπροσωπευση (με οποιονδηποτε τροπο)

pipe_smoker
03/12/2012, 18:06
νομιζω πως μιλαω με μικρα παιδια.... μαλλον ο Trooper μαζι με σενα θελετε να πεταξω τα μυαλα μου σε κανα τοιχο...


αντιπροσωπος ειναι ενα πραγμα... Επισημος Εισαγωγεας / Service Center ειναι αλλο.... αυτος που εχει επικοινωνια με τα κεντρικα στην Ευρωπη ειναι μονο ενας...αυτος που πριν απο χρονια "κερδισε" την εισαγωγη/ αντιπροσωπευση (με οποιονδηποτε τροπο)

Είτε τα λες γιατί τα πιστεύεις, είτε τα λες μέχρι να κουράσεις για να πάμε παραπέρα και να ξεχαστεί το όλον, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο:



...υπάρχει τεράστιο πρόβλημα συνεννόησης.


Τέλος κι από μένα.

SVX
03/12/2012, 18:08
Είτε τα λες γιατί τα πιστεύεις, είτε τα λες μέχρι να κουράσεις για να πάμε παραπέρα και να ξεχαστεί το όλον, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο:



Τέλος κι από μένα.

γαμω τα επιχειρηματα ....



Υ.Γ. την αλλη φορα που θα πατε να το παιξετε ντιβες στο καθε υπογειο στοκαδικο και παραμαγαζο μη παρεξηγηθειτε που θα σας παιξουν οπως παιζει τις ρακετες ο Τονυ Σφηνος ........

petros1972
03/12/2012, 19:48
γαμω τα επιχειρηματα ....



Υ.Γ. την αλλη φορα που θα πατε να το παιξετε ντιβες στο καθε υπογειο στοκαδικο και παραμαγαζο μη παρεξηγηθειτε που θα σας παιξουν οπως παιζει τις ρακετες ο Τονυ Σφηνος ........

εσυ δηλαδη τι θα εκανες?δεν ηθελα να επαιμβω σε αυτην την συζητηση αλλα ακουω πραγματα και θαυματα.για να λυθουν οι αποριες ολων κοιταξε την εγγυηση dainese στην επισημη ελληνικη αντιπροσωπεια.εχω ξαναπει οτι το αποιτελεσμα κοιταει ο καταναλωτης.στην συγκεκριμενη περιπτωση φιλε μου ΔΕΝ εκανα την δουλεια μου οποτε τα υπολοιπα περισευουν.

petros1972
04/12/2012, 16:11
λοιπον τα γαντια επισκευαστηκαν επιτυχως απο τα παιδια στου ζωγραφου κατοπιν υποδειξης του gixxerakia.Ενα εχω να πω οτι τους συστηνω ανεπιφυλακτα γιατι οντως εκαναν πολυ καλη και τιμια δουλεια .:beer::D

endopandou
04/12/2012, 17:53
λοιπον τα DAINESE γαντια ΤΩΝ 300 ΓΙΟΥΡΩΝ επισκευαστηκαν επιτυχως απο τα παιδια στου ζωγραφου κατοπιν υποδειξης του gixxerakia ΑΦΟΥ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ Η DAINESE.



Ενα εχω να πω οτι τους συστηνω ανεπιφυλακτα γιατι οντως εκαναν πολυ καλη και τιμια δουλεια .:beer::D

Εδω πάει το καλό το γαμήσι αλλά με τη μαλακία βλέπεις τον κόπο σου.



Αγοράστε Dainese όοοοολοι. Εγγύηση ποιότητα και σωστή τιμή:a10:

petros1972
04/12/2012, 19:32
ΤΡΑΥΛΑΝΤΩΝΗ 13,ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΡ.ΑΥΞΕΝΤΙΟΥ 77,ΙΛΙΣΣΙΑ, 15772
About
επιδιορθωση και επισκευη δερματινων ειδων
Description
leather repair & alteration ,logos,leather lettering
Phone
2107714531 & 2107714489
Website
http://www.takouni3.gr
http://www.ridersartandcraft.com


Κάνει πολύ καλή δουλειά και είναι και του χώρου μας.:wave2:
τα καλα λογια πανε σε αυτους απο πανω .Οσο για την Dainese :nono:

TROOPER
05/12/2012, 14:57
....... μαλλον ο Trooper μαζι με σενα θελετε να πεταξω τα μυαλα μου σε κανα τοιχο...

ο τροοπερ αν και εξοικειωμενος στη θεα του αιματος δεν θα επιθυμουσε επ' ουδενι να βγαλει μερεμετι (βαψιμο τοιχου).απλα εχει βαρεθει τις παπατζες και τις κωλοτουμπες των ''εμπορων'' και της ''αγορας''.παιχνιδακια με τις λεξεις τα βαριεται επισης.και επειδη μπορει να φανηκε λαρτζ με την καταθεσει αλλα σημερα εχει μεινει πανι με πανι ας μη το συνεχισουμε.