PDA

View Full Version : Μια βοήθεια για επιδιόρθωση δίχαλου(custom made)



lotinia
24/12/2012, 20:40
ο δίχαλο μου πριν σαβουρωθώ ήταν όπως στις φωτογραφίες 1 & 2 και είχε απόσταση από το ψαλίδι.Μετά έγινε όπως στις φωτογραφίες 3 & 4,βαθούλωμα γρατζουνιές και στράβωσε προς τα μέσα.Μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να το φέρω προς τα έξω πάλι χωρίς να σπάσει και αν αυτό θέλει κουρμπαδόρο ή απλά κανά σφυρί τυλιγμένο σε ύφασμα.Επίσης υπάρχει τρόπος εικαστικά να ξανα γίνει σαν καινούργιο να φύγει δλδ το βαθούλωμα και τα ξυσίματα.Δεν ξέρω καν τι μέταλλο είναι όποιος μπορεί να καταλάβει ας μου πει.Τνχ.

1.
277635

2.
277636

3.
277637

lotinia
24/12/2012, 20:41
4.
277638

nihristo
24/12/2012, 21:19
- o Τόλης που σου έκανε τις εξατμίσεις χρησιμοποιεί ανοξείδωτο χάλυβα 304L αν θυμάμαι καλά. Γίνεται να έρθουν προς τα έξω με ζέσταμα με φλόγιστρο ώσπου να κοκκινίσει ο λαιμός από την θερμοκρασία και εφαρμογή πίεσης με κάποιον τρόπο προς την μεριά που θες να πάρεις απόσταση (π.χ να σφηνώσεις κάποιο κατσαβίδι με προσοχή και να πιέζεις). Αν το χτυπήσεις με σφυρί είναι πιθανό να τσαλακώσεις τον σωλήνα σου. Λογικά σε μηχανουργείο θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

- Τα ξυσίματα λογικά με γυαλόχαρτο θα μπορέσεις να τα συνεφέρεις τώρα για το βαθούλωμα δεν είμαι σίγουρος. Ας πει και κάποιος πιο σχετικός

lotinia
24/12/2012, 21:24
Οι γρατζουνιές υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγουν;Επίσης αν είναι ανοξείδωτος χάλυβας γιατί έχει καφετί απόχρωση;Έχει φύγει και αυτός ο Τόλης Αγγλία και άντε να βγάλω άκρη τώρα.Σε ευχαριστώ πάντως,τουλάχιστον τώρα ξέρω οτι δεν α μείνει στραβό.

nihristo
24/12/2012, 21:29
Οι γρατζουνιές λογικά θα φύγουν αν το τρίψεις με γυαλόχαρτο. Αν και σε αυτά ο Ispiros θα σε κατατοπίσει καλύτερα, γυαλόχαρτο 300-400-500 και τρίψιμο; Η καφετί απόχρωση δημιουργείται αφού δουλέψουν οι εξατμίσεις λόγω θερμοκρασίας και βρωμιάς. Αν τις τρίψεις με γυαλόχαρτο θα δεις ότι θα πάρουν πάλι την αρχική λάμψη για κάποιο διάστημα πριν ξαναβρωμίσουν.

Να σαι καλά

lotinia
24/12/2012, 21:39
Η αλήθεια είναι οτι ήταν πάντα έτσι σε απόχρωση και μόνο οξείδωση μπορεί να είναι,επίσης αυτό τό χρώμα τους μου άρεσε πάρα πολύ δεν τις ήθελα ασημί.Ελπίζω να έρθουν με τριψιματάκι και να ξαναροδίσουν.Ίσως κανένας πιο ειδικός μου πει κανένα πιο προχωρημένο κολπάκι.Και πάλι σε ευχαριστώ.