PDA

View Full Version : Το εαυτοκίνητο ήρθε στην Ελλάδα!



Κανένας
28/09/2005, 09:11
Σχεδιασμένο να πηγαίνει όπου και εσείς.
Εύκολα και γρήγορα o Ανθρωπομεταφορέας της (Human Transporter) είναι το νέο πρωτοποριακό όχημα μετακίνησης που αυτο-ισορροπεί!

Με το Segway HT, μπορείτε να πάτε στην εργασία σας, να ψωνίσετε, να κάνετε μικροδουλειές πιο γρήγορα και με τόσο απολαυστικό τρόπο όπως ποτέ στο παρελθόν.

Είναι οικονομικό και φιλικό προς το περιβάλλον, αφού λειτουργεί με ισχυρές μπαταρίες και είναι σχεδιασμένο για να διευκολύνει τη μετακίνησή σας προς κάθε προορισμό.

Παραγωγικό εργαλείο για επιχειρήσεις
Ο Ανθρωπομεταφορέας της είναι ένα ιδιαίτερα παραγωγικό εργαλείο για επιχειρήσεις, αφού μπορεί να μετακινηθεί σχεδόν όπου και ένας άνθρωπος.



Βοηθά τους εργαζόμενους να κινούνται πολύ πιο γρήγορα, καλύπτοντας μικρές και μεσαίες αποστάσεις κάθε είδους, όπως αποθήκες, γραφεία, εκθέσεις, αποστάσεις μεταξύ κτιρίων, ασανσέρ, ράμπες, χώρων στάθμευσης και πολλά άλλα.

Μειώνει τον κόπο των εργασιών, αυξάνοντας σημαντικά την παραγωγικότητα σε πολλές εργασίες ρουτίνας.

Μελέτες σκοπιμότητας που διενεργήθηκαν από επιχειρήσεις στην Αμερική εμφανίζουν διψήφια νούμερα σε αύξηση της παραγωγικότητας.

Ο Ανθρωπομεταφορέας της έχει βρει μεγάλη απήχηση σε σώματα ασφαλείας και εταιρίες φρούρησης, αφού αποδεικνύεται ιδανικό ευέλικτο και γρήγορο μέσο μετακίνησης ανάμεσα σε κοινό, με ταχύτητες που φθάνουν τα 20 χλμ / ώρα.

Είναι η πιο οικονομική και φιλική προς το περιβάλλον μετακίνηση, χωρίς το κόστος και τους ρύπους των καυσίμων.

http://tech.flash.gr//news/Technology/2005/9/21/11680id/


24916

Κανένας
28/09/2005, 09:12
το εντουρακι :D
το Segway XT είναι για χρήση σε ανώμαλο έδαφος έχει αυτονομία 16 χλμ και είναι κατάλληλο για αναβάτες 45 –113 κιλά
Τιμή: 4990,00
Στις τιμές δεν περιλαμβάνεται ο Φ.Π.Α. 19%


24917

Κανένας
28/09/2005, 09:16
το Αστικό γιά τους αστ(υ)είους
Τιμή: 3890,00


24918

Κανένας
28/09/2005, 09:17
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Αλλά δεν το πουλάνε:evil:


24919

cityfly
28/09/2005, 09:17
ναι το ξέρω αυτό


είναι αυτό που λόγω σχεδιασμού, τεχνολογίας ή δεν ξέρω τι άλλο δεν πέφτεις με τίποτα όμως






εκτός κι αν είσαι πλανητάρχης


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
28/09/2005, 09:18
;)


24921

cityfly
28/09/2005, 09:20
μέχρι εδώ καλά


24922

cityfly
28/09/2005, 09:20
εδώ όμως


:rotflmao: :rotflmao:


24923

Κανένας
28/09/2005, 09:20
τελος
Όσοι γουστάρουν να παίζουν και γκολφ να πανε να το δουν στο επίσημο ιστοτόπο
http://www.segwayhellas.gr/

:wave2:

powerphot
28/09/2005, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μέχρι εδώ καλά

Σαν να περιμένουν στη σειρά για.....κατούρημα είναι..:lol: :lol: :lol:

Κανένας
28/09/2005, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ναι το ξέρω αυτό


είναι αυτό που λόγω σχεδιασμού, τεχνολογίας ή δεν ξέρω τι άλλο δεν πέφτεις με τίποτα όμως






εκτός κι αν είσαι πλανητάρχης


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Δεν ξέρω αν συνίσταται για τον xtmpam:smokin: αλλά για τον άλλον δεν συνίσταται


24924

tifoefs
28/09/2005, 09:23
Αν πατησεις τσιχλα με αυτα τα πατινια φωναζεις οδικη βοηθεια να σε ξεκολλησει ;;;

