PDA

View Full Version : Ποιον πόλο της μπαταρίας πρέπει να αποσυνδέουμε...



Πολυμήχανος
06/12/2012, 15:09
αν αφηνετε για μια εβδομάδα την μοτοσυκλέτα αμετακίνητη, συμβουλή αποσυνδέστε τον θετικό πόλο, κράτησα μπαταρία σχεδόν 3χρόνια μ'αυτόν το τρόπο (την αντικατέστησα προληπτικά δεν είχε πάθει κάτι)

Σωστός αλλά ακόμα καλύτερα, βγάζουμε τον αρνητικό. Ο λόγος είναι πολύ απλός: Αν προσπαθώντας να λύσεις τον θετικό, ακουμπήσει το εργαλείο καταλάθοςκάπου σε μέταλο, κάνει βραχυκύκλωμα, πετάγονται σπίθες, τραβάει γερό σοκ η μπαταρία κ.ο.κ.. Αν όμως λύνεις τον αρνητικό, και να ακουμπήσει το εργαλείο, τίποτα δεν γίνεται αφού ο αρνητικός έτσι κι αλλοιώς γειώνει στο πλαίσιο.

Γενικά προτιμάμε να λύνουμε τον αρνητικό πρώτο, και να τον δένουμε τελευταίο.

McGyver
06/12/2012, 15:13
Σωστός αλλά ακόμα καλύτερα, βγάζουμε τον αρνητικό. Ο λόγος είναι πολύ απλός: Αν προσπαθώντας να λύσεις τον θετικό, ακουμπήσει το εργαλείο καταλάθοςκάπου σε μέταλο, κάνει βραχυκύκλωμα, πετάγονται σπίθες, τραβάει γερό σοκ η μπαταρία κ.ο.κ.. Αν όμως λύνεις τον αρνητικό, και να ακουμπήσει το εργαλείο, τίποτα δεν γίνεται αφού ο αρνητικός έτσι κι αλλοιώς γειώνει στο πλαίσιο.

Γενικά προτιμάμε να λύνουμε τον αρνητικό πρώτο, και να τον δένουμε τελευταίο.

:confused:

Κι αν έχεις ένα βλαμένο κύκλωμα που τραβάει από το θετικό πόλο της μπαταρίας και γειώνει στο πλαίσιο;

nikos_abel
07/12/2012, 06:05
:confused:

Κι αν έχεις ένα βλαμένο κύκλωμα που τραβάει από το θετικό πόλο της μπαταρίας και γειώνει στο πλαίσιο;

Βρίζεις αυτόν που έκανε την εγκατάστασή του.

McGyver
07/12/2012, 06:20
Βρίζεις αυτόν που έκανε την εγκατάστασή του.

Γιατί;

nikos_abel
07/12/2012, 06:22
Γιατί;

Τώρα που το σκέφτομαι, βλακεία είπα

(αν και το ρεύμα, τα ηλεκτρόνια δηλαδή, από τον αρνητικό ξεκινάνε, αλλά βαριέμαι
να σκεφτώ αν έχει σημασία)

Καλημέρες

McGyver
07/12/2012, 06:59
Μιας και είναι πιο γενικό το θέμα και είναι και Παρασκευή, ήρθαμε στα Τεχνικά...

hidefnick
07/12/2012, 07:45
Γιατί;


Μια αναζήτηση αναφορικά με την κατανάλωση μπαταριών σε δίαφορα εγγλέζικα αυτοκίνητα της δεκαετίας του 70, θα σου λύσει την απορία. (Triumph και Rover νομίζω)

McGyver
07/12/2012, 07:51
Μια αναζήτηση αναφορικά με την κατανάλωση μπαταριών σε δίαφορα εγγλέζικα αυτοκίνητα της δεκαετίας του 70, θα σου λύσει την απορία. (Triumph και Rover νομίζω)

:lol:

OldMan
07/12/2012, 13:29
Μιας και είναι πιο γενικό το θέμα και είναι και Παρασκευή, ήρθαμε στα Τεχνικά...
Γιατί βρε γιαβρί μου ..???:D

Γουστάρεις ιστορίες με κυκλώματα θετικής γείωσης..??

OldMan
07/12/2012, 13:33
Μια αναζήτηση αναφορικά με την κατανάλωση μπαταριών σε δίαφορα εγγλέζικα αυτοκίνητα της δεκαετίας του 70, θα σου λύσει την απορία. (Triumph και Rover νομίζω)
Δεν ήταν θέμα κατανάλωσης...
(και Triumph και Austin και Rover είχα - Morris μόνο σε πλυντήριο πιάτων..)

Τα αμάξια με θετική γείωση έιχαν 2 βασικά θέματα:
1. Σκουριάζαν γρήγορα
2. Δεν βρίσκαν συμβατά ραδιοκασετόφωνα

notakos600
07/12/2012, 17:10
Δεν ήταν θέμα κατανάλωσης...
(και Triumph και Austin και Rover είχα - Morris μόνο σε πλυντήριο πιάτων..)

Τα αμάξια με θετική γείωση έιχαν 2 βασικά θέματα:
1. Σκουριάζαν γρήγορα
2. Δεν βρίσκαν συμβατά ραδιοκασετόφωνα

Και τα zenerακια δεν είχαν ανακαλυφθεί ακόμη...

McTalas
07/12/2012, 20:50
εγω τους εβγαλα και τα τους 2. και εβαλα την μπαταρια για φορτιση,

ερωτηση, μπορω να φορτιζω την μπαταρια οταν ειναι συνδεδεμενη πανω στο μηχανακι???
ο φορτιστης ειναι αυτος ο φοβερος ο απαιχτος απο τα lidl με τα 20 ευρω, ξερετε αυτος ο παλμικος ο σουπερ...

λετε να γινει φλαμπε, οχι τιποτα αλλο αλλα πλισιαζει και πρωτοχρονια....

McGyver
07/12/2012, 21:43
ερωτηση, μπορω να φορτιζω την μπαταρια οταν ειναι συνδεδεμενη πανω στο μηχανακι???

Ναι.

la_villa
07/12/2012, 21:55
τελικα ρε παίδες ποιον πόλο πρέπει να αποσυνδέουμε?

AUFGEBRACHT
07/12/2012, 22:08
τελικα ρε παίδες ποιον πόλο πρέπει να αποσυνδέουμε?

Εγώ κατάλαβα ότι άμα αποσυνδέσεις τον θετικό...
276154

Ichigo
07/12/2012, 22:36
Στην αποσύνδεση της μπαταρίας πρώτα αποσυνδέουμε τον αρνητικό πόλο και ύστερα το θετικό πόλο. Στην επανασύνδεση της μπαταριας συνδέουμε πρώτα το θετικό πόλο και ύστερα τον αρνητικό πόλο. ;)

DrBig
07/12/2012, 22:41
εγω τους εβγαλα και τα τους 2. και εβαλα την μπαταρια για φορτιση,

ερωτηση, μπορω να φορτιζω την μπαταρια οταν ειναι συνδεδεμενη πανω στο μηχανακι???
ο φορτιστης ειναι αυτος ο φοβερος ο απαιχτος απο τα lidl με τα 20 ευρω, ξερετε αυτος ο παλμικος ο σουπερ...

λετε να γινει φλαμπε, οχι τιποτα αλλο αλλα πλισιαζει και πρωτοχρονια....

