PDA

View Full Version : Laser για διόρθωση μυωπίας



Tomahawk
02/12/2012, 02:04
Ήρθε ο καιρός να κάνω εγχείρηση για τη μυωπία...
Ψάχνω ιατρικό κέντρο εντός Αττικής σχετικά οικονομικό (3k+ για παράδειγμα δεν δίνω για κανένα λόγο).
Έχω ακούσει/διαβάσει καλά λόγια για το Athens Vision και το Τμήμα Διαθλαστικής Χειρουργικής του Οφθαλμιατρείου Αθηνών όπου στο δεύτερο το άτομο αυτό
είχε πληρώσει γύρω στα 1300ε, πριν μια 7ετία!

Έχει κάνει κάποιος απο εσάς εγχείρηση πρόσφατα ώστε να μου προτείνει κάποιο συγκεκριμένο ή να έχει κάποια δυσάρεστη εμπειρία απο κάποιο ιατρικό κέντρο;

ERRIKA
02/12/2012, 09:43
Την έκανα πρόπερσυ (απρίλιος του '10) στο Αθηναϊκό Διαθλαστικό Κέντρο, στην Κηφισίας περίπου στο ύψος της Αβάνας (Χαλάνδρι). Ήταν άψογα οργανωμένο και το αποτέλεσμα άμεσο και άνετο. Μου έκανε εντύπωση πως το επόμενο πρωϊνό κυκλοφορούσα κανονικά με τη μηχανή. Βέβαια, πήγα μέσω γιατρού και πλήρωσα κανά 2.5 απ'ό,τι θυμάμαι. Αν πας μόνος σου μάλλον θα στοιχίσει πολύ λιγότερο.;)

yannis24
02/12/2012, 09:52
Το εκανα το 2004, στο Athens vision, όταν ήταν ακόμα στους αμπελωκηπους. Ο γιατρός που μου την έκανε τότε ήταν ο κ. Χαρωνης. Τότε είχα δώσει περι τα €2500 για τα δυο ματιά με την μέθοδο LASIK ....
Είμαι και ήμουν και τότε παρα πολυ ευχαριστημένος, και το θεωρω ότι καλύτερο έχω κάνει για τον εαυτό μου.....μου άλλαξε πραγματικα την ζωή.......

paramedic
02/12/2012, 10:29
Ένας φίλος έχει κάνει και μου είπε ακριβώς το ίδιο: Οτι καλύτερο έχει κάνει ποτέ και γιατί δεν το έκανε παλιότερα ο βλάκας. Εγώ αν είχα χρήμα περισσευούμενα θα το έκανα αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι φοράω γυαλιά(παρά μόνο όταν θολώνουν τον χειμώνα τα άτιμα) οπότε δεν το κυνηγάω και τόσο.

jorgevaldano
02/12/2012, 12:23
Το εκανα το 2004, στο Athens vision, όταν ήταν ακόμα στους αμπελωκηπους. Ο γιατρός που μου την έκανε τότε ήταν ο κ. Χαρωνης. Τότε είχα δώσει περι τα €2500 για τα δυο ματιά με την μέθοδο LASIK ....
Είμαι και ήμουν και τότε παρα πολυ ευχαριστημένος, και το θεωρω ότι καλύτερο έχω κάνει για τον εαυτό μου.....μου άλλαξε πραγματικα την ζωή.......

Με είχε εξετάσει ο Χαρώνης πριν κάτι χρόνια, με προέτρεψε να το κάνω. Δεν το έκανα γιατί φορώ φακούς και έτσι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ό,τι με γυαλιά. ΩΣΤΟΣΟ όταν πριν 2 χρονια πήγα σε άλλο γιατρό/χειρούργο που δεν ασχολείται με εγχειρήσεις λέιζερ, μου είπε πως το πάχος του κερατοειδούς μου είναι τόσο μικρό που μια εγχείρηση λέιζερ θα είχε πάρα πολύ μεγάλο ρίσκο. Αυτό ο Χαρώνης το είδε όταν με εξέτασε; Δεν μπορώ να το ξέρω. Πάντως μου έδωσε την εντύπωση ανθρώπου που το έχει κάνει μπίζνα το λέιζερ. Ίσως κάνω λάθος.

Με άλλα λόγια ΠΡΟΣΟΧΗ... Δεν είναι να εμπιστεύεται ποτέ κανείς ένα γιατρό, ΠΑΝΤΑ πρέπει να παίρνει και μια δεύτερη γνώμη.

p@nos
02/12/2012, 13:53
για τι βαθμους μιλατε?αξιζει να το κανεις αμα εισαι στο 2,5?διορθωνει και αστιγματισμο επισης?

bocaros
02/12/2012, 13:58
μια προταση και απο εμενα
ATHENS EYE HOSPITAL στη γλυφαδα
Παναγιωτης Ζαφειρακης ο γιατρος.
απο δικια μου εμπειρια και για μια απλη μετρηση δεν προκειτε να πηγαινω αλλου
αν πας συστημενος απο πελατη γυρω στα 2 χιλιαρικα αν δεν κανω λαθος.
μπορω ομως να μαθω

chr1s_86
02/12/2012, 15:04
... Οτι καλύτερο έχει κάνει ποτέ και γιατί δεν το έκανε παλιότερα ο βλάκας. Εγώ αν είχα χρήμα περισσευούμενα θα το έκανα αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι φοράω γυαλιά(παρά μόνο όταν θολώνουν τον χειμώνα τα άτιμα) οπότε δεν το κυνηγάω και τόσο.


...
Είμαι και ήμουν και τότε παρα πολυ ευχαριστημένος, και το θεωρω ότι καλύτερο έχω κάνει για τον εαυτό μου.....μου άλλαξε πραγματικα την ζωή.......



Να υποθέσω δεν μιλάτε για πχ 1,50 και 2,00 βαθμούς ε;

paramedic
02/12/2012, 15:08
Αν εχεις τοση μικρη δεν εχει νοημα να κανεις θαρρω. Εγω εχω 3.75 σε καθε ματι. Ο φιλος που το εκανε ειχε 5 νομιζω.

jorgevaldano
02/12/2012, 15:17
Η εγχείρηση έχει νόημα για όσους είναι αναγκασμένοι να φορούν διορθωτικά μέσα διαρκώς (δηλαδη από 2 και πάνω), και μάλιστα γυαλιά, γιατί με φακούς η κατάσταση είναι ασύγκριτα καλύτερη (εκτός βέβαια από σπάνιες περιπτώσεις που τα μάτια δεν δέχονται τους φακούς).

chr1s_86
02/12/2012, 15:50
Αν εχεις τοση μικρη δεν εχει νοημα να κανεις θαρρω. ...

Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ...

Tomahawk
02/12/2012, 17:12
αν πας συστημενος απο πελατη γυρω στα 2 χιλιαρικα αν δεν κανω λαθος.
μπορω ομως να μαθω

Αν μπορείς μάθε σε παρακαλώ και ενημέρωσε! :)

Οπότε όπως διαβάζω παίζουμε στα 2000, μια χαρά!

Για τους βαθμούς που λέτε είχαμε πάει Τουρκία για διακοπές και είπαμε να κάνουμε και laser με την αδελφή μου...
Τελικά εγώ δε μπόρεσα γιατί δεν είχε σταθεροποιηθεί (είχα τότε 3.75+) αλλα η αδελφή μου παρ'ότι είχε 2-2.5 έκανε και δε το έχει μετανιώσει!
Εκεί της είχε κοστίσει 1000ε και 2-3 μέρες μετά που πήγαμε για εξετάσεις είχε 10/10!!

devil's animal
02/12/2012, 19:15
την εκανα σε ιδιωτικο ιατρειο του Χρονοπουλου Γιωργου το 2007 (αμερικης 10) και ειχα πληρωσει 2κ και για τα 2 ματια τοτε...
μια χαρα γιατρος και το αποτελεσμα τελειο...10/10...
το θεμα ειναι να εχει κανει κανα 2 χιλιαδες επεμβασεις και να κατεχει το αντικειμενο...
lasik φυσικα και η αποθεραπεια ειναι σαφως πιο ευκολη...

απ'οτι εχω καταλαβει ειναι οτι αν φορας καθημερινα και για αρκετα χρονια φακους επαφης λεπταινει ο κερατοειδης και δεν μπορει ο γιατρος να "κοψει" οσο χρειαζεται για να φερει την εστιαση εκει που θελει...

το μονο αρνητικο ειναι οτι το βραδυ και αν εισαι κουρασμενος βλεπεις ενα "στεφανι" γυρω απο τα φωτα (ειτε λεγονται stop, ειτε λαμπες στον δρομο) και αυτο αν τα κοιτας απο αποσταση...:look:

nathair
02/12/2012, 20:02
Εξαρτάται και τη μέθοδο. Lazik = 3000 περίπου κανονικά, και την άλλη μέρα οδηγάς. PKR = 1500, και θές μερικές μέρες στο σκοτάδι να κάθεσαι...Εγώ την δεύτερη έκανα, γιατι αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος να κάνεις την Lazik (π.χ εξαιρετικά ψηλή μυωπία) δεν αξίζει να δώσεις 1500 έξτρα....Και ο γιατρός κανονικά αν είναι σωστός και δεν θέλει να τσεπώσει περισσότερα, θα συνηστήσει την PKR αν έχεις επιλογή (έχει μικρότερη πιθανότητα για μελλοντικές επιπλοκές).

akis_trevor
02/12/2012, 20:48
απ'οτι εχω καταλαβει ειναι οτι αν φορας καθημερινα και για αρκετα χρονια φακους επαφης λεπταινει ο κερατοειδης και δεν μπορει ο γιατρος να "κοψει" οσο χρειαζεται για να φερει την εστιαση εκει που θελει...
εχω ρωτησει "απεξω απεξω"καθοτι η μυωπια μου (2.75) φετος σταθεροποιηθηκε,αλλα λεφτα δεν παιζουν.αυτο με τους φακους δεν μου το ειχε πει κανεις απτους 2 που ρωτησα.και ηξεραν οτι φοραω φακους κατα 99% της ημερας.
παντως γενικα θεωρω οτι ακομα εχει υψηλο κοστος,αν και πραγματικα και μονο στην σκεψη,οντως σου αλλαζει την ζωη προς το καλυτερο..

yannis24
02/12/2012, 20:56
Να υποθέσω δεν μιλάτε για πχ 1,50 και 2,00 βαθμούς ε;

Είχα 2.75 στο ένα και 3 στο Άλλο μάτι....

Απλα....μετα εκανα τις καταδύσεις μου χωρίς να έχω άγχος για την μυωπικη μου μάσκα....πηγαία να διακοπές χωρίς να κουβαλάει υγρά φακων....μέθουσα και έπεφτα για ύπνο χωρίς να προσπαθω να ψάρεμα τους φακούς απο τα ματιά μου.....άλλη φάση.....

Τώρα σχετικα με τους γιατρούς και τα σχετικά....δεν έχω κάτι να πω....μετα απο εμένα έκανε την επέμβαση και η αδελφη μου ( η οποία είχε και αστιγματισμο), αλλα και δυο ακόμη φίλοι....όλοι λένε τα καλύτερα...!!

spurosk
02/12/2012, 21:03
οφθαλμιατρειο αθηνων πανεπιστημιου 2010 νοεμβρη, εγω εκανα prk 1290 ευρω και για τα δυο ματια
(η lasik ειχε 1680)ηθελε 10 μερες προσοχη αλλα τοτε δεν δουλευα
και δεν με ενοιαζε ενω με τη lasikτην αλλη μερα πας για δουλεια και μεχρι σημερα ολα καλα..
3,75 και 5 μυωπια 2,50 και 4,75 αστυγματισμο....γιατρος κ. Μακρης.

agamoi-thytai
03/12/2012, 09:26
Όσοι φοράμε φακούς επαφής, για να γίνει επέμβαση, πρέπει να μείνουν τα μάτια κάποιο καιρό χωρίς φακούς.
Αυτό τουλάχιστον μου είχε πει γιατρός όταν είχα ρωτήσει.

yannis24
03/12/2012, 10:49
Όσοι φοράμε φακούς επαφής, για να γίνει επέμβαση, πρέπει να μείνουν τα μάτια κάποιο καιρό χωρίς φακούς.
Αυτό τουλάχιστον μου είχε πει γιατρός όταν είχα ρωτήσει.

ετσι ειναι .....μια εβδομαδα περιπου χωρις του φακους πριν την επεμβαση..........

loukaram
05/12/2015, 19:59
Γράφω μόνο και μόνο για να προστατέψω τον κόσμο πράγμα που όταν κοίταγα σε φόρουμ για την επέμβαση δεν υπήρχε και αν υπήρχε ίσως τώρα να έβλεπα φυσιολογικά… γιατί γενικά υπάρχουν μόνο με θετικά σχόλια και από την άλλη όταν εμφανίζεται ένας γιατρός που έχει ορκιστεί στον Ιπποκράτη και λέει ότι δεν είναι τίποτα και όλα θα είναι καλά.. την πατάει κάποιος εύκολα.

Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο σε φόρουμ κατέληξα σε μια κλινική (eyeclinic του *******) ακλουθώντας τα σχόλια και δίνοντας βάση στο μοντέλο του μηχανήματος (FEMTO second generation)… αν είχα πάει τυχαία σε μία άλλη πιθανότατα θα ήμουν μια χαρά… δυστυχώς δεν υπήρχαν καθόλου αρνητικές κριτικές σε κάποιο φόρουμ…

Τελικά τα μάτια μου καταστράφηκαν εντελώς… βλέπω 30 είδωλα γύρω από τα αντικείμενα που γυαλίζουν ή είναι φωτεινά (π.χ. 30 φεγγάρια γύρω γύρω από το κανονικό βλέποντας τηλεόραση βλέπω την πάνω σειρά τον υπότιτλων από τα είδωλα να πέφτει στην κάτω σειρά…)όλα αυτά εδώ και δύο χρόνια και λογικά ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…

Πήγα με ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που ο κάθε οφθαλμίατρος θα μου είχε δώσει γυαλιά και όλα τα ήταν καλά… άλλα αυτοί για να πάρουν 2 χιλιάρικα με βάλανε στο χειρουργείο ο κάθε οφθαλμίατρος ήξερε τι αποτέλεσμα θα είχα (για αυτό τους θεωρώ εγκληματίες και όχι άχρηστους…)

Μία συμβουλή το laser στα μάτια δεν είναι παιχνίδι μπορεί να πετύχει αλλά μπορεί και όχι το θέμα είναι να σας πουν την αλήθεια και αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα γιατί γυρισμός δεν υπάρχει για αυτό ρωτήστε και άλλους γιατρούς και αν έστω και ένας πει όχι… τότε μην κάνετε επέμβαση τα γυαλιά και οι φακοί είναι μια χαρά….

Μανολης67
05/12/2015, 20:44
Γράφω μόνο και μόνο για να προστατέψω τον κόσμο πράγμα που όταν κοίταγα σε φόρουμ για την επέμβαση δεν υπήρχε και αν υπήρχε ίσως τώρα να έβλεπα φυσιολογικά… γιατί γενικά υπάρχουν μόνο με θετικά σχόλια και από την άλλη όταν εμφανίζεται ένας γιατρός που έχει ορκιστεί στον Ιπποκράτη και λέει ότι δεν είναι τίποτα και όλα θα είναι καλά.. την πατάει κάποιος εύκολα.

Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο σε φόρουμ κατέληξα σε μια κλινική (eyeclinic του ******) ακλουθώντας τα σχόλια και δίνοντας βάση στο μοντέλο του μηχανήματος (FEMTO second generation)… αν είχα πάει τυχαία σε μία άλλη πιθανότατα θα ήμουν μια χαρά… δυστυχώς δεν υπήρχαν καθόλου αρνητικές κριτικές σε κάποιο φόρουμ…

Τελικά τα μάτια μου καταστράφηκαν εντελώς… βλέπω 30 είδωλα γύρω από τα αντικείμενα που γυαλίζουν ή είναι φωτεινά (π.χ. 30 φεγγάρια γύρω γύρω από το κανονικό βλέποντας τηλεόραση βλέπω την πάνω σειρά τον υπότιτλων από τα είδωλα να πέφτει στην κάτω σειρά…)όλα αυτά εδώ και δύο χρόνια και λογικά ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…

Πήγα με ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που ο κάθε οφθαλμίατρος θα μου είχε δώσει γυαλιά και όλα τα ήταν καλά… άλλα αυτοί για να πάρουν 2 χιλιάρικα με βάλανε στο χειρουργείο ο κάθε οφθαλμίατρος ήξερε τι αποτέλεσμα θα είχα (για αυτό τους θεωρώ εγκληματίες και όχι άχρηστους…)

Μία συμβουλή το laser στα μάτια δεν είναι παιχνίδι μπορεί να πετύχει αλλά μπορεί και όχι το θέμα είναι να σας πουν την αλήθεια και αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα γιατί γυρισμός δεν υπάρχει για αυτό ρωτήστε και άλλους γιατρούς και αν έστω και ένας πει όχι… τότε μην κάνετε επέμβαση τα γυαλιά και οι φακοί είναι μια χαρά….

