PDA

View Full Version : Γερμανία-Ελλάδα με DHL



Giorgos19
06/12/2012, 10:48
Καλημέρα παίδες.


Έχω κάνει μια αγορά από το γερμανικό ebay και την περιμένω Ελλάδα, μέσω DHL. Ξέρει κανείς πόσες μέρες χρειάζεται για να φτάσει;
Παρακολουθώ την εξέλιξη της αποστολής μέσω του track and trace της εταιρίας και η τελευταία ανανέωση ήταν το Σάββατο. Αν θυμάμαι καλά (δεν μπορώ να το τσεκάρω τώρα γιατί ο server τους είναι οφ για συντήρηση) ανέφερε πως
το δέμα βρισκόταν στο export center. Μου έχει κάνει εντύπωση πως από τότε μέχρι και σήμερα τα ξημερώματα, δεν έχει υπάρξει καμία άλλη ανανέωση.

MikeG
06/12/2012, 10:53
DHL υπάρχει courier και απλό ταχυδρομείο. Γύρω στις 10 μέρες υπολόγιζε γενικά.

MuayThai
06/12/2012, 10:54
γύρω στις 7-10 μέρες υπολόγιζε.

McGyver
06/12/2012, 10:55
Καλημέρα παίδες.


Έχω κάνει μια αγορά από το γερμανικό ebay και την περιμένω Ελλάδα, μέσω DHL. Ξέρει κανείς πόσες μέρες χρειάζεται για να φτάσει;
Παρακολουθώ την εξέλιξη της αποστολής μέσω του track and trace της εταιρίας και η τελευταία ανανέωση ήταν το Σάββατο. Αν θυμάμαι καλά (δεν μπορώ να το τσεκάρω τώρα γιατί ο server τους είναι οφ για συντήρηση) ανέφερε πως
το δέμα βρισκόταν στο export center. Μου έχει κάνει εντύπωση πως από τότε μέχρι και σήμερα τα ξημερώματα, δεν έχει υπάρξει καμία άλλη ανανέωση.

Είναι σίγουρα DHL courier;
Μήπως είναι Deutche Post;
Κάνε ένα check με τον αριθμό του δέματος στα ΕΛ.ΤΑ. (http://212.205.82.71/trackandtrace/)

Ichigo
06/12/2012, 10:56
αναλόγως το πακέτο. είναι express; είναι απλό δέμα Deutsche Post? Στη δεύτερη περίπτωση κοιτάς με το tracking number του στυλ XXnummernDE στο site των ΕΛΤΑ μόλις δεις ότι το πακέτο έχει αναχωρήσει προς τη χώρα προορισμού. ;)

MuayThai
06/12/2012, 10:57
Είναι σίγουρα DHL courier;
Μήπως είναι Deutche Post;
Κάνε ένα check με τον αριθμό του δέματος στα ΕΛ.ΤΑ. (http://212.205.82.71/trackandtrace/)
Η DHL ανήκει πλέον στα γερμανικά ταχυδρομεία.

McGyver
06/12/2012, 10:58
Η DHL ανήκει πλέον στα γερμανικά ταχυδρομεία.

Thanks for the infotip.

Giorgos19
06/12/2012, 11:04
DHL υπάρχει courier και απλό ταχυδρομείο. Γύρω στις 10 μέρες υπολόγιζε γενικά.

Ο αριθμός δέματος είναι δωδεκαψήφιος, επομένως απλό ταχυδρομείο! Thanks for the heads up! :beer:


γύρω στις 7-10 μέρες υπολόγιζε.

Ευχαριστώ πολύ! :beer:




Είναι σίγουρα DHL courier;
Μήπως είναι Deutche Post;
Κάνε ένα check με τον αριθμό του δέματος στα ΕΛ.ΤΑ. (http://212.205.82.71/trackandtrace/)

Θωμά, όπως έγραψα και παραπάνω, πρέπει να είναι Deutche Post. Το link που παραθέτεις το δοκίμασα σήμερα το πρωί, αλλά δεν βρέθηκε κάτι.
Αν το δέμα είχε φύγει από Γερμανία, δεν θα έπρεπε να υπάρχει μία ανανέωση που να το αναφέρει; Για αυτό εικάζω πως βρίσκετε ακόμα εκεί στα βόρεια.

