PDA

View Full Version : τελωνειο για εξαγωγη



motomaniac
19/12/2012, 01:35
γνωριζει κανεις τι παιζει με το τελωνειο σε περιπτωση που θα πουλησω μεσω ebay ανταλακτικα στο εξωτερικο? εμπορας δεν ειμαι αλλα δεν ξερω τι παιζει με το φπα. φυσικα μαλλον μαυρα θα τα στελνω αλλα μηπως μου τα σταματησουν στο τελωνειο γιατι δεν θα συνοδευονται απο αποδειξη? μιλω αποκλειστικα για Ε.Ε. για αρχη και μετα βλεπουμε.

bocaros
19/12/2012, 01:42
δωσε μου χρονο να ρωτησω τον κουμπαρο μου που ειναι εκτελωνιστης , και θα σου πω.

Pardalotzatziki
19/12/2012, 02:42
γνωριζει κανεις τι παιζει με το τελωνειο σε περιπτωση που θα πουλησω μεσω ebay ανταλακτικα στο εξωτερικο? εμπορας δεν ειμαι αλλα δεν ξερω τι παιζει με το φπα. φυσικα μαλλον μαυρα θα τα στελνω αλλα μηπως μου τα σταματησουν στο τελωνειο γιατι δεν θα συνοδευονται απο αποδειξη? μιλω αποκλειστικα για Ε.Ε. για αρχη και μετα βλεπουμε.

Συνηθως δεν μπλεκονται τελωνεια σε συναλλαγες ebay. Αλλα οταν ανεβαζεις αυτα που πουλας, στην περιγραφη κατω-κατω γραψε οτι δεν ευθυνεσαι για χρεωσεις τελωνειων της καθε χωρας.
Εννοειται οτι πουλας πραγματα που σου ανηκουν ως ιδιωτης.

iconan
19/12/2012, 07:55
Εσύ δεν χρεώνεσαι τίποτα από όσο ξέρω. τα πραγματα που θα στείλεις δεν σταματάνε στο δικό σου τελωνείο αλλά αν σταματήσουν κάπου θα είναι στο τελωνείο της χώρας που το στέλνεις. Νομίζω πάντως ότι αν είναι εντός ευρωπαικής ένωσης δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο. (Και όπως σου είπε ο φίλος παραπάνω να γράφεις ότι δεν ευθύνεσαι για έξοδα τελωνείου). Επίσης μπορείς να δηλώνεις το πακέτο σαν δώρο ή σαν μεταχειρισμένο αντικείμενο για να γλυτώνει ο αγοραστής σου το τελωνείο. Εγώ όταν αγοράζω απο ebay το βάζω πάντα σαν μύνημα μετά την αγορά να μου το στέλνουν έτσι. Επίσης είναι πιο πιθανόν να σταματήσει κάτι στο τελωνείο αν είναι από μεταφορική εταιρία γιατί πέφτουν μιζες για τα τέλη αποθηκευσης. γιαυτό και όταν αγοράζεις κάτι να προτιμάς απλό ταχυδρομείο και αν υπάρχει η δυνατότητα να ζητάς και tracking number γιατί χάνονται πολύ εύκολα τα πακέτα!

argy_kap
19/12/2012, 08:34
Απο την στιγμή που μιλάς αποκλειστικά για Ε.Ε δεν υπάρχει καμία μα ΚΑΜΙΑ χρέωση και το τελωνείο δεν έχει σχέση....

Όλα τα άλλα είναι απλά ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ!
:wave2:

gefr
19/12/2012, 09:00
Για τελωνείο στην έξοδο δεν νομίζω, αλλά το ebay χρεώνει 9,5% επί του κόστους. Γι αυτό και μερικοί βάζουν πολύ ακριβά P&P για να μειώσουν την ταρίφα του ebayκαι ίσως και του φόρου. Το πώς μπορούν να σε πιάσουν από εφορία μου είναι και εμένα απορία.

motomaniac
19/12/2012, 10:53
Για τελωνείο στην έξοδο δεν νομίζω, αλλά το ebay χρεώνει 9,5% επί του κόστους. Γι αυτό και μερικοί βάζουν πολύ ακριβά P&P για να μειώσουν την ταρίφα του ebayκαι ίσως και του φόρου. Το πώς μπορούν να σε πιάσουν από εφορία μου είναι και εμένα απορία.

το ebay χρεωνει με 10% ως τα 50ε και 8% για τα υπολοιπα 50<λεφτα<1000 οπου τα λεφτα αφορουν την συνολικη αξια μαζι με τα μεταφορικα. ετσι τουλαχιστον καταλαβα εγω. ξερει κανεις εχει εμπειρια πως διαολο βαζουν οι τυποι να βγαζει μεταφορικα για ολες τις χωρες? βρηκα ποσο κανουν αλλα δεν ξερω στο ebay πως να περασω τις τιμες.

Pardalotzatziki
19/12/2012, 11:08
Δεν εχει καμια σχεση η εφορια....ακομα...

Εγω εχω στειλει απο Ebay και ΗΠΑ και Ευρωπη αλλα και Αυστραλια, Κινα. Πουθενα δεν μπλεκεται τελωνειο.

Αποστολες θα κανεις παντα με ΕΛΤΑ-συστημενο. Πρωτα για να μπορεις να αποδειξεις στους αγοραστες οτι το εστειλες για να μην ζηταν ετα λεφτα πισω.
Και οπως ειπε ο iconan, το συστημενο καποια στιγμη θα βρεθει οπου και να ειναι.

Pardalotzatziki
19/12/2012, 11:09
το ebay χρεωνει με 10% ως τα 50ε και 8% για τα υπολοιπα 50<λεφτα<1000 οπου τα λεφτα αφορουν την συνολικη αξια μαζι με τα μεταφορικα. ετσι τουλαχιστον καταλαβα εγω. ξερει κανεις εχει εμπειρια πως διαολο βαζουν οι τυποι να βγαζει μεταφορικα για ολες τις χωρες? βρηκα ποσο κανουν αλλα δεν ξερω στο ebay πως να περασω τις τιμες.

Ναι, επελεξε worldwide shipment.
Θα σου βγαλει επιλογες να τικαρεις που στελνεις. Διπλα θα εχει κουτακι για ποσο.

Μην ξεχνας και τις χρεωσεις του Paypal.

Λεπτομερεια για απατεωνες: Παντα στελνεις στην διευθυνση που εχει το Ebayκαι το Paypal, γιατι δεν αναγνωριζουν τη συναλλαγη αν στειλεις αλλου και τραβανε τα λεφτα πισω.
http://www.youtube.com/watch?v=mTVKRD2xOOQ

motomaniac
19/12/2012, 13:30
Ναι, επελεξε worldwide shipment.
Θα σου βγαλει επιλογες να τικαρεις που στελνεις. Διπλα θα εχει κουτακι για ποσο.

Μην ξεχνας και τις χρεωσεις του Paypal.

Λεπτομερεια για απατεωνες: Παντα στελνεις στην διευθυνση που εχει το Ebayκαι το Paypal, γιατι δεν αναγνωριζουν τη συναλλαγη αν στειλεις αλλου και τραβανε τα λεφτα πισω.
http://www.youtube.com/watch?v=mTVKRD2xOOQ


ωπ τι χρεωσεις paypal? αυτο δεν το ηξερα. εσυ λες μεσω ebay.com να στελνω? ναι το κουτακι διπλα το βλεπω αλλα αμα βαλω ποσό αυτο ειναι για μια χωρα. γενικα με μπερδεψε το ebay και δεν με αρεσε ο οδηγος που εχει.

Pardalotzatziki
19/12/2012, 13:35
ωπ τι χρεωσεις paypal? αυτο δεν το ηξερα. εσυ λες μεσω ebay.com να στελνω? ναι το κουτακι διπλα το βλεπω αλλα αμα βαλω ποσό αυτο ειναι για μια χωρα. γενικα με μπερδεψε το ebay και δεν με αρεσε ο οδηγος που εχει.

Μπες στο UK ή Ireland τοτε....ειναι λιγο διαφορετικα...
Επισης να διαβασεις και να ρυθμισεις τις επιλογες για το ποιους χρηστες θα αποκλειεις.

Καθε φορα που πληρωνεσαι κραταει και κατι το paypal.

Pardalotzatziki
19/12/2012, 13:42
Οι κωδικοι σου ισχυουν για ολα τα EBay.
Το θεμα ειναι απο που ανεβαζεις.
Αν ανεβαζεις απο το Εγγλεζικο χανεις κατι ψιλα για την αλλαγη λιρας/ευρω.
Απο Ιρλανδια δεν χανεις..εχουν ευρω.