PDA

View Full Version : Σχολή οδηγών δεν δίνει την καρτέλα



lefterisp10
05/12/2012, 17:02
Καλησπέρα,
σήμερα έδινα εξετάσεις για μηχανή απεριορίστου και κόπηκα.

Ζήτησα από την σχολή οδηγών την καρτέλα για να πάω σε άλλη σχολή, για κάποιους λόγους(όχι οικονομικούς. Είναι πληρωμένα όλα και ας έχω κομμένη μικρότερη απόδειξη)

Για να μου επιστρέψει την καρτέλα μου ζητάει 60€ για το κόπο του να στείνεται, ο δάσκαλος, στην τράπεζα για να πληρώσει τα παράβολα κτλ., Κακές δικαιολογίες.

Τι μπορώ να κάνω για να πάρω την καρτέλα μου, χωρίς να πληρώσω το νταβατζιλίκι?

sniper
05/12/2012, 17:11
Να παρακαλέσεις περισσότερο

Johnny_Nik
05/12/2012, 17:14
Κατ αρχάς δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα να σου ζητήσει νταβατζιλίκι αφού όπως είπες είσαι οικονομικά τακτοποιημένος. Σε αντίστοιχη περίπτωση φιλικού προσώπου ανταλλάξαμε κάποιες βαριές κουβέντες και στο άκουσμα του "από Δευτέρα μιλάς με το δικηγόρο μου" το ξανασκέφτηκε και παρέδωσε την καρτέλα νωρίς το πρωί της Δευτέρας.

lefterisp10
05/12/2012, 17:16
Σκέφτηκα να πάω να το αναφέρω στο συγκοινωνιών. Αν δεν δω αποτέλεσμα να απευθυνθώ σε δικηγόρο.

sniper
05/12/2012, 17:26
.... Είναι πληρωμένα όλα και ας έχω κομμένη μικρότερη απόδειξη.... Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν τον έχεις εξοφλήσει, έτσι;

route 66
05/12/2012, 17:36
oχι δεν μπορεί.κανονικά ο νόμος λέει ότι κάθε μάθημα που κάνει ο μαθητής πληρώνεται αυθημερόν οπότε η σχολή πρέπει στα βιβλία της να του τα έχει γράψει, και εφόσον του έδωσε αποδείξεις έστω και μικρότερες τα έχει γράψει.
η καρτέλα δεν ανήκει στη σχολή ανήκει στο μαθητή,απλά την κρατάει γιά να κάνει τις διεκπαιρεώσεις και μόνο (ημερομ. για θεωρητικά,πρακτικά κλπ, αν θέλει τα κάνει μόνος του ο μαθητής).
Με λίγα λόγια άμα έχεις πληρώσει να την πάρεις δικιά σου είναι.

Drake Ramore
05/12/2012, 17:44
Η καρτελα είναι δικό σου προσωπικο έγγραφο, και η σχολή οδηγών (όπως και ο οποιοσδήποτε ιδιώτης) δεν μπορεί να στην παρακρατεί αυθαίρετα (όπως δεν μπορεί να παρακρατεί κανένα άλλο επίσημο έγγραφο σου).
Πήγαινε στην αστυνομία και ζήτα τους να τον πάρουν τηλέφωνο και να του πουνε να σου παραδώσει τα προσωπικά σου έγγραφα. Ούτε δικηγόροι ούτε τίποτα. Σαν κοτούλα θα στα δώσει, θα σου πει και ευχαριστώ.
Ακομή και να μην του έχεις δώσει ούτε ένα ευρω, τα εγγραφα ειναι δικά σου και πρέπει να παραδοθούν. Αν θέλει μετά αυτός μπορεί να κυνηγήσει ότι δεν τον έχεις πληρώσει, αλλά απο την στιγμη που υπάρχουν αποδείξεις οτι πλήρωσες, απλά πάει να βγάλει μεροκάματο ο μάγκας. Ταρακούνησε τον.

Sandra4
07/12/2012, 05:58
:wave2: Μπορείς να μας πεις σε ποια περιοχή είναι η σχολή?

lefterisp10
07/12/2012, 10:51
Στην Κοζάνη είμαι, όχι Αθήνα.

lefterisp10
07/12/2012, 12:30
Τελικά την πήρα την καρτέλα, με το που τον είπα ότι θα πάω αστυνομία και συγκοινωνιών.
Η αλήθεια είναι πως στεναχωρήθηκα με την εξέλιξη της κατάστασης, γιατί αυτός που έχει την σχολή ήταν γνωστός 10 χρόνια.

Τέλος πάντων.

sniper
07/12/2012, 12:38
Τελικά την πήρα την καρτέλα, με το που τον είπα ότι θα πάω αστυνομία και συγκοινωνιών. Η αλήθεια είναι πως στεναχωρήθηκα με την εξέλιξη της κατάστασης, γιατί αυτός που έχει την σχολή ήταν γνωστός 10 χρόνια. Τέλος πάντων. Δύσκολη η ζωή στην επαρχία αλλά θα έχεις τους λόγους σου. ΟΚ. case and thread closed.