PDA

View Full Version : Συναγερμός



AristidisZ
06/12/2012, 22:47
Καμιά γνώμη για επιλογή κάποιων από τα παρακάτω ?

http://www.car.gr/parts/view/2580249/

http://www.car.gr/parts/view/1915082/

http://www.car.gr/parts/view/2334269/

δεκτές και αντιπροτάσεις, με ανώτερο κόστος προμήθειας τα 150€ :)

πάντως μετά από 8 χρόνια συμβίωσης με spyball, δεν έχω πραγματικά κανένα παράπονο
και το χειριστήριο πραγματικά αδιάβροχο, επέζησε βουτιάς στο Καβούρι φέτος το καλοκαίρι :D

zaxos44
07/12/2012, 02:04
Εγω εχω τον ΜΕΤΑ,παρολο που δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα,ειμαι αρκετα ευχαριστημενος..

McGyver
07/12/2012, 06:18
Καμιά γνώμη για επιλογή κάποιων από τα παρακάτω ?

Τον Spyball 6829 στο 3ο σου link.
Χωρίς άλλο ψάξιμο, το έχω κάνει ήδη δυο φορές και κατέληξα στο Spyball.

:wave2:

pipe_smoker
07/12/2012, 10:48
Το πήρες ρε συ το χορνετάκι τελικά και το έκανες γαργάρα ή ψάχνεις προκαταβολικά για συναγερμούς?

Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση, τράβα πλύν'το, τράβα το μερικές σε πόζα, και σβέλτα οι φωτογραφίες στο θέμα σου να μπούμε να σου ευχηθούμε :)

AristidisZ
07/12/2012, 13:16
Το πήρες ρε συ το χορνετάκι τελικά και το έκανες γαργάρα ή ψάχνεις προκαταβολικά για συναγερμούς?

Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση, τράβα πλύν'το, τράβα το μερικές σε πόζα, και σβέλτα οι φωτογραφίες στο θέμα σου να μπούμε να σου ευχηθούμε :)

Το πήρα, αλλά είναι στο γκαράζ, περιμένει ασφάλεια και τον ιδιοκτήτη να προλάβει να πάρει καμιά ανάσα, γιατί τρέχω αυτή τη βδομάδα σα το Βέγγο :)

banditgr
07/12/2012, 13:30
Εχω τον Scorpio στο multi μου και μονο καλά έχω να πώ.Ειναι άψογης ποιότητας και κατασκευής και δουλέυει απροβλημάτιστα 2 χρόνια τώρα.
Εχω προσθέσει και τον περιμετρικό αισθητήρα για ΄μερικά βράδυα που μένει μονη της σε ανοιχτο γκαράζ απο την μέρα που κλέψανε τρόμπα φρένου
και δεν πήρα χαμπάρι και είμαι ήσυχος οτι τουλάχιστον θα βαρέσει...

Billymuse
07/12/2012, 14:15
Τον Spyball 6829 στο 3ο σου link.
Χωρίς άλλο ψάξιμο, το έχω κάνει ήδη δυο φορές και κατέληξα στο Spyball.

:wave2:

+1 και εγώ έχω μέτα και είμαι ικανοποιημένος αλλά απο παντού ακουώ τα καλύτερα για την αξιοπιστία της spyball

pipe_smoker
07/12/2012, 15:47
Το πήρα, αλλά είναι στο γκαράζ, περιμένει ασφάλεια και τον ιδιοκτήτη να προλάβει να πάρει καμιά ανάσα, γιατί τρέχω αυτή τη βδομάδα σα το Βέγγο :)

Καλορίζικο, καλοτάξιδο και πολλά και πάντα όρθια χιλιόμετρα σου εύχομαι:beer:

AristidisZ
07/12/2012, 15:50
όπως προείπα, και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον spyball

αν και πετάγομαι εντελώς, σκέφτηκα το εξής:

μήπως να κοίταγα για συναγερμό με gps, και να άφηνα την ασφάλεια κλοπής ??


edit:

να σαι καλά βρε pipe :)

αν χαλαρώσω λίγο αύριο, θα τα πλύνω και τα τρία τα μωρά και θα τα στήσω για μια οικογενειακή φωτό, πριν δώσω το ένα για υιοθεσία :)

McGyver
07/12/2012, 16:10
μήπως να κοίταγα για συναγερμό με gps, και να άφηνα την ασφάλεια κλοπής ??

OXI!!!

Aνεμος
07/12/2012, 21:12
Το πήρα, αλλά είναι στο γκαράζ, περιμένει ασφάλεια και τον ιδιοκτήτη να προλάβει να πάρει καμιά ανάσα, γιατί τρέχω αυτή τη βδομάδα σα το Βέγγο :)

Καλοτάξιδο,αγρατζούνιστο και καλές βόλτες :beer:



μήπως να κοίταγα για συναγερμό με gps, και να άφηνα την ασφάλεια κλοπής ??


ΟΧΙ :nono::nono:

@McGyver : Ο Spyball έχει περιμετρικό αισθητήρα ? Ρωτάω γιατί είμαι και εγώ στο ψάξιμο και ο scorpio μου φαινόταν πολύ καλός και έχει και το + του περιμετρικού

AristidisZ
07/12/2012, 21:17
Nα σαι καλα Ανεμε :)
γιατι τοσο κατηγορηματικα οχι βρε παιδια ?

Aνεμος
07/12/2012, 21:28
Γιατι αν στο φάνε , το να ξηλωθεί απο πάνω ο συναγερμός , το gps και οτι άλλο προαιρείται ο ευγενής κύριος που θα κρατάει τον τροχό είναι θέμα δευτερολέπτων. Οπότε δεν παίζει να βρείς κάτι μετά.....Αντε στην καλύτερη να βρείς τον κάδο σκουπιδιών που θα έχουν πετάξει τον συναγερμό-gps σου ;)

AristidisZ
07/12/2012, 21:33
Γιατι αν στο φάνε , το να ξηλωθεί απο πάνω ο συναγερμός , το gps και οτι άλλο προαιρείται ο ευγενής κύριος που θα κρατάει τον τροχό είναι θέμα δευτερολέπτων. Οπότε δεν παίζει να βρείς κάτι μετά.....Αντε στην καλύτερη να βρείς τον κάδο σκουπιδιών που θα έχουν πετάξει τον συναγερμό-gps σου ;)

enough said :P

McGyver
07/12/2012, 21:42
@McGyver : Ο Spyball έχει περιμετρικό αισθητήρα ? Ρωτάω γιατί είμαι και εγώ στο ψάξιμο και ο scorpio μου φαινόταν πολύ καλός και έχει και το + του περιμετρικού

Όχι by default, αλλά παίρνει aftermarket.

Aνεμος
07/12/2012, 21:57
Thanks , θα ρίξω λίγο ψάξιμο για τον spyball

McGyver
08/12/2012, 07:33
Γενικά, ο περιμετρικός αισθητήρας τραβάει περισσότερο ρεύμα.
Η Scorpio δε γράφει πουθενά πόσο ρεύμα καταναλώνει οι συναγερμοί της.

Επίσης, όλοι πλην της Spyball έχουν ηλεκτρονικό αισθητήρα κραδασμού/μετακίνησης.
Αυτό στη Meta π.χ. περιορίζει τις δυνατότητες τοποθέτησης.

Ξαναματαλέω, ο Spyball 6829 είναι ο καλύτερος συναγερμός που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά.

banditgr
08/12/2012, 09:18
η scoprio για αισθητήρα κίνησης εχει επιταχυνσιομετρο....δουλευει σωστα και αξιοπιστα ανεηαρτητα πως θα το τοποθετησεις.
Κατανάλωση δεν ξέρω πόση έχει αλλα είναι απειροελάχιστη...δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.
Η γνώμη μου,ο καλύτερος αυτη την στιγμη ειναι ο scorpio sr-i900.Αν δείς μόνο την μονάδα,καταλαβένεις την ποιότητα κατασκευής.
Ειναι απίστευτα συμπαγής,μικρός και πακτωμένος σε ρητήνη..ακόμη και οι αναμονές κονεκτορες με αποτέλεσμα να είναι άνθεκτικός
σε κραδασμους καιρικές συνθήκες.Αυτα απο εμένα..έχω δοκιμάσει αρκετούς συναγερμούς.

zopas
18/12/2014, 13:27
Εχω τον scorpio 600 γυρω στα7 χρονια..Μεσα στην εγγυηση αναγκαστηκα και αλλαξα τη σειρηνα του δωρεαν στην elser που ειχε και την αντιπροσωπεια τοτε..Ο συνεγαρμος είναι κορυφη και αξιζει τα λεφτα του, ειδικα το περιμετρικο του είναι απαιχτο. Η μπαταρια του όταν τον αγορασα μου κρατουσε γυρω στις 5 μερες με τον μπιμπερ να είναι συνεχεια ενεργοποιημένος. Ο συνεγαρμος πιανει σχεδόν παντου, ακομα και σε υπογεια.

Περυσι όμως καταστραφηκε ο μπιμπερ μου. Αναζητησα την εταιρια και η αντιπροσωπεια την εχει σημερα καποια εταιρια στην Θεσ/νικη νομιζω viper η κατι τετοιο. Πηγα σε αντιπροσωπο της εδώ στην Αθηνα στην pancar στο γαλατσι και επρεπε να στειλω με κουριερ τον μπιμπερ μου στην θεσ/νικη η να παραγγειλω μπαταρια για ελεγχο λειτουργιας. Παραγγειλα μπαταρια στα 20 ευρω παρακαλω και τελικα ηταν τα πληκτρα. Σκαω αλλα 90 ευρω για νέο μπιμπερ και από τοτε η νεες μπαταριες που βαζουν δεν κρατανε πανω από 1 μερα σε μενα τουλάχιστον. Αναγκάζομαι να απενεργοποιώ τον μπιμπερ για να μου κρατησει 1 μερα. Παντως η εξυπηρετηση από την εταιρια στην θεσ/νικη ηταν καταπληκτικη αλλα αυτό δεν αλλαζει το γεγονος ότι ουσιαστικα στην Αθηνα δεν υπαρχει σερβις, μπλέκεις με κουριερ και αναμονες 5 και 7 ημερων και αντε παλι από την α ρχη και αντε ασε τη μηχανη σου χωρις συνεγαρμο για μερες..δεν συμφερει...

Σημερα, σαν Αθηναιος που ζω εδώ, αν εβαζα συνεγαρμο θα πηγαινα στο νέο ηρακλειο στον αγγελινα και θα εβαζα τον συνεγαρμο kentall με περιμετρικο: http://www.kentalltech.com/#!copy-of-ken-m2x-2-way/c146g

στα 230 ευρω τοποθετημένος και θεωρητικα, τουλάχιστον ,καλυτερες επιδοσεις από τον scorpio. Γνωμη μου μεγαλη σημασια ότι ανα πασα στιγμη, ότι και να συμβει, πηγαίνεις στην εταιρια και λυνεις αμεσα το οποιο πρόβλημα προκυψει. Ελπιζω να βοηθησα.

pektis
18/12/2014, 15:00
Μετα απο 2 χρονια σιγουρα θα εχει αποφασισει!