PDA

View Full Version : Restoring Προβληματισμοί



dimmie_72
08/12/2012, 03:02
-Είμαι ο Δημήτρης, είμαι καλά:lol:, και μόλις έχω μπει στην 5η 10ετία της ζωής μου:wave2:.

-Δεν υποτιμώ και αναγκαστικά χρησιμοποιώ τους κατάλληλους τεχνίτες σε αντίστοιχες διαδικασίες αποκατάστασης γιατί δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να δουλέψω σε μάστορα, να είμαι ο ίδιος μάστορας οποιασδήποτε ειδικότητας και με το πρόσχημα της επαγγελματικής επένδυσης να έχω αποκτήσει την ιδεατή σειρά εργαλείων για να μου δίνει χαρά η δουλειά που κάνω.....

(άσε που δεν έχω και χώρο, αλλά θα μπορούσα να αξιοποιήσω την ταράτσα, οπότε μαγκιά του που το κάνει :a20:)



- Πραγματεύομαι μηχανάκια σύγχρονα που μου κάνουν κλικ και θέλω να τα οδηγήσω για λίγο καιρό αλλά τα ψάχνω με ζημιά ώστε να τα αποκαταστήσω στο τέλειο της μορφής τους και να χαρώ την αποκατάσταση, αλλά και μηχανάκια της 10ετίας του 70-80 που με στοιχειώνουν......:alien:

dimmie_72
08/12/2012, 03:41
- Λατρεύω το GS1200, το Caponord, το 1200 Supertenere (είναι και η ηλικία βλέπετε), αλλά ο λόγος που άνοιξα το thread είναι άλλος...:rolleyes:

Δεν νομίζω οι μελλοντικοί restorers που θα γράφουν εδώ 10 χρόνια μετά (τσατσιλίκι στο moto.gr, περιμένω ανταπόκριση :p), να ασχολούνται με κάτι διαφορετικό απ τους σημερινούς δηλ. μηχανάκια που ξεκίνησαν το 70 και μετεξελίχθηκαν το 80 αν μιλάμε για Γιαπωνέζους......

Οπωσδήποτε τα BSA, Norton, BMW κλπ είναι άλλη κατηγορία, οπότε δεν τα περιλαμβάνω στο συγκεκριμένο brainstorming -όπως το λένε στο χωριό μου- και επικεντρώνω στα νεώτερα.:smokin:


Προσωπικά παραμένω ταπεινός κι ανάξιος εραστής των CB, z, 850 LeMans, Benelli Sei κι ότι άλλο η εποχή παρήξε, σαν τη βιομηχανία πολέμου τη 10ετία του 40 ένα πράμα......:a23:

Μετεξελίχτηκε η βιομηχανία και παρουσίασε στη 10ετία του 90 κοσμήματα που απ τα 250 κυβικά είχαν πλήρεις ρυθμίσεις ανάρτησης με αποσβέσεις επαναφοράς, προφορτίσεις, συμπιέσεις, εναλλακτικά καρμπυρατέρ που ευτυχώς έχουμε και στα παλιότερα, ίππους κλπ, με χαμηλές τιμές (λόγω και εισαγωγής), έλα όμως που που γιατί εγώ νομίζω ότι από κει ελάχιστα μηχανάκια έμειναν στις καρδιές των restorάδων και η ψυχή θα κάνει κατάθεση μονίμως στα CB του Χρήστου στο Z του hidefnick, αλλά και στο SRX του Pig?

dimmie_72
08/12/2012, 04:00
Όμως εκεί στο 80 όλοι παρήγαγαν κάτι διαφορετικό........

Ναι μεν αντιγράφανε τις επιδόσεις και τεχνογνωσία του ανταγωνιστή αλλά τα μηχανάκια που βγαίναν απ το τμήμα R&D των εργοστασίων τους είχαν προσωπικότητα, δεν έμοιαζε κανένα το άλλο, (δες RD-XS, GS-GT, CB-XL ............).

Μετά όλα αυτά εξελίχθηκαν στο έπακρο αλλά έχασαν τη αρχική αθωότητα της πρωτογενούς δημιουργίας (μου φαίνονται όλα τα streetfighter ίδια και τα motard αντιγραφές του duke) και έρχομαι εγώ τώρα να τα λατρεύω και να παρακινώ τους λάτρεις μπας και με υποστηρίξουν να πάρω κάνα πόντο :smokin:



Υποψιάζομαι ότι κι ο γυιός μου μηχανάκια το 80 θα αναπαλαιώνει...... Κάνω λάθος; ;)

sapila racing
08/12/2012, 09:52
Υποψιάζομαι ότι κι ο γυιός μου μηχανάκια το 80 θα αναπαλαιώνει...... Κάνω λάθος; ;)

Γενικά ανα τον κόσμο οι restorers φτιάχνουν μηχανάκια που τα ειχαν η ήθελαν να τα έχουν στα νιάτα τους. Ετσι στην Αγγλία πχ ενα Yamahaκι FS1Ε ανακατασκευασμένο κοστίζει πανάκριβα.
Οι τιμές ειναι πολύ ψηλές σε ορισμένες μηχανές, λόγω του status τους οταν ηταν καινούριες. πχ ενα Z900 δεν ειναι καλύτερη μηχανή από ενα Bol D Or, εχουν και 10+ χρονια διαφορά βεβαια..
Ομως ενα από τα πρώτα Ζ σε τέλεια κατασταση κοστίζει τα 3πλά από ενα CB900F. Ειναι εμπόριο.

Εμείς εδω στην Ελλάδα είμαστε πίσω, δεν κανουμε εμπόριο αλλά χόμπι κατα κανόνα.
Πιστευω οτι τα επόμενα μηχανάκια που θα μπούν στο μάτι των εδω ερασιτεχνών restorers στην επόμενη δεκαετία θα είναι τα μηχανάκια του 80 και 90, αλλά δεν θα εχουν μείξνει πολλά τότε, καθώς δεν υπάρχει η υποδομή κι η παιδεία και τα πιο πολλά έχουν καταλήξει στα σκουπίδια...
:wave2:

astroman76
08/12/2012, 12:34
Γενικά ανα τον κόσμο οι restorers φτιάχνουν μηχανάκια που τα ειχαν η ήθελαν να τα έχουν στα νιάτα τους. Ετσι στην Αγγλία πχ ενα Yamahaκι FS1Ε ανακατασκευασμένο κοστίζει πανάκριβα.
Οι τιμές ειναι πολύ ψηλές σε ορισμένες μηχανές, λόγω του status τους οταν ηταν καινούριες. πχ ενα Z900 δεν ειναι καλύτερη μηχανή από ενα Bol D Or, εχουν και 10+ χρονια διαφορά βεβαια..
Ομως ενα από τα πρώτα Ζ σε τέλεια κατασταση κοστίζει τα 3πλά από ενα CB900F. Ειναι εμπόριο.

Εμείς εδω στην Ελλάδα είμαστε πίσω, δεν κανουμε εμπόριο αλλά χόμπι κατα κανόνα.
Πιστευω οτι τα επόμενα μηχανάκια που θα μπούν στο μάτι των εδω ερασιτεχνών restorers στην επόμενη δεκαετία θα είναι τα μηχανάκια του 80 και 90, αλλά δεν θα εχουν μείξνει πολλά τότε, καθώς δεν υπάρχει η υποδομή κι η παιδεία και τα πιο πολλά έχουν καταλήξει στα σκουπίδια...
:wave2:

Για αυτο τα μαζεβουμε σε μια ακρη στο γκαραζ απο τωρα γιατι μετα θα ζητανε για ρεταλια τρελες τιμες με το προσχημα οτι ειναι συλεκτικα! Απλα ρηξε μια ματια σε κατι διχρονα 250... οι τιμες ειναι για γελια!

dimmie_72
08/12/2012, 15:30
Γενικά ανα τον κόσμο οι restorers φτιάχνουν μηχανάκια που τα ειχαν η ήθελαν να τα έχουν στα νιάτα τους.

Άρη για σένα και για μένα να το δεχτώ..

Τι κάνει όμως ένα παιδί που ακόμα είναι κάτω απ τα 30 (τουλάχιστον για τον Srx-Pig που τον γνωρίζω προσωπικά αλλά και άλλους που διαβάζω εδώ) να παθιάζεται και να αποκαθιστά ευλαβικά ένα μηχανάκι που κυκλοφόρησε πριν γεννηθεί και να το λατρεύει;

Τι κάνει ένα παιδί των 20 να ακούει rock 10ετίας 70 και new wave '80 που ακούμε εμείς αλλά στο κάτω κάτω τα έχουμε συνδυάσει με τα νιάτα μας και ότι αυτό συνεπάγεται;

Μιλώντας πάλι για μηχανάκια και ειδικά Γιαπωνέζικα, άποψη μου είναι ότι απ το 70 έως και τα τέλη του 80 οι μηχανές παρότι μαζικής παραγωγής είχαν κάθε μία ξεχωριστή προσωπικότητα (κι ας υποτιμούσαμε τους Γιαπωνέζους τότε όπως κάνουμε σήμερα με τους Κινέζους που ήδη έχουν αρχίζει να βελτιώνουν την ποιότητά τους όπως ήταν στα αρχικά τους σχέδια και τα καλύτερα έρχονται), πράγμα που σταμάτησε απ το 90 και μετά (πάντα φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, βλέπε Busa, SV, R1 κλπ), με αποτέλεσμα σήμερα κοιτώντας π.χ. ένα Fazer να είναι τραγικά ίδιο με CBF και Bandit S η το z750 με το hornet και το FZ1.

Αντιθέτως τουλάχιστο στα δικά μου μάτια ένα GSXR της 10ετίας του 80 διαφέρει δραστικά από CBR η FZR κι αν πάμε ακόμα πιο πίσω φυσικά καμία σχέση το CB με το Ζ και το FZ.

Αυτό πιστεύω κάνει τους restorers να επικεντρώνονται σε κείνη την εποχή αναζητώντας την ικανοποίηση που προσφέρει η ενασχόληση αλλά και η ιδιαιτερότητα του υποκειμένου.



















Y.Γ. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος αλλά κουβέντα να γίνεται μιας και οι πραγματικοί restorάδες εδώ μέσα, "στολίζουν δέντρο" απ το Νοέμβριο μου φαίνεται....
Μόνο εσύ κι ο hidefnick μείνατε να κρατάτε το θέμα ζωντανό :D

dimmie_72
08/12/2012, 15:33
Για αυτο τα μαζεβουμε σε μια ακρη στο γκαραζ απο τωρα γιατι μετα θα ζητανε για ρεταλια τρελες τιμες με το προσχημα οτι ειναι συλεκτικα! Απλα ρηξε μια ματια σε κατι διχρονα 250... οι τιμες ειναι για γελια!

Δώσε κάνα link σε κάτω από χιλιάρικο (πόσο θα βγει τελικά δεν με νοιάζει και ούτε βιάζομαι), γιατί δεν έχω αντικείμενο ενασχόλησης αυτή την εποχή.......;)

motomaniac
08/12/2012, 20:08
εχοντας μεγαλωσει ακουγοντας το κροταλισμα του rg500Γ μην περιμενεις κατι διαφορετικο απο μενα που ειμαι κατω των 30. κατα βασην ειναι η εκκεντρικοτητα που με διακρινει. τυχαιο η οχι ειχα ανακατασκευασει ενα srx. και μπορω να πω οτι πουθενα δεν περναγε απαρατηρητο. το cBR μου τωρα δνε θα ελεγα οτι εχει την ιδια απηχηση. το θεμα μου βεβαια δεν ειναι να με κοιτανε αλλα οταν κοιτανε την μηχανη και μπορουσα να πω οτι "εγω το εφτιαξα απο κουτες" εκει ηταν το ζουμι. εκει θα ειναι παντα. η υπερηφανια του εκανα κατι απο το μηδεν να περπαταει να φρεναρει να τρεχει να γυαλιζει. δεν μου αρεσει τοσο το restore οσο η ανακατσκευη καποιου παλιου. δηαμδη ο Χρηστος sv9ck εχει κανει ενα restore ηδη αλλα εγωθα βλεπω το cafe racer και θα μου τρεχουν τα σαλια.. και στις δυο περιπτωσεις θα λεω "τι εφτιαξε ο ανθρωπος..." χωρια κεφαλαιο ο ΗΧΟΣ... αυτα τα αεροψυκτα ηταν αλλο πραγμα.. και ναι ακουμε και ροκ... χαχαχχαα

Τo gourouni
09/12/2012, 10:50
Τι κάνει όμως ένα παιδί που ακόμα είναι κάτω απ τα 30 (τουλάχιστον για τον Srx-Pig ...)

.....γκουχου, γκουχου,......ε........βάλε κάτι παραπάνω......:pipila:



Εγω θα σας πώ δυο πραγματα...


Το πρώτο - το οποίο πηγάζει απο τη μικρή εμπειρία που διαθέτω κυνηγώντας μπαρμπάδια και τα πρήζοντάς τους να μου χαρίσουν τα μηχανάκια τους - είναι πιο εύκολο να βρεις ένα μηχανάκι απο τη δεκαετία του 90, απο ότι του 80 ή του 70. Τα μπαρμπάδια αν περάσει η 30ετια ή πεισμάτικα δεν το δίνουν ή ζητούν ότι νάνε...


Το δεύτερο είναι ότι........ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΕ.............. δεν φτάνουν για όλους μας!!!!:bawl:

astroman76
09/12/2012, 12:41
παιζει και NSR250 με 350ε MC16 που ειναι και αρκετα σπανιο πλεον.... θα το επερνα εγω αλλα ηδη εχω καβατσωσει ενα RGV VJ21

dimmie_72
27/12/2012, 03:43
.είναι πιο εύκολο να βρεις ένα μηχανάκι απο τη δεκαετία του 90, απο ότι του 80 ή του 70.

Φτου ρε γμτ δε θα το πιστέψεις αλλά και τη 10ετία του 70 -σε πραγματικό χρόνο- 10 μηχανάκια κυκλοφορούσαν στη Λάρισα... :(