PDA

View Full Version : Μεταχειρισμένο Transalp - γνώμες



Johnny_Nik
08/12/2012, 18:53
Μοντέλο: Transalp 650, 2005 μοντέλο στην άδεια, νομίζω το made in italy. Είναι όλο μαμά και έχει 83,000 στο κοντέρ.

Το εν λόγω δίνεται σε πάρα πολύ καλή τιμή, πολύ πιο κάτω από το μέσο όρο στο car, και περίπου όσο πουλάνε τα transalp του 98 Και πίσω. Η τιμή είναι καθαρά για εμένα εάν το πάρω τελικά.

Εξτρά έχει επάνω πιο μεγάλη ζελατίνα, συναγερμο Patrol που δεν ξέρω εάν δουλεύει μπαγαζιέρα GIVI για 2 κράνη και πλαινά κάγκελα.

Προβλήματα:

Το Bagster έχει θέματα όπως και η σέλα όμως θα τα αναλάβει ο ιδιοκτήτης (δωρεάν)

Θέλει αλυσίδα γρανάζια και λάστιχο πίσω.

Χάνει ψυκτικό από κάποιο από τα δύο ορίνγκ στην ένωση μεταξύ των κυλίνδρων (το νικελένιο σωληνάκι)

Ταυτόχρονα έχει ξεραθεί το υλικό του δοχείου διαστολής με αποτέλεσμα όταν πήγα να τα ξεβιδώσω για να δώ αν έχει νερά έσπασε μια ασφάλεια που κρατάει την τάπα.

Διαρροές άλλου τύπου δεν έχει, το μηχανάκι ήταν άπλυτο και φαίνοταν αν έσταζε κάτι. Τα σέρβις του όλα έχουν γίνει σε εξουσιοδοτημένο, εκτός από το τελευταίο που αλλάχτηκαν προληπτικά τα λάδια του και το μπουζί. Από εκεί προήλθε μάλλον και διαρροή στην ένωση.

Στα συν:

Έχουν αλλαχτεί όλες οι δισκόπλακες, και τα τακάκια είναι καινούργια. Το μηχανάκι έχει δουλέψει με πάρα πολύ προσοχή από τον ιδιοκτήτη (μεγάλος σε ηλικία και δεν έκανε καγκουριές γιατί δεν έφτανε να πατήσει κάτω). Στο ενεργητικό του έχει μόνο μια στατική πτώση, στην οποία ήμουν παρών και το πιάσαμε, ακούμπησε όμως κάτω, χωρίς φόρα γιατί όπως έιπα το προλάβαμε στον αέρα.


Αξίζει τον κόπο σαν μηχανάκι; Τα προβλήματα που παρέθεσα (περισσότερο με καίει η διαρροή ψυκτικού) αντιμετωπίζονται εύκολα και φτηνά ή θα έχω τρεχάματα επί μονίμου βάσεως? Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?

MikeG
08/12/2012, 18:55
Για τέτοια τιμή που υποψιάζομαι, αξίζει. Τα προβλήματα που περιγράφεις δεν είναι τίποτα.

McGyver
08/12/2012, 19:00
περισσότερο με καίει η διαρροή ψυκτικού

Αυτό μη σε απασχολεί, το φτιάχνεις και μόνος σου.
Δες εδώ (http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,19289.0.html)...

Johnny_Nik
08/12/2012, 19:05
Αυτό μη σε απασχολεί, το φτιάχνεις και μόνος σου.
Δες εδώ (http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,19289.0.html)...

Θα το τσεκάρω αφού γραφτώ. Γενικά ασχολούμαι με το άθλημα οπότε μπορώ να τα κάνω μόνος μου ολα πλην ρύθμιση βαλβίδων... Από το μοτέρ δεν ακούγεται τίποτα. Μια διαρροή ξέχασα μόνο στον πίσω κύλινδρο από το μπουζί η οποία όμως ήταν στεγνή. Δηλαδή δεν βγάζει συνέχεια. Μάλλον δεν είχε σφιχτεί σωστά το μπουζί, αλλά δεν είχα εργαλεία να το τσεκάρω σίγουρα.

McGyver
08/12/2012, 19:06
Θα το τσεκάρω αφού γραφτώ. Γενικά ασχολούμαι με το άθλημα οπότε μπορώ να τα κάνω μόνος μου ολα πλην ρύθμιση βαλβίδων... Από το μοτέρ δεν ακούγεται τίποτα. Μια διαρροή ξέχασα μόνο στον πίσω κύλινδρο από το μπουζί η οποία όμως ήταν στεγνή. Δηλαδή δεν βγάζει συνέχεια. Μάλλον δεν είχε σφιχτεί σωστά το μπουζί, αλλά δεν είχα εργαλεία να το τσεκάρω σίγουρα.

Sorry, δεν ήξερα πως δεν είναι public.

Johnny_Nik
08/12/2012, 19:11
Sorry, δεν ήξερα πως δεν είναι public.

Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά μόλις μπήκα στο ΤΑ φόρουμ, σαν επισκέπτης και πλοηγήθηκα από εκεί το άνοιξε κανονικά... Η εγγραφή αναβάλλεται μέχρι νεοτέρας.

Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω είναι κάτι που έυκολα θα κάνω μόνος μου. Από προβλήματα δεν παίζει κάτι τραγικό οπότε προχωράω άφοβα στην αγορά; Υπάρχει μήπως κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω επιπλέον?

dimitriskap
08/12/2012, 19:32
Θεωρείται το transaslp 650 value for maney σε αυτή την κατηγορία; (Για 1ο μηχανάκι) (Λίγο οφ τοπικ...:cool: )

taisteal
08/12/2012, 19:34
Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά μόλις μπήκα στο ΤΑ φόρουμ, σαν επισκέπτης και πλοηγήθηκα από εκεί το άνοιξε κανονικά... Η εγγραφή αναβάλλεται μέχρι νεοτέρας.

Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω είναι κάτι που έυκολα θα κάνω μόνος μου. Από προβλήματα δεν παίζει κάτι τραγικό οπότε προχωράω άφοβα στην αγορά; Υπάρχει μήπως κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω επιπλέον?


τον Σαρακακη

AUFGEBRACHT
08/12/2012, 21:00
τον Σαρακακη

:bawl:

thanos_s
08/12/2012, 21:01
Τιποτα δεν εχεις να φοβασαι, εφοσον εχεις την δυνατοτητα να ασχοληθεις και μονος σου.Με ενα καλο ελεγχο και αντικατασταση σε οτι χρειαζεται θα ειναι κομπλε.
Οσο για τον σαρακακη, υπαρχουν πολλα μαγαζια που φερνουν ανταλλακτικα honda με πολυ καλες τιμες στην περιπτωση που επιβαλλεται να βαλεις κατι γνησιο.
Τελευταια δε, νομιζω οτι οι τιμες των ανταλλακτικων του Σα/κη στα μοτο ειναι λογικες..
Εννοειται οτι απο πλαστικα κτλπ υπαρχουν τα παντα σε μεταχειρισμενα.

thanos_s
08/12/2012, 21:02
Επισης, ειναι πολυ ευκολο μηχανακι στη ρυθμιση βαλβιδων..Αν δεν μπορεις να την κανεις σε αυτο, δεν θα μπορεσεις ποτε σε κανενα:D

Johnny_Nik
09/12/2012, 07:56
Επισης, ειναι πολυ ευκολο μηχανακι στη ρυθμιση βαλβιδων..Αν δεν μπορεις να την κανεις σε αυτο, δεν θα μπορεσεις ποτε σε κανενα:D

Αυτό το έχω ξανακούσει. Βαλβίδες BTW δεν έχω ρυθμίσει ποτέ μιας και το πρώτο μου ήταν δίχρονο, οπότε δεν είχε και είναι το μόνο πράγμα που με ανησυχούσε στο συγκεκριμένο. Αν όμως έιναι απλό τότε δεν υπάρχει επίσης κανένα πρόβλημα. Προχωράω άφοβα και ελπίζω μέχρι τα μέσα της άλλης εβδομάδας να το έχω στα χέρια μου!!! Οτιδήποτε άλλο χρειαστεί νομίζω ότι μπορώ να το κάνω και μόνος μου. Από τις περιγραφές όμως που έχω ακούσει γενικά είναι ένα μηχανάκι που δεν έχει προβλήματα για πάρα πολλάα χιλιόμετρα, τα οποία σκοπέυω να κάνω!!! :D

(Για το Σαρακάκη έχω ακούσει πολλά και δεν θέλω να τον γνωρίσω και από κοντα... :p )

konkost
09/12/2012, 07:56
Η ρυθμιση των βαλβιδων αν και ειναι με ρεγουλατορο και κοντρα παξιμαδι δεν ειναι και τοσο απλη υποθεση
Αφου πρωτον πρεπει να λυθει "το μισο μηχανακι" και δευτερον υπαρχουν χωροταξικες δυσκολιες (πχ στο καπακι της βαλβιδας εξαγωγης του μπροστα κυλινδρου)
Απαιτει απλετο χρονο και υπομονη!
Παντως και δεδομενου οτι οι ανοχες ειναι πολυ μεγαλες δυσκολα θα βρεις καποια διακενο βαλβιδας εκτος οριων
Επισης ψιλομανικι ειναι και η αλλαγη του αριστερα μπουζιου του μπροστα κυλινδρου Πολλοι "μαστορες" δεν ασχολουνται με αυτο γιατι απαιτει χρονο
Αν το παρεις το ΤΑ τσεκαρε οπωσδηποτε τις βαλβιδες (και αν χρειαζεται ρυθμισε τες) και οπωσδηποτε αλλαξε και τα τεσσερα μπουζι
Στο ΤΑ φορουμ θα βρεις αρθρα step by step (σχεδον) που αφορουν την ρυθμιση βαλβιδων, τον συγχρονισμο των καρμπς, την αλλαγη λαδιων στο μπροστινο, την αλλαγη των μπουζι, την αλλαγη ρουλεμαν τιμονιου κ.α. Και φυσικα την αλλαγη των δυο O-rings που ανεφερε παραπανω ο McGyver γραμμενα ολα απο μενα

Το ΤΑ πασχει απο μαμα απο ρουλεμαν τιμονιου που παραδιδουν πνευμα γρηγορα μιας και ειναι με μπιλιες και οχι κωνικα
Επισης τα ελλατηρια του μπροστινου ειναι απαραδεκτα και κατα την γνωμη μου θελουν αμεση αντικατασταση με αλλα after market
Συνηθης βλαβη επισης ειναι το πλαστικο γραναζακι του ατερμονα (κοστος ανταλακτικου 17Ε), αλλα μερικες φορες και η φωλια του μεταλικου γραναζιου του η οποια ξεχειλωνει με αποτελεσμα ολος ο ατερμονας να ειναι αχρηστος (κοστος ανταλακτικου σε αυτην την περιπτωση 85Ε)
Η διαρροη επισης του ψυκτικου που παρατηρησες ειναι κατι συνηθισμενο σε ΤΑ με αρκετα χλμ και οφειλεται σε δυο O-ringς που υπαρχουν (κοστος O-rings 2Ε εκαστο)

Johnny_Nik
09/12/2012, 08:04
Η ρυθμιση των βαλβιδων αν και ειναι με ρεγουλατορο και κοντρα παξιμαδι δεν ειναι και τοσο απλη υποθεση
Αφου πρωτον πρεπει να λυθει "το μισο μηχανακι" και δευτερον υπαρχουν χωροταξικες δυσκολιες (πχ στο καπακι της βαλβιδας εξαγωγης του μπροστα κυλινδρου)
Απαιτει απλετο χρονο και υπομονη!
Παντως και δεδομενου οτι οι ανοχες ειναι πολυ μεγαλες δυσκολα θα βρεις καποια διακενο βαλβιδας εκτος οριων
Επισης ψιλομανικι ειναι και η αλλαγη του αριστερα μπουζιου του μπροστα κυλινδρου Πολλοι "μαστορες" δεν ασχολουνται με αυτο γιατι απαιτει χρονο
Αν το παρεις το ΤΑ τσεκαρε οπωσδηποτε τις βαλβιδες (και αν χρειαζεται ρυθμισε τες) και οπωσδηποτε αλλαξε και τα τεσσερα μπουζι
Στο ΤΑ φορουμ θα βρεις αρθρα step by step (σχεδον) που αφορουν την ρυθμιση βαλβιδων, τον συγχρονισμο των καρμπς, την αλλαγη λαδιων στο μπροστινο, την αλλαγη των μπουζι, την αλλαγη ρουλεμαν τιμονιου κ.α. Και φυσικα την αλλαγη των δυο O-rings που ανεφερε παραπανω ο McGyver γραμμενα ολα απο μενα

Το ΤΑ πασχει απο μαμα απο ρουλεμαν τιμονιου που παραδιδουν πνευμα γρηγορα μιας και ειναι με μπιλιες και οχι κωνικα
Επισης τα ελλατηρια του μπροστινου ειναι απαραδεκτα και κατα την γνωμη μου θελουν αμεση αντικατασταση με αλλα after market
Συνηθης βλαβη επισης ειναι το πλαστικο γραναζακι του ατερμονα (κοστος ανταλακτικου 17Ε), αλλα μερικες φορες και η φωλια του μεταλικου γραναζιου του η οποια ξεχειλωνει με αποτελεσμα ολος ο ατερμονας να ειναι αχρηστος (κοστος ανταλακτικου σε αυτην την περιπτωση 85Ε)
Η διαρροη επισης του ψυκτικου που παρατηρησες ειναι κατι συνηθισμενο σε ΤΑ με αρκετα χλμ και οφειλεται σε δυο O-ringς που υπαρχουν (κοστος O-rings 2Ε εκαστο)

2 μπουζί δεν έχει?? :confused: Αυτό που είπε ο ιδιοκτήτης που την έχει προς πώληση για το μπροστά μπουζί, μου το έδειξε κιόλας, είναι οτι υπάρχει ένα ειδικό μπουζόκλειδο το οποίο μάλιστα είχε στο σετάκι με τα εργαλεία του για να μπορείς να πιάνεις το μπροστινό μπουζί χωρίς μεγάλες δυσκολίες. Για αλλαγές βελτιώσεις θα αρχίσω να σκέφτομαι μετά τον καινούργιο χρόνο αφού πρώτα πιάσω ένα σετ λάστιχα και αλυσιδογράναζα. Αν μπορείς για να μου είναι πιο εύκολο, τι αλυσίδα και τι γρανάζια φοράει το μαμά? Σκέφτομαι να τα αγοράσω αμέσως μόλις πιάσω τη μηχανή στα χέρια μου για να πάω για αλλαγή...

Manuel650
09/12/2012, 08:20
2 μπουζί δεν έχει?? :confused: Αυτό που είπε ο ιδιοκτήτης που την έχει προς πώληση για το μπροστά μπουζί, μου το έδειξε κιόλας, είναι οτι υπάρχει ένα ειδικό μπουζόκλειδο το οποίο μάλιστα είχε στο σετάκι με τα εργαλεία του για να μπορείς να πιάνεις το μπροστινό μπουζί χωρίς μεγάλες δυσκολίες. Για αλλαγές βελτιώσεις θα αρχίσω να σκέφτομαι μετά τον καινούργιο χρόνο αφού πρώτα πιάσω ένα σετ λάστιχα και αλυσιδογράναζα. Αν μπορείς για να μου είναι πιο εύκολο, τι αλυσίδα και τι γρανάζια φοράει το μαμά? Σκέφτομαι να τα αγοράσω αμέσως μόλις πιάσω τη μηχανή στα χέρια μου για να πάω για αλλαγή...

2 μπουζί ανά κύλινδρο...

Johnny_Nik
09/12/2012, 08:37
2 μπουζί ανά κύλινδρο...

Ε λοιπόν θα έκοβα το κεφάλι μου ότι είχε μόνο 2. Τα άλλα δεν τα έβλεπα. Βρήκα το Haynes και ρίχνω κάποιες πρώτες ματιές εκεί.

konkost
09/12/2012, 13:54
2 μπουζί δεν έχει?? :confused: Αυτό που είπε ο ιδιοκτήτης που την έχει προς πώληση για το μπροστά μπουζί, μου το έδειξε κιόλας, είναι οτι υπάρχει ένα ειδικό μπουζόκλειδο το οποίο μάλιστα είχε στο σετάκι με τα εργαλεία του για να μπορείς να πιάνεις το μπροστινό μπουζί χωρίς μεγάλες δυσκολίες. Για αλλαγές βελτιώσεις θα αρχίσω να σκέφτομαι μετά τον καινούργιο χρόνο αφού πρώτα πιάσω ένα σετ λάστιχα και αλυσιδογράναζα. Αν μπορείς για να μου είναι πιο εύκολο, τι αλυσίδα και τι γρανάζια φοράει το μαμά? Σκέφτομαι να τα αγοράσω αμέσως μόλις πιάσω τη μηχανή στα χέρια μου για να πάω για αλλαγή...Απο μαμα εχει αλυσιδα DID ή RK 525 Γραναζια 16-48 μπρος πισω Το μπροστινο προτιμησε να το παρεις γνησιο
Το μπουζοκλειδο ειναι της χοντα και ειναι μαλλον το μονο καλο εργαλειο που εχει στην εργαλειοθηκη Τα αλλα ειναι για πεταμα! Για να βγαλεις το μπροστα μπουζι χωρις να κινδυνευεις να κανεις ζημια στις σερπαντινες του ψυγειου πρεπει αυτο (το ψυγειο) να ξεβιδωθει και να μετακινηθει
Για ελατηρια και για λαδια με μεγαλυτερο ιξωδες στο μπροστινο μαλλον θα αρχισεις να το σκεφτεσαι αμεσως μολις πατησεις το πρωτο δυνατο φρενο

thanos_s
09/12/2012, 14:17
Μια αλλη "σοβαρη" βλαβη ειναι το καρε του μπροστινου Αξονα του γραναζιου..Το ΤΑ600 του πατερα μου με 46.000 χλμ ειχε αποκτησει αρκετη φθορα. αν ειναι δυνατον, βγαλε το γραναζι και ελεγξε τον αξονα.

kokkiklhs
09/12/2012, 18:30
Φιλαράκι το είχε ο αδελφός μου αυτό για 2 χρόνια, γερό και αξιόπιστο, γύρισε τη μισή Ελλάδα μαζί του, αλλά μετά το TDR θα ξενερώσειιιιςςςς... Έχει την ίδια ιπποδύναμη (μη σου πω και λιγότερη), αλλά είναι ΦΟΡΤΗΓΟ, μόνο μηχανάκι δε θυμίζει... :cry:

Johnny_Nik
09/12/2012, 19:09
Φιλαράκι το είχε ο αδελφός μου αυτό για 2 χρόνια, γερό και αξιόπιστο, γύρισε τη μισή Ελλάδα μαζί του, αλλά μετά το TDR θα ξενερώσειιιιςςςς... Έχει την ίδια ιπποδύναμη (μη σου πω και λιγότερη), αλλά είναι ΦΟΡΤΗΓΟ, μόνο μηχανάκι δε θυμίζει... :cry:

Φαντάζει όντως "μεγάλο" σε σχέση με το TDR. Και στο άρπαγμα φυσικά δεν θυμίζει το TDR έστω και αν έχουν την ίδια ιπποδύναμη. Σε μιά βόλτα που το έκανα προτού έρθει επίσημα στα χέρια μου το ένιωσα όμως σοβαρό και τίμιο μηχανάκι.

Η κύρια χρήση του θα είναι για εκδρομές εκτός Αθήνας, και λίγο σχολή σπίτι. Η διαδρομή σχολή - σπίτι ζητάει το TDRάκι που το έχω καλομάθει και μπορώ να χώνομαι από παντού και να φτάνω στην ώρα μου. Αν το μάθω και αυτό και μπορώ να το δουλέψω εξίσου δεν θα πώ όχι. Όπως είχα πει και παλιότερα και στο διχρονοφόρουμ δεν έψαχνα ούτε ψάχνω επιδόσεις και καγκουριλίκια. Θέλω κάτι αξιόπιστο για να γίνεται η δουλειά μου. :winka:

Προς το παρόν το έχω απέναντι από το παράθυρο και το χαζεύω. Αύριο θα γίνει επίσημα και η μεταβίβαση και θα είμαι και νόμιμα ο ιδιοκτήτης. :D:D:D

konkost
09/12/2012, 19:26
Μια αλλη "σοβαρη" βλαβη ειναι το καρε του μπροστινου Αξονα του γραναζιου..Το ΤΑ600 του πατερα μου με 46.000 χλμ ειχε αποκτησει αρκετη φθορα. αν ειναι δυνατον, βγαλε το γραναζι και ελεγξε τον αξονα.Αυτη η ζημια ειναι σοβαρη (χωρις εισαγωγικα) και προερχεται συνηθως απο αφτερ μαρκετ μπροστινο γραναζι το οποιο δεν εφαρμοζει σωστα με αποτελεσμα σιγα σιγα να τρωγεται το καρε του αξονα Η αποκατασταση της ζημιας οταν η φθορα ειναι μεγαλη απαιτει κατεβασμα κινητηρα και ανοιγμα
Αυτος ειναι και ο λογος που προτεινα στον φιλο παραπανω να βαλει μαμα μπροστα γραναζι

Johnny_Nik
10/12/2012, 08:20
Σήμερα μετά την επίσημη παραλαβή θα την στείλω πακέτο για γρανάζια και αλυσίδα.

Για το μπροστά θα ψάξω το μαμά. Άρα να πάρω το κουτάκι με τη βαζελίνη και να πάω από Σαρακάκη? Η θα έχουν δικό τους;

GIXXERAKIAS
10/12/2012, 08:28
Σήμερα μετά την επίσημη παραλαβή θα την στείλω πακέτο για γρανάζια και αλυσίδα.

Για το μπροστά θα ψάξω το μαμά. Άρα να πάρω το κουτάκι με τη βαζελίνη και να πάω από Σαρακάκη? Η θα έχουν δικό τους;

Γιατί να βάλεις το μαμά?Βάλε ένα σέτ γρανάζια-αλυσίδα έτοιμο.Μην μπλέξεις με Σαρακάκη ειδικά για κάτι τόσο αδιάφορο.Άντε και καλοτάξιδο!!:wave2:

Johnny_Nik
10/12/2012, 08:36
Γιατί να βάλεις το μαμά?Βάλε ένα σέτ γρανάζια-αλυσίδα έτοιμο.Μην μπλέξεις με Σαρακάκη ειδικά για κάτι τόσο αδιάφορο.Άντε και καλοτάξιδο!!:wave2:

Ευχαριστώ, απάντησαν πιο πάνω τα παιδιά, για φθορές του άξονα και άλλα σχετικά. Επειδή το πήρα έχοντας οριακά τα χρήματα, σίγουρα δεν είμαι σε θέση να σκάσω κ αλλα εάν μου βγάλει τίποτα χοντρές ζημιές (βλ άξονα).

GIXXERAKIAS
10/12/2012, 08:43
Ευχαριστώ, απάντησαν πιο πάνω τα παιδιά, για φθορές του άξονα και άλλα σχετικά. Επειδή το πήρα έχοντας οριακά τα χρήματα, σίγουρα δεν είμαι σε θέση να σκάσω κ αλλα εάν μου βγάλει τίποτα χοντρές ζημιές (βλ άξονα).

Νομίζω ότι υπερβάλλουν στο θέμα αυτό,πιό πιθανό μου κάνει να είχαν χαλαρώσει οι βίδες που συγκρατούν το γρανάζι στον άξονα και να έγινε ζημιά στο καρέ παρά τό ότι έφταιγε το ίδιο το γρανάζι.Τέσπα μπορεί να είναι και αληθές αλλά άν ισχύει κάτι τέτοιο βάση χιλιομέτρων που έχει αυτή που θα πάρεις έχει ήδη ζημιά εκεί σε περίπτωση που έχει αλλάξει γρανάζια και αλυσίδα στο παρελθόν με aftermarket.

Johnny_Nik
10/12/2012, 08:47
Και εγώ δεν νομίζω να έιναι τόσο απλό να φαγωθεί ο άξονας. Φαγωμένο άξονα είχα δεί μια φορά αλλά εκεί πλέον είχε φύγει τελείως το γρανάζι και θέριζε τον άξονα ενώ προσπαθούσε η μηχανή να ξεκινήσει. ¨Ολα αυτά σε παπάκι 20ετίας. Στο δικό μου επίσης 20ετίας που είχε λασκάρει δεν κατάφερε να τον φάει τον άξονα παρ όλα τα μπόσικα που είχε και χτύπαγε σε κάθε ξεκίνημα. Είναι τόσο ευαίσθητο το χόντα σε αυτό το σημείο;

Έντιτ: Και να είναι τέλοσπάντων θα μπεί σε πρόγραμμα αλλαγής κάποια στιγμή. Αλλά πιστεύω ότι δεν έχει πρόβλημα, ειδικά από τη στιγμή που όλα τα σέρβις έγιναν εντός, με θεωρητικά γνήσια υλικά. Για την τελευταία αλλαγή αλυσίδας γνωρίζω ότι ότι είχαν κρατήσει το μαμά μπροστά γρανάζι και αλλάχτηκε μόνο το πίσω, με σετ την αλυσίδα.

GIXXERAKIAS
10/12/2012, 08:56
Έντιτ: Και να είναι τέλοσπάντων θα μπεί σε πρόγραμμα αλλαγής κάποια στιγμή. Αλλά πιστεύω ότι δεν έχει πρόβλημα, ειδικά από τη στιγμή που όλα τα σέρβις έγιναν εντός, με θεωρητικά γνήσια υλικά. Για την τελευταία αλλαγή αλυσίδας γνωρίζω ότι ότι είχαν κρατήσει το μαμά μπροστά γρανάζι και αλλάχτηκε μόνο το πίσω, με σετ την αλυσίδα.

Γνωρίζεις ότι αυτό και μόνο είναι εγκληματικό από μόνο του για την νέα αλυσίδα,της μειώνεις την ζωή κατά πολύ αυτομάτως.:wave2:

Johnny_Nik
10/12/2012, 08:59
Γνωρίζεις ότι αυτό και μόνο είναι εγκληματικό από μόνο του για την νέα αλυσίδα,της μειώνεις την ζωή κατά πολύ αυτομάτως.:wave2:

Γι αυτό απάντησα πιο πάνω ότι θέλει επειγόντως αλυσίδα!!! Η οποία γυρίζει μέν αλλά έχει 1-2links που κολλάνε και ακούγονται. Επειδή δεν θέλω να τα κάνω χειρότερα θα είναι το πρώτο πράγμα που θα γίνει - άμεσα - σήμερα, αύριο το πολύ....! Ταυτόχρονα με τη διαρροή φυσικά.

