PDA

View Full Version : monster energy supercros athens



Γιαννης κορο
12/12/2012, 12:52
μιας και ειμαστε στην κατηγορια για χωματινο τερεν νομιζω οτι το εβεντ που εγινε το περασμενο σαββατοκυριακο ειναι ενα ωραια θεμα συζητησης !αρχικα πως σας φανηκε η φετινη πιστα και πως σαν φανηκαν οι συμμετοχες? δεδομενου οτι φετος ειχαμε και νεο αιμα οπως ο Μανωλης κρητικο ο Νικολας Φανουρακης ο Νικος λυριου και αλλοι που εκανα μια πολυ καλη πορεια και καποιοι απο αυτους μπηκαν στον τελικο!Τελος αξιζε να νικησει ο weiston peick με το yzf 450 ή ο florent richier που ηταν πραγματικο εντυπωσιακος και ετρεχε με ενα διχρονο 250 που οπως και να το κανουμε ειναι καποιος πιο δυσκολο μηχανακι απο το τετραχρονο 450?

ktmakis
12/12/2012, 13:58
O Florent Richier ήταν πραγματικά εντπωσιακός. Αν δεν έπεφτε στο τέλος θα βλέπαμε φοβερή μάχη. Μάζευε στα bumps πολύ κόσμο. Και κάθε γύρο και τραπέζωμα όπου ήθελε !! Ο Peick φαινόταν πολύ επαγγελματίας πάντως και λιγότερο να δώσει θέαμα. Ηρθε να παει τη νίκη και να φύγει και αυτό έκανε.


Οσο για το event χωρίς να γνωρίζω τι εμπόδια υπήρχαν , πολύ ερασιτεχνικό από πλευράς ροής κλπ. Βαλανε μέσα 2 τριαλ να κάνουν δυο βόλτες και αυτό ήταν.....επίσης τα ποδήλατα δεν μπορείς να τα βάζεις στη μέση του event και σε μια άκρη να μην φαίνονται παρά μόνο από 100 άτομα. Βάλτα στην αρχή που ο κόσμος δεν έχει δει ακόμα τα απίστευτα (freestyle και SX) και όχι στην άκρη τη πίστας.

Αυτά.

Γιαννης κορο
12/12/2012, 14:08
οντως ετσι ακριβως για το florent richier μιας και εγω ειχα παει σαββατο στην τελευταια στροφη εκανα μια εκλπηκτικη επιθεση και πιστευω αν ηταν ενας γυρος θα τον ειχε περασει αλλα δεν πειραζει μας προσφερε αφθονο θεαμα και ηταν πραγματικα showman ,οσο για τον peick φαινοταν οτι πηγαινε καθαρα για την νικη και ειχε στο μυαλο του μονο αυτο και αυτο φανηκε εφοσον δεν επαιζε καθολου με το κοινο του αλλα παρολα αυτα παρεδωσε μαθηματα οδηγησης αφου ειχε απιστευτη ταχυτητα και τεχνικη και ιδιαιτερα με εντυπωσιασε ο τροπος που περναγε τα σαμαρια που ηταν απιστευτος!
Γενικα το event ειχε οντως καποια λαθοι οπως αυτο με τα ποδηλατα που το εβλεπαν πολυ λιγοι θεατες, για τα τριαλ δεν ξερω καθολου γτ το σαββατο δνε τα βαλανε καθολου μεσα,ενταξει για την καθηστερηση στην αρχη ουτε συζητηση που περιμενα μια ωρα αλλα ειμασταν τοσο ενθουσιασμενοι που τα παραπονα ηταν πολυ λιγα !και τελος κατι που δεν μου αρεσε ηταν οτι ελεγαν οτι τα εισητηρια ξεκινανε απο 10 ευρω και οι θεσεις ηταν ελαχιστες ετσι ωστε ολοι περναμε με 20-25 ευρω.......

Allst@rf
12/12/2012, 15:18
Fmx είχε;

Γιαννης κορο
12/12/2012, 16:53
ναι ειχε τον νοντα λογοθετη αν τον εχεις ακουστα !εναν αλλον ξενο που δεν το ηξερα αλλα ειχε και τον andre villa ο οποιος ειναι απο τους καλυτερους δλδ με μεταλλεια σε x-games....

sotirisrg50
12/12/2012, 17:04
Συμφωνώ με το φίλο Γιάννη.
Ο Florent Richier ήταν ότι καλλύτερο το Σάββατο το βράδυ που πήγα εγώ. Ταχύς και θεαματικός. Ο Peick ήταν απλά λίγο πιο γρήγορος αλλά οχι θεαματικός.
Όσο γία τους Έλληνες οδηγούς ένα έχω να πώ (ή μαλλον τρία). Μπράβο! μπράβο! μπράβο! Και άλλα τρία για τον Villa! Μπραβο μπράβο μπράβο.
Πηγαίνω ανελλειπώς τα τελευταία χρόνια και μπορώ να πώ με σιγουριά οτι πρώτη φορά είδα αρκετούς Έλληνες οδηγους να μην έχουν μεγάλη διαφορά απο τους ξένους.
Και μαλιστα και απο νεαρούς οδηγούς! Αν σκεφτεί κανείς οτι δεν υπάρχει ανταγωνισμός, (για να μπορεί κάποιος να εξελιχθεί) στο συγκεκριμένο άθλημα στην Ελλάδα, τότε η απόδοσή τους είναι άξια συγχαρητηρίων.
Για τη διοργάνωση της βραδιάς μάλλον έγιναν βήματα προς τα πίσω.
Κάθε χρόνο έβγαζα εισητήριο έξω απο το γήπεδο με 10 ευρώ ακόμη και την τελευταία στιγμή. Οι εξέδρες δεν ήταν ποτέ πλήρεις, και φέτος που είχε λιγότερο κόσμο απο πέρισυ και 'ημουν και μία ώρα νώρίτερα "είχαν τελειώσει" τα εισητήρια των 10€. Μόλις μπήκα όμως στο γήπεδο αισθάνθηκα οτι με είχαν κοροιδέψει!
Και απο πλευράς παρουσίασης δεν είδα κάποια βελτίωση απο τα τελευταία χρόνια.
Μόνο το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι είχε ενδιαφέρον και για αυτό θα ξαναπάω του χρόνου.

Γιαννης κορο
12/12/2012, 17:12
Εχω μια μικρη διαφωνια σε σχεση εμ τους ελληνες οδηγους !Για να μιλησω με ονοματα ο Π.κουζης που ειναι ο πρωταθλητης ελλαδος στην μχ1 δεν ειδα να συναγωνιζεται καθολου τους ξενους !δεν λεω στο τελικο επεσε και φυσικα εμεινε πολυ πισω αλλα και στα προηγουμενα σκελοι δεν ειδα καμια εντυπωσιακη αποδοση σε σχεση με τους ξενους πραγμα που με δυσαρεστησε ιδιαιτερα σε σχεση με το οτι ο συγκεκριμενος θελει να κατεβει και σε παγκοσμιο !φυσικα για αυτο φερει μεγαλη ευθηνη το κρατος οταν οι χορηγοι δεν εχουν λεφτα και δεν μπορουν να τροφοδοτουν τους οδηγους με καινουρια μηχανακια λεφτα για προπονησεις κτλπ για αυτο αλλωστε φετος απουσιαζαν καποια πολυ σημαντικα ονοματα του μοτοκροςς που σταματησαν λογω οικονομικης φυσεως απο οτι ξερω !Τελος εγω χαρηκα την συμμετοχη καποιον νεων αναβατων οπως του Νικου λυριου οπου μπηκε και τις 2 μερες στο τελικο και πραγματικα ειχε μια πολυ αξιολογη εμφανιση και οπως και ο μανωλης κρητικος που μολις 15 χρονων και με μηχανη 2τ 125 κυβικων κατορθωσε να μπει στον τελικο την κυριακη και αν δεν ειχε μια ατυχια το σαββατο ισως να εμπαινε και το σαββατο!!!!!

sotirisrg50
12/12/2012, 21:22
Πράγματι ο Π. Κουζής τα προηγούμενα χρόνια ήταν πολύ κοντά στους ξένους αναβάτες. Ας ελπίσουμε να συνεχίσει να εξελίσεται. Στα ονόματα των νεαρών αναβατών που είπες να προσθέσουμε και αυτό του Παπίλα, πρώτη συμμετοχή σε supercross και συμετοχή στον τελικό.

Γιαννης κορο
12/12/2012, 21:26
Φυσικα και ο παπιλας ειχε μια πολυ καλη παρουσια μιας και δεν ηταν η πρωτη του χρονια εχει ξανασυμμετασχει και επισης μου φανηκε περιεργο που ο παπιλας ενω τερματισε δευτερος στο παννεληνιο πρωταθλημα βγηκε πισω απο τον Λυριου που ηταν πιο πισω στις θεσεις... κατα τα αλλα ειχε μια καλη εμφανιση.....

astroman76
12/12/2012, 22:59
και απο οτι βλεπω αυτοι οι ξενοι δεν ειναι και τιποτα τρελα ονοματα στο εξωτερικο.... Εγω δεν καταλαβενω γιατι δεν το λενε ArenaCross?

Γιαννης κορο
13/12/2012, 13:38
ο weist peick τρεχει και στην αμερικη με πολυ μεγαλα ονοματα οπως villopoto αν δεν κανω λαθος και βγαινει μεσα στην 10αδα! οπως και ο florent riecher poy ειναι που αξιλογοσ αναβατης και αν δεις καποια βιντεακια του θα καταλαβεις!οσο για το arena cross δεν εχω ακουσει να το λενε ποτε ετσι......

astroman76
14/12/2012, 23:00
Εχει τερματισει 2 φορες 9ς σε ΑΜΑ ΜΧ (οχι SX) http://espn.go.com/action/athlete/history/_/id/53316/weston-peick

o αλλος δεν τρεχει ΑΜΑ απο οτι ξερω.... Locaλι ειναι... σηνηθως αυτοι οι οδηγοι σε περιοδους που δεν εχει αγωνες Αμερικη και Ευρωπη πανε σε διαφορα σπεσιαλ Συπερκροςς για να παρουν τα λεφτα που κερδιζει ενας νικητης...


ΑρεναCross λεγετε στην Αμερικη το συπερκρος που γηνετε σε γηπεδα basket το Συπερκρος γηνετε σε γηπεδα football.... πολυ πιο μεγαλα....

Γιαννης κορο
15/12/2012, 00:32
ενταξει και με αυτο τι θες να πεις οτι δν ηταν καλοι αναβατες ?προσωπικα προσφεραν για εμενα θεαμα ταχυτητα αδρεναλινη και μαθηματα για πολλους τεχνικης κτλπ..
και ενταξει τι περιμενεις να γινει supercross σε κανα ΟΑΚΑ? αυτο δν παιζει να γινει ποτε γτ απλα ειμαστε ελλαδα! καλα καλα δεν γεμιζουμε το ΣΕΦ αρα αν το εκαναν στο ΟΑΚΑ πχ θα εμπαιναν μεσα.....

marios8
16/12/2012, 13:19
Καλά ήταν και φέτος , ξεφεύγεις λίγο απο τα συνηθισμένα . Άλλωστε μια φορά το χρόνο είναι , αποκλείεται να βαρεθεί κάποιος που παρακολουθεί το χώρο .
Ο Peick άξιος συγχαρητηρίων . Το σωματότυπό του ήταν ταβερνιάρη, παρόλα αυτά ο τύπος το έστιβε το 450 .
Μου άρεσε πολύ ο πιτσιρικάς Τσέχος με το καβασακι που κέρδισε τον Peick στα ίσια στον ημιτελικό της Κυριακής (είχε και τον καλύτερο χρόνο στα χρονομετρημένα και τις 2 μέρες ) .
Άντε και του χρόνου .