PDA

View Full Version : Mεταλεία χρυσού στην Χαλκιδική...



Σελίδες : [1] 2 3

el_hymador
10/12/2012, 06:54
Ανάπτυξη... τέτοια δεν θέλω!!!

Όλοι θα έχετε ακούσει λίγο ή πολύ για τα μεταλλεία χρυσού που πρόκειται να λειτουργήσουν στην ΒΑ Χαλκιδική... τι ακριβώς πρόκειται να συμβεί εκεί όμως και με ποιους όρους; Γιατί τόσος ντόρος και στράβωμα από τους κατοίκους της περιοχής που "στολίζονται" ως αριστερο - οικολογίζοντες αντιδραστικοί από το κράτος και από την κοινοπραξία που έχει αναλάβει το (τα) έργο (α); Είναι πραγματικά τόσο μ@λ@κες που δεν θέλουν δουλειές και χέσιμο στο τάλιρο, τους χαρίζουν τέτοια "ευλογία" στο τόπο τους και αυτοί είναι ακατάδεχτοι;

Λοιπόν πρόσφατα βρέθηκα στη Γεωπονική Αθηνών σε μια ημερίδα, στο πρόγραμμα της οποίας συμπεριλαμβανόταν και ενημέρωση για της περιβαλλοντικές επιπτώσεις που θα υπάρξουν από τη λειτουργία των μεταλλείων. Πέρα από ένα εκπρόσωπο μιας συντονιστικής κίνησης πολιτών της περιοχής, οι υπόλοιποι ομιλητές ήταν καθηγητές πανεπιστημιακού επιπέδου και τα στοιχεία που μας παρουσιάστηκαν προέρχονταν από πανεπιστημιακές μελέτες, πορίσματα επιστημόνωναλλά και από τον φάκελο - μελέτη που έχει καταθέσει η ίδια η κοινοπραξία για να πάρει την έγκριση. Αυτό το γράφω και το επισημαίνω για να μη δημιουργηθεί η εντύπωση ότι όλα αυτά τα άκουσα σε κάποιο αυτοδιαχειριζόμενο στέκι από κάποιο μαλλιαρό τύπο ή σε κάποια ομιλία του ΣΥΡΙΖΑ...

Το κάνουμε νια - νια και το συμπυκνώνουμε λοιπόν:

Έχει χρυσό στη Χαλκιδική; Ναι έχει, όπως έχει και χαλκό, άλλωστε στην περιοχή λειτουργούν μεταλλεία από αρχαιοτάτων χρόνων και πολλοί συνδέουν αυτή τη δραστηριότητα με την ακμή των Μακεδόνων και τη δυναστεία του Φιλίππου. Το ενδιαφέρον ωστόσο είναι ότι από την εποχή του Φιλίππου μέχρι σήμερα, έχουν εξορυχτεί 35.000.000 τόνοι πρώτης ύλης προς κατεργασία, ενώ σε αυτό που ετοιμάζουν, οι συγκρατημένες εκτιμήσεις είναι εξόρυξη 170.000.000 τόνοι σε λίγα μόλις χρόνια. Σύμφωνα μάλιστα με τελευταίες εκτιμήσεις και με βάση τη τιμή του χρυσού που έχει πάρει τα πάνω της, απ΄ότι έχουν δηλώσει, "τους παίρνει" και συμφέρει οικονομικά να εξορύξουν 300.000.000+ τόνους.

Γιατί δεν λειτουργούσαν μεταλλεία σε μεγάλη κλίμακα μέχρι πρότινος στην περιοχή αφού είχε χρυσό λοιπόν; Λειτουργούσαν κάποια αλλά πολύ - πολύ μικρότερα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν κοιτάσματα που ήταν εύκολο να εξαχθούν. Οι τεχνικές που χρησιμοποιούσαν για την εξόρυξη θεωρούνται πλέον ξεπερασμένες και μη συμβατές (οικονομικά) για τα κοιτάσματα στα οποία στοχεύει η νέα κοινοπραξία. Ωστόσο παρ΄όλο το μικρή τους δυναμική και το λιλιπούτειο σε σχέση με το νέο έργο (έργα) μέγεθος τους, όπου λειτούργησαν, άφησαν πίσω τους ανεξίτηλο το ίχνος τους, επιβαρύνοντας την ευρύτερη περιοχή με εναποθέσεις βαρέων μετάλλων, καταστροφή του περιβάλλοντος και "κληρονομία" τεράστιες λίμνες και ταμιευτήρες στερέας ύλης με περιεχόμενο... τοξικά απόβλητα. Μάλιστα το 2002 και το 2010, σημειώθηκαν σοβαρότατα ατυχήματα στο Στρατώνι Χαλκιδικής, (τα οποία όλοι αποσιώπησαν), όπου λόγω αστοχίας των φραγμάτων που τα συγκρατούσαν, ξεχύθηκαν στην περιοχή με τελικό προορισμό τη θάλασα, "γάργαρα" νερά που προέρχονται από την κατεργασία των εξορύξεων, πλούσια σε βαρέα μέταλλα και αλλά "φιλικά προς το περιβάλλον" στοιχεία... "ελλαδάρα" θα μους πεις... "σκιτζίδες και ερασιτέχνες"... ή "ετυχε..."... πριτς!

Αντίστοιχα ατυχήματα με ανυπολόγιστες περιβαλλοντικές επιπτώσεις έχουν συμβεί τα τελευταία χρόνια σε Ρουμανία, Ουγγαρία και Ισπανία, στην περίπτωση της Ισπανίας μάλιστα, απελευθερώθηκαν 4-5 εκατομμύρια κυβικά μέτρα τοξικών αποβλήτων μέσα σε εθνικό δρυμό! Πληροφοριακά, μόνο ένας από τους ταμιευτήρες αποβλήτων που σκοπεύει να κατασκευάσει η κοινοπραξία στην Χαλκιδική, θα έχει χωρητικότητα 43.794.000 κυβικά μέτρα... και θα είναι ένας από τους πολλούς που θα κατασκευαστούν και θα μείνουν στην περιοχή για πάντα, αποτελώντας "ωρολογιακές βόμβες" έτοιμες να εκραγούν ανά πάσα στιγμή! Κερασάκι στην τούρτα; Πολύ πρόσφατα, πριν από κανά μήνα, οι "σοβαροί" και "επαγγελματίες" Φιλανδοί, την πάτησαν και αυτοί... υγρά τοξικά απόβλητα από το μεταλλείο στην περιοχή της Talvivaara, διέρρευσαν σε γειτονικές λίμνες και ποτάμια, επιμολύνοντας τα νερά με ουράνιο, σε συγκεντρώσεις 200 φορές πάνω από τα επιτρεπτά όρια. Η διαρροή δεν μπορούσε νε ελεγχθεί - περιοριστεί για διάστημα μιας εβδομάδας, ενώ ζητήθηκε η συνδρομή του στρατού για να μπορέσουν να τη σταματήσουν. Ελεγκτές διαπίστωσαν σοβαρότατες ελλείψεις σε μέτρα προστασίας τα οποία η εταιρεία είχε δεσμευτεί ότι θα κατασκευάσει και φυσικά τα είχε γράψει στα @@δια της... αναρωτιέμαι λοιπόν εγώ τώρα... αν στην Φινλανδία που είναι σκανδιναβικό κράτος, με οικολογικές ανησυχίες, σοβαρούς ελεγκτικούς μηχανισμούς και διαφάνεια, έγινε κάτι τέτοιο, τί θα γίνει στην πολύπαθη Ελλάδα, με δεκαετίες παράδοσης στη λαμογιά, στα ρουσφέτια και στις κουμπαριές; Για την ιστορία πάντως... το μεταλλείο στη Φινλανδία συνεχίζει να λειτουργεί, παρόλο που πολιτικοί και κοινή γνώμη θέλησαν να το στείλουν στο διάολο... κάτι παίζει με τη συντεχνία αυτή μάλλον...

el_hymador
10/12/2012, 06:55
Πάμε να δούμε ποιοι είναι οι "δικοί μας άνθρωποι", αυτού που θα εκμεταλλευτούν το χρυσό και τον χαλκό στη Χαλκιδική, ποια είναι τα σχέδια τους και πως απέκτησαν τα δικαιώματα...

Πρόκειται για μια Καναδική εταιρεία ονόματι Eldorado Gold, η οποία μετέχει στο 95% του έργου και του "δικού μας" ΑΚΤΩΡ, δηλαδή του μεσιέ Μπόμπολα, που μετέχει στο 5%. Τώρα αρχίζουν τα ωραία... πως αποκτήθηκαν τα δικαιώματα; Το 2003, το ελληνικό κράτος ζήτησε ως αντάλλαγμα για την παραχώρηση α) των μεταλλευτικών δικαιωμάτων μιας έκτασης 317.000 στρεμμάτων στη Βόρεια Χαλκιδική, πλούσιας σε χρυσό, χαλκό και άλλα μέταλλα, που σήμερα εκτιμάται ότι αξίζει περίπου 12 δισεκατομμύρια δολάρια, β) δύο προϋπάρχοντα ορυχεία μαζί με τις εγκαταστάσεις τους, 310 σπίτια στο Στρατώνι, καθώς και τα γ) δικαιώματα έρευνας και επέκτασης της εξορυκτικής δραστηριότητας με το άνοιγμα και άλλων μεταλλείων στην περιοχή, έναντι πόσων λέτε;

11 εκατομμύριων ευρώ...

Ναι, καλά διαβάσατε, παραχωρήσαμε 12 δις, έναντι 11 εκατομμυρίων...

Και όχι μόνον αυτό, το ελληνικό κράτος δεν θα εσοδεύσει απολύτως τίποτα από όλη αυτή την ιστορία, σε σχετική επερώτηση που κατατέθηκε μάλιστα πρόσφατα στη Βουλή, η απάντηση ήταν: "Θα εισπράττουμε τις κρατήσεις από τους μισθούς των εργαζομένων και θα ενισχυθούν τα ταμεία...". Πολύ καλό deal, δε λέω... χάσαμε 11,9 δις δολάρια και θα εισπράξουμε κάτι ψιλά στο ΙΚΑ, μια χαρά μου ακούγεται...

Συνεχίζουμε... τι πρόκειται να γίνει εκεί; Πολλά και διάφορα "ωραία"... πρώτα απ΄όλα ακούμε όλοι για τις Σκουρίες και το δάσος των Σκουριών και τους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής των Σκουριών κτλ-κτλ. Το έργο δεν αφορά μόνο τις Σκουριές και το δάσος που υπάρχει εκεί, αλλά όλη την περιοχή. Δεν πρόκειται για ένα μόνο μεταλλείο στις Σκουριές, αλλά για περισσότερα, αφού όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το κράτος έχει παραχωρήσει "και τα δικαιώματα έρευνας και επέκτασης της εξορυκτικής δραστηριότητας με το άνοιγμα και άλλων μεταλλείων στην περιοχή". Τα σχέδια περιλλαμβάνουν την άμεση εγκατάσταση 3 ορυχείων, στα οποία μελλοντικά θα προστεθούν άλλα 3 και εξετάζουν (καθώς έχουν κάθε δικαίωμα) το ενδεχόμενο και για άλλα 4! Οι Σκουριές ακούγονται περισσότερο καθώς σε αυτή την περιοχή έχουν ήδη αρχίσει οι εργασίες για την εγκατάσταση του πρώτου ορυχείου και η "ανάπτυξη" αποκαλύπτει το τερατώδες πρόσωπο της σε όλο του το μεγαλείο.

el_hymador
10/12/2012, 06:56
Αφού ξεκαθαρίσαμε αυτό, ας δούμε τι θα γίνει μόνο στις Σκουριές:

-Θα εφαρμοσθεί η μέθοδος ανοικτού πηγαδιού (Open Pit) για την εξόρυξη των μεταλλευμάτων, καμία σχέση δηλαδή με σήραγγες και ορύγματα που έχουμε στο μυαλό μας όταν σκεπτόμαστε ένα ορυχείο. Πρόκειται ουσιαστικά για την διάνοιξη ενός κρατήρα στην περιοχή, ο οποίος θα έχει βάθος 220 μέτρα και διάμετρο 700 μέτρα... αυτό σε πρώτη φάση... ο ίδιος κρατήρας ή άλλοι που θα κατασκευαστούν στην περιοχή, προβλέπεται από τη μελέτη ότι μπορεί να προκύψουν αρκετά μεγαλύτεροι τόσο σε βάθος, όσο και σε διάμετρο. Μιλάμε δηλαδή, για πλήρη και μόνιμη αναδιαμόρφωση του φυσικού περιβάλλοντος σε τεράστια κλίμακα! Το ότι θα αποψιλωθούν οι δασικές εκτάσεις της περιοχής, είναι αστείο να το αναφέρω, εδώ μιλάμε ότι θα μετακινήσουν βουνά οι τύποι!!

-Κρατήρες τέτοιου μεγέθους, έχουν πρόβλημα με τα νερά, όχι μόνο με αυτά που θα συγκεντρώνονται από τις βροχές αλλά κυρίως με αυτά που βρίσκονται στο υπέδαφος... τα κοιτάσματα νερού που τροφοδοτούν ολόκληρη την περιοχή δηλαδή. Ακούστε τώρα τι σκοπεύουν να κάνουν για αυτό: Θα στραγγίξουν κυριολεκτικά όλη αυτή την έκταση, από τα νερά της, με διάνοιξη τεράστιων αγωγών απορροής σε καίρια σημεία! Τα νερά αυτά θα διοχετευθούν στη θάλασσα και ένα μεγάλο μέρος αυτών θα χρησιμοποιείται για τις ανάγκες κατεργασίας των υλών που θα εξορύσσονται. Το θέμα είναι ότι όπου (και αν) τη γλυτώσουν τίποτα δεντράκια, ζωάκια και ρεματάκια στην ευρύτερη περιοχή, είναι καταδικασμένα και αυτά, καθότι χωρίς νερό, πάπαλα!

-Μιλώντας για επεξεργασία όμως των πρώτων υλών της εξόρυξης, ας δούμε τι σχεδιάζουν για αυτό. Μόνο για το ορυχείο των Σκουριών, θα δημιουργηθούν 3 περιοχές εναπόθεσης στερεών και υγρών αποβλήτων. Οι «δεξαμενές» αυτές κατασκευάζονται δημιουργώντας τεχνητά φράγματα σε ρέματα της ευρύτερης περιοχής, έτσι ώστε να σχηματίζονται τεράστιες λεκάνες εναπόθεσης. Το ότι καταστρέφονται τα ρέματα το αντιπαρέρχομαι… δεν θα είναι έτσι και αλλιώς ρέματα, καθότι θα τα έχουν στεγνώσει, όπως είδαμε πιο πάνω. Μόνο για τις Σκουριές λοιπόν, θα κατασκευαστούν:

1.Εγκατάσταση εναπόθεσης αποβλήτων στη θέση «Καρατζά Λάκκου», με ύψος φράγματος 143 μέτρα, επιφάνεια κάλυψης 837 στρέμματα και χωρητικότητα 43.794.000 κυβικά μέτρα τοξικά απόβλητα.

2. Εγκατάσταση εναπόθεσης αποβλήτων στη θέση «Λοτσάνικου», με ύψος φράγματος 131 μέτρα, επιφάνεια κάλυψης 432 στρέμματα και χωρητικότητα 22.344.000 κυβικά μέτρα τοξικά απόβλητα.
3.Εγκατάσταση εναπόθεσης αποβλήτων στην περιοχή Στρατώνι, με ύψος φράγματος 90 μέτρα και χωρητικότητα 10.000.000 κυβικά μέτρα τοξικά απόβλητα.

-Αυτά λοιπόν θα είναι τα «προϊόντα» από την επεξεργασία… ποια θα είναι όμως τα «προϊόντα» από την εξόρυξη; 2.162 τόνοι σκόνης ανά ώρα (!!!) από την επιφανειακή εξόρυξη και τα εκρηκτικά και 954 τόνοι σκόνης ανά ώρα στους χώρους απόθεσης αποβλήτων… αυτοί οι 954 τόνοι θα είναι και εμπλουτισμένοι με βαρέα μέταλλα & διοξείδιο του θείου, έτσι για να γουστάρουμε… μιλάμε για 954 τοξικούς τόνους σκόνης την ώρα οι οποίοι θα ταξιδεύουν με το αεράκι και τη θαλασσινή αύρα πολύ εύκολα και άνετα μέχρι τη Θεσσαλονίκη, την Καβάλα και τη Θάσο, ενώ άμα πέσουν σε κανά χαμηλό βαρομετρικό, θα σχηματίζουν πολύ ωραία πόσιμη όξινη βροχή. Και να λάβει κανείς υπόψιν ότι σκόνη από τη Σαχάρα διασχίζει όλη τη Μεσόγειο και φθάνει στην Ελλάδα άνετα, τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αυτοί οι συνολικά 3.000+ τόνοι σκόνης ανά ώρα, δηλαδή 24.000+ τόνοι ανά 8ώρο, δεν θα ταξιδεύουν και θα επικάθονται σε όλη την επικράτεια; Ενδεικτικά, από μελέτες που έχουν γίνει, η σκόνη και οι ατμοσφαιρικοί ρύποι της Αθήνας, μεταφέρονται ανετότατα σε θαλάσσιες περιοχές νοτίως των Κυθήρων (!), οπότε κάντε τις χιλιομετρικές αναγωγές με επίκεντρο την Χαλκιδική και βγάλτε τα συμπεράσματα σας.


Γενικά τα νούμερα από όπου και αν το πιάσεις είναι τερατώδη σε μεγέθη και προμηνύουν ένα εφιαλτικό μέλλον για την περιοχή η οποία θα επηρεαστεί άμεσα, με τις συνέπειες να γίνονται γρήγορα αισθητές και σε ευρύτερη κλίμακα. Πρόκειται για μια βίαιη και χωρίς κανέναν έλεγχο μετατροπή μιας αγροτουριστικής περιοχής σε βαριά βιομηχανική, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό στους κατοίκους και στο περιβάλλον. Στα σχέδια δεν προβλέπεται μόνο η κατεργασία & επεξεργασία των εξορύξεων της περιοχής αλλά και η «εισαγωγή» πρώτης ύλης από το εξωτερικό, οπότε ακόμα και αυτά τα νούμερα, μάλλον άκυρα είναι, αφού τα μεγέθη θα είναι τελικά πολύ μεγαλύτερα! Προβλέπεται επίσης η κατασκευή ενός λιμένα με δυνατότητα υποδοχής cargo πλοίων της τάξεως των 200+ μέτρων. Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι αν αυτό που σχεδιάζουν πραγματωθεί, αποχαιρετάμε όχι μόνο ένα μικρό κομμάτι της ΒΑ Χαλκιδικής, αλλά ολόκληρη την Χαλκιδική, ένας μέρος μοναδικά υπέροχο και όμορφο. Και αν τα δάση, τα ζώα, τα νερά που θα εξαφανιστούν δεν σας νοιάζουν, αν οι λίγοι χωριάτες που θα ψοφήσουν δεν σας αφορούν, τότε αναλογιστείτε ειδικά οι Θεσσαλονικείς, το πόσο θα υποβαθμιστεί η ποιότητα της ζωής σας στην πόλη σας.

el_hymador
10/12/2012, 06:57
Αναλυτικές παρουσιάσεις:

http://www.scribd.com/doc/112881107/ΜΕΤΑΛΛΕΙΑ-ΧΡΥΣΟΥ-ΚΑΙ-ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΜΠΟΡΟΥΝ-ΝΑ-ΣΥΝΥΠΑΡΞΟΥΝ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΣ-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ-ΕΔΑΦΟΛΟΓΙΑΣ-ΣΧΟΛΗ-ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ-ΑΠΘ

http://www.scribd.com/doc/112881621/ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ-ΣΤΟ-ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΑΠΟ-ΤΙΣ-ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΕΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΣΤΗΝ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ-ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΕΛΑΣ-ΑΝ-ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ-ΦΥΣΙΚΗΣ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ-ΑΠΘ

http://www.scribd.com/doc/112880694/ΜΕΤΑΛΛΕΙΟ-ΧΡΥΣΟΥ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ή-ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ-ΤΗΣ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ-ΖΟΥΜΠΑΣ-ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΜΕΛΟΣ-ΤΟΥ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟΥ-ΣΥΛΛΟΓΩΝ-ΚΑΙ-ΦΟΡΕΩΝ-Β-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

DrIoannis
10/12/2012, 07:40
Ωραία "ανάπτυξη" θα έχουμε...

golis
10/12/2012, 07:40
Είδα εχθές καταχώριση-διαφήμιση της el dorado για τα ορυχεία σε Κυριακάτικη εφημερίδα. "Δουλειές-δουλειές-δουλειές..."

Sapadak
10/12/2012, 07:42
Κατι αντιστοιχο θα γινει στην Αλεξανδρουπολη (Πέραμα) και Σάπες.

:ZZZ:

GIXXERAKIAS
10/12/2012, 08:35
....τουλάχιστον θα έχουμε καινούριο(ους) Καιάδα(ες) για "όταν" ξεσηκωθούμε σαν λαός....

...αυτή είναι η μοίρα της ανθρωπότητας,όχι μόνο της Ελλάδας.Κάποιες φορές ταινίες που μας φαίνονται εξωπραγματικές σαν σενάριο τελικά δεν είναι παρά μόνο προετοιμασία για το τί θα επακολουθήσει στο μέλλον.:(

Cpt. Haddock
10/12/2012, 08:59
Ας αφήσουμε στην ακρη το οτι γιναμε και περιβαλλοντικο φόρουμ εκτος απο πολιτικο/οικονομικο, πειτε μου κατι ρε μαγκες.

Αυτος ο τεραστιος ορυκτος πλούτος της Ελλαδας που συνεχως ακουμε οτι μενει αναξιοποίητος ενω μπορει να μας σώσει, πιστευετε οτι μας περιμενει πανω σε παλέτες σε έτοιμες στοές?

hidefnick
10/12/2012, 09:14
Ας αφήσουμε στην ακρη το οτι γιναμε και περιβαλλοντικο φόρουμ εκτος απο πολιτικο/οικονομικο, πειτε μου κατι ρε μαγκες.

Αυτος ο τεραστιος ορυκτος πλούτος της Ελλαδας που συνεχως ακουμε οτι μενει αναξιοποίητος ενω μπορει να μας σώσει, πιστευετε οτι μας περιμενει πανω σε παλέτες σε έτοιμες στοές?

+Οσα θές.....

el_hymador
10/12/2012, 09:33
Ας αφήσουμε στην ακρη το οτι γιναμε και περιβαλλοντικο φόρουμ εκτος απο πολιτικο/οικονομικο, πειτε μου κατι ρε μαγκες.



Αυτος ο τεραστιος ορυκτος πλούτος της Ελλαδας που συνεχως ακουμε οτι μενει αναξιοποίητος ενω μπορει να μας σώσει, πιστευετε οτι μας περιμενει πανω σε παλέτες σε έτοιμες στοές?

Πάντα "χρήσιμος" και δεικτικός, ωστόσο η ενότητα ονομάζεται "Γενικά" με την υποσημείωση "ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ" και από τη στιγμή που περιέχονται σε αυτό αναρτήσεις για καρτοκινητά, αγορές από τιο Internet και άλλα τέτοια "σχετικά" με τις μοτοσικλέτες (που δεν τα κρίνω, καλά κάνουν και υπάρχουν) ειλικρινά βρίσκω το σχόλιο σου........ (βάλε ότι θες)

Από την άλλη, πρέπει κάποτε να καταλλάβεις ότι δεν είναι ιδιοκτησία σου το forum (ούτε και δική μου φυσικά) οπότε δεν υπαρχει κανένας απολύτως λόγος να φέρεσαι ως τέτοιος, ούτε και να υποδεικνύεις το πως λειτουργώ στην προκειμένη περίπτωση εγώ, καθότι δεν βλέπω να παραβαίνω κάποιο κανονισμό και μετά από κάμποσα χρονάκια εδώ μέσα, πίστεψε με, δεν έχω ανάγκη από κανέναν επιτηρητή να μου συμαζεύει τα ατοπήματα μου.

Όσo για το on -topic μέρος του μυνήματος σου, σε παραπέμπω στη τελευταία παράγραφο αυτού που ακολουθεί, με την ευχή μου να ανακαλύψουν πλουτώνιο κάτω από το σπίτι σου, μόνο και μόνο για να δω με πόση άνεση θα υποστηρίζεις σθενάρα τις απόψεις που έχεις τώρα. :D





Αυτό που κατάλαβα εγώ πάντως, είναι ότι οι κάτοικοι εκεί δεν μασάνε και θα έχουμε νέα Κερατέα, ισως και πιο hard - core ακόμα. Άλλωστε δεν έχουν να χάσουν και τίποτα, το μέλλον τους είναι ξοφλημένο, οι καρκίνοι θα εμφανίζονται σαν γρίππες, τα αναπνευστικά θα είναι στην ημερήσια διάταξη και τα παιδιά τους μεταλλαγμένα, ο τόπος τους ριμαγμένος για πάντα, η γη τους κατεστραμμένη για γεννιές. Χρειάζονται ωστόσο την συμπαράσταση μας...

http://chalkidiki-sos.blogspot.gr/
http://metalleiastop.blogspot.gr/
http://antigoldgreece.wordpress.com/

Ήδη έχουν έρθει αντιμέτωποι με τις δυνάμεις καταστολής (αυτές που πληρώνω εγώ και εσύ ντε!) οι οποίες ως άλλος ιδιωτικός στρατός και φιλότιμη ετειρεία security φυλλάει τις εγκαταστάσεις, τοποθετεί συρματοπλέγματα και άλλα τέτοια ωραία... στη δούλεψη τους κανονικά δηλαδή... δεν μιλάμε για τίποτα τυχαίους ε; Μπόμπολας έστω και με 5% σημαίνει κράτος εν κράτη, δεν είναι δα και η πρώτη φορά, τον ξέρουμε τον κύριο χρόνια τώρα. Φυσικά και υπάρχει μεγάλη μερίδα καλοταϊσμένων πολιτικών που συντάσσονται με τους βιαστές της περιοχής, διαρρυγνυούν τα ιμάτια τους για την ανάπτυξη και την ευημερία που θα φέρουν τα μεταλλεία στην περιοχή. Στην πρόσφατη συζήτηση κατόπιν επερώτησης στη Βουλή μάλιστα, μια "κυρία" βουλευτής δήλωσε ευθαρσώς ότι το έργο θα προχωρήσει πάση θυσία και οι κάτοικοι στην περιοχή να τρώνε τα ψάρια τους και τα λαχανικά τους, δεν είναι δικό της πρόβλημα, άλλωστε αυτή μάλλον θα βάζει την δουλάρα της να ψωνίζει απο βιολογικές λαϊκές των Β.Προαστείων...

Γενικά πάντως είναι μια πρόγευση αυτών που έρχονται και θα ισχύσουν για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ (οκ, όχι για όλους, υπάρχει κόσμος που έχει κάνει τα κουμάντα του). Αυτή θα είναι η "ανάπτυξη" και οι "ευκαιρίες" που θα μας δωθούν απο εδώ και πέρα και με αυτό τον τρόπο θα επιβάλλοντε-αι! Να ξεφορτώνεις π.χ. τοξικά απόβλητα σε υπερχειλισμένες δεξαμενές που μπορεί να πνίξουν την οικογένεια και το σπίτι σου στον κάμπο, έναντι 650 ευρώ, χωρίς ασφάλιση και κανένα εργασιακό δικαίωμα... και να λες και ευχασριστώ από πάνω, να είσαι και υπόχρεος. Δεν τα λέω εγώ αυτά, σε πρόσφατο ρεπορτάζ στην περιοχή, οι "τυχεροί" που είχαν πιάσει δουλειά στα εργοτάξια αυτά λέγανε! "Οκ, βρήκαμε δουλειά, τι να κάνουμε;..."

Και δεν είναι μόνο αυτοί... βρέθηκα σε ένα σπίτι το βράδυ του Σαββάτου και όλως τυχαίως τέθηκε το θέμα (όχι απο μένα)... οι αντιδράσεις των περισσότερων ήταν "μα καλά είναι μαλάκες;", "τι ζόρι τραβάνε;" και άλλα τέτοια ωράια γαρνιρισμένα από παπαριές του στυλ, "πως θα πάμε μπροστά ρε πούστη μου με τέτοια μυαλά;", "δεν είμαστε για τίποτα τελικά..." κ.ο.κ. Απόλυτη άγνοια για το θέμα (νομίζουν ότι θα εισπράξει η χώρα χρήματα) και ταμπελοποιήση των πάντων. Γιατί στην Ελλάδα πλεόν, έτσι και διεκδικείς το μέλλον σου και το μέλλον των παιδιών σου, έτσι και αγωνίζεσαι για τα διακαιώματα σου και τη ζωή σου, είσαι αριστερός μπαχαλάκιας συριζαίος... τόσο πλύση εγκεφάλου μας έχουν κάνει! Βέβαια τυγχάνει να γνωρίζω ότι οι περισσότεροι από αυτούς που ήταν υπερ της "ανάπτυξης και της ευημερίας", όταν πριν από λίγα χρόνια ανακοινώθηκε πως ετοιμάζεται κέντρο απεξάρτησης στην περιοχή τους, κίνησαν Γη και Ουρανό για να μη γίνει γιατί "θα υποβαθμιζόταν η περιοχή"... μακρυά πό τον κώλο μας και όπου θέλει ας μπει ...έλα όμως που κοντοζυγώνει η ψ*λη και δεν θα μπορέσουμε να την αποφύγουμε... έτσι είναι κυρίες και κύριοι, όταν την αφήνεις ανεξέλεγκτη, ακόμα και αν δεν αφορά τον δικό σου κ*λο, γλυκάινεται μετά και δεν λογαριάζει τίποτα, πάντου τρυπώνει! Με τις υγείες μας λοιπόν, καλοφάγωτη...

Cpt. Haddock
10/12/2012, 09:40
Εγω ξέρω οτι εκανα μια απλή ερώτηση και, πέραν των γνωστων μακροσκελών κλισέ στο γνωριμο "δηθεν" και "αφ' υψηλου" υφος, απάντηση δεν πήρα.

Καλη συνεχεια στην κουβέντα σας :wave2:

sniper
10/12/2012, 09:52
Εγω ξέρω οτι εκανα μια απλή ερώτηση και, πέραν των γνωστων μακροσκελών κλισέ στο γνωριμο "δηθεν" και "αφ' υψηλου" υφος, απάντηση δεν πήρα. Καλη συνεχεια στην κουβέντα σας :wave2: Προφανώς κι όχι. Αλλά είναι στην δική μας διακριτική ευχέρεια αν θα τα γαμήσουμε όλα για να τα εξορύξουμε ή όχι. Α, λάθος, δεν είναι πλέον στην δική μας ευχέρεια γιατί χρεωκοπήσαμε. Και που δεν μας τα παίρνουν τζάμπα αλλά μας δίνουν και κάτι πάλι καλά, πιθανώς κάποιοι θα τρώνε κι εδώ.

el_hymador
10/12/2012, 09:56
Εγω ξέρω οτι εκανα μια απλή ερώτηση και, πέραν των γνωστων μακροσκελών κλισέ στο γνωριμο "δηθεν" και "αφ' υψηλου" υφος, απάντηση δεν πήρα.



Καλη συνεχεια στην κουβέντα σας :wave2:


Ξέρω γω; Αντίληψη νομίζω έχεις, δεν είσαι χαζός. Δεν πιστευώ λοιπόν να έχεις την εντύπωση ότι έγραψα ότι έγραψα και είμαι υπέρμαχος των μεταλλείων ε; Αν το θες στο πιάτο, όχι δεν δέχομαι να θυσιαστούν ανθρώπινες ζωές και περιβάλλον ακόμα και εάν υπήρχε περίπτωση να επωφεληθεί η χώρα.

υ.γ. ρε συ Καπετάνιο... δήθεν και ύφος; Εσύ αποδίδεις σε μένα αυτά; :lol:

sniper
10/12/2012, 10:08
Ξέρω γω; Αντίληψη νομίζω έχεις, δεν είσαι χαζός. Δεν πιστευώ λοιπόν να έχεις την εντύπωση ότι έγραψα ότι έγραψα και είμαι υπέρμαχος των μεταλλείων ε; Αν το θες στο πιάτο, όχι δεν δέχομαι να θυσιαστούν ανθρώπινες ζωές και περιβάλλον ακόμα και εάν υπήρχε περίπτωση να επωφεληθεί η χώρα. .... .... Από την άλλη πάλι χρησιμοποιείς την τεχνολογία που για να σου παρέχεται κάπου στον κόσμο κάποια ορυχεία γ@μούν τη φύση και τον άνθρωπο...

hidefnick
10/12/2012, 10:13
...

Ρε συ, τις διαφημίσεις της ΔΕΗ τις έχεις δει? Γιατί κανείς δεν διαμαρτύρεται για αυτά που δείχνουν? (ΔΕΗ ανανεώσιμες my ass)
Εχει γίνει εκεί το κακό και δεν αναστρέφεται ή μήπως επειδή δεν είναι στο χωράφι μας?

Sapadak
10/12/2012, 10:26
Από την άλλη πάλι χρησιμοποιείς την τεχνολογία που για να σου παρέχεται κάπου στον κόσμο κάποια ορυχεία γ@μούν τη φύση και τον άνθρωπο...

Επίσης πακέτο πάει και η τεχνολογια που προστατεύει τη φύση και τον ανθρωπο ....στη περιπτωση που σταβώσει κάτι.

