PDA

View Full Version : Λαδια



nim
02/12/2012, 13:10
Στο νεοαποκτηθέν μου Cbf αναψε χτες το λαμπακι για τα λάδια όταν ανοιξα τον διακόπτη, όταν έβαλα μπροστα την μηχανή το λαμπάκι έσβησε. πριν λίγο καιρό όταν πήγα στον μηχανικό την μηχανή μου είπε οτι έχω περίπου 1000χλμ ακόμη με αυτά τα λαδια.

πιστεύετε ότι θέλουν άλλαγη, από τώρα τελικα????

sapila racing
02/12/2012, 13:13
Το λαμπακι ανάβει πάντα οταν ανοίγεις τον διακόπτη για να βλέπεις οτι δουλεύει και μετα σβήνει εφ όσον εχει πίεση.
Στο αν θέλουν αλλαγή κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει αν δεν πείς ποσα χλμ εχεις κανει με τι λάδια και σε ποιές συνθηκες. (ταξίδια-πόλη).

nim
02/12/2012, 13:17
δλδ δεν είναι ένδηξη ότι υπάρχει προβλημα, απο την στιγμή που όταν βάζω μπροστά την μηχανή σβήνει??
έχω την εντύπωση πάντος πως πριν δεν άναβε (ή δεν το είχα παρατηρήσει)

Υ.Γ είμαι πρωτάρης ακόμη, σιγά σιγά θα τα μάθω :P

sapila racing
02/12/2012, 13:18
δλδ δεν είναι ένδηξη ότι υπάρχει προβλημα, απο την στιγμή που όταν βάζω μπροστά την μηχανή σβήνει??
έχω την εντύπωση πάντος πως πριν δεν άναβε (ή δεν το είχα παρατηρήσει)

Υ.Γ είμαι πρωτάρης ακόμη, σιγά σιγά θα τα μάθω :P

Απλά δεν το είχες παρατηρήσει.
Αν δεν σβησει οταν βάλεις μπρός τότε σημαίνει οτι εχεις πρόβλημα.

nim
02/12/2012, 13:19
να ανυσηχώ δλδ μόνο όταν είναι αναμένο το λαμπάκι η μηχανή δουλεύει???

nim
02/12/2012, 13:20
με κάλειψες ενώ ακόμη έγραφα το μνμ
thx

sapila racing
02/12/2012, 13:22
με κάλειψες ενώ ακόμη έγραφα το μνμ
thx
Να σαι καλά.
Λαδια να αλλάζεις κάθε 4 με 5000 χλμ με ημισυνθετικά καλής μάρκας στο ιξώδες που λέει το manual (10-30 νομιζω θα λεει) και καθε 2η αλλαγή λαδιών αλλάζεις και φίλτρο λαδιού και εισαι ΟΚ.
:wave2:

nim
02/12/2012, 13:32
θα τα αλλάξω μέσα στην εβδομάδα για να ξέρω ακριβώς σε πόσα χλμ θα ξαναχρειαστούν αλλαγμα.

thx για τις συμβουλες :)

AUFGEBRACHT
02/12/2012, 13:33
Να σαι καλά.
Λαδια να αλλάζεις κάθε 4 με 5000 χλμ με ημισυνθετικά καλής μάρκας στο ιξώδες που λέει το manual (10-30 νομιζω θα λεει) και καθε 2η αλλαγή λαδιών αλλάζεις και φίλτρο λαδιού και εισαι ΟΚ.
:wave2:

Μια και το αναφέρεις δράττομαι της ευκαιρίας... ισχύει ότι δεν πρέπει να αφήνεις τα ίδια λάδια πάνω από χρόνο ακόμα και εάν δεν έχεις συμπληρώσει τα χιλιόμετρα;

sapila racing
02/12/2012, 15:43
Μια και το αναφέρεις δράττομαι της ευκαιρίας... ισχύει ότι δεν πρέπει να αφήνεις τα ίδια λάδια πάνω από χρόνο ακόμα και εάν δεν έχεις συμπληρώσει τα χιλιόμετρα;

Iσχύει.
Το όριο τους ενός έτους βεβαια είναι και λίγο αυθαίρετο αλλά τα λάδια παθαίνουν μια σταδιακή οξείδωση και γι αυτό πρέπει να αλλάζονται κι ας μην εχουν κάνει χιλιόμετρα.

Billymuse
02/12/2012, 16:25
και καλο είναι να τσεκάρεις και την στάθμη τους, για τυχόν διαρροές πχ να φταίει καμια τσιμούχα στροφάλου και δε το έχεις παρει χαμπάρι..

sapila racing
02/12/2012, 21:04
και καλο είναι να τσεκάρεις και την στάθμη τους, για τυχόν διαρροές πχ να φταίει καμια τσιμούχα στροφάλου και δε το έχεις παρει χαμπάρι..

Aυτό που λες ισχύει μόνο σε δίχρονα κι εχει να κανει με το λάδι του κιβωτίου και μόνον.

thanos_s
02/12/2012, 22:51
Aυτό που λες ισχύει μόνο σε δίχρονα κι εχει να κανει με το λάδι του κιβωτίου και μόνον.

και στα αυτοκινητα :D