McGyver
06/12/2012, 11:09
Θωμά, όπως έγραψα και παραπάνω, πρέπει να είναι Deutche Post. Το link που παραθέτεις το δοκίμασα σήμερα το πρωί, αλλά δεν βρέθηκε κάτι. Αν το δέμα είχε φύγει από Γερμανία, δεν θα έπρεπε να υπάρχει μία ανανέωση που να το αναφέρει; Για αυτό εικάζω πως βρίσκετε ακόμα εκεί στα βόρεια.

Καλά μην τρελαίνεσαι, εγώ έχω δει ενημέρωση στο tracking των ΕΛ.ΤΑ. δυο μέρες αφού ο ταχυδρόμος μου έφερε το κουτάκι :lol:.

Giorgos19
06/12/2012, 11:12
αναλόγως το πακέτο. είναι express; είναι απλό δέμα Deutsche Post? Στη δεύτερη περίπτωση κοιτάς με το tracking number του στυλ XXnummernDE στο site των ΕΛΤΑ μόλις δεις ότι το πακέτο έχει αναχωρήσει προς τη χώρα προορισμού. ;)

Το shiping number είναι δωδεκαψήφιο, επομένως θα ακολουθήσει τα κανάλια του απλού ταχυδρομείου και όχι courier. Στο site των ΕΛΤΑ έβαλα απλά τον δωδεκαψήφιο αριθμό και δεν βρήκα κάτι. To XX που αναφέρεις είναι μέρος του κωδικού (σαν το DE στο τέλος) ή είναι κάποια αρχικά που πρέπει να συμπληρώσω εγώ;

Σόρυ για το πρήξιμο παίδες! Είναι η πρώτη online αγορά μου και είναι εντελώς noobάς! :D

Giorgos19
06/12/2012, 11:16
Καλά μην τρελαίνεσαι, εγώ έχω δει ενημέρωση στο tracking των ΕΛ.ΤΑ. δυο μέρες αφού ο ταχυδρόμος μου έφερε το κουτάκι :lol:.

:bawl:

Αναφερόμουν σε ενημέρωση μέσω του site της DHL.
Ενημέρωση από το site των ΕΛΤΑ περιμένω αφού το δέμα μπει Ελλάδα!

Ichigo
06/12/2012, 11:26
Το shiping number είναι δωδεκαψήφιο, επομένως θα ακολουθήσει τα κανάλια του απλού ταχυδρομείου και όχι courier. Στο site των ΕΛΤΑ έβαλα απλά τον δωδεκαψήφιο αριθμό και δεν βρήκα κάτι. To XX που αναφέρεις είναι μέρος του κωδικού (σαν το DE στο τέλος) ή είναι κάποια αρχικά που πρέπει να συμπληρώσω εγώ;

Σόρυ για το πρήξιμο παίδες! Είναι η πρώτη online αγορά μου και είναι εντελώς noobάς! :D

Βάζοντας το 12ψηφιο στο dhl.de θα σου εμφανίσει το UPU code που ειναι ο κωδικός αποστολής!

RaGe_Raptor
07/12/2012, 11:29
μη σε ανησυχεί τίποτα.θα σου έρθει με ελτά σε περίοδο 2 εβδομάδων από την ημερομηνία αγοράς.

Giorgos19
07/12/2012, 11:48
μη σε ανησυχεί τίποτα.θα σου έρθει με ελτά σε περίοδο 2 εβδομάδων από την ημερομηνία αγοράς.

Όλα καλά! Το δέμα βρίσκεται στις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ της περιοχής μου. Ίσως η παραλαβή να γίνει μέσα στη μέρα.

Επίσης, κάτι που θα ήθελα να σημειώσω, για όσους παραγγέλνουν όπως εγώ (απλό γερμανικό ταχυδρομείο-παράδοση από ταχυμεταφορική των ΕΛΤΑ) το λινκ που έδωσε ο McGyver για την παρακολούθηση της αποστολής, δεν δουλεύει.
Εγώ εντόπισα το δέμα, κάνοντας αναζήτηση τον δωδεκαψήφιο κωδικό εδώ---> http://www.elta-courier.gr/search.asp.

Giorgos19
08/12/2012, 13:36
O Άγιος Βασίλης είπε να έρθει νωρίς φέτος!

276184

McGyver
08/12/2012, 13:37
Με 'γεια σου Γιώργο, αγρατζούνιστο!

:beer::beer::beer::beer::beer:

Giorgos19
08/12/2012, 13:43
Με 'γεια σου Γιώργο, αγρατζούνιστο!

:beer::beer::beer::beer::beer:

Ευχαριστώ πολύ Θωμά. Μετά από 7 χρόνια καθημερινής χρήσης του XR1000, επιβαλλόταν μια καινούργια αγορα!

SVX
08/12/2012, 14:05
με γεια
ποσο βγηκε το συνολο?

Giorgos19
08/12/2012, 14:07
650 με τα έξοδα αποστολής.

RaGe_Raptor
08/12/2012, 16:04
αγρατσούνιστο να είναι George...!!! καλορίζικο...

SVX
08/12/2012, 17:56
Ευχαριστώ πολύ Θωμά. Μετά από 7 χρόνια καθημερινής χρήσης του XR1000, επιβαλλόταν μια καινούργια αγορα!

το Xspirit να φανταστω το παρηγγειλες διαφορετικο νουμερο απ οτι φορουσες στο XR 1000?

Giorgos19
08/12/2012, 18:09
αγρατσούνιστο να είναι George...!!! καλορίζικο...

Eυχαριστώ πολύ! :beer:


το Xspirit να φανταστω το παρηγγειλες διαφορετικο νουμερο απ οτι φορουσες στο XR 1000?

Το νούμερό μου είναι ανάμεσα σε M και L (58.6 περίμετρος κεφαλιού). Το Μ που δοκίμασα το άντεχα, αλλά με μακρύτερο μαλλί ή/και μπαλακλάβα απλά δεν θα παλευόταν η κατάσταση. Για αυτό προτίμησα το L που είναι και το νούμερο που φοράω στο XR.

devil's animal
09/12/2012, 12:21
kiyonari εε??

αγρατζουνιστο να ειναι boy...
:beer::beer:

Giorgos19
10/12/2012, 10:13
kiyonari εε??

αγρατζουνιστο να ειναι boy...
:beer::beer:

Yeap.
Ευχαριστώ Σταύρο! :beer:

gianhs8
11/12/2012, 09:08
Να ρωτήσω και εγώ άσχετο με το θέμα αλλά νΑ μην ανοίγω καινούργιο, περιμένω ένα δέμα από USPS από Αμερική με express mail international και στην σελίδα της USPS στο trucking αναφέρει 2 φορές custom cleaners στις 4 και στις 5 Δεκεμβρίου και μετά τίποτα στην αναζήτηση και στο ΕΛΤΑ και στο πόρτα πόρτα δεν υπάρχει καμιά καταχώρηση το νούμερο είναι με 13 ψηφία τύπου χχ*****us
Exει κανένας καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει ?

Giorgos19
12/12/2012, 12:07
Να ρωτήσω και εγώ άσχετο με το θέμα αλλά νΑ μην ανοίγω καινούργιο, περιμένω ένα δέμα από USPS από Αμερική με express mail international και στην σελίδα της USPS στο trucking αναφέρει 2 φορές custom cleaners στις 4 και στις 5 Δεκεμβρίου και μετά τίποτα στην αναζήτηση και στο ΕΛΤΑ και στο πόρτα πόρτα δεν υπάρχει καμιά καταχώρηση το νούμερο είναι με 13 ψηφία τύπου χχ*****us
Exει κανένας καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει ?

Η δική μου παραγγελεία δεν ήταν express, για αυτό και μου την παρέδωσαν οι ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ. Στην αντίθετη περίπτωση, θα μου την παρέδιδε η courier της DHL.
Εικάζω (αφού δεν πρόκειται για την ίδια μεταφορική) πως εσένα θα στη φέρει η ίδια η USPS. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους.

McGyver
12/12/2012, 12:09
USPS = ΕΛ.ΤΑ. των Ηνωμένων Πολιτειών (United States Postal Service)
Το δέμα θα σου έρθει μέσω ΕΛ.ΤΑ.