:confused: :eyepop: :hypnotize :hypnotize :look:

cityfly
28/09/2005, 09:23
σοβαρά τώρα


καλά όλα αυτά αλλά έτσι όπως το πάμε θα γίνουμε όλοι 168,2 κιλά εδώ τόσοι παίρνουν το αυτοκίνητο (καλά για τη μηχανή δεν το συζητάμε) για να πάνε στο περίπτερο για τσιγάρα, φαντάσου με αυτό, ούτε μέσα στο σπίτι δεν θα περπατάμε


βέβαια από την άλλη δεν μεγάλα νοσοκομεία και άλλους χώρους όπους παίζει πολύ περπάτημα ίσως να είναι χρήσιμο, αν και γω θα προτιμούσα να περπατήσω ή να κινούμε με roller, πιο γρήγορα πας και κουνιέσαι και λιγάκι



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SF
28/09/2005, 12:26
Εγώ δε μπορώ με την καμία να καταλάβω ΠΟΥ θα πουλήσει (στην Ελλάδα) αυτό το πράγμα, που μάλιστα κάνει 4000 με 5000 ευρά.

Δηλαδή με εξαίρεση τα άπειρα γήπεδα golf που έχουμε (χα), που μπορεί να κυκλοφορήσει το πράγμα?

ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ

Όχι δηλαδή πείτε μου πού! :look:

McGyver
28/09/2005, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Εγώ δε μπορώ με την καμία να καταλάβω ΠΟΥ θα πουλήσει (στην Ελλάδα) αυτό το πράγμα, που μάλιστα κάνει 4000 με 5000 ευρά.

Δηλαδή με εξαίρεση τα άπειρα γήπεδα golf που έχουμε (χα), που μπορεί να κυκλοφορήσει το πράγμα?

ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ

Όχι δηλαδή πείτε μου πού! :look:

Αεροδρόμιο, μεγάλες αποθήκες, δημοτική αστυνομία, κλπ...

McGyver
28/09/2005, 13:05
Η εταιρεία που το αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα ανήκει στον ίδιο όμιλο με αυτήν που εργαζόμουν πριν από δύο χρόνια...

Έχω κρατήσει επαφές με όλους εκεί, με αποτέλεσμα να δοκιμάσω ένα Segway μόλις ήρθε στην Ελλάδα...

Είναι εκπληκτικό και μόνο αν έχεις IQ ραδικιού (βλ. George W. Bush) μπορείς να πέσεις...

Η ευελιξία του είναι το κάτι άλλο, να φανταστείτε πως μπαίνει μέσα σε διάδρομο ραφιών αποθήκης (πλάτος περίπου ενός μέτρου) και στρίβει επιτόπου χωρίς να βρει πουθενά...

Αυτά από την προσωπική μου εμπειρία...

SF
28/09/2005, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αεροδρόμιο, μεγάλες αποθήκες, δημοτική αστυνομία, κλπ...

Αεροδρόμιο, ΟΚ. Αλλά λίγα κομμάτια.

Δημοτική αστυνομία? Στους δρόμους και στα πεζοδρόμια που ούτε πεζός δεν περνάς?!

;)

McGyver
28/09/2005, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Αεροδρόμιο, ΟΚ. Αλλά λίγα κομμάτια.

Δημοτική αστυνομία? Στους δρόμους και στα πεζοδρόμια που ούτε πεζός δεν περνάς?!

;)

Λέμε ρε παιδί μου τώρα...

Ώχου, κόλλημα μεσημεριάτικα...

:lol: :rotflmao: :lol:

cityfly
28/09/2005, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
δημοτική αστυνομία

γι αυτούς ειδικά ό,τι πρέπει είναι
γιατί τα καϋμένα τα παιδιά κουράζονται πολύ που το μόνο που κάνουν όλη μέρα είναι να περπατάνε πάνω κάτω και να κόβουν κλήσεις

ας τους πάρουμε κι ένα "όχημα" να μην λυώνουν τις σόλες τους

adam_tsouk
28/09/2005, 16:09
Τι λε ρε, εδώ έπεσε ο πλανητμαν, τι να κλ@σουμε εμείς!




Άσε που κάπου είδα ένα 38... κάτι ευρωπαίους! Τι λε ρε!

