PDA

View Full Version : Επιλογη πιστιαρας 600cc



ZOGLER
16/12/2012, 18:07
Καλησπερα.. Λοιπον.. Ηρθε η ωρα να παρω μηχανη επιτελους.. Γενικα, ειμαι πορωμενος με την HONDA CBR 600RR μοντελο 2003-2004.. αλλα δεν θα με χαλουσε και μια NINJA 636 2005-2006.. οπως επισης και μια R6 ή καποιο GSXR.. Στο θεμα μας.. Το ποσο που θα διαθεσω ειναι το πολυ 3000 και γι αυτο θελω γνωμες τι με συμφερει πιο πολυ, οπως επισης και να μαθω αν ειχαν καποια ελαττωματα κ γενικα πιο ειναι το πιο αξιοπιστο.. Επισης θα θελα να μαθω και πιο εχει τα φθηνοτερα ανταλλακτηκα... Αυτα προς το παρον... :)

grharris
16/12/2012, 18:15
Η πρωτη σου μηχανη θα ειναι?

ZOGLER
16/12/2012, 18:19
Πιστιαρα, ναι.. γενικα οχι..

grharris
16/12/2012, 18:26
Θα σου προτεινα να παρεις οσο πιο νεα και σε οσο πιο καλη κατασταση βρεις.

Τα αξεσουαρ αξιζουν σε μια μηχανη αλλα δεν τα χρειαζεσαι για αρχη, επενδυσε στην κατασταση της μηχανης.

Ολα τα μοντελα που αναφερεις ειναι αξιολογα.:a013:

Antonisss
16/12/2012, 18:35
Για ανταλλακτικά θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από Honda γιατί ο Σαρακάκης εκτελεί εν ψυχρώ. Εκτός και αν έχεις ευχέρεια με το ebay

ZOGLER
16/12/2012, 18:43
Μμμ ναι, αυτο το ειχα παρει γραμμη οταν ειχα ενα civic vti.. :(
Υλπιζα να ειναι αλλος ο εισαγωγεας για τις μηχανες.. :(

το ebay το χρησιμοποιω αρκετα χρονια, οποτε δεν θα εχω προβλημα..

thanos_s
17/12/2012, 01:53
Θελει μεγαλη προσπαθεια να βρεις τα μοντελα που λες, στα λεφτα αυτα, και να μην ειναι λιωμενα και με 3-4 χερια..
Τι ειχες πριν?

yiannis172
17/12/2012, 02:06
Eνα 600ρακι CBR του 03-04 μπορει να το βρει σε αυτα τα λεφτα,σε νορμαλ-καλη κατασταση.Εδω με κατι παραπανω παιρνεις 1000 παραμοιας χρονολογιας....

McTalas
17/12/2012, 07:16
καλυτερα παρε ενα του 05-06 που μπορεις να βρεις με κανα 4αρι.
τωρα αν το θες για χρηση πιστας προτιμισε απο του 07 και μετα ή ακομα καλυτερα ενα 675 αλλα πας σε περισσοτερα €€

idomeneas
17/12/2012, 10:52
με τα χρήματα που διαθέτεις, για να πάρεις κάτι της προκοπής πας εδώ
130 άλογα που γίνονται 140 εύκολα, και ροπή παντού

277091

TROOPER
18/12/2012, 10:16
τι χρηση?

πιστα η δρομο?

ZOGLER
18/12/2012, 12:31
κυριως δρομο κ σπανια πιστα..

GIXXERAKIAS
18/12/2012, 12:40
κυριως δρομο κ σπανια πιστα..

Για δρόμο και πίστα να προτιμήσεις Gsxr μιάς και είναι το πιό άνετο αλλά και το μοντέλο που ψάχνεις (04-05) ήταν το πιό κοφτερό κατά την γνώμη μου σε γεωμετρία και πολύ καλά φρένα για την κατηγορία του.

277242


277243

TROOPER
18/12/2012, 13:25
Για δρόμο και πίστα να προτιμήσεις Gsxr μιάς και είναι το πιό άνετο αλλά και το μοντέλο που ψάχνεις (04-05) ήταν το πιό κοφτερό κατά την γνώμη μου σε γεωμετρία και πολύ καλά φρένα για την κατηγορία του.

