PDA

View Full Version : δυναμομετρο για μοτο



andreas 400
13/12/2012, 10:49
καλημερα φιλοι μου!απο τον καθε μαστορα και απο το καθε φιλο που εχει βελτιωσει τη μοτ/τα του ακουω διαφορετικα πραγματα....
μετα απο τοποθετηση ολοσωμης εξατμισης[με κατ/τη] σε gp800 ξεταπωτο ψηλα κρεμαει,μονο με rapid bike evo μπορω να ρυθμισω το καυσιμο,η αγορα του ακριβη αλλα αξιζει...
ποιο δυναμομετρο στην αθηνα εχει τη μεγαλυτερη προσομοιωση σε σχεση με το δρομο;;μεχρι τωρα εχω ακουσει 3διαφορετικα...
με ενδιαφερει να ρυθμιστει σωστα το μηχανακι και οχι να δω πλασματικα αλογα.αλλος μου λεει στον χουλιαρα στον πειραια,αλλος στο χρηστο στην καρπου τελικα ξερει καποιος με βεβαιοτητα να μου προτεινει ενα ''δυσκολο'' δυναμομετρο;;
ευχαριστω!

McGyver
13/12/2012, 10:56
Ξεκίνα από εδώ (www.moto.gr/forums/showthread.php?t=96797), ειδικά αυτό το post (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=96797&p=1660151&viewfull=1#post1660151).

Antonisss
13/12/2012, 11:22
Φρόντισε στο δυναμόμετρο που θα πας να έχει καυσανάλυση για να μπορεί να στο ρυθμίσει όσο το δυνατόν πιο σωστά

Καλά λόγια από προσωπική εμπειρία αλλά και από φίλων έχω να σου πω για τον Γκινοσάτη στον Δήμο Υμηττού

dankannn
13/12/2012, 11:43
Φρόντισε στο δυναμόμετρο που θα πας να έχει καυσανάλυση για να μπορεί να στο ρυθμίσει όσο το δυνατόν πιο σωστά

Καλά λόγια από προσωπική εμπειρία αλλά και από φίλων έχω να σου πω για τον Γκινοσάτη στον Δήμο Υμηττού

+ Απο μενα , απλα δεν ξερω για το αν ξερει απο rapid bike evo , παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα τον Περικλη.

andreas 400
13/12/2012, 11:59
παιδια θα μελετησω[!]

Antonisss
13/12/2012, 12:25
+ Απο μενα , απλα δεν ξερω για το αν ξερει απο rapid bike evo , παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα τον Περικλη.

Η αρχή είναι η ίδια, +/- στα μίγματα σε στροφές κινητήρα. Εμένα μου είχε ρυθμίσει YEC ηλεκτρονική να καταλάβεις... Βέβαια του είχα πάει το λογισμικό εγώ

andreas 400
13/12/2012, 14:06
Ξεκίνα από εδώ (www.moto.gr/forums/showthread.php?t=96797), ειδικά αυτό το post (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=96797&p=1660151&viewfull=1#post1660151).

μετα απο προσεκτικο διαβασμα πηγα και ταπωσα την εξατμιση!!!:D:D:D
την κεντρικη ιδεα του προγραμματισμου την ειχα οχι με τοσο λεπτομερεια,πολυ χρησιμες οι επισημανσεις.
το συμπερασμα ειναι πως ο προγραμματιστης πρεπει να ξερει πολυ καλα το θεμα για να εχουμε σωστο αποτελεσμα.
οσον αφορα στα δυναμομετρα που αν δεν εχουν το σωστο φρεναρισμα δειχνουν αλλα ντ' αλλων πλην του κυριου που αναφερεται υπαρχει καποια αλλη προταση;;

g_m900
13/12/2012, 15:34
αν θες να φυσαει το οχημα να βρεις βελτιωτη που να κανει ρυθμιση σε πραγματικο χρονο στον δρομο.
χρησιμοποιουν ενα μαραφετι που λεγεται wide band commander νομιζω.
πας βολτα...ειδικα Αττικη Οδο γιανα παει τερμα.
εχεις κοτσαρισμενο ενα λαπτοπ και επαναλαμβανεις μερικες φορες.
το λαπτοπ καταγραφει οτι ποσοτητα αερα περναει απο το φιλτρο και ετσι ο βελτιωτης το σεταρει σωστα.

μου το ειχε αναφερει καποιος οτι το εκανε ενας που εκανε βελτιωσεις αυτοκινητων αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι πως τον λεγανε.

andreas 400
13/12/2012, 17:39
παιδια ψαχνω την καλυτερη δυνατη λυση,ειναι πολλα τα χρηματα και θελω να αξιζει τον κοπο,οποια βοηθεια καλοδεχουμενη,μπορειται με πμ να μου προτεινετε καποιον ΣΟΥΠΕΡ αξιοπιστο...