PDA

View Full Version : Προς όλους τους hit-and-runners εκεί έξω...



pipe_smoker
04/12/2012, 02:08
Συχνά κανείς, μέσα στην προσπάθειά του να τονίσει κάτι, τολμάει να υπερβάλλει λέγοντας πχ "δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από...." ή "η μεγαλύτερη μαλακία από όλες είναι...." και πάει λέγοντας.
Πραγματικά όμως, πιστεύω ότι στο μικρόκοσμο της καθημερινότητάς μας και της κίνησής μας στους δρόμους, δεν υπάρχει πιο ανήθικο, πιο άνανδρο, πιο πούστικο πράγμα από το να χτυπάς κάποιον και να τον εγκαταλείπεις στη σκηνή του ατυχήματος. Το γνωστό και ως hit-and-run.
Σαφώς και υπάρχουν διαβαθμίσεις ακόμα και σε αυτή την πούστικη κι άνανδρη πράξη, όπως υπάρχουν σε όλες. Άλλο να χτυπήσει κάποιος ένα αμάξι παρκαρισμένο και από το χεσιό του να σηκωθεί να φύγει, άλλο το να "φιλήσει" τον μπροστινό του στο φανάρι και βλέποντάς τον να κατεβαίνει να κατουρηθεί και να στρίψει και να φύγει, κι άλλο το να χτυπήσει και να ρίξει κάτω έναν μοτοσυκλετιστή. Πραγματικά δυσκολεύομαι να χωρέσω στο μυαλό μου πόση "αρρώστια" χρειάζεται να κουβαλάει κάποιος μέσα του ώστε να προκαλέσει ένα ατύχημα στο οποίο να εμπλέκεται δικυκλιστής (φταίει δε φταίει) και να μη σταματήσει να κατέβει να δει αν είναι καλά, αν έχει χτυπήσει, αν χρειάζεται να καλέσει ασθενοφόρο. Αντ'αυτού φεύγει, είτε επιτόπου, είτε ρίχνοντας μια ματιά πίσω να δει αν σαλεύει ο πεσμένος ή αν σηκώνεται.
Ο πανικός της στιγμής θα πει κάποιος. Η ψυχολογία του hit-and-run για την οποία βιβλία και βιβλία έχουν γραφτεί κι ένας σκασμός μελέτες έχουν γίνει. Λόγω του αντικειμένου των σπουδών μου και γνωρίζοντας κάποιους από τους λόγους που συμβαίνει αυτό, δεν μπορώ παρά να δείξω μια κάποια "κατανόηση" γύρω από το φαινόμενο όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Η αιτιολόγηση όμως ουδέποτε πρέπει να συγχέεται με τη δικαιολόγηση. Είναι έννοιες κάθε άλλο παρά ταυτόσημες.

Πέραν του κάθε ακαδημαϊσμού όμως, τα πράγματα μπερδεύονται (είτε υπεραπλουστεύονται, όπως το δει κανείς...) όταν εσύ ο ίδιος έχεις πέσει θύμα μιας τέτοιας ενέργειας.

Σε εσένα λοιπόν παλιόπουστα, που σήμερα το βράδυ γύρω στις 8 με χτύπησες με το αυτοκίνητο σου πέφτοντας επάνω μου γιατί αποφάσισες να στρίψεις κινούμενος στην εσωτερική λωρίδα της πλατείας χωρίς να κοιταξεις καθρέφτη (θα με είχες δει και δε θα έστριβες "επάνω" μου) ή έστω να ανάψεις το ρημαδο φλας σου (θα σε είχα αποφύγει εγώ), αν μία στο εκατομμύριο διαβάζεις το παρόν κοιμήσου ήσυχος. Έκοψες αρκετά αρχικά και νόμιζα πως θα σταματούσες και θα κατέβαινες. Κούνια που με κούναγε. Σηκώθηκα όσο πιο γρήγορα μπορούσα κι έτρεξα πίσω σου στο στενό που έστριψες για να δω την ξεβαμμένη μέχρι αηδίας πινακίδα σου. Την είδα, αλλά μέσα στη σύγχιση της στιγμής, συγκράτησα μόνο τα γράμματα και μπέρδεψα τα νούμερα στο μυαλό μου. Όταν έφτασε το ανακριτικό της τροχαίας έλεγξαν τους διάφορους συνδυασμούς που πίστευα ότι κάποιος από αυτούς ήταν αλλά τελικά κανένας δεν ταίριαζε με το χρώμα του μπουρδέλου σου. Φτιάξαμε ένα χαρτάκι και μου είπαν καθαρά και ξάστερα ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να το κορνιζάρω γιατί καμία άλλη αξία δεν έχει.

Μπορώ να σε βρω. Αλήθεια μπορώ και δε θα μου κοστίσει και τίποτα. Δε θα το κάνω όμως. Γιατί ή ασφάλεια δεν είχες ή ανήλικος ήσουν και δεν είχες δίπλωμα ή κάτι τέτοιο. Και να τραβηχτώ σε δικαστήρια για μία στραβωμένη μανέτα, ένα στραβωμένο λεβιέ ταχυτήτων, και κάτι γρατζουνιές στο ντεπόζιτο (ελπίζω να μην παρουσιάσει κάτι άλλο που δεν έχει πιάσει το μάτι μου) δεν έχω καμία όρεξη. Κυρίως λοιπόν επειδή ο μόνος τραυματίας της υπόθεσης ήταν το cbδάκι μου (γάντια και μπουφάν έκαναν καλά τη δουλειά τους), κι επίσης γιατί περνάω μια παράξενη περίοδο, δε θα σε τρέξω έτσι για το γαμώτο. Μαλακία κάνω και το ξέρω, αλλά το τελευταίο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή στη ζωή μου είναι δικηγόροι και δικαστήρια. Αφού σου επέτρεψε η συνείδησή σου λοιπόν να την κοπανήσεις από τη σκηνή του ατυχήματος, λογικά θα σου επιτρέψει να κοιμηθείς και ήσυχος το βράδυ. Καν'το.

ΥΓ. Φίλε με το TDM που είδες τη μηχανή πεσμένη κάτω και σταμάτησες να δεις τι έχει συμβεί, με ρώτησες αν είχα χτυπήσει και με βοήθησες να τη σηκώσω και να τη βάλω στην άκρη του δρόμου, να'σαι πάντα καλά και σ'ευχαριστώ.

chr1s_86
04/12/2012, 02:43
Καταρχήν περαστικά στην τσέπη για τις ζημιές (αφού δεν χτύπησες πάλι καλά)

Κατά δεύτερον ποιο είναι το αντικείμενο των σπουδών που σε οδήγησε να σκεφτείς και να (μην) πράξεις κατ' αυτόν τον τρόπο;

pipe_smoker
04/12/2012, 03:46
Καταρχήν περαστικά στην τσέπη για τις ζημιές (αφού δεν χτύπησες πάλι καλά)

Κατά δεύτερον ποιο είναι το αντικείμενο των σπουδών που σε οδήγησε να σκεφτείς και να (μην) πράξεις κατ' αυτόν τον τρόπο;

Σε ευχαριστω.

Δεν ανέφερα οτι συνετελεσαν οι σπουδες μου στο να πραξω καπως. Ανεφερα οτι τυγχανει να γνωριζω κάποια πράγματα γύρω απο την ψυχολογια του hit-and-run, τα παραδοξα του πώς μπορει να λειτουργησει κάποιος υπο συνθηκες στρες χωρίς να ειναι φυσει και θεσει @ιδι και λοιπα, μιλωντας γενικα. Στο πρωτο μερος του ποστ. Οχι οτι αυτα με επηρρεασαν στο πώς επραξα.
Δεν εχω τελειωσει τη σχολη του Γκαντι και το παιζω τερας ψυχραιμιας ούτε παπαδοπαιδι για να του δωσω αφεση αμαρτιων.

Shaolin Monk
04/12/2012, 05:40
Εσυ να εισαι γερος φιλε και δεν πειραζει.Και φθηνα την εβγαλες...

Αν και... Η τιμωρια καποιου που σε παρατησε, καποιες φορες λειτουργει ως παραδειγμα για καποιους αλλους... :a26:

vaska
04/12/2012, 08:07
Κατ' αρχήν περαστικά και σε σένα και στο μηχανάκι σου. Κατά δεύτερον στις περίπου 10 περιπτώσεις σαν την δικιά σου που ξέρω, όλοι οι δράστες θα την είχαν κοπανήσει αν δεν υπήρχαν αυτόπτες μάρτυρες. Ο ένας εξ αυτών μάλιστα έβαλε και το αυτοκίνητο για βάψιμο για να μην υπάρχουν σημάδια από την πρόσκρουση. Δέξου δε ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση υπήρξαν μόνο υλικές ζημιές, οπότε με μια δήλωση θα καθάριζε μια και καλή. Ίσως είναι η μαγκιά της φυλής και ο σταρχιδισμός του Έλληνα, μα πάνω απ' όλα πιστεύω είναι η παιδεία μας.
Θα συμφωνήσω με τον Σαολιν, ότι η τιμωρία τέτοιων τύπων λειτουργεί ενδεχομένως ανασταλτικά για τους υπόλοιπους επίδοξους.

Εύχομαι να ήταν το τελευταίο, πάντα όρθιος και αλώβητος.

:wave2:

Drake Ramore
04/12/2012, 11:17
Περαστικά φίλε , και αλλο κακό να μην σε βρει! Είναι πραγματικά ότι χειρότερο. Ότι και να συμβαίνει (ανήλικος, χωρίς δίπλωμα, χωρίς ασφάλεια κλπ) είναι τραγικό να αφήνει κάποιος έναν συνάνθρωπο του χτυπημένο στην μέση του δρόμου.

Υ.Γ Όταν διάβασα τον τίτλο του νήματος, και πριν το ανοίξω, το μυαλό μου πήγε ότι κράζεις τους hit and runners στα torrents!:p
Είδες τι συμβαίνει όταν η μεταφορική έννοια γίνεται πιο κοινά χρησιμοποιούμενη από την κυριολεκτική;:lol:

pipe_smoker
04/12/2012, 11:54
Ευχαριστώ παιδιά. 7 χρόνια με αυτοκίνητο και 2,5 με τη μηχανή, το πρώτο ήταν κι εύχομαι να ήταν και το τελευταίο.

Τώρα γύρω από την τιμωρία προς παραδειγματισμό...
Απ'όσο γνωρίζω η εγκατάλειψη τόπου τροχαίου εφ'όσον δεν υπάρχουν σωματικές βλάβες έχει καταστεί πταίσμα (:a31: Παρεμπιπτόντως, πρέπει να φτιαχτεί εμότικον που να την παίζει το smiley και με τα δυο τα χέρια γιατί αυτό δεν αρκεί πολλές φορές). Εν ολίγοις, ακόμα κι αν τον βρω, που όπως είπα μπορώ να το κάνω, υπάρχουν τα εξής τινά:

1. Ο λόγος μου εναντίον του δικού του (κανένας αυτόπτης μάρτυρας). Αυτός μπορεί κάλλιστα να πει δεν τον ξέρω τον κύριο, εγώ εκείνη τη μέρα/ώρα έπαιζα πρέφα στο καφενείο, να! ρωτήστε και τους φίλους μου!! Θα μπορεί να κουβαλήσει άνετα και 5 ψευδομάρτυρες να του στηρίξουν το άλλοθι.
Εγώ από την άλλη, αφού έκανα το χαρτί με τους τροχαίους, δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι διαφορετικό ούτε να παρουσιάσω ότι είχα κάποιον δικάβαλο ως μάρτυρα ή δεν ξέρω γω τι. Υπαρχει επίσημο έγγραφο που έχει γίνει η καταγραφή. Εγώ είπα ότι με στούκαρε ο τάδε. Από τη στιγμή που ο τάδε έγινε καπνός, δεν μπορώ να το αποδείξω. Ακόμα και στο επίσημο έγγραφο της τροχαίας λέει "ο οδηγός του οχήματος Α υποστηρίζει ότι ......." ή "κατά δήλωση του οδηγού Α το ανωτέρω όχημα εγκατέλειψε τον τόπο του ατυχήματος..." και λοιπά.
Γι'αυτούς εγώ μπορεί κάλλιστα να γλίστρησα στη στροφή και να έφαγα τα μούτρα μου και να μου ήρθε να τα φορτώσω στον δόλιο που ήταν μπροστά μου εκείνη την ώρα κι έστριβε, για να μην πληρώσω εγώ τα σπασμένα. Και μου πατάει κι αυτός μία αγωγή από πάνω κι έδεσε η δουλειά.

Αυτά είναι τα βασικότερα. Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά.
2. Δεν υπάρχει χρόνος για δίκες και δικαστήρια.
3. Θα κοστίσει η ιστορία και το αποτέλεσμα είναι σχεδόν απίθανο να με αποζημιώσει (ηθικά μιλάμε πάντα).
4. Όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου περνάω μία παράξενη περίοδο και το μόνο που μου λείπει (ακόμα κι αν τα απο πάνω ήταν σε κάπως καλύτερη μοίρα) είναι δικαστήρια και δικηγόροι.

Αν το νούμερο 1 ήταν διαφορετικό, αν είχα κάποιο στοιχείο να μπορώ να στηρίξω όντως το συμβάν πέραν του "ορκίζομαι να είπω την αλήθεια...." μπορεί και να έπραττα διαφορετικά, ξέροντας πάντα ότι στην καλύτερη θα έτρωγε 1 μήνα φυλάκιση (εξαγοράσιμη) και θα έχανε το δίπλωμα του για 1-3 μήνες.

Όμως όλα αυτά είναι "αν". Κι εγώ δεν τα έχω. Έχω ένα "ασσόδυο", χωρίς μάρτυρες, χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, χωρίς τίποτα. Και ως γνωστόν "με αν και με ασσόδυο κανείς δε γάμησε"...

ΥΓ. Υπάρχει κι αυτή η λύση βέβαια, αλλά δεν έχω φίλους με καθαρά κι ούτε ξέρω να χειρίζομαι έτσι περίτεχνα την αλυσίδα :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=aA8n_bWVZGI

spyrakos35
04/12/2012, 13:48
Μπορώ να σε βρω. Αλήθεια μπορώ και δε θα μου κοστίσει και τίποτα. Δε θα το κάνω όμως. Γιατί ή ασφάλεια δεν είχες ή ανήλικος ήσουν και δεν είχες δίπλωμα ή κάτι τέτοιο. Και να τραβηχτώ σε δικαστήρια για μία στραβωμένη μανέτα, ένα στραβωμένο λεβιέ ταχυτήτων, και κάτι γρατζουνιές στο ντεπόζιτο (ελπίζω να μην παρουσιάσει κάτι άλλο που δεν έχει πιάσει το μάτι μου) δεν έχω καμία όρεξη. Κυρίως λοιπόν επειδή ο μόνος τραυματίας της υπόθεσης ήταν το cbδάκι μου (γάντια και μπουφάν έκαναν καλά τη δουλειά τους), κι επίσης γιατί περνάω μια παράξενη περίοδο, δε θα σε τρέξω έτσι για το γαμώτο. Μαλακία κάνω και το ξέρω, αλλά το τελευταίο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή στη ζωή μου είναι δικηγόροι και δικαστήρια. Αφού σου επέτρεψε η συνείδησή σου λοιπόν να την κοπανήσεις από τη σκηνή του ατυχήματος, λογικά θα σου επιτρέψει να κοιμηθείς και ήσυχος το βράδυ. Καν'το.

είσαι λάθος αλλά οκ, δικό σου θέμα....

δεν είναι ανάγκη να τρέξεις σε δικαστήρια και δεν μιλάω βέβαια για αυτοδικία

devil's animal
04/12/2012, 13:58
το σημαντικο ειναι οτι εσυ εισαι καλα!!!
κατα τ'αλλα μια ευχη ή καταρα αν θελεις, φτανει και περισσευει για τετοια ατομα...

το θεμα ειναι οτι θα το βρουν απο καπου και πολλες φορες το πληρωνουν με μεγαλυτερο κοστος...;)

vaska
04/12/2012, 14:10
ΥΓ. Υπάρχει κι αυτή η λύση βέβαια, αλλά δεν έχω φίλους με καθαρά κι ούτε ξέρω να χειρίζομαι έτσι περίτεχνα την αλυσίδα :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=aA8n_bWVZGI

Ρε συ το XT και το XLR δεν είναι καθαρά :bawl:. Τέλος αφού έτσι αποφάσισες μην το σκέφτεσαι πια, ξεπέρασέ το.

spyrakos35
04/12/2012, 14:33
το σημαντικο ειναι οτι εσυ εισαι καλα!!!

σωστό


κατα τ'αλλα μια ευχη ή καταρα αν θελεις, φτανει και περισσευει για τετοια ατομα...

λάθος


το θεμα ειναι οτι θα το βρουν απο καπου και πολλες φορες το πληρωνουν με μεγαλυτερο κοστος...;)

όχι πάντα.... ασε που παίζει σοβαρά να προλάβουν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά σε κάποιον άλλον

sapila racing
04/12/2012, 14:37
Από προσωπική εμπειρία πριν χρόνια, το αποτέλεσμα ηταν μια απογοήτευση...

Αφού την κοπάνησε εχοντας πρώτα προκαλέσει ατύχημα με δυο τραυματίες, και αφού βρέθηκε απο μαρτυρία ταξιτζή, μετα απο 4 χρόνια και αρκετά δικαστήρια έφαγε μια ποινή φυλάκισης με αναστολή, πλήρωσε ενα ποσό κι εχασε το δίπλωμα για 6 μηνες.
Σιγα τα λάχανα δηλαδή...

chr1s_86
04/12/2012, 14:37
Σε ευχαριστω.

Δεν ανέφερα οτι συνετελεσαν οι σπουδες μου στο να πραξω καπως. ... Στο πρωτο μερος του ποστ. Οχι οτι αυτα με επηρρεασαν στο πώς επραξα.

Έχεις δίκιο (φυσικά) τώρα που το ξαναδιαβάζω.

devil's animal
04/12/2012, 14:45
λάθος
όχι πάντα.... ασε που παίζει σοβαρά να προλάβουν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά σε κάποιον άλλον

Σπυρο, ειμαι ο τελευταιος που θα μιλησει για αυτοσυγκρατηση στον δρομο και γι'αυτο δεν θα μιλησω εγω αλλα ο διψηφιος αριθμος καθρεπτων που επισκεφτηκαν το οδοστρωμα...

ΑΛΛΑ...ειμαι της αποψης οτι αν καταραστεις με την ψυχη σου, που λενε, καποιον, θα το βρει απο την "Ανωτερη Δυναμη" τουτου του ματαιου κοσμου, καπως καποτε στην ζωη του και μπορει εσυ να μην το μαθεις ποτε, αλλα ετσι ειναι αυτα...
:wave2:

MG-KTiNoS
04/12/2012, 16:40
Κατά μια άλλη θεωρεία ο κακός άνθρωπος τιμωρείται στο κόσμο αυτό και όχι στον επόμενο.
Όχι γιατί κάποια ανώτερη δύναμη του κάνει κάτι αλλά γιατί είναι ανίκανος να αγαπήσει και ως εκ τούτου ζει μόνος με τη πουστιά του και την καχυποψία του.

ΑΛΛΑ
Δεν ξέρω πόσοι έχετε ακούσει για κάποιον που πέθανε πολλές ώρες αργότερα από το ατύχημα γιατί μετά την εγκατάλειψη έπεσε μέσα σε κάτι μαργαρίτες και δεν τον είδε κανένας.
(Κάπου μεταξύ ιπποδρόμου και παραλιακής δεν ξέρω ακριβώς που)
Στην περίπτωση αυτή, ούτε οι κατάρες, ούτε οι καθρέφτες είναι αρκετοί.
Μερικά χρόνια στη φυλακή με τους κακούργους (φρι ρεκτιφιέ οβερσάιζ) και αφαίρεση του διπλώματος για πάντα είναι μια καλή αρχή πάντως.

Η εγκατάλειψη τραυματία πρέπει να καταδικάζεται ανεξάρτητα από το αν ο τραυματίας έπαθε πολλά ή λίγα.
Αυτός που εγκατάλειψε δεν μπορεί ποτέ να ξέρει πόσο σοβαρά είναι το θύμα.
Ταρίφα λοιπόν για την πράξη και για τα άλλα βλέπουμε
ΜΕΤΑ !



υγ
Και τώρα που το σκέφτομαι καλλίτερα μου έρχεται και μια άλλη ιστορία στο μυαλό για κάποιον που πήγε Χαλκίδα να αγοράσει ένα Δούκα και χάθηκαν τα ίχνη του.
Βρέθηκε χρόνια μετά στο πλάι της εθνικής από κάποιους εργάτες που έφτιαχναν το δρόμο.
(νομίζω Αλβανούς)

ΕΛΕΟΣ

yes-u
04/12/2012, 17:32
Είχα παρόμοια εμπειρία προ 5ετίας στο φανάρι της Ν. Ερυθραίας. Τύπος ακινητοποιημένος αποφασίζει να στρίψει αντικανονικά αριστερά σε μονόδρομο, την ώρα που τον προσπερνώ. Αποτέλεσμα να διαλύω την πόρτα και το φτερό του με το δεξί καπάκι (του σασμάν) και εγώ να πάω αντίθετο ρεύμα, ευτυχώς όρθιος και αλώβητος. Οι Ελληναράδες μάρτυρες με παρότρυναν να τον κυνηγήσω για να τον πλακώσω. Προτίμησα να συγκρατήσω την πινακίδα του και να ζητήσω κάποιον για μάρτυρα. Εκεί ως δια μαγείας μεταμορφώθηκαν σε κινέζους και αμέσως μετά σε λαγούς. Στην αστυνομία, μετά από ένα δίωρο μου δήλωσαν ότι μόνο με αριθμό (χωρίς τα γράμματα), μάρκα και τύπο αυτοκινήτου και χρώμα που είχε αφήσει στον κινητήρα μου δεν είναι δυνατόν να βρουν τον αίτιο. Μπροστά τους με ένα τηλεφώνημα βρήκα αμάξι, ιδιοκτήτη και διεύθυνση, αλλά ξέχασα να πω πως κάποια στιγμή της μέρας γίνομαι αόρατος και μη αντιληπτός γενικότερα. Κάτι ψέλλισαν για μήνυση αν κατάλαβα καλά από τα λίγα ελληνικά που ξέρω. Επέλεξα λοιπόν να μην κάνω τίποτα γιατί:
- δεν είχα ζημιά
- με τη φωνή που του έβαλα (αν και με το κράνος) ίσως του προκάλεσα πανικό που τον οδήγησε σε φυγή
- θεώρησα ότι το συμβάν αυτό σε ένα φυσιολογικό άνθρωπο, όταν θα μείνει ατιμώρητος, θα τον προβληματίσει περισσότερο και θα τον κάνει πιο ενοχικό, από το να το πληρώσει και να πει "οκ, τα έσπασα και πλέρωσα"
- είχα ένα πρόσφατο χωρισμό και το φρέσκο στραπάτσο μου φάνηκε φαιδρό....
- χαρίζει η ομάδααααα.......

Σε πέτυχα πουθενά pipe smoker?

pipe_smoker
04/12/2012, 21:45
είσαι λάθος αλλά οκ, δικό σου θέμα....

δεν είναι ανάγκη να τρέξεις σε δικαστήρια και δεν μιλάω βέβαια για αυτοδικία

Κάν'τα πενηνταράκια αν θες... Άντε και τον βρήκα. Να τον κάνω τί αφού δε μιλάς ούτε για δικαστήρια ούτε για αυτοδικία?



ΑΛΛΑ...ειμαι της αποψης οτι αν καταραστεις με την ψυχη σου, που λενε, καποιον, θα το βρει απο την "Ανωτερη Δυναμη" τουτου του ματαιου κοσμου, καπως καποτε στην ζωη του και μπορει εσυ να μην το μαθεις ποτε, αλλα ετσι ειναι αυτα...
:wave2:

Δεν καταριέμαι ρε animal. Δεν το'χω ρε αδερφέ. Δε σκέφτηκα από μέσα μου "στο επόμενο στενό να γίνεις χαλκομανία σε προφυλακτήρα νταλίκας ρε κερατά".
Τώρα περί ανωτέρων δυνάμεων, "όλα εδώ πληρώνονται", "θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου" και άλλα συναφή δεν έχω γνώμη και δε σκέφτομαι κατά αυτόν τον τρόπο. Νομίζω ότι το σύμπαν έχει πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνει από το να συνομοτεί για χατήρι μας.



Η εγκατάλειψη τραυματία πρέπει να καταδικάζεται ανεξάρτητα από το αν ο τραυματίας έπαθε πολλά ή λίγα.
Αυτός που εγκατάλειψε δεν μπορεί ποτέ να ξέρει πόσο σοβαρά είναι το θύμα.
Ταρίφα λοιπόν για την πράξη και για τα άλλα βλέπουμε
ΜΕΤΑ !


Αυτό ακριβώς.
Έφυγες? Μίνιμουμ ποινή τάδε. Τώρα από εκεί και πέρα το τι απέγινε αυτός που παράτησες και το τί ζημιά του προκάλεσες και το αν έφταιγες ή όχι, θα κρίνει ανάλογα και το ποια θα είναι η επιπλέον ποινή σου.

Θα μου πεις υπάρχει και τώρα αυτό με μίνιμουμ ποινή τον 1 μήνα φυλάκισης και 1-3 μήνες δίπλωμα. Τοίχο-τοίχο θα πηγαίνει από το φόβο του ο περί ου ο λόγος και θα κάψει και τα ρούχα του με πετρέλαιο μην τον βρούνε τα σκυλιά της δίωξης. (είπαμε... ιμότικον με τα δυο χέρια :a31: ).


Επέλεξα λοιπόν να μην κάνω τίποτα γιατί:
- δεν είχα ζημιά
- με τη φωνή που του έβαλα (αν και με το κράνος) ίσως του προκάλεσα πανικό που τον οδήγησε σε φυγή
- θεώρησα ότι το συμβάν αυτό σε ένα φυσιολογικό άνθρωπο, όταν θα μείνει ατιμώρητος, θα τον προβληματίσει περισσότερο και θα τον κάνει πιο ενοχικό, από το να το πληρώσει και να πει "οκ, τα έσπασα και πλέρωσα"
- είχα ένα πρόσφατο χωρισμό και το φρέσκο στραπάτσο μου φάνηκε φαιδρό....
- χαρίζει η ομάδααααα.......

Σε πέτυχα πουθενά pipe smoker?

Και ναι και όχι.
Το πρώτο που αναφέρεις περί ζημιάς έπαιξε το ρόλο του όπως έγραψα στο πρώτο μου ποστ. Αν και πάλι τα @@ μου θα είχα πάρει, αλλά σε άλλη περίπτωση αν η ζημιά ήταν μεγάλη, ίσως και να το είχα κυνηγήσει.

Σχετικά με το δεύτερο: αφού με χτύπησε κι έπεσα, έκοψε λίγο όπως είπα, κι έφυγε πριν προλάβω να βγάλω κιχ. Αφού έστριψε (κι εκεί πλέον σοκαρίστηκα όντας βέβαιος ότι δε θα σταματούσε) σηκώθηκα και τον πήρα στο κατόπι. Το αν αυτό του προκάλεσε πανικό και συνετέλεσε στο να φύγει είναι μία παρατραβηγμένη εκδοχή. Κρίνοντας από το πού είχε ήδη φτάσει μέχρι να με δεί από τον καθρέφτη του, δε νομίζω πως σκόπευε να κάνει το τετράγωνο για να ξανάρθει και να τον απέτρεψε η κίνησή μου να τρέξω πίσω του. Πάντως το αν πανικοβλήθηκε κατόπιν εορτής κανένα ρόλο δεν έπαιξε στην απόφασή μου να μην το προχωρήσω.

Σχετικά με το τρίτο, το αλλάζω λίγο, έτσι για να μιλήσουμε υποθετικά και να το φιλοσοφήσουμε αν θες: Από τη μία, τώρα ίσως να τον έχουν ζώσει τα μάυρα φίδια γιατί θα σκέφτεται πιθανότατα πότε θα του χτυπήσουν την πόρτα οι τροχαίοι, νομίζοντας πως εγώ έχω δώσει την πινακίδα του. Θα ακούει κουδούνι και θα τινάζεται μέχρι το ταβάνι. Θα τον βασανίσει κάμποσο, δε λέω (κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια βέβαια, βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση του. Αυτουνού μπορεί να μην του καίγεται καρφί και να το έχει ξεχάσει ήδη).
Από την άλλη (κάνοντας rewind και κρίνοντας ενώ ήδη γνωρίζω το αποτέλεσμα της ιστορίας, κάτι που εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να το ξέρω), μπορεί να μην έκανα καν την κίνηση να τρέξω πίσω του για να δω μάταια τις πινακίδες του, αφού ούτως ή άλλως θα τις ξέχναγα, και να προτιμούσα να μείνω κάτω, ώστε να μην του δώσω να καταλάβει ότι είμαι καλά με το να σηκωθώ και να τρέξω πίσω του, αφήνοντάς τον να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του με το να απορεί αν σκότωσε ή σακάτεψε κάποτε έναν άνθρωπο (και πάλι ισχύει το από πάνω. Ότι κρίνω εξ ιδίων). Όλο αυτό για το "κουβέντα να γίνεται".

Στα άλλα πέφτεις τελείως έξω. Επί της ουσίας, από τα όσα ανέφερες μόνο το θέμα της ζημιάς έπαιξε έναν ρόλο στην απόφασή μου.

Και μιας και το ανέφερα, τη γλίτωσα πιο φτηνά απ'όσο νόμιζα αρχικά. Ο λεβιές ήρθε στα ίσα του με "μοχλό", οι γρατζουνιές εξαφανίστηκαν με αλοιφή, κι από την τσέπη όλα κι όλα 20 γιέυρα για μανέτα. Long live the naked λεμε :lol:


το σημαντικο ειναι οτι εσυ εισαι καλα!!!


Αυτό ακριβώς. Όλοι να είμαστε καλά πάνω απ'όλα.

Προς όλους: Σας ευχαριστώ για τις ευχές, τη στήριξη και την ανταλλαγή απόψεων. Τσιμπάτε από μία ο καθένας:beer:

ΥΓ. Δεν το "κλείνω" το θέμα με αυτόν τον τρόπο. Ανοιχτός είμαι σε οποιαδήποτε κουβέντα, όπως αυτή που έμεινε στη μέση κιόλας με τον Σπύρο που δεν κατάλαβα τι εννοούσε.

KostasV2
04/12/2012, 22:30
Εγώ πάντως στη θέση σου και μπορώντας να βρω τα στοιχεία του, θα πήγαινα αύριο κιόλας να αγοράσω μια βαριοπούλα για τα περεταίρω. Ούτε τιμωρία από ψηλά υπάρχει, ούτε τύψεις που θα τον κάνουν να προσέξει την επόμενη φορά. Ο σταρχιδισμός ζεί και βασιλεύει στο Ελλαδιστάν. Είμαι τυχερός να μη μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο με το δικό σου, αλλά από την άλλη έχω βαρεθεί να βρίσκω χτυπημένο το αμαξάκι μου από τους καλούς μου γείτονες που παρκάρουν με το αυτί... Εννοείται πως ούτε μια φορά δεν έχει αφήσει κάποιος ένα χαρτάκι με τα στοιχεία του, ή έστω με ένα "συγγνώμη".

pipe_smoker
04/12/2012, 22:43
Εγώ πάντως στη θέση σου και μπορώντας να βρω τα στοιχεία του, θα πήγαινα αύριο κιόλας να αγοράσω μια βαριοπούλα για τα περεταίρω. Ούτε τιμωρία από ψηλά υπάρχει, ούτε τύψεις που θα τον κάνουν να προσέξει την επόμενη φορά. Ο σταρχιδισμός ζεί και βασιλεύει στο Ελλαδιστάν. Είμαι τυχερός να μη μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο με το δικό σου, αλλά από την άλλη έχω βαρεθεί να βρίσκω χτυπημένο το αμαξάκι μου από τους καλούς μου γείτονες που παρκάρουν με το αυτί... Εννοείται πως ούτε μια φορά δεν έχει αφήσει κάποιος ένα χαρτάκι με τα στοιχεία του, ή έστω με ένα "συγγνώμη".

Αν αποφάσιζα να το ρίξω στην αυτοδικία πίστεψέ με θα ξεκινούσα από άλλα πράγματα κι όχι από το μαλάκα που με χτύπησε κι έφυγε. Δεν είναι αυτός η αιτία του κακού. Μια έκφανσή του είναι.

Μιας και ανέφερες το αυτοκίνητό σου, δεν είχε περάσει 1 μήνας από όταν είχα αγοράσει το δικό μου (καινούριο, κούτα) και μόλις πήγα να ξεπαρκάρω από εκεί που το είχα αφήσει (σε "καλή" περιοχή κιόλας μην πάει το μυαλό σου σε τίποτα σεπόλια) βλέπω μία γρατζουνιά από κλειδί. Μια γραμμή που έπιανε όλο το μήκος της πόρτας του οδηγού. Πέντε χρόνια έχουν περάσει και δεν το έχω φτιάξει κι ούτε πρόκειται, μέχρι να έρθει η ώρα (εάν και όποτε) να το πουλήσω. Μέχρι τώρα δεν έχουν καταφέρει να μου το ματιάσουνε, και την έχω προκαλέσει την τύχη μου με δαύτο ουκ ολίγες φορές :lol:

spyrakos35
05/12/2012, 08:11
να στο κάνω πιο ψιλά....

πες μου πρώτα όμως,

αν η ζημιά σου ήταν μεγαλύτερη, ήτοι, στραβά μπροστινά, στραβή ζάντα κλπ (πρόσεξε, δεν αναφέρομαι σε σωματικές ζημιές) τι θα έκανες?
πως θα ήταν το ποστάρισμά σου τότε?

σκέψου το ψύχραιμα, take your time,

και να δεις που την απάντηση θα την βρεις μόνος σου....

αν πάλι δεν, εδώ είμαστε...

endopandou
05/12/2012, 09:19
Δυστυχώς η αντιμετώπιση του θέματος είναι παρόμοια με το άλλο με τα χαλασμένα γάντια. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132404&page=7
Ψάχνουμε δικαιολογίες για να μην πράξουμε το ορθολογικό. Είτε γιατί βαριόμαστε, είτε γιατί φοβόμαστε, είτε γιατί έτσι μάθαμε κλπ.
Στις ''υπανάπτυκτες'' δυτικές κοινωνίες και θα τον-την έψαχναν και θα τον-την τιμωρούσαν και θα πλήρωνε την όποια ζημιά.
Στις ''ανεπτυγμένες'' όπως εμείς ή η Ρωσία πχ δεν το κάνουμε γιατί... που να μπλέκουμε τώρα;... και οι συνάνθρωποι που έτυχε να δουν δεν μπλέκουν μην πάει και τους πουν και ρουφιάνους... :cry:
Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας κάποια στιγμή πως μην πράττοντας όπως αρμόζει στην εκάστοτε περίπτωση, συνεχίζουμε ''εμείς'' να προμοτάρουμε τέτοιες συμπεριφορές.
Όσο μένουν ατιμώρητοι-ες κάποιοι-ες τόσο θα συνεχίσουν να το κάνουν (σιγουράκι αυτό). Μετά λοιπόν μην δείχνουμε στην παρέα μας τους κακούς αποποιούμενοι κάθε ευθύνη.
Γνώμη: Σιωπούμε = είμαστε συνένοχοι για την συνέχιση τέτοιων συμπεριφορών, στο βαθμό που μας αναλογεί πάντα.
Αλλο παράδειγμα (για να τονίσω το κομμάτι της συνενοχής) : Αγοράσουμε το κλεμμένο κινητό με ελάχιστα γιούρα και κάποια στιγμή στην ζωή μας παραπονούμαστε που μας έκλεψαν το κινητό... οι αλήτες...

Οχι φίλε pipe_smoker δεν έπραξες σωστά που το άφησες το θέμα. Κι αν δεν σε πολυνοιάζει η δική σου ζημιά (που αν ήταν μεγάλη θα σε ένοιαζε όπως λέει ο Σπύρος) έχεις-ΕΧΟΥΜΕ υποχρέωση να βάλουμε το λιθαράκι μας στο να αποτρέψουμε παρόμοιες συμπεριφορές στο μέλλον.
Ξεκαθαρίζω πως δεν προσπαθώ να πω κανέναν υπανάπτυκτο και αν κάποιος θιχτεί του λέω πως βάζω και τον εαυτό μου στην ίδια κατηγορία. Το άφησα και εγώ να πάει κάποτε που βρέθηκα στη θέση σου, αλλά τελικά είναι λάθος κίνηση.

spyrakos35
05/12/2012, 09:32
Δυστυχώς η αντιμετώπιση του θέματος είναι παρόμοια με το άλλο με τα χαλασμένα γάντια. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132404&page=7
Ψάχνουμε δικαιολογίες για να μην πράξουμε το ορθολογικό. Είτε γιατί βαριόμαστε, είτε γιατί φοβόμαστε, είτε γιατί έτσι μάθαμε κλπ.
Στις ''υπανάπτυκτες'' δυτικές κοινωνίες και θα τον-την έψαχναν και θα τον-την τιμωρούσαν και θα πλήρωνε την όποια ζημιά.
Στις ''ανεπτυγμένες'' όπως εμείς ή η Ρωσία πχ δεν το κάνουμε γιατί... που να μπλέκουμε τώρα;... και οι συνάνθρωποι που έτυχε να δουν δεν μπλέκουν μην πάει και τους πουν και ρουφιάνους... :cry:
Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας κάποια στιγμή πως μην πράττοντας όπως αρμόζει στην εκάστοτε περίπτωση, συνεχίζουμε ''εμείς'' να προμοτάρουμε τέτοιες συμπεριφορές.
Όσο μένουν ατιμώρητοι-ες κάποιοι-ες τόσο θα συνεχίσουν να το κάνουν (σιγουράκι αυτό). Μετά λοιπόν μην δείχνουμε στην παρέα μας τους κακούς αποποιούμενοι κάθε ευθύνη.
Γνώμη: Σιωπούμε = είμαστε συνένοχοι για την συνέχιση τέτοιων συμπεριφορών, στο βαθμό που μας αναλογεί πάντα.
Αλλο παράδειγμα (για να τονίσω το κομμάτι της συνενοχής) : Αγοράσουμε το κλεμμένο κινητό με ελάχιστα γιούρα και κάποια στιγμή στην ζωή μας παραπονούμαστε που μας έκλεψαν το κινητό... οι αλήτες...

Οχι φίλε pipe_smoker δεν έπραξες σωστά που το άφησες το θέμα. Κι αν δεν σε πολυνοιάζει η δική σου ζημιά (που αν ήταν μεγάλη θα σε ένοιαζε όπως λέει ο Σπύρος) έχεις-ΕΧΟΥΜΕ υποχρέωση να βάλουμε το λιθαράκι μας στο να αποτρέψουμε παρόμοιες συμπεριφορές στο μέλλον.
Ξεκαθαρίζω πως δεν προσπαθώ να πω κανέναν υπανάπτυκτο και αν κάποιος θιχτεί του λέω πως βάζω και τον εαυτό μου στην ίδια κατηγορία. Το άφησα και εγώ να πάει κάποτε που βρέθηκα στη θέση σου, αλλά τελικά είναι λάθος κίνηση.

που ήσουν κρυμμένος τόσο καιρό εσύ???

είναι ότι ακριβώς ήθελα να πω, με καλύτερο ίσως τρόπο από ότι θα το έλεγα εγώ....

endopandou
05/12/2012, 09:41
που ήσουν κρυμμένος τόσο καιρό εσύ???

είναι ότι ακριβώς ήθελα να πω, με καλύτερο ίσως τρόπο από ότι θα το έλεγα εγώ....

Καλημέρα Σπυράκο:) Πάρε μια ιντερνετική :beer: επειδή καταλαβαινόμαστε και θα κεράσω και μια κρύα απο κοντά (αυτή την εβδομάδα που είμαι πιο χαλαρός :) )

pipe_smoker
05/12/2012, 10:18
'Μέρες :a55:

Σπύρο κι έντο απαντώ και στους δυο σας.

Δε διαφωνώ με αυτό που λέτε. Αφήνωντας τον κακό να τη γλιτώσει αφήνεις και το κακό να διαιωνιστεί. Συμφωνώ 100%. Και είμαι οπαδός αυτής της ιδέας σε πολύ πιο "μεγάλα" πράγματα που αφορούν μια ολόκλρη χώρα πχ, πόσο δε μάλλον ένα άτομο.

Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες όμως που κάνουν τη διαφορά, που νομίζω ότι δεν τους δώσατε τη δέουσα σημασία και βάλετε τον αυτόματο δίνοντας την default απάντηση, όπως κάθε φορά που πέφτει θέμα "με στούκαραν κι έδωσα τόπο στην οργή". Δεν έδωσα τόπο στην οργή. Θα μπορούσα να μην έχω καλέσει καν την αστυνομία αφού είχα δει ότι ήμουν καλά και να πήγαινα στην ευχή της παναγίας και να μην έχανα και τη δουλειά που είχα να πάω εκείνη την ώρα που λέει ο λόγος. Το θέμα δεν είναι εκεί.

Το σκηνικό δεν το είδε ούτε μάτι! Ούτε πουλί πετούμενο δεν πέρναγε εκείνη την ώρα. Δεν υπήρχε μάρτυρας ούτε για δείγμα (συμφωνώ ότι και να υπήρχε θα χρειαζόταν προσπάθεια ίσως να τον πείσεις να τραβηχτεί μαζί σου, αλλα εν προκειμένω ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΨΥΧΗ!). Ένα είναι αυτό.
Δεύτερον, με τον τρόπο που με "βρήκε" πολύ αμφιβάλλω αν έμεινε το παραμικρό σημάδι επάνω στο αυτοκίνητό του να μαρτυράει μια σύγκρουση. Το μπροστινό μου λάστιχο βρήκε και μου δίπλωσε το τιμόνι. Αλλά και σημάδι να έμεινε, και βαθούλωμα να έμεινε, αφενός μπορεί να το έφτιαξε την επόμενη μέρα ή μπορεί να ισχυριζόταν ότι το είχε ανέκαθεν. Δεν υπήρχε κανένα στοιχείο να αποδείξω ότι αυτό το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, περνούσε εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα, εκείνη τη συγκεκριμένη ώρα, από εκείνο τ συγκεκριμένο δρόμο. Και τελος ότι ενεπλάκει σε ατύχημα με υπαιτιότητα δική του. Είναι τόσο απλό, όσο δυσάρεστο και να ακούγεται.
Δεν άφησα έτσι ελαφρά τη καρδία έναν εν δυνάμει δολοφόνο να κυκλοφορεί στους ίδιους δρόμους με εμένα και με εσάς. Κάποιες φορές απλά δε γίνεται το κάτι παραπάνω. Υπάρχει κι αυτό σαν ενδεχόμενο ρε παιδιά όπως και να το κάνουμε.

Απατώντας τώρα στην ερώτηση του Σπύρου, και το μηχανάκι να είχε σμπαραλιαστεί πάλι το ίδιο θα έκανα. Με το αίμα να βράζει, και με περισσότερη δίψα για δικαίωση, μπορεί να μιλούσα πρώτα με κάποιον δικηγόρο (είναι και "γνωστός" δε θα με χρέωνε για τις συμβουλές) αλλά ξέρω που θα κατέληγε η ιστορία. Το να φάω 3 χρόνια στα δικαστήρια, για να πάρω την αξία της μηχανής (γιατί θα προτιμούσαν να τη βγάλουν ολική) που είναι γύρω στα 1000 ευρώ (cb400 καβαλάω όχι desmo) και να έχω πληρώσει τα 10πλάσια σε δικηγόρους και λοιπά, και όλα αυτά με την ελπίδα και μόνο ότι ΙΣΩΣ δικαιωθώ με τα ανύπαρκτα στοιχεία που θα είχα για να υποστηρίξω τα λεγόμενά μου, και πάλι δε νομίζω ότι θα το έκανα. Αν θες όμως απάντηση οκ. Το διαφορετικό είναι ότι θα μιλούσα με ένα δικηγόρο. Τώρα μίλησα με την ασφαλιστική μου εχθές το πρωί, ενώ τότε θα μιλούσα με δικηγόρο. Το αποτέλεσμα όμως θα ήταν το ίδιο.

Μόνο στην περίπτωση που είχα σωματικές βλάβες θα άλλαζε το τράγουδο. Κι όχι επειδή εκεί θα πίστευα ότι θα δικαιωθώ στο δικαστήριο. Εκεί μπορεί να μην ανακάτευα καν δικαστήριο και να γνωριζόμασταν επιτέλους με το φίλο όταν θα είχα πλέον αναρρώσει... Γιατί αυτό θα ήταν κάτι που είτε από εγωισμό, είτε λόγω άσβεστης δίψας για δικαίωση δε θα μπορούσα να το αφήσω να περάσει έτσι, είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο. Είτε αποφάσιζα να τραβηχτώ στα δικαστήρια για 5 χρόνια και να μπει αυτός φυλακή και να αποζημιωθώ εγώ για τα πάντα όλα, είτε να πάω να τονε βρω και να δει του κώLοο του την τρύπα.

Εν προκειμένω όμως οτιδήποτε άλλο κι αν έκανα (εκτός από το να έβαζα πληρωμένους δολοφόνους να τον καθαρίσουν) δε θα τον έβγαζε από τους δρόμους ούτε θα τον τιμωρούσε. Λυπάμαι κι εγώ που το λέω. Θύμα έπεσα μην το ξεχνάτε. Και για να το παραδέχομαι ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι και θα είναι ανώφελη κάθε προσπάθεια με αυτά που έχω στα χέρια μου, αφού λέω στα ίσα κιόλας ότι μπορώ να τον βρω (αλλιώς θα το βούλωνα για να μην ακούσω αυτά που ακούω), πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι.

endopandou
05/12/2012, 10:30
Στο ότι μπορείς να τον βρεις στηρίχτηκε το σχόλιό μου.
Βρες τον λοιπόν και βάλε κάποιον δικηγόρο να τον πάρει τηλ. Αυτοί ξέρουν να απειλήσουν ''ευγενικά'' με ψεύτικα επιχειρήματα του στυλ υπάρχουν μάρτυρες και θα μπλέξει αν δεν κάνει δήλωση.
Αυτά καλημέρα :)

spyrakos35
05/12/2012, 10:37
θύμα έπεσες και δεν το αμφισβητώ....

αλλά γίνεσαι δύο φορές θύμα όταν προχωράς με τις υποθέσεις και με την τακτική του "μαλλον" και του "ίσως"... μου θυμίζει λίγο το ανέκδοτο "αι γαμίσου εσύ και ο γρύλος σου"....

λες στο αρχικό σου πόστ "μπορώ να σε βρω και δεν θα μου κοστίσει τίποτα".... βρες τον, πάρτον τηλέφωνο, τριχτου τα δόντια, μίλα για τραυματισμό, ισχυρίσου μάρτυρα, κάντον να χεστεί πάνω του.... ακόμα και αν πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο η ζημιά σου, κάντο....
κάνε τις υποθέσεις σου οτι "θα ακούει το τηλέφωνο και θα φοβάται μην τυχόν και είμαι εγώ" πραγματικότητα.... αν όχι για την ζημιά σου, κάντο για να τον βάλεις να σκεφτεί αν θα το ξανακάνει (γιατί θα το ξανακάνει και ίσως η επόμενη φορά να μην είναι τόσο αναίμακτη)..... έστω και αυτό είναι κάτι (από το τίποτα)....

υγ.... κάποτε ένας παππούς τράκαρε το αυτοκίνητό μου και έφυγε. κάποιος μου έδωσε την πινακίδα του, βρήκα τον ασφαλιστή του, χωρίς δεύτερη κουβέντα αποζημιώθηκα.... τόσο απλά....

TROOPER
05/12/2012, 16:46
pipe_smoker κεντας!!!κεντας στον τροπο που εκφραζεσαι,κεντας στον τροπο που σκεφτεσαι και κεντας και στον τροπο που πραττεις κατ' εμε!!!!περαστικα δεν σου λεω γιατι δεν τα χρειαζεσαι.οποτε παμε γι' αλλα!!:beer:

σπυρο δεν εχει κανενα στοιχειο για να βασισει οποιαδηποτε ενεργεια του και ανετα μπορει να βρεθει απο θυτης-θυμα αμα ο αλλος ειναι λιγο γατονι και δεν λεει εκει που σου χρωστανε να σου παρουν και το βοδι ;)

nassosxlvbros
05/12/2012, 17:48
pipe_smoker σε μια τέτοια λογική είμαι εδώ και πολύ καιρό...;) Και όχι μόνο σε δικά μου περιστατικά,αλλά και σε καθημερινά,και όπως όλοι βλέπω πολλά!...παίρνω πινακίδα (σε καραμπινάτα) πλησιάζω στο φανάρι και λέω στον οδηγό τι έκανε πριν λίγο και ότι έχω πάρει αριθμό...μέχρι να απομακρυνθούν οι περισσότεροι είναι κυρίες,τώρα τι κάνουν την επόμενη στροφή ή μέρα άγνωστο,απλά είναι άλλο πράμα να είσαι "ξένοιαστος" κάθε μέρα και άλλο να σε τρώει ότι κάποιος σε έχει σταμπάρει...:beer:

pipe_smoker
05/12/2012, 21:20
παμε γι' αλλα!!:beer:

That's the spirit :beer:

Και σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.




σπυρο δεν εχει κανενα στοιχειο για να βασισει οποιαδηποτε ενεργεια του και ανετα μπορει να βρεθει απο θυτης-θυμα αμα ο αλλος ειναι λιγο γατονι και δεν λεει εκει που σου χρωστανε να σου παρουν και το βοδι ;)

Εγκζάκτλι :)

Αυτό ετοιμαζόμουν να απαντήσω όταν είδα το μήνυμα του Σπύρου (και του έντο) αλλά έπεσε δουλειά κι έπρεπε να βγω.

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι.
Σπύρο άδικα κατηγορείς την τακτική του "αν", του "μάλλον" και του "ίσως", από τη στιγμή που η κουβέντα που κάνουμε είναι πιο υποθετική κι από το πώς θα ήταν τα πράγματα αν είχαμε δημοκρατία στη χώρα. Κι εγώ κι εσύ κι "όλοι" σενάρια κάνουμε και στα σενάρια το "αν", το "μάλλον" και το "ίσως" αποτελούν τους συνδέσμους που κρατάνε έναν σκελετό για να μη σκορπίσουν τα οστά στο πάτωμα. Κανείς μας δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα. Υποθέσεις κάνουμε κι ο καθένας ζυγίζει και κρίνει ανάλογα με το βάρος που δίνει σε κάθε ενδεχόμενο ποσοστιαία στο κεφάλι του.

Από εκεί και πέρα:
Ούτε ο δικηγόρος είναι βλαμμένος να πάρει να "απειλήσει" πουλώντας φούμαρα, ούτε κι εγώ να πω ιστορίες γι'αγρίους. Αν τυχόν ο άλλος αντί να πηγαίνει τοίχο-τοίχο, έχει φροντίσει να πάρει καμιά συμβουλή για το τί να κάνει και τι να απαντήσει έτσι και του χτυπήσουν το τηλέφωνο, κινδυνεύω να βρεθώ εγώ ξεβράκωτος και προ εκπλήξεως ξαφνικά. Κι εκεί θα έρθει το "και κερατάς και δαρμένος".
Για πολλοστή φορά, με τα στοιχεία που έχω στα χέρια μου (το απόλυτο μηδέν δηλαδή) οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μου και υπάρχει και ο κίνδυνος να μου γυρίσει μπούμερανγκ.
Δεν είναι η τεμπελιά που με φρενάρει, ούτε ο ωχαδερφισμός.

nassosxlvbros
05/12/2012, 23:51
Ακριβώς...αν κάνεις κάτι το κάνεις επώνυμα και καθαρά και πάνω από όλα νόμιμα.Αν δουλέψεις σκοτεινά και υπόγεια ή απειλητικά και επώνυμα,ετοιμάσου να δεχτείς ό,τι απέδωσες...;) Γι'αυτό,χαλαρά....η ζωή είναι πολύ μικρή για να αναλωθούμε ΚΑΙ σε αυτά....:)

Ichigo
06/12/2012, 00:22
Κατ αρχήν αφού δεν έπαθες τίποτα μια χαρά! Όσο για να το κυνηγίσεις αναρωτιέμαι όπως και άλλοι στο thread πως θα το αποδείξεις αν δεν υπάρχει ίχνος επαφής και κανένας μάρτυρας! Αλλιώς θα το είχαν κάνει σύστημα πολλοί ακόμα και αν η ζημιά γίνοταν καθαρά από δική τους ευθύνη.

spyrakos35
06/12/2012, 08:26
ναι μωρέ εντάξ, δεν πάθαμε και τίποτα.... αν την επόμενη φορά σπάσουμε κανα παϊδι βλέπουμε τι κάνουμε... αν βεβαια κρίνουμε οτι μπορεί και να έχει μείνει κανα σημάδι στο άλλο όχημα....

πάμε γι άλλα μωρέ....

@trooper
τα εδώ λεγόμενά σου έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τα του R1 της Κατερίνης....


τέλος από εμένα και να είμαστε όόόόλοι καλά.... :wave2:

nassosxlvbros
06/12/2012, 08:42
Σπυράκο,τα σπίτια που καπνίζαν να μαγειρεύαν όλα.....

TROOPER
06/12/2012, 09:06
....

@trooper
τα εδώ λεγόμενά σου έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τα του R1 της Κατερίνης....

κανεις λαθος!
ουτε εκει ειπα να βρει ''καπως'' τους εκβιαστες.ειπα να εκθεσει τα γεγονοτα στην αστυνομια.δλδ να κανει απλα αυτο που πρεπει.μπερδευεσαι σε πολυ απλα πραγματα ;)

pipe_smoker
06/12/2012, 11:12
ναι μωρέ εντάξ, δεν πάθαμε και τίποτα.... αν την επόμενη φορά σπάσουμε κανα παϊδι βλέπουμε τι κάνουμε... αν βεβαια κρίνουμε οτι μπορεί και να έχει μείνει κανα σημάδι στο άλλο όχημα....

πάμε γι άλλα μωρέ....
:

Ρε Σπύρο το κέρατο μου μέσα δηλαδή. Να ήσουν κανά ζαγάρι που δε νογάει από δω μέσα να πω πάει στο διάολο. Δε σε ξέρω προσωπικά αλλά από όσα ποστ σου έχω διαβάσει κάθε άλλο παρά αυτή την εντύπωση μου έχεις δημιουργήσει. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς έχεις κολλήσει έτσι και δεν αντιλαμβάνεσαι λίγο το πώς έχει η κατάσταση.

Δεν είδα καν αν ήταν άντρας ή γυναίκα αυτός που οδηγούσε για να ξέρω έστω από τη φωνή ποιανού τα δόντια θα τρίξω στο τηλέφωνο. Δεν ξέρω αν οδηγούσε ο ίδιος, η γυναίκα του, η ανήλικη κόρη του, ο ξαδερφοκούμπαρός του. Έλεος δηλαδη. Σα σκετσάκι των monty python φαντάζει αυτό το τηλεφώνημα. "Ναι γεια σας, μου δίνετε σας παρακαλώ αυτόν που με χτύπησε τη Δευτέρα το βράδυ με το αυτοκίνητο να του τρίξω λίγο τα δόντια?"

Κι άντε και γίνεται αυτό που λες, ισχυρίζομαι τραυματισμούς και μάρτυρες και τα μύρια όσα. Και με παίρνει την επομένη ο δικηγόρος του τύπου και μου λέει ότι ο πελάτης του ισχυρίζεται ότι δεν έγινε τίποτα από αυτά και πως δεν περνούσε καν από εκείνο το σημείο εκέινη τη μέρα και ώρα. Πράγμα διόλου απιθανο στην περίπτωση που δεν οδηγούσε ο ίδιος το αυτοκίνητο αλλά η ανήλικη κόρη του πχ η οπόια είναι τόσο χεσμένη που θα προτιμούσε να τις βγάλουν τα νύχια με πένσα, παρά να ομολογήσει στον πατέρα της ότι πήρε το αμάξι, χτύπησε κάποιον, σηκώθηκε έφυγε, και δεν του είπε και τίποτα του μπαμπά να ξέρει να είναι προετοιμασμένος για τις συνέπειες. Απ´οσα μπορούν λοιπόν να γνωρίζουν αυτοί, εγώ ψεύδομαι. Να φέρω τους μάρτυρές μου λοιπόν και τα χαρτιά από το νοσοκομείο να πάμε δικαστικά. Τι θα πω εγω? Δε βαριέσαι μωρέ, τώρα που το ξανασκέφτομαι καταλάθος το έκανε ο άνθρωπος, ασ´το να πάει στο διάολο? Και νομίζεις ότι μέχρι εκείνο το σημείο του "παιχνιδιού" εγώ θα μπορώ άνετα να διατηρώ την ανωνυμία μου για να μπορώ να το σταματήσω κιόλας άμα δω ότι γυρνάει εναντίον μου? Να ζητησω και μια ποικιλία με το ούζο?

Μου λες να παίξω μια μπλόφα που οι πιο πολλές πιθανότητες είναι να μην οδηγήσει πουθενά, οι αμέσως λιγότερες να σκάσει στα χέρια μου και να βρεθώ με κατεβασμένα τα βρακιά, και τέλος ελάχιστες να πάνε όλα according to plan όπως το έχεις εσύ στο μυαλό σου και να νουθετήσω τον τύπο.
Τέτοιες μπλόφες και σε τέτοια ζητήματα δεν τις παίζω εγώ τουλάχιστον. Τώρα αν εσύ το έχεις το όλο ζήτημα στο μυαλό σου σα να άφησα έναν δολοφόνο της ασφάλτου να κυκλοφορεί ανάμεσά σας ενώ μπορούσα σαν άλλος μπάτμαν να τον κλείσω στο άρκαμ και προτίμησα να μην το κάνω, τί να σου πω? Πίστευε ότι θεωρείς σωστό.:wave2:

SVX
06/12/2012, 11:31
Ρε Σπύρο το κέρατο μου μέσα δηλαδή. Να ήσουν κανά ζαγάρι που δε νογάει από δω μέσα να πω πάει στο διάολο. Δε σε ξέρω προσωπικά αλλά από όσα ποστ σου έχω διαβάσει κάθε άλλο παρά αυτή την εντύπωση μου έχεις δημιουργήσει. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς έχεις κολλήσει έτσι και δεν αντιλαμβάνεσαι λίγο το πώς έχει η κατάσταση.

Δεν είδα καν αν ήταν άντρας ή γυναίκα αυτός που οδηγούσε για να ξέρω έστω από τη φωνή ποιανού τα δόντια θα τρίξω στο τηλέφωνο. Δεν ξέρω αν οδηγούσε ο ίδιος, η γυναίκα του, η ανήλικη κόρη του, ο ξαδερφοκούμπαρός του. Έλεος δηλαδη. Σα σκετσάκι των monty python φαντάζει αυτό το τηλεφώνημα. "Ναι γεια σας, μου δίνετε σας παρακαλώ αυτόν που με χτύπησε τη Δευτέρα το βράδυ με το αυτοκίνητο να του τρίξω λίγο τα δόντια?"

Κι άντε και γίνεται αυτό που λες, ισχυρίζομαι τραυματισμούς και μάρτυρες και τα μύρια όσα. Και με παίρνει την επομένη ο δικηγόρος του τύπου και μου λέει ότι ο πελάτης του ισχυρίζεται ότι δεν έγινε τίποτα από αυτά και πως δεν περνούσε καν από εκείνο το σημείο εκέινη τη μέρα και ώρα. Πράγμα διόλου απιθανο στην περίπτωση που δεν οδηγούσε ο ίδιος το αυτοκίνητο αλλά η ανήλικη κόρη του πχ η οπόια είναι τόσο χεσμένη που θα προτιμούσε να τις βγάλουν τα νύχια με πένσα, παρά να ομολογήσει στον πατέρα της ότι πήρε το αμάξι, χτύπησε κάποιον, σηκώθηκε έφυγε, και δεν του είπε και τίποτα του μπαμπά να ξέρει να είναι προετοιμασμένος για τις συνέπειες. Απ´οσα μπορούν λοιπόν να γνωρίζουν αυτοί, εγώ ψεύδομαι. Να φέρω τους μάρτυρές μου λοιπόν και τα χαρτιά από το νοσοκομείο να πάμε δικαστικά. Τι θα πω εγω? Δε βαριέσαι μωρέ, τώρα που το ξανασκέφτομαι καταλάθος το έκανε ο άνθρωπος, ασ´το να πάει στο διάολο? Και νομίζεις ότι μέχρι εκείνο το σημείο του "παιχνιδιού" εγώ θα μπορώ άνετα να διατηρώ την ανωνυμία μου για να μπορώ να το σταματήσω κιόλας άμα δω ότι γυρνάει εναντίον μου? Να ζητησω και μια ποικιλία με το ούζο?

Μου λες να παίξω μια μπλόφα που οι πιο πολλές πιθανότητες είναι να μην οδηγήσει πουθενά, οι αμέσως λιγότερες να σκάσει στα χέρια μου και να βρεθώ με κατεβασμένα τα βρακιά, και τέλος ελάχιστες να πάνε όλα according to plan όπως το έχεις εσύ στο μυαλό σου και να νουθετήσω τον τύπο.
Τέτοιες μπλόφες και σε τέτοια ζητήματα δεν τις παίζω εγώ τουλάχιστον. Τώρα αν εσύ το έχεις το όλο ζήτημα στο μυαλό σου σα να άφησα έναν δολοφόνο της ασφάλτου να κυκλοφορεί ανάμεσά σας ενώ μπορούσα σαν άλλος μπάτμαν να τον κλείσω στο άρκαμ και προτίμησα να μην το κάνω, τί να σου πω? Πίστευε ότι θεωρείς σωστό.:wave2:


με το μπαρδον φιλτατε, αλλα καλα ειναι αυτα που σκεφτεσαι και προτιθεσαι να πραξεις , να τα πραξεις ... και να ενεργεις με τον τροπο σου...ειναι προτιμοτερο απο το να δημιουργεις θεματα τα οποια μετατρεπονται σε εκτονωτικες αντιπαραθεσεις....

τα forum δεν εχουν αγχολυτικες ιδιοτητες

pipe_smoker
06/12/2012, 13:48
με το μπαρδον φιλτατε, αλλα καλα ειναι αυτα που σκεφτεσαι και προτιθεσαι να πραξεις , να τα πραξεις ... και να ενεργεις με τον τροπο σου...ειναι προτιμοτερο απο το να δημιουργεις θεματα τα οποια μετατρεπονται σε εκτονωτικες αντιπαραθεσεις....

τα forum δεν εχουν αγχολυτικες ιδιοτητες

Αν είχα ανάγκη από αγχολυτικά θα απευθυνόμουν σε ψυχίατρο κι όχι σε φόρουμ.

Κάθε θέμα μπορεί να οδηγήσει είτε σε συζητήσεις, είτε σε τσακωμούς είτε σε οτιδήποτε παρόμοιας φύσης. Και το φόρουμ γι'αυτό προορίζεται. Εγώ τη συγκεκριμένη κουβέντα με το Σπύρο σαν κουβέντα τη βλέπω που προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεται επί του θέματος. Όχι σαν τσακωμό ούτε εκτονωτική αντιπαράθεση.

Με το μπαρδόν, αλλά οι υπαινιγμοί μπορούν να λείπουν.

SVX
06/12/2012, 13:54
Αν είχα ανάγκη από αγχολυτικά θα απευθυνόμουν σε ψυχίατρο κι όχι σε φόρουμ.

Κάθε θέμα μπορεί να οδηγήσει είτε σε συζητήσεις, είτε σε τσακωμούς είτε σε οτιδήποτε παρόμοιας φύσης. Και το φόρουμ γι'αυτό προορίζεται. Εγώ τη συγκεκριμένη κουβέντα με το Σπύρο σαν κουβέντα τη βλέπω που προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεται επί του θέματος. Όχι σαν τσακωμό ούτε εκτονωτική αντιπαράθεση.

Με το μπαρδόν, αλλά οι υπαινιγμοί μπορούν να λείπουν.

αμαναγειασου... !