PDA

View Full Version : Ρυθμιση Προβολεα F650GS



GsDakar
03/12/2012, 14:02
Καλησπερα ,θελω τα φωτα σας,ειχα XENON και τα ξηλωσα εχθες διοτι απο τα μπινελικια ειχα μονιμο λοξυγκα,πριν ομως απο το ξηλωμα,για να τα σωσω πηγα στον γνωστο στον Γερακα και μου 'ρυμθισε ' τον φαναρι πιο χαμηλα,ετσι νομιζα καθοτι μερα και η ρυθμιση εγινε σε τοιχο,τελος παντων πολυ προχειρα,το βραδυ την περνω παω βολτα παλι λοξυγκας,οντως ηταν και παλι ψηλα,μονη λυση ξηλωμα γιατι το φαναρι μου δεν κανει για Xenon,το προβλημα μου ειναι πως χαμηλωνει το ρημαδι το φαναρι;εχθες το ελυσα ολο το μπροστινο συστημα οργανα κτλ,εχει μια κεντρικη ροδελα αλλα αυτη που πειραξε και ο μαστορας δεν εκανε τιποτα παρα μονο πηγε το φαναρι μονοπαντα απο την μια πλευρα με αποτελεσμα και ψηλα να ειναι και αριστερα να ειναι η δεσμη,ακομα και τωρα με την απλη λαμπα ειναι ψηλα.αν μπορει καποιος να βοηθησει κερναω:beer:

MikeG
03/12/2012, 14:40
Έχει μια στρογγυλή πλαστική βίδα-ρυθμιστή πίσω από το φανάρι, αρκετά μεγάλη, θα τη δεις. Από εκεί κάνεις δουλειά.

sapila racing
03/12/2012, 14:42
Μια που έβγαλες τα xenon θα σου πω. :D

Υπάρχει ενα ρυθμιστής αλλά ειναι λιγο δυσκολο να τον βρείς.
Αν κοιτάξεις κατω από το στροφόμετρο, στην εσοχή μεταξύ στροφομέτρου και κεντρικού διακόπτη και κατω απο το σημείο που συνδέοντια τα ηλεκτρικά με τα φώτα θα δείς εναν μαύρο ρυθμιστή. Τον γυρίζεις και ρυθμίζεις ανάλογα.

GsDakar
03/12/2012, 19:38
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,το θεμα ειναι οτι αυτην την μαυρη ροδελα πειραξε και το φαναρι χαμηλωσε μονο απο την μια πλευρα,δηλ η αριστερη πλευρα ηταν μεσα και κατω και η δεξια ηταν οπως πριν, ηταν στραβο και κανεις δεν το ειδε καθοτι τα ρυθμισε μερα,το βραδυ το ανακαλυψα οτι και ψηλα ηταν και η δεσμη ηταν αριστερα στα μπαλκονια,το επανεφερα τωρα στα φυσιολογικα του αλλα ειναι ψηλα.Παρατηρησα και δυο βιδακια δεξια και αριστερα του φαναριου τα οποια δεν πειραξα γιατι δεν ξερω τι κανουν.

AUFGEBRACHT
03/12/2012, 20:23
Μάλλον λες τα βιδάκια τα οποία είναι με τα βελάκια και συγκρατούν τον προβολέα
275855

AUFGEBRACHT
03/12/2012, 20:23
Για ρίξε μια ματιά εδώ μπας και σε βοηθήσει...
275856

AUFGEBRACHT
03/12/2012, 20:24
Κι εδώ η συνέχεια για τη ρύθμιση των φώτων
275857

GsDakar
03/12/2012, 20:44
φιλε AUFGEBRACHT σε ευχαριστω πολυ,λοιπον οπως κοιτατε το φαναρι στην φωτο του φιλου AUFGEBRACHT γυρισε την κεντρικη βιδα ο μαστορας και το αποτελεσμα ηταν το φαναρι να ρυθμιστει μονο απο την μια πλευρα,δηλ οπως το κοιτατε η αριστερη πλευρα ηταν μεσα και η δεξια ακινητη,οταν εγω το ελυσα για να ξηλωσω τα φωτα το φαναρι εφυγε τελειως απο την θεση του αριστερα, και το στήριξα με την βιδα την μικρη με τον αριθμο 2,αν βιδωσω αυτες τερμα γιατι περνει πολυ θα κατεβει το φαναρι;

George_Sp
03/12/2012, 21:36
επειδή έχω το ίδιο φανάρι....θα σου πω το εξής.

ο μηχανισμός είναι για γερά νεύρα και χέρια. επειδή το σύστημα με τον κεντρικό ρυθμιστή και τους 2 πλαϊνούς παίζει με τις ανοχές πίεσης με την μέθοδο του μοχλού θα πρέπει για αρχή να το φέρεις στα αρχικά όρια.

Αν δηλαδή ο κεντρικός είναι παρασφιγμένος δε πρόκειται να γίνει σωστή διόρθωση με τα πλαϊνά

οπότε.....

βάζεις για αρχή τον κεντρικό διακόπτη ρύθμισης στο σημείο 0 όπως αναφέρεται στο σχήμα (basic setting)
έπειτα ρυθμίζεις τα πλαινά για την επιλογή γωνίας πτώσης των μετωπικών κρυστάλλων.
τέλος....ξανά στον κεντρικό ρυθμιστή για την επιλογή καθ'ύψος που έχει να κάνει με τα κιλά σου και το ύψος πτώσης σε τοίχο από απόσταση 10μέτρων.