PDA

View Full Version : Rookie χωμάτινος-αγορά μηχανής enduro



Ktm.Prestige
16/12/2012, 16:25
Παιδιά καλησπέρα , όπως λέει και ο τίτλος είπα να πάρω τα βουνά.
Είμαι μεταξύ σε δυο μηχανές μεταχειρισμένες αλλα σε πολυ καλή κατάσταση.

Το ενα ειναι το DRZ 400 2002 μοντέλο και το αλλο ειναι Gas Gas Pampera 450 2007.

Ποιό πολύ μου αρέσει η Ισπανία αλλά διάβασα οτι κάθε 40 ώρες χρειάζεται service , αληθεύει αυτο?

Οι ειδικοί να πάρουν θέση στο δίλημμά μου.

Λευκάδιος
16/12/2012, 18:28
τα δυο αυτα μηχανακια ειναι on-OFF και οχι καθαρα enduro.το gas-gas εχει μικρες διαδρομες αναρτησεων χωρις ρυθμισεις αλλα ειναι αρκετα ελαφρυτερο απο το drz-s.το κοιταζα καποια στιγμη γιατι ειναι πολυ πιο φτηνο απο το suzuki. οταν ρωτησα για δαυτο στο dirt-bike.gr κοντεψαν να με φανε :lol: .για τα διαστηματα συντηρησης ρωτα στον Tασουλη(EXTRA PRODUCTS) ή σε καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο GG.λογικα επειδη ειναι on-off δεν θα εχει τοσο σφικτο προγραμμα συντηρησης οπως το καθαρο GG450FS στο οποιο βασιζεται.
αν αποφασισεις για drz-s κοιτα για μετα του 2002(αν θυμαμαι καλα,τσεκαρε το) γιατι εχει καλυτερες αναρτησεις, ιδιες με του drz-e

MikeG
16/12/2012, 18:37
Δεν έχει νόημα να πάρεις κάποια από τα 2 από τη στιγμή που έχει το 950. Καλύτερα να πας σε κάποιο μηχανάκι καθαρά enduro. Το δικό μου παραμένει προς πώληση.

:beer: :beer: :beer:

Ktm.Prestige
17/12/2012, 08:52
Κάπου διάβασα οτι το GG είναι ποιό καλά "στημένο" απο το πολιτικό DRZ και απο θέμα ευελιξίας του κινητήρα.Τώρα για τα service του είμαι Κρήτη οπότε αντι/πο δεν εχουμε εδω.
Τι εννοείς κόντεψαν να σε φάνε στο dirt?
Επίσης πλαίσιο αλλα και κινητήρας , δανείζεται απο το ξαδερφάκι του το FSE που είναι καθαρό enduro.
Πάντως σε ευχαριστώ.


τα δυο αυτα μηχανακια ειναι on-OFF και οχι καθαρα enduro.το gas-gas εχει μικρες διαδρομες αναρτησεων χωρις ρυθμισεις αλλα ειναι αρκετα ελαφρυτερο απο το drz-s.το κοιταζα καποια στιγμη γιατι ειναι πολυ πιο φτηνο απο το suzuki. οταν ρωτησα για δαυτο στο dirt-bike.gr κοντεψαν να με φανε :lol: .για τα διαστηματα συντηρησης ρωτα στον Tασουλη(EXTRA PRODUCTS) ή σε καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο GG.λογικα επειδη ειναι on-off δεν θα εχει τοσο σφικτο προγραμμα συντηρησης οπως το καθαρο GG450FS στο οποιο βασιζεται.
αν αποφασισεις για drz-s κοιτα για μετα του 2002(αν θυμαμαι καλα,τσεκαρε το) γιατι εχει καλυτερες αναρτησεις, ιδιες με του drz-e

Ktm.Prestige
17/12/2012, 08:52
Εσένα θα σε δαγκώσω!!
:evil:

Δεν έχει νόημα να πάρεις κάποια από τα 2 από τη στιγμή που έχει το 950. Καλύτερα να πας σε κάποιο μηχανάκι καθαρά enduro. Το δικό μου παραμένει προς πώληση.

:beer: :beer: :beer:

Stabak
17/12/2012, 09:19
manual FSE450 http://www.gasgasmotos.es/en/previous-models/download-2007_fsr_450_4t_manual_en.pdf.html

Julius
17/12/2012, 09:28
Παιδιά καλησπέρα , όπως λέει και ο τίτλος είπα να πάρω τα βουνά.
Είμαι μεταξύ σε δυο μηχανές μεταχειρισμένες αλλα σε πολυ καλή κατάσταση.

Το ενα ειναι το DRZ 400 2002 μοντέλο και το αλλο ειναι Gas Gas Pampera 450 2007.

Ποιό πολύ μου αρέσει η Ισπανία αλλά διάβασα οτι κάθε 40 ώρες χρειάζεται service , αληθεύει αυτο?

Οι ειδικοί να πάρουν θέση στο δίλημμά μου.

Γιατί δεν ψάχνεις να βρεις DRZ-e με πινακίδα?? Νομίζω οτι θα σε καλύψει 100%

OldMan
17/12/2012, 12:21
Γιατί δεν ψάχνεις να βρεις DRZ-e με πινακίδα??
Σεμνάαααααααααααα...:D

Ktm.Prestige
17/12/2012, 13:04
Το Drz-e το ψάχνω αλλα δεν το εχω βρεί με τιμή που να παίζω....βγαίνω εκτός!
Γ@μώ τα λεφτά μας.

Allst@rf
17/12/2012, 19:25
Κάνε βουνό με το 950...

:tooth:

Λευκάδιος
18/12/2012, 01:03
Τι εννοείς κόντεψαν να σε φάνε στο dirt?
.πλακα κανω,τα παιδια ειναι οκ :) .απλως τα 4χρονα gasgas στην Ελλαδα ειναι αγνωστα στο ευρυ κοινο σε αντιθεση με τα 2χρονα που εχουν φανατικους οπαδους.το μανουαλ που εβαλε ο Stabak παρ'ολο που ειναι για το FSE ειναι το ιδιο και για το Pampera.παρε τηλεφωνο στον Τασουλη που ειναι ο γενικος αντιπροσωπος και ρωτα τον καθε ποσα χιλιομετρα θελει λαδια,βαλβιδες για ερασιτεχνικη ή καθημερινη χρηση.το μοτερ του απ'οτι ξερω βασιζεται στο drz και δεν εχει κατι ιδιαιτερο ωστε να χρειαζεται εξουσιοδοτημενο συνεργειο.
σ'αυτη την κατηγορια υπαρχει επισης και το CCM 404 αλλα ισως να μην υπαρχουν αρκετα στην Κρητη ωστε να τα δεις απο κοντα.
το υποψηφιο μηχανακι για τι χρηση το θες?αν το εχεις και για παπι οκ καλα ειναι και τα δυο,αν το θες μονο για κροκαλομονοπατια και λοιπη χωματινη χρηση καλυτερα να εψαχνες κατι ελαφρυτερο και πιο καταλληλο(ισως και διχρονο).

Lioulios
18/12/2012, 03:08
σ'αυτη την κατηγορια υπαρχει επισης και το CCM 404 αλλα ισως να μην υπαρχουν αρκετα στην Κρητη ωστε να τα δεις απο κοντα..

Ένα 604 είναι και το έχει αυτός . Βάγγο , κάνε χωμάτινο το ccm να τελιώνουμε . Και πιο φθηνά θα σούρθεΙ ...

:evil:

Ktm.Prestige
21/12/2012, 18:43
το υποψηφιο μηχανακι για τι χρηση το θες?αν το εχεις και για παπι οκ καλα ειναι και τα δυο,αν το θες μονο για κροκαλομονοπατια και λοιπη χωματινη χρηση καλυτερα να εψαχνες κατι ελαφρυτερο και πιο καταλληλο(ισως και διχρονο).

Η χρήση θα είναι καθαρά τουριστικό enduro.Όχι τίποτα εξειδικευμένο και xtreme , βατά μονοπάτια με λίγες φλαταδούρες και καμία αναβασούλα.
Θα παίζει και καμιά βολτίτσα στα περίχωρα (Ελούντα-Βρουχά-Σέλλες) , σφικτά στροφιλίκια με μαγεμένη θέα.

πυξιδας990
21/12/2012, 19:24
ωραιο το gas gas:a013:

Ktm.Prestige
22/12/2012, 20:48
Πυξίδα το έχεις οδηγήσει , έχεις καμιά ιδέα για το συγκεκριμένο?
Διάβασα οτι θέλει κάθε 60 ώρες αλαγή λαδιών ρε γμτ και με κολάει λίγο αυτο.
Βοήθεια ρε ανθρώποι!!

ωραιο το gas gas:a013:

antsoar
22/12/2012, 21:01
Κάνε βουνό με το 950...

:tooth:

Μεταξύ μας τώρα, +1 :lol:

Lioulios
22/12/2012, 21:36
Διάβασα οτι θέλει κάθε 60 ώρες αλαγή λαδιών ρε γμτ και με κολάει λίγο αυτο.
Βοήθεια ρε ανθρώποι!!

60 ώρες δεν είναι κακά ρε .

Δεν είναι κριτήριο ,το ξέρω ,αλλά χοντρά -χοντρά ....

'Εστω ότι πας με -80 χλ/ω . Άρα σε μία ώρα θα έχεις κάνει -80 χλμ. 80χ60= 4.600 Αν βάλεις και τους νεκρούς χρόνους λειτουργείας και τα κομάτια που θα σαι πιο τσίτα στις χαμηλές ... Κάθε 3.500 περίπου.
Εσύ είσαι και ψείρας και θα τα αλλάζεις νωρίτερα ,άρα μια χαρά είναι .

Χαιρετισμούς
:wave2:

Allst@rf
22/12/2012, 23:45
Άρα ο ανθρώπος δε θέλει να κάνει εντουρο...

;)

Allst@rf
22/12/2012, 23:47
Μεταξύ μας τώρα, +1 :lol:

Εσύ τι γελας;

Έκανες μάθημα με το μητσο και νομίζεις θα τρέξεις Ντακάρ;


:p

Lioulios
22/12/2012, 23:56
Άρα ο ανθρώπος δε θέλει να κάνει εντουρο...

;)
Εντούρο θα κάνει ρε συ . Εγώ τα έγραψα χοντρα -χοντρά . Δεν θα το σηκώνει .Οδηγητό θα το πηγαίνει .

3.500 χλμ με 60 ώρες βγαίνουν ή ΟΥ ;

Allst@rf
23/12/2012, 00:23
Εντούρο θα κάνει ρε συ . Εγώ τα έγραψα χοντρα -χοντρά . Δεν θα το σηκώνει .Οδηγητό θα το πηγαίνει .

3.500 χλμ με 60 ώρες βγαίνουν ή ΟΥ ;

Το ειπα με την έννοια ότι απο τη στιγμή που δεν είναι διατεθειμενος να συντηρεί συχνά το χωμάτινο του, τότε δε θα κάνει εντούρο άλλα απλή διάβαση χωματοδρομων..

Ευτυχώς που δε θέλει να κάνει mx...

:tooth:

Lioulios
23/12/2012, 00:33
Ταριφάκο , άμε να κοιμηθείς γιατί είναι αργά

:tooth:

Ktm.Prestige
23/12/2012, 00:39
Άρα ο ανθρώπος δε θέλει να κάνει εντουρο...

;)

Δηλαδή θες να μου πείς οτι εαν δεν μπαίνει κάθε 2 ώρες μέσα για αλλαγή δεν κάνω για εντούρο ε?
Ενδιαφέρον αντίληψη...
Συνεχίζουμε...
:ninja:

Ktm.Prestige
23/12/2012, 00:42
Μεταξύ μας τώρα, +1 :lol:

Η μάνα μου με έκανε 1.73 και εγω ο μαλάκας πήγα και διάλεξα το ποιό ψηλό , το s.
Άσε που στα φανάρια ψάχνω που είναι η νησίδα για να βάλω το πόδι μου...:D

Allst@rf
23/12/2012, 00:44
Άντε καληνυχτα τότε...

:zzzz:

Lioulios
23/12/2012, 00:45
Ούτε και εσύ κοιμάσαι ; Ωραίο Σαββατόβραδο . Κάτσε να βάλω ενα Ουίσκι

Ktm.Prestige
23/12/2012, 00:49
Ούτε και εσύ κοιμάσαι ; Ωραίο Σαββατόβραδο . Κάτσε να βάλω ενα Ουίσκι

Εβίβα ρε Johnny!!:beer:

Εχω φάει το net να ψάχνω....καταλαβαίνεις τώρα...

MikeG
23/12/2012, 09:58
Πολύ το κουράζεις.... 400 :D

KaTaNaS
23/12/2012, 10:04
ποσα λεφτα θες να δωσεις;

Allst@rf
23/12/2012, 13:34
λοιπον ακου επειδη παρεξηγηθηκες κιολας...

δεν ειπα πουθενα οτι δεν κανεις για εντουρο.ειμαι ο τελευταιος που θα το ελεγα αυτο,μιας και εγω ειμαι (σχεδον) νεος στο αθλημα...

αυτο που λες εδω


Η χρήση θα είναι καθαρά τουριστικό enduro.Όχι τίποτα εξειδικευμένο και xtreme , βατά μονοπάτια με λίγες φλαταδούρες και καμία αναβασούλα.
Θα παίζει και καμιά βολτίτσα στα περίχωρα (Ελούντα-Βρουχά-Σέλλες) , σφικτά στροφιλίκια με μαγεμένη θέα.

δειχνει οτι δεν θες να ασχοληθεις με μονοπατια,με πραγματικο εντουρο δλδ...

επισης εδω


Πυξίδα το έχεις οδηγήσει , έχεις καμιά ιδέα για το συγκεκριμένο?
Διάβασα οτι θέλει κάθε 60 ώρες αλαγή λαδιών ρε γμτ και με κολάει λίγο αυτο.
Βοήθεια ρε ανθρώποι!!

δειχνεις οτι κολας λιγο με την συχνη συντηρηση.αν θες να κανεις εντουρο πρεπει να ξερεις οτι ,ειδικα τωρα το χειμωνα ,υστερα απο μια βολτα ,το μηχανακι σου θελει μια πολυ μικρη συντηρηση,αν θες να το χαιρεσαι για καιρο και να μην σου βγαζει συχνα προβληματακια,που ειναι ρουτινα στο εντουρο...

οποτε κατα την αποψη μου δεν θες να κανεις εντουρο...

εκδρομικο εντουρο μπορεις να κανεις και με μεγαλο μηχανακι...

:wave2:

Zid
23/12/2012, 13:59
ποσα λεφτα θες να δωσεις;



Το βασικότερο... +1 (και εξοπλισμό μη ξεχνάμε θέλει ενα 400ρικακι...)

Λευκάδιος
23/12/2012, 14:01
Η χρήση θα είναι καθαρά τουριστικό enduro.Όχι τίποτα εξειδικευμένο και xtreme , βατά μονοπάτια με λίγες φλαταδούρες και καμία αναβασούλα.
Θα παίζει και καμιά βολτίτσα στα περίχωρα (Ελούντα-Βρουχά-Σέλλες) , σφικτά στροφιλίκια με μαγεμένη θέα.εγω στην θεση σου θα εκανα αυτο που λεει ο Lioulios.θα εκανα χωματινο το 604,μια χαρα ειναι για εκδρομικες χωματαδες.και σε αρκετα δυσκολα μονοπατια μπορει να μπει με εμπειρο και δυνατο αναβατη.και αν κολαγα με το μικροβιο του χωματος και εβλεπα οτι δεν μου κανει, τοτε θα το αλλαζα.
δεν ξερω ομως ποσο θα σου κοστισει η αγορα ζαντολαστιχων και φρενων για την μετατροπη.οι αναρτησεις λογικα εχουν ιδιες διαδρομες και με καποιες ρυθμισεις θα μπορουν να ανταπεξελθουν στις χωματινες απαιτησεις.

Ktm.Prestige
23/12/2012, 15:46
Λοιπόν , πάμε ξανά.
1ον εξοπλισμό εχω!Απο θώρακες μέχρι επιαγκωνίδες , μπότες ολοκαίνουργιες , στολή , 3 κράνη , 2 goggles με 2 ζελατίνες ανα γυαλιά , γάντια και μπουφάν
2ον , ρωτάω για μια συγκεκριμένη μηχανή που δεν την γνωρίζω και δεν την εχει και κάποιος γνωστός μου ώστε να εχω και μια εικόνα.Για τα λοιπά μηχανάκια , DRZ-KTM-WR κτλ εχω εικόνα λόγω του οτι τα εχει η παρέα.
3ον ,τα χρήματα είναι πολύ περιορισμένα και επειδή θα παίξει ανταλλαγή με το CCM που εχω για αυτό δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα ώστε να πάω σε κάτι "γνωστό"..
Τώρα , όποιος εχει γνώσεις για την συγκεκριμένη μοτο παρακαλω ας βοηθήσει.
Αυτα.

Ktm.Prestige
23/12/2012, 15:47
Άσε μας ρε mike , παίζεις και εσυ με τον πόνο μου.
:cry:

Πολύ το κουράζεις.... 400 :D

Ktm.Prestige
23/12/2012, 15:49
Δεν παρεξηγήθηκα φίλε , προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για το συγκεκριμένο μηχανάκι για αυτό ζητάω την βοήθεια σας.



λοιπον ακου επειδη παρεξηγηθηκες κιολας...
:wave2:

Zid
23/12/2012, 16:21
Δεν παρεξηγήθηκα φίλε , προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για το συγκεκριμένο μηχανάκι για αυτό ζητάω την βοήθεια σας.

Πάρτο αμα στο κάνει ανταλλαγή !! Ετσι κι αλλιως και το δικό σου δεν είναι εμπορικό μηχανάκι αλλά ούτε και το pampera .

Απλά θα το παντρευτείς το pampera!! σε περίπτωση που θελήσεις να ασχοληθεις ποιο μάχιμα με το enduro μετά ...

Για χωματόδρομους και βόλτες on off ναι τα κάνει ολα...


Δε νομίζω να βρείς καποιον που να το έχει και γενικά να έχει άποψη ολοκληρωμένη οσον αφορά τη συντήρηση.. μαλλον θα το ανακαλύψεις στη πορεία..

Allst@rf
23/12/2012, 16:33
+1 για μετατροπή του ccm σε χωμάτινο...

Ktm.Prestige
23/12/2012, 18:12
Πάρτο αμα στο κάνει ανταλλαγή !! Ετσι κι αλλιως και το δικό σου δεν είναι εμπορικό μηχανάκι αλλά ούτε και το pampera .
+10 , συμφωνώ και το γνωρίζω αυτο , ούτως η άλλως το εμπορικό είναι και λίγο σχετικό..




Για χωματόδρομους και βόλτες on off ναι τα κάνει ολα...
Δε νομίζω να βρείς καποιον που να το έχει και γενικά να έχει άποψη ολοκληρωμένη οσον αφορά τη συντήρηση.. μαλλον θα το ανακαλύψεις στη πορεία..

Σε ευχαριστώ πολύ και εγω αυτο νομίζω.
:beer:

Ktm.Prestige
23/12/2012, 18:15
+1 για μετατροπή του ccm σε χωμάτινο...

Το σκέφτηκα πολύ για μετατροπή ,το θέμα όμως είναι οτι το CCM ειναι ποιό βαρύ αλλα και ποιό δυσκολοδήγητο απο αλλες μοτο.