1.000 % δίκιο, βέβαια έχω πάρα πολλούς γνωστούς που εκαναν την επέμβαση και σώθηκαν, αλλά εχω δυστυχώς και ενα φιλικό ζευγάρι (αντρόγυνο) που ειχαν την ατυχια, να κάνουν μαζί επέμβαση στο ίδιο κέντρο, την ίδια ημέρα, στην Αθήνα, και τραβιούνται ακόμη,,,
Στα δικά μου τώρα,
πριν αρκετά χρόνια στην Θεσσαλονικη πήγα σε 2 γιατρούς για γνώμες, (εχω 4,5 και στους δυό οφθαλμούς) και οι δύό γιατροί με προέτρεψαν να κάνω την επέμβαση, αλλά και οι δύό φορούσαν γυαλιά τελικά γνωστός γιατρός με είπε εμπιστευτικά ότι δεν ξέρουμε ακόμη τι γίνεται σε μεγάλες ηλικιές.....60-70 και βάλε.....
εν πάσι περιπτώσει δεν έκανα τίποτα ακόμη, ειναι θέμα πολύ σοβαρό.

Road Pirat
05/12/2015, 21:50
Θέλει πολύ προσοχή αυτό παιδιά προσοχή που πάτε και τι σας λένε. Εγώ το σκέφτομαι γιατί φέτος σταθεροποιήθηκε η μυωπία μου, η γιατρός μου ώμος δεν κάνει λέιζερ αλλά αν δεν μου δόση εκείνη το οκ δεν κάνω τίποτα.

McTalas
05/12/2015, 23:08
1ον χαλαρωστε λιγο. Φορουμ για μηχανες ειναι.
Δευτερον για ολα υπαρχουν ορια και προιποθεσεις.
Λασικ και πρκ και η αλλη η καινούργια δεν γίνονται σε ολα τα ματια.
Δεν φταιει το λειζερ επειδη είχατε σκιτζη γιατρο.
Τεσπα εγω με 6 βαθμου τωρα βλέπω 15/10

lmb990
06/12/2015, 00:28
Υπαρχουν οι εξης τροποι:
PRK
LASIK
PHEMPTON

Η πρωτη κοσυιζει γυρω στα 1300 εχει γενικα καλα αποτελεσματα απλα εχει καμια βδομαδα αποθεραπεια μετα
Την δευτερη την ξεχναμε γιατι δεν εχει καλα αποτελεσματα παντα και γενικα αν εχεις πολυ αστιγματισμο..
Η τριτη που ειναι και η πιο συγχρονη κοστιζει περιπου στα 2000 εχει καλα αποτελεσματα και εχει κανα δυο μερες αποθεραπεια..,

Αυτα μου ειπε ο γιατρος μου πριν 2 βδομαδες... μεσα γεναρη θα κανω την τριτη μεθοδο και το οφθαλμολογικο κεντρο lazer ειναι καπου στην β σοφιας... ελπιζω ολα να πανε καλα...

Ζεύκας
06/12/2015, 01:08
5 βαθμους μυωπια κ κατι ψιλα αστιγματισμό σε καθε ματι.

Εκανα προπερσυ λασικ στην οφθαλμολογικη κλινικη στη κατεχακη απο γιατρο που ασχολειται πολλα χρονια με αυτού του είδους τις επεμβασεις.

βλεπω 11/10 και ειναι ισως η καλυτερη επένδυση που εχω κανει στον εαυτο μου.

virus
06/12/2015, 08:19
Δεν φταιει το λειζερ επειδη είχατε σκιτζη γιατρο.



ΕΤΣΙ. τι περιμενεις απο ιδιωτικο οταν υπαρχει το οφθαλμιατρειο αθηνων :confused:


edit:
τωρα που το σκεφτομαι :hmm:

πρωτη εγγραφη και πρωτο ποστ σε θεμα του 2012. για να δουμε.

spyrakos35
06/12/2015, 10:50
Αν η μυωπια δεν ειναι τραγικη δεν ειναι αναγκη να κανεις επεμβαση

Εμενα και η μυωπια και ο αστιγματισμος επεσαν στο μισο....

Μπορει να ειναι και τα γεραματα

teogtp
06/12/2015, 11:37
Σε συζήτηση με τον οφθαλμίατρο μου περί λέιζερ, μου ανέφερε οτι υπάρχει μια περίπτωση σε ακραίες συνθήκες φωτισμού (σκοτάδι με εντονη πηγη φωτός, φαναρι,στυλος φωτισμού )να βλέπω παραμορφωμενη την εικονα που φωτίζεται.
Αυτο που περιέγραψε παραπανω ο devils.

Ζεύκας
06/12/2015, 12:12
iσως να εννοει οτι τους πρωτους μηνες το φωτεινο αντικειμενο θα ειναι πιο φωτεινό από συνήθως η θα σχηματιζεται ενα δαχτυλιδι γύρω του.

αυτό περνάει μετά από λίγο καιρό

p@nos
06/12/2015, 13:14
ναι παιδια το θεμα ειναι τι γινεται με τις παρενεργειες που λετε παραπανω...πχ εσεις μιλατε για 5-6 βαθμους δηλαδη αομματοι :lol:
αξιζει δηλαδη το καποιο ρισκο το μικρο ας πουμε...

αν εχεις 2,5 βαθμους, δηλαδη βλεπεις απλα οχι καλα χωρις γυαλια αξιζει το ρισκο?
επισης εγω εχω και μυωπια και αστιγματισμο και αυτος ειναι ο λογος που δε βλεπω πολυ καλα με φακους, παρα μονο με γυαλια, διορθωνονται ολα στο 100%?

Ζεύκας
06/12/2015, 14:18
ναι παιδια το θεμα ειναι τι γινεται με τις παρενεργειες που λετε παραπανω...πχ εσεις μιλατε για 5-6 βαθμους δηλαδη αομματοι :lol:
αξιζει δηλαδη το καποιο ρισκο το μικρο ας πουμε...

αν εχεις 2,5 βαθμους, δηλαδη βλεπεις απλα οχι καλα χωρις γυαλια αξιζει το ρισκο?
επισης εγω εχω και μυωπια και αστιγματισμο και αυτος ειναι ο λογος που δε βλεπω πολυ καλα με φακους, παρα μονο με γυαλια, διορθωνονται ολα στο 100%?


το ρίσκο δεν είναι μικρό. οποιαδήποτε λάθος είναι μόνιμο και ενοχλητικό.

