PDA

View Full Version : Κραδασμοί σε CBF-250



jasper
27/09/2005, 12:53
Εχει κανείς διαπιστώσει να του κάνει το CBF κραδασμούς από τον κινητήρα γύρω στισ 6500 στροφές; Το φαινόμενο εμφανίζεται με τις μεγάλες ταχύτητες (5η και κυρίως έκτη). Άλλαξα λάδι (Valvoline full synthetic) και περιορίστηκε΄, αλλά δε σταμάτησε. Έχω κάνει 4500κμ, δε νομίζω να είναι θέμα στρωσίματος.
Βέβαια από ένα μονοκύλινδρο περιμένει κανείς κραδασμούς αλλά μου κάνει εντύπωση ότι αυτοί εμφανίζονται σε ένα τόσο στενό εύρος. Πιο πάνω και πιο κάτω είναι αρκετά ήσυχο.

oulas
27/09/2005, 13:12
Ακριβως το ιδιο και εγω. Σε οποια ταχυτητα και να το εχω, μεταξυ 6 - 7 χιλιαδες στροφες. Και κυριος στις 6500. Την τελευταια εβδομαδα το παρατηρισα και δεν μπορουσα να καταλαβψ τι ειναι. Ελαγα μηπως μετα την μικρο πτωση που ειχα και συντονιζετε κατι.

Ειναι σαν ενα τριξιμο, σκουξιμο θα το ελεγα ασκετα διαφορετικο απο τον τετραχρνοκο ηχο του κινητηρα. Να το παμε στον μαστορα παιδια;

Να σημειωσω οτι οταν εχει φασαρια δεν το ακουω παντα τον θορυβο. Επισης εχω την εντυποωση οτι δεν ακουγετε παντα ο θορυβος. Αλλες φορες ναι αλλες οχι.


Λες τι επαθε το μοτερ μας; 6000 χλμ εχω.
Αθηνα εισαι φιλε; Να το παμε σε κανα μαστορα μαζι, μην λενε οτι το χαλασαμε, αλλα μηπως ειναι μαζικο ελλατωμα;

Rezeguet
27/09/2005, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas



Λες τι επαθε το μοτερ μας; Να το παμε σε κανα μαστορα μαζι, μην λενε οτι το χαλασαμε, αλλα μηπως ειναι μαζικο ελλατωμα;

kosmokatastrofi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
27/09/2005, 20:22
Μην πανικοβάλεστε :p

ειναι honda που σημαίνει δεν παθαίνουν ζημιά από τώρα. Επίσης μην τρελένεστε γιατί είναι μονοκύλινδρα και έχουν κραδασμούς γενικότερα. Επισης κάντε και καμία σύσφιξη όπως γινόταν στο στρατό κάθε Παρασκευή γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν ο θόρυβος έρχεται από το μοτερ η από την όλη κατασκευή της μηχανής :p

jasper
27/09/2005, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

Αθηνα εισαι φιλε; Να το παμε σε κανα μαστορα μαζι, μην λενε οτι το χαλασαμε, αλλα μηπως ειναι μαζικο ελλατωμα;

Είμαι Πάτρα δυστυχώς. Δεν ξέρω όμως αν έχουμε κοινό πρόβλημα. Βασικά σε μένα δεν αλλάζει κάτι στη χροιά του ήχου, αυτό που είναι έντονο είναι κραδασμοί και τραχειά λειτουργία. Σκέφτηκα και γω αυτό που είπε ένας άλλος φίλος, να θέλει δηλαδή λίγο δέσιμο και σφίξιμο. Όμως σε αυτή την περίπτωση δε βρίσκω πιθανό να είχα κιραδασμούς στις μεσαίες στροφές. θα ήταν πιο πιθανό να είναι πολύ ψηλά ή πολύ χαμηλά και επίσης δε θα άλλαζε ανάλογα με την ποιότητα του λαδιού. Νομίζω ότι είναι από κινητήρα. Το άλλο περίεργο που διαπίστωσα είναι ότι με δεύτερον επάνω είτε εξαφανίζεται είτε εμφανίζεται χίλιες στροφές ψηλότερα και πολύ πιο εξασθενημένος.

Τέλος δε θα συμμεριστώ τη σιγουριά των άλλων κατόχων Honda. Αυτοί μπορεί να έχουν Japan, εμείς όμως έχουμε Brazil. Όπως δε συγκρίνονται και οι ιταλικές με τις japan transalp....

johnpan
27/09/2005, 21:37
Κι εμένα κάνει κάτι παρόμοιο. Ένα υψίσυχνο κζζζζ όταν περνάει από τις 6500-7000, στιγμιαία. Κυρίως το ακούω στις μικρές σχέσεις, αλλά το κάνει μάλλον σε όλες.

Το άκουσε ο μάστοράς μου και είπε πως ο ήχος μοιάζει σα να παρασέρνει το κόμπλερ της μίζας στιγμιαία. Παντως δεν το βρήκε ανυσηχητικό. Το έσφιξε το μηχανάκι στο πρώτο σέρβις. Ο ήχος ακουγόταν από την πρώτη μέρα λειτουργίας του...

Δείτε στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9370
που το έχω ξαναγράψει.

Επίσης δοκιμάστε μήπως ακούτε και ένα αργό γκαπ-γκαπ σε ρυθμό 1γκαπ / δευτερόλεπτο, όταν η μηχανή κυλάει αργά με πρώτη-δευτέρα στις 3000-3500 σαλ. Εγώ το ακούω, αλλά δεν έχω προσέξει αν σταματαει όταν ζεσταίνεται.

Σίγουρα τα γιαπωνέζικα πάντως δεν είναι πια σαν τα γιαπωνέζικα του 90. Όταν σου λέει Βραζιλία, Ιταλία, Ισπανία, σα χώρα κατασκευης....

Oulas: Το ποστ λεω να το αφήσω εδώ γιατί φορά μόνο το δικό μας μηχανάκι.

OldMan
27/09/2005, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Κι εμένα κάνει κάτι παρόμοιο. Ένα υψίσυχνο κζζζζ όταν περνάει από τις 6500-7000, στιγμιαία.

Επίσης δοκιμάστε μήπως ακούτε και ένα αργό γκαπ-γκαπ σε ρυθμό 1γκαπ / δευτερόλεπτο, όταν η μηχανή κυλάει αργά με πρώτη-δευτέρα στις 3000-3500 σαλ.

[...]

όντως το πρόβλημα είναι από κραδασμούς (η Honda - και όχι μόνο - στα μονοκύλινδρά της ΔΕν εξισορροπεί τις ταλαντώσεις 2ης τάξης - αρμονικές - με αντικραδασμικό άξονα, αλλά στηρίζεται στα αντίβαρα του στρόφαλου, με όλα τα γνωστά επακόλουθα....)


:wave2: :beer: :wave2:

oulas
27/09/2005, 22:39
όντως το πρόβλημα είναι από κραδασμούς (η Honda - και όχι μόνο - στα μονοκύλινδρά της ΔΕν εξισορροπεί τις ταλαντώσεις 2ης τάξης - αρμονικές - με αντικραδασμικό άξονα, αλλά στηρίζεται στα αντίβαρα του στρόφαλου, με όλα τα γνωστά επακόλουθα

Επειδη δεν καταλαβαινω αυτα που γραφεις, το προβλημα που εχουμε στις 6500 στροφες, τι συμαινει πρακτικα; Πρεπει να το παμε να το φτιαξουνε - το καλυπτει η εγγυηση; Ειναι καποια αστοχια του κινητηρα; Το αφηνουμε ετσι και μπορει να εχουμε καποια παραπανω φθορα απο υπολοιπα παιδια με το cbf250; Θα μεινει ο κινητηρας σαν του tropea, και θα τσακιστουμε;


Εκλεισε σε ολα τα μελη που εχουν CBF250 να απαντησουν αν κανει κατι τετοιο το μηχανακι τους.

johnpan
27/09/2005, 23:53
πείτε ποιος έχει τα πιο πολλά χιλιόμετρα να ξέρουμε ποιος θα την πατήσει πρώτος!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Εγώ είμαι στα 11.600 :beer:

oulas
28/09/2005, 00:09
6.200 εχω. Απλα ολα τα παιδια με CBF να γραψουν στο ποστ ακομα και αν εχουν το ιδιο προβλημα, η και αν δεν το εχουν να το πουν να ξερουμε για τι ποσοστο μηλαμε! Αν εχουν ολα το ιδιο προβλημα, να τα παμε για ομαδικη ταφη!

Alchimistis
28/09/2005, 03:31
Μου αρεσει πολυ η ψυχραιμία σας...ας απαντησει κανεις με εμπειρία στα μηχανολογικα για να ξεκολλησετε λιγο...
Δεν πιστευω οτι ειναι τπτ ο θορυβος αυτος

jasper
28/09/2005, 07:59
egw exw 4700km peripou. Kai gw de nomizw oti einai provlima, me tin ennoia na pairnei ftiaksimo. Idiws twra pou eida oti to kanei kai se allous isixasa!

To ekneyristiko einai mono oti einai se strofes pou pragmatika exei gemisei (oso mporoun na gemisoun 250cc) kala o kinitiras. Idiws me tin ekti prepei na pigainw eite katw apo 90 eite panw apo 100 gia na min exw kradasmous. Episis exw akousei (kai mallon einai swsto) oti prepei na apofeugei kaneis ti leitourgia tou kinitira stis strofes pou parousiazei traxeia leitourgia giati kataponeitai. Kapoios poio empeiros mporei na mas pei an exei vasi.

Alexander
28/09/2005, 09:02
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι στον κινητήρα.

Μήπως πιάνει καμιά ιδιοσυχνότητα στις 6500rpm και συντονίζεται;

:confused: :confused: :confused:

oulas
28/09/2005, 09:19
egw exw 4700km peripou. Kai gw de nomizw oti einai provlima, me tin ennoia na pairnei ftiaksimo. Idiws twra pou eida oti to kanei kai se allous isixasa!


Πως μπορεις να ησυχασεις οταν το μηχανακι σου κανει καποιο θορυβο που τα αλλα μισα δεν τον κανουν. Αρα καποιο προβλημα υπαρχει. Τιποτα δεν ειτυχαιο, οπως και αυτος ο Θορυβος. Λιγο η πολυ σοβαρο κατι υπαρχζει το οποιο δεν θα επρεπε να υπαχει, μιας και τα αλλα μισα μηχανακια δνε το εχουν παρουσιασει!

Δυστηχως δεν μπορω να το εξηγησω μιας και δεν εχω γνωσεις, αλλα σιγουρα αντιλαμβανομαι οτι κατι δεν μπαει καλα. Αποκλειεις να υπαρχει κατι ελλατωματικο το οποιο να ειναι σε καμποσα cbf250;

startengine
28/09/2005, 10:40
Κατ΄αρχήν don't panic!

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το "πρόβλημα" έχει να κάνει με το ζύγισμα του στροφάλου κατά την κατασκευή του κινητήρα. Φανταστείτε τη ζυγοστάθμιση που κάνουμε στα λάστιχα, είναι κάτι αντίστοιχο που γίνεται εφ'άπαξ στα στρόφαλα ενός κινητήρα. Δε νομίζω να είναι πρόβλημα, ήταν συχνό φαινόμενο παλαιότερα σε πολλούς κινητήρες αυτοκινήτων. Σε κάποια συχνότητα περιστροφής δηλαδή να παρουσιάζουν αυτή την τραχύτητα και λίγο ψηλότερα να εξαφανίζεται.
Καλό είναι όντως - αν πρόκειται περί αυτού - να αποφεύγει κανείς να κρατά τις στροφές σ' αυτό το σημείο, αφού τα στρόφαλα εκεί γυρίζουν λίγο παράκεντρα.
Πάντως, καλό είναι να απευθυνθείτε σε ένα καλό εξουσιοδοτημένο της Honda και να επιμείνετε σοβαρά να πάρετε μια "σοβαρή" απάντηση από τον τεχνικό που θα πάει το μηχανάκι βόλτα και θα το ακούσει.

Καλημέρα και καλές και προσεκτικές βόλτες σε όλους!

latris mixanis
28/09/2005, 10:49
Παιδάκια μου δεν έχω καταλάβει τίποτε στο δικό μου μια χαρά είναι!!(φτου φτου):lol:

SnakeMJK
28/09/2005, 11:42
ime sta 2500km... poli spania na exo akousei afto pou lete. mia - dio fores isos. opos to akousa ego ine sigoura sintonismos. apla min to kratate ekei... patiste k allo gkazi :p

se ligo 8a vgalete k ta honda elatomatika... den ginonte afta ta pragmata :nono:

OldMan
28/09/2005, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Επειδη δεν καταλαβαινω αυτα που γραφεις, το προβλημα που εχουμε στις 6500 στροφες, τι συμαινει πρακτικα; Πρεπει να το παμε να το φτιαξουνε - το καλυπτει η εγγυηση; Ειναι καποια αστοχια του κινητηρα; Το αφηνουμε ετσι και μπορει να εχουμε καποια παραπανω φθορα απο υπολοιπα παιδια με το cbf250; Θα μεινει ο κινητηρας σαν του tropea, και θα τσακιστουμε;


:wave2: :wave2: :wave2:

Δεν πρόκειται για αστοχία του κινητήρα (με την έννοια που το λες...) !!

Τα αντίβαρα του στρόφαλου υπάρχουν για να εξισσοροπούν τις δυνάμεις που αναπτύσσονται κατά την λειτουργία του κινητήρα.

Σε κάποιες στροφές, η συχνότητα εφαρμογής των ταλαντώσεων πλησιάζει την "ιδιοσυχνότητα" του συστήματος στρόφαλος - αντίβαρα - κομβία κ.λ.π. με αποτέλεσμα να εμφανίζονται κραδασμοί.

Αν δεν αφήνετε το μοτέρ για πολύ ώρα στις συγκεκριμμένες στροφές, ΔΕΝ θα παρουσιαστεί πρόβλημα !!!

Τώρα, το γιατί το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται σε συγκεκριμένα μηχανάκια μόνο, έχει να κάνει με την ζυγστάθμιση του στροφάλου...
(Αν αλλάξεις στρόφαλο, πιθανότατα να εξαφανιστούν οι κραδασμοί).

:wave2: :beer: :wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
28/09/2005, 17:19
Όπως όλοι γνωριζετε έχω ένα πανάθλιο σκυλόπαπο. :lol:

Καμία σχέση δεν έχει ο ένας (cbf) με τον άλλο(παπί) σαν κινητήρες. Όμως θα πρέπει να σας πω ότι σε διαφορετικές στροφές και σε διαφορετικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, ακούγονται διαφορετικά ο ήχος του κινητήρα του παπιού μου. Επίσης όταν κινούμαι με 4η και πάω γύρω στα 70-80χλ/ω σε ευθεία, το μηχανάκι τρέμει ολόκληρο από κραδασμούς :confused: . Όταν όμως βγαίνω στο Κηφισό ή στη Συγγρού και το πατάω πάνω από 80 ξαφνικά σταματάει ο θόρυβος και ακούγεται λές και είναι ηλεκτροκίνητο :cool: . Επίσης όταν το μηχανάκι είναι κρύο ακούω τις βαλβίδες ελάχιστα ενώ πριν το παρκάρω μετά από οδήγηση 30-40 λεπτών ακούγονται πολύ δυνατότερα.

Γι αυτό σας λέω μην ανησυχείτε, δεν έχετε αγοράσει ποδήλατο. Πάντως έμαθα πολλά από αυτό το thread και ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την κατάθεση των εμπειριών τους. Βοηθάει πολύ κόσμο να συζητάμε για τέτοιου είδους πράγματα.

Επίσης . Έλεος ρε παιδιά, για τη honda μιλαμε όχι για κάποιο κινέζικο αντιγραφέα :nono: . Να βγάλει ζημιά λόγω ελλειψης λαδιου το καταλαβαίνω, όμως έτσι απλά στα 6500χλμ να βγάλουμε ελλατωματικό το μηχανάκι, είναι υπερβολικό.

Σε αυτή τη χώρα υπάρχουν δύο ειδών αναβάτες, οι hondaκηδες και οι αντιhondaκηδες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pelargos1
04/10/2005, 10:47
Δεν εχω προσεξει κατι.Θα το τσεκαρω και θα επανελθω

BILLY FILTH
19/10/2005, 19:26
παιδιά εγώ έχω κάνει 4.400 χλμ. και αυτό που λέτε μου το κάνει στις 5.000 rpm αλλά μόνο όταν στο κιβώτιο έχω 5η ταχύτητα. Απλά ανοίγω λίγο το γκάζι και τέλειωσε ή αν δε μπορώ κατεβάζω σε 4η και ησυχάζω.

johnpan
20/10/2005, 10:15
Εσύ είσαι ο τυχερούλης της παρέας, σε εμάς το κάνει σε όλες όχι μόνο στην 5η!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρίξε Τζόκερ λέμε...:rotflmao: :rotflmao:

jasper
20/10/2005, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Εσύ είσαι ο τυχερούλης της παρέας, σε εμάς το κάνει σε όλες όχι μόνο στην 5η!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρίξε Τζόκερ λέμε...:rotflmao: :rotflmao:

Και υποτίθεται ότι είναι ψόφιο επειδή δίνεται βάρος στην οικονομική και πολιτισμένη λειτουργία! Μέχρι να ζεστάνει τώρα που κάνει κρύο ακούγεται σαν να έχει βαρέσει μπιέλα. :( :( :(

ΙΠΠΕΑΣ
20/10/2005, 11:51
Κατάλαβα :bigcry: , με βλέπω να παίρνω innova ή μεταχειρισμένο 400αρι :confused:

jasper
20/10/2005, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Κατάλαβα :bigcry: , με βλέπω να παίρνω innova ή μεταχειρισμένο 400αρι :confused:
Φίλε πέρυσι τον Ιούνιο διάβασα όλα τα τεστ και παίρνω το Innova. Ψάχνω τους 10 ίππους από εδώ, ψάχνω από εκεί, πουθενά οι 10 ίπποι και τα 120 τελική. Τον Οκτώβριο δηλαδή μετά από 4 μήνες το δίνω πίσω (με χασούρα 450Ε) στον αντιπρόσωπο και παίρνω το cbf250. Όταν λέμε ότι είναι το cbf250 ψόφιο το συγκρίνουμε με πραγματικές μηχανές. Όχι και να σε πάρουμε στο λαιμό μας και να το συγκρίνεις με παπί. Πάντως στα λεφτά του βρίσκεις Freewind πενταετίας. Πολύ καλό και βολικό μηχανάκι. Και ίσως το Suzuki GS500, με ένα χιλιάρικο ακόμη πας στους 50 HP.

johnpan
20/10/2005, 12:54
50-70 ίπποι σε δικύλινρο μοτέρ είναι τέλειο για μένα... ER-6n....:wave2: :wave2: :wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
20/10/2005, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasper Όταν λέμε ότι είναι το cbf250 ψόφιο το συγκρίνουμε με πραγματικές μηχανές. Όχι και να σε πάρουμε στο λαιμό μας και να το συγκρίνεις με παπί.

Εγώ αναφέρομαι στον ενοχλητικό θόρυβο που κάνει στις 5000στρ/δευτ . Αν κάνει τραχιά λειτουργία κάποια στιγμή μπορεί να παρουσιάσει βλάβες και δεν είμαι ξανά για τέτοια. Με το μεταχ/νο AX που είχα πριν 3 χρόνια, τράβηξα αρκετά και δεν έχω όρεξη να τα ξαναπάθω και με το CBF250.

Θα παρακολουθώ πάντως στενά το thred για να δω τι θα ακούσω από τους κατόχους του CBF250 που θα έχουν γράψει 40-50.000χλμ.

johnpan
20/10/2005, 14:08
Κοίτα σύμπτωση κι εγώ πριν 3 χρόνια είχα μεταχ ΑΧ-1 και μου χάλαγε συνέχεια! ΜΗ φοβάσαι ρε ιππέα, πήραμε καινούρια μοτο, δε βγάζουν τέτοιες ζημιές που έβγαζαν τα ΑΧ μετά από 2-3 χέρια στην Ιαπωνια κι άλλα τόσα στην Ελλάδα....