PDA

View Full Version : Isle of Man TT ! 2013 ! Όσοι πιστοί προσέλθετε !



Σελίδες : [1] 2 3

N1kolas
17/12/2012, 16:21
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους που αγαπάνε την μοτοσικλέτα τους είτε μεγάλη είτε μικρή !

Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι επειδή θα ήθελα να μαζευτούμε άτομα για να πάμε μαζί στο Isle of Man ! Από όσο ξέρω λέγετε Tour αυτό !Εάν μπορείτε βέβαια ! Είδα κάποια βίντεο με το Isle of Man TT ! Αλλά με Super-Βike ! Έχω ένα φίλο μεγαλύτερος σε ηλικία από εμένα, και έχει ταξιδέψει εξωτερικό, και ήθελα να κάνω κάτι αντίστοιχο γιατί ζήλευα πάντα !

Είμαι νέος 22 χρονών ίσος ακούγετε λίγο τρελό αλλά θέλω να πάω μου αρέσουν τα ταξίδια με τις μοτοσικλέτες !

Δεν μιλάω να πάμε τώρα, αλλά για το 2013 ! Δεν έχω δει να σας πω τη αλήθεια για το πότε είναι οι Super-Βike μηχανές ! Αλλά διάβασα ότι ξεκινάει το 27 Μαΐου ! Θέλω να πάω με το μηχανάκι μου ! Από Πάτρα προς Ancona Italy (το λιμάνι) και από Ancona μέχρι Calais France (το λιμάνι) είναι κάπου 1300 με 1450 χλμ.

Πάντως το πήγαινε έλα Πάτρα -> Italy / Italy -> Πάτρα είναι σε οικονομικές θέσεις 110 σε οικονομικές θέσεις και μεσαίες 150-160 + την μοτοσικλέτα μας !

"Δεν θα βγάλω κανένα κέρδος εγώ σας το λέω να μην με παρεξηγείται ίσα ίσα μην πάρουμε καμιά καλύτερη προσφορά ομαδικά !"

Πάρτε και ένα σχετικό βίντεο !

http://www.youtube.com/watch?v=aXR8Df_Bml0

Εάν είναι το θέμα μου λάθος ας μου το διορθώσει κάποιος και να το βάλει στο σωστό θέμα !

Ελπίζω να σας έψησα για να πάμε και να αρχίσετε να το σκέφτεστε !

Σας ευχαριστώ όλους που το διαβάζεται έστω και να μην θέλετε,μπορείτε να έρθετε για τους α,β,φ,χ,ψ λόγους !

MG-KTiNoS
17/12/2012, 16:28
Είναι -πάρα- πολλά τα λεφτά Άρη...

Αλλά αν μπορείς πάνε. Είναι πράγμα να το λες στα παιδιά σου κάποτε!


(μαχαιριά στη καρδιά ήταν αυτό το ποστ)
:cry:

N1kolas
17/12/2012, 16:32
Καλησπέρα MG-KTiNoS ξέρω ότι είναι πολλά ! Αλλά είναι εμπειρία από τις λίγες και εγώ μαζεύω λεφτά ! Και κανείς να μην μπορεί να έρθει εγώ θα προσπαθήσω να πάω έστω μόνος μου ! :)

nic mor
17/12/2012, 16:34
:(:(:( +1




(μαχαιριά στη καρδιά ήταν αυτό το ποστ)
:cry:

Shiatman
17/12/2012, 16:34
(μαχαιριά στη καρδιά ήταν αυτό το ποστ) :cry:

Για σένα μαχαιριά, για εμένα τσεκουριά, 5 χρόνια στο νησί και αυτές οι γαμωεξετάσεις να συμπίπτουν με τι ΙΟΜ. Χάλιας, λέμε χάλιας :cry::cry:

N1kolas
17/12/2012, 16:38
Και για εμένα είναι μαχαιριά παιδιά ! δεν είμαι πλούσιος ! θα στερηθώ πολλά πράματα ! αλλά πιστεύω να αξίζει ! :D

Lioulios
17/12/2012, 16:52
Mε το μηχανάκι του αβαταρ σκέφτεσαι να πας ;
Μακάρι να σου ερθουν όλα όπως τα θες και να το καταφέρεις (με παρέα είναι καλύτερα).

costas81
17/12/2012, 17:53
Mε το μηχανάκι του αβαταρ σκέφτεσαι να πας ;
Μακάρι να σου ερθουν όλα όπως τα θες και να το καταφέρεις (με παρέα είναι καλύτερα).

με το Crypton X T135??

Billymuse
17/12/2012, 17:55
Mε το μηχανάκι του αβαταρ σκέφτεσαι να πας ;
Μακάρι να σου ερθουν όλα όπως τα θες και να το καταφέρεις (με παρέα είναι καλύτερα).
+1 αυτό θα ρώταγα και εγώ ? στο βίντεο που ποστάρε πιο πάνω το παιδί 1:39 αν είναι να δω απο κοντά τον Guy Martin να τα κάνει αυτά πάω και εγώ με παπάκι μέχερι εκει πάνω :bawl:

astroman76
17/12/2012, 17:55
καλα κανε στοχο να πας το 2014... το 2013 μονο αν εισαι κολοφαρδος θα το κανεις... βασικα με μοτο να πας θες χαλαρα 2000-2500ε στο νερο... ουτε δραχμη παρακατω Βασικα μονο η βενζινη χωρις διαμονη στον δρομο, χωρις διοδια χωρις περασμα στην Αγγλια ειναι 900ε μετα θες να περασεις στο ΙΟΜ εκει κληνουν θεσεις απο το καλοκαιρι (οπως εκανα και εγω) μετα θες να μηνεις εκει... τα B&B εχουν ηδη κλησει.. ξεδοδοχεια ειναι φωτια και καμπινκ ειναι ζορικο γιατι το τοπιο ειναι χειμωνιατικο... σχεδον καθε μερα βρεχει!

imitrelos
17/12/2012, 18:47
όντος όνειρο αλλά και πολλά τα λεφτά για φέτος χλομό το βλέπω να προλαβαίνεις άν δέν έχεις κλίση είδη να διαμονή και το εισιτήριο του ferry ( γίνεται χαμός και εξαντλούνται πολύ γρήγορα )

μπές http://www.iomtt.com/ είναι το official του αγώνα

εγώ θα σου πρότεινα έστω 1 μέρα vip ticket ;)

απο όσο είδα grandstand έχουν τελείωση σχεδόν για όλες τίς μέρες

astroman76
17/12/2012, 19:12
Απο καθε σημειο βλεπεις διαφορετικο αγωνα.. καλητερο απο το Grandstand ειναι Agos leap η εκει κοντα... τα μηχανακια 300ριζουν και εχει γουβα... αλλα γενικως εχει τοσα πολλα καλα σημεια που θες καμια 20ρια ΤΤ για να τα δεις ολλα!! Εμενα ειναι η πρωτη φορα και κολησα του χρονου θα ξαναπαω αυτη την φορα θα εχω και μηχανακι εκει..

N1kolas
17/12/2012, 19:15
όντος όνειρο αλλά και πολλά τα λεφτά για φέτος χλομό το βλέπω να προλαβαίνεις άν δέν έχεις κλίση είδη να διαμονή και το εισιτήριο του ferry ( γίνεται χαμός και εξαντλούνται πολύ γρήγορα )

μπές http://www.iomtt.com/ είναι το official του αγώνα

εγώ θα σου πρότεινα έστω 1 μέρα vip ticket ;)

απο όσο είδα grandstand έχουν τελείωση σχεδόν για όλες τίς μέρες

Είδα το VIP έκανε 30£ δεν είναι πολλά ! Πάντως αλήθεια θα με γ***** η βενζίνα θέλω 900 ευρό ?

astroman76
17/12/2012, 19:31
Είδα το VIP έκανε 30£ δεν είναι πολλά ! Πάντως αλήθεια θα με γ***** η βενζίνα θέλω 900 ευρό ?

ναι καπου εκει ειναι ειθελα να παω με μοτο αλλα πηγα αεροπωρικος και μετα με τρενο Λιβερποολ...

N1kolas
17/12/2012, 19:38
ναι καπου εκει ειναι ειθελα να παω με μοτο αλλα πηγα αεροπωρικος και μετα με τρενο Λιβερποολ...

Ρε σι το μηχανάκι μου το γεμίζω με 5 ευρό με 100αρα και με 4.5 95αρα και βάζω 100αρα για 0.50 λεπτά !

Υπολόγισε ότι θα μου βγάζει 100 χλμ με ένα ντεπόζιτο ! Και πολλά σου λέω με 150 ευρό έχω καθαρίσει από βενζίνα !

Λίγο πολλά μου φαίνονται τα 900 :) χωρίς καμία παρεξήγηση !

Corvo
17/12/2012, 19:39
Ρε σι το μηχανάκι μου το γεμίζω με 5 ευρό με 100αρα και με 4.5 95αρα και βάζω 100αρα για 0.50 λεπτά !

Υπολόγισε ότι θα μου βγάζει 100 χλμ με ένα ντεπόζιτο ! Και πολλά σου λέω με 150 ευρό έχω καθαρίσει από βενζίνα !

Λίγο πολλά μου φαίνονται τα 900 :) χωρίς καμία παρεξήγηση !

ρε θεομουρλε αληθεια σκεφτεσαι να πας με το παπι; :lol:

astroman76
17/12/2012, 19:47
βασικα με τι θα πας? Νομιζω με παπι θα ειναι επικηνδηνο ιδικα απο Autostrada/Autoroute ktl... φισικα και γηνετε αλλα πιστευω με το που φτασεις Τορινο θα τα εχεις φτησει απο την κουραση!

dim40
17/12/2012, 20:04
και σε καθε 100 χιλ. θα υπαρχει ενα βενζιναδικο να φουλαρεις? :lol::lol::lol:

N1kolas
17/12/2012, 20:05
με το Crypton X T135??

Χαχαχαχα ναι γιατί ? :P

N1kolas
17/12/2012, 20:07
Αμέ ! θα πάρω και μπιτονάκια μαζί μου για Extra βενζίνη !

Δεν θα πεθάνω που δεν έχω μηχανή ! Ίσως είναι καλύτερα γιατί μπορεί να έκανα τρέλες !

Μπορεί πιο μετά να είμαι με τα μυαλά μου σώας και να πάρω !

Αλλά τώρα με το παπί ! χαχαχαχα :D

Corvo
17/12/2012, 20:12
Αμέ ! θα πάρω και μπιτονάκια μαζί μου για Extra βενζίνη !

Δεν θα πεθάνω που δεν έχω μηχανή ! Ίσως είναι καλύτερα γιατί μπορεί να έκανα τρέλες !

Μπορεί πιο μετά να είμαι με τα μυαλά μου σώας και να πάρω !

Αλλά τώρα με το παπί ! χαχαχαχα :D

εισαι ωραιος λεμε, δυσκολα θα βρεις παρεα ομως ;)

dim40
17/12/2012, 20:18
δε πας καλυτερα αεροπορικως και να νοικιασεις εκει ενα παπι??????????:p:p

N1kolas
17/12/2012, 20:26
Έχεις δίκιο δεν βρίσκεις παρέα εύκολα !

Δεν ξέρω είναι χέστικουμ μόνος, θα δούμε μέχρι τότε !

Αν φτάσω στο Isle of Man πάω και κάθομαι όπου θέλω ? ή έχει συγκεκριμένα σιμία που σου επιτρέπουν να κάτσεις με εισιτήριο ?

Billymuse
17/12/2012, 20:31
πάντως φίλε και να μου πληρώνανε τη βενζίνη μέχρι το iom δε θα πήγαινα,αν το κάνεις θα έχεις το θαυμασμό όλων μη σου πω και χορηγών :D μακάρι να το κάνεις πραγματικότητα αυτο το όνειρο σου,αλλά όλα αυτα περι δυσκολίας που σου λέμε όλοι θα πρεπει να τα διαβάσεις λίγο πιο καθαρά και όχι να τα παραβλέπεις λόγο της κ@υλας της όλης φασης ειδικά αμα πας μονος σου

N1kolas
17/12/2012, 20:42
πάντως φίλε και να μου πληρώνανε τη βενζίνη μέχρι το iom δε θα πήγαινα,αν το κάνεις θα έχεις το θαυμασμό όλων μη σου πω και χορηγών :D μακάρι να το κάνεις πραγματικότητα αυτο το όνειρο σου,αλλά όλα αυτα περι δυσκολίας που σου λέμε όλοι θα πρεπει να τα διαβάσεις λίγο πιο καθαρά και όχι να τα παραβλέπεις λόγο της κ@υλας της όλης φασης ειδικά αμα πας μονος σου

Π.Χ. σου λέω ξεκινάω, 1ον ούτε μία στο εκατομμύριο δεν θα είχα σπόνσορες ! 2ον θα έκανα πολλές στάσεις πιστεύω αυτό θα βοηθούσε + μία ανατομική σέλα ! :)

Χαχαχαχαχα

Corvo
17/12/2012, 21:00
μην το παιρνεις απερισκεπτα! η Ευρωπη μπορει να μην ειναι τοσο δυσκολη οσο αλλου αλλα οι μεγαλοι αυτοκινητοδρομοι σιγουρα δεν θα ειναι ευκολοι για ενα παπι φορτωμενο.

Billymuse
17/12/2012, 21:02
Π.Χ. σου λέω ξεκινάω, 1ον ούτε μία στο εκατομμύριο δεν θα είχα σπόνσορες ! 2ον θα έκανα πολλές στάσεις πιστεύω αυτό θα βοηθούσε + μία ανατομική σέλα ! :)

Χαχαχαχαχα

και σου λέω εγώ,το καλοκαίρι πήγα με γυμνό street απο την αθήνα μέχρι το καλαμίτσι χαλκιδικής (680 χιλιομετρα) και ένιωθα ότι ταξίδευα 2 μέρες,δε μπορώ να το φανταστώ αυτο το πράγμα σε παπάκι με τα 4πλάσια χιλιόμετρα να διανυθούν με τη μιση ταχύτητα που πήγαινα έγω τοτες...

Shiatman
17/12/2012, 21:03
Φίλος ξεκίνα και μη μασάς μία... ο άλλος έφτασε Nordcap με τη βέσπα (το σκούτερ) και θα κολώσει η πάπια; ;)

'Αμα σε φτάσει ως εκεί είσαι άρχοντας... μετά βάλτου φωτιά στο βωμό του ΙΟΜ και να είσαι σίγουρος πως θα κ@υλώσουν εκεί και θα κάνουν ρεφενέ για εισητήριο επιστροφής.

Just do it kai zbutsas!!! :D

Lioulios
17/12/2012, 21:05
Φίλος ξεκίνα και μη μασάς μία... ο άλλος έφτασε Nordcap με τη βέσπα (το σκούτερ) και θα κολώσει η πάπια; ;)
:D

+950


Aν έχεις σκοπό να πας με το παπί , παρέα θα βρείς μονο κάποιον άλλο με παπί .Κανένας άλλος δεν θα αντέξει δίπλα σου .

Αν έχεις τα μυαλά στο κεφάλι , το οργανώσεις καλά με χαρτί και μολύβι και μας παρουσιάσεις ολοκληρωμένο πλάνο ...

astroman76
17/12/2012, 21:11
Έχεις δίκιο δεν βρίσκεις παρέα εύκολα !

Δεν ξέρω είναι χέστικουμ μόνος, θα δούμε μέχρι τότε !

Αν φτάσω στο Isle of Man πάω και κάθομαι όπου θέλω ? ή έχει συγκεκριμένα σημεία που σου επιτρέπουν να κάτσεις με εισιτήριο ?

Δεν εχει εισιτηριο... οσο ειναι ανοιχτοι οι δρομοι πας στο σημειο που θες μετα δεν πατας σε δρομο εκτος και αν πας σε αλλο σημειο απο παραδρομο.. ειναι σαν το Ραλλυ ακροπολις... αλλα σε ασφαλτο να φανταστεις.. παντος με το που φηγεις απο Αθηνα και φτασεις πατρα με το παπι θα το σκυλομετανωσεις...

βασικα ποσο μακρια εχεις παει με το παπι?

MG-KTiNoS
18/12/2012, 01:31
Στην αουτοστράντα απαγορεύονται μηχανάκια κάτω από 150 κ εκ.
Άρα μιλάς για δευτερεύον δίκτυο.
Αυτό φυσικά θα σου γλυτώσει πολλά λεφτά από τα διόδια αλλά μάλλον θα χρειαστείς GPS. Από χιλιόμετρα δεν θα κάνεις πολλά παραπάνω.

:D

N1kolas
18/12/2012, 08:15
Χμμμμ πάντως αυτό που είπες MG-KTiNoS αλλάζει τα δεδομένα απαγορεύετε κάτο απο 150 cc :( + τον Lioulios έχει δίκιο μόνο παπιά θα άντεχαν δίπλα μου !

Corvo
18/12/2012, 09:56
Χμμμμ πάντως αυτό που είπες MG-KTiNoS αλλάζει τα δεδομένα απαγορεύετε κάτο απο 150 cc :( + τον Lioulios έχει δίκιο μόνο παπιά θα άντεχαν δίπλα μου !

η ερωτηση του astro ηταν πολυ σωστη, ποσα ειναι το max χιλιομετρων που εχεις κανει σε μια μερα με το παπι;

devil's animal
18/12/2012, 10:13
αν οντως πας με παπι στο Isle of Man...
θα εχεις πολυυυυυυυ χρονο να σκεφτεις...(απο τα πιο ηλιθια μεχρι τα πιο σοβαρα)...για ολες τις αλλες ωρες, παρε ενα καλο mp3...
:wave2:

TROOPER
18/12/2012, 13:22
απο τη μια μου αρεσει ο αυθορμητισμος που ερχεται ως συνεχεια του νεαρου της ηλικιας.απο την αλλη μηπως να προσγειωνομασταν στην πραγματικοτητα?

υ.γ.δεν θα ελεγα τπτ αλλο απο respect αν το εγχειρημα το συζητουσε ενας εμπειροτερος αναβατης.

sniper
18/12/2012, 13:27
απο τη μια μου αρεσει ο αυθορμητισμος που ερχεται ως συνεχεια του νεαρου της ηλικιας.απο την αλλη μηπως να προσγειωνομασταν στην πραγματικοτητα? υ.γ.δεν θα ελεγα τπτ αλλο απο respect αν το εγχειρημα το συζητουσε ενας εμπειροτερος αναβατης. ρε βρόντακα, οι άλλοι πήγαν στο Βόρειο πόλο (σορρυ εκεί πήγε ο Κάπτεν ακούγοντας κατά λάθος Βόρειος Κώλ@ς) με τις βέσπες.... με το Κρύπτον μια χαρά πάει... θα του πάρει κανένα 3μηνο απο τους επαρχιακούς βέβαια αλλά δεν πειράζει... Dream on φίλε...

N1kolas
18/12/2012, 13:30
Έχω κάνει και 200+ χμλ σε μια μέρα ! εντάξει κουράστηκα αλλά όχι σε βαθμό που είπα δεν μπορώ άλλο, πιστεύω ότι με μερικές στάσεις + άμα βάλεις ανατομική σέλα θα είσαι εντάξει (το καταδύναμιν). Αλλά αυτό που μου έκοψε λίγο το ηθικό είναι ότι αν ο άλλος έρθει με μεγάλη μηχανή δεν θα αντέξει να πιγένει ίδια με εμένα !

N1kolas
18/12/2012, 13:31
2μηνο ? :eek:

MG-KTiNoS
18/12/2012, 13:49
Ακούστε να δείτε :lol: πως έχουν τα πράγματα.
Αν δεν είναι γεροξούρας (σαν κι εμένα) να μετακομίζουν οι πόνοι στο κορμί του κάθε μέρα (χέρι, πόδι, μέση, @ και απ την αρχή) ή κανένας μπουχέσας….
Δεν έχει σημασία πόσα έχει κάνει σε μια μέρα με το παπί.
Λογικά αντέχει και για όλα υπάρχει μια πρώτη φορά.
Δεδομένου ότι τo παπί είναι σε καλή κατάσταση η απόσταση βγαίνει.

Καλά ως εδώ?
Από δω και πέρα όμως του μένει να κάνει τη βρόμικη δουλειά που είναι το
ΠΩΣ βγαίνει.
Πάει να πει μπαίνει στο βία μισελέν πχ και βλέπει τη διαδρομή σου.
Υπολογίζει πόσες μέρες θέλει (+μια δυο καβάτζα), υπολογίζει τι περίπου λεφτά χρειάζεται (+50% για την κακιά την ώρα που δε θα χαλάσει και καλά και σώνει αλλά καλά είναι να υπάρχουν)
Τότε και μόνο τότε βλέπει αν το ΘΕΛΩ μπορεί να γίνει ΕΦΥΓΑ κουφάλες.

Όμως η σπίθα φαίνεται να υπάρχει.
ΑΝ κάτσει λοιπόν και κάνει όλα αυτά τώρα, ακόμα κι αν δε του βγει, ίσως σε δυο σε τρία σε πέντε χρόνια αλλάξουν τα πράγματα και τότε…
:wave2:


Μακάρι να πάει.

Υγ
Το μόνος μη το φοβάσαι, θα κάνεις άλλο ταξίδι, όχι μόνο γεωγραφικό αλλά και μέσα στον εαυτό σου.

TROOPER
18/12/2012, 13:55
2μηνο ? :eek:

3μηνο ειπε ο ξαπλας :wave2:

Sapadak
18/12/2012, 14:01
Καλα πλακα κάνετε..
Αυθημερόν για καφε 330χλμ (165+165) με fx 125

Μια 300αρα τη μέρα τα βγάζεις πανευκολα..
Το θέμα ειναι σε αναποδία τι ξέρεις να φτίαχνεις μόνος σου

Cpt. Haddock
18/12/2012, 14:06
Έχω κάνει και 200+ χμλ σε μια μέρα ! εντάξει κουράστηκα αλλά όχι σε βαθμό που είπα δεν μπορώ άλλο, πιστεύω ότι με μερικές στάσεις + άμα βάλεις ανατομική σέλα θα είσαι εντάξει (το καταδύναμιν). Αλλά αυτό που μου έκοψε λίγο το ηθικό είναι ότι αν ο άλλος έρθει με μεγάλη μηχανή δεν θα αντέξει να πιγένει ίδια με εμένα !

Το να βρεις καποιον με μεγαλη μηχανη να ερθει μαζι σου συνοδεια (με τον κινδυνο να βαρεθει να σταματαει καθε τοσο στα βενζναδικα) ειναι μαλλον δυσκολο.

Σε οτι αφορα την κουραση, μην υποτιμας τη συσσωρευση της οσο θα περνανε οι μερες. Αλλο το πηγα μια φορα 200 χλμ και δεν κουραστηκα, αλλο το θα πηγαινω 200 χλμ καθε μερα για 70 μερες...

Ο,τι και να κανεις, καλη τυχη και καλό δρομο :beer:

Shiatman
18/12/2012, 14:11
Φίλος μην ακούς τα παπούδια κι ετοιμάσου... :beer:

astroman76
18/12/2012, 14:22
το google την διαδρομη βενετια/Λιβεροολ την βγαζει στα 1940χμ δηλαδη βαζεις 4800+χμ με τις βολτες στο Νησι και το να πας Πατρα

τωρα με αυτο βαλε

βενζινη
μεταφορα πατρα Βενετια/βενετια Πατρα
Γκαλες/Ντοβερ και πισω
Λιβερποολ Ισλε οφ Μαν και πισω
διοδια
φαγητο/ποτα
διαμονη καθ'οδον
Διαμονη στο νησι
αγορα σουβενιρ απο το νησι

τα 3000ε και παιζει να τα ξεπερασεις!



Εγω παντος εφαγα 1000ε αλλα τα ειχα αγωρασει ολλα εισητηρια (για φερρυ τον Ιουνιο και τον ιανουαριο αεροπορικο για Λονδινο, τρενο για λιβερποολ) και εμεινα και τζαμπα στο Νησι

sniper
18/12/2012, 14:38
Καλα πλακα κάνετε..
Αυθημερόν για καφε 330χλμ (165+165) με fx 125

Μια 300αρα τη μέρα τα βγάζεις πανευκολα..
Το θέμα ειναι σε αναποδία τι ξέρεις να φτίαχνεις μόνος σου

Kαλα... κι ένας μαλ@κας έκανε 700 χλμ με ΑΧ1 (350 και πισω) κι ακόμα πονάει... το τι ήπιε δε για να ισιώσει είναι ακόμα άγνωστο.

MG-KTiNoS
18/12/2012, 15:13
το google την διαδρομη βενετια/Λιβεροολ την βγαζει στα 1940χμ δηλαδη βαζεις 4800+χμ με τις βολτες στο Νησι και το να πας Πατρα

τωρα με αυτο βαλε

βενζινη
μεταφορα πατρα Βενετια/βενετια Πατρα
Γκαλες/Ντοβερ και πισω
Λιβερποολ Ισλε οφ Μαν και πισω
διοδια
φαγητο/ποτα
διαμονη καθ'οδον
Διαμονη στο νησι
αγορα σουβενιρ απο το νησι

τα 3000ε και παιζει να τα ξεπερασεις!



Εγω παντος εφαγα 1000ε αλλα τα ειχα αγωρασει ολλα εισητηρια (για φερρυ τον Ιουνιο και τον ιανουαριο αεροπορικο για Λονδινο, τρενο για λιβερποολ) και εμεινα και τζαμπα στο Νησι

Άρα 10 μέρες πάνω κάτω η διαδρομή μόνο δρόμος χωρίς τα βαπόρια.

MG-KTiNoS
18/12/2012, 15:14
Kαλα... κι ένας μαλ@κας έκανε 700 χλμ με ΑΧ1 (350 και πισω) κι ακόμα πονάει... το τι ήπιε δε για να ισιώσει είναι ακόμα άγνωστο.

Κοκτέιλ βολταρέν μουσκορίλ στο κωλαράκι για 5 μέρες!
Αλλά άμα δεν έχει καλό χέρι ο μάστορας θα κάνει κάτι μελανιές ΝΑ !
(κι άντε να πεις μετά ότι δεν έκανες τίποτα κίνκι)


:lol:

vassilis88
18/12/2012, 18:41
ανετα βγαινει .. εγω μεσα με sr250 lol

N1kolas
18/12/2012, 20:46
Τελικά τι λέτε να πάω η να το ακυρώσω ?

Billymuse
18/12/2012, 22:07
Τελικά τι λέτε να πάω η να το ακυρώσω ?

Tο να πεις τη λέξη ακυρώσω σημαίνει ότι έχεις κάνει και όλη την οργάνωση αυτου του ταξιδιού, μάλλον θα εννοείς να αφήσεις την ιδέα η να την αναβάλεις μέχρι να σου ξαναδωθεί η ευκαιρία... προσωπικά θα σου έλεγα να κάτσεις και να δοκιμάσεις πρώτα στην Ελλάδα φέτος να πας πχ ιωάννινα,Μετέωρα και πάει λεγοντας για να δεις απο τη μια όψη τις αντοχές σου.αλλά μη ξεχνάς και τα καιρικά φαινόμενα που θα συναντήσεις σε ενα τετοιο ταξίδι,και μιλάμε για χώρες με διαφορετικά κλιματα σε σχέση η μια με την άλλη...

Lioulios
18/12/2012, 22:32
Ρεεεεεε ... Τί του λέτε για κλίματα και αντοχές και μπίξε και δείξε . Μόνο ο shiatman και κανα δυο τρεις άλλοι είμαστε που του λέμε να πάει ...

Τί πάει να πει προπόνηση στα χλμτρα ;

Και με την σέλα που έχει το παπί χωρίς αλλαγή οποιοσδήποτε συδηρηρόκωλος νέος βγάζει άνετα 500 χλμ την ημέρα χαλαρά με 1-2 στάσεις για πλάκα .

Το θέμα είναι καθαρά οκονομικό στην περίπτωση αυτή και η απειρία του συγκεκρημένου σε ανάλογα ταξλιδια . Το τελευταίο που πρέπει να τον απασχολεί είναι αν βγαίνει η διαδρομή .
Γιατί ;;; Η διαδρομή βγαίνει και παραβγαίνει ....
Κάντε τα χλμ της διαδρομής στον χάρτη της Ελλάδας να δώσετε μια διαδρομή να δείτε αν βγαίνει ....
Τα προβλήματα που ίσως υπάρξουν είναι τα διαδικαστικά και ίσως κάποια τεχνικά όπως αναφέρθηκε .

Αυτός θα πάει ...Θα το δείτε !!!

N1kolas
18/12/2012, 22:48
Lioulios σε πάω +1000 like εάν δεν βγω οικονομικά να πάω με το Crypton μου θα πάω αεροπορικός χωρίς αυτό ! εκεί είναι πιο οικονομικά και αν κλείσω τώρα εισιτήρια θα μου έρθει φθηνά ! Πάντως καλό θα ήταν να πήγαινα Θεσσαλονίκη με παρεούλα και να έβλεπα μια μεγάλη διαδρομή ! :)

nic mor
18/12/2012, 23:39
Πάντως καλό θα ήταν να πήγαινα Θεσσαλονίκη με παρεούλα και να έβλεπα μια μεγάλη διαδρομή ! :)

μη μου βαζεις ιδεες..:p

astroman76
18/12/2012, 23:56
Ρεεεεεε ... Τί του λέτε για κλίματα και αντοχές και μπίξε και δείξε . Μόνο ο shiatman και κανα δυο τρεις άλλοι είμαστε που του λέμε να πάει ...

Τί πάει να πει προπόνηση στα χλμτρα ;

Και με την σέλα που έχει το παπί χωρίς αλλαγή οποιοσδήποτε συδηρηρόκωλος νέος βγάζει άνετα 500 χλμ την ημέρα χαλαρά με 1-2 στάσεις για πλάκα .

Το θέμα είναι καθαρά οκονομικό στην περίπτωση αυτή και η απειρία του συγκεκρημένου σε ανάλογα ταξλιδια . Το τελευταίο που πρέπει να τον απασχολεί είναι αν βγαίνει η διαδρομή .
Γιατί ;;; Η διαδρομή βγαίνει και παραβγαίνει ....
Κάντε τα χλμ της διαδρομής στον χάρτη της Ελλάδας να δώσετε μια διαδρομή να δείτε αν βγαίνει ....
Τα προβλήματα που ίσως υπάρξουν είναι τα διαδικαστικά και ίσως κάποια τεχνικά όπως αναφέρθηκε .

Αυτός θα πάει ...Θα το δείτε !!!


εσυ εχεις παει εξωτερικο με μηχανη και ποσο μακρια? αλλιως ειναι να το λες και αλλιως να το κανεις....

Παντος φιλε Νικολας αυτη την στιγμη θα επρεπε να ψαχνεις εισητιρα αν θες να εισαι εκει τον ιουνιο.. οι αγωνες ειναι για 5 μερες.. μια μετρα τρεχουν μια μερα οχι...

N1kolas
19/12/2012, 00:23
μη μου βαζεις ιδεες..:p

Αν σου βάζω ιδέες είμαι μέσα εγώ ! :)

N1kolas
19/12/2012, 00:25
εσυ εχεις παει εξωτερικο με μηχανη και ποσο μακρια? αλλιως ειναι να το λες και αλλιως να το κανεις....

Παντος φιλε Νικολας αυτη την στιγμή θα έπρεπε να ψάχνεις εισητιρα αν θες να είσαι εκει τον ιουνιο.. οι αγωνες ειναι για 5 μερες.. μια μετρα τρεχουν μια μέρα όχι...

Τώρα τώρα δεν έχω τα λεφτά astroman76 έχω κάποια αλλά όχι όλα όσα χρειάζονται ! κοιτάω για 2014 μάλλον ! :( Αλλά θα δω γιατί μου είπαν ότι αν πας πεζός στο καράβι μπαίνεις τα εισιτήρια τα κλίνουν μηχανόβιοι όχι πεζοί ! οπότε βλέποντας και κάνοντας !

astroman76
19/12/2012, 01:16
Δεν παιζει να πας στο Λιβερποολ μερα που αναχωρει το φερρυ και εσυ να βρεις εισητιριο...

παντος απο οτι καταλαβαινω το κριπτον ειναι το πρωτο σου μηχανακι αρα δεν εχεις την εμπηρια για τετοιο μεγαλο ταξηδι...

N1kolas
19/12/2012, 01:22
2ο είναι είχα ένα Piaggio Fly 100 τώρα αυτό ! :)

Δεν έχω κάνει μεγάλο ταξίδι ούτε το είπα αυτό ! Για αυτό θα προτιμούσα με παρέα ! :)

spyrakos35
19/12/2012, 04:54
καλημέρα

το μόνο που θα σου πω είναι οτι, για τέτοιο ταξίδι, με τις ιδιαιτερότητές του, και αφού ψάχνεις για συνταξιδιώτη, θα πρέπει να συνταξιδευεις με αδελφή ψυχή....

οτιδήποτε άλλο είναι λίγο ριψοκίνδυνο....

ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός....

κατά τα άλλα, σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις και να έρθει η ώρα να διαβάζουμε το ταξιδιωτικό σου....

:beer:

Red Rider
19/12/2012, 06:45
Εγώ βλέπω ενεργεια που χρειάζεται να εκτονωθεί..
Ξεκίνα απο τα βασικά,μια Χαλκίδα η Κόρινθο,και ανέβαινε σταδιακά αποκτώντας παράλληλα εμπειρίες που θα σου φανούν πολύτιμες σε ένα μεγάλο ταξίδι.Αν πέσεις στα βαθιά κατ'ευθείαν ίσως απογοητευτείς και τελικά χάσεις το νόημα..

TROOPER
19/12/2012, 06:58
........
Τί πάει να πει προπόνηση στα χλμτρα ; .......

παει να πει διαχειριση κουρασης (η οποια ειναι υπευθυνη για ατυχηματα).
παει να πει σιγουρια για το εγχειρημα (η οποια ειναι απαραιτητη για να μην απογοητευθεις στα μισα και δεν ξερεις τι να κανεις).
παει να πει εμπειρια μεσα απο οτι μπορει να σου δωσουν τα πολλα χλμτρα (λαστιχο,βενζινη,πτωση).

παει να πει δεν παμε ''ξεβρακωτοι στα αγγουρια''.

να παει.1000 φορες να παει!!!αλλα να γυρισει κι ολας! ;)

Lioulios
19/12/2012, 08:13
u got a point

vassilis88
19/12/2012, 13:29
δν ειναι κατι δυσκολο το ταξιδι ειδικα ευρωπη που τα χεις ολα στο πιατο κ δρομαρες...... κ γω πηγα πορτογαλια χωρις να χω κανει κατι παραπανω απο αθηνα-θες κ εβγαλα κ 1200χλμ σε μια μερα...... με μικρο μηχανακι ανετα βγαινουν 300 ισως κ 400 τη μερα χωρις τρελη κουραση...... χρονο θελει αρκετο κ χρημα για βενζινες κ φαι ...... μονο.. κ δν καιει πολυ το μικρο μηχανακι
για εισητηρια εκτος απο καραβι υπαρχει κ αεροπλανο .. η easy πρεπει να χει πτηση λιβερπουλ-ιομ κ το χα βρει καπου στο 50αρικο αν θυμαμαι καλα..

N1kolas
19/12/2012, 13:43
Λοιπόν είτε χωρίς μηχανάκι εγώ θα πάω αεροπορικός ! :P

Κοιτάξτε τι έκανα στο κράνος μου ! :D

http://oi49.tinypic.com/yji9y.jpg
http://oi48.tinypic.com/be6kbs.jpg
http://oi46.tinypic.com/5b8qhv.jpg

Corvo
19/12/2012, 13:49
σαν μεγαλα μου φαινονται δεν σε ενοχλουν στο οπτικο σου πεδιο; :confused:

N1kolas
19/12/2012, 13:50
σαν μεγαλα μου φαινονται δεν σε ενοχλουν στο οπτικο σου πεδιο; :confused:

Καθόλου μεγάλα ! σου φαίνεται επειδή πήγα την κάμερα κοντά ! δεν με ενοχλούν καθόλου !

Είναι πολύ μικρά αν ο δεις από κοντά ! :)

Φαντάσου ότι το επιρίνιο τα καλύπτει τα γράμματα !

Billymuse
19/12/2012, 13:56
Καθόλου μεγάλα ! σου φαίνεται επειδή πήγα την κάμερα κοντά ! δεν με ενοχλούν καθόλου !

Είναι πολύ μικρά αν ο δεις από κοντά ! :)

Φαντάσου ότι το επιρίνιο τα καλύπτει τα γράμματα !

μάλλον πριν πάρεις το m1 της BELL δεν ήξερες για το isle of man γιατι βγάζει μια έκδοση ακόμα (εξού και το κράνος μου)

277358

N1kolas
19/12/2012, 14:03
Δεν μου αρέσει μην σου πω ψέματα ! Το πιό ωραίο ήταν αυτό εδώ Isle of Man Edition ! : http://www.araihelmet-europe.com/IOMTT/2010/wp-content/uploads/RX-7GP_IOMTT_2010.png

Corvo
19/12/2012, 14:38
Δεν μου αρέσει μην σου πω ψέματα ! Το πιό ωραίο ήταν αυτό εδώ Isle of Man Edition ! : http://www.araihelmet-europe.com/IOMTT/2010/wp-content/uploads/RX-7GP_IOMTT_2010.png

ναι αλλα εχει 850 € χαχαχα

ωραιο το αυτοκολλητο και αφου ειναι οπως τα λες και οχι οπως καταλαβα ακομα καλυτερα :beer:


στο θεμα σου τωρα, μια μερα που δεν θα εχεις δουλεια δοκιμασε να κανεις μια βολτα συνολικα των 350 χλμ...
λογικα ειναι 2 γεμισματα στο παπι σου και οταν φτασεις σπιτι θα εχεις και 1,2 λιτρα για την επομενη μερα.
μετα βλεπεις πως ειναι και το ξανασκεφτεσαι αλλα κανε μερικες προσομοιωσεις
οτι και να λεμε στη καρεκλα του υπολογιστη καλα ειναι αλλα αν δεν το δεις μονος σου δεν θα ξερεις.

N1kolas
19/12/2012, 15:37
ναι αλλα εχει 850 € χαχαχα

ωραιο το αυτοκολλητο και αφου ειναι οπως τα λες και οχι οπως καταλαβα ακομα καλυτερα :beer:


στο θεμα σου τωρα, μια μερα που δεν θα εχεις δουλεια δοκιμασε να κανεις μια βολτα συνολικα των 350 χλμ...
λογικα ειναι 2 γεμισματα στο παπι σου και οταν φτασεις σπιτι θα εχεις και 1,2 λιτρα για την επομενη μερα.
μετα βλεπεις πως ειναι και το ξανασκεφτεσαι αλλα κανε μερικες προσομοιωσεις
οτι και να λεμε στη καρεκλα του υπολογιστη καλα ειναι αλλα αν δεν το δεις μονος σου δεν θα ξερεις.

Εγώ έλεγα να πάω μια Θεσσαλονίκη και να γύρναγα 1000 χλμ θα τα έβγαζα άνετα !

Και με παρέα καλά θα ήταν ! Αλλά και κανείς να μην ερχόταν δεν πειράζει δεν ξέρω το ψήνω να ανοίξω θέμα για μια Θεσσαλονίκη ! :)

sapila racing
19/12/2012, 15:44
Εγώ έλεγα να πάω μια Θεσσαλονίκη και να γύρναγα 1000 χλμ θα τα έβγαζα άνετα !

Και με παρέα καλά θα ήταν ! Αλλά και κανείς να μην ερχόταν δεν πειράζει δεν ξέρω το ψήνω να ανοίξω θέμα για μια Θεσσαλονίκη ! :)

Mπράβο σου για τον τρόπο σκέψης, ελπίζω να το συνεχίσεις.