το αν αξίζει ή όχι ο καθένας το ζυγίζει διαφορετικά. άμα είσαι μόνιμα από
το πρωι έως το βράδυ με γυαλιά ή φακούς για μένα ναι, αξίζει με τα χίλια.

και ο αστιγματισμός διορθώνεται.

p@nos
06/12/2015, 14:24
κοιτα με 3 βαθμους δε γινεται να εισαι χωρις φακους η γυαλια...το θεμα ειναι οτι ομως, αν μου φυγει κανας φακος πχ μπορω να γυρισω σπιτι οδηγωντας...οποτε το να ρισκαρω το να ειμαι παντα χωρις φακους/γυαλια αλλα με μια πιθανοτητα να εχω για παντα προβλημα που δε διορθωνεται...εεε

Ζεύκας
06/12/2015, 14:50
το ρίσκο πάντα θα υπάρχει αν και τα τελευταία χρόνια είναι πολύ λίγο.
το ποσοστό επιτυχίας κυμαίνεται γύρω στο 92-98%. μιλάμε για επέμβαση με ιστορια κοντά 30 ετών.

νομίζω έχει ξαναφερθει δεν μπορεί ο καθένας να κάνει την επέμβαση. κάνεις μια σειρά από ελεγχους
πριν κριθείς κατάλληλος πχ παχος κερατοειδους ή ξηρότητα οφθαλμού.

επίσης όσο αφορά αυτούς που έχουν θέμα, ποιός μου λέει εμένα ότι δεν ακολούθησαν σωστά τις οδηγίες
για την αποθεραπεία; πολύ εύκολο να τα ρίχνουμε στον κακό γιατρό, πολύ δύσκολο στον κακό εαυτό μας.

lmb990
06/12/2015, 15:57
Μόνο και μόνο που πρέπει να βγάλεις τα γυαλιά να τα κρατήσεις στο στόμα να βάλεις το μισό κρανος να τα φορέσεις και να κατεβάσεις το υπόλοιπο... Οι φακοί καλοί ειναι αλλα κουράζουν.. Δεν μπορείς να εχεις ανοιχτή και πολύ την ζελατίνα γιατί ξερενονται τα μάτια κτλ...

McTalas
06/12/2015, 21:11
Αν και το εχουμε τερματίσει το θεμα ενημερωτικα
Στον us army και γενικα στα σωματα ασφαλείας της αμερικης απαγορεύεται να κανεις λασικ και δεν προσλαβαμουν ατομα που εχουν κανει την συηκεκριμενη μέθοδο. Και ο λόγος ειναι απλος. Ο κερατοειδης οταν κοπει ποτε δεν κολαει πληρως. Και υπαρχει περιπτωση αποκολησης σε βιαιους τραυματισμόυς. (Προσωπικα στην δουλεια εχω δει σε τροχαίο να του εχει αποκοληθει. Νταξ τουτο φτιαξαμε αλλα δεν ειναι και λιγο.)
Τεσπα μεγαλα παιδια ημαστε ο καθενας μποριε να κρίνει.

PortisHead
07/12/2015, 09:59
Πλεον και σε μενα δεν εχει νοημα.
Ασχολουμαι με την πρεσβυωπια τωρα :lol: .

Αλλα πριν χρονια , οταν με προετρεπε ο οφθαλμιατρος μου
να κανω laser για την μυωπια, ειχαμε τον εξης διαλογο.

-Κανε βρε την επεμβαση , νεο παιδι , θα απεξαρτηθεις απο τα γυαλια μια για παντα.
-Ρε συ , δε με νοιζει το ενδεχομενο να αποτυχει και να ξανα-αποκτησω μυωπια,αυτο που με ανυσυχει ειναι η πιθανοτητα τυφλωσης απο την επεμβαση ή μονιμης ζημιας.
-Δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα , ειναι κατω του 1% και παρα πολυ σπανια.Εγγυηση.
-ΟΚ , ας το κανουμε τοτε,απλα θελω πριν, να υπογραψεις ενα ιδιωτικο συμφωνητικο , οτι σε περιπτωση αποτυχιας (μονιμη ζημια κλπ) δεχεσαι να σου σκοτωσω το παιδι.

Δεν υπεγραψε ποτε το συμφωνητικο...

(υ.γ. ηταν φιλος ο γιατρος)
:)

eko
07/12/2015, 11:01
Επειδη ειχα μυωπια γυρω στο 7+ αποφασισα να κανω την επεμβαση στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων.
Εκανα την PRK την οποια μου συνεστησαν εκει το 2010 και ταλαιπωρηθηκα για περιπου 2 εβδομαδες.
Πραγματικα ηταν τα καλυτερα λεφτα που εχω δωσει ποτε

yannis24
07/12/2015, 11:32
εγω εκανα με την Lasik το 2004...
εκανα τοτε και τα δυο ματια ταυτοχρονα κατι που τωρα δεν το κανουν πια....
Πραγματικα ειναι τα καλυτερα χρηματα που εχω δωσει...και το καλυτερο πραγμα που εχω κανει για τον ευατο μου......δεν το συζητω, και το προτεινω ανεπιφυλακτα !!

edit : μολις ειδα οτι ειχα γραψει σχεδον το ιδιο στα πρωτα ποστ του θεματος το 2012 !!!! χαχχαχαχαχα

akis_trevor
07/12/2015, 14:16
Πολυ θα ηθελα να κανω την επεμβαση ( 2.75 μυωπια εχω) αλλα απο λεφτα δεν..
Εγω στο 95% φοραω φακους οποτε αν παω καπου εστω και 2 μερες πρεπει να κουβαλαω μαζι υγρο και θηκη,γυαλια και συνηθως εχω κι ενα ζευγαρι φακους καβατζα.ακομα και σε βολτα,σε περιπτωαη που για καποιο λογο φυγει ενας.
Ελπιζω να καταφερω να την κανω καποια στιγμη την επεμβαση.

sniper
07/12/2015, 14:35
To όνομα της κλινικής σβήστηκε.