277242


277243

+1000

yiannis172
18/12/2012, 20:09
Πολυ καλο και το 954 και διαχρονικο.

dimzan
18/12/2012, 23:00
gsxr 750? θες οπωσδηποτε 600αρι?

ZOGLER
18/12/2012, 23:15
Ναι ως 600, μην παθει και καμια καρδια η μανα μου.. :D ηδη για το 600αρι, τρεμει η καρδια της.. :D

dimzan
18/12/2012, 23:54
Ναι ως 600, μην παθει και καμια καρδια η μανα μου.. :D ηδη για το 600αρι, τρεμει η καρδια της.. :D

αμα εχεις τετοια προβληματα...

δηλαδη αμα ειχες 1000κυβικα custom θα φοβοταν επειδη απλα θα ηταν "χιλιαρι" ? δεν υπαρχει λογικη σε αυτο


το SS ειναι SS και τελος. Τωρα τί 600, τί 750, τιί 1000 αμα δεν εχεις μυαλο θα σκοτωθεις ετσι κι αλλιως

αν παλι το φοβασαι εσυ το γκαζι ειναι αλλο θεμα.

τι οδηγουσες μεχρι τωρα?

ZOGLER
19/12/2012, 00:04
Μπα δεν εχω θεμα με το γκαζι εχω οδηγησει και 1000αρι SS.. κοιτα γενικα εχω οδηγησει πιστιαρικα, αλλα ποτε δεν ειχα δικο μου.. εγω εχω ενα kdx200, καμια απολυτος σχεση δλδ μ αυτο που θα παρω τωρα.. θεωριτικα δλδ απο εμπειρια δρομου εχω μικρη, αλλα οχι οτι ειμαι και πληρως νυχτωμενος, αυτο..

thanos_s
19/12/2012, 00:17
Μπα δεν εχω θεμα με το γκαζι εχω οδηγησει και 1000αρι SS.. κοιτα γενικα εχω οδηγησει πιστιαρικα, αλλα ποτε δεν ειχα δικο μου.. εγω εχω ενα kdx200, καμια απολυτος σχεση δλδ μ αυτο που θα παρω τωρα.. θεωριτικα δλδ απο εμπειρια δρομου εχω μικρη, αλλα οχι οτι ειμαι και πληρως νυχτωμενος, αυτο..

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

dimzan
19/12/2012, 00:23
λολ

ZOGLER
19/12/2012, 00:25
Σαν ανωτερος ανθρωπος, ουτε καν με πειραζει που γελατε... Αλλα ρε καρντασια πραγματικα πειτε μας τον λογο να γελασουμε και μεις.. το χουμε αναγκη πραγματικα...

thanos_s
19/12/2012, 00:32
Σαν ανωτερος ανθρωπος, ουτε καν με πειραζει που γελατε... Αλλα ρε καρντασια πραγματικα πειτε μας τον λογο να γελασουμε και μεις.. το χουμε αναγκη πραγματικα...

Εχεις δικιο, θα επρεπε να τρομαζουμε αντι να γελαμε με την αγνοια που προκυπτει απο τα λεγομενα σου...

vassilis88
19/12/2012, 00:35
παρε οποιο σου αρεσει βασικα, δν λες κανενα κακο μηχανακι
πολυς κοσμος πηγε σε μεγαλο μηχανακι απευθειας, το γκαζι συνηθιζεται γρηγορα.. απλα να χεις το νου σου παντα κ να φορας εξοπλισμο ..

ZOGLER
19/12/2012, 00:37
Εχεις δικιο, θα επρεπε να τρομαζουμε αντι να γελαμε με την αγνοια που προκυπτει απο τα λεγομενα σου...
Χμμ.. δλδ νομιζεις οτι το να παω σε αυτην την κατηγορια απ το θεωριτικα μηδεν, ειναι αυτοκτονια? δλδ πιστευεις οτι δεν εχω το μυαλο να το διαχειριστω? εμενα η αλαζονεια σου και η ειρωνεια σου με τρομαζουν περισσοτερο, αλλα δεν το κανω θεμα.. φιλικα παντα..

thanos_s
19/12/2012, 00:40
Χμμ.. δλδ νομιζεις οτι το να παω σε αυτην την κατηγορια απ το θεωριτικα μηδεν, ειναι αυτοκτονια? δλδ πιστευεις οτι δεν εχω το μυαλο να το διαχειριστω? εμενα η αλαζονεια σου και η ειρωνεια σου με τρομαζουν περισσοτερο, αλλα δεν το κανω θεμα.. φιλικα παντα..

Εμενα και μονο το

"Μπα δεν εχω θεμα με το γκαζι εχω οδηγησει και 1000αρι SS"

Με καλυψε, δεν θελω να δω κατι αλλο.

ο νοών νοειτω..

Παντα φιλικα, δεν εχει κανεις -σχεδον- προσωπικα με κανενα εδω μεσα..

TROOPER
19/12/2012, 07:01
χαλαρωστε ρε παιδες...:wave2:

grharris
19/12/2012, 07:21
Μια καλή επιλογή πάντως είναι να δημιουργήσεις ένα ενδιάμεσο στάδιο στην οδηγική σου εμπειρία και να πάρεις ένα 600 γυμνό. Και μεγαλύτερη εξοικίωση θα αποκτήσεις και θα μπορείς να μπαίνεις πίστα. Πλέον βρήσκεις Hornet, GSR & Z με πολύ καλές τιμές.

Στα ss τώρα, τα 1000 με τα 600, σίγουρα μπορούν να κινηθούν σχεδόν το ίδο γρηγορα αλλά το 1000 δεν συνχωρεί εκεί που το 600 θα συνχωρούσε.;)

maintenance
19/12/2012, 08:39
+1000

αγαπητοι τζιξεράκιδες, αν και θα επρεπε να συμφωνησω, και επειδή το Κ7 μου αφησε ωραιες αναμνησεις, δυστυχως θα πρεπει να πω ότι στα φρένα, θα εβαζα 10 με τόνο στο CBR.

GIXXERAKIAS
19/12/2012, 08:53
αγαπητοι τζιξεράκιδες, αν και θα επρεπε να συμφωνησω, και επειδή το Κ7 μου αφησε ωραιες αναμνησεις, δυστυχως θα πρεπει να πω ότι στα φρένα, θα εβαζα 10 με τόνο στο CBR.

Αγορίνα μου!Πού είσαι εσύ ρέεεεεε!!!

Το Κ7 έχει όντως άθλια φρένα....μαμά.....πολλές φορές αναπολούσα τα φρένα του κ4 600 μου (πρίν τα νέα μου φρένα :cool: ) και γι'άυτο είπα ότι είπα για να το αποκτήσει χωρίς φόβο και πάθος.:D

maintenance
19/12/2012, 08:56
Αγορίνα μου!Πού είσαι εσύ ρέεεεεε!!!

Το Κ7 έχει όντως άθλια φρένα....μαμά.....πολλές φορές αναπολούσα τα φρένα του κ4 600 μου (πρίν τα νέα μου φρένα :cool: ) και γι'άυτο είπα ότι είπα για να το αποκτήσει χωρίς φόβο και πάθος.:D


και πάλι Τζων, το Κ4 που το ειχα πολυκαβαλήσει (του Πάπ) δεν μπορω να τα συγκρινω με τα φρενα του Τιγκα που ειχε τοτε το RR.

sniper
19/12/2012, 11:03
και πάλι Τζων, το Κ4 που το ειχα πολυκαβαλήσει (του Πάπ) δεν μπορω να τα συγκρινω με τα φρενα του Τιγκα που ειχε τοτε το RR.

Επιτέλους ένας ειλικρινής...

