PDA

View Full Version : Εβαλα λαδια Redline 10-40.



anco
17/12/2012, 16:51
Σημερα το πρωι εβαλα τα 10-40 της Redline, πλεον τα μπουκαλια γραφουν JASO-MA εδω και καιρο.

Ετσει αποφασισα στο FMX να κανω αλαγη απο τα TORCO T4R που εβαζα εδω και 13500χλμ, παλι 10-40.

Στην 1η βολτα που το εκανα, παρατηρησα καλητερη λειτουργεια στην θερμοκρασια του κινητηρα, ακομα και μετα απο 1 ωρα

λειτουργειας.

Δεν αναφερομαι στο σασμαν, διοτι οταν κανεις αλαγη λαδιων το σασμαν ειναι παντα ποιο μαλακο, αυτο θα το τσεκαρω μετα απο 2.000χλμ εκει

οπου και αλαζω λαδια παντα με φιλτρο λαδιου.

Αγορα απο τον γνωστο Λαμπριανιδη.

http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=109&pcid=21

Antwnis
18/12/2012, 16:37
θα το τσεκαρω μετα απο 2.000χλμ εκει

οπου και αλαζω λαδια παντα με φιλτρο λαδιου.


Αλλαγή λαδιών στα 2.000 χλμ??? :confused:
Δεν μπορω να ξέρω τι λεει το μάνιουλ του FMX, αλλα όπως και νάχει είναι πολύ λίγα τα χλμ για αλλαγή λαδιών σε ένα τέτοιο μηχανάκι, όσο και σκληρές ναναι οι συνθήκες που δουλεύει το μοτέρ του.
Δεν νομίζω ότι κερδίζει κανείς κάτι αλλάζοντας λαδια σε τετοια μηχανάκια πριν τις 5-4.000 χλμτρα (Άντε στις 3.000 άμα μιλαμε για μηχανάκι που δουλεύει κόφτες όλη μέρα)
Απεναντίας, επιβαρύνει την τσέπη του και το περιβάλον.
Περί ορέξεως βέβαια....
:beer:

anco
18/12/2012, 17:46
Αλλαγή λαδιών στα 2.000 χλμ??? :confused:
Δεν μπορω να ξέρω τι λεει το μάνιουλ του FMX, αλλα όπως και νάχει είναι πολύ λίγα τα χλμ για αλλαγή λαδιών σε ένα τέτοιο μηχανάκι, όσο και σκληρές ναναι οι συνθήκες που δουλεύει το μοτέρ του.
Δεν νομίζω ότι κερδίζει κανείς κάτι αλλάζοντας λαδια σε τετοια μηχανάκια πριν τις 5-4.000 χλμτρα (Άντε στις 3.000 άμα μιλαμε για μηχανάκι που δουλεύει κόφτες όλη μέρα)
Απεναντίας, επιβαρύνει την τσέπη του και το περιβάλον.
Περί ορέξεως βέβαια....
:beer:

Τα λαδια σπανε σε αυτο το μοτερ παρα πολυ ευκολα, ανεβαζει πολυ θερμοκρασια, εχει και τους καταλυτες...απο την Honda και τραβαει ζορι.

Το εχω συζητησει και με τον Rein που εχει και αυτος FMX και απο τα TORCO τι βαλει Τ4 (ορυκτελαιο) τι βαλει T4SR (φουλ συνθετικο) τα κανει νερο.

Απλα τα κανω τεστ.

Για το θεμα χρηματων δεν θα το συζητησω, μιας και οι Αμερικανοι με την Blackstone το ψαχνουν πολυ, και μετα απο 1000χλμ χρησης οτι λαδια και να βαζεις εχουν αλαξει πολλα απο τα χαρακτηριστικα τους.

Antwnis
18/12/2012, 23:22
Αφου δεν τιθεται θέμα χρημάτων λοιπον μπορεις να τα αλλάζεις και κάθε 1000 χλμ που αλοιώνονται τα χαρακτηριστικα τους, όπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
Είμαι περίεργος όμως, οι φίλοι μας οι Γιαπωνέζοι της HONDA που το κατασκεύασαν, στο μάνιουαλ κάθε πόσα χλμ συστήνουν αλλαγή..;
:look:

SVX
19/12/2012, 00:01
Αφου δεν τιθεται θέμα χρημάτων λοιπον μπορεις να τα αλλάζεις και κάθε 1000 χλμ που αλοιώνονται τα χαρακτηριστικα τους, όπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
Είμαι περίεργος όμως, οι φίλοι μας οι Γιαπωνέζοι της HONDA που το κατασκεύασαν, στο μάνιουαλ κάθε πόσα χλμ συστήνουν αλλαγή..;
:look:

12000

astroman76
19/12/2012, 00:20
Μονο αν το στρωνεις αλαζεις λαδια στα 2000... και το μοτερ ειναι ιδιο με των XR αρχαιολογικο μοτερ.. παιζει να δουλεβει και χωρις λαδι αν το αφησεις....

Antwnis
19/12/2012, 00:25
Μονο αν το στρωνεις αλαζεις λαδια στα 2000... και το μοτερ ειναι ιδιο με των XR αρχαιολογικο μοτερ.. παιζει να δουλεβει και χωρις λαδι αν το αφησεις....

Μα αφού βλεπεις ότι το παω πολύ ευγενικα μπας και καταλάβω τί γίνεται και αλλάζει κάθε 2.000 χλμ τα λάδια χωρίς να υπάρχει λόγος, γιατι πας να μου το χαλάσεις??
;)

Λευκάδιος
19/12/2012, 00:59
12000
τα μανουαλ των Dominator 650,XR650L που εχουν τον ιδιο κινητηρα με το FMX αναφερουν για αλλαγη λαδιων καθε 2000 μιλια(3200 χιλιομετρα)

αρχαιολογικο μοτερ.. παιζει να δουλεβει και χωρις λαδι αν το αφησεις....για καθολου λαδι δεν ξερω, αλλα με 500ml αντι για δυο λιτρα μια χαρα δουλευει :smokin:

devil's animal
19/12/2012, 09:57
το μοτερ του fmx (οπως και dominator, xr650l) ειναι αεροψυκτο...
σαν μονοκυλινδρο 650cc λοιπον, περα απο το (γελοιο) συστημα ψυξης που ειναι ο ψυχρος αερας που το χτυπαει στις ψυκτρες, το λαδακι που εχει μεσα εκτελει και χρεη ψυκτικου (περα απο λιπαντικου)αρα πρεπει να ειναι οσον το δυνατον καλυτερο και να αλλαζεται οσο το δυνατον πιο συχνα...
αν θελουμε να εχουμε σε καλη κατασταση τα σωθικα του μοτερακιου μας...
επισης παιρνουμε και σαν δεδομενο οτι ο κινητηρας ειναι αρχαιολογια και στροφαρει ψηλα (για τα δεδομενα της εποχης), αρα το λαδακι ΟΝΤΩΣ σπαει μετα απο καποια χλμ αν το κυνηγαμε και εμεις...

και επειδη ως γνωστον τα μοτερακια αυτα δεν πανε βημα, στο μεγαλυτερο ποσοστο τους οι ιδιοκτητες τα ζοριζουν για να πανε αξιοπρεπως στο δρομο...;)

εν κατακλειδι, μια χαρα ειναι αλλαγη λαδιου σε τετοιο μοτερ στα 2.000χλμ...
αν και καλυτερο θα ηταν να αλλαζοταν καθε 1000χλμ και να εμπαινε ενα απλο ορυκτελαιο οπως το T4 της torco...που ειναι και φθηνουλι...
:beer::beer:

anco
19/12/2012, 10:49
O devil's απαντησε σωστα για τον λογο που κανω την αλαγη καθε 2.000χλμ.

Astroman ξερω οτι φοραει XR650L μοτερ, και οτι ειναι πολυ αξιοπηστο, αλλα τι να λεει αυτο.

Δεν σας εκανα διαφημηση για τα λαδια, απλα ειπα οτι τα εβαλα και τα τεσταρω.

Για να εχει το FMX καλητερη ψυξη μονο με κιτ που φτιαχνουν διαφορες εταιριες με ψυγειο λαδιου στο πλαι (σαν τα παπακια),απλα δεν το εχω

παρει ακομα.

http://www.off-the-road.de/Other-bikes/Oilcooler-acc/OTR-Oil-cooler-Honda-FMX-650.html

Απο γκαζια, καλα παει για αυτο που ειναι..δεν του τραβαω τα αυτια, απλα εχω αλαξει γραναζωμα +3 δοντια πισω και παει μια χαρα.

Antwnis δεν υπαρχει λογος να κανουμε το topic "καλαμπουρι" για το αν ειναι σωστο να αλαζω λαδια με το manual η οχι και τι χρημα χαλαω.

p@nos
19/12/2012, 13:02
καθε 500χλμ να τα αλλαζετε τα λαδια παιδια

anco
19/12/2012, 15:17
Λοιπον μετα απο 2 μερες, και εχει αλαξει πολυ η λειτουργια, προς το καλητερο.

Στο θεμα συμπλεκτη δεν ειδα καμια διαφορα (πατιναρισμα)

Θα περιμενω να τα δω και στα 2.000χλμ πως θα ειναι, αλλα και αν θα εχει καψει λαδι ο κινητηρας.

kostaspetrou
19/12/2012, 18:07
Αφου δεν τιθεται θέμα χρημάτων λοιπον μπορεις να τα αλλάζεις και κάθε 1000 χλμ που αλοιώνονται τα χαρακτηριστικα τους, όπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
Είμαι περίεργος όμως, οι φίλοι μας οι Γιαπωνέζοι της HONDA που το κατασκεύασαν, στο μάνιουαλ κάθε πόσα χλμ συστήνουν αλλαγή..;
:look:
Τα χιλιόμετρα που προτείνουν είναι συνήθως υπό ιδανικές συνθήκες οδήγησης και όχι σε ακραίες θερμοκρασίες.Κανέν'απ'αυτά δεν ισχύει όταν οδηγά κανείς στη Ελλάδα.
Τα τελευταία χρόνια οι κατασκευαστές προτείνουν μεγάλα διαστήματα αλλαγής καθαρά για λόγους μάρκετινγκ ώστε να δείξουν ότι το προϊόν τους έχει μικρό κόστος συντήρησης,το ίδιο γίνεται και με τ'αμάξια...

Σε μονοκύλινδρα μοτέρ ή και σε αερόψυκτα το λάδι πέφτει σε απόδοση γρήγορα.

GiannisBlessed
19/12/2012, 19:38
θυμαμαι σε ενα τεστ σε διαφορα λαδια που η ρευστοτητα τους αυξανονταν μετα απο 1000κμ χρησης μεχρι και 30%!!
σαν να λεμε οτι το 50ρι λαδι γινεται 35ρι.
μετα απο εκεινο το σημειο η φθορα του λαδιου ερχονταν με πολυ πιο αργο ρυθμο.

anco
19/12/2012, 20:52
Τα τεστ ειναι με μετρησεις σε λαδι που δεν εχει δουλεψει σε μοτερ με βενζινα.

Ναι μεν δειχνουν τι παθαινει το λαδι π.χ στους 150 βαθμους, αλλα αν κανουν συγκρισεις με δειγμα απο μοτερ που εκανε 2000 χλμ ειναι πολυ διαφορετικο.

Αυτο που ειδα πριν μιση ωρα ειναι οτι στο ζεσταμα αλαξε ο ηχος απο την τρομπα λαδιου.

Μαλλον ειναι ποιο λεπτορευστο, πως να το πω ποιο γρηγορη ροη, και απο εκει που καμια φορα ακουγες την τρομπα σε κρυο καιρο οπως σημερα δεν την εχω ακουσει.

GiannisBlessed
20/12/2012, 03:23
το τεστ απο οσο θυμαμαι ηταν αναλυση καινουριων λαδιων μετα τα εβαζαν σε μοτερ τους εκαναν 1000κμ με παρομοιες συνθηκες οδηγησης και μετα εκαναν παλι αναλυση.

OldMan
20/12/2012, 12:46
το λαδακι που εχει μεσα εκτελει και χρεη ψυκτικου (περα απο λιπαντικου)αρα πρεπει να ειναι οσον το δυνατον καλυτερο και να αλλαζεται οσο το δυνατον πιο συχνα..
Αν δεν σου κάνει κόπο ομορφούλη ;) μας το σπας και μας το ξαναρίχνεις, γιατί - προσωπικά - δεν ξέρω κάποιο τύπο που να εκφράζει την ικανότητα θερμοχωρητικότητας ενός υλικού σε μονάδες "όσο το δυνατόν καλύτερου" και "οσο το δυνατόν πιο συχνής αλλαγής" ...



Και μην πετατε ότι νάναι, γιατί αν ένα υλικό έχει σχεδιαστεί για να παίζει ένα βασικό ρόλο (λίπανση), τον οποίο δεν εκτελεί σωστά μετά από κάποια χρήση (μερική αποσύνθεση) ΔΕΝ σημαίνει - ούτε αυτόματα, ούτε αυτοδίκαια - ότι θα σταματήσει να παίζει και τον δευτερεύοντα ρόλο (ψύξη)...:D


(όποιος δεν κατάλαβε τι λέω, να μην ρωτήσει γιατί έχω πονοκέφαλο από μια σφακιανή ρακή..)

sniper
20/12/2012, 13:06
Αν δεν σου κάνει κόπο ομορφούλη ;) μας το σπας και μας το ξαναρίχνεις, γιατί - προσωπικά - δεν ξέρω κάποιο τύπο που να εκφράζει την ικανότητα θερμοχωρητικότητας ενός υλικού σε μονάδες "όσο το δυνατόν καλύτερου" και "οσο το δυνατόν πιο συχνής αλλαγής" ... Και μην πετατε ότι νάναι, γιατί αν ένα υλικό έχει σχεδιαστεί για να παίζει ένα βασικό ρόλο (λίπανση), τον οποίο δεν εκτελεί σωστά μετά από κάποια χρήση (μερική αποσύνθεση) ΔΕΝ σημαίνει - ούτε αυτόματα, ούτε αυτοδίκαια - ότι θα σταματήσει να παίζει και τον δευτερεύοντα ρόλο (ψύξη)...:D (όποιος δεν κατάλαβε τι λέω, να μην ρωτήσει γιατί έχω πονοκέφαλο από μια σφακιανή ρακή..)



Δεν κατάλαβα τίποτα. Δλδ;

TROOPER
20/12/2012, 13:07
:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

vaska
20/12/2012, 13:47
(όποιος δεν κατάλαβε τι λέω, να μην ρωτήσει γιατί έχω πονοκέφαλο από μια σφακιανή ρακή..)

Δεν σου δώσανε από την καλή???? Παράξενο!!!

:bawl:

OldMan
20/12/2012, 15:41
Δεν κατάλαβα τίποτα. Δλδ;
Να σΕ το δώσω αλλιώς για...

ΣΕ δινουν ένα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο γιατί σΕ αρέσει να το πίνεις έτσι...
Συγχρόνως το χρησιμοποιείς και για εντριβές όταν κρυώνεις..
Κατα λάθος (ας πούμε) πέφτει γλυκάνισος στο εν λόγω τσίπουρο οπότε είναι πλεον ακατάλληλο προς πόσιν (από την πάρτη σου)
Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι έγινε ακαταλληλο και για εντριβές..

sniper
20/12/2012, 15:45
Να σΕ το δώσω αλλιώς για... ΣΕ δινουν ένα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο γιατί σΕ αρέσει να το πίνεις έτσι... Συγχρόνως το χρησιμοποιείς και για εντριβές όταν κρυώνεις.. Κατα λάθος (ας πούμε) πέφτει γλυκάνισος στο εν λόγω τσίπουρο οπότε είναι πλεον ακατάλληλο προς πόσιν (από την πάρτη σου) Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι έγινε ακαταλληλο και για εντριβές.. ΟΚ!

OldMan
20/12/2012, 15:50
Δεν σου δώσανε από την καλή???? Παράξενο!!!
:bawl:
Άμα δεν ήταν από την καλή δεν το κόβω να ξαναέγραφα για κανα μήνα...;)



Υ.Γ.
Μπορεί να φταίει και το ότι την συνδύασα με κότσι και μάγουλα με τραχανά..:rolleyes:

GIXXERAKIAS
20/12/2012, 15:59
Υ.Γ.
Μπορεί να φταίει και το ότι την συνδύασα με κότσι και μάγουλα με τραχανά..:rolleyes:

Α γειά σου αυτό φταίει....άν το κότσι ειδικά σιγοψηνόταν δίπλα και καμμιά μπουκάλα με τσίπουρο έγινε μπόμπα....;)

Bowleno
20/12/2012, 16:04
Υ.Γ.
Μπορεί να φταίει και το ότι την συνδύασα με κότσι και μάγουλα με τραχανά..:rolleyes:

Ρε μαν... έλεος και σε ήξερα για σοφό γέροντα...(sic)
Δεν ξέρεις ότι το λίπος του κοτσιού σε συνδυασμό με την καθαρότητα του οινοπνεύματος της ρακής (Σφακιανής κιόλας...) στενεύει (ευτυχώς προσωρινά :D ) τα αιμοφόρα αγγεία του εγκεφάλου; (εξ ου και ο πονοκέφαλος....)

anco
20/12/2012, 16:21
ενταξει το μαμησατε και αυτο το τοπικ.....

MikeG
20/12/2012, 17:45
Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο για ακόμα μια φορά....

Antwnis
20/12/2012, 18:32
Ρε μαν... έλεος και σε ήξερα για σοφό γέροντα...(sic)
Δεν ξέρεις ότι το λίπος του κοτσιού σε συνδυασμό με την καθαρότητα του οινοπνεύματος της ρακής (Σφακιανής κιόλας...) στενεύει (ευτυχώς προσωρινά :D ) τα αιμοφόρα αγγεία του εγκεφάλου; (εξ ου και ο πονοκέφαλος....)

Εγώ πάλι επιμένω οτι ο τραχανάς ήταν αυτος που έκανε τη ζημιά (ειδικά δε άμα ήταν και βλάχικος!) Το κότσι άμα ήταν καλοψημένο, τί λιπος νάχε; Καλά, για το μάγουλο δεν το συζητάμε, αθώο!
:look:

OldMan
21/12/2012, 10:19
ενταξει το μαμησατε και αυτο το τοπικ.....
Και τι ήθελες να κάνουμε ρε μάστορα σε ένα τόπικ όπου έρχεσαι και μας ανακοινώνεις ότι άλλαξες λάδια, έβαλες κάποια άλλα και τα πήρες από κάπου...???

TROOPER
21/12/2012, 11:58
Και τι ήθελες να κάνουμε ρε μάστορα σε ένα τόπικ όπου έρχεσαι και μας ανακοινώνεις ότι άλλαξες λάδια, έβαλες κάποια άλλα και τα πήρες από κάπου...???

κηδεια στο fmx :lol:

devil's animal
21/12/2012, 12:29
εχασα ολη την πλακα...:(
αλλα θα απαντησω σε αυτο, μιας και με ρωταει ο σοφος γεροντας...



Αν δεν σου κάνει κόπο ομορφούλη ;) μας το σπας και μας το ξαναρίχνεις, γιατί - προσωπικά - δεν ξέρω κάποιο τύπο που να εκφράζει την ικανότητα θερμοχωρητικότητας ενός υλικού σε μονάδες "όσο το δυνατόν καλύτερου" και "οσο το δυνατόν πιο συχνής αλλαγής" ...



ο τυπος υπαρχει και ειναι αυτος--> ("οσο το δυνατον καλυτερο λαδι" x "χιλιομετρα τον μηνα που γραφεις") / "οσο το δυνατον πιο συχνη αλλαγη") ειναι αντιστροφως αναλογος με το "χρονος που θα αντεξει το μοτερ σε ετη"


το καλυτερο λαδι μετριεται με κλιμαμα 1-10, οπου 1 το καλυτερο και 10 το χειροτερο
η αλλαγη λαδιων μετριεται σε χιλιαδες χλμ που εχεις τα παλια μεσα.

και να σΕ το δωσω να καταλαβεις και αλλιως...

εχεις 2 μπουκαλια τσιπουρο (χωρις γλυκανισο)...

το ενα ειναι απο φιλικο αποστακτηριο και εγινε με πρωτης ταξεως υλικα και διπλη αποσταξη...
το αλλο ειναι αγοραστο και στον εφεραν σε μια επισκεψη για να βγαλουν την υποχρεωση...

πινοντας το πρωτο "γινεσαι" πιο αργα αλλα το επομενο πρωϊ τα βλεπεις ολα πεντακαθαρα...
πινοντας το δευτερο "γινεσαι" γρηγοροτερα αλλα το επομενο πρωϊ ολα ειναι θολα και εχουν καει και καμια 10αρια εγκεφαλικα κυτταρα...

αρα το συμπερασμα ειναι οτι προτιμας να πινεις το πρωτο πιο συχνα και ας φτιαχνεσαι πιο αργα, παρα να πινεις το δευτερο μια φορα στις τοσες που σε φτιαχνει αμεσως αλλα μετα το πληρωνεις με ψαλιδισμα στο φιτιλακι του καντηλιου σου...
:winka:

anco
21/12/2012, 12:31
κηδεια στο fmx :lol:

Δεν ξερω τι ασφαλιστικο ταμειο εχει για τα εξοδα τελετης....

:D

OldMan
21/12/2012, 13:57
Δεν ξερω τι ασφαλιστικο ταμειο εχει για τα εξοδα τελετης....
:D
Ρε μην το ακούς αυτόν...
(τον έχει τσαγιώσει τρίπαξ Κορυδαλιώτης πιτσιρικάς με FΜΧ απείραχτο και είναι - εκτός από χωλός - χωλομένος..)

OldMan
21/12/2012, 14:01
ο τυπος υπαρχει και ειναι αυτος--> ("οσο το δυνατον καλυτερο λαδι" x "χιλιομετρα τον μηνα που γραφεις") / "οσο το δυνατον πιο συχνη αλλαγη") ειναι αντιστροφως αναλογος με το "χρονος που θα αντεξει το μοτερ σε ετη"
θα συμφωνήσω αν το "μοτέρ σε έτη" το κάνεις "50αρικο στην τσέπη"...

devil's animal
21/12/2012, 19:54
θα συμφωνήσω αν το "μοτέρ σε έτη" το κάνεις "50αρικο στην τσέπη"...

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

TROOPER
23/12/2012, 12:59
Δεν ξερω τι ασφαλιστικο ταμειο εχει για τα εξοδα τελετης....

:D

ολα γιναν ΕΟΠΥΥ!δεν υπαρχει σωτηρια!!!!:cry:

υ.γ.αντωνης (vs) αντωνης.....:owned: