PDA

View Full Version : Αλλαγή μπαταρίας....



GIXXERAKIAS
18/12/2012, 10:04
...σε Runner 125 4Τ 2003mod που έχει υγρού τύπου και παρουσιάζει πρόβλημα με σταγόνες υγρών μπαταρίας ώπου το παρκάρω.Το θέμα το έχω αρκετό καιρό τώρα (και 5 χρόνια) και απλά κάθε εξάμηνο-χρόνο απλά συμπληρώνω υγρά χωρίς να είναι κάτω από το low.

Εχει αλλαχτεί ανορθωτής,τα πηνία έχουν τσεκαριστεί και τα ρεύματα είναι κανονικά απλά βγάζει τα υγρά και είναι θέμα στην πολυκατοικία (παράπονα από διαχειριστή οτί χαλάω το πάρκινγκ :rolleyes:).Το μεγάλο ερώτημα είναι.....Μπορώ να αλλάξω μπαταρία από ανοικτού υγρού τύπου σε κλειστού ξηρού για να ξενοιάσω με το θέμα υγρών η θα έχω άλλο προβλημά μη συμβατής φόρτισης κτλ κτλ κτλ.:confused:

sniper
18/12/2012, 10:12
...σε Runner 125 4Τ 2003mod που έχει υγρού τύπου και παρουσιάζει πρόβλημα με σταγόνες υγρών μπαταρίας ώπου το παρκάρω.Το θέμα το έχω αρκετό καιρό τώρα (και 5 χρόνια) και απλά κάθε εξάμηνο-χρόνο απλά συμπληρώνω υγρά χωρίς να είναι κάτω από το low. Εχει αλλαχτεί ανορθωτής,τα πηνία έχουν τσεκαριστεί και τα ρεύματα είναι κανονικά απλά βγάζει τα υγρά και είναι θέμα στην πολυκατοικία (παράπονα από διαχειριστή οτί χαλάω το πάρκινγκ :rolleyes:).Το μεγάλο ερώτημα είναι.....Μπορώ να αλλάξω μπαταρία από ανοικτού υγρού τύπου σε κλειστού ξηρού για να ξενοιάσω με το θέμα υγρών η θα έχω άλλο προβλημά μη συμβατής φόρτισης κτλ κτλ κτλ.:confused: Eνώ τώρα που σου ξερνάει υγρά, δεν έχεις θέμα; Αν τα specs της μπαταρίας είναι ίδια, δεν έχεις πρόβλημα.

spyrakos35
18/12/2012, 10:14
.............. απλά βγάζει τα υγρά και είναι θέμα στην πολυκατοικία (παράπονα από διαχειριστή οτί χαλάω το πάρκινγκ :rolleyes:).........

αμα δεν πιπέρι ο κόσμος.....

GIXXERAKIAS
18/12/2012, 10:18
Eνώ τώρα που σου ξερνάει υγρά, δεν έχεις θέμα; Αν τα specs της μπαταρίας είναι ίδια, δεν έχεις πρόβλημα.

Κανένα θέμα απολύτως,μόνο τα υγρά που χαλάνε τον διαχειριστή.Οπότε δεν υπάρχει θέμα...απλά το ρώτησα λόγω του ότι έχω δεί ότι πλέον υπάρχουν μπαταρίες gel,ξηρού τύπου και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς και θέλουν συγκεκριμένη φόρτιση με φορτιστές κι σκεφτηκά μήπως το κύκλωμα του κάνει μόνο για υγρού τύπου.


αμα δεν τζούσκια ο κόσμος.....

άστα να πάνε.....

Anty12
18/12/2012, 10:42
Τόσο καιρό όλα αυτά τα υγρά (που είναι οξέα) δεν τα έκαναν όλα μαντάρα κάτω από την μπαταρία.....:confused:

GIXXERAKIAS
18/12/2012, 10:46
Τόσο καιρό όλα αυτά τα υγρά (που είναι οξέα) δεν τα έκαναν όλα μαντάρα κάτω από την μπαταρία.....:confused:

Έχει κανονικά το σωληνάκι που τα διώχνει από την μπαταρία και να πηγαίνουν κάτω από το σκούτερ.Κανένα πρόβλημα με το χώρο της μπαταρίας.;)

toyar
18/12/2012, 11:25
ταπωνεις το σωληνακι με μια βιδα και το αδειαζεις ελεγχομενα οποτε θυμηθεις
ετσι εχουν τα σημερινα μηχανακια τα συμπυκνωματα απο το φιλτρο αερα

GIXXERAKIAS
18/12/2012, 12:11
ταπωνεις το σωληνακι με μια βιδα και το αδειαζεις ελεγχομενα οποτε θυμηθεις
ετσι εχουν τα σημερινα μηχανακια τα συμπυκνωματα απο το φιλτρο αερα

Καλή σκέψη για προσωρινή λύση...αλλά άν το ξεχάσεις (που εγώ στάνταρ θα το ξεχάσω) bye bye χώρος μπαταρίας και σε συνέχεια σκελετός και γύρω πλαστικά από τα υγρά.
Άσε που είναι ο μόνο τρόπος εκτόνωσης της μπαταρίας με κίνδυνο να σκάσει αν το ταπώσω,με μεγαλύτερα προβλήματα από μία λύση προσωρινή.;)

sniper
18/12/2012, 12:14
ταπωνεις το σωληνακι με μια βιδα και το αδειαζεις ελεγχομενα οποτε θυμηθεις ετσι εχουν τα σημερινα μηχανακια τα συμπυκνωματα απο το φιλτρο αερα Έχεις δει/ακούσει ποτέ έκρηξη μπαταρίας;

OldMan
18/12/2012, 12:18
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (και μόνο..) θα υπάρξει πρόβλημα στην μακροζωϊα της μπαταρίας, λόγω slightly ελλειπούς φόρτισης (το κύκλωμα φόρτισης των flooded δεν κάνει ικανοποιητικό topping charge στις "κλειστές").

ΠΡΑΚΤΙΚΑ, βάλε ότι γουστάρεις (αρκεί να είναι στο περίπου ίδια τα Ah) και κέρνα και ένα τσιπουράκι τον διαχειριστή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις - μπορεί αύριο να χρειαστεί να σε σπρώξει..;)

spyrakos35
18/12/2012, 12:29
................. και κέρνα και ένα τσιπουράκι τον διαχειριστή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις - μπορεί αύριο να χρειαστεί να σε σπρώξει..;)

κέρνα τον μία τσάρκα καλύτερα.......:p



υγ... @ OldMan.....σιγά μην το άφηνα να περάσει έτσι..... :smokin:

GIXXERAKIAS
18/12/2012, 12:33
Έχεις δει/ακούσει ποτέ έκρηξη μπαταρίας;

Έχω δεί σε Caterpilar και ήταν αρκετά θεαματικό.:uplate:
Δέν θέλω να φανταστώ κάτι τέτοιο έστω σε μικρότερη ισχύ στον πωπό μου.... (ακριβώς κάτω από την σέλα)


ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (και μόνο..) θα υπάρξει πρόβλημα στην μακροζωϊα της μπαταρίας, λόγω slightly ελλειπούς φόρτισης (το κύκλωμα φόρτισης των flooded δεν κάνει ικανοποιητικό topping charge στις "κλειστές").

ΠΡΑΚΤΙΚΑ, βάλε ότι γουστάρεις (αρκεί να είναι στο περίπου ίδια τα Ah) και κέρνα και ένα τσιπουράκι τον διαχειριστή, γιατί ποτέ δεν ξέρεις - μπορεί αύριο να χρειαστεί να σε σπρώξει..;)

Αυτό ακριβώς ήξερα για την έλειψη ικανοποιητικής φόρτισης στα κυκλώματα φτιαγμένα για υγρού τύπου με τοποθέτηση ξηρού,απλά περίμενα επιβεβαίωση από εσένα Αντώνή.:beer:

Mπορώ κάλλιστα να βάζω όπως την μηχανή στο συντηρητή και το σκούτερ για να αποφεύγω την έλειψή φόρτισης αλλά έλεγα να το αποφύγω.

Τα τσιπουράκια κερασμένα Ζπρώξεις η όχι είναι πάντα παγωμένα στο ψυγείο σε μπουκάλια ετοιμοπόλεμα.:D

ps:Εκτός αν ψήνεσαι για πότζι η ρακόμελο για τρελές καταστάσεις.;)

OldMan
18/12/2012, 12:42
Mπορώ κάλλιστα να βάζω όπως την μηχανή στο συντηρητή και το σκούτερ για να αποφεύγω την έλειψή φόρτισης αλλά έλεγα να το αποφύγω.
Ρε μην τρελαίνεσαι λεμεεεε...

Το μόνο που μπορεί να πάθει η καινούρια μπαταρία είναι να χάσει (μακροπρόθεσμα) ένα μέρος από την συνολική της χωρητικότητα (π.χ. από 6 Ah να "πέσει" στα 5) - με 2 καρτούτσα ρακόμελο ούτε θα καταλάβεις την διαφορά..;)

GIXXERAKIAS
18/12/2012, 12:47
Ρε μην τρελαίνεσαι λεμεεεε...

Το μόνο που μπορεί να πάθει η καινούρια μπαταρία είναι να χάσει (μακροπρόθεσμα) ένα μέρος από την συνολική της χωρητικότητα (π.χ. από 6 Ah να "πέσει" στα 5) - με 2 καρτούτσα ρακόμελο ούτε θα καταλάβεις την διαφορά..;)


Με δύο καρτούτσα ρακόμελο μόνος μου δεν θα με νοιάζει και τίποτα πιά...πόσο μάλλον η χωρητικότητα της μπαταρίας.:lol::lol::lol:

toyar
18/12/2012, 12:50
ο ανθρωπος ειπε οτι συμπληρωνει λιγα υγρα 1-2 φορες τον χρονο
με τετοιο ρυθμο στεγνωματος εκρηξη δε γινεται ουτε επιτηδες
ασε που το ταπωμενο σωληνακι θα ανοιγε απο την υποτιθεμενη πιεση πριν σκασει η μπαταρια

sniper
18/12/2012, 12:53
ο ανθρωπος ειπε οτι συμπληρωνει λιγα υγρα 1-2 φορες τον χρονο με τετοιο ρυθμο στεγνωματος εκρηξη δε γινεται ουτε επιτηδες ασε που το ταπωμενο σωληνακι θα ανοιγε απο την υποτιθεμενη πιεση πριν σκασει η μπαταρια Ναι αλλά ο δικός του πισινός θα έχει από κάτω την μπαταρία... Άσε που δεν ξέρεις πως αντιδρούν τα υγρά της μπαταρίας υπό πίεση...