Επίσης, φιλε μετά το KDX θεωρείς ότι είσαι έτοιμος για πίστα; Και μ' 600; Πόσα χρήματα έχεις στην άκρη για τις επισκευες;

Doufe
19/12/2012, 11:24
triumph daytona 675 κ καθαρισες !!!!

smooth criminal
19/12/2012, 11:25
Kαλυτερα παρε ενα naked για αρχη οπως διαβασα να λενε παραπανω,με 3-4 χιλιαρικα θα το βρεις και με καλη προικα-και σε καλη κατασταση.Για μεσα στην πολη οτι πρεπει ειναι,για χαλαρες βολτες μεχρι 120χλμ/ωρα επισης κομπλε εισαι(more or less),και για πιστα αμα αποφασισεις να μπεις παλι δεν θα εχεις προβλημα.Τα naked ειναι αρκετα πιο φιλικα απο ολες τις αποψεις,μιας και δεν εχεις εμπειρια απο μηχανη με αλογα σε μονιμη βαση στην καθημερινοτητα σου-ειναι οτι πρεπει.Με το καλο μετα κανε την τραμπα σου σε πιστιαρικο οπως λες μηχανακι.
Κρανακι τζακετακι γαντακια και οτι αλλο σε παιρνει να αγορασεις και εισαι κομπλε φιλαρακο.
Καλη αγορα καλες βολτες!!!

Dant3
19/12/2012, 12:20
Επισης για πιστα για το χαβαλε μπαινεις και με motard.δες και κανα τετοιο...
τωρα αν δεν σου αρεσουν και εγω πιστευω καλυτερα ενα γυμνο.εχουν καλο γκαζι(γυρω στους 70 ιππους που παιζουν) και μπαινουν και πιστα αμα λαχει.
απο τα 200 να πας στα 600 και 130 ιππους ειναι αρκετα επικινδυνο και ας εχεις μυαλο...

vassilis88
19/12/2012, 13:14
Επίσης, φιλε μετά το KDX θεωρείς ότι είσαι έτοιμος για πίστα; Και μ' 600; Πόσα χρήματα έχεις στην άκρη για τις επισκευες;

ρε παιδες γιατι επικρατει αυτη η αποψη δλδ.. κ γω απο 125 πηγα σε 600 στα 21 κ χωρις την εμπειρια του παιδιου..... σιγα το πραμα δλδ
κ δν ειμαι κανα ταλεντο .... κ ουτε τουμπα εφαγα
επισης για οσους λενε γυμνο 600 εχει διαφορα δλδ? 10-20 αλογα κατω μπιγκ ντηλ 200αρες το ιδιο ευκολα πιανει κ εχει κ χειροτερα φρενα-αναρτησεις κλπ...... αισθανομουν πολυ πιο ασφαλης σε cbr600 παρα σε z750 για παραδειγμα οπουδηποτε..

GIXXERAKIAS
19/12/2012, 13:40
και πάλι Τζων, το Κ4 που το ειχα πολυκαβαλήσει (του Πάπ) δεν μπορω να τα συγκρινω με τα φρενα του Τιγκα που ειχε τοτε το RR.

Για 600 μιλάμε ρέεεεεεε!!!!:wave2:


Επιτέλους ένας ειλικρινής...

Επίσης, φιλε μετά το KDX θεωρείς ότι είσαι έτοιμος για πίστα; Και μ' 600; Πόσα χρήματα έχεις στην άκρη για τις επισκευες;

Υποννοείτε κάτι?Από παπιά και το τωρινό μου σκούτερ πήγα στο Κ4.Ούτε τύχη,ούτε τίποτα δεν ήταν,απλά είχα το μυαλό μου στην θέση του.:smokin:

sniper
19/12/2012, 13:54
Για 600 μιλάμε ρέεεεεεε!!!!:wave2:



Υποννοείτε κάτι?Από παπιά και το τωρινό μου σκούτερ πήγα στο Κ4.Ούτε τύχη,ούτε τίποτα δεν ήταν,απλά είχα το μυαλό μου στην θέση του.:smokin:

Τύχη; Τι λες; αμφιβάλλεις ότι μπορεί να πέσει κάποιος με μηχανή; Τι λέτε;

