PDA

View Full Version : Ερώτηση περί μεταφοράς βενζίνης με μπιτόνι στο πορτ μπαγκάζ.



pipe_smoker
24/12/2012, 03:24
Τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε παρακαλώ.

Πρόκειται να πάω ταξίδι αυτές τις μέρες και τα χιλιόμετρα θα είναι πολλά, σε μια μέρα και σε διαδρομή την οποία δεν την έχω ξανακάνει. Επίσης θα οδηγώ αυτοκίνητο (όχι το δικό μου) εξωφρενικά πολλών κυβικών που καίει τη μάνα του και τον πατέρα του, αλλά όπως είπα δεν είναι δικό μου οπότε δεν έχω την εμπειρία να ξέρω την κατανάλωσή του σε γενικές γραμμές για να μπορώ να προβλέψω πιθανή στραβή.

Σκέφτομαι λοιπόν να το παίξω εκ του ασφαλούς και να κουβαλήσω στο πορτ μπαγκάζ το εικοσάλιτρο βαρβάτο μπιτόνι μου φουλαρισμένο με τζίνα, ώστε αν τυχόν γίνει καμιά μαλακία μη μείνω στη μέση του πουθενά.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας νόμος που να απαγορέυει τη μεταφορά καυσίμου (χωρίς ειδική άδεια και μπλα μπλα μπλα). Νομίζω κάτι τέτοιο είχε πάρει το αυτί μου το προηγούμενο καλοκαίρι ως μέτρο προστασίας από τους εμπρηστές. Μη με σταματήσουνε για κανάν τυπικό έλεγχο στο δρόμο και βρούνε το μπιτόνι και με δέσουνε για εμπρηστή και κάνω μάυρη πρωτοχρονιά σε κανά κρατητήριο της επαρχίας. Δε λέει.

Για πείτε αν γνωρίζετε.:beer:

ΥΓ. Κάποιε μοντ, αν έχεις την καλοσυνη σιάξε λίγο τον τίτλο. Πορτ μπαγκάζ ήθελα να πω. Μπαγκλάζ δεν ξέρω να υπάρχει. Μαμημένο τάμπλετ.

Cpt. Haddock
24/12/2012, 07:32
Ναι, υπάρχει περιορισμος και στα λιτρα αλλα και στο ειδος του δοχείου.

Ρωτα σε βενζιναδικο. Παντως, εκτος εαν πας στο Καζακσταν, βενζινη θα βρεις παντου, όσο και τον πατο του να καιει το όχημα (που μπορεις να δεις πόσο καίει απο το trip computer)

TROOPER
24/12/2012, 07:42
μερες που 'ναι, και θεωρουνται τα αδεια μπουκαλια ενοχοποιητικα στοιχεια, το να σε πανε για επιδοξο εμπρηστη ειναι το λιγοτερο (αν με πιανεις ;) ).γενικα εχει δικιο ο καπτεν για να αποφυγεις τις στραβες.

vaska
24/12/2012, 09:24
Τα αυτοκίνητα που καταναλώνουν πολύ συνήθως έχουν και μεγάλα ντεπόζιτα. Αν έχεις σκοπό να κινηθείς σε ορεινές και χιονισμένες περιοχές και χρησιμοποιήσεις αρκετά τετρακίνηση, η κατανάλωση θα αυξηθεί σημαντικά.

Γνώμη μου, ενημερώσου για βενζινάδικα στην περιοχή που θα κινηθείς και φουλάρισε στο τελευταίο διαθέσιμο, μάθε επίσης που είναι το επόμενο βενζινάδικο προς την κατεύθυνση που σκοπεύεις να κινηθείς. Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα.

alres
24/12/2012, 10:37
Καλημέρα,

Αν θες να είσαι τυπικός με τα όλα σου, πάρε τηλ υπουργείο εμπορίου/ανάπτυξης και ίσως στο συνήγορο του πολίτη.
Νομίζω όπως ειπώθηκε ότι υπάρχει διάταξη με περιορισμό στην ποσότητα και στον τύπου δοχείου.

Επίσης, καλό θα ήταν ο τ ρ ο π ο ς με τον οποίο θα τοποθετήσεις το δοχείο να αποσκοπεί στη σταθερότητά του εκεί που θα το τοποθετήσεις (το σφηνώνεις ή το δένεις) και στη στεγανότητά του (όχι πάνω ή κοντά σε αιχμηρές επιφάνειες κλπ).
Σε έναν έλεγχο αλλιώς δείχνει ένα χύμα μπιτόνι τζίνας και αλλιώς ένα καλά τοποθετημένο/κλεισμένο.

alex14
24/12/2012, 11:34
Επισης για καλο και κακο καλυτερα μη καπνιζεις μεσα στο αυτοκινητο :smokin:

sniper
24/12/2012, 11:49
1. Τα καλύτερα δοχεία μεταφοράς καυσίμων με σημαντική χωρητικότητα είναι τα μεταλικά με την τσιμούχα σστο στόμιο και περόνη ασφαλείας (όπως εκείνα που έχουν τα στρατιωτικά αυτοκίνητα περίπου)
2. Υπάρχουν και τα μικρότερα πλαστικά που παίρνουν μέχρι 5λίτρα που μπορείς ν' αγοράσεις από τα περισσότερα βενζινάδικα.

Πρόσεχε :
1. Βεβαιώσου ότι μπορείς να βάλεις την βενζίνη από το δοχείο στο ρεζερβουάρ. Πολλά ρεζερβουάρ θέλουν να μπει το στόμιο της αντλίας, διαφορετικά έχουν κάλυμα.
2. Αν το έχεις μέσα στο χώρο, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ κανένας στο χώρο
3. Αν έχεις τέτοιους φόβους, να γεμίζεις το ρεζερβουάρ τακτικά
4. Λόγω του (3) να έχεις μαζί σου αρκετά χρήματα.
5. Αν κινηθείς χειμώνα σε άγνωστους δρόμους τότε:
α. μπορεί να είναι χιονισμένοι/παγωμένοι - έχε μαζί σου αλυσίδες
β. Μπορεί να βρεις εμπόδιο μπροστά σου - εχε μαζί σου ένα πριόνι ή/και τσεκούρι
γ. 2α στεγνά ρούχα (τουλάχιστον 2ο ζευγάρι κάλτσες αν δεν εχεις αδιάβροχες μπότες [που κι αυτές έχουν κάποια όρια])
δ. Ξηρά τροφή για 1-2 μέρες (και ΝΕΡΟ - και κάτι για να το λιώνεις αν έχει πολλούς βαθμούς μείον...)
6. Έχω κι άλλα αλλα δεν έχεις τον χρόνο να τα μάθεις.

Γενικά πρόσεχε...

vaska
24/12/2012, 11:54
1. Τα καλύτερα δοχεία μεταφοράς καυσίμων με σημαντική χωρητικότητα είναι τα μεταλικά με την τσιμούχα σστο στόμιο και περόνη ασφαλείας (όπως εκείνα που έχουν τα στρατιωτικά αυτοκίνητα περίπου)
2. Υπάρχουν και τα μικρότερα πλαστικά που παίρνουν μέχρι 5λίτρα που μπορείς ν' αγοράσεις από τα περισσότερα βενζινάδικα.

Πρόσεχε :
1. Βεβαιώσου ότι μπορείς να βάλεις την βενζίνη από το δοχείο στο ρεζερβουάρ. Πολλά ρεζερβουάρ θέλουν να μπει το στόμιο της αντλίας, διαφορετικά έχουν κάλυμα.
2. Αν το έχεις μέσα στο χώρο, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ κανένας στο χώρο
3. Αν έχεις τέτοιους φόβους, να γεμίζεις το ρεζερβουάρ τακτικά
4. Λόγω του (3) να έχεις μαζί σου αρκετά χρήματα.
5. Αν κινηθείς χειμώνα σε άγνωστους δρόμους τότε:
α. μπορεί να είναι χιονισμένοι/παγωμένοι - έχε μαζί σου αλυσίδες
β. Μπορεί να βρεις εμπόδιο μπροστά σου - εχε μαζί σου ένα πριόνι ή/και τσεκούρι
γ. 2α στεγνά ρούχα (τουλάχιστον 2ο ζευγάρι κάλτσες αν δεν εχεις αδιάβροχες μπότες [που κι αυτές έχουν κάποια όρια])
δ. Ξηρά τροφή για 1-2 μέρες (και ΝΕΡΟ - και κάτι για να το λιώνεις αν έχει πολλούς βαθμούς μείον...)
6. Έχω κι άλλα αλλα δεν έχεις τον χρόνο να τα μάθεις.

Γενικά πρόσεχε...

Και προφυλακτικά να έχει μαζί του, ξέχασες ν' αναφέρεις.

:D

sniper
24/12/2012, 11:59
Και προφυλακτικά να έχει μαζί του, ξέχασες ν' αναφέρεις.

:D

Θα έχει η αρκούδα... της περίσσεψαν απο τον κυνηγό.

alex14
24/12/2012, 12:05
Θα έχει η αρκούδα... της περίσσεψαν απο τον κυνηγό.

:bawl:

pipe_smoker
24/12/2012, 12:11
Ναι, υπάρχει περιορισμος και στα λιτρα αλλα και στο ειδος του δοχείου.

Ρωτα σε βενζιναδικο. Παντως, εκτος εαν πας στο Καζακσταν, βενζινη θα βρεις παντου, όσο και τον πατο του να καιει το όχημα (που μπορεις να δεις πόσο καίει απο το trip computer)

Το δοχείο πιθανότατα πρέπει να πληρεί τις πορϋποθέσεις. Μπιτόνι που το είχα αγοράσει 40 ευρώ είναι. Όχι ότι ξέρω και πολλά γύρω από μπιτόνια (υπάρχει άραγε τέτοια ειδικότητα?:lol:) αλλά νομίζω υπάρχουν τα απλά και τα ασφαλείας. Αυτό είναι ασφαλείας. Είχα ένα ίδιο για να καβαντζάρω μερικά λίτρα βενζίνη στο γκαράζ μου να υπάρχουν, ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί να φύγω σφαίρα για κάπου και θυμηθώ εκείνη την ώρα ότι το αυτοκίνητο/μηχανή είναι με λαμπάκι και δεν προλαβαίνω να σταματήσω σε βενζινάδικο, του βάζω από αυτό. Το καλοκαίρι που είχε ανέβει κάπως η θερμοκρασία στο γκαράζ, λόγω των ατμών της βενζίνης είχε πρηστεί και είχε γίνει σα μπαλόνι και δεν έκανε την παραμικρή ρωγμή/ραγάδα/οτιδήποτε. Το άνοιξα, έκανε τον ήχο "coca cola πάει με όλα", ξαναμάζεψε στην κανονική του διάσταση χωρίς την παραμικρή παραμόρφωση κι όλα κομπλέ. Για να είμαι σίγουρος βέβαια το άφησα στην άκρη για άλλες χρήσεις πλέον κι αγόρασα καινούριο. Αυτό που έχω τώρα.

Βεζίνη όντως βρίσκεις παντού, αλλά δε θέλω να βάλω ούτε απλή ούτε αγνώστου προελεύσεως κάτουρο. Θα μου πεις θα σε σώσουν 20 λίτρα? Όχι, αλλά μπορεί λίγο παρακάτω από την frygian oils 67 επτανίων να πετύχω καμιά shell.

Όσο για τον υπολογισμό του computer σχετικά με την κατανάλωση βράστα (όπως και με όλα τα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει κι έχουν τέτοιο μπιμπλίκι). Σου μένουν 200 χιλιόμετρα κατα τον υπολογιστή κι εσύ πρέπει να υπολογίζεις ότι σου μένουν τα μισά ανάλογα με το πόσο βαρύ πόδι έχεις.