noodles
07/12/2015, 19:00
το ειχα ψαξει λιγακι μετα απο συζητηση με το οφθαλμιατρο και κατεληξα πως δεν αξιζει. προτιμω να ταλαιπωρουμε με φακους και γυαλια (εχω 3.00δ και 1.25α μυωπια). το ποσοστο αποτυχιας ειναι ελαχιστο αλλα αν σου τυχει ομως, τι κανεις μετα? επισης ναι μεν θα διορθωθει για λιγα χρονια αλλα πιθανων θα ανεβει η μυωπια και μετα απο 2-3-5 χρονια τι φαση, θα ξανακανεις παλι εγχειρηση? πολλα τα λεφτα και η ταλαιπωρια. :cool:

zandesiro
07/12/2015, 21:53
ναι παιδια το θεμα ειναι τι γινεται με τις παρενεργειες που λετε παραπανω...πχ εσεις μιλατε για 5-6 βαθμους δηλαδη αομματοι :lol:
αξιζει δηλαδη το καποιο ρισκο το μικρο ας πουμε...

αν εχεις 2,5 βαθμους, δηλαδη βλεπεις απλα οχι καλα χωρις γυαλια αξιζει το ρισκο?
επισης εγω εχω και μυωπια και αστιγματισμο και αυτος ειναι ο λογος που δε βλεπω πολυ καλα με φακους, παρα μονο με γυαλια, διορθωνονται ολα στο 100%?

2,5 βαθμους μυωπια με λιγο αστιγματισμο....2500 χιλιαρικα το 2008....Απογευμα εγινε η επεμβαση την αλλη μερα οδηγησα 50 χλμ με το αυτοκινητο με την μασκα γυαλιων του σκι βεβαια στα ματια...Απο τοτε δεν εχω καποιο θεμα...Ησυχασε το κεφαλι μου!

devil's animal
08/12/2015, 17:18
την εκανα σε ιδιωτικο ιατρειο του Χρονοπουλου Γιωργου το 2007 (αμερικης 10) και ειχα πληρωσει 2κ και για τα 2 ματια τοτε...
μια χαρα γιατρος και το αποτελεσμα τελειο...10/10...
το θεμα ειναι να εχει κανει κανα 2 χιλιαδες επεμβασεις και να κατεχει το αντικειμενο...
lasik φυσικα και η αποθεραπεια ειναι σαφως πιο ευκολη...

απ'οτι εχω καταλαβει ειναι οτι αν φορας καθημερινα και για αρκετα χρονια φακους επαφης λεπταινει ο κερατοειδης και δεν μπορει ο γιατρος να "κοψει" οσο χρειαζεται για να φερει την εστιαση εκει που θελει...

το μονο αρνητικο ειναι οτι το βραδυ και αν εισαι κουρασμενος βλεπεις ενα "στεφανι" γυρω απο τα φωτα (ειτε λεγονται stop, ειτε λαμπες στον δρομο) και αυτο αν τα κοιτας απο αποσταση...:look:




κανενα προβλημα μετα απο 8 χρονια...
χαιρομαι να αγοραζω γυαλια ηλιου...
να φοραω κρανος χωρις βαλε βγαλε (αν υπαρχει φιμε ζελατινα ή ειναι βραδυ)...
να παιζω μπασκετ ανετα...
kick boxing ακομα πιο ανετα...
brazilian jiu jitsu, χωρις προβλημα...
θαλασσα βλεπω επιτελους βυθο με μασκα και δεν χανω την ομπρελα οταν ειναι να βγω...

γενικα απειρες διευκολυνσεις σε πολλα πραγματα...
αξιζε και με το παραπανω...

τα μονα αρνητικα...αν μπορουμε να πουμε αρνητικα...

το "στεφανι" γυρω απο φωτεινη πηγη, που εχει να κανει λιγο με την κουραση και περισσοτερο με ξηροφθαλμια...εγω πλεον το συνηθισα και δεν ειναι κατι τραγικο...
η ξηροφθαλμια, αν εισαι συνεχως με air condition δουλεια, σπιτι, κλπ....λυνεται με φυσικα δακρυα που μπορεις να τα εχεις μαζι σου και μια στο τοσο να ριχνεις...
και μια ελαχιστη φωτοευαισθησια που σε εντονο ηλιο, αντηλια κλπ θες γυαλια ηλιου...αλλα αυτο συμβαινει και με αυτους που εχουν ανοιχτοχρωμα ματια...

μυωπια 5,50 και 5,75...δεν εβλεπα Χριστο...:cool:
:lol:

Paolo
26/01/2016, 08:59
Αν και το εχουμε τερματίσει το θεμα ενημερωτικα
Στον us army και γενικα στα σωματα ασφαλείας της αμερικης απαγορεύεται να κανεις λασικ και δεν προσλαβαμουν ατομα που εχουν κανει την συηκεκριμενη μέθοδο. Και ο λόγος ειναι απλος. Ο κερατοειδης οταν κοπει ποτε δεν κολαει πληρως. Και υπαρχει περιπτωση αποκολησης σε βιαιους τραυματισμόυς. (Προσωπικα στην δουλεια εχω δει σε τροχαίο να του εχει αποκοληθει. Νταξ τουτο φτιαξαμε αλλα δεν ειναι και λιγο.)
Τεσπα μεγαλα παιδια ημαστε ο καθενας μποριε να κρίνει.