Το πρόβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι οι μηχανισμοί ελέγχουν ειναι ανυπαρκτοί, κατ'εμε, οχι οτι θα κυκλοφορεί κυάνιο ή οτι αλλο σκατο βγάζουν οι εκλυσεις χρυσού...
Αν ειχαμε υπηρεσίες που θα μπορούσαμε να βασιστουμε να το κάναμε...Αλλα ετσι μπουρδελο οπως είμαστε οχι, ευχαριστω

el_hymador
10/12/2012, 10:31
Mα τι λέμε τώρα; Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα προαναγγελθέν έγκλημα και εσείς μου τσαμπουνάτε για τη ΔΕΗ και το πυρύτιο τα οποία αμφότερα χρησιμοποιώ για να είμαι σε θέση να γράφω αυτή τη στιγμή μυνήματα στο forum. Ναι, όντως, και αμάξι χρησιμοποιώ και νομίζω ότι κανά δυο φορές ξέχασα κάτι ηχεία ανοικτά όλο το βράδυ και συνέβαλα χωρίς κανένα λόγο στις εκπομπές CO2. Σαφώς και έχω μερίδιο ευθύνης όπως και το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων του δυτικού κόσμου. Δεν το παίζω ούτε ακτιβιστής, ούτε έχω αποσυρθεί σε κανά δάσος να ζω σε μια κουφάλα δέντρου τρώγοντας ξερά κουκουνάρια. Από εκεί και έπειτα όμως τι; Θα πρέπει κάποιος να έχει "πράσινα" διαπιστευτήρια για να μπορέσει να πει για κάτι που τον ενοχλεί ή μήπως το ότι τα έχουμε κάνει σκατά με τον τρόπο ζωή μας και εξαρτώμαστε άμεσα από αυτόν σημαίνει ότι δικαιούμαστε να τα αποσκατώσουμε; Χρυσό πάνε να εξορύξουν ρε σεις και τα χρήματα θα τα τσεπώνουν όλα αυτοί. Δεν θα βγάλουν πόσιμο νερό για τα παιδάκια του τρίτου κόσμου.

sniper
10/12/2012, 10:37
Mα τι λέμε τώρα; .... Σαφώς και έχω μερίδιο ευθύνης όπως και το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων του δυτικού κόσμου. Δεν το παίζω ούτε ακτιβιστής, ούτε έχω αποσυρθεί σε κανά δάσος να ζω σε μια κουφάλα δέντρου τρώγοντας ξερά κουκουνάρια. ..... Χρυσό πάνε να εξορύξουν ρε σεις και τα χρήματα θα τα τσεπώνουν όλα αυτοί. Δεν θα βγάλουν πόσιμο νερό για τα παιδάκια του τρίτου κόσμου. Εμείς καλά τα λέμε.. και συμφωνούμε στο ότι θα πρέπει να γίνει σωστά (εφόσον πρέπει να γίνει)... Η δική σου ένσταση είναι στο ποιος καρπώνεται το κέρδος; (επίσης πλην του πυριτίου, ο υπολογιστής σου έχει χρυσό :winka: )

bulmont
10/12/2012, 10:44
Πρόκειται ουσιαστικά για την διάνοιξη ενός κρατήρα στην περιοχή, ο οποίος θα έχει βάθος 220 μέτρα και διάμετρο 700 μέτρα... αυτό σε πρώτη φάση... ο ίδιος κρατήρας ή άλλοι που θα κατασκευαστούν στην περιοχή, προβλέπεται από τη μελέτη ότι μπορεί να προκύψουν αρκετά μεγαλύτεροι τόσο σε βάθος, όσο και σε διάμετρο.


Ελα , μιλάμε , και δικό μας ERZBERG θα αποκτήσουμε................................

el_hymador
10/12/2012, 11:10
Εμείς καλά τα λέμε.. και συμφωνούμε στο ότι θα πρέπει να γίνει σωστά (εφόσον πρέπει να γίνει)... Η δική σου ένσταση είναι στο ποιος καρπώνεται το κέρδος; (επίσης πλην του πυριτίου, ο υπολογιστής σου έχει χρυσό

:winka: )


Η δική μου ένσταση έχει να κάνει στο ότι όσο "σωστά" και να γίνει, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κατατσραφεί η περιοχή και μάλιστα με μη αναστρέψιμο τρόπο. Για να εξορυχτούν τα κοιτάσματα αυτά απαιτούνται απίστευτες παρεμβάσεις οι οποίες θα είναι μόνιμου χαρακτήρα. ΔΕΝ γίνεται να εξορυχθεί μετάλλευμα σε αυτή τη κλίμακα και τάξη μεγέθους αν δεν έχουν πρώτα αποψιλώσει τεράστιες δασικές εκτάσεις, δεν έχουν μπολύνει τον υδάτινο ορίζοντα (όσος θα μείνει...) και δεν έχουν αφήσει ως κληρονομία εκατομμύρια κυβικά μέτρα στερεών και υγρών αποβλήτων τίγκα στο κυάνιο, στο αρσενικό και στις θειούχες ενώσεις. Για τα σωματίδια δεν αναφέρω καν, ας πούμε ότι δεν μετράνε, έτσι και αλλιώς οι β.ελλαδίτες θα τα εισπνεύσουν στα @@δια μας λέω λοιπόν, δεν γ@μιέται. Αυτό που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι δεν υπάρχει "σωστός ή λάθος" τρόπος, ξαναγράφω λοιπόν ότι ΜΟΝΟ με αυτό τον τρόπο και με αυτές τις συνέπειες στο περιβάλλον μπορούν να πάρουν αυτά τα κοιτάσματα. Σε ότι αφορά στο εισπρακτικό μέρος, επιμένω να το αναφέρω και να το τονίζω, καθότι είναι πολλοί αυτοί που πιστεύουν ότι α) θα ενισχυθεί η εθνική οικονομία (απο τον μέγα εθνικό ευεργέτη Μπόμπολα...) και β) αφού ισχύει το α), ε ας θυσιάσουμε μια περιοχή να σωθούμε οι υπόλοιποι τουλάχιστον... ξαναγράφω λοιπόν, πουλήσαμε εν δυνάμει 12δις για 11 εκταομμύρια και αυτό που θα εισπράξουμε είναι ένα τριχωτό @δι (ούτε καν δύο να πεις ότι κάτι κάναμε...)

Έχει χρυσό ο υπολογιστής; Οκ... με αυτό που κάνω ως επάγγελμα όμως συμβάλλω τα μέγιστα στην επικονιάση των φυτών της περιοχής μου (αλλιώς θα τρώγατε μόνο σιτάρι και ρύζι) και επιστρέφω στο περιβάλλον κάθε χρόνο 15-20 κιλά ανά κυψέλη πεντακάθαρης βιόμαζας αρίστης ποιότητας. Επίσης πάω σχεδόν παντού με το ποδήλατο. Τι κάναμε τώρα; Είδαμε ποιος την έχει πιο μακρυά; Δικαιούμε να ομιλώ ή μηπως επειδή έχει χρυσό το pc πρέπει να το βουλώσω;

sniper
10/12/2012, 11:21
.... Τι κάναμε τώρα; Είδαμε ποιος την έχει πιο μακρυά; Δικαιούμε να ομιλώ ή μηπως επειδή έχει χρυσό το pc πρέπει να το βουλώσω; Α δεν ξέρω, νόμιζα ότι είναι φιλοσοφική συζήτηση αφού δεν έχουμε από εδώ μέσα την δύναμη ν' αλλάξουμε τον κόσμο.

SVX
10/12/2012, 11:45
Ρε συ, τις διαφημίσεις της ΔΕΗ τις έχεις δει? Γιατί κανείς δεν διαμαρτύρεται για αυτά που δείχνουν? (ΔΕΗ ανανεώσιμες my ass)
Εχει γίνει εκεί το κακό και δεν αναστρέφεται ή μήπως επειδή δεν είναι στο χωράφι μας?

κι απο που κι ως που το μονοπωλιο εχει αναγκει να "επενδυσει" σε διαφημιση? καλα που απεργουν ολοι οι Εισαγγελεις γιατι θα ειχαμε τρεξιματα λεμε .... :ZZZ:

pipe_smoker
10/12/2012, 11:46
Επίσης πακέτο πάει και η τεχνολογια που προστατεύει τη φύση και τον ανθρωπο ....στη περιπτωση που σταβώσει κάτι.

Το πρόβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι οι μηχανισμοί ελέγχουν ειναι ανυπαρκτοί, κατ'εμε, οχι οτι θα κυκλοφορεί κυάνιο ή οτι αλλο σκατο βγάζουν οι εκλυσεις χρυσού...
Αν ειχαμε υπηρεσίες που θα μπορούσαμε να βασιστουμε να το κάναμε...Αλλα ετσι μπουρδελο οπως είμαστε οχι, ευχαριστω

Χμμμ.... Δε θα το έθετα έτσι ακριβώς.

Ναι είμαστε μπουρδέλο, ναι δεν έχουμε μηχανισμούς ελέγχου, ναι δεν έχουμε υπηρεσίες που θα μπορούσαμε να βασιστούμε, αλλά... στην περίπτωση που στραβώνει κάτι όλα αυτά μπορούν κάλλιστα να πάνε περίπατο ακόμα κι εκεί που νόμιζες ότι είσαι ο "μαμάω της γειτονιάς".

Μην ξεχνάμε τι έγινε πριν από ενάμιση χρόνο περίπου στην Ιαπωνία με το "ατύχημα" στο Φουκουσίμα. Και δε μιλάμε για το "Τσερνομπιλάκι" που μπορεί πες να κατηγορήσει κανείς ότι μαστόρευαν τους αντιδραστήρες με σταυροκατσάβιδα που λέει ο λόγος. Ατύχημα super grande made in Japan. Στη χώρα των ρομποτανθρώπων με τους excel-εγκέφαλους, που κάνουν χαρακίρια έτσι και δεν καταφέρουν να βγάλουν μια πασιέντζα και δε συμμαζεύεται.

Καμία Ελλαδίτσα λοιπόν δε θα ήταν το θέμα σε μία τέτοια περίπτωση. Η μόνη διαφορά ότι το ελληνικό δαιμόνιο μπορεί να έβρισκε μετά κανά τρόπο να ποτίσει τα μηχανάκια με ραδιενέργεια για να πηγαίνουν από μόνα τους χωρίς βενζίνη, ενώ η μαλάκω η honda δεν έκανε τίποτα.

Η τεχνολογία που προστατεύει τον άνθρωπο και τη φύση λοιπόν δεν πάει πάντα πακέτο στην περίπτωση που στραβώσει κάτι.

Disclaimer: Δε λέω να γυρίσουμε στη λίθινη εποχή. Και δε συγκρίνω ΔΕΗ με εξορύξεις και με πυρηνικούς αντιδραστήρες. Λέω απλά ότι φλερτάρουμε πολύ συχνά, και συχνά επίσης ξεπερνάμε, τα όρια του ανθρωπίνως δυνατού ως προς το χειρισμό, κι αφήνουμε ένα σύστημα να λειτουργεί μόνο του, είτε αυτό λέγεται πυρηνική ενέργεια, είτε λέγεται εξορύξεις με τους σύγχρονους αυτούς τρόπους, είτε όπως λέγεται, το οποίο δεν έχει "kill switch" κι άμα γίνει η στραβή δεν υπάρχει μηχανισμός ασφαλείας.

SVX
10/12/2012, 12:05
και μολις αρχισουν οι πομπες να αντλουν και οι σωληνες να ρουφουν ( μιλαω σε αρκετα χρονια που θα ειμαστε "περιφερειες" του προτεκτορατου ) να σου οι " διενεξεις" τυπου Κοσοβου, καταπιεσμενοι Ελληνες μουσουλμανοι, Τσαμηδες στο Διεθνες δικαστηριο , ακροδεξιοι εναντιων Κομμουνιερηδων ΒΟΥΑΛΑ !!!


Εχει να γινει...του βαρελιου !!!!!!


276404

el_hymador
10/12/2012, 12:42
Μισά μας τα είπαν στην ημερίδα... τα πράγματα έιναι πολύ χειρότερα! Απίστευτα σκανδαλώδης ο τρόπος που δοθηκαν οι άδειες προς εκμετάλλευση, τζάμπα!!!

Διαβάστε εδώ: http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2012-2013/330-xrysos-sta-xronia-tis-krisis-o-thisavros-tis-kassandras

...και δείτε και το σχετικό video: http://www.youtube.com/watch?v=W64D5MuVFlg

nikos_abel
10/12/2012, 12:53
Μισά μας τα είπαν στην ημερίδα... τα πράγματα έιναι πολύ χειρότερα! Απίστευτα σκανδαλώδης ο τρόπος που δοθηκαν οι άδειες προς εκμετάλλευση, τζάμπα!!!

Διαβάστε εδώ: http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2012-2013/330-xrysos-sta-xronia-tis-krisis-o-thisavros-tis-kassandras

...και δείτε και το σχετικό video: http://www.youtube.com/watch?v=W64D5MuVFlg

Να ρε ανίδεοι γιατί δεν τα είχαν κάψει αυτά, χρειάζονται για τις κατασκευές τους...

kalgeorge
10/12/2012, 13:30
kwsta den tin paleueis vima e? :)

Flying Mythos
10/12/2012, 14:47
Ας αφήσουμε στην ακρη το οτι γιναμε και περιβαλλοντικο φόρουμ εκτος απο πολιτικο/οικονομικο, πειτε μου κατι ρε μαγκες.

Αυτος ο τεραστιος ορυκτος πλούτος της Ελλαδας που συνεχως ακουμε οτι μενει αναξιοποίητος ενω μπορει να μας σώσει, πιστευετε οτι μας περιμενει πανω σε παλέτες σε έτοιμες στοές?

Αναμενόμενη νεοφιλελεύθερη απάντηση, δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Μια νεοφιλελέυθερη τρολιά και μετά αποχωρώ γιατί οι απόψεις μου είναι πολύ ψαγμένες για να συνομιλώ μαζί σας.

Τέτοια λέει και ο Παπακωνσταντίνου :

"Εδώ η χώρα πρέπει ν’ αποφασίσει ορισμένα πράγματα. Θέλει ή δε θέλει ανάπτυξη; Θέλει ή δε θέλει ν' αξιοποιήσει τον ορυκτό της πλούτο; Εάν δε θέλει, τότε να το πούμε και να το πάρουμε απόφαση συνολικά. Αλλά θα είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη, η οποία έχει ορυκτό πλούτο και δεν τον αξιοποιεί".

Προφανώς όμως η απάντηση που με καλύπτει απόλυτα, είναι αυτή :

Η παραπάνω αποστροφή είναι του πρώην υπουργού Περιβάλλοντος, κ. Γιώργου Παπακωνσταντίνου, και ακούστηκε στο εξαιρετικό ντοκυμαντέρ του Εξάντα "Ο Θησαυρός της Κασσάνδρας" που προβλήθηκε προχτές από τη ΝΕΤ.

Στην πρό(σ)κληση του κυρίου υπουργού ας απαντήσουμε με μια ερώτηση: αν αύριο εντοπιστεί ένα κοίτασμα ουρανίου κάτω από τον Βράχο της Ακρόπολης, κι αν ο μόνος τρόπος αξιοποίησης του κοιτάσματος είναι να ξηλωθεί ο Βράχος και ό,τι βρίσκεται επάνω του, θα βρεθεί αλήθεια κανείς που να θέσει στα σοβαρά το ερώτημα "ή το ουράνιο ή ο Παρθενώνας"; (μην ακούσω ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, ίσως το δάσος και η φύση που το περιβάλλει να έχουν και μεγαλύτερη αξία από την ακρόπολη)

Το υποθετικό και ακραίο αυτό ερώτημα σκοπό έχει να καταδείξει το εξής προφανές (μπαίνω στον πειρασμό να πω "αυτονόητο"): ότι η αξιοποίηση του ορυκτού πλούτου της χώρας δεν είναι κάποιος Ιερός Σκοπός που πρέπει προγραμματικά να προτάσσεται παντός άλλου, ούτε είναι μια απόφαση που θα παρθεί άπαξ και δια παντός, με παπική βούλα ή με διάταγμα του ανωτάτου σοβιέτ, καθολικής εφαρμογής σε όλη την επικράτεια. Μια οργανωμένη κοινωνία στα πλαίσια του κράτους δικαίου δεν αποφασίζει γι' αυτά τα θέματα αφηρημένα · αποφασίζει in concreto, παναπεί επί του συγκεκριμένου, παναπεί ότι η κάθε περίπτωση αντιμετωπίζεται ξεχωριστά και αφού συνεκτιμηθούν οι ιδιαιτερότητές της.

