PDA

View Full Version : Τελη κυκλοφοριας



webassasin
22/12/2012, 23:34
Γεια και χαρα και χρονια πολλα παιδες.
Δεν παρακολουθω το φορουμ καιρο τωρα και με την αναζητηση δε βρηκα κατι,οποτε ρωταω:
Εχουμε ακουσει τι παραταση θα δωσουν για τα τελη?
Και μηπως ακουσαμε τιποτε για εκεινο το θεμα,που εαν δεν ειναι ασφαλισμενο το οχημα και δεν παραδωσεις πινακιδες τρως καμπανα?
αυτα,ευχαριστω και καλες γιορτες.

Lioulios
22/12/2012, 23:52
...Έχουν δώσει παράταση ;

webassasin
22/12/2012, 23:55
δεν ξερω,αλλα συνηθως δινουν,ειδικα τωρα με την κριση δε θα δωσουν?
υποθετω παντα..

Lioulios
22/12/2012, 23:57
Βασικά εγώ απάντησα για να παρακολουθώ την συζήτηση γιατί από τότε που άλλαξε το φόρουμ δεν ξέρω πως γίνεται .

:wave2:

webassasin
23/12/2012, 00:02
εγω ετσι κ αλλιως εχω 15 καρτελες ανοιχτες,οποτε εαν θελω να παρακολουθησω κατι το αφηνω ανοιχτο :)

yiannis172
23/12/2012, 00:25
Παιδια ακριβως διπλα απο την αποσυνδεση ειναι η επιλογη 'πινακας ελεγχου' και σου δειχνει τις ενοτητες που παρακολουθεις.

Lioulios
23/12/2012, 00:41
Ναι ρε Γιάννη . Άλλο λέω . Παλιά υπήρχε ένα κουμπί στον πάτο κάθε σελίδας που βρησκόσουν και μπορούσες να το πατήσεις και να παρακολουθείς(να σε ειδοποιεί δηλ στον πίνακα ελέγχου) μια συζητηση χωρίς να απαντήσεις .
Τώρα υπάρχει αυτή η δυνατότητα ; ¨εγγραφτείτε σε αυτήν τη συζήτηση¨ ή αντοίστηχα ¨εγγραφτείτεσε αυτό το φόρουμ¨ που πάταγα και έβλεπα τις συζητήσεις στα ¨μοντέλα¨ που με ενδιέφεραν .

webassasin
23/12/2012, 01:03
στο θεμα μααααααααας!!!

BLiTzER
23/12/2012, 01:42
Πάνω από το πρώτο ποστ, δεξιά, εργαλεία θέματος -> παρακολούθηση αυτού του θέματος.

Lioulios
23/12/2012, 01:44
:cry:

Acacius
23/12/2012, 03:54
Νόμιζα ότι διάβασα για παράταση μέχρι τις 4 Ιαν. αλλά μάλλον έμπλεξα τις ειδήσεις... (http://www.madata.gr/athletic/243719.html) :moutza:

TROOPER
23/12/2012, 16:38
.......
Και μηπως ακουσαμε τιποτε για εκεινο το θεμα,που εαν δεν ειναι ασφαλισμενο το οχημα και δεν παραδωσεις πινακιδες τρως καμπανα?....

συμφωνα με τα λεγομενα του ασφαλιστη μου θα ισχυσει.

yiannis172
23/12/2012, 17:58
Για οσους πανε να καταθεσουν πινακιδες,ενημερωτικα (εγω δεν το ηξερα),χρειαζονται περαν της αδειας και της πινακιδας και αντιγραφο ΕΤΑΚ & Ε9 για το που θα φυλασσεται το ακινητοποιημενο οχημα.

webassasin
23/12/2012, 18:15
Για οσους πανε να καταθεσουν πινακιδες,ενημερωτικα (εγω δεν το ηξερα),χρειαζονται περαν της αδειας και της πινακιδας και αντιγραφο ΕΤΑΚ & Ε9 για το που θα φυλασσεται το ακινητοποιημενο οχημα.

παλι καλα που το ειπες δλδ.
καινουργια μ@λ@κι@ αυτο...

McGyver
23/12/2012, 18:18
παλι καλα που το ειπες δλδ.
καινουργια μ@λ@κι@ αυτο...

Καθόλου καινούρια...

THEOD
23/12/2012, 21:36
Για οσους πανε να καταθεσουν πινακιδες,ενημερωτικα (εγω δεν το ηξερα),χρειαζονται περαν της αδειας και της πινακιδας και αντιγραφο ΕΤΑΚ & Ε9 για το που θα φυλασσεται το ακινητοποιημενο οχημα.


ΔΕΝ χρειάζεται τίποτα από αυτά...Την Πέμπτη κατέθεσα...Πας απλά με την άδεια και τις πινακίδες...
Τσεκάρουν πρώτα στο κομπιούτερ ότι έχουν πληρωθεί τα τέλη του τρέχοντος έτους (αν έχεις μαζί σου την απόδειξη πληρωμής τους ακόμα καλύτερα-πιο γρήγορα), και απλά υπογράφεις μια υπεύθυνη δήλωση που αναφέρεις που θα βρίσκεται το ακινητοποιημένο όχημα (και φυσικά αναφέρεις την διεύθυνση του σπιτιού σου...). Ειδικά για μοτό κανένας δεν ρωτάει τίποτα παραπάνω... Ήμουν μάλιστα μάρτυρας που ο προηγούμενος από εμένα κατέθεσε καμμιά 10αριά μοτοπινακίδες (ήταν από εμπορία μοτό) με την ίδια ακριβώς διαδικασία και ταχύτητα...
Αν δεν έχει ουρά σε 10 έχεις καθαρίσει...:wave2:

ΥΓ Επί τη ευκαιρία...Επίτηδες για να βγάλω το άχτι μου τους πήγα την γνωστή πινακίδα-ταψί όπως ακριβώς την έβγαλα...Με την Yoshi να της έχει προσθέσει 2 δάχτυλα μάκα και καπνιά...Με το που έκανε να την πιάσει ο υπάλληλος έγινε κ@λος... Με αφοπλιστικό χαμόγελο του είπα ότι δεν φταίω εγώ αλλά οι λαλάκες του υπουργείου που βγάλανε πινακίδα σε μέγεθος ταμπέλλας δρόμου....:D Βρίζοντας μέσα από τα δόντια του το "κατάπιε" χωρίς περαιτέρω δράματα... :lol:

Πολυμήχανος
23/12/2012, 22:31
ΔΕΝ χρειάζεται τίποτα από αυτά...Την Πέμπτη κατέθεσα...Πας απλά με την άδεια και τις πινακίδες...

Μία από τα ίδια, στην ΔΟΥ Κορωπίου αρχές Δεκέμβρη. Άδεια, αίτηση ακινησίας που συμπλήρωσα εκεί, δήλωση που συμπλήρωσα εκεί, έλεγχος από τον υπάλληλο, σφραγίδες, καλημέρα σας και τέλος. Και μοτό και αυτό.

Κανένα νόημα δεν έχει να τα ζητάνε τα αυτά που λέτε, διότι η ίδια η εφορία τα έχει τα στοιχεία από την φορολογική μας δήλωση... Προφανώς κάποιος ''έξυπνος'' έφορος την είδε δικό του κράτος για να αποθαρύνει τον κόσμο από το να ακινητοποιεί τα οχήματά του...

Allst@rf
23/12/2012, 23:30
Και δούλεψε και η ραδιοαρβυλα...

TROOPER
24/12/2012, 10:42
.......
Εχουμε ακουσει τι παραταση θα δωσουν για τα τελη?........

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/kamia_paratash_sthn_plhrwmh_twn_telwn_kykloforias.2062192.html

AUFGEBRACHT
24/12/2012, 11:06
Όπως και τις παλαιότερες χρονιές...
http://www.inews.gr/113/kamia-paratasi-gia-ta-teli-kykloforias.htm
http://www.e-forum.gr/phpbb3/viewtopic.php?f=107&t=2913
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1760076

AUFGEBRACHT
24/12/2012, 11:17
Να τολμήσω να κάνω και μια πρόβλεψη... του χρόνου βλέπω να γυρνάνε τα πατροπαράδοτα αυτοκόλλητα σηματάκια για τα τέλη κυκλοφορίας εάν δουν ότι δεν "τσούλησε" το νέο σύστημα. Ακούγεται ότι μέχρι τώρα έχουν πάρει τα τέλη κυκλοφορίας οι μισοί σχεδόν, είμαστε βέβαια κλασσικός λαός της τελευταίας στιγμής, αλλά και πάλι δε νομίζω να τρέξουν σε 3 εργάσιμες μέρες όλοι οι υπόλοιποι να τα προμηθευτούν. Είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι δεν θα προμηθευτούν τα τέλη κυκλοφορίας βασιζόμενοι στο ότι δεν είσαι αναγκασμένος να τα κολλάς και πλέον θα τα επιδεικνύεις μόνο σε περίπτωση τροχονομικού ελέγχου.

nickald
24/12/2012, 12:37
η θα τα περασουν στην ΔΕΗ και θα σου κοβουν το ρευμα αν δεν τα πληρωνεις

Allst@rf
24/12/2012, 17:24
:tooth:

webassasin
24/12/2012, 17:27
Να τολμήσω να κάνω και μια πρόβλεψη... του χρόνου βλέπω να γυρνάνε τα πατροπαράδοτα αυτοκόλλητα σηματάκια για τα τέλη κυκλοφορίας εάν δουν ότι δεν "τσούλησε" το νέο σύστημα. Ακούγεται ότι μέχρι τώρα έχουν πάρει τα τέλη κυκλοφορίας οι μισοί σχεδόν, είμαστε βέβαια κλασσικός λαός της τελευταίας στιγμής, αλλά και πάλι δε νομίζω να τρέξουν σε 3 εργάσιμες μέρες όλοι οι υπόλοιποι να τα προμηθευτούν. Είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι δεν θα προμηθευτούν τα τέλη κυκλοφορίας βασιζόμενοι στο ότι δεν είσαι αναγκασμένος να τα κολλάς και πλέον θα τα επιδεικνύεις μόνο σε περίπτωση τροχονομικού ελέγχου.

δε νομιζω οτι για αυτο δεν εχουν πληρωσει οι ελληνες ακομα.
μαλλον θα πανε τελευταιες ημερες,οπως παντα.
αφου αν δεν πας,ερχονται στην εφορια αργοτερα,συν οτι θα πληρωσεις διπλο τον τρεχοντα.

devil's animal
24/12/2012, 17:36
Είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι δεν θα προμηθευτούν τα τέλη κυκλοφορίας βασιζόμενοι στο ότι δεν είσαι αναγκασμένος να τα κολλάς και πλέον θα τα επιδεικνύεις μόνο σε περίπτωση τροχονομικού ελέγχου.

1ον μαντεψε με τι προφαση θα ειναι οι πρωτοι ελεγχοι του νεου ετους απο την τροχαια...Σωστα μαντεψες!! για τελη κυκλοφοριας!!
2ον νομιζω οτι αν δεν παρεις τα τελη, δεν μπορεις να μεταβιβασεις το οχημα, δλδ παπαλα η πωληση που θες να κανεις για να ξεφορτωθεις το διλιτρο 4χ4...

nikos_abel
24/12/2012, 19:04
η θα τα περασουν στην ΔΕΗ και θα σου κοβουν το ρευμα αν δεν τα πληρωνεις

:lol:

cosgili
31/12/2012, 10:56
Σήμερα ανακοινώθηκε από το υπουργείο παράταση μέχρι 8/1/2013:wave2:

nicksior
31/12/2012, 11:34
Σήμερα ανακοινώθηκε από το υπουργείο παράταση μέχρι 8/1/2013:wave2:

Για πες...
Γιατί δεν το βρήκα πουθενά!
Αντίθετα η εφορία Καλλιθέας ανακοίνωσε ότι σήμερα 31/12 θα είναι ανοιχτή μέχρι 11,30 ενώ η ανακοίνωση του υπουργείου ήταν για 12,30

argy_kap
31/12/2012, 11:41
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2267774

Μέχρι τις 8 Ιανουαρίου παρατείνεται, όπως είχε προαναγγελθεί, η προθεσμία για την εμπρόθεσμη καταβολή των τελών κυκλοφορίας έτους 2013, που έληγε σήμερα, με απόφαση του υφυπουργού Οικονομικών, Γιώργου Μαυραγάνη.

Παράταση μέχρι την ίδια ημερομηνία δίνεται τελικά και για την κατάθεση των πινακίδων κυκλοφορίας, παρά τις περί του αντιθέτου δηλώσεις που είχε κάνει νωρίτερα ο γενικός γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων, Χάρης Θεοχάρης [Βλέπε άρθρο] .

Ουρές, πάντως, σχηματίζουν από νωρίς το πρωί οι πολίτες στις εφορίες προκειμένου να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας και τις οφειλές τους, αλλά και να καταθέσουν πινακίδες κυκλοφορίας.

paramedic
31/12/2012, 12:51
Ας ευλογεί ο καλός Θεούλης τον τυπα που ανακάλυψε το WEB BANKING... Εχω να κάτσω σε ουρά για πληρωμή λογαριασμού κλπ 2 χρόνια τώρα.

THEOD
05/01/2013, 23:17
Ας ευλογεί ο καλός Θεούλης τον τυπα που ανακάλυψε το WEB BANKING... Εχω να κάτσω σε ουρά για πληρωμή λογαριασμού κλπ 2 χρόνια τώρα.

+100000000000
Αν και που και που με πιάνει μια νοσταλγία... Μου έχει λείψει που έχω 2 χρόνια να σταθώ σε οποιαδήποτε ουρά για να πληρώσω οποιοδήποτε λογαριασμό (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Wind, τέλη, εφορία, ιδ. ασφάλιση κλπ) :lol: