PDA

View Full Version : HONDA, XR 250 L



Ασωτος
20/12/2012, 20:23
Μετά το περιστατικό με το peugeot, άρχισαν οι ιδέες για τον αντικαταστάτη του, μια και χάθηκε η ...εμπιστοσύνη μου στους γάλλους ...

Έψαχνα για μηχανή πλέον, στα 200 - 250 κυβικά, για καθημερινή χρήση, εκπαίδευση στο συμπλέκτη του τζούνιορ, με χαμηλό κόστος λειτουργίας/συντήρησης και με περισσότερες δυνατότητες από το σκούτερ ...

Βρέθηκε - κυριολεκτικά βρέθηκε - λοιπόν ένα honda, μοντέλο xr 250 l, εισαγωγή από Ιαπωνία, με μεταλλικό τεπόζιτο και σκελετό τετραγωνικής διατομής, μοντέλο '98 ή '99.

Δεν το έχω δει ακόμα από κοντά, για περισσότερες λεπτομέρειες/παρατηρήσεις/εντυπώσεις. Αν όλα πάνε καλά, θα το δω αύριο απόγευμα...

Παλιά είχα αντίστοιχο, εκεί το 1994, και είχα τις καλύτερες εντυπώσεις ...το πούλησα μετά από δύο χρόνια για οικογενειακούς λόγους ....

Καμιά γνώμη λοιπόν, από τος πιο ειδικούς γνώστες/χρήστες στο τι να προσέξω, που πονάνε, τι να αλλάξω σ΄αυτό το μηχανάκι ;



Εννοείται, spam ελεύθερο όπως πάντα ...:wave2::wave2:

nassosxlvbros
20/12/2012, 21:13
Τά'χουμε ξαναπεί μην τα ξαναλέμε,αν ήταν προσεκτικός ο παλιός κάτοχος παίρνεις ένα μηχανάκι ΑΑΑΑ (αποδεδειγμένα απροβλημάτιστο άσπαστο και αθάνατο) .Αν ήταν αμελής και σκίστης ανελέητος ξεκινάς να επισκευάζεις από το πάνω μέρος του μοτέρ και τελειώνεις στο σπείρωμα της τάπας του λαδιού...:)
Έχω το XL-R 250 το πήρα σε χάλια κατάσταση αλλά τιμή χώμα του έριξα ένα ψευτο σουλούπωμα και μια γενική μοτέρ που πήγε 650-700€ αλλά 3 χρόνια τώρα δεν έχει κάνει κιχ ...:)

harris_x
20/12/2012, 21:47
Εννοείται, spam ελεύθερο όπως πάντα ...:wave2::wave2:
:evil:

OldMan
21/12/2012, 10:15
:evil:
Μη μου αγριεύεις τον Ευάγγελο...:D

(αστον να το πάρει και να δει τι εστί πετσικαρισμένη ακτινική κεφαλή..) ;)