GIXXERAKIAS
19/12/2012, 14:25
Τύχη; Τι λες; αμφιβάλλεις ότι μπορεί να πέσει κάποιος με μηχανή; Τι λέτε;

Τις ίδιες πιθανοτητες που έχουμε όλοι όταν ξεκινάμε να καβαλάμε ποδήλατο να πέσουμε,ακριβώς τις ίδιες έχουμε και με την μηχανή.....η εμπειρία έρχεται από την προπόνηση καί τις σωστές καθοδηγίες από φίλους που είναι πιό έμπειροι με την οδήγηση μηχανής,επίσης όσον αφορά το κράνος,τις προστασίες και γιατί πρέπει να τα φοράμε όλα αυτά όταν οδηγούμε.Τουλάχιστον έτσι ξεκίνησα εγώ και πιστεύω οι περισσότεροι μας.;)

sniper
19/12/2012, 14:35
Τις ίδιες πιθανοτητες που έχουμε όλοι όταν ξεκινάμε να καβαλάμε ποδήλατο να πέσουμε,ακριβώς τις ίδιες έχουμε και με την μηχανή.....η εμπειρία έρχεται από την προπόνηση καί τις σωστές καθοδηγίες από φίλους που είναι πιό έμπειροι με την οδήγηση μηχανής,επίσης όσον αφορά το κράνος,τις προστασίες και γιατί πρέπει να τα φοράμε όλα αυτά όταν οδηγούμε.Τουλάχιστον έτσι ξεκίνησα εγώ και πιστεύω οι περισσότεροι μας.;) Ωραία.. και; τι διαφορετικό λεμε; Το παλικάρι έχει ένα μπατζετ.. και τον ρώτησα αν εχει υπολογίσει την τυχόν στραβή... που παιζει και να ερθει.. κι επειδή δεν θέλει γυμνό μηχανάκι, μπορεί να κυκλοφορεί με γυμνό SS..

GIXXERAKIAS
19/12/2012, 14:43
Ωραία.. και; τι διαφορετικό λεμε; Το παλικάρι έχει ένα μπατζετ.. και τον ρώτησα αν εχει υπολογίσει την τυχόν στραβή... που παιζει και να ερθει.. κι επειδή δεν θέλει γυμνό μηχανάκι, μπορεί να κυκλοφορεί με γυμνό SS..

Ούτε εγώ την είχα υπολογίσει και πιστεύω ούτε εσύ Νίκο στην πρώτη σου μηχανή.Ήταν η κ@βλα μου να πάρω την μηχανή και την πήρα,τόσο απλά.Έτσι μάλλον θέλει να κάνει και το παλικάρι.Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό το σκεπτικό σου με την πισινή σε περιπτωσή πτώσης βέβαια.

Εγώ όταν την πήρα την πήρα με δόσεις και δεν είχα φράγκο για πισινή,δέν λέω να κάνουν όλοι έτσι αλλά δυστηχώς η ευτυχώς δεν θα μπορούσα να πνίξω το ονειρό μου λόγω του ότι θα σκεφτόμουν οτι άμα πέσω δεν θα έχω λεφτά να την φτιάξω και έτσι όπως είμαστε τώρα ακόμα θα μάζευα για να πάρω την πρώτη μου μηχανή....θα ήταν ένα όνειρο που δεν θα έβγαινε ποτέ πραγματικότητα αν σκεφτόμουν έτσι από τότε.:)

Bradipous
19/12/2012, 15:09
Τις ίδιες πιθανοτητες που έχουμε όλοι όταν ξεκινάμε να καβαλάμε ποδήλατο να πέσουμε,ακριβώς τις ίδιες έχουμε και με την μηχανή.....η εμπειρία έρχεται από την προπόνηση καί τις σωστές καθοδηγίες από φίλους που είναι πιό έμπειροι με την οδήγηση μηχανής,επίσης όσον αφορά το κράνος,τις προστασίες και γιατί πρέπει να τα φοράμε όλα αυτά όταν οδηγούμε.Τουλάχιστον έτσι ξεκίνησα εγώ και πιστεύω οι περισσότεροι μας.;)

Σωστος,
οι πιθανοτητες να πεσουμε ειτε με ποδηλατο ειτε με μηχανη ειναι ιδιες.. 50-50 ή θα πεσουμε ή οχι.. :D

TROOPER
20/12/2012, 08:39
Ούτε εγώ την είχα υπολογίσει και πιστεύω ούτε εσύ Νίκο στην πρώτη σου μηχανή....

ναι δεν την ειχε υπολογισει και μετα καθε βδομαδα (αντε βδομαδα παρα βδομαδα) υπολογιζε τα εσοδα για να δει ποιο πλαστικο να αντικαταστησει :lol::lol::lol:

λοιπον επι της ουσιας.καλα θα κανει το παλικαρι να παρει οτι γουσταρει.απο τα 600 για μεικτη χρηση κι εγω θεωρω καλυτερο το τζιξερ που ειπε παραπανω ο τζιξερακιας.ο μειντενανς συγκρινει @@ με αντιδια (το 750 του παπ με το 1000 του τιγκα) οποτε ακυρη η συγκριση.και τελος συμφωνω με τον βασιλη.ενα γυμνο (οποιοδηποτε) ειναι χειροτερα στημενο απο ενα ss.τωρα το οτι εχουμε τις ιδιες πιθανοτητες να πεσουμε (50-50) επιτρεψτε μου να διαφωνω ετσι...

καλη αγορα :wave2:

maintenance
20/12/2012, 08:53
ναι δεν την ειχε υπολογισει και μετα καθε βδομαδα (αντε βδομαδα παρα βδομαδα) υπολογιζε τα εσοδα για να δει ποιο πλαστικο να αντικαταστησει :lol::lol::lol:

λοιπον επι της ουσιας.καλα θα κανει το παλικαρι να παρει οτι γουσταρει.απο τα 600 για μεικτη χρηση κι εγω θεωρω καλυτερο το τζιξερ που ειπε παραπανω ο τζιξερακιας.ο μειντενανς συγκρινει @@ με αντιδια (το 750 του παπ με το 1000 του τιγκα) οποτε ακυρη η συγκριση.και τελος συμφωνω με τον βασιλη.ενα γυμνο (οποιοδηποτε) ειναι χειροτερα στημενο απο ενα ss.τωρα το οτι εχουμε τις ιδιες πιθανοτητες να πεσουμε (50-50) επιτρεψτε μου να διαφωνω ετσι...

καλη αγορα :wave2:

ε ψιτ! το 1000 του παπ με το 1000 του τίγκα. Κενά αναμνησεων εχεις.:cry:

GIXXERAKIAS
20/12/2012, 09:13
ε ψιτ! το 1000 του παπ με το 1000 του τίγκα. Κενά αναμνησεων εχεις.:cry:

Εγώ το θυμάμαι το 1000 του Πάπ γι'αυτό σου λέω για το ξακοσαράκι που είχα και εγώ Αντουάν.;)

ps:Μλκ πέτυχα πρίν λίγο sportiriding.gr εποχές σε συζήτηση σε ένα φόρουμ που συμμετείχα.Πώ ρε αναμνήσεις!

maintenance
20/12/2012, 09:26
αν ειχαν τοση διαφορα στα φρενα, τα 600 με τα 1000 που αναφερουμε, εσεις το ξερετε καλυτερα. Δεν ειχα καβαλησει 600 ss και παω πάσο.:smokin:

TROOPER
20/12/2012, 10:22
ε ψιτ! το 1000 του παπ με το 1000 του τίγκα. Κενά αναμνησεων εχεις.:cry:

ποιο 1000 του παπ?:lol::bawl:

sniper
20/12/2012, 10:33
ποιο 1000 του παπ?:lol::bawl: Το δικό σου :bawl:

TROOPER
20/12/2012, 10:36
Το δικό σου :bawl:

ειχε κι αλλα ;)

maintenance
20/12/2012, 10:37
ποιο 1000 του παπ?:lol::bawl:

το Κ4 ρε. αιντε αιντεεεεεε:cry:

Πες μου οτι δεν θυμασαι... μονο αυτο πες μου..

devil's animal
20/12/2012, 10:41
πηγαινοντας απο λιγα cc και αλλη κατηγορια μηχανης στα ss, σου δινει περισσοτερες πιθανοτητες (στο στοιχημα) να φας τα μουτρα σου (ειτε στον δρομο, ειτε στην πιστα)...
εκτος και αν με το που το παρεις, πας και σκασεις ενα 350αρι για σχολειο και καμια 1000αρα για εξοπλισμο και κανεις οτι κανεις μεσα στην πιστα...(που ουτε εκει εξασφαλιζεσαι, αλλα ειναι ενα +)..
αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη και δεν το κανει σχεδον κανενας...
με το που την παιρνεις (την ss, ντε!) βγαινεις στον δρομο, "να δεις τι κανει"..

σχεδον ολοι πηγαμε απο μικρα μηχανακια σε ss και ζουμε...καποιοι αλλοι το εκαναν και δεν ζουνε... (ολοι ομως πεσαμε) ...φυσικα επαιξε ρολο στην περιπτωση των ζωντων και η τυχη περα απο την αυτοσυγκρατηση αλλα αν θες να δωσεις μεγαλυτερες πιθανοτητες σε καποιον που παιρνει ss να μην πεσει (και κατ'επεκταση να μην χτυπησει και να μην κανει και το μηχανακι σωβρακο), θα επρεπε να εχει οδηγησει πριν ενα σκαλοπατι πιο σκληροπυρηνικο μοτο...
ε,και εδω ερχονται τα τυπου γυμνα που τις περισσοτερες φορες εχουν τον κινητηρα των ss (gsr, fazer, hornet) αλλα detuned αρα λιγοτερα αλογα να διαχειριστεις (πιο ευκολο) και οταν πεσεις εχεις λιγοτερα πλαστικα να κλαψεις...

TROOPER
20/12/2012, 10:41
το Κ4 ρε. αιντε αιντεεεεεε:cry:

Πες μου οτι δεν θυμασαι... μονο αυτο πες μου..


ειχε κι αλλα ;)

γι' αυτο ρωτησα ;)

DoctoR_k6
20/12/2012, 11:58
Εγω φιλε μου θα συμφωνησω με αλλους να αρχισεις με κατι πιο ηρεμο-ευκολα οδηγησιμο και λιγοτερης ιπποδυναμης!!Ενα στιγμιαιο λαθος(οχι του Αντυπα)εχει ασχημα αποτελεσματα!Ολοι εχουν φαει τουμπες με πολλα μηχανακια...αλλα και τα γρηγορα μηχανακια εχουν τουμπες ασχημες, dεν ειναι kdx!!Εγω παντως μετα απο το εντουρακι που ειχα πιτσιρικας ανεβηκα για 2 χρονια σε ενα zxr400 προσπαθωντας να τρεξω να στριψω και να εξοικιωθω στην γεωμετρια κ τη φυση της συγκεκριμενης κατηγοριας κ μαθαινοντας πολλα!!Αφου καταφερα κ οδηγησα αυτο το μοτοσακο οταν αλλαξα κ ειχα δει καποια πραγματα πηγα στο τωρινο μου(gsxr 1000 k6).Μετα απο κεινη την εμπειρια το gsxr(αν κ ειχε τρομερο γκαζι για τα δεδομενα)το διαχειριστηκα κ το διαχειριζομαι πλεον μετα απο 6.5 χρονια πολυ καλυτερα!!(ροσσι δεν ειμαι)

Υ.γ Γιατι δεν πηρα 600 τοτε ειναι μια αλλη ιστορια κ διαμαχη με πολλους αν και τελικα πιστευω εκανα καλυτερη επιλογη γιατι το 1000 μπορει να ειναι απικινδυνο λογω γκαζιου οπως λενε καποιοι αλλα εγω μετα απο τοσα χρονια θα σου πω πως ισχυει το αντιθετο σε πολλες περιπτωσεις!!!(Γκαζι πολυ να εχουμε αλλα και μυαλο να το διαχειριστουμε).Οτι και να παρεις μυαλο πανω απ ολα γιατι η καυλα(αν εισαι μικροτερος)πληρωνεται ασχημα!!
:beer:

mikRRopixel
20/12/2012, 13:29
Άποψη μου είναι ότι μια χαρά ιδέα είναι για τα 600 ss. Και εγώ πήγα σε αυτή την κατηγορία (cbr 600 rr '05) χωρίς να έχω πριν κανένα μηχανάκι στην κατοχή μου αλλά έχοντας οδηγήσει παπιά στην πόλη πολλά χρόνια (λόγω δουλειάς) και τα 400 (cb και bandit) του αδερφού μου πάρα πολλές φορές. Την βασική φιλοσοφία κίνησης και ισορροπίας σε δίτροχα την είχα αποκτήσει από πιο πριν. Στην αρχή πάνω στο 600 ss ήμουν χεσμένος και οδηγούσα πολύ αμυντικά, σιγά σιγά εξοικειώθηκα και την έμαθα (και με έμαθε). Πήρα καλό εξοπλισμό την αμέσως επόμενη μέρα που την αγόρασα, έγραψα πολλές χιλιάδες χλμ εντός και εκτός πόλης, έκανα το CSS level 1 και από τότε έχω πάει σε άλλα 3 track days. Πριν λίγο καιρό έφαγα και την πρώτη μικρο-στούκα (μετά από 4 χρόνια που την είχα) και ο εξοπλισμός που φόραγα με τόση επιμονή κάθε φορά, με έσωσε από τα χειρότερα - δεν έπαθα σχεδόν τίποτα. Το πόσο ασφαλές είναι το 600 σε σχέση με κάτι μικρότερο ή και μεγαλύτερο είναι πάρα πολύ σχετικό και εξαρταται από πολλούς παράγοντες και πιθανότητες.
Θέλω να καταλήξω ότι δεν είναι κάτι απαγορευτικό να γίνει, να μεταπηδήσεις από κάτι χαμηλό σε κάτι πολύ μεγαλύτερο. Είναι καθαρά θέμα οδηγού, ωριμότητας και αντιμετώπισης καταστάσεων. Αν νομίζεις ότι το έχεις κάντο και πραγματοποίησε το όνειρό σου. Απλά φρόντισε να είσαι προστατευμένος ΠΑΝΤΑ. :)

Bladerunner
20/12/2012, 13:44
Εφόσον αναφέρεσαι σε μηχανάκι πίστας δε θα σταθώ σε ζητήματα ασφάλειας. Θα σου πω μόνο ότι αν θες να οδηγάς πραγματικά γρήγορα κάποια στιγμή στο μέλλον, ξεκίνα από μικρά κυβικά! Το αρκουδόγκαζο θα σε πάει γρήγορα μέχρι ένα σημείο. Μετά δεν κατεβαίνει ο χρόνος και καραδοκεί η τούμπα.
Με το λίγο γκάζι, θα το πας εσύ γρήγορα το μηχανάκι. Μόλις συνηθίσεις τη φόρα και δεν σε τρομάζει το χιλιόμετρο στην είσοδο της στροφής, πάρε το αρκουδόγκαζο.

thanos_s
20/12/2012, 13:46
Εφόσον αναφέρεσαι σε μηχανάκι πίστας δε θα σταθώ σε ζητήματα ασφάλειας. Θα σου πω μόνο ότι αν θες να οδηγάς πραγματικά γρήγορα κάποια στιγμή στο μέλλον, ξεκίνα από μικρά κυβικά! Το αρκουδόγκαζο θα σε πάει γρήγορα μέχρι ένα σημείο. Μετά δεν κατεβαίνει ο χρόνος και καραδοκεί η τούμπα.
Με το λίγο γκάζι, θα το πας εσύ γρήγορα το μηχανάκι. Μόλις συνηθίσεις τη φόρα και δεν σε τρομάζει το χιλιόμετρο στην είσοδο της στροφής, πάρε το αρκουδόγκαζο.
+1000