Κάτι ακόμα, για όποιον ξέρει και μπορεί να βοηθήσει. Τι όρινγκ πρέπει να αγοράσω για το σύνδεσμο ανάμεσα στα κύλινδρα; Διαστάσεις θέλω, αν είναι να τα πάρω απ έξω ή κωδικό αν είναι να τα πάρω από μέσα. Γράφτηκα στο ΤΑ φόρουμ, αλλά δεν με παίζουν, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να δω τις περισσότερες εικονες και κωδικούς που έχουν ποστάρει....

kokkiklhs
10/12/2012, 11:50
Φαντάζει όντως "μεγάλο" σε σχέση με το TDR. Και στο άρπαγμα φυσικά δεν θυμίζει το TDR έστω και αν έχουν την ίδια ιπποδύναμη. Σε μιά βόλτα που το έκανα προτού έρθει επίσημα στα χέρια μου το ένιωσα όμως σοβαρό και τίμιο μηχανάκι.

Η κύρια χρήση του θα είναι για εκδρομές εκτός Αθήνας, και λίγο σχολή σπίτι. Η διαδρομή σχολή - σπίτι ζητάει το TDRάκι που το έχω καλομάθει και μπορώ να χώνομαι από παντού και να φτάνω στην ώρα μου. Αν το μάθω και αυτό και μπορώ να το δουλέψω εξίσου δεν θα πώ όχι. Όπως είχα πει και παλιότερα και στο διχρονοφόρουμ δεν έψαχνα ούτε ψάχνω επιδόσεις και καγκουριλίκια. Θέλω κάτι αξιόπιστο για να γίνεται η δουλειά μου. :winka:

Προς το παρόν το έχω απέναντι από το παράθυρο και το χαζεύω. Αύριο θα γίνει επίσημα και η μεταβίβαση και θα είμαι και νόμιμα ο ιδιοκτήτης. :D:D:D

Άντε, με το καλό, τότε! :beer:
Από τιμιότητα και αξιοπιστία, σίγουρα δε θα σε απογοητεύσει το ίδιο, αν και ο "νταβατζής" Σακαρακάκης ενδέχεται να σου δώσει πολλές πίκρες σε κάθε σου επίσκεψη!! :evil:

nassosxlvbros
10/12/2012, 15:49
2 πραγματάκια κι από μένα για το ΤΑ σαν πρώην κάτοχος που το έδωσα με 98000 κμ....

-Άθραυστο και αλεξίσφαιρο μοτέρ,που πρέπει να το αφήσεις από λάδια για να το καταστρέψεις....
-είναι από τα πιο τίμια οχήματα μακράν....είναι γνωστό πως ΤΑ=επένδυση...
-Άριστο για ταξίδι ακόμα και δικάβαλλο και φορτωμένο σα γαιδούρι.Καλή προστασία από τον αέρα,αλλά μια ψηλότερη ζελατίνα περί τα 8-10εκ από τη μαμά δε θα με χάλαγε.
-με λίγο συνήθεια κάνει για όλα:για "παπί",για εκδρομή,trail ride,αλλά και για τη δουλειά ή και τα ψώνια του σπιτιού.
-Αν η διαδρομή περιλαμβάνει χωματόδρομο-κατσικόδρομο δε θα πει όχι.Αρκεί να σεβαστείς το βάρος της...αν τα σεβαστείς θα πάθεις πλάκα εκεί που θα σε πάει...
-με ταχύτητες 130-150 μπορείς να ταξιδεύεις όλη μέρα,βδομάδες ολόκληρες...
-ΤΙΡ: Αν ζητησει δίσκους συμπλέκτη μάλλον έχει πολύ παραπάνω κμ από αυτά που λέει (μάλλον τα διπλά)
-Σε ΟΛΑ τα μοτέρ αυτά (ΤΑ,Steed,Bros,Afrika Twin) τα μπουζί είναι 4...
-η ρύθμιση των βαλβίδων δεν είναι τόσο δύσκολη-δεν είναι σαν το BROS που αφαιρείς όλο το καπάκι-αφαιρείς μόνο ένα μικρό τμήμα του,και θα σε απασχολήσει μια φορά (αν χρειάζεται) και θα τις ξεχάσεις για 20-25000κμ μη σου πω και για 50000...να βγουν τα πλαστικά είναι όντως ψιλομανούρα,γι αυτό ή το κάνεις καλοκαίρι μόνος σου διακοπές ή την πας "γδυμένη"από πλαστικά στο μάστορα όχι τόσο να μη σε χρεώσει αλλά να μη στα σπάσει...ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο ξεκούμπωμα των πλαινών φαίρινγκ κοντά στο προβολέα...έχει κάτι γλωσσάκια που αν δε βγουν καλά σπάνε για πλάκα...
-αν έχει κάγκελα βγάλτα να κάνεις πιο εύκολη την αφαίρεση του φαίρινγκ.
-μιας και είπες ψυγείο έχει θεματάκι με το ψυγείο...αν είναι πρώτο χέρι οκ αλλά αν ο πρώτος της πήγαινε χώμα από τους κραδασμούς ραγίζει (συνήθως το δεξί)και έχει διαρροή ΚΑΙ από κει.Ρίξε μια ματιά να είσαι σίγουρος.Φτιάχνεται αν έχει διαρροή, αλλά τσέκαρέ το...;)
-ο ατέρμονας δεν είναι πάθηση,αλλά αμέλεια του ιδιοκτήτη/λαστιχά να το λιπάνει....Κάθε φορά που πλένεται το μηχανάκι θέλει γρασάρισμα.Απλά πράματα.
-ρουλεμάν λαιμού κωνικά όπως και δήποτε γιατί είναι σπαστικό να "κλειδώνει" και επικίνδυνο...αν πάει για ρουλεμάν κάνε ένα επιπλέον έξοδο και βάλτου ένα σετάκι ελατήρια σκληρότερα (κατά προτίμηση WP)και λάδι λίγο παχύτερο και γίνεται άριστο το μπροστινό του.Με το πίσω δεν έχει να κάνεις κάτι σύνθετο:προφορτίζεις στα κιλά σου,βάζεις στο μέσο περίπου απόσβεση και άστο ήσυχο...
ΜΗΝ σκαλίσεις τα φώτα του! έχει ωραία δέσμη και στη νύχτα δε θα έχεις κανένα μα κανένα θέμα.Η μόνη παρέμβαση που είχα κάνει είχα βάλει έξτρα φωτα μέσα στα εμπρός φλάς.
-Αν βάλεις πιο ελεύθερη εξάτμιση θα φτιάξεις όχι μόνο την τελική,αλλά και την κατανάλωση ελαφρώς, που όσο να το κάνεις έχει ένα θέμα εκεί...με μέση κατανάλωση περί τα 6,5-7 λίτρα/100 κμ δε το λες και παπί...
-Με ελάχιστους συμβιβασμούς έχεις ένα ακούραστο εργαλείο παντός καιρού που δε ζητάει (τελικά) τίποτα...
Καλοτάξιδο!

Johnny_Nik
10/12/2012, 17:58
Πρώτες εμπειρίες και παρατηρήσεις.

1. Ανακάλυψα 1 ξεσφιγμένο μπουζι, που αλλού, στον μπροστά κύλινδρο το κρυφό. Άρα είχα αναγκαστηκά την πρώτη μου επαφή με τα εντόσθια και το λύσε δέσε των πλαστικών. Τα αυτάκια στο φανάρι (που κρατάει το πλαστικό) ήταν σπασμένα, (γιατί όχι άλλωστε) από τον προηγούμενο μάστορα που έβαλε χέρι, και δυστυχώς ήταν εξουσιοδοτημένος. Το μηχανάκι δεν είχε ανοιχτεί από εξωτερικό μάστορα. Επίσης κακώς, δεν ασχολήθηκε να του σφίξει 2 από τα μπουζί, εκτός και αν αυτά ξεσφίγγουν μόνα τους, τι να πώ. Το να φτάσεις εκεί είναι μεν μανούρα, αλλά μόνο με τα εργαλεία κάτω από τη σέλα έκανα θαύματα. Πολλές βίδες έλειπαν και από εκεί και ειδικά εκείνες οι πλαστικές ταπούλες που πάνε κουμπωτές. Αντικαταστάθηκαν οι περισσότερες. Από την ώρα που έσφιξα το μπουζί, τώρα που είναι κρύο για να πάρει τραβάω λίγο τσόκ να το βοηθήσω, πριν έπαιρνε αμέσως. Δεν το έκανα όμως βόλτα από εκείνη την ώρα για να δώ αν παίζει κάτι άλλο...

2. Η αλυσίδα είναι τέρμα τεντωμένη και πάει αναγκαστικά για αλλαγή. Περίπου 7 λινκ ηταν κολλημένα και όσο και αν τη λάδωνα αυτή επέστρεφε στεγνή. Κάποια στιγμή αποφάσισε να κρατήσει το λάδι μέσα της, τα κολλήματα μαλάκωσαν και πλέον κινείται χωρίς θόρυβο. Θα κάνω περίπου 20 χιλιόμετρα συνολικά και αύριο πάει για αλλαγή με σετ γρανάζια. Τα γρανάζια τώρα, το πίσω φαγωμένο, το μπροστά όχι στον ίδιο βαθμό παρ όλο που είχε περισσότερα χιλιόμετρα σε σχέση με το πίσω (έμοιαζε και γνήσιο). Το μπροστά όμως έπαιζε μέσα έξω και αμέσω φοβήθηκα για τον άξονα. Λύνοντας το είδα ότι δεν είχε εμφανή σημάδια ο άξονας αλλά η ασφάλεια φαινόταν (και ήταν) μασημένη. Όλο το σετ είχε μια δόση σκουριάς η απουσία της οποίας έδειγνε που γινόταν το φάγωμα. Η ασφάλεια λοιπόν είναι άουτ.

3. Συναγερμός δεν, άλλαξα μπαταρίες στα κοντρόλ, μέτρησα λίγο με πολύμετρο αν πάει ρεύμα ως τη μονάδα, τσέκαρα ασφάλειες τίποτα. Ο ασθενής είναι Patrol Line. Δεν ξέρω αν πρέπει να μπώ καν στον κόπο να ασχοληθώ.

4. Το μπροστινό είναι όντως μαλακό. Δεν θα ασχοληθώ όμως ακόμα. Στο τελευταίο σέρβις είχε γίνει αλλαγή στα λάδια του.

5. Θέλω ένα ζευγαράκι τακάκια πίσω. Ο πρώην ήταν "παπάκιας" και δούλευε κυρίως το πίσω φρένο. Είναι κρίμα να χαλάσω τη δισκόπλακα για 2 τακάκια.

Κατά τα άλλα άριστο. Στα λίγα χιλιόμετρα μέχρι το σπίτι μπορώ να πώ ότι με βολεύει πολύ και το έξτρα βάρος σε σχέση με το παλιό δεν αποτελεί πρόβλημα. Βέβαια δεν νιώθω ασφάλεια ακόμη να χωθώ ανάμεσα στα αυτοκίνητα οπότε και κάθομαι πίσω τους μέχρις ότου το συνηθίσω.

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας αν αποφασίσουν στο ΤΑ φόρουμ, εάν θέλουν νέα μέλη (δεν το λέω με κακία, ειλικρινά) θα έχω ασχοληθεί να αλλάξω τα τσιμουχάκια στο νικελάκι ανάμεσα στα κύλινδρα. Αυτά λοιπόν. Θα προσπαθήσω να δώσω μερικές φωτό που έβγαλα από το μπροστινό γρανάζι και το όλο θέμα που αντίκρυσα εκεί. Δυστυχώς τώρα δεν είμαι σε δικό μου πισί και δεν έχω δυνατότητα να στείλω τα αρχεία. Αυτά....!!!

A! Έφαγε και ένα άκυρο, όταν πήρε μπρος το φανάρι έσβησε και έμεινε με το μικρό γλομπάκι. Ρε τι σηνιάλα έκανα, τι άναψε σβήσε, τι κοπάναγα φανάρια, κούναγα ασφάλειες καλώδια τίποτα. Έσβησα τον κινητήρα, έβαλα πάλι εμπρός και μόλις γκάζωσα δούλεψε κανονικά. Αυτό δεν το κατάλαβα, αλλά μετά τη πρώτη διαδρομή ανακάλυψα τον υπαίτιο!!! Είναι ο διακόπτης της μίζας! Αν σβήσουν τα φώτα και το κουνήσω λίγο, ανάβουν κανονικά. Δεν το κάνει σε πορεία (ευτυχώς).

Johnny_Nik
10/12/2012, 21:25
Κάτι ακόμη γιατί το παραπάνω γέμισε σχεδόν...

Με τη μηχανή πήρα 2 κλειδιά, λογικά το ένα είναι το μάστερ; Ποιό όμως από τα δύο; Είναι και τα δύο ίδια. Στον προηγούμενο ιδιοκτήτη κατά την αγορά είχαν δωθεί μόνο αυτά τα δύο κλειδιά. Και τα δύο μαύρα. Μήπως πρέπει να αναζητήσω κάποιο άλλο σημάδι πάνω σε κάποιο; Τα έχει δουλέψει εξίσου και έτσι έχουν και τα δύο φθαρεί σε λογικά πλαίσια. Ίσως γι αυτό δεν φαίνεται κάτι;

dimitriskap
10/12/2012, 21:37
Καλοτάξιδο φίλε!!!! Απ'ότι κατάλαβα το πήρες!!!

nassosxlvbros
10/12/2012, 22:26
Κάτι ακόμη γιατί το παραπάνω γέμισε σχεδόν...

Με τη μηχανή πήρα 2 κλειδιά, λογικά το ένα είναι το μάστερ; Ποιό όμως από τα δύο; Είναι και τα δύο ίδια. Στον προηγούμενο ιδιοκτήτη κατά την αγορά είχαν δωθεί μόνο αυτά τα δύο κλειδιά. Και τα δύο μαύρα. Μήπως πρέπει να αναζητήσω κάποιο άλλο σημάδι πάνω σε κάποιο; Τα έχει δουλέψει εξίσου και έτσι έχουν και τα δύο φθαρεί σε λογικά πλαίσια. Ίσως γι αυτό δεν φαίνεται κάτι;


2 κλειδιά έχει το ΤΑ...και το Hornet μου 2 είχε...αν θες κι άλλα θα πρέπει να βγάλεις από το Σαρακάκη ή από κλειδαρά...κακώς χρησιμοποιούσε και τα 2...:nono:

konkost
11/12/2012, 08:16
ή από κλειδαρά...κακώς χρησιμοποιούσε και τα 2...:nono::nono:
Καλως χρησιμοποιουσε και τα δυο!
Δεν υπαρχει μαστερ κλειδι Και τα δυο ιδια ειναι Το ιμομπιλαιζερ του τρανσαλπ (HIIS) δουλευει ως εξης: Το κλειδι εχει μεσα ενα τσιπ που λειτουργει ως πομπος Δινει κωδικοποιημενο σημα στην ηλεκτρονικη στην οποια εχει καταχωριθει ενας μοναδικος κωδικος Αν το σημα που θα σταλει ταυτοποιηθει με τον καταχωριμενο κωδικο στην ηλεκτρονικη οτι προερχεται απο ενα καταχωρημενο σε αυτην κλειδι τοτε η μοτοσικλετα περνει μπρος Για καποιο λογο παρατηρειται συχνα οτι αν καποιο απο τα δυο κλειδια δεν χρησιμοποιειται τοτε παυει να επικοινωνει με την ηλεκτρονικη Αρα κατα διαστηματα πρεπει να γινεται ενναλαγη των κλειδιων ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι λειτουργουν
Ο κλειδαρας το μονο που μπορει να κανει ειναι να κοψει ενα νεο κλειδι ΔΕΝ μπορει ομως να το προγραμματισει αφου ο κωδικος που αντιστοιχει σε συγκεκριμενο κλειδι βρισκεται καταχωρημενος στην ηλεκτρονικη Αρα η αγορα ενος νεου γνησιου κλειδιου ειναι απαραιτητη αν καποιο κλειδι χαθει Η δε "συνδεση" του με την ηλεκτρονικη μπορει να γινει μονο απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο χοντα ή τελος παντων απο καποιον που ξερει να το κανει Μπορουν να καταχωρηθουν στην ηλεκτρονικη μεχρι τεσσερα κλειδια Η ηλεκτρονικη εχει περασμενο απο το εργοστασιο συγκεκριμενο κωδικο διαφορετικο φυσικα για καθε μοτοσυκλετα Αυτο σημαινει οτι ειτε αν χαθουν ολα τα γνησια κλειδια ειτε παψουν να λειτουργουν τοτε απαιτειται και αλαγη ηλεκτρονικης Φυσικα με πολυ μεγαλο κοστος!
Το συστημα ιμομπιλαιζερ της χοντα ειναι λοιπον ετσι φτιαγμενο που ουσιαστικα ειναι απαραβιαστο και κανενας κλειδαρας δεν μπορει να φτιαξει κλειδι που να θετει σε λειτουργια των κινητηρα Ενας λογος που θεωρω οτι ο συναγερμος τουλαχιστον στο τρανσαλπ 650 ειναι περιτος

konkost
11/12/2012, 08:27
Γνωρίζεις ότι αυτό και μόνο είναι εγκληματικό από μόνο του για την νέα αλυσίδα,της μειώνεις την ζωή κατά πολύ αυτομάτως.:wave2:Ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικο Το μπροστα γραναζι δεν τρωει τοσο μεγαλο ζορι οσο το πισω απα δεν φθειρεται οσο το πισω Σημβαινει συχνα το πισω να ειναι για πεταμα και το μπροστα να δειχνει αθικτο!

konkost
11/12/2012, 09:01
Κάτι ακόμα, για όποιον ξέρει και μπορεί να βοηθήσει. Τι όρινγκ πρέπει να αγοράσω για το σύνδεσμο ανάμεσα στα κύλινδρα; Διαστάσεις θέλω, αν είναι να τα πάρω απ έξω ή κωδικό αν είναι να τα πάρω από μέσα. Γράφτηκα στο ΤΑ φόρουμ, αλλά δεν με παίζουν, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να δω τις περισσότερες εικονες και κωδικούς που έχουν ποστάρει....Ο-rings θα παρεις τα γνησια Δυο ευρω το ενα τα πηρα εγω απο τον Τογελο Κωδικο δεν ξερω

konkost
11/12/2012, 09:17
Πρώτες εμπειρίες και παρατηρήσεις.

2. Η αλυσίδα είναι τέρμα τεντωμένη και πάει αναγκαστικά για αλλαγή. Περίπου 7 λινκ ηταν κολλημένα και όσο και αν τη λάδωνα αυτή επέστρεφε στεγνή. Κάποια στιγμή αποφάσισε να κρατήσει το λάδι μέσα της, τα κολλήματα μαλάκωσαν και πλέον κινείται χωρίς θόρυβο. Θα κάνω περίπου 20 χιλιόμετρα συνολικά και αύριο πάει για αλλαγή με σετ γρανάζια. Τα γρανάζια τώρα, το πίσω φαγωμένο, το μπροστά όχι στον ίδιο βαθμό παρ όλο που είχε περισσότερα χιλιόμετρα σε σχέση με το πίσω (έμοιαζε και γνήσιο). Το μπροστά όμως έπαιζε μέσα έξω και αμέσω φοβήθηκα για τον άξονα. Λύνοντας το είδα ότι δεν είχε εμφανή σημάδια ο άξονας αλλά η ασφάλεια φαινόταν (και ήταν) μασημένη. Όλο το σετ είχε μια δόση σκουριάς η απουσία της οποίας έδειγνε που γινόταν το φάγωμα. Η ασφάλεια λοιπόν είναι άουτ.


Πολλοι εχουν την κακια συνηθεια να τεντωνουν τερμα την αλυσιδα Η αλυσιδα ομως πρεπει να εχει μποσικα Τοσα οσα απαιτουνται ωστε ποτε κατα την κινηση του ψαλιδιου να μην βρεθει τεντωμενη Μια παρατεντωμενη αλυσιδα περαν οτι φθειρεται ταχιστα προκαλει φθορα και στον αξονα του μπροστινου γραναζιου Κατι που ειναι πιο πιθανο παρα να εχεις βαλει αφτερ μαρκετ μπροστα γραναζι (εγω παντως για 4-5 ευρω παραπανω σου προτεινω να βαλεις ετσι και αλιως το μαμα) Εχε τον νου σου λοιπον σε αυτο και ακομη προτιμησε να την λιπαινεις με βαλβολινη παρα με τα ειδικα σπρει Εγω κανοντας αυτα εχω ηδη 70000 χλμ και ακομα εχω πανω τα μαμα αλυσιδογραναζα Δεν εχουν αλαχτει ποτε και μαλλον θα με βγαλουν καμια 10αρια ακομα χιλιαδες

konkost
11/12/2012, 09:42
2 πραγματάκια κι από μένα για το ΤΑ σαν πρώην κάτοχος που το έδωσα με 98000 κμ....

-Άθραυστο και αλεξίσφαιρο μοτέρ,που πρέπει να το αφήσεις από λάδια για να το καταστρέψεις....
Σωστο
-είναι από τα πιο τίμια οχήματα μακράν....είναι γνωστό πως ΤΑ=επένδυση...
Σωστο
-Άριστο για ταξίδι ακόμα και δικάβαλλο και φορτωμένο σα γαιδούρι.Καλή προστασία από τον αέρα,αλλά μια ψηλότερη ζελατίνα περί τα 8-10εκ από τη μαμά δε θα με χάλαγε.
Σωστο
-με λίγο συνήθεια κάνει για όλα:για "παπί",για εκδρομή,trail ride,αλλά και για τη δουλειά ή και τα ψώνια του σπιτιού.
Σωστο
-Αν η διαδρομή περιλαμβάνει χωματόδρομο-κατσικόδρομο δε θα πει όχι.Αρκεί να σεβαστείς το βάρος της...αν τα σεβαστείς θα πάθεις πλάκα εκεί που θα σε πάει...
Σωστο
-με ταχύτητες 130-150 μπορείς να ταξιδεύεις όλη μέρα,βδομάδες ολόκληρες...
Σωστο
-ΤΙΡ: Αν ζητησει δίσκους συμπλέκτη μάλλον έχει πολύ παραπάνω κμ από αυτά που λέει (μάλλον τα διπλά)
Οχι απαραιτητα! Εξαρταται απο την χρηση που του εχει γινει Το δικο μου για παραδειγμα με 70000 χλμ που κινειται κυριως στην πολη και στο χωμα ψιλοπατιναρει οταν ζεσταθει
-Σε ΟΛΑ τα μοτέρ αυτά (ΤΑ,Steed,Bros,Afrika Twin) τα μπουζί είναι 4...
Σωστο
-η ρύθμιση των βαλβίδων δεν είναι τόσο δύσκολη-δεν είναι σαν το BROS που αφαιρείς όλο το καπάκι-αφαιρείς μόνο ένα μικρό τμήμα του,και θα σε απασχολήσει μια φορά (αν χρειάζεται) και θα τις ξεχάσεις για 20-25000κμ μη σου πω και για 50000...να βγουν τα πλαστικά είναι όντως ψιλομανούρα,γι αυτό ή το κάνεις καλοκαίρι μόνος σου διακοπές ή την πας "γδυμένη"από πλαστικά στο μάστορα όχι τόσο να μη σε χρεώσει αλλά να μη στα σπάσει...ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο ξεκούμπωμα των πλαινών φαίρινγκ κοντά στο προβολέα...έχει κάτι γλωσσάκια που αν δε βγουν καλά σπάνε για πλάκα...
Δεν ειναι μονο τα πλαστικα που πρεπει να βγουν ειναι και το φιλτροκουτι και το δεξι ψυγειο που πρεπει να τραβηχτει Γενικα θελει πολυ χρονο για να καταφερει καποιος τελικα να βαλει το φιλερ Αλλα οταν τελικα γινει αυτο πραγματι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο να ρυθμιστουν
-αν έχει κάγκελα βγάλτα να κάνεις πιο εύκολη την αφαίρεση του φαίρινγκ.
Το φερινγκ μπορει να βγει σαν ενα ενιαιο κοματι μαζι με τον προβολεα Επισης δεν υπαρχει κανενας λογος να βγουν και τα καγκελα
-μιας και είπες ψυγείο έχει θεματάκι με το ψυγείο...αν είναι πρώτο χέρι οκ αλλά αν ο πρώτος της πήγαινε χώμα από τους κραδασμούς ραγίζει (συνήθως το δεξί)και έχει διαρροή ΚΑΙ από κει.Ρίξε μια ματιά να είσαι σίγουρος.Φτιάχνεται αν έχει διαρροή, αλλά τσέκαρέ το...;)
Θεμα με το ψυγειο εχει το 700αρι Το 650 δεν παθαινει τιποτα οσο χωμα και να το παει καποιος
-ο ατέρμονας δεν είναι πάθηση,αλλά αμέλεια του ιδιοκτήτη/λαστιχά να το λιπάνει....Κάθε φορά που πλένεται το μηχανάκι θέλει γρασάρισμα.Απλά πράματα.
Στο δικο μου τουλαχιστον που το συντηρω μονος μου παντα οποτε ειχα την ευκαιρεια λιπαινα τον ατερμονα (ενταξει οχι συχνα!) και παρολα αυτα αλλαξα δυο φορες το πλαστικο γραναζακι και τελικα ολοκληρο τον ατερμονα (αφου ειχε ξεχειλωσει πια η φωκια του μεταλικου γραναζιου) και ησηχασα προς το παρον Και αλιμονο παντως αν καθε φορα που το μηχανακι πλενεται να βγαζουμε και τροχο για να καθαρισουμε-λιπανουμε τον ατερμονα!
-ρουλεμάν λαιμού κωνικά όπως και δήποτε γιατί είναι σπαστικό να "κλειδώνει" και επικίνδυνο...αν πάει για ρουλεμάν κάνε ένα επιπλέον έξοδο και βάλτου ένα σετάκι ελατήρια σκληρότερα (κατά προτίμηση WP)και λάδι λίγο παχύτερο και γίνεται άριστο το μπροστινό του.Με το πίσω δεν έχει να κάνεις κάτι σύνθετο:προφορτίζεις στα κιλά σου,βάζεις στο μέσο περίπου απόσβεση και άστο ήσυχο...
Ενταξει αριστο δεν θα γινει Μην τα παραλεμε κιολας! Ενα απλο συμβατικο 41χιλ. μπροστινο ειναι που ερχεται μαλιστα απο την δεκαετια του 80!
ΜΗΝ σκαλίσεις τα φώτα του! έχει ωραία δέσμη και στη νύχτα δε θα έχεις κανένα μα κανένα θέμα.Η μόνη παρέμβαση που είχα κάνει είχα βάλει έξτρα φωτα μέσα στα εμπρός φλάς.
-Αν βάλεις πιο ελεύθερη εξάτμιση θα φτιάξεις όχι μόνο την τελική,αλλά και την κατανάλωση ελαφρώς, που όσο να το κάνεις έχει ένα θέμα εκεί...με μέση κατανάλωση περί τα 6,5-7 λίτρα/100 κμ δε το λες και παπί...
Η καταναλωση στην πολη αλλα και σε ταξιδι με ταχυτητες 120-140 ειναι απο 5,8-6,2 lt/100 Εγω τουλαχιστον με αλλαγη εξατμισης (mivv τιτανιου) και φιλτρο Κ&Ν αυτο που ειδα εινα να χανει στις ψηλες αλλα να γεμιζει στις χαμηλες Κατι που τελικα μου αρεσει
-Με ελάχιστους συμβιβασμούς έχεις ένα ακούραστο εργαλείο παντός καιρού που δε ζητάει (τελικά) τίποτα...
Σωστοτατο
Καλοτάξιδο!:beer:

thanos_s
11/12/2012, 17:07
:nono:
Καλως χρησιμοποιουσε και τα δυο!
Δεν υπαρχει μαστερ κλειδι Και τα δυο ιδια ειναι Το ιμομπιλαιζερ του τρανσαλπ (HIIS) δουλευει ως εξης: Το κλειδι εχει μεσα ενα τσιπ που λειτουργει ως πομπος Δινει κωδικοποιημενο σημα στην ηλεκτρονικη στην οποια εχει καταχωριθει ενας μοναδικος κωδικος Αν το σημα που θα σταλει ταυτοποιηθει με τον καταχωριμενο κωδικο στην ηλεκτρονικη οτι προερχεται απο ενα καταχωρημενο σε αυτην κλειδι τοτε η μοτοσικλετα περνει μπρος Για καποιο λογο παρατηρειται συχνα οτι αν καποιο απο τα δυο κλειδια δεν χρησιμοποιειται τοτε παυει να επικοινωνει με την ηλεκτρονικη Αρα κατα διαστηματα πρεπει να γινεται ενναλαγη των κλειδιων ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι λειτουργουν
Ο κλειδαρας το μονο που μπορει να κανει ειναι να κοψει ενα νεο κλειδι ΔΕΝ μπορει ομως να το προγραμματισει αφου ο κωδικος που αντιστοιχει σε συγκεκριμενο κλειδι βρισκεται καταχωρημενος στην ηλεκτρονικη Αρα η αγορα ενος νεου γνησιου κλειδιου ειναι απαραιτητη αν καποιο κλειδι χαθει Η δε "συνδεση" του με την ηλεκτρονικη μπορει να γινει μονο απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο χοντα ή τελος παντων απο καποιον που ξερει να το κανει Μπορουν να καταχωρηθουν στην ηλεκτρονικη μεχρι τεσσερα κλειδια Η ηλεκτρονικη εχει περασμενο απο το εργοστασιο συγκεκριμενο κωδικο διαφορετικο φυσικα για καθε μοτοσυκλετα Αυτο σημαινει οτι ειτε αν χαθουν ολα τα γνησια κλειδια ειτε παψουν να λειτουργουν τοτε απαιτειται και αλαγη ηλεκτρονικης Φυσικα με πολυ μεγαλο κοστος!
Το συστημα ιμομπιλαιζερ της χοντα ειναι λοιπον ετσι φτιαγμενο που ουσιαστικα ειναι απαραβιαστο και κανενας κλειδαρας δεν μπορει να φτιαξει κλειδι που να θετει σε λειτουργια των κινητηρα Ενας λογος που θεωρω οτι ο συναγερμος τουλαχιστον στο τρανσαλπ 650 ειναι περιτος

Ο κλειδαρας μπορει να κοψει κλειδι με ενσωματωμενο Transponder και μετα ειναι δικη σου δουλεια να το προγραμματισεις στην ICM.Δεν ειναι απαραιτητο το κλειδι να ειναι γνησιο για να συνεργαστει με το immobiliser, αρκει να κοπει η λαμα και να περιεχει Transponder συμβατο με το HiSS.
Τα kawasaki απαιτουν το κοκκινο Master key που τα συνοδευει κατα την αγορα για να κανει Learn το immobiliser ενα νεο κλειδι.
Τα honda εχουν εναν εξυπνο τροπο να το κανουν χωρις master key και χωρις διαγνωστικο.

Οσο για το Απαραβιαστο του συστηματος...Ευχομαι να μην βρεθεις στη θεση να διαπιστωσεις το ποσο απαραβιαστο ειναι. Ειδικα στα transalp 650, hornet κτλπ που εχουν κατι κοινο που δεν θα πω εδω.

Johnny_Nik
11/12/2012, 19:06
Απντέιτς λοιπόν:

Αλλάχτηκαν:

Αλυσίδα, γρανάζι εμπρός αλλά και πίσω. Επίσης μπήκαν τακάκια φρέσκα πίσω, μιας και λύθηκε. Το ψυκτικό φυσικά αντικαταστάθηκε μαζί μετα ορινγκ. Τα πήρα νωρίς το πρωί από τον Σαρακάκη, 4.13 ευρά, ενώ σε άλλο μαγαζί τα βρήκα στρογγυλοποιημένα στα 4 (σιγά τη διαφορά). Ο μάστορας που το πήγα ήξερε και έφερε το σωστό αντιψυκτικό (κάτι δεν πρέπει να έχει μέσα γιατί χαλάει η τρόμπα ή κάτι τέτοιο) και πλήρως συνεργάσιμος, με άφησε να αλλάξω εγώ τα ορινγκ, μετά από δική μου απαίτηση - πρόταση, και για να είναι σίγουρος καθώς δεν είχε ξανακάνει τέτοια αλλαγή σε ΤΑ. Ομολογώ ότι δεν έχω ξαναδεί μάστορα να παραδέχεται ότι δεν τα ξέρει όλα.

Έχω ήδη 100χιλιόμετρα και ο δείκτης της βενζίνης δεν λέει να ξεκολήσει από το Full. Εϊναι απίστευτο το πόσο χαμηλή κατανάλωση έχει.

Απομένει μια τετράδα μπουζί. Θέλω να τα αλλάξω για να αισθάνομαι εγώ ΟΚ, και φυσικά να φτιάξω τον συναγερμό. Είναι δεν είναι απαραίτητος, υπάρχει επάνω στη μηχανή και θα ήθελα ότι υπάρχει να δουλεύει. Έψαξα και εδώ αλλά πλέον πολλά λινκ δεν παίζουν οπότε δεν ξέρω τι να κάνω. Το πρόβλημα είναι ότι ο συναγερμός ΔΕΝ οπλίζει με κανένα από τα κοντρόλ του, ΔΕΝ κάνει μπιπ άμα ξεχάσεις τα φλάς αναμένα και γενικά δεν δείχνει κάποιο σημείο ζωής εκτός από το λεντάκι του, το οποίο αναβοσβήνει συνεχώς όταν βάλω εμπρός τη μηχανή. Μετά από λίγη διαδρομή νεκρώνει και αυτό. (Μου θυμίζει το κουμπί για τη λειτουργία Valet Mode που είχα στο αυτοκίνητο, αλλά αυτός δεν έχει τίποτα εμφανές, είτε κουμπί, είτε κλειδί)

Ο συναγερμός έιναι Patrol Line HPS κάτι (το κάτι αν είναι απαραίτητο θα το έχω σε 10 λεπτά που θα κατέβω να δω), αυτοί που λογικά φοράνε τα περισσότερα ΤΑ, και VSTROM που είχα συναντήσει. Φαίνεται να έχει μπεί στην Χόντα κατά την αγορά.

AUFGEBRACHT
11/12/2012, 19:56
Έχω ήδη 100χιλιόμετρα και ο δείκτης της βενζίνης δεν λέει να ξεκολήσει από το Full. Εϊναι απίστευτο το πόσο χαμηλή κατανάλωση έχει.

Μήπως ο δείκτης δεν λέει να ξεκολλήσει επειδή ακριβώς έχει κολλήσει; Δε νομίζω πως το φόρτε του Transalp είναι η χαμηλή κατανάλωση, όποτε έχω πάει παρέα με Transalp κάπου όλο παράπονα για την κατανάλωση ακούω και πάντα θα χρειαστούν πρώτοι ανεφοδιασμό...

christof40
11/12/2012, 19:58
Μήπως ο δείκτης δεν λέει να ξεκολλήσει επειδή ακριβώς έχει κολλήσει; Δε νομίζω πως το φόρτε του Transalp είναι η χαμηλή κατανάλωση, όποτε έχω πάει παρέα με Transalp κάπου όλο παράπονα για την κατανάλωση ακούω και πάντα θα χρειαστούν πρώτοι ανεφοδιασμό...


δεν εχει κολλησει,απλα μετα κατεβαινει αποτομα:)

nassosxlvbros
11/12/2012, 20:45
δεν εχει κολλησει,απλα μετα κατεβαινει αποτομα:)

Xεχεχεχεχε ναι,δεν ξεκολλάει εύκολα,αλλά αααααμα ξεκολλήσει άντε πιάστον...σα στροφόμετρο κατεβαίνει...

nassosxlvbros
11/12/2012, 20:48
konkost (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=30959) Το 2ο κλειδί είναι για να υπάρχει σπίτι και όχι να το φθείρουμε κι αυτό!

5 χρόνια το είχα το ΤΑ και το 2ο κλειδί το χρησιμοποίηση μόνο 2 φορές: όταν το παρέλαβα,και όταν το...παρέδωσα...;) Δεν είχε κανένα πρόβλημα....


To δεξί ψυγείο μου παρουσίασε τριχοειδή ρωγμή (ίιιισα που δάκρυζε)...στα 85000κμ και μετά από πολύ χωμάτινη διαδρομή...αφού βαρέθηκα να συμπληρώνω (και να λερώνω)έβγαλα το ψυγείο,και το πήγα για κόλλημα....

Δίσκους συμπλέκτη δεν ζήτησε (αλλά θα ζήταγε) αλλά τους άλλαξα στα 90000κμ γιατί είχα μια υποψία πατιναρίσματος....

Ο ατέρμονας χάλασε μια φορά στα 40000κμ Βρέθηκε θεόστεγνος από γράσσο αλλά τίγκα στη λάσπη...μέχρι που το έδωσα δεν παρουσίασε ξανά θέμα...και δε χρειάζεται να βγάλεις τροχό! ξεβιδώνεις τη βίδα της ντίζας και ρίχνεις μέσα λίγο γράσσο!;)
Η κατανάλωση στο δικό μου (εντελώς μαμά) ήταν κοντά στα 7 λίτρα...δεν το πήγαινα και σα κυρία βέβαια...σε ταξίδι πάσχιζα ΠΟΛΥ να δώ 260-265κμ αυτονομία!...αν φύσαγε κόντρα και πήγαινα πάνω από 150 με το ζόρι έφτανε τα 180-190...Μεταμορφώθηκε με μια εξάτμιση που του έβαλα (Moriwaki Turer)και είδα το κοντέρ να βαράει 200 και το στροφόμετρο μες το κόκκινο...είχε πολύ φάση! ειδικά σε ταξίδι με ένα Άφρικα που έπαθε χοντρή πλάκα,αλλά το λυπήθηκα και έκοψα...
Με εκείνη την εξάτμιση είδα 300 κμ αυτονομία και μες στη πόλη γεμίσματα κάθε 280κμ που πριν ήταν όνειρο απατηλό...

Johnny_Nik
11/12/2012, 21:05
Μήπως ο δείκτης δεν λέει να ξεκολλήσει επειδή ακριβώς έχει κολλήσει; Δε νομίζω πως το φόρτε του Transalp είναι η χαμηλή κατανάλωση, όποτε έχω πάει παρέα με Transalp κάπου όλο παράπονα για την κατανάλωση ακούω και πάντα θα χρειαστούν πρώτοι ανεφοδιασμό...


Το τσέκαρα δουλεύει ;)

nassosxlvbros
11/12/2012, 21:44
Στάνταρ κατέβηκε χεχεχε....:)

V-TEC
11/12/2012, 22:20
σε ένα ΤΑ 650 που είχα για να ένα μισι χρόνο

- όντως το δεύτερο κλειδί δεν δούλευε .. δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ, όπως πλΕροφορήθει,
σε σημείο που το τσιπάκι που είχε μέσα ήταν τελείως νεκρό, λίγο πριν δώσω το μηχανάκι, το άλλαξα ..
επίσης κ αυτό που χρησιμοποιούσε μετά από ενά μισι χρόνο ακινησίας μέχρι και που το αγόρασα,
δεν συνεργαζόταν με το HISS πάντα .. μόνο όποτε ήθελε ..

από κατανάλωση, τελείως μαμά, είχα δεί από 5,8 λ/100χλμ άν το πήγαινες σχεδόν σαν παπάκι
μέχρι 7,5 ++ λ/100 αν το βάραγες λίγο στα αυτιά ..

γενικά ήταν ένα καλό μηχανάκι για αυτά που μπορεί να προσφέρει,-
στα θετικά του να προσθέσω ( για μένα πάντα )
- την θέση οδήγησης, όπως και επίσης λόγο σχήματος ρεζερβουάρ μπορούσες να το κλειδώσεις με τα γόνατά σου,
κάτι που έκανε ένα ολόκληρο κόσμο διαφορά όταν το ήθελες να κάνεις τον ταρζάν μαζί του ..
- ταξιδεύει καλύτερα από τα προηγούμενα ΤΑ
- τα φρένα του είναι απείρως καλύτερα από τα μονόδισκα ΤΑ
- και οι αναρτήσεις του αν και πιο χαμηλό ( σε αίσθηση τουλάχιστον απο τα προηγούμενα ΤΑ )
ήταν πολύ καλύτερες για άσφαλτο, πάλι σε σχέση με το τα προηγούμενα ΤΑ.

στα μείον έχω να πω
- η κατανάλωση δεν ήταν τόσο τραγική όσο την άκουγα, εξακολουθεί να είναι ψηλή για την αποδοση του μοτέρ
( κάτι πολύ λογικό, ο κινητήρας αυτός έχει σχεδιαστεί την εποχή που ο Κολοκοτρώνης έπαιζε κρυφτό στην αυλή του σπιτιού του . )
- για όποιον έχει ζήσει με γνήσια γιαπόν ΤΑ, η ποιότητα των πλαστικών είναι απλά τραγική, ιδιαίτερα το κομμάτι της ουράς και των οργάνων ..
μέχρι και οι διακόπτες μου φαινόντουσαν ψεύτικοι ..
- το μηχανάκι σκούριαζε σε σημεία που ένα ΤΑ 600 και ένα ΤΑ 400 ( που εξακολουθώ να έχω ) δεν είχαν ίχνος σκουριάς !


άσχετον πριν κάνα μηνα το έδωσα και πήρα ένα vstrom.

-δεν μου λέιπει καθόλου η κατανάλωση του
- μου λείπει όμως η θέση οδήγησης, η αίσθηση της μανέτας των φρένων και τό πόσο πολύ έκοβε το τιμόνι του ΤΑ και δεν το είχα καταλάβει :D

nassosxlvbros
11/12/2012, 22:54
Ναι η πρακτικότητα του ΤΑ στη κίνηση και η ασφάλειά του δεν παίζεται...:
1ον σε βλέπουν ΟΛΟΙ...στα 5 χρόνια ΚΑΝΕΙΣ δεν μου είπε "δε σε είδα",ενώ με το BROS πού'χα πριν...:cry:
2ον χωράει εκεί που το στρώμα ακινητοποιείται...αν το μάθεις καλά κάνεις πλάκα σε...παπιά και "μεγκα"σκούτερ άνετα...
3ον δε λέει όχι σε πεζοδρόμια/λακούβες κμπ σε σημείο να νομίζεις πως ρίξαν καινούργια άσφαλτο...
4ον οι αποθηκευτικοί του χώροι ακόμα και χωρίς μπαγκαζιέρα μου λείπουν απίστευτα...

αυτό με το κλειδί είναι πολύ παράξενο...ούτε με το ΤΑ είχα θέμα,ούτε και τώρα με το Hornet...νάταν τυχαίο;

thanos_s
11/12/2012, 23:45
Οσες φορες συναντησα προβλημα με κλειδια, συνηθως εφταιγε η κεραια του immo στο μηχανακι..

konkost
12/12/2012, 07:58
konkost (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=30959) Το 2ο κλειδί είναι για να υπάρχει σπίτι και όχι να το φθείρουμε κι αυτό!

5 χρόνια το είχα το ΤΑ και το 2ο κλειδί το χρησιμοποίηση μόνο 2 φορές: όταν το παρέλαβα,και όταν το...παρέδωσα...;) Δεν είχε κανένα πρόβλημα....

Μαλλον ησουν τυχερος! Και εγω οπως πολλοι αλλοι εχουμε διαπιστωσει καποτε οτι το δευτερο κλειδι που φυλαγαμε στο συρταρι πολυ απλα επαψε να λειτουργει

To δεξί ψυγείο μου παρουσίασε τριχοειδή ρωγμή (ίιιισα που δάκρυζε)...στα 85000κμ και μετά από πολύ χωμάτινη διαδρομή...αφού βαρέθηκα να συμπληρώνω (και να λερώνω)έβγαλα το ψυγείο,και το πήγα για κόλλημα....

Δίσκους συμπλέκτη δεν ζήτησε (αλλά θα ζήταγε) αλλά τους άλλαξα στα 90000κμ γιατί είχα μια υποψία πατιναρίσματος....
Ολα ειναι θεμα χρησης!

Ο ατέρμονας χάλασε μια φορά στα 40000κμ Βρέθηκε θεόστεγνος από γράσσο αλλά τίγκα στη λάσπη...μέχρι που το έδωσα δεν παρουσίασε ξανά θέμα...και δε χρειάζεται να βγάλεις τροχό! ξεβιδώνεις τη βίδα της ντίζας και ρίχνεις μέσα λίγο γράσσο!;)
Ανακατευοντας το φρεσκο γρασο με την μουργα ή και την λασπη?:nono:
Η κατανάλωση στο δικό μου (εντελώς μαμά) ήταν κοντά στα 7 λίτρα...δεν το πήγαινα και σα κυρία βέβαια...σε ταξίδι πάσχιζα ΠΟΛΥ να δώ 260-265κμ αυτονομία!...αν φύσαγε κόντρα και πήγαινα πάνω από 150 με το ζόρι έφτανε τα 180-190...Μεταμορφώθηκε με μια εξάτμιση που του έβαλα (Moriwaki Turer)και είδα το κοντέρ να βαράει 200 και το στροφόμετρο μες το κόκκινο...είχε πολύ φάση! ειδικά σε ταξίδι με ένα Άφρικα που έπαθε χοντρή πλάκα,αλλά το λυπήθηκα και έκοψα...
'Νταξ' Κοψε κατι!:bawl:
Με εκείνη την εξάτμιση είδα 300 κμ αυτονομία και μες στη πόλη γεμίσματα κάθε 280κμ που πριν ήταν όνειρο απατηλό...
300-320 χλμ μεσα στην πολη και με στρωτη οδηγηση δοκιμασμενα Αλλα γεμιζω σχεδον παντα στα 2280-290 για να μην αγχωνομαι Με miv εξατμιση και Κ&Ν αλλα φανταζομαι και μαμα να ηταν το ιδιο πανω κατω θα εκαιγε Σε ανοιχτο δρομο αν το ζορισεις αλλαζουν τα δεδομενα Προς το χειροτερο φυσικα! Το ιδιο και στο χωμα που παιζεις συνεχως με το γκαζι





:wave2:

nassosxlvbros
12/12/2012, 09:11
@κονκοστ:

Το κλειδί κάθεται στο συρτάρι 4 χρόνια και λειτουργεί κανονικά.Δε νομίζω να είναι θέμα τύχης 2 στα 2,ούτε και ο φίλος μου που έχει αλλάξει 2 ΧΧ 1ΤΑ 1 Ντέρο..
Γράσσο:Αν βαριέσαι να βγάλεις τροχό το κάνεις-ειδικά αν δε πας χώμα.Αν πας χώμα επιβάλλεται να καθαρίζεις.Τι δε κατάλαβες;
Τα 200 κμ στο κοντέρ τα είδα με τη Moriwaki όπως είπα...αλλά είδα και το στροφόμετρο στο κόκκινο και το λυπήθηκα.Αν δε το πιστεύεις μου είναι αδιάφορο.
Η αυτονομία στο ΤΑ είναι απλώς τραγική με τα σημερινά δεδομένα.Μέσο όρο κάθε 230-240 κμ θέλει φουλάρισμα.
Αυτά.Το ΤΑ το φχαριστήθηκα,δε ζήτησε και πολλά,και αν ήταν λίγο πιο ελαφρύ (και γω 1,90)θα το παντρευόμουν.

Johnny_Nik
12/12/2012, 15:04
Να πώ και εγώ τη γνώμη μου. Η μετάβαση στο ΤΑ ήταν από ένα TDR 250. Το TDR είναι 135 κιλά άντε 140 γεμάτο. Στο θέμα βάρους το ΤΑ δεν μου φαίνεται πολύ βαρύτερο (αν και είναι) από το TDR. To μόνο ζόρι που αντιμετώπισα ήταν στο σπρώξε τράβα, το οποίο όμως άρχισα να συνηθίζω.

Από κατανάλωση; Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πώ κάτι. Το προηγούμενό μου ήταν δίχρονο 250cc και έχανε και καύσιμο λόγω προβλήματος στα carb. Έπιανα από 6-7 λίτρα /100 και πάνω. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το συνεχίσω. Το πρίν με το μετά είναι χαοτικό. Με τα σημερινά δεδομένα μπορεί η κατανάλωση του ΤΑ να φαντάζει τραγική, αλλά με τα πορτοφολικά μου δεδομένα, δεν μπορούσα να δώσω πάνω από τα χρήματα που έδωσα για να πάρω ένα καινούργιο injection και να έχω 4 λίτρα στα 100. Μπορώ να συμβιβαστώ με αυτό, το οποίο είναι πιο κάτω από το παλιό μου.

Μετά τις απαντήσεις (θέλω την κατανόηση των mod) θα κάνω καπάκι ποστ για να γράψω προβλήματα που συνάντησα κατά τις προσπάθειες να επισκευάσω κάποια μικροπροβληματάκια.

Johnny_Nik
12/12/2012, 15:15
Σήμερα το πρόγραμμα είχε μικροεπισκευές στα ηλεκτρικά (που είναι το φόρτε μου).

Αρχικά έλυσα τον διακόπτη των φωτών, τον καθάρισα και λάδωσα τα πάντα. Αυτό που δεν κατάφερα να φτιάξω είναι το διακόπτη μικρής - μεγάλης σκάλας, ο οποίος δεν κουμπώνει για να κρατάει τη μεγάλη σκάλα αναμμένη. Έπαιξα λίγο με το εσωτερικό λαμάκι, το στράβωσα να πατάει καλύτερα, αλλά δεν θέλει απλά να μείνει στη θέση του. Μάλλον έχει φαγωθεί πολύ. Εδώ τώρα, ή θα αναγκαστώ να πάω για άλλο διακόπτη κομπλέ η θα δοκιμάσω να πατεντάρω κάτι άλλο. Αν υπάρχει άλλη λύση καλοδεχούμενη. Δεν θέλω κοπτοραπτικές που να φαίνονται.

Μετά το διακόπτη, πέρασα στο συναγερμό. Αφού τον ξεκοίλιασα είδα ότι είχε σπάσει ο αισθητήρας του κραδασμικού και είχε πάει πάνω στην πλακέτα, με αποτέλεσμα να προκληθεί βραχυκύκλωμα και να κάψει κάποια εξαρτηματα πάνω στον συναγερμό. Δεν νομίζω ότι αξίζει να μπώ καν στον κόπο να ασχοληθώ, γιατί πέρα από κάποια βασικά που φαίνονται τι είναι έχει κάψει και κανά 2 ολοκληρωμένα με μόνο διακριτικό ένα Μ4 επάνω τους. Το αποτέλεσμα όλου αυτού είναι φυσικά ο συναγερμός να βγεί άχρηστος. Αν τον αποσυνδέσω τελείως όμως βγάζοντας τις φίσσες τότε μπλοκάρει το HISS και δεν διαβάζει τα κλειδιά (προφανώς είναι θέμα συνδεσμολογίας). Μάλλον πρέπει να πιάσω ολη τη συνδεσμολογία και να τον καταργήσω από την πλεξούδα επάνω, ή να βρώ κάποιον άλλο για να τον αντικαταστήσω. Προς το παρόν παραμένει στη θέση του και ελπίζω να μην χειροτερέψει και με αφήσει στο δρόμο.

Τέλος, μια μικρή αισθητική παρέμβαση. Το μπροστά φανάρι έχει θολώσει από τον ήλιο. Τι να δοκιμάσω για γιατρειά; Στο αμάξι που είχα το ίδιο θέμα απλά πήρα ένα σετ φανάρια και τα άλλαξα. Αν υπάρχει κάτι οικονομικότερο ακούω!! :)

thanos_s
12/12/2012, 15:37
Ειπαμε, τα κλειδια ΔΕΝ χαλανε ετσι τυχαια μονα τους. Ουτε μπαταρια περιεχουν ουτε κατι αναλωσιμο. Δεν εχουν μονο τα Transalp HISS, εχουν αλλα 50 μοντελα που δεν εχει ακουστει ποτε αυτο.
Επισης, το Transponder που χρησιμοποιει η honda Στο hiss ειναι Πολυ δουλεμενο σε ιαπωνεζικα αυτοκινητα (nissan, toyota κυριως σχεδον ολα τα μοντελα μεχρι το 03' αυτο φορανε)
Δεν εχει παρατηρηθει ποτε φαινομενο με κλειδια που δεν λειτουργουν μετα απο ακινησια.

Tedvj23
12/12/2012, 17:09
Τέλος, μια μικρή αισθητική παρέμβαση. Το μπροστά φανάρι έχει θολώσει από τον ήλιο. Τι να δοκιμάσω για γιατρειά; Στο αμάξι που είχα το ίδιο θέμα απλά πήρα ένα σετ φανάρια και τα άλλαξα. Αν υπάρχει κάτι οικονομικότερο ακούω!! :)

Για δοκιμασε με καμια οδοντοκρεμα..Για ακομα ποιο οικονομικα δεν γνωριζω κατι..
http://www.youtube.com/watch?v=CKAshYmrExc

nassosxlvbros
12/12/2012, 17:20
Για το φανάρι δοκίμασε γυαλιστική αλοιφή ειδική για πλαστικό,ή οδοντόκρεμα και μπόλικο τρίψιμο...;)

Johnny_Nik
12/12/2012, 19:15
Θερμή παράκληση: Μην τσακώνεστε για τα κλειδιά και το HISS. Προσωπικά θα δουλεύω το ένα και μία φορά κάθε όποτε το θυμάμαι (από μήνα έως εξάμηνο) θα παίζω για μια βόλτα και το δεύτερο. Ανεξάρτητα από το αν χαλάει ή όχι. Είναι προσωπική απόφαση και το κάνω έτσι για να νιώθω σιγουριά ότι και το δεύτερο κλειδί μου είναι εντάξει. Είναι αδύνατον να το καταστρέψω με τόσο λίγη χρήση.

Για το φανάρι. Θα δοκιμάσω, μάλλον με αλοιφή. Είχα κάνει με οδοντόκρεμα ένα παλιότερα αλλά δεν κατάφερα να το καθαρίσω. Το μόνο που κατάφερα ήταν να το κάνω να κολλάει στα χέρια μου, μέχρι που το έπλυνα με σαπούνι. Μια ευχάριστη έκπληξη με περίμενε όταν άνοιξα το καπάκι της μπαταρίας. Η μπαταρία έχει μπεί πριν λίγους μήνες, άρα δεν χρειάζεται να ανησυχώ γι αυτό. Είδα όμως (παρ όλο που έχω αλλάξει τακάκια πίσω) τα υγρά πολύ κατεβασμένα και μαύρα. Ετοιμάζω καθαρισμό και αλλαγή τους. Το μπροστινό φρένο απεναντίας είναι εντάξει, ίσως γιατί φαίνεται και το φρόντιζαν περισσότερο. Έχω βέβαια ένα θέμα με το γυαλάκι το οποίο έχει ξεραθεί και κιτρινίσει από τον ήλιο. Δεν χάνει βέβαια. Μια βίδα λείπει από την εξάτμιση και θα μπεί καινούργια. Αυτά για σήμερα. :D

Drake Ramore
12/12/2012, 20:09
Πήρες καλό μοντέλο. Ειδικά σε σχέση με το TDR (που ειχα και εγω ένα κάπου 15 χρόνια πριν...)

Το τρανσαλπ έχει ένα μοναδικό χαρακτηριστικό. Αν και η απόδοση των εξαρτημάτων του μεμονωμένα είναι κάτω του μετρίου (απόδοση κινητήρα, αναρτήσεις, πλαίσιο κλπ) εντούτοις η συνολική τους απόδοση ειναι άνω του μετρίου. Κι όλα αυτά με ένα περιτύλιγμα αξιοπιστίας, που για πολλούς ειναι το ζητούμενο, ειδικά σημερα που το κόστος συντηρησης ειναι δύσκολο.

Για τα κλειδιά και το HISS ειναι κατι που δεν έχει τυχει σε όλους, αλλά έχει τυχει σε πολλούς, οπότε είναι σιγουρα κάτι που συμβαίνει. Αν κάνεις αυτο που ειπες να τα χρησιμοποιεις εναλλάξ δεν θα έχεις πρόβλημα. Εναν μάστορα που ειχα ρωτησει κάποτε, μου ειπε οτι απομαγνητίζεται αν δεν χρησιμοποιείται το κλειδί. Τι εννοούσε με αυτον τον όρο δεν καταλαβα.

Για το φαναρι η οδοντόκρεμα δεν κάνει. Η οδοντόκρεμα χρησιμοποιείται μεν σε διαφανη πλαστικά, αλλά δεν έχει αποτέλεσμα σε φαναρια επειδη έχουν φάει μεγάλες θερμοκρασιες απο τις λάμπες. Η οδοντόκρεμα έιναι καλή για καντραν ταχυμέτρου, για ζελατίνες κλπ. Για φανάρι το αποτέλεσμα (που υπάρχει, αλλά ειναι μικρό) δεν αξίζει τον κόπο που θα ρίξεις. Αλοιφή δεν ξέρω κάποια να κάνει καλή δουλειά. Δεν ψάχνεις στο car.gr στα ανταλλακτικά μπας και βρεις κανα φαναρι σε καλή τιμή;

Για τον συναγερμό, βρες ενα μανουαλ με την αρχική καλωδίωση της μηχανης και αρχισε να ξηλώνεις όλες τις πατεντες του συναγερμου, ειδικά αφου δεν δουλευει τίποτα και έχουν καεί διαφορα ολοκληρωμένα. Να γνωρίζεις οτι κάθε πιθανή αστοχια και λάθος πατέντα στο ηλεκτρικό συστημα έχει επίπτωση στον ανορθωτή και στην μπαταρία σου.

Για την καταναλωση θα συμφωνησω. Μακαρι να ειχαμε όλοι τα λεφτά να πάρουμε μηχανες που καινε 4 λιτρα στα 100. Σε σχεση με το TDR πάντως θα σωθείς. Δεν ειναι μονο η βενζίνη που ειναι λιγότερη, γλυτώνεις και το λάδι, γλυτώνεις και την βρώμα, γλυτώνεις και τις συχνές αλλαγές μπουζι, και ότι άλλο συνεπάγεται ένας παλιός διχρονος κινητηρας.

Γενικώς θα σου πρότεινα να κάνεις μια ολική συντηρηση για να γνωρίζεις τι έχει φτιαχτεί και τι όχι. Μια αλλαγή σε λάδια κινητηρα, λάδια μπροστινης αναρτησης, ρυθμιση βαλβίδων, καθαρισμός καρμπ, αλλαγή παραφλου, είναι αυτα που πρέπει να κάνεις άμεσα αν έχεις σκοπό να την κρατήσεις καιρό.

spyrakos35
12/12/2012, 21:41
σε παλαιότερη διαφήμιση περιοδικού αυτοκινήτου (drive - μαιος 2012), αυτός εδώ (http://www.dragocsa.gr) με 20€ ξεθάμπωνε λέει τα φανάρια των αυτοκινήτων....

περισσότερα δεν ξέρω, δεν χάνεις όμως να ρίξεις ένα τηλέφωνο.....

Johnny_Nik
13/12/2012, 19:07
Θα τον δοκιμάσω μετά τις γιορτές. Από αύριο το μοτό αράζει μέχρις ότου φτιαχτεί η σέλα που είχε κάποια σκασίματα, όπως και το bagster που έχει ξηλωθεί. (Ευγενική χορηγία του προηγούμενου ιδιοκτήτη). Πάμε όμως σε κάτι ποιο χειροπιαστό και απαραίτητο:

1. Από θερμοκρασία πώς πρέπει να συμπεριφέρεται; Ειλικρινά δεν ζεσταίνεται με τίποτα όμως. Θέλει πορεία, και μάλιστα πολύ μεγάλη και με πολύ κίνηση για να πλησιάσει η θερμοκρασία στη μέση. Εντάξει είναι κρύες οι μέρες αλλά μήπως πρέπει να το ψάξω λίγο; Όσες μέρες το δούλεψα μόνο μια φορά είδα τη θερμοκρασία να φλερτάρει στη μέση. Δεν την ξεπέρασε ποτέ. Το ίδιο πριν και μετά την αλλαγή των oring.

2. Σβήνει σε άκυρα διαστήματα. Συνήθως όταν είναι κρύο. Μάλλον πρέπει να του κάνω μια γενική μπουζί - καρμπ.

3.Απορία: Έχει διακόπτη στο σταντ?

konkost
13/12/2012, 21:45
Θα τον δοκιμάσω μετά τις γιορτές. Από αύριο το μοτό αράζει μέχρις ότου φτιαχτεί η σέλα που είχε κάποια σκασίματα, όπως και το bagster που έχει ξηλωθεί. (Ευγενική χορηγία του προηγούμενου ιδιοκτήτη). Πάμε όμως σε κάτι ποιο χειροπιαστό και απαραίτητο:

1. Από θερμοκρασία πώς πρέπει να συμπεριφέρεται; Ειλικρινά δεν ζεσταίνεται με τίποτα όμως. Θέλει πορεία, και μάλιστα πολύ μεγάλη και με πολύ κίνηση για να πλησιάσει η θερμοκρασία στη μέση. Εντάξει είναι κρύες οι μέρες αλλά μήπως πρέπει να το ψάξω λίγο; Όσες μέρες το δούλεψα μόνο μια φορά είδα τη θερμοκρασία να φλερτάρει στη μέση. Δεν την ξεπέρασε ποτέ. Το ίδιο πριν και μετά την αλλαγή των oring.
Φυσιολογικο!

2. Σβήνει σε άκυρα διαστήματα. Συνήθως όταν είναι κρύο. Μάλλον πρέπει να του κάνω μια γενική μπουζί - καρμπ.
...
3.Απορία: Έχει διακόπτη στο σταντ?
Ναι:wave2:

nassosxlvbros
13/12/2012, 21:58
• Για να δεις θερμοκρασίες στη μέση πρέπει να είσαι με ντάλα ήλιο,Αύγουστο.Αν θες να ακούσεις και το βεντιλατέρ θα πρέπει να είσαι 1η-συμπλέκτη συμπλέκτη πρώτη από Ομόνοια μέχρι Χαμοστέρνας σημειωτόν...Βεντιλατέρ στα 5 χρόνια αν το άκουσα 6-7 φορές τις 2 επίτηδες για να δω αν δουλεύει!!!
• Το ΤΑ δεν σβήνει εύκολα,άντε να κάνει κάνα τσάφ* αν ξέκινήσεις λίγο απότομα και έχει και χαμηλό ρελαντί ή είναι πολύ κρύο...μάλιστα ζεσταίνεται σχεδόν αμέσως και κρατάει ρελαντί ακόμα και με -10°C...(τσεκαρισμένο κι αυτό από φίλο Σαλόνικα μεριά)Για να σου σβήνει μάλλον δεν έχουν αλλάξει μπουζί και δεν έχουν κάνει σέρβις ποτέ...
• Ναι έχει διακόπτη στο στάντ και ήταν το αγαπημένο μου σβήσιμο! :)

*κι αν σου σβήσει και είσαι σε εποτόπια και κάτω του 1,75 ετοιμάσου για ξάπλα...;) (παθών...)

Drake Ramore
13/12/2012, 22:08
Για την θερμοκρασια ότι σου ειπαν οι παραπάνω.

Για το οτι σου σβήνει, τσεκαρε μην τυχον και σου μπλοκάρει ο διακόπτης στο σταντ. Κατα τα αλλα ειπαμε, θέλεις γενικό σέρβις, ρυθμιση και καθαρισμα καρμπ η μοτο.

Johnny_Nik
14/12/2012, 08:49
• Για να δεις θερμοκρασίες στη μέση πρέπει να είσαι με ντάλα ήλιο,Αύγουστο.Αν θες να ακούσεις και το βεντιλατέρ θα πρέπει να είσαι 1η-συμπλέκτη συμπλέκτη πρώτη από Ομόνοια μέχρι Χαμοστέρνας σημειωτόν...Βεντιλατέρ στα 5 χρόνια αν το άκουσα 6-7 φορές τις 2 επίτηδες για να δω αν δουλεύει!!!
• Το ΤΑ δεν σβήνει εύκολα,άντε να κάνει κάνα τσάφ* αν ξέκινήσεις λίγο απότομα και έχει και χαμηλό ρελαντί ή είναι πολύ κρύο...μάλιστα ζεσταίνεται σχεδόν αμέσως και κρατάει ρελαντί ακόμα και με -10°C...(τσεκαρισμένο κι αυτό από φίλο Σαλόνικα μεριά)Για να σου σβήνει μάλλον δεν έχουν αλλάξει μπουζί και δεν έχουν κάνει σέρβις ποτέ...
• Ναι έχει διακόπτη στο στάντ και ήταν το αγαπημένο μου σβήσιμο! :)

*κι αν σου σβήσει και είσαι σε εποτόπια και κάτω του 1,75 ετοιμάσου για ξάπλα...;) (παθών...)

Σέρβις έχει πηδήξει ένα προγραμματισμένο. Ναι θα πρέπει να το κάνω. Έσβησε όμως όταν ήταν ακόμη κρύο σχετικά, με διαδρομή περί τα 100 μέτρα κυρίως στο ρελαντί γιατί ήταν κατηφόρα. Άρα δεν είχε ζεσταθεί κιόλας. Για τη θερμοκρασία και εγώ το βεντιλατέρ έψαχνα αλλά δεν μπόρεσα να το ακούσω. Άρα εκεί είμαστε οκ.

Ο διακόπτης στο σταντ δεν δουλεύει. Παίρνει εμπρός το μηχανάκι στο σταντ και επίσης ακόμη και αν βάλω ταχύτητα ξεκινάει με το σταντ κάτω. Υποθέτω είτε κοπτοραπτική, είτε χαλασμένο διακόπτη. Κρίμα γιατί θα μου άρεσε και εμένα

nassosxlvbros
14/12/2012, 10:16
Αν έχει πηδήξει ένα σέρβις κουβεντιάζουμε για +24000κμ...άρα επάνω φοράει μπουζιά και φίλτρο αέρα με +50000κμ...όχι και τόσο επιμελής...ιδιοκτήτης.Ας ελπίσουμε να είναι μόνον εκεί αμελής,και να μην έχει και άλλες αμαρτίες κρυμμένες...
Καλό θα είναι να φτιάξεις το διακόπτη-μάλλον τον έχουν καταργήσει και βραχυκυκλώσει.Μια πτώση με ανοιχτό στάντ είναι μεγάλη ξενέρα...:(

George_M.
15/12/2012, 07:33
Απο μαμα εχει αλυσιδα DID ή RK 525 Γραναζια 16-48 μπρος πισω Το μπροστινο προτιμησε να το παρεις γνησιο
Το μπουζοκλειδο ειναι της χοντα και ειναι μαλλον το μονο καλο εργαλειο που εχει στην εργαλειοθηκη Τα αλλα ειναι για πεταμα! Για να βγαλεις το μπροστα μπουζι χωρις να κινδυνευεις να κανεις ζημια στις σερπαντινες του ψυγειου πρεπει αυτο (το ψυγειο) να ξεβιδωθει και να μετακινηθει
Για ελατηρια και για λαδια με μεγαλυτερο ιξωδες στο μπροστινο μαλλον θα αρχισεις να το σκεφτεσαι αμεσως μολις πατησεις το πρωτο δυνατο φρενο


το εμπρος μαμα ΟΕΜ γραναζι ειναι 15αρι,
16αρι βαζουν καποιοι για μειωση της καταναλωσης κ για να ριξουν καπως τις στροφες σε συνθηκες ταξιδιου,χανοντας βεβαια λιγη ροπη χαμηλα...

οσο για το 2κλειδι θα συμφωνησω μαζι σου.

bros400pgm
15/12/2012, 08:28
Σέρβις έχει πηδήξει ένα προγραμματισμένο.



Αυτο γινεται συχνα για τον λογο οτι οσοι ειναι κατοχοι του εν λογω κινητηρα, τους εχει περασει στο μυαλο οτι δεν θελει τιποτε αλλο το μηχανακι, παρα μονο λαδι και φιλτρο. Τελικα τα μηχανακια τα αφηνουν να σκουριαζουν, παραμελωντας ζωτικα σημεια τους, τα οποια με την πρωτη ματια δεν φαινονται ποσο χαλια ειναι (το ιδιο εκανα και εγω στο bros που ειχα καποτε). Μαλιστα, το ιδιο εργο το ειδα προσφατα να διαδραματιζετε σε transalp.

Johnny_Nik
15/12/2012, 16:07
Το ΤΑ αγοράστηκε στην τιμή που αγοράστηκε γνωρίζοντας τις ελλείψεις που έχει και γράφω εδώ. Ευτυχώς, δεν φαλινεται να έχει τίποτα άλλο. Ειδικά τα προβλήματα που παρουσιάζουν όλα τα ΤΑ (πχ διαρροές στο ψυγείο, κολλάρα). Προφανώς αν είχε γίνει και το τελευταίο σέρβις και είχε και λάστιχα δεν θα την πουλούσε 1500 ευρώ, και δεν ξέρω αν θα την πουλούσε γενικώς. Οπότε, φτιάχνω και δεν μιλάω :P. Μηχανάκι για μετακινήσεις υπάρχει οπότε το ΤΑ θα φιλοξενηθεί σε φιλικό χώρο και θα επισκευαστεί εκεί. Υπολογίζω ότι θα μου πάρει περί τον ένα μήνα, λόγω των γιορτών που θα λείπω.

Χρειάζομαι φίλτρο άερα, αγοράζω από Σαρακάκη ή υπάρχει και έξω; Δεν θέλω άφτερμάρκετ και βελτιωτικά, ένα απλό, απλούστατο φίλτρο. (τιμή;)

Φίλτρα βενζίνης υπάρχουν; Αν ναι, λογικά θα αλλαχτούν, ψάχνω κάτι συγκεκριμένο ή βάζω ότι νά ναι;

Μπουζί αγόρασα ήδη μια τετράδα. (12 ευρώ)

Θα αλλάξω επίσης και θα καθαρίσω τα φρένα, μπρός πίσω γιατί τα υγρά έχουν γίνει σαν λάσπη.

Οι βαλβίδες θα τσεκαριστούν και θα ρυθμιστούν εάν χρειάζεται από έμπιστο μηχανικό που θα έρθει στο χώρο μου.

Στο ηλεκτρικό τμήμα, θα λυθεί ο διακόπτης του σταντ και θα εξεταστεί η καλωδίωση για να δώ εάν έχει καταργηθεί ή έχει χαλάσει. Επίσης θα πάρει πόδι ο συναγερμός ο οποίος είναι για πέταμα κυριολεκτικά και είτε θα καταργηθεί όλη η πλεξούδα του από τη μηχανή για να λειτουργεί κανονικά είτε θα ψάξω για έναν ίδιο για να γλυτώσω τα κόψε ράψε και να τον κουμπώσω απευθείας επάνω. Νομίζω κάπου στα 140-150 πάνε οι "καινούργιοι".

Αυτάαα. Προς το παρόν θέλω μόνο λίγη βοήθεια με τα αναλώσιμα όποιος ξέρει.

Drake Ramore
15/12/2012, 18:07
Για 2005 μοντέλο αν έδωσες 1500 ευρω το πήρες τζάμπα. Απο την στιγμη που δεν ειναι στουκαρισμένο και δεν εχει πρόβλημα ο κινητηρας, ότι αλλο και να σου ζητησει σε περιφερειακά και αναλώσιμα είναι λογικό. Θα δώσεις δηλαδή και άλλα 500 ευρώ για σερβις και αναλώσιμα και με 2000 σύνολο θα έχεις μια μηχανή ετοιμοπόλεμη.

Πολύ καλή αγορά έκανες! ;)

konkost
15/12/2012, 18:20
το εμπρος μαμα ΟΕΜ γραναζι ειναι 15αρι,
16αρι βαζουν καποιοι για μειωση της καταναλωσης κ για να ριξουν καπως τις στροφες σε συνθηκες ταξιδιου,χανοντας βεβαια λιγη ροπη χαμηλα...

Σωστα λαθος μου :beer:

George_M.
16/12/2012, 05:21
φιλτρο αερα το απλο που ζητας κοστιζει οπου κ να το αγοαρασεις,μαλιστα κοστιζει τοσο (50-55 ευρω) που αξιζει να παρεις ενα K&N (περιπου 60 ευρω) κ να το καθαριζεις οποτε προβλεπεται...κερδιζοντας ετσι αρκετα χρηματα.

DAN_DAN
16/12/2012, 06:57
φιλτρο αερα το απλο που ζητας κοστιζει οπου κ να το αγοαρασεις,μαλιστα κοστιζει τοσο (50-55 ευρω) που αξιζει να παρεις ενα K&N (περιπου 60 ευρω) κ να το καθαριζεις οποτε προβλεπεται...κερδιζοντας ετσι αρκετα χρηματα.
+1 για το φίλτρο αέρα.

Johnny_Nik
16/12/2012, 08:39
Okk τότε αλλάζει το πλάνο προς ΚΝ.

Άκυρον->Aπό εμπέι η τιμή 60 ευρώ ή το βρίσκω Ελλάδα;

Το βρήκα ελλάδα στα 65 ομώς. Αν ψάξω περισσότερο ίσως το βρώ και ακόμα πιο φθηνό. (Ελπίζω). Βέβαια αυτό που δεν γνωρίζω ακόμη και θα το μάθω όταν λυθεί τελείως η μηχανή είναι εάν φοράει ήδη τέτοιο φίλτρο. Αν και δεν το πολυπιστευω. Ποτέ δεν ξέρεις...!

DAN_DAN
16/12/2012, 09:16
Ψάξε στο e-bay UK, πιστεύω ότι θα το βρεις φθηνότερα.
Επίσης, κυκλοφορεί στο net το service manual και τα Microfiche, θα σου χρειστούν. Όσο για τα σβησίματα, αν είναι κρύος ο κινητήρας και η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι χαμηλή, είναι μάλλον φυσιολογικό αλλά τσέκαρε αν στο κάμει μετά το service. Ότι άλλο θέλεις ρώτα, καλορίζικη! :wave2:

Johnny_Nik
16/12/2012, 11:40
Σήμερα ξεκίνησα να την πάω στο νέο της σπίτι για να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες. Μα δεν ήθελε να αποχωριστεί τη φωλιά που της έχω φτιάξει στο δικό μου σπίτι. Με απλά λόγια δεν έπαιρνε εμπρός με τίποτα. Σε κάποιο σημείο ανάμεσα στις προσπάθειες και φοβούμενος μην ξελιγώσω την μπαταρία έριξα μια ματιά στο καντράν. Δεν διάβαζε τα κλειδιά. Ώπα λέω, την κάτσαμε τη βάρκααα. Φέρνω το άλλο κλειδί τίποτα, βάζω βγάζω κλειδιά και μπαταρία, τσεκάρω ασφάλειες, τίποτα και εκέινη την ώρα ρίχνω μια σουβλερή ματιά στον συναγερμό. ΡΕ π....τη ΕΣΥ φταις λέω. Ακολουθώ την πλεξούδα και βρίσκω που κόβει το HISS. Κάνω Bypass και πετάω από πάνω το ρημαδιασμένο ελπίζοντας ότι αυτό είναι. Όντως με το που το πέταξα κάνει ένα τσακ και διαβάζει τα κλειδιά!!! (Ωραία λέω εδώ είμαστε).

Κάνω να βάλω μπρός τίποτα, δοκιμάζω πάλι, με τσοκ, χωρίς τσοκ, με γκάζι, χωρίς γκάζι. Τελικά κατέληξα να τη μπουκώσω και να σκάει ωσάν κουμπούρι. Αφού βγήκαν και οι γείτονες στα μπαλκόνια να δουν τι παίζει. Ξύπνησα κόσμο λέμεε. Το λοιπόν αποφασίζει να πάρει, δουλεύοντας περίεργα (δηλαδή κάπου δεν έσκαγε καλώς), αλλά μόλις ζεστάθηκε επανήλθε στα κανονικά της. Σκέφτηκα να μην την μετακινήσω στο γκαράζ που θα γίνουν οι εργασίες από το φόβο μήπως μου μείνει τελικά στο δρόμο (αν και η απόσταση δεν ήταν πάνω από 1500 μέτρα). Τελικά δειλά δειλά ξεκίνησα την πορεία μέχρι το γκαράζ και έφτασα χωρίς άλλα θέματα. Ο κινητήρας έστρωσε και δούλεψε ρολόι μόλις έπιασε τη θερμοκρασία λειτουργίας του. Την άφησα για λίγο και ξαναδοκίμασα. Πήρε μια χαρά μπρος. Μη θέλοντας να την πιέσω άλλο έβγαλα τη μπαταρία και την πάρκαρα σε συντηρητή μέχρι νεοτέρας.

Πριν απ όλα θα ξηλώσω την πλεξούδα του Patrol. Μιας και είδα που και πως συνδέεται, μπορώ να πώ ότι η δουλειά είναι ερασιτεχνικότατη και μπακαλίστικη και είναι ευτύχημα το ότι δεν έχουν γίνει ζημιές στο μηχανάκι. Βρήκα και γιατί δεν δουλεύει ο διακόπτης στο σταντ όσο έψαχνα την πορεία του Patrol. Η πατέντα που έχει γίνει εκεί θα διορθωθεί με συνοπτικές διαδικασίες. Ο διακόπτης μετρήθηκε με πολύμετρο και κάνει σωστή επαφή, άρα καταργήθηκε για ευκολία του χρήστη και όχι λόγω προβλήματος.

Aποφάσισα να φύγω και να πάω σε έναν καλό spyball που έχω και στο άλλο μηχανάκι μου και είμαι υπερευχαριστημένος.


Αν προλάβω σήμερα και δεν έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης του χώρου που θα με φιλοξενήσει για τον επόμενη μήνα θα λύσω την πλαινή μούρη για να διορθώσω το φλάς που κουνιέται και να βγάλω το φίλτρο αέρος να το έχω στα χέρια μου και να δώ τι θα κάνω από εδώ και πέρα.

Johnny_Nik
19/12/2012, 16:54
Άρχισα να ψάχνομαι για το Κ&Ν. Ετοιμοπαράδοτο δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά και όλοι λένε από 4 μέρες με προκαταβολές και παραγγελίες. Κάποιος από τα μαγαζιά που πήγα μου είπε να πάρω το χόντα γιατί με το K&N θα χρειαστώ και ζικλέρωμα (??) Τόσο "αεράτο" είναι που δεν θα φτάνει ούτε η βενζίνη;