PDA

View Full Version : Η φτηνή αποθήκη...



dodos_1
28/09/2005, 09:01
Παιδιά πήγα εκεί στην Κεφαλληνίας 44 για να κοιτάξω για μπότες.Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι έχετε αγοράσει απ'αυτόν γιατί ρε παιδιά εγω τον ρώτησα για τις Alpinestars GPS3wp και μου λέει το εξής ο τύπος:''Φίλε οι μπότες κάνουν 335 ευρώ και θα στις αφήσω 265 ευρώ''....Τι λέει ρε το άτομο!:eyepop: και από περιέργεια πάω στο Pro-shop στην Καλλιρόης και μου λέει εκεί μια κοπελιά για τις ίδιες μπότες 262 ευρώ και άμα είναι μετρητά θα μου κάνει και καλύτερη τιμη!...Λοιπόν για πείτε ρε παιδιά τι αγόρασατε φθηνότερα από εκεί.Κράνος;Φόρμα;Μπότες;Μπουφάν;Σίγουρα τα πήρατε πιο φθηνά ή δεν κάνατε ερευνα αγοράς και του τα ακουμπήσατε;...Συγνώμη που τα λέω κατά αυτό το τρόπο.Απλά κάποιοι μπορεί να μας βάζουν στο τριπάκι ότι ο ένας είναι φθηνός και ο άλλος καλός και στην ουσία να μην λένε μία!

Φιλικά πάντα!:beer: :beer: :wave2:

Ιδου και τα πειστήρια του εγκλήματος...


24915

idi
28/09/2005, 09:50
το ειχα ξαναπει οτι παλιοτερα ειχαν καλες τιμες αλλα τωρα "την εχουν δει"...

dodos_1
28/09/2005, 09:57
Φίλε idi πήγα χθές το απόγευμα και γινόταν της εφορίας!ο κόσμος ήταν απίστευτος!Λογικό δεν είναι να τη δουν και λίγο;....Τέλος μάγκες!Αγορές μόνο από internet και τελειώσανε οι κομπιναδόροι!Στο τέλος θα μας παρακαλάνε να ψωνίσουμε απο τα μαγαζιά τους!

AFTER
28/09/2005, 10:17
Λοιπον ακουστε πως εχουν τα πραγματα.

Ενα ειδος εχει παντα μια συγκεκριμενη τιμη αντιπροσωπιας(εφοσον εισαγετε) που υπαρχει στην αγορα!


Οποτε ο συγκεκριμενος κυριος, επειδη δεν (θελει να)εχει τρελο ποσοστο κερδους σε συγκριση με τον ''κλεφτη'' Ιταλο,ειπε ''εγω θα τις πουλαω 265€''

Τωρα αν η αντιπροσωπια αποφασισε να κανει μια προσφορα σε καποιο συγκεκριμενο ειδος(που δεν υπηρχε πριν, ή σε καποιο συγκεκριμενο προιον που καταφερε να το παρει σε καλη τιμη, λογω πολλων κομματιων, απο το εργοστασιο), τοτε δεν φταιει ο κυριος που εισαγει μονος του!

Π.χ. το παντελονι dragon fly το εχει η αντιπροσωπια προσφορα 379€(απο 550€ ).
Αν αυτος το πουλαει 400€, τοτε παλι θεωρητικα φθηνοτερος ειναι απο την νετ τιμη που ειχε πριν η αντιπροσωπια!

Επειδη ειναι ευκολο να βγαζουμε καποιους κλεφτες, καλυτερα να ειμαστε πιο προσεκτικοι.

dodos_1
28/09/2005, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Λοιπον ακουστε πως εχουν τα πραγματα.

Ενα ειδος εχει παντα μια συγκεκριμενη τιμη αντιπροσωπιας(εφοσον εισαγετε) που υπαρχει στην αγορα!


