PDA

View Full Version : εργασιακα απο ενα ανεκδοτο



mikes
11/12/2012, 16:06
το πρωην αφεντικο μου, αφου πριν με διωξει τον περασμενο φλεβαρη {χωρις τη νομιμη αποζημιωση (625 ευρω) και το επιδομα και την αδεια του '12 (1350 ευρω)},
μου εκοψε 225 ευρω απο το δωρο πασχα του 2011, 1000 ευρω απο την αδεια και το επιδομα του 11 και 600 ευρω απο το δωρο των χριστουγεννων του 11, με πηρε
τηλεφωνο τις προαλλες και μου ειπε αμα θελω να τον βοηθησω τωρα στις γιορτες πληρες ωραριο (8 το πρωι με 6-7 το βραδυ), με 25 ευρω τη μερα, βαζοντας σαν
δικαιολογια οτι αφου καθομαι, και δεν εχω απο πουθενα εισοδημα, μια χαρα ειναι τα λεφτα που μου προσφερει!!
παλιοτερα δε μου ειχε κανει αλλη προταση! μιας και καθομαι και δεν κανω τιποτα, να πηγαινω απο το μαγαζι το πρωι, να καθομαι εκει ολη μερα, και αν εχει δουλεια
και δουλεψω, να πληρωνωμαι αναλογα το δουλεια που θα ειχε!

sniper
11/12/2012, 16:10
το πρωην αφεντικο μου, αφου πριν με διωξει τον περασμενο φλεβαρη {χωρις τη νομιμη αποζημιωση (625 ευρω) και το επιδομα και την αδεια του '12 (1350 ευρω)}, μου εκοψε 225 ευρω απο το δωρο πασχα του 2011, 1000 ευρω απο την αδεια και το επιδομα του 11 και 600 ευρω απο το δωρο των χριστουγεννων του 11, με πηρε τηλεφωνο τις προαλλες και μου ειπε αμα θελω να τον βοηθησω τωρα στις γιορτες πληρες ωραριο (8 το πρωι με 6-7 το βραδυ), με 25 ευρω τη μερα, βαζοντας σαν δικαιολογια οτι αφου καθομαι, και δεν εχω απο πουθενα εισοδημα, μια χαρα ειναι τα λεφτα που μου προσφερει!! παλιοτερα δε μου ειχε κανει αλλη προταση! μιας και καθομαι και δεν κανω τιποτα, να πηγαινω απο το μαγαζι το πρωι, να καθομαι εκει ολη μερα, και αν εχει δουλεια και δουλεψω, να πληρωνωμαι αναλογα το δουλεια που θα ειχε! Καλά σου λέει... ζήτα όμως ποσοστά απο τις εισπράξεις.

mitsos_chania
11/12/2012, 16:40
το πρωην αφεντικο μου, αφου πριν με διωξει τον περασμενο φλεβαρη {χωρις τη νομιμη αποζημιωση (625 ευρω) και το επιδομα και την αδεια του '12 (1350 ευρω)},
μου εκοψε 225 ευρω απο το δωρο πασχα του 2011, 1000 ευρω απο την αδεια και το επιδομα του 11 και 600 ευρω απο το δωρο των χριστουγεννων του 11, με πηρε
τηλεφωνο τις προαλλες και μου ειπε αμα θελω να τον βοηθησω τωρα στις γιορτες πληρες ωραριο (8 το πρωι με 6-7 το βραδυ), με 25 ευρω τη μερα, βαζοντας σαν
δικαιολογια οτι αφου καθομαι, και δεν εχω απο πουθενα εισοδημα, μια χαρα ειναι τα λεφτα που μου προσφερει!!
παλιοτερα δε μου ειχε κανει αλλη προταση! μιας και καθομαι και δεν κανω τιποτα, να πηγαινω απο το μαγαζι το πρωι, να καθομαι εκει ολη μερα, και αν εχει δουλεια
και δουλεψω, να πληρωνωμαι αναλογα το δουλεια που θα ειχε!

Πηγαινε , αν δε ειναι καφετερια - μπαρ , καλεσε οοοοοολους τους φιλους σου βαλε τους να πιουμε οοοοτι γουσταρουν δουλεψε το 8ωρακι σου και στο τελος της μερας παρε του την ταμειακη και φυγε !! 'πατσισαμε' πες του
κ αν σε πιασει το πνευνα των χρισουγεννων ριξε και ενα 'καλες γιορτες' μα τσαμπα ειναι!!! κρεμαλα και στους πολιτικους μας και στο αφεντικο του motomike !!

mitsos_chania
11/12/2012, 16:41
Πιες και 1 μπυρα απο μενα !!:beer: :beer::beer::beer:

mikes
11/12/2012, 18:56
βουλκανιζατερ ειναι!

fkol k4
12/12/2012, 07:56
@ motomike
Ζήτα του παραπάνω. Το πόσο παραπάνω, το ξέρεις εσύ καλύτερα.
Μαγαζί έχει, ξέρει πόση δουλειά θα έχει τις γιορτές και τι τον συμφέρει (οικονομικά εννοώ). Αν το να σου δώσει παραπάνω τον συμφέρει περισσότερο από το να μην πας καθόλου, τότε πιθανότατα αυτό θα κάνει.
Εκτός αν είναι βλάκας, οπότε άστον να πνιγεί στη βλακεία του.
Ή όπως λέει ο sniper, ζήτα ποσοστό. Τόσα το κομμάτι.

anco
13/12/2012, 00:16
εργασιακα και μαλακιες....

Παλι καλα που δουλευω τα τελευταια 13 χρονια σε γραφειο τελετων, και απο δωρα-αδειες-ρεπο τα εχω ξεχασει εδω και 13 χρονια....

Αλλα ακουω απο πολους φιλους οτι σου λενε πλεον οτι θες....