PDA

View Full Version : Πρόβλημα σε CB1000R 09'



jlettas
09/12/2012, 20:42
Καλημέρα / Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα CB1000R με ABS μοντέλο 2009 χωρίς προσθήκες - όλο μαμά (αγορασμένο Σεπτέμβρη 2008 απο βήνιο) με το οποίο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Όποτε θέλει το καλό μου δεν παίρνει μπροστά! Η θα ζοριστεί πολύ να πάρει, η δε θα πάρει καθόλου. Το πρόβλημα επιδεινώνεται όπως είναι λογικό πιστεύω, κάθε φορά με τα κρύα, αλλά δεν περιορίζεται εκεί. Για να διευκρινίσω, μιζάρει κανονικά, μέχρι που εξαντλώ την μπαταρία. Δεν είναι οτι δεν έχω ρεύμα. Η μπαταρία για αρχή έχει πλήρη φόρτιση και δύναμη απότι δίχνει, μέχρι που σιγά σιγά αποδυναμώνεται λόγω μίζας. Το πρόβλημα ξεκίνησε ενάμιση χρόνο μετά την αγορά της (περίπου 18000 χιλιόμετρα). Όλοι όσοι έχουν κοιτάξει τη μηχανή έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλα. Οι μηχανικοί μου δε βρίσκουν κάτι και στις μετρήσεις και διαγνωστικά η μηχανή φαίνεται να είναι μια χαρα (!). Όπως προανέφερα το πρόβλημα δεν το κάνει συνεχόμενα οπότε δεν έχει τύχει να μείνει μπροστά σε μηχανικό... Μόνο έχει ζοριστεί να πάρει αλλα τελικά πήρε.

Προσωρινή λύση:
1. Αν πάω να τη βάλω μπροστά με καλώδια, ή αν έχω τη δυνατότητα να τη σπρώξω σε μια κοντινή κατηφόρα, η μηχανή παίρνει μπροστά αμέσως, χωρις να ζοριστεί.
2. Αξιοπερίργο αλλά πραγματικότητα: Άν αλλάξω μπαταρία ή κάνω πλήρη φόρτιση σε μηχάνημα την ήδη υπάρχον, η μηχανή κρατάει χωρίς πρόβλημα για περίπου 2-3 μήνες και μετα ξανά τα ίδια σιγά σιγά.

Τι έχω κάνει:
1.Έχω αλλάξει την πρώτη μπαταρία όταν πρωτο έβγαλε το πρόβλημα, μετά απο λίγο καιρό.
2. Ξανα άλλαξα δεύτερη μπαταρία (πλέον εκτός εγγύησης) μετά απο κανα 3μηνο 4μηνο, απο την πρώτη.
3. Άλλαξα το κλειδί με το εφεδρικό.
4. Αρκετούς μήνες μετά άλλαξα ανορθωτή με ένα άλλο cb1000r και πάλι τα ίδια εγώ ενω αυτός κομπλέ.
5. Ταυτόχρονα με ανορθωτή άλλαξα μπουζί, καθάρισα όσο γινόταν τα μπέκ, άλλαξα όλα τα υγρά της, δοκίμασα άλλη βενζίνη και απο άλλο πρατήριο (πάντα βάζω μόνο απο ένα) και μεγαλύτερων οκτανίων.
6. Αφού ξανα έμεινα μίλησα με σαρακάκη και μου είπανε να αλλάξω τα πηνία (αυτά κράτησαν 2-3 βδομάδες το πολύ αντίθετα με τις μπαταρίες).
7. Έχω βγάλει τη φυσα του συναγερμού (δεν τον ξύλωσα τελείως - Meta-systems Legos3, ήταν μαζί με τη μηχανή)
Ακόμα τα ίδια..