Η λέξη-κλειδί είναι η στάθμιση: κάθε μορφής επένδυση έχει κάποια προσδοκώμενα οφέλη και κάποιες πιθανές ή βέβαιες επιπτώσεις. Στην αξιολόγησή της, λοιπόν, ο φορέας που καλείται να πάρει τις πολιτικές αποφάσεις και η κοινωνία ευρύτερα οφείλει να σταθμίσει τα οφέλη και τις επιπτώσεις χρησιμοποιώντας το εργαλείο που λέγεται "ανάλυση κόστους-ωφέλειας" (cost-benefit analysis). Η παγίδα βέβαια είναι η εξής: ενώ τα προσδοκώμενα οφέλη μπορούν σχεδόν πάντα να αποτιμηθούν σε αριθμούς λίγο-πολύ συγκεκριμένους (κρατικά έσοδα από δικαιώματα εκμετάλλευσης, φόρους, ασφαλιστικές εισφορές, θέσεις εργασίας που θα δημιουργηθούν και πάει λέγοντας), το ίδιο δεν ισχύει πάντοτε για τις επιπτώσεις. Στο παράδειγμα της Κασσάνδρας, ας πούμε: πώς μπορεί να αποτιμηθεί σε χρήμα η καταστροφή ενός αρχέγονου δάσους; Η ενδεχόμενη μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα ή η διάβρωση του εδάφους; Οι επιπτώσεις σε όμορα οικοσυστήματα (π.χ. στο θαλάσσιο περιβάλλον); Η τυχόν ανάγκη να μετακινηθούν οικισμοί; Η μετατόπιση της τοπικής οικονομίας από ορισμένες δραστηριότητες (που σταδιακά θα εγκαταλειφθούν) σε άλλες;

Από εδώ : http://www.xasodikis.blogspot.gr/

Τα χαιρετίσματα μου.

tamar
10/12/2012, 15:16
Μελισσοβοκέ και Πετούμενε Μύθε....
:a10:

stefanos
10/12/2012, 15:19
Οταν ανασκάψαν την μισή Ελλάδα για να κατασκευάσουν την Εγνατία και τις υπόλοιπες εθνικές δεν είδα ανάλογη αντίδραση από κανένα.:D

Flying Mythos
10/12/2012, 15:25
Οταν ανασκάψαν την μισή Ελλάδα για να κατασκευάσουν την Εγνατία και τις υπόλοιπες εθνικές δεν είδα ανάλογη αντίδραση από κανένα.:D

Σχώρα μας που δε μιλήσαμε τότε και άρα δε δικαιούμαστε να μιλάμε εις το διηνεκές.

Στάθμιση έγραψα στο προηγούμενο πόστ αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Όχι τσουβάλιασμα (εθνική οδός=μεταλλεία, σκάψιμο το ένα σκάψιμο και το άλλο). Ούτε στην ίδια ωφέλεια αποσκοπούσαν, ούτε τους ίδιους κινδύνους είχαν για το περιβάλλον.

sniper
10/12/2012, 15:34
Οταν ανασκάψαν την μισή Ελλάδα για να κατασκευάσουν την Εγνατία και τις υπόλοιπες εθνικές δεν είδα ανάλογη αντίδραση από κανένα.:D Επίσης, τι έχει περισσότερο αξία, η ζωή ενός μικρού παιδιού (που οι γονείς του δεν μπορουν να εμβολιάσουν ή ταΐσουν) ή το αρχέγονο δάσος; Κι αρα γιατί δεν έχει δίκιο με την ίδια λογική που στον βωμό ενός γενικότερου καλού θυσιάζεται κάτι; (...συνεχίζουμε την φιλοσοφική μας κουβέντα έτσι; )

sniper
10/12/2012, 15:35
Σχώρα μας που δε μιλήσαμε τότε και άρα δε δικαιούμαστε να μιλάμε εις το διηνεκές. Στάθμιση έγραψα στο προηγούμενο πόστ αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Όχι τσουβάλιασμα (εθνική οδός=μεταλλεία, σκάψιμο το ένα σκάψιμο και το άλλο). Ούτε στην ίδια ωφέλεια αποσκοπούσαν, ούτε τους ίδιους κινδύνους είχαν για το περιβάλλον. Ναι αλλά διαφωνουν οι αρκούδες...

Flying Mythos
10/12/2012, 15:47
Επίσης, τι έχει περισσότερο αξία, η ζωή ενός μικρού παιδιού (που οι γονείς του δεν μπορουν να εμβολιάσουν ή ταΐσουν) ή το αρχέγονο δάσος; Κι αρα γιατί δεν έχει δίκιο με την ίδια λογική που στον βωμό ενός γενικότερου καλού θυσιάζεται κάτι; (...συνεχίζουμε την φιλοσοφική μας κουβέντα έτσι; )

Δυστυχώς οι γονείς του μικρού παιδιού θα συνεχίσουν να μην μπορούν να το εμβολιάσουν γιατι στη συγκεκριμένη περίπτωση τα οφέλη από την εξόρυξη δεν θα τα δουν ποτέ. Επίσης μετά από μερικά χρόνια για ένα παιδί που θα εμβολιαστεί, ενδεχομένως κάποιες άλλες χιλιάδες να χρειαστεί να υποστούν χημειοθεραπεία (....σαν συνέχεια της φιλοσοφικής κουβέντας). Ελπίζω να μην πάει όμως παρακάτω σαν την κολοκυθιά.

Flying Mythos
10/12/2012, 15:55
Ναι αλλά διαφωνουν οι αρκούδες...

Ανόμοια η σύγκριση αλλά τέλοσπάντων. Οι αρκούδες διαφωνούν, αλλά κατά την εκτέλεση του έργου μπορείς κάλλιστα να τις αφήσεις ικανοποιημένες με σωστό σχεδιασμό. Πιστεύεις ότι η δεξαμενή με τα τοξικά, η υπεράντληση του υδροφόρου, το κόψιμο του δάσους, η μεταφορά των οικισμών, η ρύπανση του υπεδάφους και της θάλασσας με κυάνιο είναι ισάξιες με το κόψιμο των μονοπατιών της αρκούδας. Αν και παντελώς άσχετος με το αντικείμενο δεν νομίζω. Δεν επεκτείνομαι άλλο γιατί δεν το κατέχω. Το γεγονός όμως ότι επί πολλά έτη η άδεια δεν υπογραφόταν από κανένα υπουργό, ενώ υπογράφηκε σε χρόνο ρεκόρ από τον Παπακωνσταντίνου, εμένα μου βάζει ψύλλους στα αυτιά. Ο άνθρωπος υπογράφει τα πάντα !!!

stefanos
10/12/2012, 15:56
Σχώρα μας που δε μιλήσαμε τότε και άρα δε δικαιούμαστε να μιλάμε εις το διηνεκές.

Στάθμιση έγραψα στο προηγούμενο πόστ αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Όχι τσουβάλιασμα (εθνική οδός=μεταλλεία, σκάψιμο το ένα σκάψιμο και το άλλο). Ούτε στην ίδια ωφέλεια αποσκοπούσαν, ούτε τους ίδιους κινδύνους είχαν για το περιβάλλον.

Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου και φυσικά δικαιούμαστε να φωνάζουμε πάντα, αλλά έχω γίνει εκπληκτικά επιφυλακτικός στα κάθε είδους συμφέροντα.
Και αυτά που θέλουν να σκάψουν και αυτά που ΔΕΝ θέλουν να σκάψουν.
Στο κάτω κάτω ένας απλός φράχτης θα έσωνε αρκετές αρκούδες από τον θάνατο, αλλά δεν βλέπω κανέναν να ενδιαφέρεται να τον κατασκευάσει.

Flying Mythos
10/12/2012, 16:05
Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου και φυσικά δικαιούμαστε να φωνάζουμε πάντα, αλλά έχω γίνει εκπληκτικά επιφυλακτικός στα κάθε είδους συμφέροντα.
Και αυτά που θέλουν να σκάψουν και αυτά που ΔΕΝ θέλουν να σκάψουν.
Στο κάτω κάτω ένας απλός φράχτης θα έσωνε αρκετές αρκούδες από τον θάνατο, αλλά δεν βλέπω κανέναν να ενδιαφέρεται να τον κατασκευάσει.

Μα νομίζω στην εγνατία αυτό που υποτίθεται ότι θα έσωζε τις αρκούδες ήταν τα τουνελ και οι γέφυρες. Τώρα τι έχει πάει στραβά εκεί ακριβώς δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι στη μια περίπτωση έχουμε δημόσιο όφελος ενώ στην άλλη ιδιωτικό και μόνο. Αυτό από μόνο του κάνει τις δύο περιπτώσεις μη συγκρίσιμες. Και εγώ είμαι επιφυλακτικός και με τις δύο πλευρές αλλά τον τελευταίο καιρό τα νομοσχέδια και οι αποφάσεις του υποργείου τα έχουν σαρώσει όλα πάντα εις βάρος του περιβάλλοντος και πάντα με απίστευτη βιασύνη. Παπακωνσταντίνου, Στουρνάρας αργότερα και Χατζηδάκης τώρα υπογράφουν απίστευτα πράγματα στο όνομα του Fast Track

sniper
10/12/2012, 16:09
.... ενώ υπογράφηκε σε χρόνο ρεκόρ από τον Παπακωνσταντίνου, εμένα μου βάζει ψύλλους στα αυτιά. Ο άνθρωπος υπογράφει τα πάντα !!! Δεν διαφωνούμε.. τον συνήγορο του διαβόλου κάνουμε (όπως κι εκείνο το παρεξηγημένο κ@λόπαιδο ο Κάπτεν)... Με μπερδεύεις όμως όταν μιλας για τον Παπακωνσταντίνου σ' ενεστώτα χρόνο...

Flying Mythos
10/12/2012, 16:27
Δεν διαφωνούμε.. τον συνήγορο του διαβόλου κάνουμε (όπως κι εκείνο το παρεξηγημένο κ@λόπαιδο ο Κάπτεν)... Με μπερδεύεις όμως όταν μιλας για τον Παπακωνσταντίνου σ' ενεστώτα χρόνο...

"Παπακωνσταντίνου, Στουρνάρας και Χατζηδάκης υπογράφουν τα πάντα". Δέξου το σαν ενεστώτα διαρκείας ενός διαρκούς εγκλήματος που θα συνεχίζεται για χρόνια εις βάρος εσού και των παιδιών σου. (Δακρύβρεχτο εεε?).:lol:

Ε, εντάξει ρε παιδιά άμα κάνετε το συνήγορο του διαβόλου για να έχει τηλεθέαση, τότε να ηρεμήσω. Στην ηλικία μου είναι επικίνδυνα τα εγκεφαλικά και η κακή ποότητα στύσης.

nickald
10/12/2012, 16:33
Οταν ανασκάψαν την μισή Ελλάδα για να κατασκευάσουν την Εγνατία και τις υπόλοιπες εθνικές δεν είδα ανάλογη αντίδραση από κανένα.:D

Εκεινο ηταν μακρια απ'τον κωλο μας......

Ως συνηθως σε τετοια πραγματα.....βλεπε ΧΥΤΑ, ορυχεια, αμιαντος, τσιμεντα κλπ κλπ κλπ

Τωρα που το αγγουρι ηρθε ωρα να μπει και σε αλλους πισινους, οι αλλοι πισινοι διαμαρτυρονται........

el_hymador
10/12/2012, 16:58
Τι σχέση έχει η Εγνατία με τις Σκουριές πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω... τα υπεραπλουστεύουμε όλα, κάνουμε επιεικώς αστείους παραλληρισμούς για ποιο λόγο ακριβώς; Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους χρήστες του forum, αλλά εγώ δεν χρειάζομαι καμία σωκρατικού τύπου αλογόμυγα για να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ. Και στη τελική ρε σεις, αυτά τα έκανε ο Σωκράτης, αράξτε λίγο...

Από εκεί και έπειτα, αν κάποιος είναι υπέρ αυτού του έργου, θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τεκμηριωμένα το γιατί. Δεν κάνω πλάκα, απλά σπάω το κεφάλι μου να δω πως κάποιος εκτός του εργατικού δυναμικού της "Ελληνικός" Χρυσός, του Μπομπολιστάν ασκέρ και των πολιτικών που φτιάχτηκαν προφανώς πολύ άγρια, μπορεί να συμφωνήσει με τη τζάμπα παραχώρηση 12 δις χωρίς να εισπράξει άμεσα ή έμμεσα ούτε ένα cent, με ταυτόχρονη καταστροφή ενός σπάνιου και ιδιαίτερου φυσικού πλούτου. Το "στα @@δια μου, δεν με αποσχολεί, εχω τα δικά μου". οκ, το καταλαβαίνω, το "συμφωνώ, επικροτώ και επαυξάνω" όμως, αν κάποιος έχει λάβει γνώση των ανωτέρω, πολύ θα ήθελα να ακούσω πως τεκμηριώνεται.

Flying Mythos
10/12/2012, 17:11
Τι σχέση έχει η Εγνατία με τις Σκουριές πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω... τα υπεραπλουστεύουμε όλα, κάνουμε επιεικώς αστείους παραλληρισμούς για ποιο λόγο ακριβώς;

E, όχι και αστείος ο παραλληλισμός Εγνατίας με Σκουριές. Και στα δύο σκάψανε άρα είναι το ίδιο, Ουγκ!! Εμένα με έβαλε να προβληματιστώ και να καταλήξω και σε άλλα συμπεράσματα του τύπου "Ο μαικλ τζορνταν είναι μαύρος, ο μάτζικ είναι μαύρος , ο ομπάμα μαύρος και είναι όλοι τους αμερικανοί, άρα οι αμερικανοί είναι όλοι μαύροι. :cry:

Την καληνύχτα μου και τις ευχές μου.

stefanos
10/12/2012, 17:36
Τι σχέση έχει η Εγνατία με τις Σκουριές πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω... τα υπεραπλουστεύουμε όλα, κάνουμε επιεικώς αστείους παραλληρισμούς για ποιο λόγο ακριβώς; Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους χρήστες του forum, αλλά εγώ δεν χρειάζομαι καμία σωκρατικού τύπου αλογόμυγα για να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ. Και στη τελική ρε σεις, αυτά τα έκανε ο Σωκράτης, αράξτε λίγο...

Από εκεί και έπειτα, αν κάποιος είναι υπέρ αυτού του έργου, θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τεκμηριωμένα το γιατί. Δεν κάνω πλάκα, απλά σπάω το κεφάλι μου να δω πως κάποιος εκτός του εργατικού δυναμικού της "Ελληνικός" Χρυσός, του Μπομπολιστάν ασκέρ και των πολιτικών που φτιάχτηκαν προφανώς πολύ άγρια, μπορεί να συμφωνήσει με τη τζάμπα παραχώρηση 12 δις χωρίς να εισπράξει άμεσα ή έμμεσα ούτε ένα cent, με ταυτόχρονη καταστροφή ενός σπάνιου και ιδιαίτερου φυσικού πλούτου. Το "στα @@δια μου, δεν με αποσχολεί, εχω τα δικά μου". οκ, το καταλαβαίνω, το "συμφωνώ, επικροτώ και επαυξάνω" όμως, αν κάποιος έχει λάβει γνώση των ανωτέρω, πολύ θα ήθελα να ακούσω πως τεκμηριώνεται.

Μήπως αυτό είναι ένα ψευτοδιλήμμα που τίθεται από τους νεοφιλελεύθερους προκειμένου να πετύχουν τους σκοπούς τους?
Γιατί προφανώς στην εποχή που ο κόσμος πεινάει κυριολεκτικά η απάντηση είναι προφανής.
Και πάλι προφανώς στην εποχή που ζούμε θα υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος εκμετάλευσης, πού όμως δεν βλέπω να προτείνεται από κανέναν σε καμιά πλευρά.

sniper
10/12/2012, 17:41
Μήπως αυτό είναι ένα ψευτοδιλήμμα που τίθεται από τους νεοφιλελεύθερους προκειμένου να πετύχουν τους σκοπούς τους? Γιατί προφανώς στην εποχή που ο κόσμος πεινάει κυριολεκτικά η απάντηση είναι προφανής. Και πάλι προφανώς στην εποχή που ζούμε θα υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος εκμετάλευσης, πού όμως δεν βλέπω να προτείνεται από κανέναν σε καμιά πλευρά. Οι εναλλακτικοί τρόποι εκμετάλλευσης είναι ακριβοί. Επίσης, οι έχοντες την τεχνογνωσία της εξόρυξης (κάθε είδους) βάοζυν τους κανόνες (τους οικονομικούς). Στο Ελλαδιστάν, είτε έχουμε τέτοιους που δεν αφήνουν μία επένδυση να προχωρήσει ή την δίνουν μπιρ παρά... Τα ευκόλως παραλειπούμενα εννούνται.

stefanos
10/12/2012, 17:44
E, όχι και αστείος ο παραλληλισμός Εγνατίας με Σκουριές. Και στα δύο σκάψανε άρα είναι το ίδιο, Ουγκ!! Εμένα με έβαλε να προβληματιστώ και να καταλήξω και σε άλλα συμπεράσματα του τύπου "Ο μαικλ τζορνταν είναι μαύρος, ο μάτζικ είναι μαύρος , ο ομπάμα μαύρος και είναι όλοι τους αμερικανοί, άρα οι αμερικανοί είναι όλοι μαύροι. :cry:

Την καληνύχτα μου και τις ευχές μου.

