PDA

View Full Version : με δίπλωμα για 50cc τι παίζει αν αγοράσεις παπί 125άρι ?



Therai
12/12/2012, 09:23
Παιδιά καλημέρα. Έβγαλα διπλωμα για 50 cc , ωστόσο λέω να πάρω ένα 125άρι παπί. Όχι για τιποτα γκάζια και τέτοια, απλά γιατί καίει το ίδιο με το 50αρι, αλλά δε θα κωλώσει και σε μια ανηφόρα.
Θέλω να χω ασφάλεια κανονικά, άδεια, πινακιδες, τέλη, κράνος.

Ο κίνδυνος λοιπόν όταν έχεις δίπλωμα 50αρι και οδηγάς παπί 125, ποιος είναι?
α) Να σε γράψουν ? (απ'ότι ξέρω, μέχρι να γίνει το δικαστήριο πας και βγάζεις)
β) Να εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα και μετά να σε πιάσει η τσιμπίδα του νόμου απ' το λαιμό (ή απο το αυτί έστω) και να σου πει :
"πας φυλακή κύριος. Επειδή έχεις δίπλωμα 50 και το μηχανακι σου ειναι 125. Παλιοχαρακτηρα,τεντυμπόη!" ?

Cpt. Haddock
12/12/2012, 09:27
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=105885

McGyver
12/12/2012, 09:28
Παιδιά καλημέρα. Έβγαλα διπλωμα για 50 cc , ωστόσο λέω να πάρω ένα 125άρι παπί. Όχι για τιποτα γκάζια και τέτοια, απλά γιατί καίει το ίδιο με το 50αρι, αλλά δε θα κωλώσει και σε μια ανηφόρα.
Θέλω να χω ασφάλεια κανονικά, άδεια, πινακιδες, τέλη, κράνος.

Ο κίνδυνος λοιπόν όταν έχεις δίπλωμα 50αρι και οδηγάς παπί 125, ποιος είναι?
α) Να σε γράψουν ? (απ'ότι ξέρω, μέχρι να γίνει το δικαστήριο πας και βγάζεις)
β) Να εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα και μετά να σε πιάσει η τσιμπίδα του νόμου απ' το λαιμό (ή απο το αυτί έστω) και να σου πει :
"πας φυλακή κύριος. Επειδή έχεις δίπλωμα 50 και το μηχανακι σου ειναι 125. Παλιοχαρακτηρα,τεντυμπόη!" ?

Αν ψάξεις λίγο εδώ μέσα, θα δεις πως το θέμα σου έχει ξανα-ματά-συζητηθεί ουκ ολίγες φορές.

Σε μία γραμμή: Αν έχεις δίπλωμα για 50άρι, αν οδηγείς 125άρι είναι σα να οδηγείς χωρίς δίπλωμα με ό,τι συνέπειες έχει αυτό για εσένα και τους δικούς σου.