Συμπληρωματικές πληροφορίες / παρατηρήσεις:
1. Η μηχανή μπορεί να μην παίρνει μπροστά είτε το πρωί που πάω να την πάρω για τη δουλειά, είτε μετά απο χιλιόμετρα και σταματήσω για τσιγάρα η βενζίνη για παράδειγμα...
2. Κάνω στάνταρ 40 χιλιόμετρα τη μέρα, 20 πήγαινε 20 έλα για τη δουλειά (ηράκλειο - πειραιάς)
3. Μπροστά τη βάζω μόνο με μίζα - δεν αγγίζω το γκάζι
4. Έχω δοκιμάσει να την κλείνω και απο το κλειδί και απο το διακόπτη ηλεκτρονικής engine off.

οποιαδήποτε πληροφορία ή ιδέα θα ήταν πολύτιμη μιας κα έχω φτάσει σε αδιέξοδο.

_V_
09/12/2012, 21:23
εχει παρατηθει σε πολλα cb.μου το εχει κανει και εμενα μια φορα.εκλεισα το διακοπτη,τον ανοιξα και πηρε.την στιγμη που μιζαρει και δεν παιρνει ειναι σαν να μην εχει μιγμα.οι αγγλοι λενε οτι στιγμιαια το ρευμα που τροφοδοτει τον εγκεφαλο δεν ειναι αρκετο γιαυτο και καποιος δοκιμασε να απενεργοποιησει τον προβολεα βγαζοντας τη φυσα.βεβαια δεν σημαινει οτι το μηχανακι μενει.http://www.hondacb1000r.com/forums/cb1000r-general/11174-mechanical-problem-need-opinion.html
αυτο ειναι ενα λινκ για να ριξεις μια ματια.:wave2:οτι βρεις εδω ειμαστε.

jlettas
09/12/2012, 22:10
V Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω διαβάσει το λινκ που μου έστειλες, καθώς και όοολο το συγκεκριμένο φορουμ!
Μου έχει τύχει κι εμένα να κλείσω διακόπτη, να ανοίξω και να πάρει αλλά δεν το κάνει τις περισσότερες φορές.
Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ σχετικά με το ρεύμα, γιαυτό και έβγαλα το συναγερμό για δοκιμή. Όντως χρησιμοποίησε το λίγο παραπάνω φορτίο για την εκκίνηση της και πήρε αμέσως. Αλλά εξακολουθώ να έχω πρόβλημα. Το να αρχίσω να γδήνω τη μηχανή σιγά σιγά απο φώτα και οτιδήποτε τραβάει ρεύμα δεν το θεωρώ λύση (!). Ο σαρακάκης δεν είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικός...
Είχα σταματήσει τις προάλες ένα τύπο με ίδιο μηχανάκι αλλά του 2010 και του έμενε κ αυτουνού και μου είπε οτι τελικά του έφταιγε η πλεξούδα. Αυτός όμως έμενε τελείως - εννοώ οτι δε μίζαρε καν...

_V_
09/12/2012, 22:21
μην το λυσεις τσαμπα.καλυτερα αλαξε μπαταρια παλι.μηπως εχεις κατι αλλο που τραβαει ρευμα ξενον,κομαντνερ?μηπως δεν φορτιζει καλα την μπαταρια και γιαυτο μενει απο το τριμηνο.μην χρησιμοποιεις το kill switch.εγω το χρησιμοποιουσα και το σταματησα.

jlettas
09/12/2012, 22:30
Θα ξανα αλλάξω μπαταρία μπας και βγάλω το χειμώνα αλλά πιστεύω οτι απλα του δίνω παράταση. Το μηχανακι είναι μαμά. Δεν έχω προσθέσει τιποτα πάνω εκτός απο το συναγερμό που μπήκε απο την αρχή. Θα ξαναπάω να ελέγξω τα πηνεία μήπως μου ξαναβάλανε τα ίδια για αρχή γιατί είχανε κάνει ανάκλυση. Το διάβασα και στο φόρουμ που μου εστειλες.

Ιδέες και παρόμοιες περιπρώσεις συνεχίζουν να είναι ευπρόσδεκτες γιατι η τσέπη μου έχει αρχίσει εδώ και καιρό να μην αντέχει...

