PDA

View Full Version : Περιστατικό με αγγελία



nikonian
03/12/2012, 12:07
Ρε παιδιά , χρόνια τώρα λέμε ότι πολλοί βάζουν αγγελίες και ζητάνε όσα τους λείπουν.

Ακούστε κι αυτό:
Έβαλα πρόσφατα μια αγγελία για ένα δερμάτινο, πραγματικά φτηνά , για να το πάρει κάποιος από μας.Τελικά το πούλησα σ'ένα παληκάρι

Δέκα μέρες αργότερα βλέπω το μπουφάν που είχα πουλήσει εδώ μέσα 80 ευρώ ,σε αγγελία στο car.gr , να το πουλάει 180 ευρώκαι η αγγελία να συνοδεύεται από ένα σωρό παραμύθια.

Είμαι ακόμα με τη γλώσσα στο μάγουλο.

Sapadak
03/12/2012, 12:08
Ρε παιδιά , χρόνια τώρα λέμε ότι πολλοί βάζουν αγγελίες και ζητάνε όσα τους λείπουν.

Ακούστε κι αυτό:
Έβαλα πρόσφατα μια αγγελία για ένα δερμάτινο, πραγματικά φτηνά , για να το πάρει κάποιος από μας.Τελικά το πούλησα σ'ένα παληκάρι

Δέκα μέρες αργότερα βλέπω το μπουφάν που είχα πουλήσει εδώ μέσα 80 ευρώ ,σε αγγελία στο car.gr , να το πουλάει 180 ευρώκαι η αγγελία να συνοδεύεται από ένα σωρό παραμύθια.

Είμαι ακόμα με τη γλώσσα στο μάγουλο.

Τι σε νοιαζει
Το πουλησες εσυ...πηρες τα φραγκα...Ασε τον αλλον να παιδευεται

nikonian
03/12/2012, 12:29
Τι σε νοιαζει
Το πουλησες εσυ...πηρες τα φραγκα...Ασε τον αλλον να παιδευεται

Δεν είναι έτσι ρε φίλε.
Το φόρουμ δεν είναι site αγγελιών. Πάντα όταν χρειάζομαι κάτι μεταχειρ. , μπαίνω πρώτα εδώ και όταν θέλω κάτι να πουλήσω που είναι καλό και φτηνό, πρώτα το βάζω στο φόρουμ και αν δεν.. τότε πάω σε site αγγελιών.
Ο λόγος είναι απλός: Μπαίνω 10 χρόνια εδώ μέσα , τους μισούς τους γνωρίζω (έστω και απ'το πληκτρολόγιο) και έχω μια εμπιστοσύνη, όπως και οι άλλοι απέναντί μου.
Τώρα, να μπαίνουν κάποιοι και να ψάχνουν κάτι σκοτωμένο, για να το μοσχοπουλήσουν, μου κάνει εμπόριο.
Τέλος πάντων. Δε μου είχε ξανασυμβεί και έμεινα..........ενεός

chr1s_86
03/12/2012, 12:39
Δεν είναι έτσι ρε φίλε.
Το φόρουμ δεν είναι site αγγελιών. Πάντα όταν χρειάζομαι κάτι μεταχειρ. , μπαίνω πρώτα εδώ και όταν θέλω κάτι να πουλήσω που είναι καλό και φτηνό, πρώτα το βάζω στο φόρουμ και αν δεν.. τότε πάω σε site αγγελιών.
Ο λόγος είναι απλός: Μπαίνω 10 χρόνια εδώ μέσα , τους μισούς τους γνωρίζω (έστω και απ'το πληκτρολόγιο) και έχω μια εμπιστοσύνη, όπως και οι άλλοι απέναντί μου.
Τώρα, να μπαίνουν κάποιοι και να ψάχνουν κάτι σκοτωμένο, για να το μοσχοπουλήσουν, μου κάνει εμπόριο.
Τέλος πάντων. Δε μου είχε ξανασυμβεί και έμεινα..........ενεός

Έχεις δίκιο σε ότι λες αλλά υπάρχουν και αυτά δυστυχώς...

spyrakos35
03/12/2012, 12:45
ναι είναι εμπόριο

ναι είναι ανήθικο

αλλά δυστυχώς, ο Sapadak έχει δίκιο....

ίσως τελικά να μην έπρεπε να το σκοτώσεις....

yannis24
03/12/2012, 13:07
ναι είναι εμπόριο

ναι είναι ανήθικο

αλλά δυστυχώς, ο Sapadak έχει δίκιο....

ίσως τελικά να μην έπρεπε να το σκοτώσεις....

ναι αλλα αμα το επαιρνε καποιος που πραγματικα το ειχε αναγκη, και το ευχαριστιοταν τοτε θα ηταν μια χαρα και αυτος και ο αλλος....
Ετυχε τωρα....οποτε.....κριμα.......

Sapadak
03/12/2012, 13:09
ναι αλλα αμα το επαιρνε καποιος που πραγματικα το ειχε αναγκη, και το ευχαριστιοταν τοτε θα ηταν μια χαρα και αυτος και ο αλλος....
Ετυχε τωρα....οποτε.....κριμα.......

Αν κάποιος ειχε πραγματικα αναγκη για τζακετς...εχει τζάκετ που παιζουν στα 50 ευρω και κάτω...

spyrval
03/12/2012, 13:15
Ρε παιδιά , χρόνια τώρα λέμε ότι πολλοί βάζουν αγγελίες και ζητάνε όσα τους λείπουν.

Ακούστε κι αυτό:
Έβαλα πρόσφατα μια αγγελία για ένα δερμάτινο, πραγματικά φτηνά , για να το πάρει κάποιος από μας.Τελικά το πούλησα σ'ένα παληκάρι

Δέκα μέρες αργότερα βλέπω το μπουφάν που είχα πουλήσει εδώ μέσα 80 ευρώ ,σε αγγελία στο car.gr , να το πουλάει 180 ευρώκαι η αγγελία να συνοδεύεται από ένα σωρό παραμύθια.

Είμαι ακόμα με τη γλώσσα στο μάγουλο.

Και αν πάρω τηλέφωνο θα μου το προσφέρει φιλικά 130-150 ευρώ....Από περιέργεια,πώς κατάλαβες ότι είναι το δικό σου?

Sapadak
03/12/2012, 13:20
Και αν πάρω τηλέφωνο θα μου το προσφέρει φιλικά 130-150 ευρώ....Από περιέργεια,πώς κατάλαβες ότι είναι το δικό σου?

Ε αν εχουν το ιδιο τηλ και ονομα, και ειναι το ιδιο μέγεθος και χρώμα λες να ειναι συμπτωση?

devil's animal
03/12/2012, 13:29
ε,καλα το εμποριο χροοοοονια λειτουργει ετσι...
αγοραζω φτηνα, πουλαω σε εξωπραγματικη τιμη...
ναι ειναι ανηθικο να συμβαινει σε ενα φορουμ που υπαρχει αλληλεγγυη μεταξυ μοτοσυκλετιστων αλλα απο την αλλη δεν ειναι παρανομο...

αλλωστε υπαρχει και το επαγγελμα των καιροσκοπων-κερδοσκοπων που αγοραζουν απο σπιτια μεχρι καναπεδες σε εξευτελιστικες τιμες και επειτα τα πουλανε 2πλα και 3πλα...περιμενουν ομως και μπορει και να μην ερθει ποτε ο αγοραστης...αυτο ειναι το ρισκο τους...

ετσι και το παλικαρι, πηρε το ρισκο του και το εβαλε 180 και μπορει να μην πουληθει ποτε και να χασει τα 80€...(αν οντως δεν το χρειαζεται)...


μην αγχεσαι...
:wave2:

McTalas
03/12/2012, 21:45
αφου δεν το εβγαλε εδω μεσα αγγελια παλι καλα να λες...

nassosxlvbros
03/12/2012, 22:05
Αυτό λες; (http://www.car.gr/parts/view/3075682/) ;)
"Δερματινο m-tech αγωρασμενο απο ιταλια 380euro.
No 50, φορεμενο το πολυ 10 φορες.
αφερουμενη επενδιση και προστασιες σε αγκωνες,ομους και πλατη( μονο η προστασια πλατης ειχε 80 euro) Ανταλασεται και με αλλο μπουφαν ιδιας καταστασης."

Αυτό το "Ανταλασεται και με αλλο μπουφαν ιδιας καταστασης", τι να εννοεί ο ποιητής; ότι θέλει άλλο χρώμα; άλλη μάρκα;
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου....

vaska
03/12/2012, 22:19
αφου δεν το εβγαλε εδω μεσα αγγελια παλι καλα να λες...


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Lioulios
03/12/2012, 22:54
Παίδες ... 1+1= 2


Αν το πούλησες και πήρες το μαρούλι ..... Δεν είναι πια δικό σου !!! Τέλος !!!

Εγώ λειτουργώ ακριβώς όπως σου τα γράφω ,αλλά δεν κάνω αγορές επι τούτου .

Μια φορά έτυχε να πάρω από εδώ μέσα ένα σοέι 1100 με καλό παζάρι και αφού το φόρεσα και το ευχαριστήθηκα και αφού πούλησα το στρήτ , έδωσα το κράνος 80 ευρώ πάνω από ότι τπο πήρα και είχε και σειρά προτεαιότητας η αγγελία γιατί πολλοί το ήθελαν ...Απο εδώ μέσα το πήρα ,αλλά εδώ μέσα αγγελία δεν έβαλα .

Ξέρω άνθρωπο που ψάχνει ευκαιρίες -σκοτώματα εμπορικά μηχανάκια και τα αγοράζει-μεταπωλεί αφού τα χαίρεται και λίγο και βγάζει καλά λ7 σχετικά ....Πάει όμως με τα χρήματά ντούκου όταν δει την ευκαιρία και τα παίρνει .

Όποιος θέλει να σκοτώσει την προίκα του να πάρει χρήμα ντούκου το κάνει ,αλλά ο άλλος που το έβαλε σε αγγελία πολύ παραπάνω ...ακόμα το πουλάει όπως λες ....


Τα χρήματα που ζήτησες τα πήρες . Τέλος . Δεν έχει να πούμε κάτι άλλο ...Τα υπόλοιπα είναι εμπόριο .

George_Sp
04/12/2012, 00:03
ναι απλά μάλλον το θέμα ανακινήθηκε γιατί εδώ μέσα δεν είναι car.gr και ως φόρουμ έχουμε τις αγγελίες για να βολευόμαστε μεταξύ μας, και κυρίως...να γίνεται ηθικά. :)

Lioulios
04/12/2012, 00:41
Υπάρχουν όμως και αλεξιπτωτιστές χρήστες που μπαίνουν και αγοράζουν-πουλάνε ακριβώς όπως στο car και την κάνουν .

...Και μια φορά που χάριζα ένα τσαντάκι σχάρας , δεν σου κρύβω πως θα ήθελα να το πάρει κάποιος που τον πληκτρολογιοξέρω ....Μπήκε όμως και πρόλαβε κάποιος που δεν πολυεμφανίζεται και προσωπικά τον έβλεπα 1η φορά ...Το πρόλαβε όμως και το πήρε .

Αργά είναι και έχουμε όρεξη για κουβέντες ...Το θέμα είναι όμως αυτό που είπαμε ορισμένοι . Εμπόριο είναι και όταν έχεις στα χέρια σου κάτι που το πλήρωσες και είναι δικό σου , έχεις δικαίωμα να το πουλήσεις όσο θες . Τέλος !

Όλα τα άλλα είναι για να ΄χουμε να λέμε ...

motomaniac
04/12/2012, 01:24
πω.. νομιζω πως αυτο ηταν το μπουφαν που ηθελα αλλα τα οικονομικα δεν μου επετρεψαν ουτε 80ε να δωσω... πραγματικα κριμα.. μακαρι να το ειχα παρει..

AristidisZ
04/12/2012, 06:53
Ελα μωρέ, για ένα 100ρικο κάνεις έτσι ?
εγώ έδωσα το αμάξι 8 και το είδα να πουλιέται 11, τι να πω ? :bawl:

nikonian
04/12/2012, 07:21
Αυτό λες; (http://www.car.gr/parts/view/3075682/) ;)
"Δερματινο m-tech αγωρασμενο απο ιταλια 380euro.
No 50, φορεμενο το πολυ 10 φορες.
αφερουμενη επενδιση και προστασιες σε αγκωνες,ομους και πλατη( μονο η προστασια πλατης ειχε 80 euro) Ανταλασεται και με αλλο μπουφαν ιδιας καταστασης."

Αυτό το "Ανταλασεται και με αλλο μπουφαν ιδιας καταστασης", τι να εννοεί ο ποιητής; ότι θέλει άλλο χρώμα; άλλη μάρκα;
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου....

Ναι , αυτό είναι Νάσσο. Δεν είναι αγορασμένο από Ιταλία, δεν έκανε 380 και η πλάτη δεν έκανε 80.
Είδα κι εγώ ένα 20χρονο παιδάκι που καβάλαγε 1000ρι με φούτερ και είπα ότι έπιασε τόπο.ΧΑΧΑ

Stabak
04/12/2012, 07:38
κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο

alexvan
04/12/2012, 11:47
Γιατί δεν τον παίρνεις τηλ να δεις τι παζάρια θα κάνεις και να σου πεί και το ιστορικό. π.χ. από που το αγόρασε, πόσο; κλπ. Έτσι για να δεις τι θα σου αραδιάσει. Από καθαρή περιέργεια ρε παιδί μου. Στη θέση σου θα έκανα μια ωραιότατη πρόβα παζαριού. Έτσι για το γαμώτο της υπόθεσης

sapila racing
04/12/2012, 11:55
Οπως και να χει εγω το βλέπω σαν π@@@στιά.

Αυτό το κουμπί 'report' στο car.gr τι κάνει?

Αν παμε και το κανουμε report για μούφα καμμια 20ρια νοματαίοι θα γινει τιποτα?

spyrakos35
04/12/2012, 11:58
ρε παιδιά ναι αλλά οι έμποροι μεταχειρισμένων τι κάνουν?

αγοράζουν από εμάς με 10

πούλάνε σε εμάς 15 (με ενα σκασμό φίδια που αραδιάζουν για την πώληση)

τι σας ενοχλεί?
οτι είναι ιδιώτης και οχι έμπορος?
ή οτι λέει ψέματα?

thanos_s
04/12/2012, 14:25
Πουλησες στην τιμη που ηθελες? Πηρες τα λεφτα σου? Εκει τελειωνουν τα δικαιωματα σου. Ολα τα αλλα ειναι να'χαμε να λεγαμε. Τις αγαθοεργιες καντε τις αλλου.
Αν καταφερει και το δωσει 180 μαγκας ειναι. Δεν κοιτατε που καθημερινα χαριζουμε πραγματα για "ανακυκλωση" και πανε ολα για πωληση σε τριτες χωρες....
Τα διαφορα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων που παιρνουν για "ανακυκλωση" laptops και αλλα ηλεκτρονικα γιατι θελουν να ειναι πληρη, λειτουργικα και με τον φορτιστη? Για να τα λιωσουν ολα μαζι στους σπαστηρες??

Για να μην μιλησουμε για τις εταιριες "ανακυκλωσης οχηματων" που βγαζουν ΤΑ χιλιαρικα απο ανταλλακτικα αυτοκινητων που πουλανε και τα εχουν παρει "για αποσυρση"...Μονο τα λαστιχα και τα πλαισια καταληγουν για ανακυκλωση στο τελος.

nassosxlvbros
04/12/2012, 16:09
Δημήτρη 2 τινά συμβαίνουν: ή ο τύπος είναι "μαρκομανής" και ανακάλυψε πως δεν είναι τρέντυ να φοράει κανείς μη επώνυμα καβάλα στα μοτόρια ή τόχει κάνει επάγγελμα και προσπαθεί να βγάλει από διάφορους αγαθούς τα διπλά από ότι αγοράζει...εσύ έκανες το κουμάντο σου και όλα οκ τώρα αν μετάνιωσε και θέλει να βγάλει άλλα τόσα δικό του πρόβλημα....

tsompanis
04/12/2012, 18:04
Πουλησες στην τιμη που ηθελες? Πηρες τα λεφτα σου? Εκει τελειωνουν τα δικαιωματα σου. Ολα τα αλλα ειναι να'χαμε να λεγαμε. Τις αγαθοεργιες καντε τις αλλου..

Ναι ρε μαν,,,,
λες και αυτός που αγοράζει μεταχειρισμένο μπουφάν του περισσεύουν απο τα μπατζάκια....