Ψαρώνεις από τα μηδενικά στα νούμερα.

Flying Mythos
10/12/2012, 18:00
Ψαρώνεις από τα μηδενικά στα νούμερα.

Ψαρώνω από τα νούμερα των ανθρώπων τους οποίους δε θεωρώ μηδενικά. Ψαρώνω από τους υπουργούς-νούμερα που βάζουν μια υπογραφή θεωρώντας ότι οι υπόλοιποι είμαστε μηδενικά.

stefanos
10/12/2012, 18:52
Ψαρώνω από τα νούμερα των ανθρώπων τους οποίους δε θεωρώ μηδενικά. Ψαρώνω από τους υπουργούς-νούμερα που βάζουν μια υπογραφή θεωρώντας ότι οι υπόλοιποι είμαστε μηδενικά.

Πάντως το κόλπο με τις αρκούδες μας στοίχισε πάρα πολλές ακριβές γέφυρες και άλλες τόσες πανάκριβες σήραγγες και οι άτιμες οι αρκούδες πάνε από τον δρόμο και σκοτώνονται.:lol:

hidefnick
10/12/2012, 18:58
....ως επάγγελμα όμως συμβάλλω τα μέγιστα στην επικονιάση των φυτών της περιοχής μου (αλλιώς θα τρώγατε μόνο σιτάρι και ρύζι) και επιστρέφω στο περιβάλλον κάθε χρόνο 15-20 κιλά ανά κυψέλη πεντακάθαρης βιόμαζας αρίστης ποιότητας. Επίσης πάω σχεδόν παντού με το ποδήλατο. Τι κάναμε τώρα; Είδαμε ποιος την έχει πιο μακρυά; Δικαιούμε να ομιλώ ή μηπως επειδή έχει χρυσό το pc πρέπει να το βουλώσω;

Sorry αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ... (http://www.youtube.com/watch?v=LX153eYcVrY) LOL

el_hymador
10/12/2012, 19:11
Sorry αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ... (http://www.youtube.com/watch?v=LX153eYcVrY) LOL

Καλό, αλλά σου έχω πιο στοχευμένο: http://www.youtube.com/watch?v=DpyY9_9y9Qw

nikos_abel
10/12/2012, 19:18
Επίσης, τι έχει περισσότερο αξία, η ζωή ενός μικρού παιδιού (που οι γονείς του δεν μπορουν να εμβολιάσουν ή ταΐσουν) ή το αρχέγονο δάσος; Κι αρα γιατί δεν έχει δίκιο με την ίδια λογική που στον βωμό ενός γενικότερου καλού θυσιάζεται κάτι; (...συνεχίζουμε την φιλοσοφική μας κουβέντα έτσι; )

Χμμμ, το ερώτημα είναι πολύ ύπουλο. Θα το δυσκολέψω κι άλλο.
Η ζωή του ΔΙΚΟΥ μου παιδιού vs αρχέγονο δάσος.
Τόμπολα.

el_hymador
10/12/2012, 19:27
Χμμμ, το ερώτημα είναι πολύ ύπουλο. Θα το δυσκολέψω κι άλλο.
Η ζωή του ΔΙΚΟΥ μου παιδιού vs αρχέγονο δάσος.
Τόμπολα.

Η ζωή του ΔΙΚΟΥ σου παιδιού αποκλείεται να απειληθεί από το αρχόγονο δάσος εκτός και αν το αμολύσεις κανά βράδυ μόνο του εκεί μέσα (που και πάλι μπορεί να την παλέψει). Περισσότερο πάντως θα φοβόμουν για τη ζωή του δικού μου παιδιού, αν καθημερινά εισέπνεε τίγκα δόσεις από καρκινογόνα και απίστευτα επιβλαβλη σωματίδα και έπινε νερό με εσάνς βαρέων μετάλλων.

Flying Mythos
10/12/2012, 20:42
Χμμμ, το ερώτημα είναι πολύ ύπουλο. Θα το δυσκολέψω κι άλλο.
Η ζωή του ΔΙΚΟΥ μου παιδιού vs αρχέγονο δάσος.
Τόμπολα.

Δεν ήρθε ακόμα η ώρα να κοιτάξουμε λίγο πιο πέρα από το δικό μας σε αυτή τη χώρα ?

nikos_abel
10/12/2012, 21:16
Η ζωή του ΔΙΚΟΥ σου παιδιού αποκλείεται να απειληθεί από το αρχόγονο δάσος εκτός και αν το αμολύσεις κανά βράδυ μόνο του εκεί μέσα (που και πάλι μπορεί να την παλέψει). Περισσότερο πάντως θα φοβόμουν για τη ζωή του δικού μου παιδιού, αν καθημερινά εισέπνεε τίγκα δόσεις από καρκινογόνα και απίστευτα επιβλαβλη σωματίδα και έπινε νερό με εσάνς βαρέων μετάλλων.

Το ερώτημα ήταν αν μετράει πιο πολύ η ζωή ενός παιδιού περισσότερο από ένα δάσος. Δε διαφωνούμε κάπου (ως συνήθως).


Δεν ήρθε ακόμα η ώρα να κοιτάξουμε λίγο πιο πέρα από το δικό μας σε αυτή τη χώρα ?

Αν

1ον
Θεωρείς το παιδί σου κάτι "δικό σου" τότε το σκεπτικό σου χρειάζεται απντέιτ στον 21ο αιώνα

2ον
Αν το ερώτημα δε σου δημιουργεί σοβαρό δίλημα, τότε το σκεπτικό σου επίσης χρειάζεται απντέιτ.

3ον
Το μέλλον του ΔΙΚΟΥ μου παιδιού είναι αλληλένδετο με το μέλλον του δάσους.
Ένα αρχαίο :D γνωμικό όμως λέει :live to fight another day.
Ιδου η απορία.

stefanos
10/12/2012, 21:28
Είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάμε για μιά τρύπα 700 μέτρων διαμέτρου και 200 μέτρων βάθους στην Ελλάδα.
Είμαστε Νο6 στον κόσμο σε λιγνίτες και σε πολύ καλές θέσεις σε βωξίτες και αρκετά άλλα ορυκτά που εξορύσσονται με την ίδια μέθοδο σε πραγματικά ΜΕΓΑΛΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ορυχεία με ίδιες και ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ επιπτώσεις, αλλά δεν ακούω τίποτα.

sniper
10/12/2012, 21:35
Δεν ήρθε ακόμα η ώρα να κοιτάξουμε λίγο πιο πέρα από το δικό μας σε αυτή τη χώρα ?

Ζεις στην επαρχία, άνεργος κα χωρίς προοπτικές, το παιδί σου κι η οικογένειά σου "πεινάει" κι έχεις το δίλλημα: δουλειά στο ορυχείο εκεί που είναι τώρα δάσος ή παραμονή στην
τωρινή κστάσταση... (Δεν είναι τυχαίο βέβαια που οι περισσότεροι αριστεροί θεωρητκοί του 19ου αιώνα ήταν αστοί)

hymador κάνε μου την χάρη και μην πεταχτείς για την επαρχία, η Κορινθία δεν ειναι επαρχία. Αν θες να σε πάω εγώ κάπου να καταλάβεις τι εστί επαρχία.

el_hymador
10/12/2012, 21:49
Είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάμε για μιά τρύπα 700 μέτρων διαμέτρου και 200 μέτρων βάθους στην Ελλάδα.
Είμαστε Νο6 στον κόσμο σε λιγνίτες και σε πολύ καλές θέσεις σε βωξίτες και αρκετά άλλα ορυκτά που εξορύσσονται με την ίδια μέθοδο σε πραγματικά ΜΕΓΑΛΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ορυχεία με ίδιες και ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ επιπτώσεις, αλλά δεν ακούω τίποτα.


Ο λιγνίτης είναι ως επί το πλείστον επιφανειακός και εξορύσεται με αυτές τις τεράστιες γεωφαγάνες, ενώ δεν απαιτεί την ειδική επεξεργασία που απαιτεί ο χαλκός και ο χρυσός. Σαφώς και είναι και αυτός χάλια μαύρα κυριολεκτικά και μεταφορικά, αλλά τουλάχιστον πέραν της σκόνης κατά την εξόρυξη του και του CO2 κάτά την καύση του, δεν εναποθέτει άλλα στοιχεία, ενώ αμα τελειώσει το κοίτασμα, μετά από κάποιο διάστημα η περιοχή μπορεί σταδιακά να επανέλθει, αν και εφ όσων επαναποθέτουν τα αποδεσμευμένα από το λινήτη χώματα πίσω. Βέβαια δε νομίζω ότι οι κάτοικοι της Πτολεμαίδας, της Μεγαλόπολης και άλλων λιγνιτοπεριοχών είναι ευτυχισμένοι...

Για τον Βωξίτη, δες τι έχει γίνει και γίνεται στην Οίτη... μια από τα ίδια πάνω κάτω και εκεί φωνάζει ο κόσμος εδώ και χρόνια αλλά αν δεν ακούμε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και ατίδραση...

sniper
10/12/2012, 21:51
....

Για τον Βωξίτη, δες τι έχει γίνει και γίνεται στην Οίτη... μια από τα ίδια πάνω κάτω και εκεί φωνάζει ο κόσμος εδώ και χρόνια αλλά αν δεν ακούμε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και ατίδραση...

Αλλά υποθέτω εκεί δουλευουν κάτοικοι από την Άνδρο...

Μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να μην καταστραφεί το φυσικό τοπίο σ' ενα κοίτασμα κι αυτό είναι το κοίτασμα να μας είναι άχρηστο. Όλα τα υπόλοιπα είναι εκθέσεις ιδεών.

Nice to have που λένε και στο χωριό του Κάπτεν.

el_hymador
10/12/2012, 21:58
Αλλά υποθέτω εκεί δουλευουν κάτοικοι από την Άνδρο...

Μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να μην καταστραφεί το φυσικό τοπίο σ' ενα κοίτασμα κι αυτό είναι το κοίτασμα να μας είναι άχρηστο. Όλα τα υπόλοιπα είναι εκθέσεις ιδεών.

Nice to have που λένε και στο χωριό του Κάπτεν.

Μέχρι που να έρθει και στο δικό μας σπίτι απ έξω και να απορρούμε γιατί οι υπόλοιποι ασχολούνται με τη σύνταξη, την ανάπτυξη και τη δομή του κειμένου και δεν κάνουν κάτι...

nickald
10/12/2012, 21:59
Ο λιγνίτης είναι ως επί το πλείστον επιφανειακός και εξορύσεται με αυτές τις τεράστιες γεωφαγάνες, ενώ δεν απαιτεί την ειδική επεξεργασία που απαιτεί ο χαλκός και ο χρυσός. Σαφώς και είναι και αυτός χάλια μαύρα κυριολεκτικά και μεταφορικά, αλλά τουλάχιστον πέραν της σκόνης κατά την εξόρυξη του και του CO2 κάτά την καύση του, δεν εναποθέτει άλλα στοιχεία, ενώ αμα τελειώσει το κοίτασμα, μετά από κάποιο διάστημα η περιοχή μπορεί σταδιακά να επανέλθει, αν και εφ όσων επαναποθέτουν τα αποδεσμευμένα από το λινήτη χώματα πίσω. Βέβαια δε νομίζω ότι οι κάτοικοι της Πτολεμαίδας, της Μεγαλόπολης και άλλων λιγνιτοπεριοχών είναι ευτυχισμένοι...

Για τον Βωξίτη, δες τι έχει γίνει και γίνεται στην Οίτη... μια από τα ίδια πάνω κάτω και εκεί φωνάζει ο κόσμος εδώ και χρόνια αλλά αν δεν ακούμε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και ατίδραση...



Ελα να το πεις στην Κοζανη αυτο για το ποσο μπορει να επανελθει η περιοχη και τα ρεστα....

Με 70% αυξηση στα κρουσματα καρκινου δε νομιζω να το ακουσουν και πολυ θετικα.....

Αλλα βεβαια τοσα χρονια μας βολευει που κανουμε τσακ το διακοπτη και αναβει το φωτακι.......

Δεν το λεω με την λογικη του να πεθανει η κατσικα του γειτονα χαλκιδικιωτη μια που πεθανε η δικια μου...... αλλα οταν τοσα χρονια κανουν/κανουμε μουγκα για ολα τα υπολοιπα ειναι τουλαχιστον γελοιο να θες να σε στηριξουν οι υπολοιποι....

Στην ουσια ή αντιδρας ολικα (δεχομενος τις επιπτωσεις φυσικα) ή κανεις αυτο που γινεται τωρα.... ο καθενας φωναζει για το σπιτι του λιγο αφου περασει η φωτια απο το σπιτι του γειτονα που εβλεπε και εκανε κο κο κο.....

el_hymador
10/12/2012, 22:01
Ελα να το πεις στην Κοζανη αυτο για το ποσο μπορει να επανελθει η περιοχη και τα ρεστα....



Με 70% αυξηση στα κρουσματα καρκινου δε νομιζω να το ακουσουν και πολυ θετικα.....

Αλλα βεβαια τοσα χρονια μας βολευει που κανουμε τσακ το διακοπτη και αναβει το φωτακι.......

Δεν το λεω με την λογικη του να πεθανει η κατσικα του γειτονα χαλκιδικιωτη μια που πεθανε η δικια μου...... αλλα οταν τοσα χρονια κανουν/κανουμε μουγκα για ολα τα υπολοιπα ειναι τουλαχιστον γελοιο να θες να σε στηριξουν οι υπολοιποι....

Στην ουσια ή αντιδρας ολικα (δεχομενος τις επιπτωσεις φυσικα) ή κανεις αυτο που γινεται τωρα.... ο καθενας φωναζει για το σπιτι του λιγο αφου περασει η φωτια απο το σπιτι του γειτονα που εβλεπε και εκανε κο κο κο.....


Δεν είμαι απο τη Χαλκιδική πάντως...

nickald
10/12/2012, 22:03
Ναι νταξ δε το λεω για σενα.... παραδειγμα εφερα..... κι εγω δε θελω να γαμηθει το συμπαν στην χαλκιδικη.... παμε για διακοπες εκει.

sniper
10/12/2012, 22:03
Μέχρι που να έρθει και στο δικό μας σπίτι απ έξω και να απορρούμε γιατί οι υπόλοιποι ασχολούνται με τη σύνταξη, την ανάπτυξη και τη δομή του κειμένου και δεν κάνουν κάτι...

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν περιμένω από τον "πεινασμένο" υπερβάσεις... Αν ερθει θα αξιολογηθεί ανάλογα με τις καταστάσεις..


Να σου το θέσω διαφορετικά : Εστω ότι βρίσκεται ένα κοίτασμα πετρελαίου στυλ Σαουδικής Αραβίας ή Ιρακ στο Αιγαίο το οποίο σταματάει τα μνημόνια και τα χαράτσια και τους φόρους κι όλο το γ@μήσι που τρώμε αύριο αλλά υπάρχει μία μεγάλη πιθανότητα αν σκάσει μια μ@λακία να μολυνθεί μια τεράστια θαλάσσια περιοχή κι εσύ έχεις την κυβερνητική θέση να πεις το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ.

Τι θα επέλεγες;

el_hymador
10/12/2012, 22:09
Δεν διαφωνώ, αλλά δεν περιμένω από τον "πεινασμένο" υπερβάσεις... Αν ερθει θα αξιολογηθεί ανάλογα με τις καταστάσεις..


Να σου το θέσω διαφορετικά : Εστω ότι βρίσκεται ένα κοίτασμα πετρελαίου στυλ Σαουδικής Αραβίας ή Ιρακ στο Αιγαίο το οποίο σταματάει τα μνημόνια και τα χαράτσια και τους φόρους κι όλο το γ@μήσι που τρώμε αύριο αλλά υπάρχει μία μεγάλη πιθανότητα αν σκάσει μια μ@λακία να μολυνθεί μια τεράστια θαλάσσια περιοχή κι εσύ έχεις την κυβερνητική θέση να πεις το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ.