Στην Αμερική γινεται η επέμβαση Femto Lasik για τους αστροναύτες. Thn idia εκανα κι εγώ
http://www.usaeyes.org/lasik/library/nasa-lasik.htm

alex14
26/01/2016, 09:03
Στην Αμερική γινεται η επέμβαση Femto Lasik για τους αστροναύτες. Thn idia εκανα κι εγώ
http://www.usaeyes.org/lasik/library/nasa-lasik.htm

αστροναυτης εισαι ? :eek:

:tooth:

Paolo
26/01/2016, 09:37
Εκανα laser μυωπιας με την μεθοδο Femto Lasik κι εγω και ο αδερφος μου στον ιδιο ιατρο. Ειχαμε περιπου 7 βαθμούς και αστιγματισμο. πηγαν όλα παρα πολύ καλα!! επιτελους βλέπουμε χωρις γυαλια ή φακους επαφης. Ο ιατρος φοβερος και σαν ανθρωπος και σαν επιστήμονας!!! Αν τον είχαμε γνωρισει νωρίτερα θα είχαμε γλιτωσει πολλα χρονια ταλεπωριας με τους φακους επαφης...οδηγούμε τις μηχανες μας τωρα με ασφαλεια και την νυχτα που πριν είχαμε πρόβλημα!!

nikma
26/01/2016, 09:47
Άστρα τη νύχτα βλέπεις;

miscelano
26/01/2016, 23:03
ποσο παει τωρα το μαλλι??πεσαν καθολου οι τιμες η στα ιδια επιπεδα???εχω 7 και 6 μυωπια...

lmb990
26/01/2016, 23:23
εκανα την παρασκευη 15 του μηνα με την τελευταια μεθοδο (femto second) και ολα κομπλε!! απο τα καλυτερα δωρα στον εαυτο μου... τιμη στα 1600, και οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ να του πω το ονομα του γιατρου να τον βρει... εγω εμεινα ευχαρηστημενος!!! κανει και την prk με 1300 αλλα προτιμησα την τελευταια μεθοδο...!

el_hymador
26/01/2016, 23:24
350929

Paolo
10/02/2016, 18:41
ποσο παει τωρα το μαλλι??πεσαν καθολου οι τιμες η στα ιδια επιπεδα???εχω 7 και 6 μυωπια...
Εγώ την έκανα με τον κύριο Γκουντή Χριστόφορο! Φοβερος ιατρος και πανω απ'ολα ανθρωπος!!! και όλα πήγαν ολα παρα πολύ καλά!! Κοστος και για τα δύο μάτια 1500 ευρώ για την trans PRK και 1800 για το femto-lasik. Μειναμε οικογενιακος πολυ ευχαριστημενοι!!! Ηταν το καλυτερο δωρο που εχω κανει στον ευατο μου!!! Μακαρι να την ειχα κανει νωριτερα!!!! για περισσοτερες πληροφοριες στειλε inbox

Paolo
10/02/2016, 18:42
οχι καθολου!!

Paolo
10/02/2016, 18:44
το ειχα ψαξει λιγακι μετα απο συζητηση με το οφθαλμιατρο και κατεληξα πως δεν αξιζει. προτιμω να ταλαιπωρουμε με φακους και γυαλια (εχω 3.00δ και 1.25α μυωπια). το ποσοστο αποτυχιας ειναι ελαχιστο αλλα αν σου τυχει ομως, τι κανεις μετα? επισης ναι μεν θα διορθωθει για λιγα χρονια αλλα πιθανων θα ανεβει η μυωπια και μετα απο 2-3-5 χρονια τι φαση, θα ξανακανεις παλι εγχειρηση? πολλα τα λεφτα και η ταλαιπωρια. :cool:

κι εγω ετσι σκεφτομουν αλλα μεγαλο λαθος!! πιο πολλα λεφτα χαλαμε σε φακους παρα στο λασερ!

BoSS_Man*
24/11/2016, 13:11
Υπάρχει κάποιος να μας πει την εμπειρία του για σχετικά με την διαδικασία του laser μυωπίας; Κάποιο καλό κέντρο / γιατρός στην Αθήνα υπάρχει; Επίσης όποιος μπορεί μέσω πμ αν θέλει να στείλει και μέρη που δεν πρέπει κάποιος να επισκεφθεί, υπάρχουν και αυτά. Με την οδήγηση μηχανής μετέπειτα υπάρχει κάποιο πρόβλημα όπως μόνο με κλειστή την ζελατίνα του κράνους πρέπει να οδηγάς γιατί θα υπάρξει πρόβλημα; Αληθεύει; Ποια μέθοδο να επιλέξει κάποιος και γιατί; Κάθε συμβουλή δεκτή.

Ζεύκας
24/11/2016, 13:12
έχει ξαναμπει αναλυτικό θέμα. ψάξε "lasik"

nickald
24/11/2016, 13:13
Κατι ειχε συζητηθεί εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132431&page=4&highlight=LASIK)

virus
24/11/2016, 16:19
Οφθαλμιατρειο Αθηνων. για μενα πληρες και παρα πολυ καλη εξυπηρετηση.

οσον αφορα το laser δεν εχω κανει τετοια επεμβαση.

aetomenios
25/11/2016, 15:57
Φιλε μου υπαρχουν πολλων ειδων λεϊζερ,οπως για τον βυθό,τον κερατοκονο,καταρακτη,κλπ.
Καποιες περιπτωσεις χρειαζεται κρος λικιγνκ μαζι με λεϊζερ και γινεται μονο σε ιδιωτικες κλινικες,γιατι δεν καλυπτονται απο τα δημοσια νοσοκομεια.
Καποια κεντρα ειναι αυτα
http://www.ofthalmologikokentro.gr/ofthalmologiko-kentro-epikoinonia.php
http://www.omma90.gr/
http://www.eyes.gr/
Μπορεις να δεις και να ψαξεις καποιους γιατρούς οπως Κανελλοπουλος Δ. στην Σουτσου η κλινικη
Κυμιωνής που ειναι στο Γενικο κρατικο που εχει βραβευτει στους 100καλυτερους γιατρους του κοσμου
Λαζαρου που χειρουργει ολους τους ικάρους

MG-KTiNoS
25/11/2016, 17:27
Κάθε συμβουλή δεκτή.

Εγώ δεν θα το έκανα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος αφού δεν είσαι άρρωστος ή κάτι να πάρεις το ρίσκο. (έστω και μικρό)
Όσο πιο λιγα κάνεις πάνω σου τόσο πιο καλά.
Αυτή είναι η γνώμη μου και ξέρω ότι πολλοί διαφωνούν.

akis_trevor
25/11/2016, 17:42
Εγώ δεν θα το έκανα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος αφού δεν είσαι άρρωστος ή κάτι να πάρεις το ρίσκο. (έστω και μικρό)
Όσο πιο λιγα κάνεις πάνω σου τόσο πιο καλά.
Αυτή είναι η γνώμη μου και ξέρω ότι πολλοί διαφωνούν.

Φίλε νικό,εχεις μυωπία;ή κάποια πάθηση που να απαιτεί χρήση γυαλιών;

MG-KTiNoS
25/11/2016, 18:39
Φίλε νικό,εχεις μυωπία;ή κάποια πάθηση που να απαιτεί χρήση γυαλιών;

πρεΖβυωπία (φυσικά)
:lol:

υγ
Ξέρω ότι πολλοί διαφωνούν και είναι σεβαστό.
:)

akis_trevor
25/11/2016, 19:01
πρεΖβυωπία (φυσικά)
:lol:

υγ
Ξέρω ότι πολλοί διαφωνούν και είναι σεβαστό.
:)

Κομπλε φίλε,κουβεντα κάνουμε.
Πρεσβυωπια σημαίνει ότι πχ οδηγας,βλεπεις τιβι,πας για καφέ κλπ χωρίς γυαλιά,σωστα;
Εγώ έχω μυωπία και στο 99% των περιπτώσεων φοραω φακούς.
Όταν πάω μοτοβολτα,εχω καβατζα ένα ζευγάρι και συνήθως και τα γυαλιά μου.
Αν πάω ένα ΣουΚου κάπου κουβαλάω θήκες υγρά κλπ.το καλοκαίρι πχ,μπανακι θάλασσα κλπ αν ανοιξω τα μάτια φεύγουν για πλάκα απτά μάτια.
Επίσης με τα γυαλιά το βράδυ δεν βλέπεις στο 100%,οι φωτεινές πινακίδες πχ θολώνουν λιγάκι.
Έφερα μερικά πρόχειρα παραδείγματα για να δεις ότι υπάρχουν διαδικαστικές μαλακιουλες που στην καθημερινότητα σου σπαν τα ουμπαλα.
Αν περίσσευαν τα 2000 θα το έκανα χτες.

MG-KTiNoS
25/11/2016, 19:09
Αν περίσσευαν τα 2000 θα το έκανα χτες.

Κάνουν και 12 άτοκες μερικοί !
:)

filtatos1981
25/11/2016, 23:16
Εγω που εχω κάνει θα σου πω τα εξής. Μην τσιγκουνευτείς αν κάποιος είναι καλύτερος αλλά ακριβότερος. Ο Κανελλόπουλος για παράδειγμα είναι και τα δύο.
Να ξέρεις ότι πολλοί έχουν μια φωτοευαισθησία για πολύ καιρό και εννοείτε κλειστή ζελατίνα τους πρώτους μήνες για αποφυγή μολύνσεων.
Αν κάνεις πολεμικές τέχνες ξέχνα το, απαγορεύονται τα χτυπήματα στο πρόσωπο. Βάρη επίσης κομμένα για κανα χρόνο. Και για κανένα λόγω μην κάνεις τη μέθοδο του καταράκτη για διόρθωση πολύ μεγάλης μυωπίας.

BoSS_Man*
02/12/2016, 13:13
παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές κάθε συμβουλή έχει την αξία της και θα αξιολογείται!

μερικοί μου στείλατε σε πμ για οφθαλμολογικά κέντρα προς αποφυγήν και σας ευχαριστώ, όποιος μπορεί ας μου στείλει και επίσης όπως γράψανε μερικοί εδώ γράψτε την συμβουλή ή την εμπειρία σας για καλούς γιατρούς κλπ

Tomahawk
10/01/2017, 16:49
Κάτι χρόνια μετά να ενημερώσω πως τελικά η εγχείρηση έγινε 1/2013 στο "Οφθαλμολογικό Αθηνών" και ήταν άριστα όλα, είτε πριν, είτε κατά τη διάρκεια, είτε μετά την εγχείρηση.
Έχουν πάει και κάποιοι γνωστοί μου μετά από μένα και είχαν αντίστοιχη εμπειρία.

doctoras
11/01/2017, 12:14
Οσοι κανατε την επέμβαση και οσοι θα ακολουθήσετε θα συνιστούσα προφύλαξη στις περιπτώσεις τραύματος οπως ο φιλος που ανέφερε kick boxing παραπανω, ο λογος φανταζομαι θα έχετε πληροφορηθεί κατα την επέμβαση με διαθλαστικο λασερ το οποιο ουσιαστικα θα ρίξει μερικες χιλιαδες βολες με στόχο να λεπτυνει τον κερατοειδή για το αποτελεσμα της ομαλοποίηση της διαθασης προς το οπτικο νευρο
Συνεπώς να ειστε επιφυλακτικοί σε περιπτωσεις τραυματος μπορει επιφέρει σε ακομη πιο δυσκολα μονοπατια

motomaniac
11/01/2017, 15:15
εκανα το 2007 η το 08. ειχα υπερμετρωπια 4,5 δηλαδη 6,5 βαθμους μετα το παραλυτικο υγρο. τωρα εχω οραση 9/10 και μονο το βραδυ με κουραζουν τα μικρα γραμματα των περιοδικων κι αυτο οχι παντα.. μονο τα λεφτα απο τα γυαλια που γλιτωσα μου φτανει.. μην βαλω και τους φακους που ηταν παραγγελια γιατι ειχα κι αστιγματισμο.. γενικως σωθηκα. ενας οφθαλμιατρος τοτε μου ειπε" πανε εκει, εχουν το καλυτερο μηχανημα. δεν ιανι θεμα γιατρου τοσο οσ του μηχανηματος. και πανε εκει που εχει το καλυτερο." εμεινα τοσο ευχαριστημενος που εστειλα αρκετο κοσμο κι ολοι ειπαν το ιδιο.