μερες που 'ναι, και θεωρουνται τα αδεια μπουκαλια ενοχοποιητικα στοιχεια, το να σε πανε για επιδοξο εμπρηστη ειναι το λιγοτερο (αν με πιανεις ;) ).γενικα εχει δικιο ο καπτεν για να αποφυγεις τις στραβες.

Μωρέ αν σε πιάνω λέει :D Απλά δεν το ανέφερα κι αυτό στο πρώτο ποστ για να μην προκαλέσω. Ούτε μπουκάλι με νερό δε θα κουβαλάω. Άσε που σκέφτομαι τα ρούχα μου να τα στείλω με μεταφορική μην περάσουν κανά σώβρακο για στουπί και με τρέχουνε λέμε.

Συμφωνώ με τον κάπτεν, απλά το θέμα είναι ότι δε νομίζω να βρω βενζινάδικο που να μπορεί να μου δώσει υπεύθυνη απάντηση σχετικά με το τι επιτρέπεται και τι όχι.


Τα αυτοκίνητα που καταναλώνουν πολύ συνήθως έχουν και μεγάλα ντεπόζιτα. Αν έχεις σκοπό να κινηθείς σε ορεινές και χιονισμένες περιοχές και χρησιμοποιήσεις αρκετά τετρακίνηση, η κατανάλωση θα αυξηθεί σημαντικά.

Γνώμη μου, ενημερώσου για βενζινάδικα στην περιοχή που θα κινηθείς και φουλάρισε στο τελευταίο διαθέσιμο, μάθε επίσης που είναι το επόμενο βενζινάδικο προς την κατεύθυνση που σκοπεύεις να κινηθείς. Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τετρακούνες μακριά από μας κύριος. Μόνο πισωκούνες καβαλάμε :smokin:
Και μεγάλο που είναι το ντεπόζιτο πίστεψέ με το στραγγίζει το ρημάδι για πλάκα. Να τσεκάρω για βενζινάδικα στη διαδρομή/περιοχή δε'ν'κακή ιδέα πάντως. Θα ρωτήσω το φίλο μου τον google. Όλο και κάτι θα έχει να μου πει.


Καλημέρα,

Αν θες να είσαι τυπικός με τα όλα σου, πάρε τηλ υπουργείο εμπορίου/ανάπτυξης και ίσως στο συνήγορο του πολίτη.
Νομίζω όπως ειπώθηκε ότι υπάρχει διάταξη με περιορισμό στην ποσότητα και στον τύπου δοχείου.

Επίσης, καλό θα ήταν ο τ ρ ο π ο ς με τον οποίο θα τοποθετήσεις το δοχείο να αποσκοπεί στη σταθερότητά του εκεί που θα το τοποθετήσεις (το σφηνώνεις ή το δένεις) και στη στεγανότητά του (όχι πάνω ή κοντά σε αιχμηρές επιφάνειες κλπ).
Σε έναν έλεγχο αλλιώς δείχνει ένα χύμα μπιτόνι τζίνας και αλλιώς ένα καλά τοποθετημένο/κλεισμένο.

Καλά για τον τρόπο τοποθέτησης εννοείται. Σιγά μην το κρατήσω κι αγκαλιά για να στηρίζω πάνω του το τασάκι την ώρα που καπνίζω κι ο συνοδηγός από δίπλα να καθαρίζει πατάτες με ξιφολόγχη :lol: Είπαμε. Πάνω απ'όλα με ενδιαφέρει σαφώς η δική μου ασφάλεια. Αυτά τα έχω ήδη φροντίσει. Το θέμα του ελέγχου είναι που με απασχολεί.

Όλα αυτά περί υπουργείων και συνηγόρων κλπ κλπ είναι καλά και άγια. Απλά δυστυχώς στην επαρχία εξακολουθεί (σε κάποιες περιοχές και σε κάποιο βαθμό τουλάχιστον) να υπάρχει ακόμα η έννοια του χωροφύλακα-σερίφη και του σκεπτικού "Τι λες ουρέ ζαγάρ στου όργανου! Ιγού κάνου κουμάντου δου χάμου κι άπαξ κι σι που ιγού όυτι παρανουμείς παρανουμείς!".

Τέσπα. Ίσως η καλύτερη λύση είναι να το αποφύγω τελείως αλλά όσο υπάρχουν ακόμα δυο-τρεις μέρες μπροστά μου μέχρι να φύγω θα το ψειρίσω λίγο μπας και βγάλω καμιά άκρη. Θα τσεκάρω και τα όσα μου είπατε.
Τσιμπάτε κι από ένα σαλέπι να την παλέψετε με το κρύο :beer:

sniper
24/12/2012, 12:16
.... Τετρακούνες μακριά από μας κύριος. Μόνο πισωκούνες καβαλάμε :smokin: .... Α καλά...

pipe_smoker
24/12/2012, 12:16
1. Τα καλύτερα δοχεία μεταφοράς καυσίμων με σημαντική χωρητικότητα είναι τα μεταλικά με την τσιμούχα σστο στόμιο και περόνη ασφαλείας (όπως εκείνα που έχουν τα στρατιωτικά αυτοκίνητα περίπου)
2. Υπάρχουν και τα μικρότερα πλαστικά που παίρνουν μέχρι 5λίτρα που μπορείς ν' αγοράσεις από τα περισσότερα βενζινάδικα.

Πρόσεχε :
1. Βεβαιώσου ότι μπορείς να βάλεις την βενζίνη από το δοχείο στο ρεζερβουάρ. Πολλά ρεζερβουάρ θέλουν να μπει το στόμιο της αντλίας, διαφορετικά έχουν κάλυμα.
2. Αν το έχεις μέσα στο χώρο, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ κανένας στο χώρο
3. Αν έχεις τέτοιους φόβους, να γεμίζεις το ρεζερβουάρ τακτικά
4. Λόγω του (3) να έχεις μαζί σου αρκετά χρήματα.
5. Αν κινηθείς χειμώνα σε άγνωστους δρόμους τότε:
α. μπορεί να είναι χιονισμένοι/παγωμένοι - έχε μαζί σου αλυσίδες
β. Μπορεί να βρεις εμπόδιο μπροστά σου - εχε μαζί σου ένα πριόνι ή/και τσεκούρι
γ. 2α στεγνά ρούχα (τουλάχιστον 2ο ζευγάρι κάλτσες αν δεν εχεις αδιάβροχες μπότες [που κι αυτές έχουν κάποια όρια])
δ. Ξηρά τροφή για 1-2 μέρες (και ΝΕΡΟ - και κάτι για να το λιώνεις αν έχει πολλούς βαθμούς μείον...)
6. Έχω κι άλλα αλλα δεν έχεις τον χρόνο να τα μάθεις.

Γενικά πρόσεχε...

Κι έλεγα θα εμφανιστεί δε θα εμφανιστεί.....:lol::lol::lol::lol:

Περίμενα το σκέτο "Ναι. Και?" αλλά με εξέπληξες:lol:
Πάρε κι εσύ σαλεπάκι να ηρεμήσεις να μη με αποπαίρνεις :beer:

ΥΓ. Δε μαμάω πια αρκούδες. Της τελευταίας της δάγκωσα την πλάτη πάνω στην κορύφωση και μου την έπεσε η wwf κι ο αρκτούρος.:smokin:

pipe_smoker
24/12/2012, 12:17
Α καλά...

Τί έπαθες παλι?

Τί έκανα ο έρμος?

sniper
24/12/2012, 12:20
Τί έπαθες παλι? Τί έκανα ο έρμος? Ε κάποια μ@λακία θα είπες... Εκτός κι αν σε λένε Χάρβονεν... και πας με πισωκίνητο σε δρόμους που δεν ξέρεις και δεν βάζεις και μπετζίνα από τον όποιον να 'ναι... Καλού κακού, πριν ξεκινήσεις κάνε ένα μπανάκι...

alex14
24/12/2012, 12:27
ΥΓ. Δε μαμάω πια αρκούδες. Της τελευταίας της δάγκωσα την πλάτη πάνω στην κορύφωση και μου την έπεσε η wwf κι ο αρκτούρος.:smokin:

Δεν καταλαβες καλα αυτο που σου ειπε ο sniper

:lol:

ggs
24/12/2012, 12:32
... Εκτός κι αν σε λένε Χάρβονεν... ..

:bawl:

sniper
24/12/2012, 12:45
:bawl: Τι γελάς ρε; Είναι διασταύρωση απο τον Χάκινεν και τον Χίρβονεν..

pipe_smoker
24/12/2012, 12:51
Ε κάποια μ@λακία θα είπες... Εκτός κι αν σε λένε Χάρβονεν... και πας με πισωκίνητο σε δρόμους που δεν ξέρεις και δεν βάζεις και μπετζίνα από τον όποιον να 'ναι... Καλού κακού, πριν ξεκινήσεις κάνε ένα μπανάκι...

Χίρβονεν νομίζω τονε λένε τον κύριο.
Είχα την επιλογή να πάω είτε με το δικό μου πισωκίνητο (λιγότερα κυβικά, πιο νευρικό, όχι κι ότι πιο ταξιδιάρικο) είτε με του πατέρα μου (πολλά κυβικά, αν το πιέσεις τρέχει αν όχι πάει κυρία, ταξιδιάρικο κατα κύριο λόγο). Άμα μου δίνανε κανά στρατιωτικό jeep μπορεί να το δοκίμαζα έτσι για την εμπειρία και το παλμαρέ.

Δεν πάω στην Αλάσκα, ούτε στη Νορβηγία ούτε θα ανέβω τα Ιμαλάια οδικώς. Μέχρι τη Δράμα θα πάω ο άνθρωπας. Δεν έχω ξαναπάει στη Δράμα είναι η αλήθεια (άγνωστος ο δρόμος από ένα σημείο και μετά). Αλλά δε νομίζω ότι είναι κι απαγορευτικό ένα τέτοιο ταξίδι για όποιον δε διαθέτει jeep 4Χ4 με προβόλια από πάνω, ύψος 3 μέτρα από το έδαφος, και λάστιχα με τακούνι jimmy choo 12ποντο.

Ένα φυσιολογικό ταξίδι εντός Ελλάδος είναι απλά γίνεται χειμώνα.

Για αλυσίδες θα φροντίσω σήμερα. Δε ρώτησα για πράγματα που ξέρω ή που έχω κατά νου. Ρώτησα για τη βενζίνη συγκεκριμένα γιατί δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο.


Δεν καταλαβες καλα αυτο που σου ειπε ο sniper

:lol:

Κατάλαβα ;)

pipe_smoker
24/12/2012, 12:52
Τι γελάς ρε; Είναι διασταύρωση απο τον Χάκινεν και τον Χίρβονεν..



:bawl::bawl::bawl:

sniper
24/12/2012, 13:14
.... Δεν πάω στην Αλάσκα, ούτε στη Νορβηγία ούτε θα ανέβω τα Ιμαλάια οδικώς. Μέχρι τη Δράμα θα πάω ο άνθρωπας. .... Που δεν έχεις ξαναπάει ποτέ (και μάλιστα Χειμώνα)... Δεν πας στα Ιμαλάια καλύτερα; Περισσότεροι πρέπει να έχουν πάει εκεί... :bawl: OK, τώρα το ξεκαθάρισες... Δραμα, εθνική οδός... οκ. Πάρε λεφτά μαζί, άσε τα μπετόνια.

spyrakos35
24/12/2012, 13:25
ΔΡΑΜΑ??????

εδώ σε έχω φιλαράκι.....

διάλεξε ένα και πήγαινε..... (http://www.elvo.gr/el/content/%CE%9F%CF%87%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D-%CE%95%CE%B4%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%82-Hummer.39/)

και μην σε νοιάζουν ούτε αρκούδες ούτε τίποτα....

pipe_smoker
24/12/2012, 16:17
Ρε την ποτάνα τη Δράμα τι μας έχει κάνει.

Το γιέτι θα το πετύχω? Να ξέρω να έχω την κάμερα έυκαιρη (και τα προφυλακτικά εννοείται. Γιέτι δεν έχω μαμήσει και ψήνομαι άσχημα :smokin: )

Τέσπα.

Από τα τελευταία μένω σε αυτό:


OK, τώρα το ξεκαθάρισες... Δραμα, εθνική οδός... οκ. Πάρε λεφτά μαζί, άσε τα μπετόνια.

που απ'όσο μπορεί να καταλάβει το ταπεινό μυαλό μου δεν είναι σαρκαστικό σχόλιο.

Καλά Χριστούγεννα παίδες :beer:

teogtp
24/12/2012, 16:27
Αν τελικα παρεις βενζινη μαζι σου προσεχε τις αναθυμιασεις στην καμπινα ζαλιζεσαι σε χρονο Dt...Παραθυρακι ανοικτο και καλους δρομους...:wave2:

devil's animal
24/12/2012, 16:40
οπως σου ειπαν, δεν θα σε σωσουν 20 λιτρα καλης βενζινης αν ειναι να πας με τετοιο οχημα...
στανταρ θα βρεις στον δρομο σου καποιο βενζιναδικο και ειναι καθαρα θεμα τυχης να βαλεις full νερωμενη ή οχι τοσο νερωμενη...
το ιδιο ισχυει και για την επιστροφη σου, που παλι θα βαλεις απο καποιον κουτοπονηρο τραγανοβλαχο που πιο συχνα βαζει πετρελαιο στα τρακτερ παρα σε αμαξια...


α, και μην παραμυθιαζεσαι με την 100αρα...
1ον απλα δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στην Ελλαδα..ισως επαιζε να ηταν λιγοτερο νερωμενη 95αρα..
2ον τα περισσοτερα βενζιναδικα λογω τιμης και κρισης εχουν σταματησει να την φερνουν...

MG-KTiNoS
24/12/2012, 18:15
Χωρίς να είμαι 100% νομίζω ότι δεν μπορείς να έχεις μπενζ στο πορτ μπαγκαζ.
Κάποτε έλεγε ο νόμος έξω απ τ αμάξι το μπετόνι εκεί που είναι η ρεζέρβα.

Αλλά τζι πι ες δεν έχεις ?
(δανίσου ρε αδερφέ)
Τα έχει όλα !
:cool:

endopandou
24/12/2012, 19:28
Πω ρπτμ κάθισα και διάβασα τόσα σχόλια περιμένοντας να δω ποιο είναι το τόσο απόμακρο και πιθανά καταχιονισμένο σημείο-βουνό στον πλανήτη Ελλάδα.
Εφαγα την πρώτη σφαλιάρα με την τετρακούνα που είναι πισωκούνα... και ήρθε και η εξωτική και τόσο μακρινή Δράμα και με αποτελείωσε.
Πως λέμε αρκτική Τούνδρα... :tooth:
pipe αντί για βεΤΖίνα πάρε κινητό 3G μαζί και αν δεις τα δύσκολα συνδέσου στο ιντερνέ, μπες moto.gr και ζήτα καύσιμο. Όλος και κάποιος θα μένει εκεί στο Δράμα Κενταύρου να σου φέρει :lol:
Πέρα απο την πλάκα καλά να περάσεις βρε :beer:

Cpt. Haddock
24/12/2012, 19:59
[...] Μέχρι τη Δράμα θα πάω ο άνθρωπας. [...]

Μιλα με κανενα περιοδικο για να γραψεις ταξιδιωτικο όταν γυρισεις... :plaf:

pipe_smoker
24/12/2012, 20:25
Μιλα με κανενα περιοδικο για να γραψεις ταξιδιωτικο όταν γυρισεις... :plaf:

Ρε συ κάπτεν, σε μένα πάει το facepalm? Δουλευόμαστε? Αυτό λέω ο χριστιανός τόσην ώρα.

Έγραψα:



Πρόκειται να πάω ταξίδι αυτές τις μέρες και τα χιλιόμετρα θα είναι πολλά, σε μια μέρα και σε διαδρομή την οποία δεν την έχω ξανακάνει. Επίσης θα οδηγώ αυτοκίνητο (όχι το δικό μου) εξωφρενικά πολλών κυβικών που καίει τη μάνα του και τον πατέρα του, αλλά όπως είπα δεν είναι δικό μου οπότε δεν έχω την εμπειρία να ξέρω την κατανάλωσή του σε γενικές γραμμές για να μπορώ να προβλέψω πιθανή στραβή.


και ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται να κουβαλήσω μαζί μπιτόνι με βενζίνη.

Πού βλέπεις εσύ παραφωνία με τη δήλωσή μου μετά, προκειμένου να ξεμπερδευτεί το κουβάρι, ότι το ταξίδι είναι στη Δράμα? Είπα πουθενά στο πρώτο ποστ ότι θα περάσω από κανάβεραλ για να αλλάξω όχημα και να πάρω διαστημικό λεωφορείο ή ανέφερα ότι θα αλλάξω timezone?
Τώρα αν η φαντασία ορισμένων ήθελε να δει τα "πολλά χιλιόμετρα" ως "πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα" και φαντάστηκε τη "διαδρομή που δεν έχω ξανακάνει" ως απάτητες βουνοκορφές που σκοπεύω εγώ να πάω με την πισωκούνα, τί στο γεροδιάολο φταίω εγώ?

Γι'αυτό και το ξεκαθάρισα αφού είδα τις απαντήσεις ορισμένων και κατάλαβα ότι το μυαλό τους είχε πάει αλλού, ότι δεν πάω στα Ιμαλάια.

Τι σκατά? Όποιος ταξιδεύει από εδώ μέσα αποκλείεται να έχει μια απορία και μάλιστα περί νομοθεσίας, αν δεν είναι να κάνει ταξίδι άνω των 10.000 χιλιομέτρων?

AUFGEBRACHT
24/12/2012, 20:31
Τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε παρακαλώ.

Πρόκειται να πάω ταξίδι αυτές τις μέρες και τα χιλιόμετρα θα είναι πολλά. Επίσης θα οδηγώ αυτοκίνητο εξωφρενικά πολλών κυβικών που καίει τη μάνα του και τον πατέρα του.
Σκέφτομαι λοιπόν να το παίξω εκ του ασφαλούς και να κουβαλήσω στο πορτ μπαγκάζ το εικοσάλιτρο βαρβάτο μπιτόνι μου φουλαρισμένο με τζίνα,

277634

pipe_smoker
24/12/2012, 20:31
Αλλά τζι πι ες δεν έχεις ?
(δανίσου ρε αδερφέ)
Τα έχει όλα !
:cool:

Τι ακριβώς έχει το gps? Σημάδια με το πού υπάρχουν βενζινάδικα? Μάλλον το δικό σου είναι πιο μαγκιόρικο από το δικό μου γιατί το δικό μου δε δείχνει τίποτα τέτοιο. Κι ούτε και ξέρω εντός Ελλάδος να υπάρχει ενημέρωση για τα βενζινάδικα στα gps (που να στέκει έστω). Τέσπα δεν είναι εκεί το θέμα.



Πέρα απο την πλάκα καλά να περάσεις βρε :beer:

Σ'ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω άμα δε με φάνε οι αρκούδες, o bigfoot και οι εξωγήινοι της Δράμας.

vaska
25/12/2012, 01:00
Τι ακριβώς έχει το gps? Σημάδια με το πού υπάρχουν βενζινάδικα? Μάλλον το δικό σου είναι πιο μαγκιόρικο από το δικό μου γιατί το δικό μου δε δείχνει τίποτα τέτοιο. Κι ούτε και ξέρω εντός Ελλάδος να υπάρχει ενημέρωση για τα βενζινάδικα στα gps (που να στέκει έστω). Τέσπα δεν είναι εκεί το θέμα.



Σ'ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω άμα δε με φάνε οι αρκούδες, o bigfoot και οι εξωγήινοι της Δράμας.


Σχεδόν όλα τα GPS αλλά και τα κινητά που έχω δει έχουν σημεία ενδιαφέροντος και μέσα σε αυτά είναι και τα βενζινάδικα. Μην τρελαίνεσαι, θα βρεις βενζινάδικο δεν υπάρχει θέμα.

pipe_smoker
25/12/2012, 01:34
Σχεδόν όλα τα GPS αλλά και τα κινητά που έχω δει έχουν σημεία ενδιαφέροντος και μέσα σε αυτά είναι και τα βενζινάδικα. Μην τρελαίνεσαι, θα βρεις βενζινάδικο δεν υπάρχει θέμα.

Εγω πάλι δεν έχω δει κανένα. Τα σημεία ενδιαφέροντος όπως λες είναι ελάχιστα απ'όσα έχω δει εγώ τουλάχιστον. Χαζολογούσα με κάτι εφαρμογές τις προάλλες στο κινητό μου μιας και τα αναφέρεις κι αυτά, και μου έδειχνε το κοντινότερο βενζινάδικο από το σπίτι μου ότι είναι στα 20χλμ :lol:

Θα βρω βενζινάδικο ρε συ vaska. Κι όχι ένα. Πολλά. Δεν είπα το αντίθετο. Απλά πήγε αλλού η κουβέντα και ξέφυγε το θέμα, κι από το αν επιτρέπεται η μεταφορά μπιτονιού που ήταν το μόνο πράγμα που ρώτησα, καταλήξαμε να λέμε αν επιτρέπεται να σκοτώσεις αρκούδα grizzly με σουγιά γιατί σου την έπεσε με τουφέκι πλάσματος στη μέση της Εγνατίας ή αν θα θεωρηθεί animal cruelty. Τέσπα.
Χρόνια πολλά by the way. Σ'όλους :beer:

vaska
25/12/2012, 07:43
Εγω πάλι δεν έχω δει κανένα. Τα σημεία ενδιαφέροντος όπως λες είναι ελάχιστα απ'όσα έχω δει εγώ τουλάχιστον. Χαζολογούσα με κάτι εφαρμογές τις προάλλες στο κινητό μου μιας και τα αναφέρεις κι αυτά, και μου έδειχνε το κοντινότερο βενζινάδικο από το σπίτι μου ότι είναι στα 20χλμ :lol:

Θα βρω βενζινάδικο ρε συ vaska. Κι όχι ένα. Πολλά. Δεν είπα το αντίθετο. Απλά πήγε αλλού η κουβέντα και ξέφυγε το θέμα, κι από το αν επιτρέπεται η μεταφορά μπιτονιού που ήταν το μόνο πράγμα που ρώτησα, καταλήξαμε να λέμε αν επιτρέπεται να σκοτώσεις αρκούδα grizzly με σουγιά γιατί σου την έπεσε με τουφέκι πλάσματος στη μέση της Εγνατίας ή αν θα θεωρηθεί animal cruelty. Τέσπα.
Χρόνια πολλά by the way. Σ'όλους :beer:

Το να ξεφύγει η κουβέντα στο μοτό είναι σύνηθες. "Τελευταία καλημέρα" λες στον κόσμο που πρόκειται να καταστραφεί στις 21/12 και καταλήγουμε να μιλάμε για τυφέκια και δη ελεύθερου σκοπευτή, κοινώς πάλι τις μετράμε να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη. :D:D
Στο θέμα σου τώρα που νομίζω απαντήθηκε, δεν χρειάζεται να κουβαλάς μπιτόνι αφού έτσι κι αλλιώς θα βρεις ν' ανεφοδιαστείς όσο κι αν καίει το κουτί.

Καλημέρες και χρόνια πολλά κι από μένα.

Cpt. Haddock
25/12/2012, 07:53
Παντως ειναι εντυπωσιακο την ωρα που δυο απο εμας γυρνανε τις Ανδεις με μηχανη, εμεις εδω να προβληματιζόμαστε αν θα βρούμε βενζιναδικα... στη Δράμα...με αυτοκινητο...

Κατι δεν καταλαβαινω :uplate:

vaska
25/12/2012, 07:55
Παντως ειναι εντυπωσιακο την ωρα που δυο απο εμας γυρνανε τις Ανδεις με μηχανη, εμεις εδω να προβληματιζόμαστε αν θα βρούμε βενζιναδικα... στη Δράμα...με αυτοκινητο...

Κατι δεν καταλαβαινω :uplate:

Ναι αλλά αυτοί έχουν εφεδρικά κάνιστρα με καύσιμο!!!

:a22::a22::a22:

TROOPER
25/12/2012, 10:04
Παντως ειναι εντυπωσιακο την ωρα που δυο απο εμας γυρνανε τις Ανδεις με μηχανη, εμεις εδω να προβληματιζόμαστε αν θα βρούμε βενζιναδικα... στη Δράμα...με αυτοκινητο...

Κατι δεν καταλαβαινω :uplate:

ναι.δεν καταλαβαινεις οτι ορμωμενος απο τον φοβο της στραβης εδραξε την ευκαιρια να ρωτησει ο καπνοπιπας αν γνωριζουμε κατα ποσο νομιμο και πρακτικο ειναι να κουβαλαει κανεις μεσα στο αμαξι του ενα μπιτονι με βενζινη.δατς ολ.

αλλο παραδειγμα:εχθες μαγκες παραλιγο να σκοτωθω με το μηχανακι.τι πιθανοτητες μου δινετε να παω στον παραδεισω αν στο προηγουμενο φαναρι ειχα κανει τον σταυρο μου?

καταλαβες τωρα?

:lol:

Cpt. Haddock
25/12/2012, 10:07
[...]τι πιθανοτητες μου δινετε [...]

Καμια :smokin:

TROOPER
25/12/2012, 10:26
Καμια :smokin:

:rolleyes: ενταξει μαγκες καταλαβε. :lol:

pipe_smoker
25/12/2012, 11:16
...την ωρα που δυο απο εμας γυρνανε τις Ανδεις με μηχανη, εμεις εδω να προβληματιζόμαστε αν θα βρούμε βενζιναδικα... στη Δράμα...με αυτοκινητο...


...πάλι τις μετράμε να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη...

Επειδή λοιπόν (όπως σωστά είπε ο vaska περί μετρήσεως) κάποιοι την έχουν μεγαλύτερη από εμάς (από εμένα εν προκειμένω), πρέπει να το βουλώσουμε και να μη ρωτήσουμε για κάτι που δε γνωρίζουμε και θέλουμε πληροφορίες??
Ασχέτως του τί είναι αυτό, εντός σχετικής με το όλο φόρουμ θεματολογίας βέβαια. Όπως θα είδες δεν το άνοιξα στα ταξιδιωτικά το thread. Θα ήταν φαιδρό. Στο καφενείο το άνοιξα.
Το παράδειγμα που μου φέρνεις θα μπορούσε σε κάποιο άλλο thread να είναι κάλλιστα κάτι τέτοιο: "Εδώ ο μπάμπης κάνει ανακατασκευή την παλιά Μ1 του Ρόσσι βίδα προς βίδα, κι εσύ μας ρωτάς και προβληματίζεσαι για το πώς να αλλάξεις λάδια στο παπί".
Ή σε ένα άλλο φόρουμ, μαγειρικής πχ: "Η Σπονδή κάνει opening σήμερα με πιάτα εξωγήινα άγνωστα για το προσωπικό και με πρόβλεψη για 120 κουβέρ, κι εσύ μας ρωτάς και προβληματίζεσαι για το πώς να μαγειρέψεις τη γαλοπούλα για το ρεβεγιόν."



Κατι δεν καταλαβαινω :uplate:

Όπως και στις αισθήσεις και στον πόνο, δεν έχουμε όλοι το ίδιο threshold και στο άγχος, στον προβληματισμό, στην ανάγκη για προνοητικότητα και πάει λέγοντας. Ούτε και τα ίδια άγχη, τους ίδιους προβληματισμούς και πάλι πάει λέγοντας.
Επειδή δεν πήρα μία βέσπα να πάω βόρειο πόλο αλλά ένα αυτοκίνητο να πάω στη Δράμα, δε νομίζω ότι στερούμαι αυτομάτως του δικαιώματος να ομιλώ (ή να έχω απορίες ή προβληματισμούς εν γένει).
Όπως και να'χει και (ειλικρινά) χωρίς καμία μομφή, αδυνατώ να δεχτώ ότι δεν τα είχες καταλάβει όλα αυτά πριν τα κάνω τόσο νιανια. Και ξαναλέω. Αν η φαντασία κάποιων έτρεξε (μπορεί να το είχαν ανάγκη, δεν το κατακρίνω), και η πραγματικότητα της απορίας μου τους φρέναρε απότομα και τους απογοήτευσε, δεν ευθύνομαι εγώ.


ναι.δεν καταλαβαινεις οτι ορμωμενος απο τον φοβο της στραβης εδραξε την ευκαιρια να ρωτησει ο καπνοπιπας αν γνωριζουμε κατα ποσο νομιμο και πρακτικο ειναι να κουβαλαει κανεις μεσα στο αμαξι του ενα μπιτονι με βενζινη.δατς ολ.


Αυτό το δατς ολ προσπαθάω κι εγώ ο δόλιος να εξηγήσω εδώ και τόσα ποστ αλλά δεν... Θα το γράψω στην υπογραφή μου στο τέλος.
Έχει το ρημάδι μια αυτονομία απαράδεκτη γι'αυτό και ρώτησα αν επιτρέπεται να κουβαλήσω ένα κωλομπιτόνι για παν ενδεχόμενο. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Τέσπα. Alea iacta est. Μπιτόνι δε θα πάρω γιατί άκρη με το νόμο δεν έβγαλα κι όπως είπα μαύρη πρωτοχρονιά δε θέλω να κάνω.

Κι ας μη μάθαμε τι ισχύει τελικά με το νόμο. Κοινώς: "Το μυστήριον ελύθη αλλά το πρόβλημα παραμένει τελικώς άλυτον" :lol::lol::lol:

http://www.youtube.com/watch?v=O9u2I1kzck4

devil's animal
25/12/2012, 14:33
τωρα μενει να μας πεις ΤΙ μαρκα και ΠΟΙΟ μοντελο ειναι το (πισωκινητο) κουτι που θ'ανεβεις, ουτως ωστε να κανουμε κριτικη στην οικονομικη κατασταση του πατερα σου..και κατ'επεκταση στην δικη σου και φυσικα να το συνδεσουμε με αυτο εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132833&p=2270219&viewfull=1#post2270219) για να δεσει το γλυκο...

:a25::a25:

Bladerunner
25/12/2012, 15:17
(...)

Το μόνο που έχω να πω είναι να μην είσαι με ρεζέρβα στο κάμπο της Λάρισας. Ή θα χρειαστεί να βγεις σε κανά χωριό για βενζίνη ή θα μείνεις.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν έχεις αυτονομία περίπου στα 400 χιλιόμετρα με ένα ντεπόζιτο, φεύγεις φουλαρισμένος από Αθήνα, γεμίζεις Τέμπη και φτάνεις Δράμα έχοντας μισό ντεπόζιτο περίπου ακόμα!

pipe_smoker
25/12/2012, 16:34
τωρα μενει να μας πεις ΤΙ μαρκα και ΠΟΙΟ μοντελο ειναι το (πισωκινητο) κουτι που θ'ανεβεις, ουτως ωστε να κανουμε κριτικη στην οικονομικη κατασταση του πατερα σου..και κατ'επεκταση στην δικη σου και φυσικα να το συνδεσουμε με αυτο εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132833&p=2270219&viewfull=1#post2270219) για να δεσει το γλυκο...

:a25::a25:

Όχι Παναγία μου. Δε θα το αντέξω κι αυτό.:whiteflag:


Το μόνο που έχω να πω είναι να μην είσαι με ρεζέρβα στο κάμπο της Λάρισας. Ή θα χρειαστεί να βγεις σε κανά χωριό για βενζίνη ή θα μείνεις.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν έχεις αυτονομία περίπου στα 400 χιλιόμετρα με ένα ντεπόζιτο, φεύγεις φουλαρισμένος από Αθήνα, γεμίζεις Τέμπη και φτάνεις Δράμα έχοντας μισό ντεπόζιτο περίπου ακόμα!

400? Καλά θα ήταν.... Κανά 300άρι και ΑΝ. Σε ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή περί κάμπου. Ούτως ή άλλως δε σκοπεύω να σταματάω για γέμισμα αφού δω το λαμπάκι, αλλά καλά που μου το είπες για να το έχω στο νου μου ειδικά το συγκεκριμένο. :a013:

Cpt. Haddock
25/12/2012, 18:40
400? Καλά θα ήταν.... Κανά 300άρι και ΑΝ. Σε ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή περί κάμπου. Ούτως ή άλλως δε σκοπεύω να σταματάω για γέμισμα αφού δω το λαμπάκι, αλλά καλά που μου το είπες για να το έχω στο νου μου ειδικά το συγκεκριμένο. :a013:

Δεν εχεις ξαναφυγει απο την Αθηνα?

TROOPER
25/12/2012, 19:35
για να σου κανω πιο ευκολη τη ζωη.
γεμιζεις αθηνα
μετα λαμια
μετα λαρισα
μετα κορινο

(ετσι εφτανα με 1000αρι μεχρι σερρες).

:wave2:

devil's animal
25/12/2012, 20:15
για να σου κανω πιο ευκολη τη ζωη.
γεμιζεις αθηνα
μετα λαμια
μετα λαρισα
μετα κορινο

(ετσι εφτανα με 1000αρι μεχρι σερρες).

:wave2:

σε εβγαζε το ρεζερβουαρ 200χλμ (Λαμια)??:confused::eek:
εγω μεχρι Αγ.Κων/νο φτανω και αν...
και δεν εχει βενζιναδικο εκει γ@μω τις προβλεψεις της νεας εθνικης οδου...:a018: πρεπει να βγεις εκτος...:a37:

pipe_smoker
26/12/2012, 04:37
Δεν εχεις ξαναφυγει απο την Αθηνα?

Επιμένουμε στα παιδαριώδη σαρκαστικά σχόλια μπας και μας βγει η πασιέντζα στην τελευταία μοιρασιά?

Cpt. Haddock
26/12/2012, 07:17
Επιμένουμε στα παιδαριώδη σαρκαστικά σχόλια μπας και μας βγει η πασιέντζα στην τελευταία μοιρασιά?

Κοιτα, ρωτάω γιατι μου κανει εντυπωση να σε αγχώνει για αυτοκινητο η αυτονομια των 300 χλμ, νουμερο που λιγες μηχανες έχουν. Απο εκει και πέρα, ρωτα και σε κανενα αυτοκινητιστικο φόρουμ, ισως να ξερουν καλυτερα να σε διαφωτισουν για το μπιτόνι και τα βενζιναδικα στην εξωτικη Δράμα.

:wave2:

blackbusa
26/12/2012, 07:30
pantws an tin glytwseis apo ebristis thelw na se dw stin eforia ti tha peis gia to bitoni