PDA

View Full Version : I.X και αποποίηση



kdami4
23/12/2012, 14:49
Παίδες τα φώτα σας γιατί τελείωνει και το 2012 και πρέπει να δω τι θα κάνω!
Το Πάσχα απεβίωσε ο πεθερός μου ο οποίος είχε στο όνομα του ένα Χιουντάι (τίποτα σπουδαίο, απλά τα αμάξι μέχρι σήμερα είναι πλήρως λειτουργικό). Λόγω χρεών του αποβιώσαντα, τόσο η γυναίκα μου όσο και η γυναίκα του πεθερού μου, αλλά και οι υπόλοιποι κληρονόμοι έκαναν αποποίηση, μάλιστα η γυναίκα του πεθερού μου έχει φύγει μόνιμα για Αγγλία, με αποτέλεσμα να μου έχει μέινει το αμάξι στο γκαράζ. Λόγω έλλειψης άλλου αυτοκινήτου εγω το χρησιμοποιούσα για κοντινές δουλειές. Τώρα που τελειώνει και η χρονιά όμως και πρέπει να πληρωθούν τέλη κυκλοφορίας κτλ. το αμάξι έχει μείνει χωρίς ιδιοκτήτη, οπότε πήγα στην τοπική Δ.Ο.Υ να δω τι πρέπει να κάνω. Έκει που είπαν ότι πρέπει να πάει η γυναίκα μου, με την άδεια, τις πινακίδες, φωτοτυπία της αποποίησης και της ληξιαρχικής πράξης θανάτου για να γίνει διαγραφή.
Και τώρα οι απορίες μου.
Μπορεί να γίνει κάτι άλλο και να μας μείνει το αμάξι για τις κοντινές μετακινήσεις; Είναι κρίμα λειτουργικό αμάξι να πάει στα σκουπίδια ενώ εμείς δεν έχουμε όχημα να μετακινούμαστε.
Αν κάνω αυτό που μου είπαν από τη Δ.Ο.Υ το αμάξι τι το κάνω μετά; Το παρατάω σε ένα δρόμο να το μαζέψει ο Δήμος; Μπορώ να το πουλήσω για ανταλλακτικά ή παλιοσίδερα χώρις να είναι ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου; Αν ναι, ξέρετε κανέναν που θα το αγόραζε να μιλήσω μαζί του;

Αν γνωρίζει κα΄ποιος οτιδήποτε ας με ενημερώσει γιατί δεν μένουν και πολλές μέρες για το 2012! Σαςευχαριστώ.

anco
23/12/2012, 14:56
επειδη εργαζομαι σε γραφειο τελετων.

Η ληξιαρχικη πραξη θανατου, ειναι για να διξεις οτι εχει οντως αποβιωσει.

Αλλα νομιζω θελει και πιστοιποιητικο εγγυτερων συγγενων, γιατι το αμαξι ειναι κληρονομια πλεον.

Εσυ δεν εισαι 1ου βαθμου συγγενης, αλλα μονο η συζηγος του και η κορη της (συζηγος σου).

Τωρα θα πρεπει να ρωτησεις εναν λογιστη, και σιγουρα θα θελει και συμβολαιογραφο αν ειναι να περασει στην κυριοτιτα σου.

Αν εχει χρωστουμενα σε εφοριες, π.χ Φ.Π.Α και σε δανεια, δεν ξερω μηπως βρεις και εκει τα σκουρα, λογικα η πεθερα σου θα πρεπει να περνει την συνταξη του.

sapila racing
23/12/2012, 15:10
Εφ όσον οι κληρονόμοι εχουν κάνει αποποίηση κληρονομιάς δεν μπορείς να το κάνεις τίποτα.
Θα πρέπει απλά να κατατεθούν και οι πινακίδες και τελος.
Αν τον κληρονομούσαν τότε ναι, αλλά θα πλήρωναν και τα χρέη του.

siraxanz
23/12/2012, 15:54
Παίδες τα φώτα σας γιατί τελείωνει και το 2012 και πρέπει να δω τι θα κάνω!
Το Πάσχα απεβίωσε ο πεθερός μου ο οποίος είχε στο όνομα του ένα Χιουντάι (τίποτα σπουδαίο, απλά τα αμάξι μέχρι σήμερα είναι πλήρως λειτουργικό). Λόγω χρεών του αποβιώσαντα, τόσο η γυναίκα μου όσο και η γυναίκα του πεθερού μου, αλλά και οι υπόλοιποι κληρονόμοι έκαναν αποποίηση, μάλιστα η γυναίκα του πεθερού μου έχει φύγει μόνιμα για Αγγλία, με αποτέλεσμα να μου έχει μέινει το αμάξι στο γκαράζ. Λόγω έλλειψης άλλου αυτοκινήτου εγω το χρησιμοποιούσα για κοντινές δουλειές. Τώρα που τελειώνει και η χρονιά όμως και πρέπει να πληρωθούν τέλη κυκλοφορίας κτλ. το αμάξι έχει μείνει χωρίς ιδιοκτήτη, οπότε πήγα στην τοπική Δ.Ο.Υ να δω τι πρέπει να κάνω. Έκει που είπαν ότι πρέπει να πάει η γυναίκα μου, με την άδεια, τις πινακίδες, φωτοτυπία της αποποίησης και της ληξιαρχικής πράξης θανάτου για να γίνει διαγραφή.
Και τώρα οι απορίες μου.
Μπορεί να γίνει κάτι άλλο και να μας μείνει το αμάξι για τις κοντινές μετακινήσεις; Είναι κρίμα λειτουργικό αμάξι να πάει στα σκουπίδια ενώ εμείς δεν έχουμε όχημα να μετακινούμαστε.
Αν κάνω αυτό που μου είπαν από τη Δ.Ο.Υ το αμάξι τι το κάνω μετά; Το παρατάω σε ένα δρόμο να το μαζέψει ο Δήμος; Μπορώ να το πουλήσω για ανταλλακτικά ή παλιοσίδερα χώρις να είναι ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου; Αν ναι, ξέρετε κανέναν που θα το αγόραζε να μιλήσω μαζί του;

Αν γνωρίζει κα΄ποιος οτιδήποτε ας με ενημερώσει γιατί δεν μένουν και πολλές μέρες για το 2012! Σαςευχαριστώ.

Αν πληρώσεις Τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια... ποιός θα ρωτήσει για τον συγχωρεμένο???

Για ρώτα τον λογιστή σου καλύτερα....

MG-KTiNoS
23/12/2012, 16:06
πάρε τ αμάξι και κάνε ότι παράβαση μπορείς και δεν μπορείς !
Σπάσε τις μπάρες στα διόδια κάψε κάμερες κλπ ...
Πάτα και κανένα Μπούστη που δε γουστάρεις και καλά ξεμπερδέματα (να έχουν)

Πέι μπακ τάιμ ρε !

Αυτό το αμάκι είναι θησαυρός !
:lol:

toyar
23/12/2012, 16:37
για να γινει διαγραφη μαζι με τα υπολοιπα χαρτια που σου ζητησαν πρεπει να εχεις και βεβαιωση απο εταιρια ανακυκλωσης οτι παρελαβε το αμαξι για αποσυρση
τελη κυκλοφοριας με το νεο συστημα δεν ξερω αν μπορεις να πληρωσεις γιατι χρειαζεσαι το ΑΦΜ του ιδιοκτητη που λογικα δεν ισχυει πια
μηπως μπορεις να το μεταβιβασεις για καμμια 300αρια ευρω σε εμπορο που αγοραζει αυτοκινητα για αποσυρση;
αλλα και παλι πρεπει να γινουν τα παντα μεσα στο 2012

freco
23/12/2012, 17:35
πάρε τ αμάξι και κάνε ότι παράβαση μπορείς και δεν μπορείς !
Σπάσε τις μπάρες στα διόδια κάψε κάμερες κλπ ...
Πάτα και κανένα Μπούστη που δε γουστάρεις και καλά ξεμπερδέματα (να έχουν)

Πέι μπακ τάιμ ρε !

Αυτό το αμάκι είναι θησαυρός !
:lol:

Η καλύτερη απάντηση, μακράν... ΧΑΧΑΧΑΧΑ...
Μου το δίνεις μια βόλτα όταν θα 'ρθει η "μαμά από τη Ρόδο" ; ;-)

sniper
24/12/2012, 09:39
Ωραίοι είμαστε...

Red Rider
24/12/2012, 15:35
Αφού δεν είσαι ο ιδιοκτήτης τι σε νοιάζει?Παράτα το στο δρόμο και άστο να το φάει η μαρμάγκα ή να το μαζέψει ο δήμος..
Τώρα που το ξανασκέπτομαι όμως θέλεις να το χρησιμοποιείς "γιατί είναι και λειτουργικό"...Πως να γίνει αυτό ρε φίλε αφού προηγουμένως κάνατε αποποίηση??

stefanos
25/12/2012, 03:10
για να γινει διαγραφη μαζι με τα υπολοιπα χαρτια που σου ζητησαν πρεπει να εχεις και βεβαιωση απο εταιρια ανακυκλωσης οτι παρελαβε το αμαξι για αποσυρση
τελη κυκλοφοριας με το νεο συστημα δεν ξερω αν μπορεις να πληρωσεις γιατι χρειαζεσαι το ΑΦΜ του ιδιοκτητη που λογικα δεν ισχυει πια
μηπως μπορεις να το μεταβιβασεις για καμμια 300αρια ευρω σε εμπορο που αγοραζει αυτοκινητα για αποσυρση;
αλλα και παλι πρεπει να γινουν τα παντα μεσα στο 2012

Για να αποσύρεις αυτοκίνητο πρέπει η άδεια να είναι στο όνομά σου.

devil's animal
25/12/2012, 03:14
αφου καταθεσεις πινακιδες, σπαστο σε ανταλλακτικα και πουλα το σε καμια μαντρα με τροπετα...
με αυτα που θα βγαλεις μπορεις να τσιμπισεις λειτουργικοτατο αμαξακι να κανεις την δουλεια σου...
:wave2:

toyar
25/12/2012, 08:18
Για να αποσύρεις αυτοκίνητο πρέπει η άδεια να είναι στο όνομά σου.
λεει παραπανω οτι του ζητανε ηδη ληξιαρχικη πραξη, αποποιηση κλπ οποτε αποσυρση μπορει να γινει........