_V_
09/12/2012, 22:56
Απο την προσωρινη λυση που εγραψες κατι παιζει με την φορτηση και δεν φτανει αρκετο ρευμα στην ecu οπως γραφει και ο Αγγλος.τωρα αν υπαρχει καποιος που ξερει περισοτερα απο ρευματα ας μας δωσει τα φωτα του.

GiannisBlessed
10/12/2012, 02:11
το εχετε μετρησει το συστημα φορτησης?
ποσο ρευμα εδεινε?
παρε ενα πολυμετρο και μετρα το με ανοιχτα φωτα στο ρελαντι και στις 5-6000 στροφες.
μετρας στους πολους της μπαταριας.
η μπαταρια να ειναι φορτισμενη.

jlettas
10/12/2012, 12:24
Την είχα μετρήσει πριν την αλλαγή πηνίων. Όλες οι μετρήσεις ήταν στα φυσιολογικά. Και της μπαταρίας και των πηνίων. Την είχα μετρήσει ρελαντί, με στρωφές, με συναγερμό, χωρίς συναγερμό.. φώτα πάντα ανοιχτά μιας και δεν κλείνουν..
Πήγα και την άφησα πάλι για να δούμε οτι τα πηνία έχουν αλλαχτεί όντως και με την καινούργια τους έκδοση, μη μου ξαναβάλανε την παλιά την προβληματική και να ξανα αλλάξω μια μπαταρία που δεν είχα αλλάξει μετα την αλλαγή πηνίων έτσι για το γαμώτο για να είμαι σίγουρος...

thanos_s
10/12/2012, 12:49
Αρχικα το προβλημα εχει intermittent χαρακτηρα και αυτο δυσκολευει λιγο τη διαγνωση απο τριτους αφου τα δεδομενα δεν ειναι σταθερα.
Στη θεση σου, αφου δεν εχεις καταγραφη βλαβης στο διαγνωστικο, αρα ουτε και freeze frame data, θα εκανα καποιες μετρησεις τη Στιγμη που συμβαινει.
-Ρευμα στους πολλαπλασιαστες
-Παλμο στα μπεκ
-Αντλια καυσιμου σε λειτουργια
Αυτο προυποθετει οτι μπορεις να αναπαραγεις το "προβλημα" σε συνθηκες ελεγχομενες, με λυμμενη μηχανη για να εχεις προσβαση να κανεις τις μετρησεις σου και να δεις γιατι ΔΕΝ παιρνει μπροστα τη στιγμη που πατας τη μιζα.

Αυτο με την ταση, με παραπεμπει σε θεμα της τροφοδοσιας του εγκεφαλου, η οποια τη στιγμη του μιζαρισματος πεφτει κατω απο το lower voltage limit (9.5v στα περισσοτερα honda μετα το 2003) οποτε ο εγκεφαλος σταματαει τις λειγουργιες του με συνεπεια να εχεις ενα μηχανακι που μιζαρει και δεν υπαρχει σπινθηρας και καυσιμο.

Αν συμβαινει κατι τετοιο, με δεδομενο οτι οι δοκιμες που εχεις κανει ειχαν τα αποτελεσματα που γραφεις πιο πανω, το προβλημα προεκυψε μετα απο καιρο, και πιθανον να οφειλεται σε βλαβη του εγκεφαλου που με καποιο τροπο εχει μεταβαλλει το lower limit με αποτελεσμα κατα το μιζαρισμα να απενεργοποιειται ο εγκεφαλος λογω ανεπαρκους τροφοδοσιας, η και στην αντισταση της πλεξουδας που μεταβαλλει την ταση τροφοδοσιας του εγκεφαλου με τα ιδια αποτελεσματα-συμπτωματα.