Μην μπερδεύεστε με την UPS ;)...

Edit
Το "customs clearance" που βγαίνει στο site της USPS σημαίνει πως απελευθερώθηκε από το εκεί τελωνείο.
Εφ' όσον αυτό έγινε 05/12, πιθανότατα ακόμα να μην έχει φτάσει Ελλάδα ή να μην έχει περαστεί στο σύστημα των ΕΛ.ΤΑ.

Τελευταία φορά που ψώνισα από USA, έλαβα το δέμα σε 2.5 εβδομάδες.
Φυσικά ήταν μικρής αξίας και δεν κρατήθηκε στο εδώ τελωνείο.
Αν σ' το κρατήσουν εδώ, καλά ξεμπερδέματα...

Giorgos19
12/12/2012, 12:27
USPS = ΕΛ.ΤΑ. των Ηνωμένων Πολιτειών (United States Postal Service)
Το δέμα θα σου έρθει μέσω ΕΛ.ΤΑ.

Μην μπερδεύεστε με την UPS ;)...

Edit
Το "customs clearance" που βγαίνει στο site της USPS σημαίνει πως απελευθερώθηκε από το εκεί τελωνείο.
Εφ' όσον αυτό έγινε 05/12, πιθανότατα ακόμα να μην έχει φτάσει Ελλάδα ή να μην έχει περαστεί στο σύστημα των ΕΛ.ΤΑ.

Τελευταία φορά που ψώνισα από USA, έλαβα το δέμα σε 2.5 εβδομάδες.
Φυσικά ήταν μικρής αξίας και δεν κρατήθηκε στο εδώ τελωνείο.
Αν σ' το κρατήσουν εδώ, καλά ξεμπερδέματα...

:beer:
Το τελωνείο ήταν ο κυριότερος λόγος που δεν έκανα την αγορά από ΗΠΑ.

gianhs8
12/12/2012, 14:35
USPS = ΕΛ.ΤΑ. των Ηνωμένων Πολιτειών (United States Postal Service)
Το δέμα θα σου έρθει μέσω ΕΛ.ΤΑ.

Μην μπερδεύεστε με την UPS ;)...

Edit
Το "customs clearance" που βγαίνει στο site της USPS σημαίνει πως απελευθερώθηκε από το εκεί τελωνείο.
Εφ' όσον αυτό έγινε 05/12, πιθανότατα ακόμα να μην έχει φτάσει Ελλάδα ή να μην έχει περαστεί στο σύστημα των ΕΛ.ΤΑ.

Τελευταία φορά που ψώνισα από USA, έλαβα το δέμα σε 2.5 εβδομάδες.
Φυσικά ήταν μικρής αξίας και δεν κρατήθηκε στο εδώ τελωνείο.
Αν σ' το κρατήσουν εδώ, καλά ξεμπερδέματα...

to custom clearence ειναι για το τελωνειο εδω Ελλαδα, γι' αυτο και η απορια μου

sakisam
12/12/2012, 20:10
to custom clearence ειναι για το τελωνειο εδω Ελλαδα, γι' αυτο και η απορια μου

αφου λεει ακομα ετσι σημαινει οτι ειναι ακομα τελωνειο.αναλογως το δεμα και το κωλοβαρεμα τους θα σου βγαλει status καποια στιγμη αν θυμαμαι καλα οτι ειναι στα κεντρικα ελτα και παει λεγοντας.αν το δεμα εχει αποδειξη μεσα πληρωνεις κατι αναλογω αξιας στα ελτα.αν οχι το κραταν παραπανω και αν δεν εποικινωνησουν μαζι σου για αποδειξη βαζουν απο μονοι τους.εν ολιγοις αφου την εχω φαει κ γω στον κωλο ...απο αμερικη μονο αν ειναι αναγκη και μεγαλη ευκαιρια. βεβαια αν εισαι κωλοφαρδος μου χει τυχει και μενα μπορει και να περασει σφυριζοντας το δεματακι.

gianhs8
13/12/2012, 14:12
αναλογως το δεμα και το κωλοβαρεμα τους θα σου βγαλει status καποια στιγμη
πηρα τηλεφωνο τελωνειο και μου ειπαν οτι εκτελωνιζουν σημερα αντικειμενα με ημερομηνια εισοδου 20/11 δλδ ευτυχισμενο το 2013

sakisam
13/12/2012, 16:30
πηρα τηλεφωνο τελωνειο και μου ειπαν οτι εκτελωνιζουν σημερα αντικειμενα με ημερομηνια εισοδου 20/11 δλδ ευτυχισμενο το 2013

τωρα που το θυμηθηκα ειχα παθει το ιδιο ιδια περιοδο περυσι.ειχα παραγγελει ρουχα μοτοκρος κ καινουριες μποτες και κρανος καινουργιο 27/11 και τα παρελαβα 17/1...χωρις το κρανος μεσα!!!!!!!!!τελικα δεν βρηκα ακρη και πανε 120 ευ.αλλα αφου στο σηκωσαν παλι καλα.εγω βαραγα σαρανταλεπτα τηλεφωνα σε ολα τα νουμερα και τπτ.αφου μου ρχονταν να παρω την μηχανη να κατεβω αθηνα.αστα!

τεσπα θα ρθει απλα δεν ξερω τι πηρες αλλα το τι θα πληρωσεις δεν ξερω.εγω για τα παραπανω ειχα πληρωσει 117 ευ.(και χωρις κρανος)απο τοτε ειπα οτι τελος αμερικη.

maria
04/02/2018, 22:47
Γεια σας,
Σκέφτομαι να παραγγειλω από το ebay ενα ποδήλατο. Ο πωλητής βρίσκεται στη Γερμανία και το στέλνει με dhl. Γνωρίζετε εάν υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάτι επιπλέον όταν φτάσει Ελλάδα; δασμούς, τελωνείο ή το οτιδήποτε; (ρωτάω γτ τελευταία έχω πληρώσει ένα σωρό κερατιάτικα στο τελωνείο, αλλά με δέματα από Αμερική)

borbos
05/02/2018, 08:09
Γεια σας,
Σκέφτομαι να παραγγειλω από το ebay ενα ποδήλατο. Ο πωλητής βρίσκεται στη Γερμανία και το στέλνει με dhl. Γνωρίζετε εάν υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάτι επιπλέον όταν φτάσει Ελλάδα; δασμούς, τελωνείο ή το οτιδήποτε; (ρωτάω γτ τελευταία έχω πληρώσει ένα σωρό κερατιάτικα στο τελωνείο, αλλά με δέματα από Αμερική)

Απο Ευρωπη δεν θα εχεις θεμα.

devil's animal
05/02/2018, 08:45
Γεια σας,
Σκέφτομαι να παραγγειλω από το ebay ενα ποδήλατο. Ο πωλητής βρίσκεται στη Γερμανία και το στέλνει με dhl. Γνωρίζετε εάν υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάτι επιπλέον όταν φτάσει Ελλάδα; δασμούς, τελωνείο ή το οτιδήποτε; (ρωτάω γτ τελευταία έχω πληρώσει ένα σωρό κερατιάτικα στο τελωνείο, αλλά με δέματα από Αμερική)



οχι δεν θα εχεις θεματα με τελωνειο και εξτρα χρεωσεις εφ'οσον και οι 2 χωρες ειμαστε στην Ε.Ε. ...

buckley
05/02/2018, 09:04
Κατά κανόνα στα πρώτα μηνύματα συνηθίζεται ένα φιλικό καλωσόρισμα-πείραγμα (φρέσκο παράδειγμα ο "ακάλεστος" όνομα και πράγμα ο μπαγάσας) ,οπότε αφού έχουμε ισότητα πρέπει να μην διαχωρίζονται τα φύλα, συμφωνείς ?
Τι ρώτησες είπαμε " τι θα πληρώσω " ,εξαρτάται .Πόσο χρονών είσαι ?




































































Τίποτα κοπελιά μην φοβάσαι, 22 ευρώ πλήρωσα πριν ένα μήνα για μεταφορικά από Ανόβερο για μεγάλο πακέτο 15 περίπου κιλά παράδοση στην πόρτα σου.