XTMPAM
28/09/2005, 16:21
ΜΕ ΦΩΝΑΞΕ ΚΑΝΕΙΣ?ΑΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΛΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟ ΜΠΡΟΚΟΛΟ:lol: :lol:

ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ?ΜΠΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΣΟΥΖΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΤΟ....ΠΟΛΥ ΦΛΩΡΙΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ....ΑΣΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΣΤΑΣΙΑ:lol: :lol: Α ΜΠΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ???:rotflmao: :rotflmao: ΡΕ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΣΤΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΛΕΜΕ...:rotflmao:

Tropeas
28/09/2005, 17:34
Τι τελική έχει?


α ο γιωργάκης o Bush έπεσε επειδή το χε ξεχάσει κλειστό... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DirtRider
28/09/2005, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αν πατησεις τσιχλα με αυτα τα πατινια φωναζεις οδικη βοηθεια να σε ξεκολλησει ;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Πολύ καλόοοο.....

Πάντως ως τεχνολογικό επίτευγμα είναι αστεράτο και πολύ έξυπνο...
Ειδικά για τα άτομα με κινητικά προβλήματα είναι μία πολύ καλή λύση (σε κάποιο ξένο κανάλι το παρουσιάζανε και έδειχνε άτομα που επί χρόνια ήταν καταδικασμένα σπίτι, τώρα με το μαραφέτι αυτό πάνε πάρκο και όπου αλλού γουστάρουνε...μέχρι να λιώσουν τις μπαταρίες :lol: ).

Για μας τους υπόλοιπους η ισχύουσα σχέση τιμής -απόδοσης μάλλον δεν το ευνοεί ιδιαίτερα για εμπορική καριέρα στο Ελλάντα...(...όχι ότι στενοχωριόμαστε ιδιαίτερα, νομίζω; ).

Καλά τώρα...για τον παπαριασμένο πιθηκομούρη πλανητάρχη τι να πεις... εκεί πια τα είδες όλα και απλά στενοχωριέσαι που δεν έπεσε με την καρκάνα του σε κάνα ανοιχτό βόθρο... :rotflmao: :

nimbus
28/09/2005, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αν πατησεις τσιχλα με αυτα τα πατινια φωναζεις οδικη βοηθεια να σε ξεκολλησει ;;;

:confused: :eyepop: :hypnotize :hypnotize :look:


τι είπες πάλι βρε αθεόφοβε:lol: :lol:

cityfly
28/09/2005, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DirtRider
:

Πάντως ως τεχνολογικό επίτευγμα είναι αστεράτο και πολύ έξυπνο...


σε αυτό συμφωνό απόλυτα


Αρχικά δημιουργήθηκε από DirtRider
:
Ειδικά για τα άτομα με κινητικά προβλήματα είναι μία πολύ καλή λύση

αλλά εδώ μου φαίνεται κάπως
άμα μπορεί να σταθεί όρθιος τι κινητικά προβλήματα μπορεί να έχει που δεν του επιτρέπουν να βγει περπατώντας βόλτα

oulas
29/09/2005, 08:20
το Segway XT είναι για χρήση σε ανώμαλο έδαφος έχει αυτονομία 16 χλμ και είναι κατάλληλο για αναβάτες 45 –113 κιλά


Πω πω τι κριμα! Ειμαι κατα 17 πανω απο το οριο!:bigcry:


Ρε παιδια, ελεος, 5000 ευρο γι αυτην την μουφα; Μα και καλο να ειναι, με τοσο που εχει μουφα γινετε!

DirtRider
29/09/2005, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
άμα μπορεί να σταθεί όρθιος τι κινητικά προβλήματα μπορεί να έχει που δεν του επιτρέπουν να βγει περπατώντας βόλτα

Και γω έτσι νόμιζα Μανόλη...

...είναι όμως τελικά ΠΟΛΥ ηλικιωμένοι (και όχι μόνο) που λόγω διαφόρων προβλημάτων υγείας (άσθμα, ρήξη μηνίσκου, κλπ.) είναι υποχρεωμένοι να χρησιμοποιούν για μεγαλύτερες μετακινήσεις έξω ένα ηλεκτροκίνητο αμαξίδιο...

Κάτι τέτοιους δείχνανε στην παρουσίαση που άφηναν το καροτσάκι, ανέβαιναν στο ηλεκτρομαραφέτι και άρχισαν το "τζόγκιν" στο πάρκο...

Τελικά πάντως άμα αρχίσει να πουλάει αυτό στην πατεντιάρα ελληνική νεολαία θα έχει νικελένιες ζάντες, Oakley-γκριπ, γύρω-γύρω αυτοκόλητα του ΜΟΤΟ και ένα ενσωματωμένο κασετόφωνο με 15 ηχεία που θα παίζει στην διαπασών την κασέτα "Honda CBX at 36.000 rpm"... (άσε που θα το έχουν νιτρώσει να πιάνει τελική 285..) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: