PDA

View Full Version : Μου έκανε ζημιά αλλά έχω την πινακιδα του.Τι κάνω?



Komisths
04/12/2012, 21:43
Παιδιά καλησπέρα.Τις προάλλες μου συνέβη το εξής.Έχοντας παρκάρει τη μηχανή σε σχετικά στενή οδό,επιστρέφοντας τη βρήκα ελαφρώς μετατοπισμένη.Τελικά ανεβαίνοντας διαπίστωσα ότι το τιμόνι ή οι μπουκάλες ή δεν ξέρω και εγώ τι έχει στραβώσει με αποτέλεσμα προκειμένου να παω ευθεία να πρέπει να έχω ελαφρώς στριμμένο το τιμόνι δεξιά.Όμως βρέθηκε ένας καλός άνθρωπος και μου διηγήθηκε το στόρι.Πέρασε μια-ικανότατη προφανώς-οδηγός και την πέταξε κάτω.Κατέβηκε πάντως και με τη βοήθεια κάποιου τη σήκωσε.Ο καλός κύριος που μου μίλησε μου έδωσε τον αριθμό της.Και ερωτώ.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?Πάω στην τροχαία και τους λέω το και το?Και πόσο πληρώνω γιατί κάτι άκουσα για κάτι 70άρια κάτι 100αρια.Και μετά τι?Έρχεται η ασφαλιστική,εκτιμάει τη ζημιά?Πείτε ρε παιδιά τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με κάτι αντίστοιχο..Σε πρώτη φάση λέω να πάω σε μάστορα να μου εκτιμήσει τη ζημιά για να αποφασίσω αν αξίζει να πάω να κυνηγήσω την υπόθεση..

grharris
04/12/2012, 21:56
Περνα πρωτα απο τον μαστορα σου γιατι παιζει να μην εχεις ζημια.

Αν εχεις ζημια, πας τροχαια και μιλας και με τον ασφαλιστη σου.

pipe_smoker
04/12/2012, 22:00
Παιδιά καλησπέρα.Τις προάλλες μου συνέβη το εξής.Έχοντας παρκάρει τη μηχανή σε σχετικά στενή οδό,επιστρέφοντας τη βρήκα ελαφρώς μετατοπισμένη.Τελικά ανεβαίνοντας διαπίστωσα ότι το τιμόνι ή οι μπουκάλες ή δεν ξέρω και εγώ τι έχει στραβώσει με αποτέλεσμα προκειμένου να παω ευθεία να πρέπει να έχω ελαφρώς στριμμένο το τιμόνι δεξιά.Όμως βρέθηκε ένας καλός άνθρωπος και μου διηγήθηκε το στόρι.Πέρασε μια-ικανότατη προφανώς-οδηγός και την πέταξε κάτω.Κατέβηκε πάντως και με τη βοήθεια κάποιου τη σήκωσε.Ο καλός κύριος που μου μίλησε μου έδωσε τον αριθμό της.Και ερωτώ.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?Πάω στην τροχαία και τους λέω το και το?Και πόσο πληρώνω γιατί κάτι άκουσα για κάτι 70άρια κάτι 100αρια.Και μετά τι?Έρχεται η ασφαλιστική,εκτιμάει τη ζημιά?Πείτε ρε παιδιά τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με κάτι αντίστοιχο..Σε πρώτη φάση λέω να πάω σε μάστορα να μου εκτιμήσει τη ζημιά για να αποφασίσω αν αξίζει να πάω να κυνηγήσω την υπόθεση..

Αυτός ο καλός άνθρωπος θαρρώ πως θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να έρθει μαζί σου στο τμήμα και να καταθέσει ότι είδε το περιστατικό και ότι είδε τις πινακίδες της κυριούλας και λοιπά. Εκεί θα γράψουν το χαρτί με την κατάθεσή του. Με αυτό το χαρτί πας στην ασφαλιστική σου και, καλώς εχόντων των πραγμάτων, παίρνουν όλα το δρόμο τους.

Δεν νομίζω να πληρώνεις κάτι στην τροχαία. Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.

Komisths
04/12/2012, 22:42
Έχω ακούσει ότι και καλα πληρώνεις κάτι για τη μήνυση(αν γίνεται τέτοια) αλλά ελπίζω να έχεις δίκιο smoker!

KostasV2
04/12/2012, 22:50
Έχω ακούσει ότι και καλα πληρώνεις κάτι για τη μήνυση(αν γίνεται τέτοια) αλλά ελπίζω να έχεις δίκιο smoker!

Νομίζω ότι πληρώνεις τη μήνυση αν ο εισαγγελέας αποφασίσει ότι γίνεται για ασήμαντη αφορμή. Οι δικηγόροι του φλόρουμ θα μας πουν πιό εμπεριστατωμένα...

camen
05/12/2012, 08:51
Για να κανεις μηνυση κοβεις παραβολο που ειναι καπου 100-120Ε.Εκτος κ αν εχει αλλαξει ακτι τωρα,που δεν νομιζω!!

Sapadak
05/12/2012, 08:57
Σε αντιστοιχη περίπτωση (παλαιότερα)

Μου ειχε αφησει χαρτι ενας παππους οτι στο ερίξαν η πινακίδα ειναι ταδε, ειμαι στο καφενειο απέναντι

Πηγα τον βρηκα και τον ευχαρίστησα και μου ειπε οτι το εριξε ο ΤΑΔΕ (ειχε εμπορικο κατάστημα) (αυτά ειναι τα καλά της μικρής πόλης)

Πηγα τον βρήκα, του λεω το και το. Αρχισε δικαιολογιές τυπου βιαζομουν και δεν άφησα σημείωμα.
Πήγαινε και φτιαξε οτι χρειάζετε και πες μου ποσο ειναι να στο πληρώσω.


Δες αν μπορείς να βγάλεις άκρη μονος σου, διαφορετικά πηγαινε στην Ελ.Ασ μια βολτα να σε καθοδηγήσουν πως να κινηθείς

McTalas
05/12/2012, 09:11
αν κανεις μυνηση για το ποινικο μερος της υποθεσης, θα χρειαστεις ενα παραβολο των 20€ απο την εφορια, για υλικες ζημιες κτλ κτλ δενθα δωσεις τιποτα.

camen
05/12/2012, 09:20
αν κανεις μυνηση για το ποινικο μερος της υποθεσης, θα χρειαστεις ενα παραβολο των 20€ απο την εφορια, για υλικες ζημιες κτλ κτλ δενθα δωσεις τιποτα.

To ποσο παει αναλογα με το ειδος της μηνυσης? Ρωταω γτ προ καιρου σπασανε το ταχυπλοακι ενος φιλου κ ξηλωσανε ολα τα ηλεκτρονικα.Πηγε να κανει μηνυση κατα παντος υπευθυνου κ του ειπαν να παει να κοψει παραβολο καπου στα 100-120Ε. :rolleyes:

McTalas
05/12/2012, 09:26
To ποσο παει αναλογα με το ειδος της μηνυσης? Ρωταω γτ προ καιρου σπασανε το ταχυπλοακι ενος φιλου κ ξηλωσανε ολα τα ηλεκτρονικα.Πηγε να κανει μηνυση κατα παντος υπευθυνου κ του ειπαν να παει να κοψει παραβολο καπου στα 100-120Ε. :rolleyes:

δεν μιλαω για παντως υπευθυνου, αλλα για συγκεκριμενο ατομο...

nicksior
05/12/2012, 12:55
Βρίσκεις , απο την πινακίδα και μέσω της ασφαλιστικής σου εταιρίας , την-τον κάτοχο του οχήματος και τον ενημερώνεις.

sniper
05/12/2012, 13:29
Βρίσκεις , απο την πινακίδα και μέσω της ασφαλιστικής σου εταιρίας , την-τον κάτοχο του οχήματος και τον ενημερώνεις. Ενημέρωση με εξώδικο ή με 2 γορίλες;

nikolas1709
05/12/2012, 13:33
ασφαλιστικη πρωτα ενημερωνεις
αν το παιζει κινεζος η οδηγαρα
νομικη προστασια και τροχαια μαζι με τον μαρτυρα

nicksior
05/12/2012, 13:46
Ενημέρωση με εξώδικο ή με 2 γορίλες;

Γιατί να παίρνουμε πάντα την "στραβή" εκδοχή?

"Καλημέρα σας .. Ξέρετε την ../../.. χτυπήσατε τη μηχανή μου προκαλώντας ζημιές ... Αναγνωρίζω πως δεν είχατε προθεση..
.. Ισως νομίσατε πως δεν προκαλέσατε ζημιά... Πλην όμως ... Είσαστε διατεθειμένη να κάνετε δήλωση ? ... Διαφορετικά θα αναγκαστώ... "

TROOPER
05/12/2012, 16:10
ο κυριος που σου εδωσε πινακιδα ειναι διατεθημενος να καταθεσει?
αν ναι πρωτα κανε μια νυξη στη τυπισσα και αν το παιξει τρελιτσα τον λογο εχουν οι δικηγοροι αν εχεις ζημια βεβαια.διαφορετικα ως μη γενομενο.

MG-KTiNoS
05/12/2012, 16:15
Γιατί να παίρνουμε πάντα την "στραβή" εκδοχή?"


Γειά σου μεγάλε, είμαι ο μαλάκς που πάρκαρε στραβά και του έσπασες το κωλομηχανάκι.
Ναι ναι εκείνος ο φτωχομπινές που δεν έχει αμάξαρα σαν τη δική σου.
Μου κάνεις τη χάρη να μου δώσεις κανένα χαρτζιλίκι να φτιάξω το ριμάδι μου?
Αν δε σου κάνει κάπο φυσικά.
Ε ναι μωρέ ένας ρουφιάνος σε κάρφωσε, ξέρεις πως είναι αυτά.
Να με συγχωρεί η χάρη σου...


:D

Komisths
05/12/2012, 19:37
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Το πήγα σε μάστορα σήμερα και μου έβγαλε κόστος ζημιάς γύρω στο κατοστάρικο.Σε πρώτη φάση θα ψαξω να βρω την τύπισσα να δω αν μπορώ να συνεννοηθώ μαζί της.Ο άλλος που μου έδωσε την πινακίδα είναι οκ αν και ήθελα να ρωτήσω σε ποιο βαθμό μπλέκει αυτός.Όμως αναφέρθηκε από ένα φίλο ότι δεν πρέπει να έχει περάσει πενθήμερο.Ισχύει?Γιατί σήμερα συμπληρώθηκε.

nicksior
06/12/2012, 09:26
Γειά σου μεγάλε, είμαι ο μαλάκς που πάρκαρε στραβά και του έσπασες το κωλομηχανάκι.
Ναι ναι εκείνος ο φτωχομπινές που δεν έχει αμάξαρα σαν τη δική σου.
Μου κάνεις τη χάρη να μου δώσεις κανένα χαρτζιλίκι να φτιάξω το ριμάδι μου?
Αν δε σου κάνει κάπο φυσικά.
Ε ναι μωρέ ένας ρουφιάνος σε κάρφωσε, ξέρεις πως είναι αυτά.
Να με συγχωρεί η χάρη σου...








































:D


Χαρακτηριστικό πρόβλημα αυτοεκτίμησης!