PDA

View Full Version : Μου έγινε και μένα η στραβή



panagath
01/12/2012, 22:52
Χθες το πρωί όπως πήγαινα δουλειά, λίγο μετα την Κατεχάκη μου πετάχτηκε αυτοκίνητο από stop. Προσπάθησα να φρενάρω στο βρεγμένο και να τον αποφύγω, αλλά το καλύτερο που κατάφερα ήταν να σκάσω πάνω στο πίσω αριστερό πλευρό του. Ευτυχώς σωματικά γενικά καλά είμαι. Πονάει βέβαια όλη η αριστερή μου πλευρά που έσκασα πάνω στο αμάξι και το δεξί χέρι δεν μπορώ να το κουνήσω. Πήγα νοσοκομείου, δεν βρήκαν κάτι σοβαρό. Το χέρι μόνο δεμένο μέχρι νεοτέρας.
Ο τύπος στην αρχή ήταν ευγενικός και έδειχνε ότι κατάλαβε την μαλακία που έκανε. Βέβαια μετά έβαλε τους αστυνομικούν να μετρήσουν το πλάτος του δρόμου, δεν κατάλαβα γιατί, θα παει δλδ να πει ότι χόραγα να κάνω ελιγμό ή κάτι τέτοιο; Ποιος ξέρει. Το πολύ να φτάσουμε στα δικαστήρια.
Το παπί έγινε σμπαράλια. Όλο το μπροστινό βγήκε off, στράβωσαν όλα. Δεν ξέρω αν έχει πάρει λαιμό. Έχει χτυπήσει και στα πλάγια. Έχει φουλ ζημιά.

Έχω και ερώτημα. Επειδή κατά το χτύπημα έσπασε το κινητό που είχα στην τσέπη και σκίστηκαν τα ρούχα και χτύπησε και το κράνος, υπάρχει περίπτωση να τα δικαιολογήσει αυτά η ασφαλιστική?

pipe_smoker
01/12/2012, 23:26
Αρχικά περαστικά μαν και να μη σου ξανατύχει.

Από κει και πέρα αυτό με τους μπάτσους να μετράνε το πλάτος του δρόμου on request πρώτη φορά το ακούω :eleison:

Δε νομίζω ότι μπορεί να σταθεί σε δικαστήριο το "είχε χώρο να ελιχθεί αλλά κοιμόταν/κοίταγε την γκόμενα απέναντι/είχε τάσεις αυτοκτονίας και προτίμησε να πέσει πάνω μου". Σιγά μην επικαλεστεί και τα κακά φρένα των παπιών ή να κάνει καμιά αγωγή στο Θεό που έβρεχε και γλίστραγε ο δρόμος, προκειμένου να βγει ότι δε φταίει ο ίδιος που έπνιξε το στοπ.

Μακάρι να μην είναι κακό το σενάριο και απλά να αναλάβουν οι ασφάλειες και να τελειώσει εκεί το θέμα. Ποτέ μου δεν κατάλαβα προς τη τόση μανούρα μερικών για δικαστήρια κι @@. Λες και θα τα πληρώσουν από την τσέπη τους τα σπασμένα. Τέλος πάντων.

Το κράνος σου νομίζω μπορεί να σου το καλύψει η ασφάλεια. Δεν ξέρω αν διαφέρει κάτι από ασφάλεια σε ασφάλεια αλλά κοίταξέ το και ρώτα το. Τώρα για το κινητό που έσπασε ή τα ρούχα σου το κόβω τελείως απίθανο.

Προσπάθησε να ηρεμήσεις, μίλα με την ασφαλιστική σου να δεις τι θα σου πουν κι απο κει και μη σκέφτεσαι το χειρότερο σενάριο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

vaska
01/12/2012, 23:33
Εγώ από ατύχημα με υπαιτιότητα άλλου έχω αποζημιωθεί τα πάντα, κράνος , κινητό, γυαλιά, ρούχα, παπούτσια ακόμα και το ρολόι που φορούσα. Μου ζήτησαν τα κατεστραμμένα πίσω βέβαια, αλλά αποζημιώθηκα.

Bradipous
01/12/2012, 23:39
Καταρχην περαστικα σου φιλε,

Εχω την εντυπωση πως καονικα πρεπει να σε αποζημιωσουν για ολες τις ζημιες που προκληθηκαν εκτος απο το μηχανακι δηλ. και την ενδυση - κρανος και οτι αλλο καταστραφηκε κατα την συγκρουση. Ακομα και αμα δεν εχεις μεσο μετακινησης να σου πληρωσουν εισητηρια - ταξι κλπ...
Βεβαια εξαρτατε και τι ειναι διατεθημενη η ασφαλιστικη να δωσει...

Panoskl
02/12/2012, 03:20
Περαστικά κι από μένα.

Φρόντισε να δει, να καταγράψει και να φωτογραφήσει όλα τα πράγματα που έπαθαν ζημιά ο πραγματογνώμονας που θα εκτιμήσει την ζημιά στο μηχανάκι. Αυτό ισχύει για τα πάντα. Από τα χαλασμένα ανταλλακτικά μέχρι και το παντελόνι και τα παπούτσια σου. Μην πεταχτεί τίποτα μέχρι να τελειώσει η ιστορία.

Τον πραγματογνώμονα μπορείς να τον καλέσεις (μέσω της ασφαλιστικής σου) όσες φορές χρειαστεί στην πορεία για να δει κάθε ζημιά που μπορεί να μην φάνηκε στην αρχή.

Έφερες άνθρωπο της ασφαλιστικής σου επί τόπου; Αυτό είναι χρήσιμο να το έχουμε σαν κάλυψη (φροντίδα ατυχήματος το λένε αλλά αλλάζει όνομα ανάλογα με την εταιρεία). Βοηθάει αν υπάρχουν αμφισβητήσεις κλπ.

Bowleno
02/12/2012, 11:49
Καταρχην περαστικα σου φιλε,


Βεβαια εξαρτατε και τι ειναι διατεθημενη η ασφαλιστικη να δωσει...





τι πάει να πει αυτό; :confused:



@Panagath, περαστικά σου φίλε, ισχύει ότι σου είπε ο βασίλης

Bradipous
02/12/2012, 11:56
τι πάει να πει αυτό; :confused:


οτι αμα δεν αποφασισει το δικαστηριο η ασφαληστικη αν δεν θελει δεν σου δινει ολα τα λεφτα, ή κανει καποιο συμβιβασμο - συμφωνια μαζι σου για την αποζημιωση που θα σου δωσει...
Γενικα δηλαδη θα προσπαθησει να σου δωσει οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα..

Bowleno
02/12/2012, 12:09
οτι αμα δεν αποφασισει το δικαστηριο η ασφαληστικη αν δεν θελει δεν σου δινει ολα τα λεφτα, ή κανει καποιο συμβιβασμο - συμφωνια μαζι σου για την αποζημιωση που θα σου δωσει...
Γενικα δηλαδη θα προσπαθησει να σου δωσει οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα..

καλά, αυτό είναι γνωστό τοις πάσι...
το είχαν προσπαθήσει και με μένα πριν 20 χρονάκια όταν μου διάλυσε ένας ηλίθιος απο στοπ, το GPZ500S που είχα τότε.
όταν πήγα με τα τιμολόγια να πληρωθώ (400.248 δραχμούλες) μου είπαν πάρα πολλά, και μου αντιπρότειναν 310.000 τους είπα όχι, πάμε δικαστικά και θα απαιτήσω και έξοδα μετακίνησης 7 μηνών (τόσο έκαναν να έρθουν τα ανταλλακτικά τότε :cry: πολύς πόνος λέμε) και ότι άλλο φωτίσει τον δικηγόρο μου.
Μόλις το άκουσαν αυτό, έριξαν άλλη μια ματιά στον φάκελο και κατόπιν έκοψαν επιταγή με ΟΛΟ το ποσο....

faraway
02/12/2012, 12:33
Πήγε νοσοκομείο το παλικάρι οπότε 99% το συμβάν τροχαίας γράφει περί σωματικών βλαβών .

Αν δεν τα βρεις δλδ εξωδικαστικά θα κάνεις υπομονή θα βρεις και ένα δικηγόρο τζιμάνι και θα τους τα πάρεις αυτά που ήθελες χ3 από το δικαστήριο .

Αααααα....και μη λες δεν έπαθες τίποτα . ;)

Bradipous
02/12/2012, 13:21
καλά, αυτό είναι γνωστό τοις πάσι...
το είχαν προσπαθήσει και με μένα πριν 20 χρονάκια όταν μου διάλυσε ένας ηλίθιος απο στοπ, το GPZ500S που είχα τότε.
όταν πήγα με τα τιμολόγια να πληρωθώ (400.248 δραχμούλες) μου είπαν πάρα πολλά, και μου αντιπρότειναν 310.000 τους είπα όχι, πάμε δικαστικά και θα απαιτήσω και έξοδα μετακίνησης 7 μηνών (τόσο έκαναν να έρθουν τα ανταλλακτικά τότε :cry: πολύς πόνος λέμε) και ότι άλλο φωτίσει τον δικηγόρο μου.
Μόλις το άκουσαν αυτό, έριξαν άλλη μια ματιά στον φάκελο και κατόπιν έκοψαν επιταγή με ΟΛΟ το ποσο....

Αυτο ακριβως εννοω.. ;)

sergiosm
02/12/2012, 15:16
Πήγε νοσοκομείο το παλικάρι οπότε 99% το συμβάν τροχαίας γράφει περί σωματικών βλαβών .

Και να μην γράφει, το γράφει το χαρτί του νοσοκομείου.
Από τη στιγμή που το χέρι είναι δεμένο (και μη χειρότερα) η σωματική βλάβη υπάρχει και μακάρι να είναι όλως ελαφρά.



Αν δεν τα βρεις δλδ εξωδικαστικά θα κάνεις υπομονή θα βρεις και ένα δικηγόρο τζιμάνι και θα τους τα πάρεις αυτά που ήθελες χ3 από το δικαστήριο.

Να ζητήσεις αποζημίωση για τα πάντα.
Από τη στιγμή που έπαθαν ζημιά από το ατύχημα ευθύνονται για αποζημίωση.
Κοίτα όμως να δηλώσεις άμεσα τις "άσχετες" ζημιές. Γιατί ας πούμε μπορεί να για το κινητό να πει κάποιος ότι έσπασε μετά ή ήταν ήδη σπασμένο. Και εκεί όλα είναι θέμα απόδειξης.

:wave2:

faraway
02/12/2012, 17:19
Και να μην γράφει, το γράφει το χαρτί του νοσοκομείου.
Από τη στιγμή που το χέρι είναι δεμένο (και μη χειρότερα) η σωματική βλάβη υπάρχει και μακάρι να είναι όλως ελαφρά.


Το χαρτί της τροχαίας έχει (τη μεγάλη) βαρύτητα .

Χαρτί νοσοκομείου σε δικαστήριο ένας δικηγόρος θα μπορούσε να ισχυριστεί πως έπεσε στο μπάνιο του και ουδεμία σχέση έχει με το ατύχημα .
Περιπέτειες δλδ ....

Αν τον μάζεψε ασθενοφόρο θεωρώ αδύνατο να μην έχουν γραφεί σωματικές βλάβες στο συμβάν .

Όταν υπάρχουν σωματικές βλάβες στο συμβάν πάει αυταπάγγελτα δικαστικά , οπότε και οι εταιρείες συνήθως τα κλείνουν πριν το δικαστήριο με το παθόντα , γιατί ξέρουν πως με καλό δικηγόρο και για ένα σπάσιμο χεριού και ολόκληρο 10 χίλιαρο μπορεί να πληρώσουν .

petros1972
02/12/2012, 20:56
Γενικα με τις ασφαλιστικες προσεχε.Ειναι πολυ κλεφτες(οχι ολες καποιες)

DAYMAN
02/12/2012, 23:15
Εχω αποζημιωθεί και εγω για ολα δηλ ρολοι παντελόνια κτλ.

g_m900
03/12/2012, 07:13
Φιλε μου περαστικα.

Να παρεις το χαρτι της τροχαιας και μετα κινησου οπως θες.
Δεν ειναι στο χερι του φταιχτη να πει που χωραγες στο δρομο .
Αν παραβιασε STOP του αλλαζεις τα φωτα.
Απλα οταν πας για εξωδικαστικο συμβιβασμο βαλε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Οτι σου πει ο δικηγορος σου.
Ναι να βαλεις ενα δικηγορο να στειλει εξωδικο οτι και να γινει.
Στην ασφαλιστικη του θα στειλεις φυσικα.
Αυτος εφοσον εχει ασφαλεια και φταιει ...αν εσυ κανεις δηλωση και αυτος αρνητικη ...θα τον αναγκασει η ασφαλιστικη του να σου κανει γιατι αν κινηθεις νομικα τους περνεις τον Αη Γιαννη.

Απο κει και μετα αποδειξεις και προσφορες για ολα και αναλογα ποια ειναι η ασφαλιστικη του θα πληρωθεις στον αναλογο χρονο.

Στα λεω γιατι εγω σημερα ξεμπερδεψα απο την International Life οπου απλα κοπηκε 100€ μικροτερο τιμολογιο.
Εχε χαρη που ειχα δανειστει αλλιως....θα το κυνηγουσα.

Περαστικα και παλι ...και κοιτα καλυτερα τον τραυματισμο σου γιατι εγω μετα απο 20 μερες κατεληξα με σπασμενο σκαφοειδες καρπου χωρις να το εχουν δει απο την πρωτη μερα.
Ειναι υπουλο σπασιμο αυτο και δεν ξεχωριζει.

Τεσπα περαστικα και μεγεια το καινουργιο Παπι ..γιατι ολικη θα δηλωσεις...!
μην κανεις καμμια βλακεια και πας να φτιαξεις το τρακαρισμενο...

TROOPER
03/12/2012, 10:46
περαστικα και καλα ξεμπερδεματα.
ευχομαι μονο η ασφαλιστικη να συνεργαστει και να μη σε βαλει σε περιπετειες.

alex14
03/12/2012, 11:15
Αααααα....και μη λες δεν έπαθες τίποτα . ;)

+1

Παρε και κανενα "χαρτι" απο νοσοκομειο, γιατρο κτλ ;)

panagath
05/12/2012, 00:13
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις συμβουλές!!


Φιλε μου περαστικα.

Να παρεις το χαρτι της τροχαιας και μετα κινησου οπως θες.
Δεν ειναι στο χερι του φταιχτη να πει που χωραγες στο δρομο .
Αν παραβιασε STOP του αλλαζεις τα φωτα.
Απλα οταν πας για εξωδικαστικο συμβιβασμο βαλε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Οτι σου πει ο δικηγορος σου.
Ναι να βαλεις ενα δικηγορο να στειλει εξωδικο οτι και να γινει.
Στην ασφαλιστικη του θα στειλεις φυσικα.
Αυτος εφοσον εχει ασφαλεια και φταιει ...αν εσυ κανεις δηλωση και αυτος αρνητικη ...θα τον αναγκασει η ασφαλιστικη του να σου κανει γιατι αν κινηθεις νομικα τους περνεις τον Αη Γιαννη.

Απο κει και μετα αποδειξεις και προσφορες για ολα και αναλογα ποια ειναι η ασφαλιστικη του θα πληρωθεις στον αναλογο χρονο.

Στα λεω γιατι εγω σημερα ξεμπερδεψα απο την International Life οπου απλα κοπηκε 100€ μικροτερο τιμολογιο.
Εχε χαρη που ειχα δανειστει αλλιως....θα το κυνηγουσα.

Περαστικα και παλι ...και κοιτα καλυτερα τον τραυματισμο σου γιατι εγω μετα απο 20 μερες κατεληξα με σπασμενο σκαφοειδες καρπου χωρις να το εχουν δει απο την πρωτη μερα.
Ειναι υπουλο σπασιμο αυτο και δεν ξεχωριζει.

Τεσπα περαστικα και μεγεια το καινουργιο Παπι ..γιατι ολικη θα δηλωσεις...!
μην κανεις καμμια βλακεια και πας να φτιαξεις το τρακαρισμενο...

Αυτό το σκαφοειδές του καρπού φοβάμαι περισσότερο . Το είχε πάθει φίλος μου και ήταν καιρό εκτός λειτουργίας το χέρι.

g_m900
05/12/2012, 10:58
Αρχικα το σκαφοειδες δεν φαινεται. Σε πεντε μερες μολις ξεπρηστει λιγο το χερι τοτε φαινεται καθαρα.
Μην το αφηνεις.
Αν κανει Ψευδαρθρωση πας για εγχειρηση.
Ενταξει θελει να μεινει χωρις περιποιηση 2 βδομαδες για να κινδυνεψεις αλλα οπως ειπα ειναι υπουλο σπασιμο.
Αλλα θα ταλαιπωρηθεις. Αν εισαι δεξιοχειρας οπως εγω...θα σπαστεις ασχημα

Περαστικα φιλε μου και υπομονη !!!

TROOPER
05/12/2012, 15:51
....Αυτό το σκαφοειδές του καρπού φοβάμαι περισσότερο . Το είχε πάθει φίλος μου και ήταν καιρό εκτός λειτουργίας το χέρι.

:sick:

jimV
06/12/2012, 15:28
Περαστικα σου και κοιταξε πανω απ ολα το χερι σου.Αν σε πηρε ασθενοφορο στο νοσοκομειο και γραφτει τραυματισμος τοτε αυταπαγγελτα μπαινει εισαγγελεας και μπορεις να το κυνηγησεις και ποινικα τον τυπο,ασχετο βεβαια με την αποζημιωση σου.Θα γινει μετα απο ενα διαστημα καταθεση δικια σου και δικια του στην τροχαια και θα φτιαχτει φακελος.Αν πατε με φιλικο διακανονισμο τοτε καλυπτεσαι μονο σε ζημιες οχηματος και κατι για σωματικες βλαβες+αποζημιωση για τυχον αδεια και κρανος και τπτ αλλο.Αν θες να τον σκισεις πας δικαστικα και πρεπει να χεις υπομονη γτ θα σου παρει μεγαλυτερο χρονο.Τουλαχιστον αυτα τραβηξα εγω πριν 3 χρονια αν εχει αλλαξει κατι ρωτα δικηγορο και μην περιμενεις απο τις ασφαλιστικες γτ στα @@ τους θα σ εχουν γραμμενο αν δεν το κυνηγησεις.