Ισως όμως πρέπει να ξανασκεφτείς το μέσο. Το μηχανάκι σου ειναι μια χαρά για την πόλη και λίγο πιο έξω αλλά το θεωρώ επικίνδυνο για Εθνική Οδό.
Τα παλιά χρόνια πηγαίναμε ταξίδια με 250cc με ταχυτητες στα 120-130 χλμ/ωρα κι ημασταν μια χαρά, αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει σήμερα.

Τα φορτηγά σήμερα πάνε με 120 και θα σε περνάνε όλα, με αποτέλεσμα να κινδυνεύεις πολύ περισσότερο απ οτι αν πηγαινες λιγο πιο γρήγορα.

Στο εξωτερικό το μηχανάκι σου δεν μπορεί καν να μπεί στους αυτοκινητόδρομους, αναφέρθηκε και πιο πάνω. Αυτό υπολογίζεται σε περισσότερα χιλιόμετρα, και πολύ περοισσότερες ώρες καβάλα αν τελικά το επιχειρήσεις αλλά ετσι περνας απο τα καλύτερα μέρη κι αράζεις οπου θέλεις.

sniper
19/12/2012, 15:48
Mπράβο σου για τον τρόπο σκέψης, ελπίζω να το συνεχίσεις. Ισως όμως πρέπει να ξανασκεφτείς το μέσο. Το μηχανάκι σου ειναι μια χαρά για την πόλη και λίγο πιο έξω αλλά το θεωρώ επικίνδυνο για Εθνική Οδό. Τα παλιά χρόνια πηγαίναμε ταξίδια με 250cc με ταχυτητες στα 120-130 χλμ/ωρα κι ημασταν μια χαρά, αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει σήμερα. Τα φορτηγά σήμερα πάνε με 120 και θα σε περνάνε όλα, με αποτέλεσμα να κινδυνεύεις πολύ περισσότερο απ οτι αν πηγαινες λιγο πιο γρήγορα. Στο εξωτερικό το μηχανάκι σου δεν μπορεί καν να μπεί στους αυτοκινητόδρομους, αναφέρθηκε και πιο πάνω. Αυτό υπολογίζεται σε περισσότερα χιλιόμετρα, και πολύ περοισσότερες ώρες καβάλα αν τελικά το επιχειρήσεις αλλά ετσι περνας απο τα καλύτερα μέρη κι αράζεις οπου θέλεις.



Οι γερμανοί στον πόλεμο, ήρθαν από Γερμανία Ελλάδα με κάτι σαράβαλα Μπεμβέ.. δεν θα τα καταφερει το κρύπτον; Κάνε μας τη χάρη ρε φίλος....

N1kolas
19/12/2012, 16:30
Χαχαχαχα τι λέει κάνε μας την χάρη ένα crypton δεν θα το καταφέρει κάνε μας την χάρη φίλος ! :P

costas81
19/12/2012, 16:34
Χαχαχαχα τι λέει κάνε μας την χάρη ένα crypton δεν θα το καταφέρει κάνε μας την χάρη φίλος ! :P

Κοίτα φίλε μου μόνος σου τέτοιο ταξίδι σημαίνει πολύ κούραση. Το να σταματάς και να μην έχεις με ποιόν να μιλήσεις ψυχολογική κούραση.
Το παπί σε συνθήκες κρύου βροχής με μηδέν προστασία από νερά αέρα κλπ σκέτο μαρτήριο.

Ρούχα αδιάβροχα φοτογραφικές κλπ φορτωμένα στο παπί μια ακόμα δυσκολία.

Το γεγονός να σε πιάσει λάστιχο μόνο σου;;

Για ξανασκέψου τα όλα αυτά φίλε μου.

costas81
19/12/2012, 16:36
ναι αλλα εχει 850 € χαχαχα

ωραιο το αυτοκολλητο και αφου ειναι οπως τα λες και οχι οπως καταλαβα ακομα καλυτερα :beer:


στο θεμα σου τωρα, μια μερα που δεν θα εχεις δουλεια δοκιμασε να κανεις μια βολτα συνολικα των 350 χλμ...
λογικα ειναι 2 γεμισματα στο παπι σου και οταν φτασεις σπιτι θα εχεις και 1,2 λιτρα για την επομενη μερα.
μετα βλεπεις πως ειναι και το ξανασκεφτεσαι αλλα κανε μερικες προσομοιωσεις
οτι και να λεμε στη καρεκλα του υπολογιστη καλα ειναι αλλα αν δεν το δεις μονος σου δεν θα ξερεις.

Το να τα κάνεις μία μέρα δεν είναι ακατόρθωτο. Το να τα κάνεις κάθε μέρα συνεχόμενα σε συνθήκες κρύου βροχής κλπ δεν είναι το ίδιο.

astroman76
19/12/2012, 17:03
και στο ΙΟΜ θες χειμωνιατικα ρουχα οπως μαλλον και σε ολλη την Αγγλικη διαδρομη.. εγω ψοφησα απο το κρυο 7 μερες εκει...

N1kolas
19/12/2012, 17:58
και στο ΙΟΜ θες χειμωνιατικα ρουχα οπως μαλλον και σε ολλη την Αγγλικη διαδρομη.. εγω ψοφησα απο το κρυο 7 μερες εκει...

Για αυτό μου φαίνεται ας πάω τώρα με αεροπλάνο και μετά με το καλό αν πάρω μηχανή πάω και οδικός :)

Τι λέτε πάντως να ανοίξω θεματάκι για καμιά Θεσσαλονίκη ? :)

pipe_smoker
20/12/2012, 01:29
παει να πει διαχειριση κουρασης (η οποια ειναι υπευθυνη για ατυχηματα).
παει να πει σιγουρια για το εγχειρημα (η οποια ειναι απαραιτητη για να μην απογοητευθεις στα μισα και δεν ξερεις τι να κανεις).
παει να πει εμπειρια μεσα απο οτι μπορει να σου δωσουν τα πολλα χλμτρα (λαστιχο,βενζινη,πτωση).

παει να πει δεν παμε ''ξεβρακωτοι στα αγγουρια''.

να παει.1000 φορες να παει!!!αλλα να γυρισει κι ολας! ;)


+ βάλε όσα γουστάρεις.

Εμένα η ταπεινή μου γνώμη είναι πως παραείναι παράτολμο κάτι τέτοιο.

Είναι σαφώς ευχάριστο να διαβάζεις ότι κάποιος έχει ένα παπί και δεν ανοίγει thread για να ρωτήσει τι εξάτμιση να του βάλει για να ξυπνάει η κυρα κομπρέσα που μένει στον τέταρτο κάθε φορά που περνάει έξω απο την πολυκατοικία της ή ποιο τζελ ταιριάζει καλύτερα με το χρώμα της ποδιάς, αλλά αν'αυτών ψάχνεται για να κάνει ταξίδι και μάλιστα καραβαρβάτο. Το θέμα είναι ότι το όχημα αυτό από τη φύση του δεν είναι κατάλληλο για κάτι τέτοιο. Αν πηγαίνει? Πηγαίνει. Όλα πηγαίνουν. Κι ένας μπάρμπας μου είχε στα νιάτα του μια γκόμενα στην Καλαμάτα και τραβιότανε Αθήνα-Καλαμάτα μέρα παρά μέρα με ένα πενηντάρι που είχε τότε για να δει την καλαματιανή. Κάθε φορά που μου έρχεται σαν εικόνα μου θυμίζει τη σκηνή από το "Ο ηλίθιος κι ο πανηλίθιος" που έχουν πάρει ένα σκουτεράκι ή τι διάολο είναι αυτό και τραβάααααανε και πάααααααανε και κρέμονται από τις μύτες τους οι μύξες σα σταλακτίτες.

Το ότι μαζεύτηκαν κάποιοι παλαβοί και πήρανε τις βέσπες τους και τράβηξαν να δους τις πολικές αρκούδες δε σημαίνει ότι το στοιχείο της βέσπας είναι το να καταπίνει χιλιόμετρα όπως η φάλαινα το πλαγκτόν. Ούτε ότι μπορούμε να το κάνουμε όλοι. Το παπί είναι γαμώ τα εργαλεία. Αλλά για συγκεκριμένες χρήσεις. Δεν προορίζεται για το γύρο της Ευρώπης ούτε για ταξίδι στην Ανδρομέδα 4. Ξαναλέω, κάποιος μπορεί από πείσμα να το κάνει. Και τα γόνατά μας δε φτιάχτηκαν για να περπατάμε και κάτι παλαβοί πάνε και ανεβαίνουν στην Παναγία της Τήνου γονατιστοί. Δε λέει κάτι αυτό. Το αν είναι μαλάκες, μαζόχες, πιστοί, πεισμάταρηδες, ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, ακόμα το ψάχνουμε κι ο καθένας από την πλευρά του το βλέπει με τον τρόπο του.

Για να κλείσω, τηρουμένων των αναλογιών, εμένα αυτό το εγχείρημα μου κάνει λίγο σα μία πολύ πιο noble εκδοχή των τόσων thread που ανοίγονται και λένε "Θέλω να πάρω busa/ss1000/zzr για πρώτη μηχανή". Όπως και για να φτάσεις στο ss1000 πρέπει να περάσεις πρώτα από κάποια στάδια γιατί αλλιώς κινδυνεύεις να σε κλαίει η μάνα σου, αντιστοίχως και πριν φτάσεις να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι πρέπει να αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία σε μικρότερα (και μέχρι τότε πιθανότατα να έχει έρθει στα χέρια σου και μια πιο κατάλληλη μηχανή).

Είναι πολύ πιο γοητευτικό και ρομαντικό να διαβάζεις ότι κάποιος θέλει να πάει Αγγλία με μια πάπια παρά ότι θέλει να πάρει fireblade μόλις του βγει το δίπλωμα. Γι'αυτό και θεωρώ ότι επικρότησαν τη σκέψη κάποια μέλη. Δεν κατηγορώ κανέναν. Απλά λέω πώς το βλέπω.

Επικίνδυνο το fireblade λοιπόν για πρώτη μηχανή κι αντιστοίχως επικίνδυνο κι ένα τέτοιο ταξίδι για πρώτο ταξίδι.:beer:

vassilis88
20/12/2012, 12:36
ρε μπόΗζ..... ο καθενας παει με gs στην αλλη ακρη του κοσμου...... εκει ειναι η γοητεια του θεματος οτι δν θα το χει κανει κανενας αλλος......
εδω υπαρχει κοσμος που το κανει με ποδηλατο, γνωρισα δυο που κατεβηκαν ελλαδα απο σουηδια κ βορεια γαλλια...... το μηχανακι θα κωλωσει? σιγα σιγα αποφευγοντας μεγαλους δρομους βλεπεις-σταματας κ σε χωρια-επαρχια κ βλεπεις πολυ περισσοτερο απ ολα τα μερη που πας οχι μονο τις αουτοστραντες

sniper
20/12/2012, 12:51
ρε μπόΗζ..... ο καθενας παει με gs στην αλλη ακρη του κοσμου...... εκει ειναι η γοητεια του θεματος οτι δν θα το χει κανει κανενας αλλος......
εδω υπαρχει κοσμος που το κανει με ποδηλατο, γνωρισα δυο που κατεβηκαν ελλαδα απο σουηδια κ βορεια γαλλια...... το μηχανακι θα κωλωσει? σιγα σιγα αποφευγοντας μεγαλους δρομους βλεπεις-σταματας κ σε χωρια-επαρχια κ βλεπεις πολυ περισσοτερο απ ολα τα μερη που πας οχι μονο τις αουτοστραντες

Κι ο Forrest Gump περπατούσε ασταμάτητα.. αλλά το θέμα μας εδώ είναι για κάποιον που θέλει να πάει στο ΙΟΜ με παπί... μπορεί να γίνει.. εύκολα ή δύσκολα, ο κώλ@ς του το ξέρει.

astroman76
20/12/2012, 14:31
ρε μπόΗζ..... ο καθενας παει με gs στην αλλη ακρη του κοσμου...... εκει ειναι η γοητεια του θεματος οτι δν θα το χει κανει κανενας αλλος......
εδω υπαρχει κοσμος που το κανει με ποδηλατο, γνωρισα δυο που κατεβηκαν ελλαδα απο σουηδια κ βορεια γαλλια...... το μηχανακι θα κωλωσει? σιγα σιγα αποφευγοντας μεγαλους δρομους βλεπεις-σταματας κ σε χωρια-επαρχια κ βλεπεις πολυ περισσοτερο απ ολα τα μερη που πας οχι μονο τις αουτοστραντες

Η διαφορα ειναι ομως οτι αυτοι δεν ξηπνησαν μια μερα και λενε παμε με το ποδηλατο Ελλαδα...

μην ξεχνατε οτι οι επαρχιακοι δρομοι εχουν ακομη πιο χαμηλα ορια απο τους αυτοκινητοδρομους ετσι δεν βλεπω να βγαζεις ευκολα 300-400χμ σε μια μερα οπως ειπε καποιος ειδικα απο δρομους που δεν εχει παει ποτε, εκτος και αν εχει διαθεση να κανεις κανα 8ωρο καθε μερα στην σελα και μετα να εχεις το κουραγιο να πας να δεις καθε μερα αγωνες.. μαλλον στο κρεβατι θα την βγαλεις με λουμπαγκο

sniper
20/12/2012, 14:50
Προ 6ετίας αποφασίσαμε να πάμε μια παρέα σε μαγευτική παραλία της Πύλου... Μαραθόπολη 275χλμ από Αθήνα... DRZ400, Funduro ή tiger 1095, διάφορα μοτοσακά κι ένα κάμπριο συνοδείας... Εγώ με ΑΧ-1 γιατί το 954 δεν ηταν διαθέσιμο... Το πήγαινε ήταν μαρτύριο αλλά κάτι η παρέα, κάτι το πάμε για ξεκουραση ήταν υποφερτό -μέγιστη ταχύτητα 90-100 χαω... Η επιστροφή μόνος ήταν μαρτύριο ανυπόφορο... κάθε 50-60 χλμ στάση.. πονος στη μέση, στον κώλ@, στα χέρια, τα πάντα με πείραζαν.. όταν έφτασα σπίτι, το πέταξα και δεν ήθελα να δω μηχανή για 2-3 μέρες.... Με το 954 κάναμε με άλλη παρέα 2.500χλμ μέσα στην Ελλάδα σε κάτι βουνά της Δ. Μακεδονίας/Ηπειρου/Θεσσαλίας σε 3 μέρες και γυρίσαμε σαν να μην πήγαμε πουθενά ξεκούραστοι... Οπότε μην τα πετάτε έτσι ορισμένοι τα ευκολάκια...

N1kolas
20/12/2012, 15:04
Οπότε γράφω Χ για παρέα γιατί είπε ένα παιδί δεν μπορεί ο άλλος να είναι με μηχανή και να είσαι εσύ με παπί ! οπότε αεροπλάνο ! Το να πάω Θεσσαλονίκη το βλέπω πιο εφικτό !

akis_trevor
20/12/2012, 15:32
να σου πω κι εγω την αποψη μου.
το να πας στην αλλη ακρη της ευρωπης με παπι,γινεται.το θεμα δεν ειναι αν ειναι εφικτο ενα τετοιο τολμημα,αλλα αν αξιζει και αν ειναι ασφαλες.νομιζω πως η απαντηση ειναι οχι.ειδικα να εισαι μονος σου.αν ειχες εστω αλλο ενα μηχανακι παρεα θα σου ελεγα να το κανετε σε τουρ φαση με σκοπο να φτασετε εκει.κατι το οποιο θα ηταν ακομα πιο χρονοβορο.
καλο ειναι να πας σκαλι σκαλι.με μοτοσυκλετα,και παρεα θα εβρισκες και πιο καλα θα περναγες.αλλιως να εχεις μαξ ταχυτητα 120 αλλιως 200.αν "καιγεσαι" τοσο πολυ για ταξιδι στο εξωτερικο,δοκιμασε πρωτα να πας σε κανενα gp μουτζελο η μιζανο.αν σε ενδιαφερει μονο το τ τ παρε το αεροπλανακι και πηγαινε να το απολαυσεις...
μπραβο παντως για την σκεψη σου αυτη και ζυγισε τις αποψεις μας με τις δικες σου και κανε οτι πιστευεις.:beer:

vassilis88
20/12/2012, 15:39
αστρο εχω κανει με 125/250/400 μονοκυλινδρα αθηνα-πατρα χωρις διοδια/το ιδιο με βροχη/πατρα-βολο σε δρομους που ειναι χειροτεροι απο αυτους που συνανταει κανεις στην ευρωπη κ δν ειχα θεμα κουρασης οποτε συνεχιζα αλλο τοσο + οτι σε ταξιδι λογω ανεβασμενης ψυχολογιας δν σε πολυπειραζει κ η κουραση
σναηπερ αν το κανες στα 22 σου θεωρω οτι δν θα ειχες κανενα θεμα.. α κ υπαρχουν κ ανθρωποι που οντως περπατανε -κ χωρις ωτοστοπ- σαν το φορεστ γκαμπ το θεμα ειναι να το παρει κανεις αποφαση κ να το θελει κ να μη γκρινιαζει με το παραμικρο
εν τελει νικ ανετα πας, με αεροπλανο δε θα δεις τιποτα περα του ιομ με το κρυπτον τη μιση ευρωπη αρα εσυ αποφασιζεις βασει χρονου/χρηματων