Οποτε ο συγκεκριμενος κυριος, επειδη δεν (θελει να)εχει τρελο ποσοστο κερδους σε συγκριση με τον ''κλεφτη'' Ιταλο,ειπε ''εγω θα τις πουλαω 265€''

Τωρα αν η αντιπροσωπια αποφασισε να κανει μια προσφορα σε καποιο συγκεκριμενο ειδος(που δεν υπηρχε πριν, ή σε καποιο συγκεκριμενο προιον που καταφερε να το παρει σε καλη τιμη, λογω πολλων κομματιων, απο το εργοστασιο), τοτε δεν φταιει ο κυριος που εισαγει μονος του!

Π.χ. το παντελονι dragon fly το εχει η αντιπροσωπια προσφορα 379€(απο 550€ ).
Αν αυτος το πουλαει 400€, τοτε παλι θεωρητικα φθηνοτερος ειναι απο την νετ τιμη που ειχε πριν η αντιπροσωπια!

Επειδη ειναι ευκολο να βγαζουμε καποιους κλεφτες, καλυτερα να ειμαστε πιο προσεκτικοι.

Εγώ δεν είπα κανέναν κλέφτη!:nono: Είπα ότι οι τιμές της αποθήκης είναι ίδιες με τους επίσημους αντιπροσώπους...Και να σου πώ και κάτι άλλο όταν του είπα πόσο έχουν μου είπε ότι από 335 ευρώ στις δίνω 265 ευρώ ...Στην καλλιρόης μου είπαν η τιμή είναι 262 ευρώ ....Ποιόν λέω κλέφτη ρε After;απλά σας παραθέτω τα γεγονότα...

dodos_1
28/09/2005, 10:39
1η ερώτηση...Οταν θέλεις να συγκρίνεις τιμές που απευθύνεσαι πρώτα;στον αντιπρόσωπο ή στο μαγαζί/αποθήκη της γειτονιάς σου;

2η ερώτηση...Εσένα σε ενδιαφέρει πόσο είναι το νέτο ή το στοκ ή ο αριθμός των παραγγελιών σε ένα μαγαζί για να υπολογίσεις το κέρδος του μαγαζιού και πόσα πλήρωσε στον εκτελωνισμό,πόσες εργατοώρες έδωσε στο σωματείο φορτωεκφορτωτών ή ποιός πουλάει φθηνότερα για να το αγοράσεις;:wave2:

AFTER
28/09/2005, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
Εγώ δεν είπα κανέναν κλέφτη!:nono: Είπα ότι οι τιμές της αποθήκης είναι ίδιες με τους επίσημους αντιπροσώπους...Και να σου πώ και κάτι άλλο όταν του είπα πόσο έχουν μου είπε ότι από 335 ευρώ στις δίνω 265 ευρώ ...Στην καλλιρόης μου είπαν η τιμή είναι 262 ευρώ ....Ποιόν λέω κλέφτη ρε After;απλά σας παραθέτω τα γεγονότα...

Πρωτα απο ολα, να διευκρινησω οτι δεν εχω καμια σχεση με το εν λογω καταστημα(εκτος απο ευχαριστημενος πελατης)

Η τιμη που σου δωσανε στην καλλιροης προφανως ειναι μετα απο καποια προσφορα που ισως δεν εχει πληροφορηθει ο κυριος στην κεφαλληνιας.

Βεβαια ο καταναλωτης κοιταει που θα αγορασει φθηνοτερα, ομως αυτο δεν παει να πει οτι φταιει που δεν πληροφορειται για την καθε προσφορα που γινεται ανα πασα στιγμη απο την αντιπροσωπια.

Για να πω και μερικα παραδειγματα, αγορασα μερικα αξεσουαρ αναβατη(μπουφαν+πλατη) τα οποια αν τα επαιρνα απο την αντιπροσωπια θα μου κοστιζαν 641€, αντιθετως απο αυτον τα πηρα 480€.
Οτι εχω ρωτησει ειναι κατα πολυ φθηνοτερος

Προσωπικη μου αποψη.

Φιλικα :wave2:

athandim
28/09/2005, 10:59
Εγώ τον Ιούνη αγόρασα από εκεί ενα μπουφάν Dainese (mac-mac)
250 ευρώ, για το οποίο είχα πάρει πριν- από ένα μαγαζί στην Καλλιρόης -τιμή στα 320...που θα έπεφτε και άλλο (μετρητά γαρ).
Καλή διαφορά, αλλά δεν το έψαξα και πάααρα πολύ...

[Ο τύπος πάντως μου είπε ότι πουλάει με τιμές Ιταλίας
:look: ]

Αυτά, ως προσωπική εμπειρία...:wave2:

AFTER
28/09/2005, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Εγώ τον Ιούνη αγόρασα από εκεί ενα μπουφάν Dainese (mac-mac)
250 ευρώ, για το οποίο είχα πάρει πριν- από ένα μαγαζί στην Καλλιρόης -τιμή στα 320...που θα έπεφτε και άλλο (μετρητά γαρ).
Καλή διαφορά, αλλά δεν το έψαξα και πάααρα πολύ...

[Ο τύπος πάντως μου είπε ότι πουλάει με τιμές Ιταλίας
:look: ]

Αυτά, ως προσωπική εμπειρία...:wave2:

Επειδη εγω το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα(το ξεσκιζω στην ερευνα αγορας), και επειδη ζουσα και Ιταλια στο παρελθον, μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ειναι οντω ετσι οπως τα λεει!
Ερευνα εχω κανει σε μπουφαν/παντελονια/κρανη/μποτες/αξεσουαρ μοτοσυκλετας(βαση πινακιδας,μανιταρια κτλ.)

adam_tsouk
28/09/2005, 14:57
μια άσχετη ερώτηση.....


spidi έχει;

makaronachis
28/09/2005, 15:41
Λοιπόν κι εγώ άκουγα για το συγκεκριμένο μαγαζί οτί είναι φτηνό και επειδή έψαχνα ένα arai είπα να ρωτήσω.Το αστρο-ρ σε μονόχρωμο 490 ευρώ.Το ίδιο κράνος σε μαγαζί στη Βουλιαγμένης 450 ευρώ μετρητά.Τώρα για τι καλές τιμές μιλάμε....

dodos_1
28/09/2005, 15:51
dainese,alpinestars,arai.Δεν νομίζω να είδα spidi.

apolon10
28/09/2005, 16:42
Για αποθηκη χωρις βιτρινα, υπαλληλους και πωληση χωρις αποδειξη οι τιμες ειναι πολυ ακριβες.
Οι τυποι εχουν και συνεργειο. Αλλα εγω θα εβαζα ταμπελα εξω απο το συνεργειο *Φαρμακειο*. Και αυτο απο τιμη που μου εδωσαν για εργασια σε μηχανακι 4 φορες πανω απο το ποσο που πληρωσα για την ακριβως ιδια εργασια σε εξουσιοδοτημενο παρακαλω συνεργειο.
Να ξερετε ολοι οτι ενα μπουφαν που εχει λιανικη πχ €330 η τιμη που το αγοραζουν απο τον αντιπροσωπο ειναι περιπου €120. Αρα ολοι ειναι ακριβοι για να μην το πω αλλιως.
Στη Βουλιαγμενης 450 αγοραζουν τα ειδη απο Ιταλια με ειδικη συμφωνια. Για αυτο εχουν καλες τιμες.
Αλλα και εκει αν αγορασετε κρανος Arai δειτε και την ημερομηνια μην εχει ληξει και ξινιζει.

many
04/10/2005, 22:49
gia xara!
mipos boris na mou pis pou akrivos ine afti i kefalinias?
tha ithela na rixo mia matia

gdevelek
04/10/2005, 22:50
Βάλε Κεφαλλληνίας 44, Ηλιούπολη στο www.driveme.gr

sonic22
04/10/2005, 23:51
jerei kaneis an borw na vrw paliotera mondela dermatinwn bufan tis BERING?
paizei kamai diethinsi sto net gia na xazepsw kanena modelaki tis bering?
:beer: :beer:

athandim
05/10/2005, 10:24
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.vassalos.gr/) :wave2:

dodos_1
05/10/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
jerei kaneis an borw na vrw paliotera mondela dermatinwn bufan tis BERING?
paizei kamai diethinsi sto net gia na xazepsw kanena modelaki tis bering?
:beer: :beer:

Εγώ έχω αυτό το μπουφανάκι.Πολύ καλό και με παρα πολύ καλή χειμερινή επένδυση.


25449