Καλλιτερα οχι. Οι πιθανοτητες να γινει κατι ειναι πολυ λιγες, αλλα ποτε δεν ξερεις.
Επισης, δεν χρειαζεται ο φορτιστης να ειναι μονιμα πανω στην μπαταρια. Μια δυο φορες την βδομαδα απο μια δυο ωρες την φορα για μπαταρια μηχανης που δεν κινειται ειναι ο,τι πρεπει.

notakos600
08/12/2012, 07:14
Εγώ κατάλαβα ότι άμα αποσυνδέσεις τον θετικό...
276154

:lol::lol::lol:

PQC
08/12/2012, 10:54
Εγώ πάντως τόσα χρόνια έλυνα τον βόρειο πόλο. Τώρα μόλις φύγει το 2012 και γίνει αναστροφή της πολικότητας θα λύνω τον νότιο.

nikos_abel
08/12/2012, 11:12
εγω τους εβγαλα και τα τους 2. και εβαλα την μπαταρια για φορτιση,

ερωτηση, μπορω να φορτιζω την μπαταρια οταν ειναι συνδεδεμενη πανω στο μηχανακι???
ο φορτιστης ειναι αυτος ο φοβερος ο απαιχτος απο τα lidl με τα 20 ευρω, ξερετε αυτος ο παλμικος ο σουπερ...

λετε να γινει φλαμπε, οχι τιποτα αλλο αλλα πλισιαζει και πρωτοχρονια....

Κρατήσου μέχρι την Ανασταση

Πολυμήχανος
08/12/2012, 18:18
ερωτηση, μπορω να φορτιζω την μπαταρια οταν ειναι συνδεδεμενη πανω στο μηχανακι???
ο φορτιστης ειναι αυτος ο φοβερος ο απαιχτος απο τα lidl με τα 20 ευρω, ξερετε αυτος ο παλμικος ο σουπερ...


Με τον φορτιστή αυτό, χωρίς να αποσυνδέω ποτέ μπαταρία από το όχημα, έχω φορτίσει πολλάκοις, και το αμάξι όταν έχει μείνει καιρό, και τις μηχανές μου που δεν κινώ.

Μια χαρά, μην μασάς, και μόλις πρασινίσει η ένδειξη μπαίνει σε συντήρηση αυτόματα.

ptc
24/10/2016, 13:16
Μια γρήγορη ερώτηση. Θα στείλω τη μηχανή με τη μεταφορική από Σαντορίνη Θεσσαλονίκη. Επειδή ο συναγερμός οπλίζει αυτόματα στο λεπτό, σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερα να αποσυνδεσω την μπαταρία για να μη βαράει σε όλο το ταξίδι και την παραλάβω με πεθαμένη μπαταρία. Αν αποσυνδεσω τον αρνητικό πόλο είμαι οκ, σωστά;

sapila racing
24/10/2016, 13:26
Μια γρήγορη ερώτηση. Θα στείλω τη μηχανή με τη μεταφορική από Σαντορίνη Θεσσαλονίκη. Επειδή ο συναγερμός οπλίζει αυτόματα στο λεπτό, σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερα να αποσυνδεσω την μπαταρία για να μη βαράει σε όλο το ταξίδι και την παραλάβω με πεθαμένη μπαταρία. Αν αποσυνδεσω τον αρνητικό πόλο είμαι οκ, σωστά;

Σωστά εν μέρει.
Ο συναγερμός, εφ όσον δεν είναι της πλάκας, έχει και δική του μπαταρία η οποία φορτίζεται απο την μοτοσυκλέτα.
Καλύτερα λοιπόν να τον ρυθμίσεις να μην ενεργοποιείται. Αλλιώς θα βαράει ασκόπως μεχρι να τελειώσει η δική του μπαταρία .

ptc
24/10/2016, 13:34
Σωστά εν μέρει.
Ο συναγερμός, εφ όσον δεν είναι της πλάκας, έχει και δική του μπαταρία η οποία φορτίζεται απο την μοτοσυκλέτα.
Καλύτερα λοιπόν να τον ρυθμίσεις να μην ενεργοποιείται. Αλλιώς θα βαράει ασκόπως μεχρι να τελειώσει η δική του μπαταρία .

Δυστυχώς δεν μπορώ να τον ρυθμίσω. Στην προηγούμενη μηχανή υπήρχε η επιλογή αυτή. Στην τωρινή το χειριστήριο έχει μόνο δύο κουμπιά. Το ένα οπλίζει/αφοπλίζει και το άλλο είναι το κουμπί πανικού, που χτυπάει δλδ ο συναγερμός αν το πατήσεις. Όταν αφοπλίσεις το συναγερμό στο μισό με ένα λεπτό ξαναοπλίζει μόνος του αυτόματα, ότι κι αν κάνεις.

Καλύτερα να αδειάσει μόνο η μπαταρία του συναγερμού(αν υπάρχει) παρά και της μηχανής.

sapila racing
24/10/2016, 13:36
Δυστυχώς δεν μπορώ να τον ρυθμίσω. Στην προηγούμενη μηχανή υπήρχε η επιλογή αυτή. Στην τωρινή το χειριστήριο έχει μόνο δύο κουμπιά. Το ένα οπλίζει/αφοπλίζει και το άλλο είναι το κουμπί πανικού, που χτυπάει δλδ ο συναγερμός αν το πατήσεις. Όταν αφοπλίσεις το συναγερμό στο μισό με ένα λεπτό ξαναοπλίζει μόνος του αυτόματα, ότι κι αν κάνεις.

Καλύτερα να αδειάσει μόνο η μπαταρία του συναγερμού(αν υπάρχει) παρά και της μηχανής.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος απενεργοποίησης? Δεν μπορεί, για δες το manual.
Πιθανότατα με καποιον συνδυασμό πατήματος των κουμπιών του κοντρολ και του διακόπτη της μοτο γίνεται η δουλειά.

ptc
24/10/2016, 13:38
Δεν έχω κάποιο manual στα χέρια μου για τον συναγερμό. Είναι αυτός που έβαλε η αντιπροσωπεία στο mt07. Αν γνωρίζει κανείς να μου πει κάποιο συνδυασμό πολύ ευχαρίστως να το δοκιμάσω.

Πάντως έκανα την εξής δοκιμή: αποσυνδεσα τον αρνητικό πόλο και πάτησα το κουμπί για να οπλίσει... Νεκρική σιγή. Οπότε μάλλον δεν υπάρχει ξεχωριστή μπαταρία.

BLiTzER
24/10/2016, 13:41
Κι εγώ τον ίδιο έχω και δεν οπλίζει αυτόματα. Ή δεν έχω κάτσει αρκετή ώρα να τον περιμένω. :p

Meta Defcom-3 είναι.

http://www.metasystem.gr/images/images/pdfs/DEFCOM%203%20%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CF%82%20%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf

Δες την τελευταία παράγραφο.

yannis24
24/10/2016, 13:44
κουλο μου κανει να οπλιζει μονος του !!!!
Λογικα μπορει να ενεργοποιειται το Immobiliser και τιποτα αλλο.......και πατας το κουμπι και τον οπλιζεις.......
δηλαδη μολις βγαζεις το κλειδι απο την μιζα οπλιζει ? δεν ξαναπατας τιποτα ?
μπορει να κανει μπιπ, αλλα να μην οπλιζει ...... για δες το λιγο γιατι δεν μου φαινεται και πολυ λογικο .........

ptc
24/10/2016, 13:48
Κι εγώ τον ίδιο έχω και δεν οπλίζει αυτόματα. Ή δεν έχω κάτσει αρκετή ώρα να τον περιμένω. :p

Meta Defcom-3 είναι.

http://www.metasystem.gr/images/images/pdfs/DEFCOM%203%20%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CF%82%20%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf

Δες την τελευταία παράγραφο.

Άρα αν διαβάζω σωστά αυτό το μπιπ που κάνει στο μισό λεπτο δε σημαίνει ότι ξαναοπλιζει, απλά μπλοκάρει τον κινητήρα και δεν μπορεί να πάρει μπρος. Οκ, ακόμα καλύτερα.


Ευχαριστώ πολύ.

toyar
24/10/2016, 15:25
στους meta υπαρχει αυτοματη επανοπλιση η οποια ειναι πληρης και φυσικα μπορει να απενεργοποιηθει