Shiatman
20/12/2012, 16:40
Εγώ λέω πως με κ@υλα όλα γίνονται, εγώ όταν καβάλησα πρώτη φορά για το νησί ούτε χάρτη δεν είχα και μου λέγανε που θα πάς με το ΤRX... (λες και ήταν κανα 50άρι)

clowns to the left of you, jokers to the right................................. the choice is yours mate!!

http://www.youtube.com/watch?v=DohRa9lsx0Q

LOUKILOUK
20/12/2012, 19:32
Η ψυχή λέει τράβα και μη σε νοιάζει...η λογική λέει που πας να μπλέξεις;
Δύσκολη απόφαση. Αν το αεροπλάνο δεν ήταν τόσο φτηνότερο η απάντησή μου θα ήταν ξεκάθαρη, αλλά όσο σκέφτομαι ότι η διαφορά στο μπάτζετ μπορεί να είναι μέχρι και 1500ευρώ, μια μηχανή ακόμα δηλαδή..., δυσκολέυομαι.
Ταξιδιωτικά δεν είναι τόσο η πάπια που προβληματίζει όσο η απειρία, η οποία καλύπτετε με διάβασμα και οργάνωση...
Αν διαθέτεις χρόνο και χρήμα πάντως η ιστορία αυτή θα ήταν από τις καλύτερες.
Όπως και αν αποφασίσεις τελικά κράτα το θεματάκι ανοιχτό...μπορεί να σε βρω εκεί το 14.


υ.γ. Έχω κάνει Αθήνα-Ρεντίνα το 2000 με ΤΤR250 και πολύ το γούσταρα...

taisteal
20/12/2012, 19:38
οι λογοι για να μην κανεις κατι τετοιο ειναι πολλοι,και η αποφαση για να το κανεις μια.αν οντως ηθελες να το κανεις δεν θα μπορουσε κανεις να σου αλλαξει γνωμη.αυτη ειναι και η διαφορα των ανθρωπων που εχουν ενα ονειρο και κανουν τα παντα να το πραγματοποιησουν,με τους υπολοιπους που απλα αναπνεουν.απο την στιγμη που μετα απο τις παροτρυνσεις των περισσοτερων εδω το γυρνας στο αεροπλανο,δεν το θες αρκετα..

Cpt. Haddock
20/12/2012, 21:57
[...] tiger 1095[...]

tiger 955i (αμα γερναει ο ανθρωπΑς...)

Κατα τα αλλα συμφωνω.

Όσοι γραφετε ελαφρα τη καρδία "πηγαινε με το παπι" , τι εμπειρια εχετε απο ταξιδια πολύημερα γενικώς?

Lioulios
20/12/2012, 23:51
Eγώ που είμαι από αυτούς που του λένε να πάει ,δεν έχω καμία εμπειρεία από ταξιδια πολύημερα γενικώς ,αλλά δε μασάω κιόλας . Αν μπορέσω κάποια στιγμή να βρω το χρόνο,δεν θα κάτσω να το πολυσκεφτώ και ούτε θα ξυρίσω την τρίχα .... Καμιά φορά αυτά μετράνε περισσότερο .

...Για μένα .

astroman76
21/12/2012, 01:57
Οκ για να ξεκαθαρησουμε κατι εμπειρια απο μονο του ειναι να πας να δεις το ΙΟΜ με η χωρις μηχανακι.... εγω και με τηλεμεταφορα θα πηγαινα ξανα...

endopandou
21/12/2012, 06:45
Παίδες να ρωτήσω. Επιτρέπονται τα παπιά στους αυτοκινητόδρομους της Ευρώπης; (όσοι ξέρουν απαντάνε, όχι θεωρητικοί υπολογισμοί...)

Shiatman
21/12/2012, 07:08
...μπορεί να σε βρω εκεί το 14.

Φτωχέ και μόνε καουμπόι, μαζί σου είμαι κι εγώ, ο μόνος λόγος για να ξαναπατήσω στο νησί μέσα στην 5ετία :beer:


Όσοι γραφετε ελαφρα τη καρδία "πηγαινε με το παπι" , τι εμπειρια εχετε απο ταξιδια πολύημερα γενικώς?

Ουκ ολίγη και τελείως ανοργάνωτα :beer:


εμπειρια απο μονο του ειναι να πας να δεις το ΙΟΜ με η χωρις μηχανακι.... εγω και με τηλεμεταφορα θα πηγαινα ξανα...

Αχ, πότε θα ανακαλυφτεί αυτή η τηλεμεταφορά... έλα να φτιάχνουμε ομάδα για το 14 :beer:

Cpt. Haddock
21/12/2012, 08:27
Παίδες να ρωτήσω. Επιτρέπονται τα παπιά στους αυτοκινητόδρομους της Ευρώπης; (όσοι ξέρουν απαντάνε, όχι θεωρητικοί υπολογισμοί...)

:D ...

277439

endopandou
21/12/2012, 09:43
:D ...

277439

:tooth::tooth::tooth: μλκ έπεσα απ την καρέκλα :moutza: ρε καρεκλά

N1kolas
21/12/2012, 10:37
Οπότε Crypton + ΙΟΜ + απειρία από ταξίδια = πίγενε καλύτερα με αεροπλάνο ! :P

astroman76
21/12/2012, 11:58
Φτωχέ και μόνε καουμπόι, μαζί σου είμαι κι εγώ, ο μόνος λόγος για να ξαναπατήσω στο νησί μέσα στην 5ετία :beer:



Ουκ ολίγη και τελείως ανοργάνωτα :beer:



Αχ, πότε θα ανακαλυφτεί αυτή η τηλεμεταφορά... έλα να φτιάχνουμε ομάδα για το 14 :beer:

στο φορουμ του ιομττ μετα τον Φεβρουαριο βαζουν αγγελιες πολλοι που για τον Α η Β λογο δεν μπορουνε να παμε... το καλο ειναι οτι βγαζουν πακετα ολλοκληρα με B&B σηνηθως μεσα.. Εγω αυτα περημενω και θα παω να δω το γαμημενο το Senior γιατι ο καιρος μας το στερησε περυσι

MG-KTiNoS
21/12/2012, 19:03
Λοιπόν μια ματιά στα παλιά...

36ωρο 05 Μάλαμας με Μπόμπο Λιφάν
και Γκοργκόλης με ΣΙΜ 125...


277454

277455

Πάει να πει 1700 1800χλμ σε 2 μέρες (και έβρεχε καρέκλες τότε)

Ήταν και μια κοπέλα από την Κρήτη με Ανχέλο...

MG-KTiNoS
21/12/2012, 19:14
2007 (νομίζω) 10 πάντως 36ωρο
Ο Νικ με το παπί.
Ήρθε έτρεξε, γύρισε σπίτι καπάκι 4000 χλμ σε 4 μέρες

http://www.bikerspirit.net/main/?p=440


καλή σου ώρα Νικ...
:sick:

MG-KTiNoS
21/12/2012, 19:21
12ο με βέσπα

277456