Τι θα επέλεγες;

ΟΧΙ χωρίς δεύτερη σκέψη, γιατί το πραγματικό "κοίτασμα πετρελαίου" είναι το Αιγαίο, μη κοιτάς που ποτέ δε το εκμεταλλευτήκαμε σωστά... άσε που δεν είναι πεπερασμέμο χρονικά, θα διαρκέσει όσο καιρό του φερόμαστε καλά

sniper
10/12/2012, 22:11
ΟΧΙ χωρίς δεύτερη σκέψη, γιατί το πραγματικό "κοίτασμα πετρελαίου" είναι το Αιγαίο, μη κοιτάς που ποτέ δε το εκμεταλλευτήκαμε σωστά... άσε που δεν είναι πεπερασμέμο χρονικά, θα διαρκέσει όσο καιρό του φερόμαστε καλά

Kαλά... θα ήσουν πραγματικά ο πρώτος πολιτικός που θα τον είχε γ@μήσει όλη η επικράτεια (κυριολεκτικά)...

Εύγε πάντως για το θάρρος σου.

boussias
10/12/2012, 22:24
Ο Χρυσός στα χρόνια της Κρίσης (http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2012-2013/314-o-xrysos-sta-xronia-tis-krisis-mavri-vilvahttp://)

boussias
10/12/2012, 22:28
http://www.youtube.com/watch?v=W64D5MuVFlg

el_hymador
10/12/2012, 22:31
Kαλά... θα ήσουν πραγματικά ο πρώτος πολιτικός που θα τον είχε γ@μήσει όλη η επικράτεια (κυριολεκτικά)...


Εύγε πάντως για το θάρρος σου.

Που να δεις τι θα μου κάνανε έτσι και έφευγε καμμία τάπα από τη θέση της και γέμιζε η Ψαρρού στη Μύκονο πίσσες και πετρέλαια...

sniper
10/12/2012, 22:51
Που να δεις τι θα μου κάνανε έτσι και έφευγε καμμία τάπα από τη θέση της και γέμιζε η Ψαρρού στη Μύκονο πίσσες και πετρέλαια...

Πάλι θα σε γ@μουσαν αλλά λιγότεροι.

pipe_smoker
10/12/2012, 22:57
... (Δεν είναι τυχαίο βέβαια που οι περισσότεροι αριστεροί θεωρητκοί του 19ου αιώνα ήταν αστοί)


Δεν ήταν μόνο οι αριστεροί θεωρητικοί του 19ου αιώνα αστοί. Γενικότερα οι επιστήμες (θετικές τε και κοινωνικές) απαιτούσαν (κι απαιτούν αλλά ας μείνουμε σε παρελθοντικό χρόνο) χρόνο και χρήμα και στάτους το οποίο δεν το είχαν όλοι. Όπως έχει πει κι ο Ρουσσώ "είναι δύσκολο να κάνει κανείς υψηλές σκέψεις όταν έχει να ανησυχεί για το πώς θα βγάλει το ψωμί του".
Κοινώς, λογικό είναι η πλειοψηφία των "ιδεών" που έχουμε ως κληρονομιά, να μας έχει κληροδοτηθεί από ανθρώπους οι οποίοι σαφώς και δεν πεινούσαν. Και κατά κύριο λόγο σε μια γενική θεώρηση αυτοί ήταν αστοί (γεωγραφικά έστω). Υπάρχουν και περίτρανες εξαιρέσεις βεβαίως.
Αλλά όπως είπες κι εσύ παρακάτω (λέγοντάς το με άλλη έννοια πιθανότατα):



δεν περιμένω από τον "πεινασμένο" υπερβάσεις...



Από εκεί και πέρα βλέπω αυτά:




Ζεις στην επαρχία, άνεργος κα χωρίς προοπτικές, το παιδί σου κι η οικογένειά σου "πεινάει" κι έχεις το δίλλημα: δουλειά στο ορυχείο εκεί που είναι τώρα δάσος ή παραμονή στην
τωρινή κστάσταση




Να σου το θέσω διαφορετικά : Εστω ότι βρίσκεται ένα κοίτασμα πετρελαίου στυλ Σαουδικής Αραβίας ή Ιρακ στο Αιγαίο το οποίο σταματάει τα μνημόνια και τα χαράτσια και τους φόρους κι όλο το γ@μήσι που τρώμε αύριο αλλά υπάρχει μία μεγάλη πιθανότητα αν σκάσει μια μ@λακία να μολυνθεί μια τεράστια θαλάσσια περιοχή κι εσύ έχεις την κυβερνητική θέση να πεις το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ. Τι θα επέλεγες;


Το πρόβλημα που προκύπτει είναι ακριβώς το ότι όταν έχεις φτάσει να σε έχουν βουτήξει μέχρι το λαιμό στον κουβά με τα σκατά, το μοναδικό δίλημμα που θα σου τεθεί, θα είναι αν θα προτιμήσεις να σε πνίξουν καθώς ανεβαίνουν ρουφώντας τα από το στόμα ή σνιφάροντάς τα από τη μύτη.

Ακριβώς και γι'αυτό το λόγο, τα διλήμματα που παρουσιάζονται για εξορύξεις, για ορυχεία, για αρκούδες, για ΔΝΤ και πετρέλαια με πιθανότητα να ψοφήσει και η τελευταία κουτσομούρα του Αιγαίου είναι είτε αδιέξοδα, είτε κάνουν κύκλους γύρω από τον εαυτό τους.

Αν κάποιος σε πιάσει, σε δέσει, σε φιμώσει, και σου δείξει ένα μαχαίρι κι ένα τσεκούρι και σου πει να διαλέξεις με τί από τα δύο θα σε σφάξει, "θεωρητικά" σου θέτει ένα δίλημμα. Επί της ουσίας @@ δίλημμα σου θέτει γιατί το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Και στην εδώ περίπτωση, βρισκόμαστε σε μία ανάλογη κατάσταση μόνο που δεν είναι τόσο οφθαλμοφανές το επικείμενο αποτέλεσμα. Μας έχουν δέσει χειροπόδαρα, μας παρουσιάζουν κάποια δήθεν διλήμματα τύπου "Θέλετε ανάπτυξη? Θέλει θυσίες η ανάπτυξη όμως.... Μπορεί και να καταστραφούν 5-10 δάση..." και νιώθουμε και τυχεροί που μας δίνουν και το δικαίωμα της "επιλογής". Κι αρχίζει το "ναι, αλλά εδώ που φτάσαμε τώρα πες τι κάνουμε!" κι απαιτείται μια απάντηση/απόφαση. Κατ'εμέ η απάντηση/απόφαση θα είναι εξίσου άκυρη και άνευ ουσίας με το δίλημμα. Το "εδώ που φτάσαμε" ακυρώνει κάθε έννοια πραγματικής επιλογής και μάλιστα ειδικά όταν μιλάμε για πραγματικά ακραίες καταστάσεις.

Αφού πρώτα σε έχω οδηγήσει εκεί που θέλω, δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το να σου θέσω ένα δίλημμα υπό τους δικούς μου όρους. Με μόνη διαφορά ότι αυτό παύει να είναι δίλημμα. Μια μεταμφιεσμένη προειλημμένη απόφαση είναι, ή αν προτιμάτε μία win-win situation για τον θύτη, ασχέτως του τί θα επιλέξει το θύμα. Δε μιλάμε λοιπόν πλέον για δίλημμα, ή έστω μιλάμε για ένα δίλημμα άνευ ουσίας.
Είτε αυτό το δίλημμα γίνεται εξ'ολισθήματος σε μια κουβέντα, είτε εξυπηρετώντας συμφέροντα σε μία πραγματικότητα.

ΥΓ. Καμία μομφή προς τον sniper. Απλά τον έκανα quote για να "πατήσω" και να γράψω. Προς αποφυγή όποιας πιθανής παρεξήγησης.

sniper
10/12/2012, 23:04
Δεν ήταν μόνο οι αριστεροί θεωρητικοί του 19ου αιώνα αστοί. Γενικότερα οι επιστήμες (θετικές τε και κοινωνικές) απαιτούσαν (κι απαιτούν αλλά ας μείνουμε σε παρελθοντικό χρόνο) χρόνο και χρήμα και στάτους το οποίο δεν το είχαν όλοι. Όπως έχει πει κι ο Ρουσσώ "είναι δύσκολο να κάνει κανείς υψηλές σκέψεις όταν έχει να ανησυχεί για το πώς θα βγάλει το ψωμί του".
Κοινώς, λογικό είναι η πλειοψηφία των "ιδεών" που έχουμε ως κληρονομιά, να μας έχει κληροδοτηθεί από ανθρώπους οι οποίοι σαφώς και δεν πεινούσαν. Και κατά κύριο λόγο σε μια γενική θεώρηση αυτοί ήταν αστοί (γεωγραφικά έστω). Υπάρχουν και περίτρανες εξαιρέσεις βεβαίως.
Αλλά όπως είπες κι εσύ παρακάτω (λέγοντάς το με άλλη έννοια πιθανότατα):





Από εκεί και πέρα βλέπω αυτά:








Το πρόβλημα που προκύπτει είναι ακριβώς το ότι όταν έχεις φτάσει να σε έχουν βουτήξει μέχρι το λαιμό στον κουβά με τα σκατά, το μοναδικό δίλημμα που θα σου τεθεί, θα είναι αν θα προτιμήσεις να σε πνίξουν καθώς ανεβαίνουν ρουφώντας τα από το στόμα ή σνιφάροντάς τα από τη μύτη.

Ακριβώς και γι'αυτό το λόγο, τα διλήμματα που παρουσιάζονται για εξορύξεις, για ορυχεία, για αρκούδες, για ΔΝΤ και πετρέλαια με πιθανότητα να ψοφήσει και η τελευταία κουτσομούρα του Αιγαίου είναι είτε αδιέξοδα, είτε κάνουν κύκλους γύρω από τον εαυτό τους.

Αν κάποιος σε πιάσει, σε δέσει, σε φιμώσει, και σου δείξει ένα μαχαίρι κι ένα τσεκούρι και σου πει να διαλέξεις με τί από τα δύο θα σε σφάξει, "θεωρητικά" σου θέτει ένα δίλημμα. Επί της ουσίας @@ δίλημμα σου θέτει γιατί το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Και στην εδώ περίπτωση, βρισκόμαστε σε μία ανάλογη κατάσταση μόνο που δεν είναι τόσο οφθαλμοφανές το επικείμενο αποτέλεσμα. Μας έχουν δέσει χειροπόδαρα, μας παρουσιάζουν κάποια δήθεν διλήμματα τύπου "Θέλετε ανάπτυξη? Θέλει θυσίες η ανάπτυξη όμως.... Μπορεί και να καταστραφούν 5-10 δάση..." και νιώθουμε και τυχεροί που μας δίνουν και το δικαίωμα της "επιλογής". Κι αρχίζει το "ναι, αλλά εδώ που φτάσαμε τώρα πες τι κάνουμε!" κι απαιτείται μια απάντηση/απόφαση. Κατ'εμέ η απάντηση/απόφαση θα είναι εξίσου άκυρη και άνευ ουσίας με το δίλημμα. Το "εδώ που φτάσαμε" ακυρώνει κάθε έννοια πραγματικής επιλογής και μάλιστα ειδικά όταν μιλάμε για πραγματικά ακραίες καταστάσεις.

Αφού πρώτα σε έχω οδηγήσει εκεί που θέλω, δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το να σου θέσω ένα δίλημμα υπό τους δικούς μου όρους. Με μόνη διαφορά ότι αυτό παύει να είναι δίλημμα. Μια μεταμφιεσμένη προειλημμένη απόφαση είναι, ή αν προτιμάτε μία win-win situation για τον θύτη, ασχέτως του τί θα επιλέξει το θύμα. Δε μιλάμε λοιπόν πλέον για δίλημμα, ή έστω μιλάμε για ένα δίλημμα άνευ ουσίας.
Είτε αυτό το δίλημμα γίνεται εξ'ολισθήματος σε μια κουβέντα, είτε εξυπηρετώντας συμφέροντα σε μία πραγματικότητα.

ΥΓ. Καμία μομφή προς τον sniper. Απλά τον έκανα quote για να "πατήσω" και να γράψω. Προς αποφυγή όποιας πιθανής παρεξήγησης.


ΟΚ, σύμφωνοι, αλλά αυτό λέγεται παγκόσμια ιστορία και ο νόμος της ζούγκλας που ποτέ δεν σταματησε να ισχύει. Αυτοί που πιστεύουν οτι δεν ισχύει ή μπορούν να τον σταματήσουν, είναι ονειροπόλοι χίππυδες που από από το πολύ πιώμα και free willy, βλέπουν πράσινους δράκους...

Peace, yankees go home, Soviets out of Afganistan, klein mein... πλερώστε τώρα 1.50 το πετρέλαιο και σε λιγο που και το ιντερνετ θα είναι πολυτέλεια θα τα λέμε στα Μάταλα.

stefanos
10/12/2012, 23:10
Παιδιά σε καμιά ερώτηση η απάντηση δεν είναι ναί ή όχι.
Υπάρχει και το ναι ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.
Το οποίο βέβαια μάλλον δεν βολεύει κανέναν από τους εμπλεκόμενους και γι αυτό δεν προβάλλεται.

pipe_smoker
10/12/2012, 23:30
ΟΚ, σύμφωνοι, αλλά αυτό λέγεται παγκόσμια ιστορία και ο νόμος της ζούγκλας που ποτέ δεν σταματησε να ισχύει. Αυτοί που πιστεύουν οτι δεν ισχύει ή μπορούν να τον σταματήσουν, είναι ονειροπόλοι χίππυδες που από από το πολύ πιώμα και free willy, βλέπουν πράσινους δράκους...

Peace, yankees go home, Soviets out of Afganistan, klein mein... πλερώστε τώρα 1.50 το πετρέλαιο και σε λιγο που και το ιντερνετ θα είναι πολυτέλεια θα τα λέμε στα Μάταλα.

Καλά, εκτός από ονειροπόλους χίππυδες υπήρξαν κι άλλοι άνθρωποι οι οποίοι προσπάθησαν να αλλάξουν ό,τι μπορούσαν να αλλάξουν. Το ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να αλλάξει τον κόσμο είναι γεγονός. Το ότι μπορεί να αλλάξει κάτι όμως είναι επίσης γεγονός, και το πόσο σημαντικό ή ασήμαντο θα είναι αυτό για την πορεία του κόσμου θα το κρίνει η ιστορία.

Όταν γεννιέται κάποιος σε αυτόν τον κόσμο, το πρώτο πράγμα που μαθαίνει και φαινομενικά γνωρίζει by default είναι ο νόμος της ζούγκλας σαφώς. Τώρα εάν από εκεί και πέρα μπορεί/αξίζει τον κόπο/πρέπει/οφείλει να εξελιχθεί σε κάτι ανώτερο από ζώο, έχει αποτελέσει προβληματισμό αιώνων κι έχει προσεγγιστεί από κάθε δυνατή σκοπιά. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και τα επιχειρήματά του, και δε λύνεται αυτό ούτε "εδώ" ούτε "τώρα".

Όσο για το τελευταίο, εάν το απόσταγμα της φράσης σου είναι ότι "πορείες, συνθήματα και μαλακίες τούμπανα, @@ καταφέρατε. Πλερώστε το πετρέλαιο κλπ..." θα συμφωνήσω για το παρόν και τη σημερινή κατάσταση, αλλά θα διαφωνήσω για τα όσα έχουν γίνει στο παρελθόν και σε άλλες εποχές και περιστάσεις. Αλλά κι αυτό σηκώνει πολλή κουβέντα οπότε ας το αφήσουμε για μια άλλη φορά.

sniper
10/12/2012, 23:38
.....
Όσο για το τελευταίο, εάν το απόσταγμα της φράσης σου είναι ότι "πορείες, συνθήματα και μαλακίες τούμπανα, @@ καταφέρατε. Πλερώστε το πετρέλαιο κλπ..." θα συμφωνήσω για το παρόν και τη σημερινή κατάσταση, αλλά θα διαφωνήσω για τα όσα έχουν γίνει στο παρελθόν και σε άλλες εποχές και περιστάσεις. Αλλά κι αυτό σηκώνει πολλή κουβέντα οπότε ας το αφήσουμε για μια άλλη φορά.

Έχεις οριακά δίκιο... όσα κατακτήθηκαν χθες, χάθηκαν σήμερα.

pipe_smoker
11/12/2012, 00:05
Έχεις οριακά δίκιο... όσα κατακτήθηκαν χθες, χάθηκαν σήμερα.

Συμφωνάμε.

bulmont
11/12/2012, 05:26
Που να δεις τι θα μου κάνανε έτσι και έφευγε καμμία τάπα από τη θέση της και γέμιζε η Ψαρρού στη Μύκονο πίσσες και πετρέλαια...


Πάλι θα σε γ@μουσαν αλλά λιγότεροι.


Με τον κ@λο;;;;;;;

el_hymador
28/02/2013, 16:37
Ωραίος ο Δήμαρχος...

http://www.youtube.com/watch?v=-XuIfISfXD8

p@nos
28/02/2013, 20:25
:beer:

SVX
28/02/2013, 21:10
και μονο που ακους το ονομα Παχτας, καταλαβαινεις για ποιανου καλο ειναι η "επενδυση" αυτος πριν λιγα χρονια θα εδινε τη Θασο δωρο με το Πορτο Καρας...:bawl:

Zid
28/02/2013, 23:48
Αφου υπάρχει αντίδραση στη περιοχή ... ας κάνουν ένα δημοψήφισμα να δούμε πόσοι θέλουν να φάνε τα σκατά του ορυχείου ..και πόσοι όχι ...


Αλλιώς ας λουστούν την οργή των κατοίκων....με ότι συνεπαγέται....αυτή..

el_hymador
28/02/2013, 23:57
Αφου υπάρχει αντίδραση στη περιοχή ... ας κάνουν ένα δημοψήφισμα να δούμε πόσοι θέλουν να φάνε τα σκατά του ορυχείου ..και πόσοι όχι ...


Αλλιώς ας λουστούν την οργή των κατοίκων....με ότι συνεπαγέται....αυτή..


Μωρε σωστά τα λες, αλλά εδω δεν ρώτησαν 11.000.000 νοματέους αν θέλουν να "σωθούν", θα το κάνουν για λίγους ιθαγενείς στην Χαλκιδική; Και στην τελική τι θα κληθεί να ψηφίσει κανείς; ΝΑΙ δέχομαι να ψοφήσω απο καρκίνο και νεοπλασματικές ασθένεις εγώ και τα παιδιά μου;

Zid
01/03/2013, 00:45
Μωρε σωστά τα λες, αλλά εδω δεν ρώτησαν 11.000.000 νοματέους αν θέλουν να "σωθούν", θα το κάνουν για λίγους ιθαγενείς στην Χαλκιδική; Και στην τελική τι θα κληθεί να ψηφίσει κανείς; ΝΑΙ δέχομαι να ψοφήσω απο καρκίνο και νεοπλασματικές ασθένεις εγώ και τα παιδιά μου;

Οποιος δε μαθαίνει απο το παρελθόν του... ειναι καταδικασμένος να ζήσει τα ίδια και στο μέλλον... Τα ορυχεία ειναι λύση επιβίωσης με τιμημα την υγεία των κατοικων .. το γνωρίζουν ολοι τους...ας το σκεφτούν καλύτερα..

Sapadak
01/03/2013, 07:40
Στην Αλεξανδρουπολη που έγινε κάτι σαν δημοψηφισμα πάντως το 90% των ανθρωπων (μαζι με τοπικους άρχοντες) ειναι κατα.
Λες να μην εξορυξουν το χρυσο στο Πέραμα? Λες να μην εξορυξουν το χρυσο στις Σαπες?

ήδη γνωριζω κόσμο που προσπαθεί να 'μπει' στην εταιρία "Χρυσωρυχεια Θράκης" μεσο γνωστων κτλ κτλ, ανθρωποι που δε το θελαν με τπτ να βγει ο χρυσος γιατι ειναι επικινδυνος!

Μας φέραν εκει που θελαν οι πολιτικοι μας, και σε λιγακι ακομα θα παρακαλάμε να τον 'βγαλουν' το χρυσο για να πάρουμε κανα ενσημο/μεροκαματο

DrBig
01/03/2013, 07:55
Ρε παιδια δεν παει ετσι....δεν μπορεις να θελεις αναπτυξη και να μην εκμεταλλευεσαι τον πλουτο σου σα χωρα.
Αυτο που θα μπορουσαν να κανουν οι κατοικοι, ειναι να εξασφαλισουν πως θα τηρηθουν περιβαντολογικοι κανονες, δεν ειναι δυνατον αυτο να μην μπορει να γινει, εδω στα πυρηνικα εργοστασια γινεται.
Θυμαμαι στην Αμοργο το νησι των ανεμων που οι ντοπιοι ξεσηκωθηκαν γιατι οι ανεμογεννητριες θα τους χαλουσαν οπτικα το περιβαλλον. Εκει και στην Ικαρια φυσαει αερας για ολη την Ελλαδα. Και μαλιστα, επειδη το ειχα συζητησει τοτε το θεμα, το συνηθισμενο επιχειρημα που ακουγες ηταν, 'γιατι να κανουμε εμεις κατι για το κρατος, αφου αυτο δεν κανει τιποτε για μας'. Πενταχρονα και βγαλε...

Sapadak
01/03/2013, 08:36
Παραθέτω ενα άρθρο που κράτησα, αλλα δυστυχώς δε θυμαμε τη πήγη για να λινκάρω


Πριν λίγους μήνες, σας είχαμε μιλήσει σε αυτό το άρθρο σχετικά με το ζήτημα των εξορυκτικών δυνατοτήτων της χώρας μας. Επίσης, εκεί παρουσιάσαμε και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει πολλά χρόνια τώρα η ελληνική πολιτεία τις εξορύξεις.

Αν και αρκετά γενικό, σε εκείνο το άρθρο παραθέσαμε τις γνώσεις μας για το θέμα των ορυκτών πόρων της χώρας μας, αλλά και τη γνώμη μας για την αξιοποίησή τους. Η γνώμη αυτή, χοντρά χοντρά κινείται εντός των εξής αξόνων:

1. Οι ορυκτοί πόροι είναι πεπερασμένοι. Δηλαδή, για να δημιουργηθούν χρειάζεται να περάσουν εκατομμύρια χρόνια. Άρα, η αξιοποίησή τους πρέπει πάντα να κατευθύνεται σε εξορύξεις εντελώς αναγκαίες υπό την έννοια ότι πρέπει να αφήσουμε το δυνατόν περισσότερα αγαθά στις επόμενες γενιές.

2. Όλες οι εξορύξεις δημιουργούν περιβαλλοντικό πρόβλημα. Είτε μικρό είτε μεγάλο, πάντα δημιουργείται πρόβλημα. Από την άλλη, η τεχνολογία σήμερα μας δίνει τη δυνατότητα (στο βαθμό που πληρώσουμε και τη χρησιμοποιήσουμε) να αποκαταστήσουμε ή να προλάβουμε το μεγαλύτερο ποσοστό των προβλημάτων αυτών.

3. Ένα σοβαρό κράτος, πρέπει να διαχειρίζεται συνολικά τις εξορύξεις του και πάντα υπέρ του δημοσίου συμφέροντος. Έτσι, ένα κράτος δε μπορεί να παραχωρεί ένα κοίτασμά του, χωρίς πρώτα να υπάρχει μια συνολική οικονομοτεχνική μελέτη που θα συνδέεται με τον προϋπολογισμό του κράτους και αποβλέπει σε βάθος τουλάχιστον 10ετίας. Να το πούμε με άλλα λόγια: ένα σοβαρό κράτος δε μπορεί να χαρίζει τα πολύτιμα κοιτάσματα του για ψίχουλα.


Χρυσός στην Ελλάδα, Αλήθειες και Ψέματα


Κοιτάσματα Χρυσού

Υπάρχει χρυσός στην Ελλάδα? Καταρχάς το “υπάρχει” δεν είναι η σωστή ερώτηση. Πάντα και παντού υπάρχει σχεδόν. Το ζήτημα είναι αν αυτός που υπάρχει αξίζει να εκμεταλλευτεί με βάση τις κάθε στιγμή τιμές του χρυσού παγκοσμίως. Στην Ελλάδα έχουμε κάποιες ποσότητες (κυρίως στη Χαλκιδική και τη Θράκη) οι οποίες τα τελευταία χρόνια είναι εκμεταλλεύσιμες.

Σημαντικό είναι ότι πριν την εξόρυξη, μόνο “στο περίπου” μπορεί να γίνει εκτίμηση των αποθεμάτων του κοιτάσματος. Δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς ΠΟΣΟ χρυσό (ή οτιδήποτε άλλο) έχουμε. Μπορούμε να υπολογίσουμε, συνήθως υπολογίζοντας λιγότερο από την πραγματική ποσότητα.

Λεπτομέρεια 1: Δεν μπορούμε να εξορύξουμε το 100% του κοιτάσματος. Ανάλογα την μέθοδο εξόρυξης το ποσοστό που μπορούμε να βγάλουμε ποικίλει από 50% εώς και 90%. Οι μέθοδοι υπόγειας εκμετάλλευσης (σήραγγες) έχουν πολύ μικρότερη αποδοτικότητα σε σχέση με τις μεθόδους υπαίθριας εκμετάλλευσης (open pit).

Λεπτομέρεια 2: Ο χρυσός στο υπέδαφος δεν είναι σε μορφή μετάλλου. Προσπαθήστε να φανταστείτε ένα οποιοδήποτε χώμα ή βράχο. Μέσα σε αυτό το χώμα σε μέγεθος που φαίνεται μόνο με μικροσκόπιο υπάρχουν απειροελάχιστοι κόκκοι χρυσού. Αυτούς κυνηγάμε.

Λεπτομέρεια 3: Μαζί με το χρυσό συνήθως βρίσκονται και διάφορα άλλα ορυκτά, πολύ μικρότερης αλλά όχι αμελητέας αξίας. Μόλυβδος, Αρσενικό, Ψευδάργυρος είναι κάποια από αυτά.

Sapadak
01/03/2013, 08:38
Συνεχεια του παραπανω


Δικαιώματα και Διαδικασία Εξόρυξης - Εκμετάλλευσης

Με βάση τη διεθνή νομοθεσία, η βασική λογική για να μπορέσει κάποιος να στήσει ένα ορυχείο είναι η εξής:

α) Εντοπίζει το κοίτασμα (είτε κάνει ο ίδιος έρευνα αφού έχει ζητήσει άδεια από την κυβέρνηση είτε το έχει εντοπίσει η κυβέρνηση και το δημοπρατεί).

β) Αγοράζει τα δικαιώματα με διαγωνισμό. Αυτό σημαίνει ότι η εκάστοτε κυβέρνηση έχει υπολογίσει στο περίπου πόσο χρυσό έχει στο υπέδαφος. Πολλαπλασιάζει με την τρέχουσα τιμή του χρυσού και βρίσκει προσεγγιστικά που πρέπει να κυμαίνονται οι προσφορές.

Σε αυτή την φάση ο πλειοδότης ουσιαστικά έχει αγοράσει τον χρυσό που βρίσκεται στο υπέδαφος και τον έχει ήδη πληρώσει. Το δικό του αναμενόμενο κέρδος βρίσκεται στην διαφορά υπολογισμού-πραγματικότητας και στα υπόλοιπα ορυκτά που θα εξορύξει μαζί με το χρυσό.

Για να ξεκινήσει την εξόρυξη όμως δεν αρκεί να σου “ανήκει” ο χρυσός που βρίσκεται στο υπέδαφος. Πρέπει και να σου επιτραπεί να τον βγάλεις και να τον χρησιμοποιήσεις. Να πάρεις δηλαδή άδεια εκμετάλλευσης και για να την πάρεις αυτή πρέπει να σου εγκριθούν οι μελέτες αποκατάστασης/εξόρυξης/
εμπλουτισμού (η διεργασία με την οποία από το “χώμα” παίρνουμε τελικά το μέταλλο).

Εδώ αρχίζουν τα περίεργα και αυτό γιατί ο χρυσός έχει δύο ιδιότητες που τον κάνουν και εξαιρετικά πολύτιμο:

α) Είναι σπάνιος. Δηλαδή αν σε 1 τόνο χώματος καταφέρεις να βρεις 5 γραμμάρια χρυσό (όχι παραπάνω από 2-3 κόκκους ζάχαρης σε μέγεθος), είσαι αρκετά κωλόφαρδος. Αυτή η περιεκτικότητα θεωρείται πλούσια. Παράλληλα όμως, θα πρέπει να βρεις κάτι να κάνεις με τα υπόλοιπα 999.995 κιλά άχρηστου χώματος.

β) Είναι ευγενές μέταλλο. Δεν σκουριάζει-δεν χαλάει ΑΛΛΑ και δεν “ενώνεται” με άλλα. Αποτέλεσμα είναι ότι για να τον βγάλουμε από το χώμα, οι διαδικασίες απαιτούν βαριά χημικά και μεγάλη κατανάλωση νερού και ενέργειας. Και φυσικά πάρα πολλά και επικίνδυνα απόβλητα. Σκεφτείτε ότι η μέθοδος εμπλουτισμού με κυάνιο (και όχι υδροκυάνιο όπως ακούγεται) θεωρείται από τις πιο ασφαλείς περιβαλλοντικά.

Τι σημαίνουν όλα αυτά? Ότι κάτι τόσο πολύτιμο θέλει και ιδιαίτερη προσοχή για την εξόρυξη και τον εμπλουτισμό του. Αν όλα όμως γίνουν καλά τότε τα πιθανά κέρδη και για το κράτος (με την αγορά των δικαιωμάτων) και για τους πολίτες της περιοχής (με τις θέσεις εργασίας) είναι αρκετά.

Φυσικά, το περιβαλλοντικό κόστος ακόμα και αν ΟΛΑ γίνουν ιδανικά είναι και αυτό τεράστιο. Οπότε είναι θέμα πολιτικής απόφασης το αν αξίζει να γίνει η εξόρυξη και πότε. Σε αυτά προσθέστε και το ζήτημα της εξάντλησης ενός κοιτάσματος. Εάν εμείς επειδή είμαστε τώρα σε ανάγκη το “φάμε” τι θα αφήσουμε στους επόμενους?


Η περίπτωση της Χαλκιδικής

Η ύπαρξη κοιτασμάτων χρυσού στη Χαλκιδική δεν είναι κάτι καινούριο. Ουσιαστικά ενδείξεις γι’ αυτό έχουμε ακόμα και από την εποχή του Μ. Αλέξανδρου. Απλά τότε δεν είχαν τρόπο να το βγάλουν. Σήμερα μάλιστα με τις τιμές στις οποίες κυμαίνεται ο χρυσός τα τελευταία 20 χρόνια, συμφέρει κιόλας η εξόρυξή του.

Πριν τη σημερινή κατάσταση που λίγο πολύ θα έχετε ακούσει, τα δικαιώματα του χρυσού στο υπέδαφος της Χαλκιδικής (σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές) τα είχε αγοράσει μια Καναδική εταιρεία, ονόματι TVX Gold.

Το ιδιοκτησιακό καθεστώς παλαιότερα

Η Οθωμανική αυτοκρατορία παραχώρησε το κοίτασμα στον Γαλλοεβραίο Χανρίκο Μισραχή και στον Μπέη Νικολάκη Ψυχάρη, οθωμανό υπήκοο (1888). Αργότερα, το 1893 τα προνόμια μεταβιβάστηκαν στη Γαλλοθωμανική «Ανώνυμη Οθωμανική Εταιρεία Κασσάνδρας». Το 1912, μετά την απελευθέρωση, τα μεταλλεία εξαγοράζονται από την Ελληνική Ανώνυμο Εταιρεία Χημικών Προϊόντων και Λιπασμάτων. Μετά τον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο η εταιρεία περνά στον Πρόδρομο Μποδοσάκη – Αθανασιάδη και το 1995 ακολουθεί η πώληση της στη καναδική εταιρεία TVX Gold Inc. Όπως καταλαβαίνετε, η ελληνική πολιτεία δεν κατείχε ποτέ στα χαρτιά το κοίτασμα. Όμως εδώ είναι το πρώτο το παράδοξο: Μπορεί ένα μεταλλευτικό ή οποιοδήποτε άλλο κοίτασμα να ανήκει σε κάποιον ιδιώτη και όχι στο κράτος? Μπορεί ένας ιδιώτης να αποφασίσει ο ίδιος εάν θα εξορυχθεί ή όχι ένα κοίτασμα? Ακόμα και αν η Οθωμανική Αυτοκρατορία μεταβίβασε τους ιδιοκτησιακούς τίτλους, είναι δυνατόν το κράτος να μην κρατικοποίησε το κοίτασμα με νομοθετική ρύθμιση από το 1830 έως σήμερα? Προσοχή, δε μιλάμε για ένα σπίτι ή για ένα χωράφι. Μιλάμε για ένα κοίτασμα.

Η TVX Gold Inc

Όταν ήρθε να εγκατασταθεί στην Ελλάδα έκανε μελέτες για την εξόρυξη και τον εμπλουτισμό. Μελέτες που μια χαρά φιλικές για το περιβάλλον ήταν (πάντα με δεδομένο ότι η οποιαδήποτε εξόρυξη είναι ούτως ή άλλως διαδικασία που μολύνει και ρυπαίνει). Προέβλεπαν εξόρυξη με υπόγειες στοές και εμπλουτισμό με πρωτοποριακές για την εποχή (προ 20ετίας) μεθόδους. Φυσικά αυτοί δεν είχαν το μέγιστο κέρδος, αλλά και πάλι θα είχαν μεγάλο κέρδος.

Sapadak
01/03/2013, 08:39
Σχεδον τελος



Εννοείται ότι οι μελέτες αυτές δεν εγκρίθηκαν ποτέ. Αποτέλεσμα? Η TVX, έφαγε τεράστια νίλα αφού είχε ήδη προπληρώσει κάτι το οποίο δεν μπορούσε να πάρει. Το μόνο που μπορούσε πια να κάνει ήταν να ψάξει να ξαναπουλήσει τα δικαιώματα σε τιμή/σκότωμα.

Η συμφωνία που έκανε η TVX με το ελληνικό δημόσιο ήταν στην ουσία να μεταβιβάσει η εταιρεία το κοίτασμα στο κράτος και το κράτος να την αποζημιώσει όταν το κοίτασμα πουληθεί. Έτσι, τα δικαιώματα για τον χρυσό στο υπέδαφος της Χαλκιδικής βρέθηκαν για πρώτη φορά στα χέρια του Ελληνικού Δημοσίου. Και από εκεί πουλήθηκαν το 2004 στην κοινοπραξία Ελλάκτωρ (Μπόμπολας) - Eldorado Gold (Καναδική). Το τίμημα ήταν α) εξευτελιστικό - μόλις 11.000.000 ευρώ (για ένα κοίτασμα το οποίο τότε κοστολογούταν τουλάχιστον 12.000.000.000 ευρώ (12 δις) και β) πήγε όλο ως αποζημίωση στην προηγούμενη ιδιοκτήτρια TVX. Κέρδος για το Ελ. Δημόσιο? 0 euro.

Πόσο κοστίζει το κοίτασμα?

Καταρχήν εδώ να πούμε ότι ένα κοίτασμα δε μπορεί να πουληθεί. Μπορεί μονάχα να παραχωρηθεί η εκμετάλλευσή του. Από κει και πέρα όπως προείπαμε, η παραχώρηση κοστολογείται από την εξής εξίσωση:

Υποτιθέμενο μέγεθος του κοιτάσματος (η πραγματικότητα είναι πάντα μεγαλύτερη της αρχικής υπόθεσης) Χ Τρέχουσα τιμή χρυσού.


Για να τα βάλουμε κάτω λοιπόν. Το ΙΓΜΕ έχει υπολογίσει πώς στις Σκουριές και στην Ολυμπιάδα, υπάρχουν 10.000.000 ουγγιές χρυσού. Η ισοτιμία σήμερα ουγγιάς – ευρώ είναι 1185.93. Το 2004 που πουλήθηκαν τα ορυχεία, η ισοτιμία ήταν χαμηλότερη. ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ ας πούμε ότι ήταν η μισή. Άρα ας πούμε ότι τότε η ισοτιμία ήταν 600 ευρώ η ουγγιά. ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ δε μετράμε επίσης τα υπόλοιπα πολύτιμα μέταλλα που μπορούν να εξορυχθούν από το κοίτασμα αυτό. Έστω ότι αυτά τα χαρίζουμε!

Καταλάβατε?

- Με ισοτιμία χαμηλότερη από τη πραγματική
- Με γνώση ότι δεν υπολογίζουμε όλη την ποσότητα του χρυσού
- Χαρίζοντας τα λοιπά μέταλλα

Κοστολογήσαμε το κοίτασμα στα 6.000.000.000 (6 ΔΙΣ) ευρώ.
Όταν το κράτος το πούλησε 11.000.000 (11 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ) ευρώ.

Καλή δουλεία μάγκες. Χάσατε όμως 3 μηδενικά στο δρόμο.

Το ακόμα πιο ωραίο είναι ότι οι κοινοπραξία αυτή πήρε σχεδόν αμέσως έγκριση για να ξεκινήσει η εξόρυξη. Ξαφνικά δεν υπήρξε κανένα περιβαλλοντικό πρόβλημα. Αντίθετα κατατέθηκαν και εγκρίθηκαν σχέδια τα οποία εκτός από ξεπερασμένα είναι ελλιπή (καλύπτουν μόνο κάποιες από τις περιοχές εξόρυξης) και το βασικότερο έχουν σοβαρά προβλήματα. Σημαντικό ζήτημα είναι και το εξής: τα μέτρα περιβαλλοντικής προστασίας και αποκατάστασης εξαρτώνται και από την αξία του κοιτάσματος. Σε κάτι φτηνό, θα κάνεις προχειροδουλειά, σε κάτι πολύτιμο θα προσέξεις περισσότερο. Οι συγκεκριμένες μελέτες είχαν σχεδιαστεί για τιμή χρυσού 600/ουγγιά. Όταν όμως εγκρίθηκαν ο χρυσός είχε 1200/ουγγιά, γεγονός που επέτρεπε σχεδόν διπλάσια μέτρα προστασίας και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Κι όμως, το 2011 ο υπ. Περιβάλλοντος, Γ. Παπακωνσταντίνου υπέγραψε κανονικότατα τις ξεπερασμένες/ελλειπείς και λάθος μελέτες δίνοντας την άδεια εξόρυξης.

Τυπικά ορυχεία ανοχτής εκσκαφής (open pit)

Τελικά, η σημερινή κυβέρνηση επιμένει πως υπάρχει κέρδος για το κράτος. Το κέρδος είναι 27% λόγω φορολογίας και επίσης οι άμεσες και έμμεσες θέσεις εργασίας στην περιοχή. Όμως ακόμα και στη φορολόγηση κάτι δεν πάει καλά! Όλες οι εταιρίες ως το 2012 πλήρωναν φόρο 40% επί των κερδών και πλέον 20+16%=36%. Άρα, εάν ο φόρος στην Eldoradο είναι 27% πάλι μας ρίχνουν. Έτσι κ αλλιώς, η οποιαδήποτε εταιρία εξόρυξης ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ στο έργο ΚΑΙ με την πραγματική του αξία ΚΑΙ με σοβαρά μέτρα περιβαλλοντικής προστασίας ΚΑΙ με 40% φορολόγηση ΚΑΙ δημιουργώντας αυτές τις θέσεις εργασίας.

Άρα, για να πούμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, μας λείπουν:

3 μηδενικά
Μια σοβαρή περιβαλλοντική μελέτη
9% επιπλέων φόρος

Sapadak
01/03/2013, 08:40
Τέλος


Συμπεράσματα

Είναι “κακή” η εξόρυξη χρυσού?
Όχι κατ’ ανάγκη. Εάν όλα γίνουν όπως πρέπει να γίνουν, τότε πιθανότατα αξίζει τον κόπο να το κάνουμε. Φυσικά και θα πάθουν ζημιά τα δάση (όσο το δυνατόν λιγότερη). Φυσικά και θα γεμίσουμε λίμνες με κυάνιο (το οποίο μπορούμε να εξουδετερώσουμε). Αλλά εάν προσέξουμε γίνεται το κέρδος απ’ όλη τη διαδικασία να είναι πολλαπλάσιο της ζημιάς. Και αυτή ακόμα να διορθώνεται σε έναν βαθμό.

Γίνεται αυτό στη Χαλκιδική?
Προφανέστατα όχι. Οι μελέτες έχουν σοβαρά προβλήματα και καλύπτουν μόνο μερικές περιοχές. Και επειδή όπως ξέρουμε στην Ελλάδα ο έλεγχος προς αυτούς τους επιχειρηματίες δεν είναι ακριβώς “αυστηρός” δεν μπορούμε και να εξασφαλίσουμε ότι θα γίνουν έστω και τα ελάχιστα πχ, αναδάσωση. Και βέβαια, ακόμα και όλα αυτά να γίνονταν, πληρώνοντας στο Δημόσιο 0 ευρώ πάλι δεν αξίζει.

Έχουν δίκιο οι κάτοικοι που διαμαρτύρονται?
Δύσκολο να απαντήσει κάποιος. Ναι, γιατί όντως το τοπίο θα καταστραφεί και θα επανέλθει ΑΝ επανέλθει μετά από 30 χρόνια και στο ενδιάμεσο αυτοί θα κινδυνεύουν κάθε μέρα. Επιπλέον είναι εμφανές ότι έχει παιχτεί τεράστια λαμογιά σε βάρος όλων μας. Όχι, γιατί σε κάθε περίπτωση αν θες να κάνεις εξόρυξη θα πρέπει να κάνεις και ζημιά και με τη λογική των κατοίκων δεν θα εξορύσαμε ποτέ τίποτα. Επίσης οι ίδιοι κάτοικοι έβγαλαν δήμαρχο τον Πάχτα.

Νίκος
Μηχανικός Ορυκτών Πόρων, με εξειδίκευση στην ανεύρεση και εξόρυξη χρυσού

Γιάννης
Γεωλόγος, Περιβαντολόγος – Γεωτεχνικός με εξειδίκευση στην κατασκευή τεχνικών έργων και υπόγειων εκσκαφών

ΥΓ: Όταν ο πολιτικός που διαχειρίζεται το θέμα και μάλιστα τον έχει ορίσει η Eldorado ως υπεύθυνο προσλήψεων είναι ο Πάχτας, ο πολιτικός δηλαδή του Πόρτο Καράς και του Βατοπεδίου τι άλλο πρέπει να σας πει κάποιος για να σας πείσει?

sniper
01/03/2013, 08:42
Τέλος

Νίκος και Γιάννης; Έτσι σχέτα;

Sapadak
01/03/2013, 08:46
Νίκος και Γιάννης; Έτσι σχέτα;

yeap, σκέτα νέτα

nikos_abel
01/03/2013, 08:47
Οποιος δε μαθαίνει απο το παρελθόν του... ειναι καταδικασμένος να ζήσει τα ίδια και στο μέλλον... Τα ορυχεία ειναι λύση επιβίωσης με τιμημα την υγεία των κατοικων .. το γνωρίζουν ολοι τους...ας το σκεφτούν καλύτερα..

Οξύμωρο σχήμα;;;;;;;;

sniper
01/03/2013, 08:49
..... Τα ορυχεία ειναι λύση επιβίωσης με τιμημα την υγεία των κατοικων....

Αν υπάρχει σοβαρό κράτος, όχι.

DrBig
01/03/2013, 08:50
Κοστολογήσαμε το κοίτασμα στα 6.000.000.000 (6 ΔΙΣ) ευρώ.
Όταν το κράτος το πούλησε 11.000.000 (11 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ) ευρώ.

Αυτο ειναι αληθεια? (δεν εχω παρακολουθησει την ιστορια).
Αν ναι, τοτε γιατι δεν καταγγελεται η συμβαση? Αυτο ειναι σκανδαλο αν ειναι ετσι, επιπεδου Ακη σε σχεση με το δημοσιο συμφερον.

GIXXERAKIAS
01/03/2013, 08:50
Αν υπάρχει σοβαρό κράτος, όχι.

Μόνο που στην περιπτωσή μας δεν υπήρξε και ούτε θα υπάρξει σοβαρό κράτος με αυτούς που ψηφίζει ο κάθε Έλληνας(?).


Αυτο ειναι αληθεια? (δεν εχω παρακολουθησει την ιστορια).
Αν ναι, τοτε γιατι δεν καταγγελεται η συμβαση? Αυτο ειναι σκανδαλο αν ειναι ετσι, επιπεδου Ακη σε σχεση με το δημοσιο συμφερον.

Είναι αλήθεια ναί αλλά είπαμε οι γραβάτες κρύβουν τους μεγαλύτερους εγκληματίες....

DrBig
01/03/2013, 08:51
Αν υπάρχει σοβαρό κράτος, όχι.

Επαυξανω και για καποιο λογο δεν εχω την αισθηση οτι οι προσπαθειες των κατοικων οδηγουν σε ενα πιο σοβαρο κρατος.

sniper
01/03/2013, 08:53
Αυτο ειναι αληθεια? (δεν εχω παρακολουθησει την ιστορια).
Αν ναι, τοτε γιατι δεν καταγγελεται η συμβαση? Αυτο ειναι σκανδαλο αν ειναι ετσι, επιπεδου Ακη σε σχεση με το δημοσιο συμφερον.

Το κοίτασμα βέβαια δεν κοστολογείται αλλά υπολογίζεις την αξία του βάσει της τρέχουσας (πιθανώς και της μέσης τιμής σε κάποιο χρονικό διάστημα - δεν ειμαι ειδικός) τιμής του χρυσού, η οποία φυσικά ανεβοκατεβαίνει στο ανάλογο χρηματιστήριο. Σημερα 6 δις, αυριο 6,5, μεθαύριο 5,5 κλπ Σαφώς αν από τα 6 δις πέρνουμε 11 μύρια, έχεουμε χαοτική και σκανδαλώδη διαφορά

Sapadak
01/03/2013, 08:54
Αυτο ειναι αληθεια? (δεν εχω παρακολουθησει την ιστορια).
Αν ναι, τοτε γιατι δεν καταγγελεται η συμβαση? Αυτο ειναι σκανδαλο αν ειναι ετσι, επιπεδου Ακη σε σχεση με το δημοσιο συμφερον.

Κοιτα

το 11 μυρια οτι πουληθηκε βρισκετε ευκολα
Το κόστος του χρυσου τη συγκεκριμένη χρονική περιοδο που έγινε το νταλαβέρι επίσης ευκολα.
Το μονο που δεν ειναι βεβαιο και ειναι εκτιμησεις ειναι ο ογκος του κοιτάσματος.


Εβαλα το παραπανω αρθρο για 2 λογους
1) να ξεστρεβωθουν αυτοι που ακουνε διαφορα απο τα ΜΜΜ
2) Γιατι θεωρω οτι ειναι μια αντικειμενικη αποψη γενικα με τα υπερ και κατα της εξορυξης χρυσου

DrBig
01/03/2013, 08:59
Το κοίτασμα βέβαια δεν κοστολογείται αλλά υπολογίζεις το κέρδος βάσει της τρέχουσας (πιθανώς και της μέσης τιμής σε κάποιο χρονικό διάστημα - δεν ειμαι ειδικός) τιμής του χρυσού, η οποία φυσικά ανεβοκατεβαίνει στο ανάλογο χρηματιστήριο. Σημερα 6 δις, αυριο 6,5, μεθαύριο 5,5 κλπ Σαφώς αν από τα 6 δις πέρνουμε 11 μύρια, έχεουμε χαοτική και σκανδαλώδη διαφορά


11 μυρια ειναι 11 βιλιτσες στη Μυκονο.
Μηπως αυτο αναφερεται στα δικαιωματα εκμεταλλευσης και περαν αυτου υπαρχει και ποσοστιαιο εσοδο απο την εξορυξη?

sniper
01/03/2013, 09:12
11 μυρια ειναι 11 βιλιτσες στη Μυκονο.
Μηπως αυτο αναφερεται στα δικαιωματα εκμεταλλευσης και περαν αυτου υπαρχει και ποσοστιαιο εσοδο απο την εξορυξη?

Δεν το γνωρίζω. Πιθανώς... Αλλά, προσωπικά, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σ' αυτά που γράφουν οι δημοσιογράφοι (για πολλούς και διάφορους λόγους).

spyro
01/03/2013, 09:17
Το ότι πολλοί από τους διαμαρτυρόμενους κατοίκους έχουν οι ίδιοι καταπατήσει δασικές εκτάσεις στη περιοχή το ξέρω.

Το ότι εάν δε το κόψει το δάσος ο Μπόμπολας θα το κόψει ο ντόπιος για το τζάκι, το ξέρω

Το ότι, ότι μείνει από το κόψιμο από για το τζάκι θα το κάψει ο παρακάτω γιατι πολύ σηκώθηκαν τα πουρνάρια τα τελευταία χρόνια στο χωράφι του και κινδυνεύει να χαρακτηριστεί ως δασική έκταση, παρασέρνοντας και καμια 300 χιλιάδες στρέμματα μαζί το ξέρω

το ότι αν δεν γίνει το μεταλλείο θα γίνει παρακάτω ξενοδοχειαρα επι δασικής έκτασης με καταπάτηση αιγιαλού όπως στην ακόλουθη περίπτωση (όχι ξενοδοχειάρα αλλά κατοικίες) http://www.capital.gr/News.asp?id=1740351 το ξέρω


όλα αυτά τα ξέρω


αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατι ο κόσμος (μεταξύ αυτών και πολλοί σχετικά έξυπνοι άνθρωποι) πιστεύουν ότι πουλώντας Γή (σε οποιοδήποτε τίμημα – σκανδαλώδες η μη, με Πάχτα ή χωρίς) για εξόρυξη μετάλλων τύπου Africa (you know Africa?), θα έρθει η Οικονομική Ανάπτυξη.

Γιατί να έρθει η οικονομική ανάπτυξη μέσω ενός εγχειρήματος εξόρυξης μετάλλων (εν’ έτη 2013, προσοχή όχι 1879) θέλω πάρα πολύ να μου το εξηγήσει κάποιος με οικονομοτεχνικούς όρους.

Χέστε τα περιβάλλοντα και τις ευαισθησίες.

Εγώ θέλω νούμερα, δείκτες, και γραφήματα.