_V_
10/12/2012, 15:05
Αυτο που γραφεις στην τελευταια παραγραφο,αυτο καταλαβα μια φορα που το εκανε.θελει σεταρισμα ο εγκεφαλος ή ειναι ζημια.εδω και ενα χρονο ομως δουλευει αψογα.

jlettas
10/12/2012, 23:47
Θάνο σχετικά με τις μετρήσεις, την άφησα στο μηχανικό μου μέχρι και τετάρτη. Θα την δοκιμάζει και θα τη μετράει και αν έχω κάποια παρατήρηση θα ενημερώσω. Απο μόνος μου, δυστηχώς δεν έχω ούτε το χώρο, ούτε τα εργαλεία, ούτε την εμπειρία για να κάνω κάτι τέτοιο. Απο όλα όσα έχω διαβάσει όλο αυτον το καιρο στα φόρουμ γενικότερα, κλείνω και εγώ προς το θέμα ανεπαρκούς τροφοδοσίας στον εγκέφαλο. Τώρα θέλω να δώ αν ήταν απλά τα πηνία που μου την έκαναν κ είχα αποκτήσει ελλατωματική μπαταρία στο μεσοδιάστημα οπότε δεν κατάλαβα διαφορά, αφού το αποκλείσω θα κοιτάξω προς πλεξούδα μεριά και μετά για εγκέφαλο που το θεωρώ πιο απίθανο να φταίει ο ίδιος.

Φίλε V & Θάνο, σχετικά με τον εγκέφαλο όμως θα ήθελα μια άποψη σχετικά με κατι που διάβασα στο φόρουμ που λέγαμε παραπάνω. Αναφέρονται δυο διαδικασίες.
1. Καθαρισμός των κυλίνδρων απο καύσιμο στην περίπτωση υπερχύλισης (flush system) - οκ αυτό ειναι λίγο άσχετο.
Ανοίγουμε το γκάζι στο τέρμα και πατάμε μίζα για 5 δευτερόλεπτα. Η μηχανή δε θα ψεκάσει τον κινητήρα με τέρμα το γκάζι. Μπορεί να χρειαστεί 2 και 3 επαναλήψεις.
2. Επανεκκίνηση εγκεφάλου (ecu reset) - σχετικότατο?
- Αποσυνδέουμε τη μπαταρία
- Επανασυνδέουμε μετά απο τουλάχιστον 10 λεπτά
- Βάζουμε μπροστά χωρίς καθόλου γκάζι
- Την αφήνουμε αναμμένη μέχρι να ανοίξει ο ανεμηστήρας (γύρω στους 103C εμένα) και μετά να κλείσει μόνος του (99C)
- Πατάμε το kill switch off και ξανά στο on. - reset complete

Προτείνετε να το δοκιμάσω το 2 ή να μην μπω στον κόπο? Υπάρχει περίπτωση να τα κάνω χειρότερα τα πράγματα? Το έχει δοκιμάσει κανείς για αρχή??

Opisthogonia
11/12/2012, 00:14
to mixanaki agorasmeno kenourgio i metaxira ???
na sou po gia ena mixanaki pou eixame akrivos to idio provlima ...eixame ena tetio lipon pou eixe ena moter pou eixe spasi komati apo tin kefali meta apo stouka ...den eixe piraxti tpt esoterika ...
alaxtike i kefali me mia allh me ola ta sibragkala kai an thimame kala eixe gini kapio lathos se xronismo i se avans kati tetio to opio dimiourgouse akrivos to idio provlima ama eitane krio zorizotane poly na parei an eixe anevasi thermokrasia kai to esvines kai xana evazes brosta xana eperne amesos ...
tora sta leo ligo bakalistika giati kai ego to akousa mesa sto magazi kai den rotisa poles leptomeries tora pos ginete o xronismos stous ekentroforous kai sto avans na epireazonte me thermokrasia den katalava alla kapos etsi ginane ;)



se edit: afto pou lete gia to ECU reset isxii? to diavasate kapou ? exo to kalo service manual pouthena den to exeo dei afto ...rotao giati edo kai 8 mines exei stamatisi na anavi to labaki tou imobilazer (den einai kameno sto check anavi ) otan einai klisto dld den anavosvini ....kai elega ama isxii afto pou lete isos to strosi

thanos_s
11/12/2012, 00:15
Θάνο σχετικά με τις μετρήσεις, την άφησα στο μηχανικό μου μέχρι και τετάρτη. Θα την δοκιμάζει και θα τη μετράει και αν έχω κάποια παρατήρηση θα ενημερώσω. Απο μόνος μου, δυστηχώς δεν έχω ούτε το χώρο, ούτε τα εργαλεία, ούτε την εμπειρία για να κάνω κάτι τέτοιο. Απο όλα όσα έχω διαβάσει όλο αυτον το καιρο στα φόρουμ γενικότερα, κλείνω και εγώ προς το θέμα ανεπαρκούς τροφοδοσίας στον εγκέφαλο. Τώρα θέλω να δώ αν ήταν απλά τα πηνία που μου την έκαναν κ είχα αποκτήσει ελλατωματική μπαταρία στο μεσοδιάστημα οπότε δεν κατάλαβα διαφορά, αφού το αποκλείσω θα κοιτάξω προς πλεξούδα μεριά και μετά για εγκέφαλο που το θεωρώ πιο απίθανο να φταίει ο ίδιος.

Φίλε V & Θάνο, σχετικά με τον εγκέφαλο όμως θα ήθελα μια άποψη σχετικά με κατι που διάβασα στο φόρουμ που λέγαμε παραπάνω. Αναφέρονται δυο διαδικασίες.
1. Καθαρισμός των κυλίνδρων απο καύσιμο στην περίπτωση υπερχύλισης (flush system) - οκ αυτό ειναι λίγο άσχετο.
Ανοίγουμε το γκάζι στο τέρμα και πατάμε μίζα για 5 δευτερόλεπτα. Η μηχανή δε θα ψεκάσει τον κινητήρα με τέρμα το γκάζι. Μπορεί να χρειαστεί 2 και 3 επαναλήψεις.
2. Επανεκκίνηση εγκεφάλου (ecu reset) - σχετικότατο?
- Αποσυνδέουμε τη μπαταρία
- Επανασυνδέουμε μετά απο τουλάχιστον 10 λεπτά
- Βάζουμε μπροστά χωρίς καθόλου γκάζι
- Την αφήνουμε αναμμένη μέχρι να ανοίξει ο ανεμηστήρας (γύρω στους 103C εμένα) και μετά να κλείσει μόνος του (99C)
- Πατάμε το kill switch off και ξανά στο on. - reset complete

Προτείνετε να το δοκιμάσω το 2 ή να μην μπω στον κόπο? Υπάρχει περίπτωση να τα κάνω χειρότερα τα πράγματα? Το έχει δοκιμάσει κανείς για αρχή??


Μπορεις να το δοκιμασεις....
Το θεμα ειναι οτι Αν κατι εχει συμβει και εχει αλλαξει το lower voltage working limit του εγκεφαλου, αυτο δεν θα εχει γινει σε επιπεδο software, αλλα hardware.
Ενα τετοιο setting για τα ορια της τασης που θα διακοψει τις λειτουργιες του ο εγκεφαλος ειναι γραμμενο στη Rom του και δεν γινεται να αλλαξει μονο του.

Με τα διαφορα Reset, απλα θα σβησεις την Flash που περιεχει τιμες απο διαφορα adaptation channels και σφαλματα που τυχον εχουν καταγραφει.
Πιο πιθανο θεωρω το προβλημα να προερχεται απο καποιο σημειο στην πλεξουδα-γειωσεις-φυσες και τελικα να φτανει χαμηλοτερη ταση στον εγκεφαλο.

Ενα ευκολο και γρηγορο check ειναι ο ελεγχος της τασης στα pins της τροφοδοσιας του εγκεφαλου και η αμεση συγκριση με την ταση στα ακρα της μπαταριας.

thanos_s
11/12/2012, 00:16
to mixanaki agorasmeno kenourgio i metaxira ???
na sou po gia ena mixanaki pou eixame akrivos to idio provlima ...eixame ena tetio lipon pou eixe ena moter pou eixe spasi komati apo tin kefali meta apo stouka ...den eixe piraxti tpt esoterika ...
alaxtike i kefali me mia allh me ola ta sibragkala kai an thimame kala eixe gini kapio lathos se xronismo i se avans kati tetio to opio dimiourgouse akrivos to idio provlima ama eitane krio zorizotane poly na parei an eixe anevasi thermokrasia kai to esvines kai xana evazes brosta xana eperne amesos ...
tora sta leo ligo bakalistika giati kai ego to akousa mesa sto magazi kai den rotisa poles leptomeries tora pos ginete o xronismos stous ekentroforous kai sto avans na epireazonte me thermokrasia den katalava alla kapos etsi ginane ;)

Μαλλον εδω δεν μιλαμε για κατι τετοιο..

_V_
11/12/2012, 07:44
jlettas.η διαδικασια επανεκκινισης ισχυει,ιδικα σε αλλαγη εξατμισης και δουλευει.δεν γνωριζω οσα ο Θανος(ευχαριστουμε πολυ Θανο) θελω μονο να αναφερω τωρα που το θυμαμαι οτι πολλα μηχανακια το εχουν κανει εστω μια φορα και αρκετες φορες αναμεσα σε μεγαλες βολτες,πηραν με την δευτερη,τριτη φορα.ας ελπισουμε οτι ειναι κατι απλο και οχι κατι στο hardware η στην πλεξουδα,τα περισοτερα μηχανακια δεν το ξαναεκαναν η ειμαστε απλα τυχεροι ?



πμ...

jlettas
11/12/2012, 21:00
Φίλε Θάνο με έχεις αγχώσει λίγο με τον εγκέφαλο γιατί όλα αυτά που λες είναι πολύ βάσιμα! Νιώθω σαν υποχόνδριος που ταυτίζεται με ότι αρρώστια του λένε! Ας ελπίσουμε να μην έχω τέτοιο θέμα βέβαια! Επίσης σε ευχαριστώ για τις οδηγίες για τον τρόπο μέτρησης της τάσης στην ecu. Μου έλεισες την απορία πριν προλάβω να ρωτήσω!
Φίλε Βασίλη κι εγώ απο θέμα αλλαγής εξάτμισης τη βρήκα τη διαδικασία. Θα το κάνω και αυτό έτσι για το γαμώτο να φύγει κι αυτό. Όπως λέει και ο Θάνος, δε χάνω τίποτα.
Φίλε Opisthogonia όπως λέει και ο V, ισχύει η διαδικασία. Βέβαια αυτό που λες μου θυμίζει κάτι που διάβασα στο manual σχετικό με το λαμπάκι του HISS, που σου έλεγε μια διαδικασία αν δεν κάνω λάθος για να το σταματήσεις απο το να αναβοσβήνει. Ξανακοίτα το και αν θες πες μου να το ξαναβρώ να σου στείλω πληροφορίες, σελίδες κτλ... κάτι κράταγες το σετ πατημενο, γυρναγες το κλειδι στο ον και μετα οφ δυο φορες και εισαι κομπλε κατι τετοιο ελεγε.

jlettas
13/12/2012, 18:33
Χθες την πήρα απο το συνεργείο μου πάλι, όλες οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές και η μπαταρία δίχνει να φορτίζει άψογα. Άλλαξα μπαταρία πάλι, οπότε (μιας και όπως είχα αναφέρει στην αρχή, όταν αλλάζω μπαταρία για ένα διάστημα η μηχανή είναι σούπερ), την παρακολουθώ και ενημερώνω για παρατηρήσεις. Ας ελπίσουμε να ήταν ο συνδιασμός πηνία/μπαταρία που μου έφταιγε και να μην ξαναέρθει το θέμα...